Het lijkt wel alsof er een kerncentrale 9 Wassenaar bestrijdt besluit van ministerie 7 weken voor 26,50 071-161400 Pitbulls in Leiderdorp voortaan gemuilkorfd MAANDAG 23 JANUARI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Neem nu een proefabonnement: Snelheidslimiet Rijksstraatweg aangevochten WASSENAAR - De gemeente Was senaar stapt naar de Raad van State om het besluit van het ministerie van verkeer en waterstaat om de Rijksstraatweg tussen Den Deyl en Den Haag een maximumsnelheid te geven van 70 kilometer per uur aan te vechten. Het zal een verkorte procedure worden waarbij de Raad van State binnen een maand uit spraak doet over de eis van Wasse naar om overal 60 kilometer aan te houden. Dit heeft de voorlichter van de gemeente, W. Issendonck, vanmor gen meegedeeld. Vandaag wordt de ministeriële beslissing in de Staatscourant gepubliceerd. Vrij dagmiddag, toen Rijkswaterstaat her en der borden plaatste met de nieuwe snelheid, liet de voorlichter al doorschemeren aan een proce dure te denken. Het voornemen is werkelijkheid geworden omdat B en W 70 kilometer "veel te gevaar lijk vinden". "Wij vrezen vóór het ergste", zegt Issendonck. De weg zou niet zijn ingesteld op een dergelijke snelheid, laat staan op de gevreesde snelheden van 80 tot 100 kilometer. De politie zou het veel te druk krijgen wanneer tus sen Den Deyl en Den Haag onafge broken 70 gereden mag worden en velen net wat harder zullen rijden. ZOETERWOUDE - Voor de vijf leerlingen van het Zoeterwoudse tehuis voor verstandelijk gehandi capten Swetterhage die hun ka mers in Huize Etnmaus moeten verlaten vanwege een renovatie, is vervangende huisvesting gevon den. Swetterhage is erin geslaagd de vijf voor 1 februari onderdak te bieden in woningen die het tehuis voor personeel ter beschikking heeft in Zoeterwoude. Een kort geding dat Huize Emmaus had aangespannen om de vijf leerlingen tot verhuizen te dwingen, is daarmee hoogstwaar schijnlijk van de baan. Met het kort geding had Huize Emmaus de vijf willen dwingen hun kamers in het bejaardenhuis te verlaten. Nu er Een politiecontrole, gistermiddag tussen drie en vier uur, onder schreef die visie. Op het gedeelte waar vrijdag de maximumsnelheid 20 kilometer was opgetrokken re den 33 van de 1225 voertuigen te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 102 kilometer per uur. Tijdelijk Na het fatale ongeluk in april vorig jaar legde het ministerie van ver keer en waterstaat tien miljoen gul den opzij voor een wegasbeveili- ging, een verbreding van de weg en het verhogen van het gevaarlijke viaduct bij Bijhorst. Tevens werd besloten tot een tijdelijke snel heidsverlaging op het gedeelte van de Rijksstraatweg tussen het voor malige dierenpark en Den Haag. Op dit gedeelte was het fatale onge luk gebeurd en bevönd zich toen het ongelijke, witte viaduct. Op het stuk tussen dierentuin en Den Deyl bleef de maximumsnelheid 70 kilometer per uur en op het dichtbebouwde gedeelte tussen Den Deyl en de Rozenweg 50 kilo meter. In die dagen leken Wassenaarse bestuurders te kiezen voor een maximumsnelheid van 50 kilome ter op de hele weg. Ze maakten er vervangende huisvesting is gevon den, lijkt dat niet meer nodig. De renovatie van het bejaarden oord Huize Emmaus, waarbij on der meer de kamers worden ver groot en voorzien van een douche, zal nu in februari kunnen begin nen. De vijf leerlingen van Swetter hage, die tót nu toe weigerden uit hun kamers te verhuizen, vormden tot nu een obstakel voor die reno vatie. Volgens een woordvoerder van Swetterhage is voor de vijf betrok ken meisjes voorlopig een noodop lossing gevonden door ze onder te brengen in woningen van ander personeel. Per 1 maart zouden ze weer een eigen onderkomen kun nen betrekken. geen harde eis van omdat ze andere delen van het beloofde pakket niet wilden mislopen en goed overleg zou zijn toegezegd over de defini tieve snelheid. Volgens woord voerders van het ministerie en Rijkswaterstaat is altijd duidelijk geweest dat de tijdelijke verlaging zou worden teruggedraaid na het afronden van de reconstructie. Wassenaar had dat moeten we ten en hoeft geen moment te kla gen over een gebrek aan overleg. "Ze zijn