Onderzoek bij Groningen 5* mmili a a EcLberg in de problemen 6,21% SpoorptTV Kapitaalmarkt renterekening Raas op zoek naar een multi-national FIOD neemt boeldiouding van de club in beslag Drie spelers gedood bij busongeluk Blessure na eenvoudige zege op Pat Cash 1 1 dinsdag 24 Januari i989 SPORT PAGINA 15 redactie Rob Onderwater. Rob van der Zanden Jaap Visser GRONINGEN (GPD) - Twijfels over diverse tranfers en onduidelijkheid over de werkelij ke verdiensten van spelers. Een waas van geheimzinnigheid omtrent 350.000 gulden die is "verdwenen" bij de afgeketste transfer in juni 1986 van de Bulgaarse voetballer Zvetan Jontsjev en de onwaarschijnlijk lage transfersom van 50.000 gulden voor de van Ajax over genomen doelman Sjaak Storm. Renze de Vries SA.MSUN (SID) - De spelerbus van de Turkse eerstedivisieclub Samsunspor blijkt zondag bij te rugkeer uit Malatya bij Hayza in het oosten van Turkije een onge luk te hebben gehad, waarbij twee spelers en de trainer om het leven kwamen. Van de acht spe lers, die gewond werden, verke ren er drie in levensgevaar. De met hoge snelheid rijdende bus raakte op het natte wegdek aan het slingeren en botste op een tegemoetkomende vrachtau to. De spelers van de tweede divi sieclub Carsambaspor, die de kort nadien de plaats van het on geluk passeerden, traden op als donor bij bloedtransfusies erf redden op die manier mogelijk énkele collega-voetballers het le- Dit was voor de Fiscale Inlichtin gen en Opsporingsdienst (FIOD)- reden om gisteren samen met het Fiscaal Rechercheteam Groningen de complete administratie van de FC Groningen in het Oosterpark- stadion in beslag te nemen. Tege lijk werden invallen gedaan bij de bestuursleden Renze de Vries, Wubbo de Boer, Siëbe van der Pruik en de accountant van FC Groningen, Moret Limperg. Bij Justitie bestaat het vermoe den dat er bij de club sprake is van een omvangrijk zwart-geldcircuit. Het zou gaan om enkele tonnen. „Ik maak mij er geen zorgen over," zegt FC Groningen-voorzitter Ren ze de Vries. Hij ontkent dat er bij de club sprake is van een zwart-geld- cirquit. „Het gaat volgens mij om een routinecontrole. We zien wel.". Justitie én FIOD kwamen in ak- tie nadat enkele personen onafhan kelijk van elkaar informatie ver strekten over het bestaan van een mogelijk zwart-geldcircuit bij FC Groningen. „Toen werd het ons duidelijk dat het hier niet ging om louter geruchten," aldus de Justi- tiewoordvoerder. Spoedberaad Het bestuur van FC Groningen kwam gisteravond in het huis van voorzitter De Vries in Roden voor spoedberaad bijeen. Daarbij waren ook manager Theo Huizinga, tech nisch directeur Martin Koeman en de advocaat van FC Groningen, mr. W. Schuurmans, aanwezig. Op advies van advocaat Schuurmans onthouden bestuursleden zich voorlopig van commentaar. Als enige zag vice-voorzitter Wubbo de Boer een pluspuntje in de FIOD-inval bij FC Groningen. „Het kwam me goed uit, want ik was toch van plan alles op te rui men," klonk het luchthartig, nadat de FIOD ook bij hem thuis alle be scheiden van de eredivisieclub in beslag had genomen. De Boer tilt niet al te zwaar aan de inval en de vermoedens, die er bestaan omtrent een zwart-geldcir cuit bij zijn club. „Een belasting schuld? Nee, daar weet ik niets van, al kan die natuurlijk nog wel komen, als er iets niet deugt in onze boekhouding". De aantijgingen liegen er niet om. Officier van Justitie mr. M. Geerds bevestigt dat de volgende gegevens, die door drie tipgevers zijn genoemd, worden onderzocht. - De transfersom van Paul Mason, die afgelopen zomer naar Aberdeen werd verkocht, zou