LEIDSCH DAGBLAD Twee van Breda mogelijk vrij College vlucht naar Almere voor stakende ambtenaren van daag Lou de Jong betreurt kabinetsbesluit en vreest golf van emoties WAAROM U MAAR BETER BIJ DE GKB KUNT LENEN G& Oostduitsland laimpt defensie eenzijdig in Lange wachttijd voor rijexamen-kandidaten Onze Chinese chef is terug van weggeweest. §5 IP t fis sp Dinsdag 24 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38840 Prijs fl. 1,25 Jannes weer eens in verkeerde trein ENSCHEDE (GPD) - Jannes van der Wal is gisteren zijn doel weer eens voorbij geschoten. De oud-wereldkampioen dam men uit Groningen moest op de Universiteit Twente een com puterwinkel voor studenten openen, maar had het spoor boekje onvoldoende bestu deerd. Hij vergat over te stóp pen in Hengelo en kwam met de trein in Oldenzaal uit. Dat Van der Wal na zijn trein reis goed uitgerust was, bleek vervolgens tijdens een damsi- multaan. Van de 30 partijen won hij er 26, speelde 3 remises en verloor slechts éénmaal. Iets minder verging hem de con frontatie met zes schakers, bij wie hij viermaal tot winst kwam. Geen enkel spoor: Rechercheteam staakt onderzoek naar Van Goghs AMSTERDAM De stakende ambtenaren van de gemeen tesecretarie van Amsterdam zijn vanochtend hun acties begonnen met een blokkade van het stadhuis-muziekthea ter. Ze protesteren tegen de voorgenomen reorganisatie van het ambtenarenapparaat. Daarbij zullen 300 banen op het stadhuis verloren gaan. In totaal werken er 1300 ambte naren op de secretarie. Terwijl de leden van het ac tiecomité even na half zeven vanmorgen al op het stadhuis waren om de blokkade in goe de banen te leiden, bleken veel van hun collega-ambte naren de staking te hebben benut voor een vrije dag. Voor de fotografen en tele visiecamera's werd er in de binnenstraat van het stadhuis een half uurtje gymnastiek opgevoerd. Het college van B en W van de hoofdstad bleek gen voor het overleg over de reorganisatieplannen te zijn uitgeweken naar het stadhuis in Almere. Het is daar te gast van burgemeester De Cloe, oud-wethouder van Amster dam. Onwetend van de vlucht van het college naar Almere, trokken ruim vijf- tot zeshon derd stakende ambtenaren in boten en te voet naar de ambtswoning van burgemees ter Van Thijn, waar aanvan kelijk zou worden vergaderd. De groep droeg spandoeken bij zich met opschriften als 'Etty en Van Thijn krijgen ons niet klein'. 22 PAGINA'S Stakende amb tenaren doodden de tijd voor het Amsterdamse stadhuis met wat ochtendgymnas tiek. (foto ANP) EDE (ANP) - Eind van deze week zal het speciale rechercheteam, dat de diefstal van drie Van Goghs uit het rijksmuseum Kröller Müller onderzoekt, worden opgeheven. De politie heeft geen enkele aan wijzing waar de schilderijen of de daders van de roof zijn. Volgens een woordvoerder van de Edese politie wordt het onder zoek op een laag pitje voortgezet door rechercheurs van het Edese korps. De resultaten van het onder zoek van de afgelopen zes weken zij zo gering, dat het functioneren van het Van Gogh-team op volle sterkte geen enkele zin meer heeft. Twee weken geleden leek het on derzoek in een stroomversnelling te komen toen bekend werd dat de politie Gelderse criminelen van de roof verdacht. Het onderzoek le verde echter niets op. Op maandag 12 december ver dwenen uit het Kröller Müller 'De Aardappeleters', 'Wever en stoel' en 'De uitgebloeide zonnebloe men'. De schilderijen zijn tussen de 200 en 250 miljoen gulden waard. In eerste instantie hield de poli tie rekening met een losgeldclaim. NadaGeen claim uitbleef groeide de overtuiging dat de daders pro beren de schilderijen op langere termijn te gelde te maken. Ook het beschikbaar stellen van een forse beloning voor tips leverde niets op. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet wil de Twee van Breda vrijlaten. In een brief aan de Tweede Kamer noemt minister Korthals Altes (justitie) het 'zinloos en inhumaan' om de hoogbejaarde oorlogsmisdadigers Fischer en Aus der Fünten nog langer vast te houden. Stel, dat u geld wilt lenen. Voor een nieuwe auto bijvoorbeeld. Een droomkeuken, een fraaie antieke kast, etc. Zo'n lening is bij allerlei instanties af te sluiten. Maar daarmee bent u er natuurlijk nog niet. 't Gaat erom, dat die lening goed op uw persoonlijke situatie is afgestemd. Bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u wat dat betreft volledig zeker van uw zaak. Daar wordt samen met u zorgvuldig nagegaan of het gewenste bedrag inderdaad haalbaar is. Kan 't, primakan 't niet, dan zoeken we een andere oplossing. Want van een lening moet u plezier hebben, vooral geen zorgen. Bovendien betaalt u bij de GKB een lage rente en verloopt de aflossing soepeler. Interessant voor u? Bel voor nadere informatie of kom gewoon even langs. Dat kan op werkdagen van 9.00-12.30 uur en op donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Welkom! GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 De politieke fracties in de Tweede Kamer beraadden zich vanmiddag nog op een standpunt. In 1972 is tussen het toenmalige kabinet- Biesheuvel en het parlement afge sproken, dat de beslissing of de twee al dan niet zullen worden vrij gelaten aan de Tweede Kamer zou worden gelaten. De regering vindt overigens dat zij bevoegd is om zonder verder overleg gratie te ver lenen aan de Twee van Breda, maar erkent ter verantwoording te kun nen worden geroepen als het be sluit is genomen. De twee, die na de oorlog ter dood werden veroordeeld maar in 1951 gratie kregen, zitten al 44 jaar vast in de koepel van Breda. Het voorstel om ze vrij te laten komt mede voort uit een oproep van ne- OOST-BERLIJN (AP/Rtr) - De Oostduitse leider Erich Honecker heeft gisteren tijdens een receptie voor de Zweedse premier Ingvar Carlsson bekend gemaakt dat de DDR zijn troepensterkte met 10.000 soldaten zal terugbrengen en de defensie-uitgaven met 10 procent zal verminderen. Honec ker kondigde aan dat zes tank-regi menten en een eskader van de luchtmacht worden opgedoekt, hetgeen neerkomt op een vermin dering met 600 tanks en 50 ge vechtsvliegtuigen. Oostduitsland beschikt volgens ramingen van de NAVO momen teel over 120.000 soldaten, 3000 tanks en 350 gevechtsvliegtuigen. Honecker zei dat de verminde ring is bedoeld om "een verdere constructieve bijdrage" te leveren aan de wapenvermindering. Hij zei dat de DDR hiermee haar goede Opstand voorbij BUENOS AIRES (AFP/Rtr/DPA) - De opstand in de Argentijnse ka zerne op 25 km van Buenos Aires is voorbij. Zeker 14 mensen hebben zich overgegeven, zo deelde het persbureau Telam mee. De groep verliet met de armen in de lucht de kazerne. De meesten hadden het bovenlijf ontbloot, één droeg een wit hemd als teken van overgave. In de groep was een vrouw. Zij ver liet gewond, ondersteund door twee kameraden, het gebouw. Pagina 5: Bloedig treffen in kazerne Argentinië wil wil tonen, "in de hoop dat ande re Europese landen hierdoor wor den geïnspireerd tot hetzelfde". De tanks zullen volgens Honecker of wel worden vernietigd, ofwel wor den omgebouwd voor civiele doel einden. De vermindering zal aan het eind van 1990 voltooid zijn, ten einde het Oostduitse leger een meer defensief karakter te geven. De verrassende stap van Honec ker volgt op de aankondiging