daar zelf bij geweest", zegt een voorlichter van het ministerie van verkeer en waterstaat, wijzend op het geregelde overleg tussen ge meenten, provincie en de wegbe- heerder en wegeigenaar. Volgens ,de adjunct-directeur van de dienst- kring, H.C. van der Helm, is er voor het plaatsen van de borden overleg geweest met Den Haag en Wasse naar: "Of men toen akkoord ging, weet ik niet. Wij zijn ook slechts een uitvoerend lichaam". Borden Als het ministerie een maximum snelheid wil veranderen, plaatst de dienst de borden. Meer niet. Op de vraag of zijn dienst geadviseerd heeft de snelheid weer op te trek ken tot 70 kilometer, geeft hij een ontwijkend antwoord. Hij wil wel kwijt dat Rijkswaterstaat "niet de indruk heeft dat een snelheid van 60 kilometer per uur het absolute Het zou ëröp kunnen wijzen dat het ministerie niets meer doet dan teruggaan naar de oude situatie, zónder nadere informatie. De Was senaarse voorlichter vindt dat "on voorstelbaar, gezien de voorge schiedenis. Je kunt wel zeggen dat het voor de reconstructie óók 70 ki lometer was, maar toen vielen er wel veel doden". Wassenaar zweert bij een maxi mumsnelheid van 60 kilometer en zou ook de provincie gewonnen hebben voor dit compromis, dat zowel de veiligheid als de doorstro ming zou dienen. Gemakkelijk was dat niet omdat de provincie een snelheid van 60 kilometer niet toe past op haar eigen wegen. Het is daar 50 of 70 en niks daartussen. Het was vanmorgen niet mogelijk een reactie van de provincie te krij gen. Vervangende woonruimte voor vijf leerlingen van Swetterhage Voorzitter Van Mierlo beteurt verzet tegen komst school voor ziekenverzorgers in Oegstgeest Tegen de zin van Wassenaar heeft de Rijksstraatweg tussen Den Deyl e van 70 kilometer gekregen. Inbrekers slaan toe in de regio OEGSTGEEST/LEIDERDORP - Inbrekers hebben zondagavond huisgehouden in verspreid liggen de woningen in Leiderdorp. De po litie denkt dat de inbraken door de zelfde personen zijn gepleegd, om dat in alle gevallen de achterdeur met een schroevedraaier werd opengebroken. Uit een woning aan de Steve Bik- oplaats werd alleen een pantalon ontvreemd, uit een woning aan de Cor Gordijnsingel werden sieraden weggehaald. Datzelfde gebeurde bij een huis aan de Tollenaersingel waar ook geld werd meegenomen. Uit een woning aan de Sijpestein werden kascheques en een bank- pasje ontvreemd. Ook in twee woningen aan de Wildhoeflaan in Oegstgeest is dit weekeinde ingebroken. In beide gevallen waren de bewoners niet thuis en is nog niet bekend wat er is meegenomen. In de ene woning werd met een schroevedraaier een deur geforceerd, in het andere ge val werd de ruit van een balkon deur ingedrukt. OEGSTGEEST - "Het lijkt wel alsof we er een kerncentrale gaan bou wen. Het enige wat we wil len is een plekje onder de zon". H. van Mierlo, voorzitter van de nu nog in Leiden gevestigde Centrale Opleiding Ziekenver zorgenden (COZV) moet van avond voor de tweede keer in een jaar tijd verantwoording afleg gen over de verhuizing van de school. Eerder dit jaar wezen buurtbewoners van de Rhijn- geesterstraatweg met een over stelpende hoeveelheid bezwaren de komst van de ziekenverzor- gersschool vande hand, van avond hopen de omwonenden van de Oudenhofschool aan de P. de Hoochlaan tijdens de hoor zitting in de raadszaal hetzelfde kunststukje uit te halen. door Wim Koevoet Niets moeten ze hebben van de COZV. Ze vrezen parkeerover last en vervuiling van hun tui nen. Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) heeft eerder al kunnen merken dat in het vocabulair van de omwonenden een woord van welkom ontbreekt. Tijdens een commissievergadering ging het hard tegen hard. Zelden was het zo grimmig op de publieke tribu- Van Mierlo doet moeite om zich in te houden. Hij wil niet zo ver gaan om het verzet a-sociaal te noemen. In wat omzichtiger bewoordingen krijgen de omwo nenden, die bepaald riant wo nen, er toch van langs: "Als je zo woont als die mensen op die plek in Oegstgeest en je hebt al je zaakjes voor elkaar dan mag je toch op enige solidariteit ho pen". De COZV-voorzitter maakt die is terug te voeren tot een or ganisatieprobleem. We hebben nooit de apparatuur en de