zijn overgemaakt op de privérekening van voorzitter De Vries. Het ging daarbij om een bedrag van 540.000 gulden. De Vries zou vervolgens slechts 435.000 gulden op het conto van FC Groningen hebben bijge schreven. - De Vries zou maandelijks een bedrag dat varieert van 5000 tot 10.000 gulden van FC Groningen hebben ontvangen voor het onder houden van internationale contac ten. De voorzitter spreekt overi gens geen enkele vreemde taal. - De Vries zou ex-manager Ton van Dalen ooit gevraagd hebben 100.000 gulden te gebruiken voor de transfer van twee spelers. Van Dalen zou dit hebben geweigerd. - In 1986 zou vice-voorzitter De Boer 350.000 gulden hebben mee genomen naar Bulgarije om daar de transfer met Zvetan Jontsjev rond te maken. De Stichting Ar beidszaken gaf een negatief advies voor een werkvergunning, waar door de transfer afketste. Niette min staat in de boeken nog steeds een post onder de noemer Vorde ring in Bulgarije'. Het is onduide lijk wat met die 350.000 gulden is gebeurd. De mogelijkheid bestaat dat die op een buitenlandse reke ning is gestort. - Bij doorlichting van de Ajax-ad- ministratie stuitte de FIOD op een transfersom van 50.000 gulden voor doelman Storm. Dit bedrag wordt aan de lage kant geacht en vermoed wordt dat de rest van de transfer met zwart geld is betaald. - Assistent-bondscoach Nol de Ruiter zou in de onderhandelingen over de transfer van zijn schoon zoon Foeke Booy, die toen bij PEC onder contract stond, overeen zijn gekomen, dat er drie keer een handgeld van 33.000 gulden zou worden uitbetaald. - Er worden door de FIOD onre gelmatigheden vermoed bij de transfers van: de gebroeders Koeman, Jurrie Koolhof, Frans Thijssen, Foeke Booy, John de Wolf, René Eykelkamp en Hennie Meijer. Opmerkelijk is dat bij deze transfers de spelers vakbond WCS niet betrokken was, maar wel de bemiddelaars Ger Lagendijk en Bob Maaskant, terwijl Hennie Meijer een beroep deed op een pri- vé-adviseur. Naheffing Volgens officier van Justitie mr. M. Geerds kan het onderzoek uitein delijk leiden tot een forse nahef fing loonbelasting in combinatie met een boete. Dit geldt voor zowel werkgever FC Groningen als de be trokken spelers. Hij ziet geen dui delijke relatie tussen het FIOD-on- derzoeken bij Ajax en FC Gronin gen. Toch is het transferbedrag van Storm uit het onderzoek van de Ajax-boekhouding naar voren ge komen. Ook zijn er aanwijzingen dat de methodiek bij Ajax om een vermeend zwart-geldcircuit op te zetten dezelfde is als die bij FC Groningen. Vorige week al werd ex-manager Ton van Dalen, die tegenwoordig voor de Stichting Arbeidszaken werkzaam is, gedurende vier uur over de kwestie verhoord. "Ik had de indruk dat de FIOD vrij veel concrete informatie had en voor zo ver ik op de hoogte was heb ik ant woord gegeven. Verder is mij gé- vraagd me voorlopig i taar te onthouden." Uitgefloten (1) Voor het eerste mannenteam van de Katwijkse basketbalvereni ging Grasshoppers is de compe titie reeds ten einde. Niet omdat de ballende sprinkhanen zijn uit gespeeld in de eerste klasse van het rayon West, maar vanwege een beslissing van het clubbe stuur. Dat orgaan moest afgelo pen week noodgedwongen en daarom met frisse tegenzin tot die maatregel overgaan, nadat het rayonbestuur de Katwijkse vereniging voor de keuze had ge steld: of mannen één of vrouwen twee onmiddellijk terugtrekken uit de competitie. Het feit dat de zeekanters niet voldoende scheidsrechters heb ben afgevaardigd is de oorzaak van alles. Het rayonbestuur stelt immers als eis dat per team één arbiter beschikbaar moet wor den gesteld. Om