'Het is gelukkig geen sprookjesboek geworden' 'Kluchtspelers zijn in ons land verdacht' PODIUMBLIK Paul Korenhof (42) tekende autobiografie op van Cristina Deutekom DINSDAG 24 JANUARI 1989 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Het Leidse theaterle ven wordt deze week vrijwel uit sluitend beheerst door toneel. Het toneelmenu is overigens gevari eerd van samenstelling: zware naast zeer lichte kost. Een tijn span Tot de laatste categorie behoort de produktie, waarmee Joop Do- derer, Hans Boskamp, Maya Bouma e.a. donderdagmiddag (14.30 uur) en vrijdagavond (20.15 uur) naar de Leidse Schouwburg komen. 'Een fijn span' is de titel van de klucht, die de bomvolle zalen in het land doet daveren van de lachsalvo's. Hans Boskamp speelt in het stuk een notaris die van overspel -al tijd leuk(?)- wordt verdacht, Joop Doderer is-ja hoor - de butler, die als gevolg van alle verwikkelin gen wordt gedwongen in ander mans huid te kruipen. Een spel vol verwarring en misverstan den dus. Joop Doderer laat daar over in bijgaand interview geenN misverstand over bestaan. 'Als je een klucht in een paar woorden kunt navertellen kan het nooit een goede klucht zijn'. Alkestis Het Nationale Toneel presenteert zich zaterdagavond voor de eer ste maal in het theater aan de Ou de Vest. Het gezelschap van Hans Croiset voert er 'Alkestis' op. Eén van de grote vragen rond de 'Al kestis' van Euripides: is het on- Gijs Scholten van Aschat en Jacqueline Blom in 'Alkestis', zaterdagavond in de Leidse Schouwburg. (foto Pan Sok) danks de gelukkige afloop toch een echte tragedie of is het een klassieke klucht? Iedere regisseur krijgt onherroepelijk met die» vraag te maken. Shireen Strook er neemt volgens een al eerder in deze krant geplaatste recensie niet echt een standpunt in. Ze om zeilt het probleem door een even wicht te vinden tussen de ernst en de kluchtigheid van het rouwce- remonieel. Sleutelfiguren in haar opvatting zijn niet de hoofdper sonen, ook niet de goden en half goden, maar de door haar inge voerde 'Pleuranten'. En met 'Pleuranten' wordt bedoeld de professioneel rouwenden, de blinde zanger en de met troosten de eau de cologne redderende da me in mantelpak. Het is het door prikken van het rituele karakter van het rouwproces. Hier balan ceert Shireen Strooker op de grens tussen tragisch en lacht- wékkend. Dat maakt de voorstel ling bij tijd en wijle meerduidig en spannend. Hier is plaats voor herkenning van een doodsangst, die verschillende emoties op roept. Traan op tompoes Het is alweer bijna tien jaar gele den dat Annie M.G. Schmidts to neelstuk 'Er valt een traan op de tompoes' in première ging. Het werd een groot theatersucces. Daar de schrijfster zelf vindt dat het stuk nog niets aan actualiteit heeft ingeboet, wie kan een 'her neming' van deze komedie dan tegenhouden? Het is zoals velen zich misschien nog wel kunnen herinneren een stuk met een seri euze ondertoon dat zich afspeelt in een 'gewoon' gezin dat te ma ken krijgt met ziekte en dood. Aan Annie Schmidt blijkt het lang geleden al toevertrouwd om alle facetten van het leven met humor te relativeren. Er hoeft nauwelijks aan getwijfeld te worden dat de voorstellingen van deze 'Traan op de tompoes', maandag- en dinsdagavond in de Leidse Schouwburg, veel be langstelling zal trekken. De voor stellingenserie wordt verzorgd door Henny Orri, Allard van de Scheer, Henriëtte van Tol, Mar- greet Blanken en Thijs Veenstra. Regie: Adrian Brine. Wienerwald Ödön von Horvath is de auteur van 'Geschichten aus dem Wie nerwald'. In de vertaling van Bert Voeten is het stuk, dat over de hypocrisie in het decadente Oostenrijk van de jaren twintig gaat, op de speellijst van Theater Persona geplaatst. Genadeloos wordt in Horvaths werk aan de Henny Orri (links) en Hen riëtte Tol in 'Er valt een traan op de tompoes', maandag- en dinsdagavond in de Leidse Schouwburg, (foto Leo van velzen) kaak gesteld hoe door schijnhei ligheid. en een dubbele moraal mensen verworden tot marionet ten, die onder de vlag van het fat soen het laatste greintje mense lijkheid verliezen. In een onlangs in deze kolommen afgedrukte re censie wordt Theater Persona verweten dat ondanks een in alle eenvoud uiterst stemmig decor en ondanks de degelijke vertaling de voorstelling beter uitgebalan ceerd zou kunnen zijn en het ac cent meer op de sfeer dan op de handeling gelegd zou kunnen worden. 'Het initiatief om negen leerlingen van toneelscholen als medewerkenden in deze produk tie stage te laten lopen, verdient naar de mening van de recensent lof, 'maar het blijft de vraag of Horvath daarvoor een goede voe dingsbodem biedt'. Vraagtekens kunnen volgens dezelfde recensie ook gezet worden bij de keuze om de mannen over de gehele linie negatiever en meer als karikatu ren af te schilderen dan de vrou wen, die uiteenvallen in een groep die de mannelijke fatsoens normen accepteert en een groep die nog wel oog heeft voor het menselijke aspect. Persona komt met deze Horvath-produktie op woensdag- en donderdagavond naar het LAK-theater. Barbara Duyljes Een sprankelend en verrassend avondje danstheater. Dat belooft het LAK-theater aan al degenen die van plan zijn om Hetzij vrij dag- hetzij zaterdagavond de voorstelling 'Angels beyond rea son' te gaan zien. Na 'Wet Featu res' (1985) en 'The perfect portrait' (1987) is dit het laatste deel van de trilogie 'Available Angels', die Barbara Duyfjes en Lisa Marcus hebben gemaakt op basis van het werk van de Ame- riklaanse fotografe Diane Arbus. Voor deze derde produktie kozen zij portretten van specifieke groepen mensen en het (verlaten) landschap waarin zij zich bevin den. Allen staan op hun eigen manier buiten de maatschappij: uit vrije wil (nudisten), gedwon gen (geestelijk gehandicapten) of op grond van een dubieus soort liefde (ziekelijke kinderen in een zomerkamp). 'De combinatie van film en live-performance maken het mogelijk de atmosfeer van het landschap weer te geven en op verschillende realiteitsniveau's te werken', zo staat in een persbe richt te lezen. Sanders Ko 'Ben je nu helemaal bekofferd' is de titel van de kindervoorstel ling, waarmee het gezelschap Joop Doderer en Hans Boskamp AMSTERDAM Joop Doderer en Hans Boskamp trekken met 'Een fijn span' volle zalen, alle zure recensies ten spijt. Het thea terduo spreekt dan ook trots van 'de ontdekking van een gat in de markt'. De klucht is nog lang niet dood. Van 'Een fijn span' worden deze week twee voorstellingen in de Leidse Schouwburg gegeven. De onderlinge taakverdeling is even simpel als effectief: Dode rer is de komiek en Boskamp zijn aangever. De koele 'afmaker' uit Kaagdorp, inmiddels 7 jaar, daar over: 'Dat we als zodanig uniek zijn wil ik niet beweren, maar ik denk wel dat er op de Nederland se planken niet veel acteurs heb ben gestaan die net zoals wij op elkaar waren ingesneden. Je hebt Walden en Muyselaar ge had, Hans' vader (Johan