DE EUROPESE VAKANTIE-TOP 10 'Westerse eisen leiden ook tot hogere prijzen' PAGINA 18 DINSDAG 24 JANUARI 198& Frankrijk: veel kamperende gezinnen. Spanje blijft voornamelijk als zonbestemming in trék. De lage prijzen waren tot dusver voor veel toeristen dé reden om voor Spanje, Griekenland of Joe goslavië te kiezen. Griekenland en vooral Spanje worden echter steeds duurder. Sommige plaatsen in Spanje doen op het moment qua prijs niet meer onder voor Neder land. Aan de andere kant wordt Joegoslavië een nog goedkoper en dus aantrekkelijker vakantieland. Het is moeilijk de enorme prijs verschillen in de tien meest be zochte Europese vakantielanden te verklaren, maar toch zijn er wel enkele redenen voor aan te geven. P. van Rosse, onderzoeker bij de Consumentenbond, houdt zich voornamelijk bezig met de prijzen van de eerste levensbehoeften. "Een belangrijke reden waarom Spanje en Griekenland steeds duurder worden is dat de toeristen steeds meer westerse eisen stellen aan het eten en de accommodatie. Dit betekent voor de plaatselijke bevolking dat ze moet investeren. Daar hangt een prijskaartje aan. Westerse eisen leiden tot westerse prijzen". Mallorca Nog een voorbeeld: de reusach tige investeringen die aan de Mid dellandse Zeekust zijn en worden gedaan. Van Rosse: "Aan de ande re kant moeten we niet vergeten dat in deze echte toeristische trek pleisters de stelling 'wat de gek ervoor geeft' ook een grote rol speelt". En 'wat de gek ervoor geeft' gaat zo lang op totdat de gek het vertikt te betalen. Dat is gebeurd op Mal lorca. Dit Spaanse eiland heeft zich met zijn steeds hogere prijzen bij de Nederlandse toerist minder populair gemaakt. Ook Joegosla vië past zich aan de westerse eisen aan, maar daar zorgt de instabiele economie ervoor dat dit niet leidt tot hogere prijzen. Door de enor me inflatie van de Joegoslavische dinar wordt dit land nog steeds goedkoper voor de Nederlandse vakantieganger. Een andere aanwijsbare reden voor prijsverschillen is de per land opgelegde btw. "De hoogte van de btw over eerste levensbehoeften verklaart gedeeltelijk waarom Duitsland duurder is dan Neder land. In Nederland wordt zes pro cent btw geheven over eerste le vensbehoeften, terwijl dat in Duitsland veertien procent is. Geen wonder dat veel Duisters die aan de Nederlandse grens wonen in Nederland produkten zoals kof fie inslaan", aldus Van Rosse. In verhouding Een van de redenen waarom de prijzen verschillen in de tien lan den is de economische ontwikke ling per land en de daarmee sa menhangende lonen die er worden uitbetaald. Van Rosse: "Iemand die in Griekenland of Joegoslavië in een hotel, restaurant of super markt werkt, verdient ruim de helft mindér dan iemand die dat zelfde werk in Nederland, Duits land of Zwitserland doet. Het uit eindelijk geleverde produkt een overnachting in een hotel, een etentje in een restaurant of een mand boodschappen uit de super markt staat logischerwijs in verhouding tot het loon". Van Rosse waarschuwt er niet temin voor dat het in sommige ge vallen niets zegt dat bijvoorbeeld Frankrijk duurder is dan Neder land. "Het gaat altijd om een ge middelde prijs. Nederland is qua oppervlakte in feite één grote stad waar de prijzen niet veel verschil len, maar in landen zoals Frank rijk en Spanje kunnen de prijzen enorm uiteen lopen. In Parijs of aan de Middellandse Zeekust be taal je soms twee tot drie keer zo veel voor een maaltijd als in de Franse binnenlanden. Ondanks het feit dat Frankrijk gemiddeld duurder is dan Nederland, kan je in de binnenlanden van Frankrijk goedkoper vakantie houden dan in Nederland". Een camping in de Franse natuur, een bungalow in Duitsland, de Spaanse costa's, een actieve vakantie in Oostenrijk, Belgische steden bezoeken, een intiem Italiaans familiehotelletje, lekker goedkoop eten in Joegoslavië, trekken langs de Griekse eilanden, een sportieve vakantie in Engeland, of de rust van de Zwitserse bergen. Het is maar net waar je voor kiest. In elk geval hebben de Nederlandse toeristen hun wensen voor het komend jaar in bovengenoemde volgorde bepaald. Een overzicht van de Europese vakantie-top 10. 