uiteenlopende redenen bleef Grasshoppers in gebreke, waarna de scheidsrech- terscommissie van het rayon bé- sloot, na een aantal waarschu wingen, de Katwijkers te straf fen. Een unieke beslissing, al thans op rayonniveau, want nog niet eerder in de basketbalhisto rie is het voorgekomen dat een standaardteam zijn 'werkzaam heden' noodgedwongen moet staken. Waarom viel de keus ei genlijk op de mannen, tenslotte een standaardteam? Wedstrijd secretaris Peter van der Zwart: "Het is binnen het bestuur een democratische beslissing ge weest. Ik heb er vrede mee, want ik vind dat de vrouwen binnen onze club hun zaakjes goed voor elkaar hebben. Ons eerste speelt op het hoogste niveau, het tweede speelt rayon eerste klas, net zo hoog als de mannen. Je kunt je in de top niet handhaven zonder een tweede team. Dat heb je no dig als kweekvijver. De mannen zijn wat dat betreft anders. Ze zijn een stuk minder gemotiveerd en hebben ook minder scheids rechters beschikbaar gesteld. Dat maakte voor ons de keus makke lijker". Overigens is de scheidsrech- terscommissie nog niet klaar met Grasshoppers. De club over weegt protest aan te tekenen te gen de beslissing. Van der Zwart: "Ik weet heus wel dat we in ge breke zijn gebleven, maar we hebben gewoon pech gehad. Aan het begin van het seizoen hadden we een scheidsrechter, maar die raakte zwaar geblesseerd. Toen konden we niet meer aan de eisen voldoen. We hebben heus wel ge kwalificeerde scheidsrechters binnen de club, maar die fluiten voor geld ergens anders. En wij weigeren iemand te betalen, dat is voor ons een principezaak". Aan de andere kant heeft het rayonbestuur er ook een potje van gemaakt. De scheidsrechters die we hadden werden soms op het laatste moment benaderd voor het fluiten van een wed strijd. Dan komt het wel eens voor dat je moet afschrijven. Maar ik moet dat allemaal nog even uitzoeken aan de hand van de programma's. Ik kan me niet aan de indruk ontrekken dat er fouten zijn gemaakt". Uitgefloten (2) Frans Heijing, teammanager van het eerste vrouwenteam, heeft zich opgeworpen om namens de club de problemen met het rayonbestuur te bespreken. Van der Zwart: "Zoals de zaken er nu voor staan worden we uit het rayon gekelderd. Alles wat we in de loop der jaren hebben opge bouwd is dan in één klap weg. Daarom wil Heijing het rayonbe stuur voorstellen om volgend jaar een klasse lager te beginnen. Als dat mislukt, zie ik veel spelers naar een andere club vertrekken. En dat is het laatste waarop de club zit te wachten". Grasshoppers heeft in Hans de Rond in elk geval een bondge noot. De wedstrijdleider van het rayon West is het helemaal niet eens met de beslissing van 'zijn' bestuur: "Dit is toch niet de oplossing van het probleem? Voor de duide lijkheid: het is niet mijn beslis sing, maar een beslissing van het rayonbestuur. Ik ben daar pissig om. De bestuursleden weten dat ik tegen zo'n maatregel ben. Zo behoor je de basketbalsport niet te promoten. Het is ook een wei nig creatieve manier om de pro blemen op te lossen. Niet alleen Grasshoppers, maar veel clubs kampen met hetzelfde probleem. Daarom is het belachelijk om die club zó te straffen. Het had ook op een andere manier gekund. Het team had de competitie Kunnen uitspelen, maar dan met ver plichte degradatie. Dat gebeurt bijvoorbeeld in de lagere klassen. Nu wordt de hele competitie in de war gestuurd. Als dit een ge woonte wordt van het bestuur, heb ik m'n langste tijd als compe titieleider gehad". Opzij Vrouwenvoetbal is sport en te vens een beetje emancipatie. Maar blijkbaar zit er ook een vleugje