Bos kamp) en Johan Kaart, in zekere zin ook Johnny en Rijk. En in de zelfde traditie heb je nu dus Do derer en Boskamp. Ik voel me er echt gelukkig mee, want ik weet als theaterman nu precies waar ik aan toe ben'. de elf jaar jongere Hans Bos- kam over zijn vaste rol als zorg vuldige 'voorbereider': 'Ik geniet er van als ik Joop zie scoren. Zelf krijg ik daar ook wel de kans voor, evenals trouwens Maya Bouma, die in dit stuk ook een rol van betekenis heeft. Maar ik ga niet proberen om net zo leuk als Joop te zijn. Dat is niet mijn opgave, mijn vak'. Disciplineis in dit genre heel erg belangrijk, zegt Hans Bos kamp met nadruk. 'We spelen het stuk met z'n zevenen, maar er is er maar eentje die improvi seert en inspeelt op de reacties vanuit het publiek en dat is Joop. Alle anderen hebben zich aan de tekst te houden, want anders wordt het een zooitje. Daar komt voor allemaal nog eens bij dat geen zaal op dezelfde wijze rea geert. De ene avond zijn de men sen alert en uitbundig, een dag later sta je voor een publiek dat veel minder snel loskomt. Goed kunnen inschatten en 'timen' is daarom een eerste vereiste wil je in een klucht goed uit de voeten kunnen. Bij de meeste andere vormen van toneel speel je als het ware voor een vierde wand, hier bouw je met het publiek in de loop van de avond een echte band op'. Aanzien Joop Doderer weet te vertellen dat kluchtspelers in Engeland in hoog aanzien staan. 'Omdat men weet dat aan het genre de meest moeilijke facetten van het vak zijn verbonden. Sta je in ons land in een klucht, dan behoor je tot de periferie van het toneel, ben je verdacht. We komen met dit soort produkties in de grote ste den ook de schouwburgen niet in. Belachelijk natuurlijk, maar het is nog steeds wel de realiteit'. Voorlopig zullen Doderer en Boskamp zich op het spelen van kluchten blijven concentreren. Met welke dijenkletser ze vol gend seizoen op de proppen zul len komen is nog niet bekend. 'We zijn nog zoekende. Eerlijk gezegd valt dat niet mee, omdat we toch iets moeten hebben Hans Boskamp (met bril) (rechts) en Pamela Teves in Made. j Doderer samen met Maya Bouma jn span'. Geheel links Guus van der (foto Rc waarin we allebei aan onze trek ken komen', zegt Hans Bos kamp. 'Waar we ook rekening mee te houden hebben is de grootte van de produktie', vult Doderer hem aan. 'Die oudere stukken zijn maar al te vaak geschreven voor gezelschappen van elf personen of meer en eisen ook veel op het gebied van decor. Daar kunnen we in deze tijd om financiële re denen dus weinig mee begin- Hans Boskamp over zijn rol: 'Ik ben een notaris, die van over spel wordt verdach en alleen maar gered kan worden door een vriend. Als butler wordt Joop ge dwongen voor hem door te gaan. De hele zaak loopt echter in de soep als die vriend ook echt komt opdraven. Maar goed, dat is dus alleen maar het begin'. Joop Doderer bondig: 'Een klucht is vrijwel uitsluitend ver warring en misverstand. Als je een klucht in een paar woorden kunt navertellen kan het nooit een goede klucht zijn'. Muziekfestival in Leiden LEIDEN (ANP) - In Leiden wordt vanaf 13 mei een muziekfestival ge organiseerd door PAN, het over koepelend orgaan van studenten muziekgezelschappen in ons land. Het eerste concert is in de Pieters kerk, waar onder leiding van diri gent Jac van Steen 500 musici wer ken van Hector Berlioz en Franz Liszt ten gehore zullen brengen. Het thema is 'beroemde liefdespa ren van