men sen bij elkaar. Dat werkt niet goed, de opleiding lijdt eronder en dat mag niet want we praten over gediplomeerden aan wie een grote verantwoordelijkheid wordt toebedeeld. Wij hebben te maken met elf verpleeghuizen in de regio, onze partners. We moe ten op resultaten kunnen bogen. Zo niet, dan valt het samenwer kingsverband uit elkaar. Dat is jouw zorg, zullen de omwonen den zeggen, maar daar mag de discussie niet ophouden". De school telt 400 leerlingen maar daarvan zijn er hooguit 160 tegelijk in het mogelijke nieuwe onderkomen aan de P. de Hoo chlaan aanwezig. De ziekenver zorgendenopleiding bestaat na melijk onder meer uit een voor opleiding van zeven maanden theorie gedurende welke de zie kenverzorger in spe 690 lesuren moet volgen. In het eerste jaar zijn er vijfwekelijkse bijeenkom sten van 150 uur op jaarbasis, net als in het tweedejaar. Van Mierlo schat dat er door het strakke schema nooit meer dan zo'n tien groepen van zestien leerlingen aanwezig zullen zijn. Leiden Het huisvestingsprobleem kan niet in Leiden worden opgelost. "We krijgen daar onvoldoende aanbiedingen en Leiden laat zijn eigen belangen vóór gaan", aldus Van Mierlo. COZV'ers schrijven zich niet zelf in voor de oplei ding. Dat gaat via de instelling waarvoor ze al tijdens hun studie werken. "De school is verant woordelijk voor de leerlingen, wij betalen de opleiding. Die kost ons tien mille per leerling. Het is geen flutschool. Wij moe ten een goed rendement uit die mensen halen, juist omdat ze tij dens hun studie al werken. Het is zelfs zo dat je als leerling over een arbeidsovereenkomst met een van de elf op de school aan gesloten verpleeghuizen dient te beschikken". "Een dergelijk verzet zoals nu weer is uitgebroken bij de om wonenden van de Oudenhof- school had ik niet verwacht. Aan de Rhijngeesterstraatweg was er sprake van reële argumenten. De mensen daar werden met iets nieuws geconfronteerd. Hier gaat het om een school die ge bruik maakt van een bestaande schoolgebouw". "Ik denk dat er eerder minder dan meer verkeersbewegingen zullen zijn. Veel van de kinderen van de Oudenhofschool worden nu gebracht en gehaald door hun ouders. Met de auto. Onze leer lingen komen niet met de auto. De docenten en stafleden wél, maar die komen nooit allen tege lijk. Bovendien zorgen we op ons eigen terrein al voor 20 parkeer plaatsen. De druk op de buurt zal minimaal zijn en we kunnen al tijd nog gebruik maken van de uren dat de bewoners hun par keerplaatsen vrijlaten. Na half vier is de school al verlaten". Op D66'er Poelmans na, vindt Van Mierlo de raad van Oegst geest achter zich. Van Mierlo grinnikt als hij over opponent Poelmans praat. De voorzitter is zelf raadslid in Katwijk. "Na mens D66. Dat Poelmans nu net van D66 moet zijn, maar laat ik daarover ophouden". Poelmans vraagt zich af waar om Oegstgeest zo nodig aan een onderwijs vriendelijk imago moet werken en waarom de ge meente niet veel meer opbreng sten haalt uit de verkoop van het terrein en de school aan de P. de Hoochlaan, bijvoorbeeld door er dure villa's te laten bouwen. Van Mierlo: "Zonder pathe tisch te willen zijn, zou ik erop willen wyzen dat er ook Oegst- geestenaren in verpleeghuizen worden opgenomen. En verder heeft de gemeente wel degelijk Het huidige "pakhuis" aan de Leidse Vestestraat i zorgers in spe hun opleiding volgen. zelf ook belapg in deze zaak. Zy verkopen de grond aan Proper voor 1,4 miljoen gulden en de wethouder heeft zelf gezegd te vreden te zijn met die opbrengst. Proper gaat er voor ons bouwen en verbouwen. Wij kunnen maar een huurcontract van tien jaar ondertekenen omdat wij afhan kelijk zijn van het ministerie van wvc. Die garandeert niet meer dan die huurpenningen. Er zal veel veranderen in de ouderen zorg, vandaar". OEGSTGEEST - De Oegstgeester zwemclub Vivax heeft de zwemmara- thon van het binnenbad van Poelmeer, dat tien jaar bestaat, gewonnen. De tien clubleden zwommen in de nacht van zaterdag op zondag, estafette- gewijs en acht uur lang de meeste kilometers bij elkaar: 37 kilometer en 200 meter. Tweede werd het team van Heemskerk zuivel, goed voor 36 kilo meter en 650 meter. Er deden zeven teams mee. Drie van de