feminisme bij. De vrou wen van Oegstgeest gaan over enkele weken spelen in tenues die worden gesponsord door het feministische maandblad Opzij. zoeken. We hebben toen een brief geschreven naar Opzij. Het was eigenlijk niet uit volle overtui- ging, want we dachten geen suc ces te hebben. Tot onze verbazing reageerden ze heel enthousiast. Op dit gebied hadden ze nog nooit reclame gemaakt, dus het leek ze wel wat. Wij vonden het ook wel vreemd, want een lande lijk blad dat een regionaal clubje gaat sponsoren is niet echt alle daags", vindt Anja van Borssum, speelster van het eerste vrou wenteam. Volgens Van Borssum volgde de instemming van Opzij niet na een uitvoerige inspectie van de achtergrond van de speelsters die straks met de naam van het opinieblad gaan pronken: "Welnee. Ze hapten gelijk toe. Ze hoefden niet eens te weten hoe onze ideeën waren over feminis me en dergelijke. Ik geloof trou wens dat er maar één speelster bij ons in het elftal abonnee is van Opzij. Nee, dat ben ik niet". De overeenkomst geldt alleen, voor het eerste van de vrouwen.- Maar misschien kunnen de reser- ves straks ook nog profiteren als de shirtreclame haar uitwerking.' niet mist. "Het gaat er perfect uitzien al- lemaal, compleet met trainings pakken. We zijn qua broek en- shirtje nu net KV Mechelen. Mis- schien is het voor Opzij wel reden om verder te gaan. Voor hen is het s ook een experiment". r Oegstgeest. Opzü i MELBOURNE (Rtr/AFP) - Op de dag dat de Open Australische titelstrijd terugkeerde tot de alledaagse gang van zaken en de favorieten deden wat ze verondersteld worden te doen: winnen in de kortst mogelijke tijd, doemden nieuwe complicaties op. Stefan Ed berg, gisteren souverein winnaar van het met spanning tegemoet geziene duel tegen Pat Cash (6-4,6-0,6-2), weet niet of hij in de kwartfinales tegen Thomas Muster wel zal aantre den. Borg mag niet in kerk trouwen STOCKHOLM (AP) - Het tweede huwelijk van de voormalige Zweedse tennisser Björn Borg krijgt niet de zegen van de rooms-katholieke kerk. De vijfvoudige Wimbedonwin naar, die is gescheiden van de Roemeense tennister Mariana Simonescu, was van plan om op 26 februari in Milaan opnieuw in de echt te worden verbonden, nu met de Italiaanse zangeres Lore- dana Berte. Een zegsman van Borg ver klaarde gisteren dat beide aan staande echtelieden geschokt zijn door het kerkelijke verbod. Hij liet in het midden of zij nu ge noegen zullen nemen met een burgerlijke huwelijksvoltrek king. De Zweedse Wimbledonkampioen blesseerde zich bij het serveren in de laatste game. Het zag er tamelijk ernstig uit. „We weten nog niet pre cies wat Stefan mankeert. De me dische staf heeft hem onderzocht, maar durft nog geen diagnose te stellen. Het is de eerste keer, dat hij zich aan de rug blesseert. Hij kan momenteel niet rechtopstaan", al dus Edbergs Britse coach Tony Pickard. Het incident deed zich voor in de laatste game bij de service, die Ed- berg op 30-15 bracht. De Zweed kromp ineen van de pijn, wankelde naar de kant en het duurde gerui me tijd voor hij weer op de been was. Desondanks hervatte hij het spel met een ace, waarna Cash bij het tweede matchpoint de bal uit sloeg. Het is de vijfde keer dat Edberg zich kwalificeert voor de kwartfi nales van de Open Australische ti telstrijd, die hij tweemaal won: in 1985 en 1987. De linkshandige Muster en de verrassende Joegoslaaf Ivanisevic Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vast gesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand februari is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. zijn de enige