Shakespeare'. Studenten van de Rietveld-akademie en Thea tergroep Perspekt maken hierbij aansluitende omlijsting. Het festival omvat voorts een programma voor 14 en 15 mei waar bij meer dan 200 liefhebbers zich in Leiden bezighouden met bijvoor beeld Afrikaanse ritmes, Bach-can- taten, jazz-improvisatie, strijkor kest, gamelan, madrigaalkoor, het levenslied, tapdansen, Brecht- en Weilliederen, panfluit en gitaaren semble. Dali-zaal in 'Boymans' ROTTERDAM (ANP) - Het muse um Boymans-van Beuningen in Rotterdam gaat een speciale Dali- zaal inrichten. Het museum doet dit naar aanleiding van het overlij den van deze Spaanse kunstenaar. Dit heeft de conservator moderne kunst, E. de Groot, gisteren be kendgemaakt. De conservator streeft er naar de expositie vandaag klaar te hebben. De zaal zal dan ook meteen voor publiek toegankelijk zijn. Het Rotterdamse museum is het enige museum in Nederland dat ooit een tentoonstelling van Dali's werk heeft gehad, dat was in 1970. Het is ook het enige museum dat schilderijen van Dali bezit. Enkele daarvan hingen al permanent op de afdeling surrealisme. In de Dali-zaal zullen alle acht schilderijen, een aantal tekeningen en twee sculpturen die in bezit zijn. worden geëxposeerd. Al deze wer ken dateren van voor de Tweede Wereldoorlog, volgens De Groot "zijn sterkste periode". De conservator verwacht niet dat de waarde van het werk van Dali veel zal stijgen nu hij is overleden, "zijn werk was al waanzinnig duur", aldus De Groot. Nederlandse krijgt Sovjet-boekenprij s AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landse kinderboekenschrijfster Els de Groen heeft samen met col lega Eduard Uspenski de prijs voor het beste vorig jaar verschenen boek in de Sovjetunie gekregen. In Moskou ontvingen zij voor hun boek 'Het Jaar van het goede kind' de 'Arkadi Gaidar Literaire Prijs'. Dat heeft de Nederlandse uitgever van het bekroonde boek gisteren bekendgemaakt. De beide auteurs hebben het boek samen met een tolk geschre ven. Het is in verschillende afleve ringen in een Russisch jeugdtijd schrift verschenen. De publikatie van het boek heeft enige tijd op zich laten wachten omdat de kriti sche toon ervan een doorn in het oog was van de autoriteiten. door Cees van Hoore LEIDEN - "IK herinner me nog goed dat ik een van de maagden uit 'Elektra' zong en dat, toen we van het toneel af kwamen, de bloemen voor ons in de wasbakken lagen. Die heb ik toen op de gang gegooid. Ik hoef geen bloemen uit de gootsteen". Een uitspraak van Cristina Deute kom. Een herinnering aan een op treden in Nederland, opgetekend in haar- autobiografie 'Cristina Deutekom - een leven met muziek'. Deze week verschijnt het boek bij uitgeverij Bosch en Keuning. De memoires van de Amsterdamse prima donna zijn in twintig lange sessies opgetekend door de opera- en toneelcriticus Paul Korenhof (42), auteur ook van de Winkler Prins Opera Encyclopedie. Over het karakter van deze autobiogra fie zegt Deutekoms 'ghostwriter': "De nadruk in de autobiografie is komen te liggen op Cristina's mu- ziekleven. Ze wil de mensen iets van de kennis meegeven die ze heeft opgedaan in haar loopbaan f als zangeres. Het is gelukkig geen sprookjesboek geworden over het eenvoudige kousenstopstertje dat uitgroeide tot een prima donna". Het idee voor deze autobiografie is afkomstig van uitgeverij Bosch Keuning en toen Deutekom het plan kreeg voorgelegd, reageerde ze geestdriftig. Omdat haar ge- zondheid het niet meer toeliet op te treden en ze alleen nog maar les 't mocht geven, zag ze dit als een mooi sluitstuk van haar carrière als operazangeres. Maar iemand met een goede stem behoeft nog geen goede pen te hebben. Daarom vroeg zij Paul Korenhof, met wie zij al vaker contact had gehad, of hij wilde opschrijven wat zij te ver-, tellen had. Korenhof hoefde niet lang na te denken. Een autobiografie waarin de nadruk zou komen te liggen op Deutekoms muziekleven zou een .