die de Russische partijleider Gor- batsjov in december deed in de Verenigde Naties, namelijk dat het Kremlin de komende twee jaar 50.000 soldaten en 5000 tanks zal te rugtrekken uit Oostduitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije. De NAVO heeft dat voorstel met in stemming begroet, maar er tevens op gewezen dat het Warschaupact nog steeds een militair overwicht behoudt op de NAVO. In maart beginnen in Wenen nieuwe besprekingen over de we derzijdse beperkingen van de con ventionele bewapening in Oost en West. De Sovjetunie zal de komende twee jaar verscheidene militaire eenheden uit Polen terugtrekken. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban verklaarde gisteren dat enkele Sovjetregimenten zullen worden teruggetrokken, terwijl dit jaar de 'autonome eenheden' zoals batal jons zullen vertrekken en in 1990 een brigade naar huis gestuurd zal worden. Volgens westerse diplo maten zijn er ongeveer 45.000 Rus sische militairen in Polen gestatio neerd. gentien mensen die de oorlog heb ben meegemaakt, onder wie een aantal vooraanstaande verzets mensen en oorlogsslachtoffers. In een brief die op 5 juli aan pre mier Lubbers werd verstuurd, stel len zij dat onbegrensde gevange nisstraf in een rechtsstaat niet thuishoort. De negentien betreu ren het dat de doodstraf van de twee van Breda destijds in gevan genisstraf is omgezet. Maar aange zien dat nu eenmaal is gebeurd, werpt de tot de dood voortdurende gevangenisstraf "een smet op de geloofwaardigheid van Nederland, dat zich ook internationaal graag als voorvechter van de mensen rechten laat kennen". Enkele bekenden onder de ne gentien zijn H. Teengs Gerritsen, W. 'Bib' van Lanschot, M. van der Stoel, P. de Jong, M. Gardeniers, en I. Samkalden. Hun opvattingen worden overigens niet door ieder een in het verzet gedeeld. Rond net middaguur hebben premier Lub bers en minister Korthals Altes over de eventuele vrijlating overleg gepleegd met oorlogsslachtoffers en leden van het voormalig verzet. Sommigen hebben het kabinet op nieuw laten blijken dat zij vrijla ting van de 'twee van Breda' afwij- Volgens prof. dr. Lou de Jong, de geschiedschrijver van Nederland in de Tweede Wereldoorlog, bete kent gratie "aantasting van de le vensrust van de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog en de men sen die zich hun lot aantrekken". Hij betreurt het kabinetsbesluit "in hoge mate" en vreest dat "de hele misère van 1972 zich zal herhalen". De Jong doelt daarmee op de golf van emoties die los kwam toen de toenmalige minister van justitie Van Agt vrijlating van Aus der Fünten en Fischer en de in 1979 in zijn cel overleden Kotalla aan de orde stelde. Hoe de Tweede Kamer op het voorstel van het kabinet zal reage ren, was vanmiddag nog niet be kend. Tot nu toe wordt verdeeld gereageerd. In 1972 strandde een voorstel tot vrijlating op fel verzet van de organisaties van oorlogs slachtoffers. Aanvankelijk was het parlement voor vrijlating, maar na fel verzet van de oud-strijders stemde de Tweede Kamer uitein delijk met 64 stemmen voor en 85 tegen vrijlating. MIJNWERKERS VAST - Tenmin ste drie mijnwerkers zijn om het le ven gekomen en 150 tot 300 ande ren zitten sinds zaterdag vast in een ingestorte goudmijn bij Nazca, 370 kilometer ten zuiden van Lima. Eind vorige week brak in de goud mijn Sol de Oro brand uit, waar door de mijnwerkers de mijn niet konden verlaten. Een instorting die gisterochtend plaatsvond, be moeilijkte het reddingswerk aan zienlijk. Ruding komt bejaarden tegemoet DEN HAAG (GPD) - Bejaarden en arbeidsongeschikten krijgen een hogere vaste belastingaftrek