buitenstaanders bij de laatste acht. Edberg, McEnroe en Lendl kan ervaring in de cruciale fase van de grote toernooien be paald niet worden ontzegd. Toch was het pas zijn eerste Grandslam-kwartfinale voor McEnroe sinds de Open Ameri kaanse kampioenschappen van 1987. Hij versloeg zijn als tiende ge plaatste landgenoot Aaron Krick- stein met 7-6 (7-4), 6-2,6-3. McEnroe zelf is in Australië als zevende ge plaatst. McEnroe begon traag, verloor Zijn eerste service-beurt en stond met 2-4 achter, voordat hij iets be gon te doen. Maar wat hij deed, was dan ook afdoende. In de volgende drie games verloor de 29-jarige Amerikaan geen enkel punt en toen hij eenmaal de trie-break met 7-4 had gewonnen, keek hij nooit meer om. „Ik weet, dat ik aardig speel", zei hij. „Het zou leuk zijn om nu Lendl af te drogen". Vol gens Krickstein kan McEnroe zelfs nog verder komen. „Hij heeft een goede kans om hier te winnen. Hij speelt er goed genoeg voor". McEnroe treft nu dus in Lendl de man die hem in september 1985 onttroonde als nummer één van de wereld. De wetenschap dat hij die positie op Wilander kan heroveren, doet de ambities van Lendl hoog opvlammen. Alleen in het begin kon Amos Mansdorf hem het één en ander in de weg leggen; later niet meer: 7-6 (7-2), 6-4, 6-2. De als zestiende geplaatste Israëliër leid de in de eerste set met 5-3. Lendl liet zich niet verleiden in volle galop te gaan, maar controleerde wel de partij met veertien aces en harde klappen op de momenten dat het nodig was. Graf Er scheiden Steffi Graf nog twee partijen van een succesvolle titel- verdediging bij de Nesty komt alsnog DEN HAAG (ANP) - Hoewel de wedstrijden om de wereldbeker zwemmen in Emmen bij gebrek aan voldoende (kwalitatief sterke) belangstelling zijn afgelast, komt de Olympische vlinderslagkam pioen Anthony Nesty toch naar Ne derland. De nationale held van Su riname arriveert zaterdag 28 janua ri op Schiphol en zal helpen bij het bijeenbrengen van gelden voor de uitbreiding van sportfaciliteiten in Suriname. Ivan Lendl wist zich het zweet t Amos Mansdorf. In de kwartfinale stuit Lendl op John McE geheel Duits duel, dat 55 minuten duurde, versloeg de Grandslam- winnares Claudia Kohde-Kilsch met 6-2, 6-3. In de halve finales komt het tot een treffen treffen met Gabriela Sabatini, die de Ameri kaanse Zina Garrison met 6-4, 2-6, 6-4 versloeg. Eén van de laatste keren dat de dubbelspelpartners tegenover el kaar stonden, was bij de door Graf gewonnen Olympische finale van Seoul. Sindsdien won Sabatini de Masters. Volgens Kohde-Kilsch is weinig hoop voor de oppositie. Ze trok een vergelijking met vorig jaar, toen zij tegenover Graf in de halve eindstrijd stond: „Steffi is nog sterker geworden. Vooral op e". Graf won vorig jaar haar eerste Australische titel door Chris Evert in de finale te verslaan. Sabatini had heel wat te stellen met de steeds opnieuw naar het net komende Zina Garrison. De Ame rikaanse leidde in de derde set zelfs met 3-1, maar moest toen vier ga mes achtereen afgeven. Als derde speelster bereikte de niet-geplaatste Belinda Cordwell de halve finales. De Nieuwzeeland- se, die met secuur spel al een heel rijtje slachtoffers heeft gemaakt: Barbara Potter, Beverley Bowes, Andrea Temesvari en Brenda Schultz, won met 6-2, 2-6, 6-1 van de Zweedse Catarina Lindqvist. ALMERE (ANP) - Jan Raas is naar stig op zoek naar een multi-natio nal, die jaarlijks rond de zeven mil joen gulden in een wielerploeg wil stoppen. De huidige hoofdgeld schieter, SuperConfex, heeft beslo ten in ieder geval na 1990 de bijdra ge van vier miljoen gulden per