zes banen van het bad waren bedoeld voor de recreatieve marathon waaraan acht ploegen meededen. De Bad Boys, bestaande uit enige trouwe vrijzwemmers, wonnen. Tweede werden de trimmers van de Poelduikers. Nogal verrassend was de derde plaats voor de binnendienst van de gemeente. Volgens bedrijfsleiders D. van der Beu^ was er flink wat publiek dat rond een uur of drie 's ochtends afhaakte, maar tegen finish- tijd, zondagochtend acht uur, terugkeerde. (foto Henk Bouwman) LEIDERDORP Pitbullterriërs moeten voortaan in Leiderdorp op de openbare weg worden gemuil korfd en kort worden aangelijnd. Burgemeester en wethouders heb ben daartoe besloten nadat on langs een pitbullterriër een andere hond een oor heeft afgebeten. Het college maakt gebruik van het zo genaamde anti-pitbullartikel in de algemene plaatselijke verordening (apv). In oktober besloot de gemeente raad de apv aan te vullen met een artikel waarin het college de moge lijkheid werd geboden een bepaald type hond of ras als gevaarlijk te bestempelen. Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman deelde bij de behandeling van het voorstel mee dat de pitbull niet onmiddellijk als een gevaarlijke hond zou worden aangewezen. Het voorval waarbij een hond een oor werd afgebeten, heeft het college nu toch doen be sluiten om in te grijpen. Aantal autoradio's ontvreemd WARMOND/LEIDERDORP - Op diverse plaatsen in de gemeente Warmond zijn het afgelopen week einde autoradio's gestolen. Hierbij werden volgens een politiewoord voerster 'op grove wijze' autodeu ren geforceerd. Wanneer dat niet lukte werd een raam ingeslagen. Sommige deuren zijn volgens de woordvoerster zodanig vernield dat ze moeten worden uitgedeukt en overgespoten. In totaal werden in Warmond zes radio's gestolen. Ook in Leiderdorp hebben inbre kers huisgehouden. Bij twee auto mobielbedrijven in de buurt van de Weversbaan drukten de autokra kers raampjes in en namen in twee gevallen een autoradio mee. BOTSING - Bij de kruising Lange Voortplein en Irislaan in Oegst geest zijn zondagavond vier auto's op elkaar gebotst. Dat gebeurde toen volgens de politie een auto mobilist linksaf de Lange Voort wilde oprijden en een tegemoetko mende wagen niet zag naderen. "We willen gewoon een plekje onder (Foto Dick Hogewoning) nood kampende school hadden kunnen betekenen, ging het feest niet door vanwege "een on voldoende politiek draagvlak, het vermeende parkeerprobleem en om redenen van verkeersve- ligheid", herinnert Van Mierlo zich. "Dat is allemaal niet aan mij om dat te bepalen. In elk geval voldeed die locatie aan ons pro gramma van eisen, was er vol doende openbaar vervoer in de buurt en ligt Oegstgeest gunstig in verband met de regionale functie die we hebben". Van Mierlo vertelt dat de oplei ding, gevolgd door voornamelijk meisjes die van mavo of lbo afko men, vroeger door de verpleeg huizen zelf werd gegeven. Door nieuwe wetgeving werden de op leidingen gebundeld. De komst van de laatste vier verpleeghui zen maakte de hoofdvestiging aan de Vestestraat in Leiden noodzakelijk. "We zitten daar in een ver bouwd pakhuis en onze depen dance is zwervende: van het Noordeinde naar de Rijnsbur- gerweg. Een vervelende situatie COZV-voorzitter H. van Mierlo: de zon". voor vanavond zijn borst alvast nat. "Ik wil niet provoceren maar wel het huisje bij het schuurtje laten". Andermaal zal hij de bur gerij duidelijk moeten maken dat meisjes van zo'n achttien jaar met een heel bescheiden zakgeld zich geen auto kunnen veroorlo ven. De bezorgdheid over par keeroverlast raakt, zegt hij kant noch wal. De inkomsten per leer ling bedragen 395 gulden per maand. Nadien wordt de cao van het ziekenhuiswezen van kracht. Verantwoordelijk Van Mierlo: "Ik zou eigenlijk te gen al die bezwaarmakers willen zeggen: Komen jullie maar eens kijken in een verpleeghuis. Daar is te zien hoe zwaar en verant woordelijk het werk is dat deze meisjes doen. Dit zijn geen meis jes die op een hek gaan zitten en de tuinen om hen heen vervui len". Aan de Rhijngeesterstraatweg, waar enkele panden van de Oegstgeester zakenman Proper de verlossing van de met ruimte

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9