1. Frankrijk Frankrijk is de populairste bestemming voor Nederlanders die hun vakantie in het buitenland doorbrengen. Tegen de 20 procent, wat neerkomt op zo'n ander half miljoen Nederlanders. "Ze zitten overal", zegt Bernard Crouset, directeur van het Frans Verkeersbureau in Am sterdam. "Niet alleen aan de kust, maar door het hele land. Ze zoeken in Frank rijk wat ze thuis niet hebben". Frankrijk is naar zijn mening een echt la carte-land. Van alle Nederlanders gaat 80 procent individueel naar Frank rijk. Het zijn voor het merendeel gezin nen: ouders tussen 25 en 45 jaar met een of meer kinderen, die komen kamperen. Twee uitgangspunten zijn volgens Crouset belangrijk: Nederlanders in Frankrijk zoeken steeds minder de com binatie van zon en zee, maar in plaats daarvan activiteiten. Ook stellen zij ho gere eisen aan comfort en dienstverle ning. Daarop moeten de campings inspe len. Bernard Crouset vindt niet dat Frank rijk een duur land is. Hij zegt: "Nu ja, misschien als je een kop koffie of een glas bier gaat drinken op de Champs Ely- sées in Parijs, maar zeker niet op het plat teland. Als een nadeel ziet hij veeleer het probleem van de communicatie: steeds minder Nederlanders spreken Frans, lang niet alle Fransen spreken Engels. 2. Duitsland De belangrijkste bestemmingen van Ne derlanders in de Bondsrepubliek zijn Sauerland (ruim 19 procent), Eiffel (ruim 12 procent), het Zwarte Woud (ruim 10 procent) en de Moezel (9 procent). In to taal waren de Nederlanders in '88 goed voor bijna 15 miljoen overnachtingen. Daar kwamen nog eens 2,7 miljoen dag bezoekers bij. De directeur van het Duits Verkeers bureau in Amsterdam, Knut Blatter- mann, ziet het voor dit jaar als een voor deel dat de prijzen in Duitsland gelijk blijven en in bepaald opzicht (eten, drin ken) goedkoper zijn dan in Nederland. Een trend die zich de laatste jaren afte kent is dat Nederlanders een bungalow of vakantiewoning nemen en het hotel de rug toe keren. Een goed functione rend reserveringssysteem komt daarbij van pas. 3. Spanje Spanje is bij Nederlanders in trek als zonbestemming. Van de vakantiegan gers gaat 87 procent om het goede kli maat. Maar er is meer, zegt A. van Breda van het Spaans Verkeersbureau: de Spanjaard heeft veel ervaring met toeris me, spreekt wat talen. Nederlanders vin den in Spanje iets van thuis: zij kunnen er een Nederlandse krant kopen, en als zij genoeg hebben van paella bestellen zij saté Van Breda adviseert Nederlanders die per auto naar Spanje gaan wat meer tijd te nemen op weg naar hun vakantiebe stemming. "Rijd eens door de Pyre neeën", zegt hij. "Ben je met het vlieg tuig gekomen, huur dan eens een auto en trek het binnenland in. De meesten heb ben het achterland nog niet ontdekt". In opkomst is het lang weekend naar een Spaanse stad als Madrid of Barcelo na, Valencia of Sevilla. Spanje werkt hard toe naar 1992: Olympische Spelen in Barcelona, wereldtentoonstelling in Sevilla, Madrid de culturele hoofdstad van Europa. Vliegvelden worden uitge breid, nieuwe wegen aangelegd, snelle treinverbindingen gerealiseerd. 4. Oostenrijk Oostenrijk scoort nog altijd hoog: 750.000 Nederlanders waren in 1988 goed voor ruim 5 miljoen overnachtingen. Volgens Toni Winkler van het Oosten rijks Toeristenburo in de eerste plaats vanwege het mooie landschap en de vele mogelijkheden voor een actieve vakan tie. Voor de liefhebbers zijn er dit jaar speciale brochures met alle mogelijkhe den op het gebied van tennis, golf, water sport, paardrijden, wandelen en fietsen. Ook mensen met kinderen komen graag naar Oostenrijk. Veel plaatsen bie den speciale kinderprogramma's. Op de boerderij leren kinderen met de dieren omgaan. Als derde punt noemt Winkler de Oostenrijkse gezelligheid: de begroe- door Carlo Nagel ting met 'Servus' is niet zo maar een kreet, maar datgene wat vrienden tegen elkaar zeggen. In Oostenrijk, zegt Winkler, kun je nog heel goed overnachten op basis van half- pension voor 40 a 50 gulden per dag. Dat er ook 's zomers af en toe een buitje valt is nu juist de reden dat het land zo mooi groen ziet. 5. België België neemt een aparte plaats in temid den van andere vakantielanden. Voor een echte zomervakantie gaan wel wat Nederlanders naar de Ardennen (de dichtstbijzijnde bergen), maar veel meer toeristen brengen in alle seizoenen een kort bezoek aan een van de steden: Brus sel, Brugge, Antwerpen of Gent. "Omdat bij ons toch een heel ander cultuurpatroon heerst", zegt Jan Hoste van het Belgisch Verkeersbureau in Am sterdam. "De kunst van de keuken is in het algemeen in België beter dan in Ne derland. Ook de bereikbaarheid is een sterk punt". Hij laat niet na nog even te wijzen op de enorme hoeveelheid biersoorten in België: meer dan 400, vaak ambachtelijk gebrouwen. "Een trekpleister op zich zelf'. 