voor kosten die verband houden met hun situatie. De vaste kosten- aftrek, onderdeel van de buitenge wone lasten, gaat voor alleenstaan de bejaarden en arbeidsongeschik ten van 500 naar 750 gulden per jaar, voor gehuwden van 1000 naar 1500 gulden per jaar. Minister Ru- ding (financiën) heeft dit gisteren in de Kamer laten weten. De bewindsman zei met zijn voorstel tegemoet te willen komen aan de wens van de Kamer om iets extra's te doen voor bejaarden met een klein pensioen in de belasting plannen volgens Oort. Vooral het CDA had daar verleden week een punt van gemaakt. WD en PvdA Mist en wat zon Vertraging door computerproblemen, griep en veel aanvragen In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist of laaghangende bewolking, 's Middags af en toe zon. Minimum temperatuur van 3 graden aan zee toi min 2 graden plaatselijk in het binnncnland. Middagtcmpcratuur on geveer 4 graden. Tot matig toenemen de zuidelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Donderdag af en toe zon en droog en minimumtempe ratuur om het vriespunt. Daarna ge leidelijk toenemende kans op regen en enige stijging van temperatuur. Woensdag 25 januari zon op: 08.30 uur, zon onder: 17.15 uur; maan op: 21.26 uur, maan onder: 09.49 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.28 en 17.41 uur; laag water: 01.15 en 13.36 uur. RIJSWIJK (ANP) - Problemen met een nieuw computersysteem heb ben bij het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswjk geleid tot vertragingen van enkele weken bij het afnemen van de rijexamens. Duizenden kandi daten moeten nu nog langer wach ten dan anders. Het duurt momen teel ongeveer tien weken, alvorens men aan de beurt is. Het computersysteem, dat op 1 december vorig jaar in ge bruik is genomen, is juist bedoeld om de wachttijden te verkorten. Het CBR kampt daarnaast met een hausse aan examen-aanvragen. Volgens de CBR-woordvoerder zijn er 50 procent meer aanvragen binnengekomen, vooral voor mo torexamens. In een brief aan de rijschoolhou ders schrijft het CBR dat boven dien de griepgolf een forse aanslag heeft gepleegd op het korps e natoren. Van de ruim toren meldden zich er 65 ziek. Dat alles legt een druk op de capaciteit, aldus het CBR. Het bureau neemt jaarlijks zo'n 650.000 examens af. Het CBR denkt dat de proble men binnen enkele weken zijn op gelost. Als noodoplossing is het in stituut begonnen met de opleiding van veertig nieuwe part-time exa minatoren. Zijn drie Kookboek jes vielen zo in de smaak, dat ze tijdelijk waren uitverkocht. Daarom Is onze Chinese chef nieuwe gaan halen. Ze liggen nu in de winkel met alle andere Chinese chef produkten. U weet wel, de holsin-, de oester- en de sojasaus. En de karak teristieke sesamolie, de sojabonen en de gedroogde paddestoelen. Een nieuwe manier van etenlll,Variaties met vlees, kip en vis 121 en Variaties met groente, rijstenmie|3),perboekje Q QC* •Zolang de voorraad strekt O.^/ü 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. "O toonden hiervoor hun sympathie. De bewindsman ging niet in op een idee van WD'er De Grave om gedurende één jaar zo'n 200.000 al leenstaanden die er door Oort op achteruit gaan, een toeslag van 500 gulden netto te geven. Het voorstel van de WD-er wordt overigens ge steund door het CDA. Door het voorstel-De Grave wordt het aantal mensen dat ziek tekosten niet langer als buitenge wone last zou kunnen aftrekken met 300.000 beperkt. In het kabi netsvoorstel werden 600.000 men sen van deze mogelijkheid afgesne den. De wens van de Kamer kost Ruding 150 miljoen gulden aan eer der gedachte opbrengsten. Om die reden keerde hij zich