-waardevol document kunnen zijn voor de operaliefhebbers. "Ja", zegt Paul Korenhof, "ik was enthousiast over het idee. Vooral omdat de inhoudelijke ge- .sprekken over opera in dit boek een belangrijke plaats zouden gaan innemen. Dat sprak me aan. Ik denk dat Cristina mij ook vooral mand hebben die wist wat ze be doelde als ze het had over 'recitatie ven'. Natuurlijk hebben we langza merhand een soort vriendschappe lijke relatie opgebouwd, maar in wezen ben ik nooit geïnteresseerd geweest in het privéleven van de zangers of zangeressen, in de schandaaltjes en zo. Natuurlijk kun je daar in een autobiografie nooit helemaal omheen, maar het gaat mij toch in de eerste plaats om de stem van de zangeres, om de de emotie die zij daarmee weet uit te drukken. En in haar repertoire deed Cristina dat pèrfect". Vooroordelen In zijn inleiding schrijft Korenhof dat hij wel aan Deutekoms stem heeft moeten wennen. Terugblik kend in het verleden, beschrijft hij zichzelf als iemand die altijd 'flu welige Bourgognes of Loire-wij- nen' had gedronken en plotseling werd geconfronteerd met een 'top wijn uit Bordeaux'. Die Bordeaux kan dan nog zo goed zijn, je moet hem eerst wel leren waarderen. "Wat Cristina's stem betreft, was het voor mij zeker geen liefde op het eerste gehoor", zegt Korenhof. "Inderdaad, ik heb moeten wen nen aan haar stem en mij los moe ten maken van de oordelen' en vooroordelen die hier in het begin van haar carrière over haar werden rondgebazuind. Ik was toen zelf nog niet zo lang bezig en liet mij toch enigszins beïnvloeden. Toen ze hier in 1971 haar debuut maakte in 'Norma' en al triomfen in Italië achter de rug had, was de mening van de Nederlandse operawereld nog steeds: zo'n Amsterdamse juf frouw, dat kan nooit wat zijn, die Italianen kijken niet zo nauw, die vallen alleen maar op haar blonde haar. Ze is er zelfs van beschuldigd dat ze het hoog in haar bol had en dat ze in 'Norma' met opzet enkele waardeloze operazangers om zich heen had verzameld om zodoende zelf te kunnen schitteren". Vertrouwen De autobiografie van Deutekom is niet chronologisch opgebouwd. Samen hebben Korenhof en Deutekom gekozen voor een the matische indeling. In de hoofd stukken wordt ondermeer inge gaan op Cristina's zangopleiding en -studie, op de rollen die zij heeft gespeeld en op de collega's met wie zij heeft samengewerkt. Korenhof heeft voor dit boek twintig lange gesprekken met de zangeres gevoerd, gesprekken die met een cassetterecorder werden geregistreerd. Deutekom vertelde wat haar te binnen schoot, van de hak op de tak springendv Dat lever de een enorme hoeveelheid onge structureerd materiaal op. Korenhof: "Cristina vertelt heel gemakkelijk, maar ze weet wel pre cies wat ze zegt. Na afloop van de gesprekken had ik zo'n drie keer de omvang van het boek. Dat ben ik gaan uitdunnen. Het opschrijven van Cristina's relaas heeft me voor heel wat moeilijkheden gesteld. Ik moest mij natuurlijk voortdurend bewust blijven dat het haar boek