6. Italië Nederlanders zoeken in Italië het water op. Ze maken wel eens een uitstapje naar Venetië of Verona, maar ze zitten aan een meer of aan zee. Niet andersom: logeren in de stad en af en toe een dagje naar het water. Dat komt niet voor. Huub van Roijen van het Italiaans Ver keersbureau denkt dat behalve het water het familiebedrijf in Italië een trekpleis ter voor Nederlanders vormt. Bijna alle hotels en restaurants doen op die manier aan klantenbinding, er worden vriend schappen gesloten, het z.g. retourtoeris- me is groot. Een derde aantrekkingskracht vormt de boektieksfeer. Wat in Nederland weer wordt opgebouwd aan kleine winkeltjes is in Italië altijd normaal geweest. Er zijn niet veel grote warenhuizen. Een half miljoen Nederlanders zocht in '88 Italië op als vakantiebestemming. 7. Joegoslavië Miodrag Manovic noemt Joegoslavië een land van. contrasten. Niet alleen zee en strand, maar ook het binnenland is in trek met meren, bossen en rivieren. Joe goslavië is een echte zomerbestemming. Tussen april en oktober kun je er vanuit Nederland met wel tachtig touroperators naartoe. Heel aantrekkelijk zijn volgens de di recteur van het Joegoslavisch Verkeers bureau de lage prijzen, die in '89 op het zelfde niveau zullen blijven. Je eet er goedkoop in restaurants en je neemt be taalbare souvenirs mee naar huis in de vorm van sieraden, leer of een fles sterke drank voor vier a vijf gulden. Het aantal accommodaties breidt zich met de groei van het toerisme gestaag uit, vooral aan de kust. Toch kent Joego slavië nog niet de druk van het massatoe risme. Er zijn, vergeleken met andere landen, relatief veel mogelijkheden voor naturisten. 8. Griekenland Er is een tijd geweest dat Griekenland als vakantiebestemming uitgesproken eli tair was. Cultuurliefhebbers en ontdek kingsreizigers, dan had je het wel gehad. Maar de laatste jaren is de afstand ver kleind door het toegenomen aantal char tervluchten. Griekenland is toegankelijk voor een breder publiek. A. Ioannidis, directeur van het Grieks Verkeersbureau, noemt de Griekge ar chipel met al zijn eilanden en zijn gevari eerde natuur bij uitstek geschikt om in te spelen op de trend van vakanties op maat. Een paar duizend eilanden, 15.000 kilometer kust: daar kun je als individu je plaatsje wel vinden. De cultuur als ba kermat van de democratie spreekt bo vendien aan: er is geen plaats in Grieken land waar geen overblijfselen van de vroegere beschaving zijn te vinden. Ioannidis roemt voorts.de gastvrijheid van de Grieken, de betrekkelijke veilig heid van toeristen en het goede prijspeil. Een nieuwe bestemming voor '89 is het eiland Chios, een van de vele nog vrijwel onontdekte eilanden. 9. Engeland Jan Molenaar van het Brits verkeersbu reau noemt de afwisseling in Groot-Bri- tannië de aantrekkelijkste kant van het eiland. Wales, Schotland, Engeland: ze hebben alle drie een eigen cultuur en na tuur, een rijke historie, waarvan nog veel getuigt. Maak je gebruik van bed and breakfast, dan leer je de Britse bevolking goed kennen. Een zonbestemming is Engeland niet, dat geeft Molenaar toe. Maar verblijf je aan het strand en is het wat minder mooi weer, dan heeft het achterland ook veel te bieden. Sportieve mogelijkheden zijn er volop en daarop spelen reisbureaus als Paddington in Den Haag goed in. Londen is als bestemming nog altijd het populairst. Dan volgt zuid-Engeland. Wales is bij Nederlanders het minst be kend, terwijl daar toch drie prachtige na tionale parken liggen. Een nadeel van Groot-Brittannië is dat je altijd de over steek moet maken. Misschien dat de Ka naaltunnel daar straks verandering in brengt. 10. Zwitserland Nummer tien op de ranglijst is Zwitser land, een plaats die het overigens deelt met Luxemburg. Nederlanders gaan naar Zwitserland voor de bergen, de rust en de natuur. Om dat imago te doorbre ken heeft Zwitserland dit jaar gekozen voor promotie van de steden. Het land is relatief duur, maar Peter Michel van het Zwitsers Verkeersbureau in Amsterdam zegt dat de toerist wel waar voor zijn geld krijgt. Doe-vakanties worden steeds belangrijker, niet alleen de gebruikelijke, maar ook een sport als wildwatervaren. Oostenrijk: 'actief vakantieland. Griekenland: toegankelijk voor een breder publiek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18