verleden week nog tegen het plan. Identiteitskaart van VdB en brief bij krant bezorgd BRUSSEL (ANP) - De ontvoe ringszaak Paul Vanden Boeynants heeft na tien dagen een onverwach te wending genomen. De zich Brigade Socialiste Revolutionnai- re (BSR) noemende organisatie liet vandaag bij de Brusselse krant Le Soir een handgeschreven brief be zorgen die kennelijk door de Belgi sche oud-premier VdB is geschre ven. Bij de brief was de identiteits kaart van de ex-premier gevoegd, zo heeft een redacteur van de krant bevestigd. In de brief wordt verwezen naar de "verschrikkelijke spanning en permanente controle" waaronder Vanden Boeynants' zoon Christian moet staan. Het zou daardoor niet goed mogelijk zijn "zonder gevaar een oplossing te bereiken voor het losgeld". De leider van het opsporingson derzoek, de Brusselse substituut- procureur Vandoren, bevestigde vanmorgen dat bij de brief "ele menten waren gevoegd waaruit men zou kunnen afleiden dat de BSR Vanden Boeynants gevangen houdt". Het materiaal werd van morgen nog door de gerechtelijke diensten onderzocht. Vandoren wilde niet zeggen of hij denkt dat Vanden Boeynants nog in leven is. De BSR zelf meldt in een met plakletters opgesteld pamflet, dat eveneens bij de brief was gevoegd: "Hij leeft en gaat bekennen. Wij ne men zijn bekentenissen op. Hij zal vrij voor het volk verschijnen als onze twee eisen zijn ingewilligd". Een en ander verwijst kennelijk naar de eerste twee brieven, die vo rige week dinsdag bij Le Soir en Het Laatste Nieuws werden be zorgd. Daarin werd een losgeld van twintig miljoen gulden gevraagd om te verdelen onder de armen en een tweede bedrag van tien mil joen als beloning voor de inspan ningen van de Brigade. In de - niet ondertekende - brief van twee velletjes verklaart VdB of degeen die daarvoor door moet gaan, zich bereid na zijn vrijlating een fikse som geld ter beschikking te stellen van hulporganisaties. Volgens een medewerker van de Brusselse krant is de brief gepost in het centrum van Brussel, maar is de datum van het poststempel vrij wel onleesbaar. DSM-aandeel 108 gld DEN HAAG (GPD) - De uitgifte- koers van de aandelen DSM zal 108 gulden per aandeel van (nominaal) 20 gulden bedragen. De inschrij ving op de aandelen, die voor een groot deel naar particuliere beleg gers moeten gaan, is vandaag be gonnen. Op 6 februari zal DSM voor het eerst op de effectenbeurs worden verhandeld. De staat ver wacht een eerste opbrengst van 1,3 miljard gulden. De totale op brengst van DSM wordt uiteinde lijk op zo'n 3,5 tot 4 miljard gulden geschat. Twee arrestaties Sijthoff-aanslagen DEN HAAG (ANP) - De politie heeft opnieuw twee aanhoudingen verricht in verband met de aansla gen die eind vorig jaar in Den Haag hebben plaats gehad. In IJsselstein werd een 22-jarige man van zijn bed gelicht omdat hij verdacht wordt van brandstichting in het Sijthoff-kantoor aan het Spui in Den Haag en ook van het ingooien van ruiten bij directieleden van Sijthoff. In Den Haag werd een 24-jarige man aangehouden. Hij was tot voor kort medewerker van Toetan- chamon en zou een vuurwerkbom hebben gegooid tijdens een wed strijd van FC Den Haag tegen RBC, aldus de Haagse politie. De baas van Toetanchamon zit vast op ver denking van uitlokking van alle zestien aanslagen die er zijn ge weest. Hij heeft zich bereid ver klaard een psychiatrisch onder zoek te ondergaan. JA, ik abonneer mij ;o snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale lieuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand? I P |tl m i pi i?i g ijl I 53 |ls i g □□s3§

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1