sei zoen te stoppen en als het mogelijk is zelfs een jaar eerder. Raas is inmiddels in onderhan deling met enkele grote bedrijven, maar definitieve toezeggingen heeft de Zeeuw nog niet binnen. „Ik moet de komende maanden nog enkele keren op stap", ver klaarde hij gisteren in Almere bij de presentatie van zijn nieuwe for matie. Die dit jaar vooral mikt op de voorjaarsklassiekers en de Tour. „Wil je in de top meedraaien dan praat je over een ploeg van zeven a acht miljoen gulden. De salaris eisen van de renners zijn de laatste jaren enorm omhoog gegaan. De huidige sponsor heeft in de afgelo pen seizoenen het budget wel aan gepast, maar die verhoging bleef achter bij de explosie van de sala rissen. In deze ploeg mis ik een ren ner met echte bergcapaciteiten, een pure sprinter en een klasse mentsrenner. Die zijn tegenwoor dig nauwelijks meer te betalen. Voor een Nederlands bedrijf zullen de eisen te hoog zijn. Ik zoek naar een internationale firma, die de ogen eveneens op het buitenland richt", meldde de succesvolle ploegleider, wiens ploeg in de win termaanden een complete gedaan tewisseling onderging. Lagendijk blijft bij v.v Katwijk KATWIJK - Zaterdagtweedeklas ser Katwijk heeft het contract met trainer Arie Lagendijk met één jaar verlengd. Lagendijk, voorheen on der andere werkzaam bij Quick Boys, Rijnsburgse Boys en UVS, is nu bezig aan zyn eerste seizoen bij de ambitieuze amateurclub, die meedraait in de top van de tweede klasse. Frank van Dam wordt de nieuwe trainer van Meerburg. Hij is de op volger van Casper Heerma de Voss die aan het eind van het seizoen en na twee jaar vertrekt bij de vierde klasser. Van Dam, voormalig spe ler van Teylingen, is momenteel trainer van Altior. Tien renners verlieten de ploeg. Raas raakte zijn belangrijkste pu- bliciteitstrekker kwijt aan concur rent Peter Post. Sprinter Jean-Paul van Poppel wilde graag eens de Ronde van Italië rijden en ging in op een meer dan riant aanbod van Post. Het vertrek van viervoudige etappewinnaar in de laatste Ronde van Frankrijk was een streep door de plannen van Raas, die over de handelwijze van zijn sprinter geen goed woord over had. „In mijn tijd bij Post betekende een mondelinge toezegging net zoveel als het zetten van een handtekening. Hield ie mand zich- niet aan zijn afspraken dan kwam hij daar later wel weer achter", luidde de waarschuwing van Raas aan het adres van Van Poppel. De ploeg van Jan Raas bestaat uit de volgende twintig renners: Cordes, Jagt, Jakobs, Maassen, Nijdam, Poels, Solleveld, Tolhoek, Verhoeven en De Vries (allen Ned), Gansier en Gölz (beiden BrD), Fuchs (Zwi), Godimus, Heylen, Edwig van Hooydonck, Gino van Hooydonck, Mattheus, Segers en Ludwig Wijnants (allen Bel). DINSDAG 20.00-21.00 TV 5: Sports Magazine. 20.00-21.45 Super: Sports Night: met o.a. B snooker Grand Prix. 21.30-22.00 BBC 1: A Question of Sport: quiz. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 SKY: NFL American Football '88/,89: wedstrijden uit de National Football p League. S 22.00-23.00 Super: English League Foot- ball. k 22.30-23.15 BBC 1: Snooker: internationa- I Ie kampioenschappen in Wembley, i; 23.00-00.00 Super: NBA Basketbal. jj00.50-01.20 BBC 1: Snooker: internationa- r II Ie kampioenschappen in Wembley. WOENSDAG 9 16.05-16.50 BBC 2: Snooker: internationa- U Ie kampioenschappen in Wembley. 1 17.30-18.20 BBC 2: Snooker: internationa- ie kampioenschappen in Wembley. 17.50-18.35 Ned 2: Fitrace: zevendelige serie sportieve programma's gekoppeld aan een verzameling sporten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15