was en niet het mijne. Als ik het in sommige dingen helemaal niet met haar eens was, kon ik dat in het boek natuurlijk niet laten door schemeren. En daarnaast moest ik heel wat technische termen gaan uitleggen die voor Cristina gesne den kost zijn. Ik moest het begrij pelijk maken voor het lezerspu bliek. Een grote steun bij dit alles was, dat ik van het begin af aan haar volledige vertrouwen had". Korenhof heeft Deutekom tij dens het werken aan de autobio grafie leren kennen als 'één brok emotie'. Maar op het toneel had ze zichzelf altijd onder controle. Ze identificeerde zich wel met haar rol, maar nooit zo dat de emoties haar prestaties als zangeres nega tief hebben beïnvloed. Er zijn ech ter wel rollen geweest die zij niet heeft willen spelen. 'La Traviata' bijvoorbeeld, de courtisane die aan haar liefde bezwijkt. Bij die rol was ze bang dat ze over de schreef zou gaan, dat ze zou gaan huilen in plaats van zingen. Bepaalde rollen heeft zij niet ge zongen omdat ze minder goed bij haar pasten. Korenhof: "Ze is nooit een slanke den geweest en daarom heeft zij bijvoorbeeld de rol van Gilda in 'Rigoletto' maar één keer gedaan, hoewel ze er vocaal ideaal voor was. Meestal is het precies het omgekeerde: dan staat er iemand op het toneel die er wel zo'n beetje uitziet als een meisje van zestien, maar die heeft dan een dun so- praantje dat iedere dramatiek uit de muziek haalt. Aan de andere kant zijn er ook opera's als 'Anna Bolena' en 'Beatrice di Tenda', waarin zij nog jaren lang furore had kunnen maken, maar waaraan zij niet meer toegekomen is. Daarover is zij zelf heel nuchter en als hier gemiste kansen liggen, geldt dat haar". het publiek dan Slangenkuil Uit de autobiografie rijst volgens Korenhof het beeld op van een vrouw die altijd haar eigen weg is gegaan. Die zich ver heeft gehou den van het gekonkel en geïntri- geer achter de coulissen. Koren hof: "Nee, Deutekom heeft nooit behoefte gehad om af te dalen in die slangenkuil. Ze heeft alleen maar twintig jaar lang zestien uur per dag keihard gewerkt. Dat moet je niet onderschatten, zo'n leven. Dokter Van Swol, de man van Gré Brouwenstijn, heeft ooit geconsta teerd dat het leven van een opera zangeres even zwaar was als dat van een mijnwerker, en dat is zeker niet overdreven. Let wel: hij be doelde natuurlijk een mijnwerker van de oude stempel". Cristina Deutekom. «oto gpd> "Als je als operazangeres aarze lend in het leven staat, kun je het vergeten. Je moet veel zelfdiscipli ne hebben, en een enorme vech tersmentaliteit. Door de huidige ar tistieke ontwikkelingen heeft Cris tina zonder veel pijn afscheid kun nen nemen van haar geliefde ope rawereld, van de optredens al thans, want ze geeft nog steeds les. Ze is - en dat komt sterk naar voren in haar biografie - blij dat ze carriè re heeft kunnen maken in een tijd waarin de zangers nog centraal stonden. Nu is de zanger of zange res vaak een instrument in de han den van de regisseur. In haar tijd lag dat anders. Zij was nog een ech te prima donna maar om zover te kunnen komen als zij moet je een behoorlijke dosis intelligentie heb ben. In haar boek zegt ze daar zelf het volgende over: 'Een zanger met een mooie stem maar zonder intel ligentie haalt het niet. Zo'n stem zit in een verkeerd lichaam'". "Maar je zult haar in deze auto biografie zelden iets negatiefs ho ren zeggen over collega's. Daar voor is ze zelf te vaak gekwetst en dat wil zij anderen niet aandoen. Aan de andere kant ben ik er wel van overtuigd dat de platenmaat schappijen eerder geïnteresseerd zijn in een zangeres met een woelig privéleven, in iemand die van het ene schandaaltje in het andere rolt, dan in iemand met een bloedmooie stem. Kunst verkoopt niet. Popula riteit wel". Mussen Collega's mogen dan door Cristina in haar boek worden gespaard, wat betreft de Nederlandse pers neemt zij zeker geen blad voor de mortd. In het veertiende hoofdstuk van haar boek beschuldigt ze de mu ziekcritici van arrogantie. Voor sommige journalisten is zij altijd het 'zingende kousenstopstertje' gebleven. Hun kritiek kwam vaak neer op 'ze zingt goed, maar verder is het niks'. Van opbouwende kri tiek was maar zelden sprake. Een uitzondering was Lex van Delden van Het Parool, maar tegen hem werd volgens Deutekom door an dere critici gezegd: 'Schrijf jij nou maar goed over haar, als je dat zo graag wilt, wij hoeven haar niet'. De zangeres vindt het echter een troost 'dat je na verloop van tijd leert, dat je aan de mening van een bepaalde recensent evenveel waar de kunt hechten als aan het tsjilpen van de mussen buiten'. Korenhof onderschrijft Deute koms mening dat sommige critici haar unfair hebben behandeld. "Maar ze heeft nu eenmaal een zeer eigen stem. Net als Callas. Ze is geen Tebaldi geweest, wier stem door bijna iedereen mooi werd ge vonden. Of je houdt van Deute koms stem of je ergert je eraan, een tussenweg is er niet. Misschien is dat wel een kenmerk van veel grote kunst. Deutekom is ook alleen maar met zichzelf vergelijkbaar, ze heeft geen voorgangster en geen opvolgster. Maar het is een feit dat haar stem niemand onverschillig heeft gelaten. Ze is een perfect ver tegenwoordigster van het bel can to, de oude Italiaanse zangstijl. Ze beheerst het zachtste pianissimo maar ook het sterkste fortissimo. Het is technisch af. Al had ze er als een zoutzak bij gestaan, dat zou niets hebben uitgemaakt. Gewoon omdat haar stem overrompelend Bewondering Een mooie zerk deze autobiografie, een afsluiting van een vruchtbaar leven? Korenhof: "Nee, zeker niet. Cristina is nog steeds druk bezig met lesgeven. Deze autobiografie hoort gewoon bij haar carrière als zangeres, is er het verlengstuk van. Ze heeft in dit boek haar visie op het zingen willen geven en die visie heeft ze zo verpakt dat er een les uit te trekken is. Ze vindt bijvoorbeeld dat operazangers hun lippen niet moeten sluiten als ze iets pianissi mo moeten zingen. Dan krijg je een afgezwakte klank. De mond moet volgens Deutekom daarbij juist wijd open blijven. De zachte klan ken moeten worden gevormd door de stem en niet door het afsluiten van de mond. Als je die klanken met de stembanden vormt, zijn ze ook achterin de zaal nog hoorbaar en blijven ze hun volheid behou den". 'Angels beyond reason' door en Lisa Mar en zaterdagavond (foto Ben van Duin) Sanders Ko zondagmiddag naar het LAK komt. De voorstel ling is een mengvorm van toneel spel en mime, met muziek boven dien. Voor kinderen vanaf vijf jaar. Liesbeth List Zangeres Liesbeth List staat za terdagavond op de planken van de Leiderdorpse Muzenhof. In haar door Willem Nijholt geregis seerde show worden liedjes op teksten van o.a. Herman van Veen, Annie M.G. Schmidt, Ivo de Wijs en Hans Dorrestijn afgewis seld door een aantal conferences. De muzikalebegeleiding van 'List Nu' is in handen van Rob van Dijk. Paul Korenhof.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19