'Details oorzaak crisis Rijnoord' Wervingscampagne personeel bollenbedrijven groot succes DE T VAN TOEN Huisschilders uit regio in Katwijk bijeen PAGINA 8 REGIO MAANDAG 23 JANUARI 1989 Bestuur vindt acties voorbarig (vervolg van voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Rijnoordbestuur gaat niet in op de eis van het personeel het ontslag van formateur W. de Greve ongedaan te maken: "De Greve is een gepasseerd station. Er komt een andere onderhandelaar, over wie verder nog niets bekend is", aldus voorzitter A. Berntsen. Hij vindt de acties van het perso neel van het Alphense ziekenhuis voorbarig en is van mening dat de verklaring moet worden afgewacht die het bestuur morgen afgeeft, na dat vanavond is vergaderd met het bestuur en de directie van het EZL. Acties van het personeel zullen het bestuur niet op andere gedach ten brengen, zo blijkt uit de woor den van Berntsen. "Het zullen pa tiëntvriendelijke acties worden, heb ik begrepen. Dat houdt in dat de patiënten nog meer in de watten worden gelegd dan normaal, daar lig ik niet wakker van". Ruimer OR en medische staf stellen na drukkelijk dat het bestuur niet meer praat namens het personeel van Rijnoord, sinds dat een motie van wantrouwen heeft gesteund. Voorzitter Berntsen daarover: "Onze taak is ervoor zorgen dat een adequate gezondheidsvoorziening voor Alphen behouden blijft. Dat is een ruimere doelstelling dan alleen het behoud van Rijnoord. Daarbij hebben we te maken met een hele boel belangengroepen, zoals de be volking, de patiënten, de perso neelsleden en de specialisten. Niet alleen met de OR en de medische staf, die zeggen dat ze het oneens zijn met ons. Uiteraard willen we ook de werkgelegenheid in het Alphense ziekenhuis behouden, maar dat is een afgeleide van ons hoofddoel". Toch beseft Berntsen dat de ern stige vertrouwenscrisis moet wor den opgelost. "Uiteraard moet het vertrouwen in het bestuur worden hersteld. Als dat niet gebeurt na onze verklaring van dinsdag, moe ten andere maatregelen worden ge nomen". Daarover wil Berntsen verder geen mededelingen doen, maar hij benadrukt nog eens dat het bestuur zeker niet opstapt: "We zijn aangetreden om de fusie tus sen Rijnoord en het EZL te klaren. We wisten van de grote problemen die zich in het verleden hebben af gespeeld, maar wij zyn geen men sen die bij het minste of geringste zeggen: ik hou er mee op". Details In een lange brief aan alle mede werkers van Rijnoord en aan exter ne instanties geven OR en stafbe- stuur aan welke 'reeks van gebeur tenissen' de oorzaak is van het feit dat het ziekenhuisbestuur 'geen enkel vertrouwen' meer geniet. Het bestuur wordt onder meer verwe ten de Wet op de Ondernemingsra den te overtreden door een infor matiestop in te stellen en geen ad vies te vragen over het ontslag van de formateur. Verder zou het be stuur 'ongeloofwaardig en incapa bel' zijn, fout na fout maken en niet op de hoogte zijn van de voortgang in de fusie-onderhandelingen. Voorts is het de schuld van het be stuur dat Rijnoord op dit moment zonder onderhandelaar en zonder directie zit, aldus OR en medische staf. Tijdelijk directeur G. Visser, verbonden aan het organisatiebu reau De Greve en Partners, is sinds vanochtend acht uur niet meer in functie. Berntsen: "Het vertrouwen is kennelijk nog steeds zoek. Men gaat feiten zoeken om dat te onder bouwen. Dat hoeft van mij niet, omdat het een gevoelskwestie be treft. Ik vind het detailpunten en ben van mening dat meer naar de toekomst moet worden gekeken. Alle geledingen moeten vechten voor het behoud van het zieken huis en niet in wrok omzien naar het verleden". Volgens de voorzitter wordt van avond ook gesproken over de nieu we directeur. "Van ons mag Visser blijven. Maar als hij daarmee pro blemen heeft omdat hij partner is van De Greve, moeten we een an der zoeken". - ALPHEN AAN DEN RIJN - Bezoekers van het Alp hense winkelcentrum De Aarhof kregen zaterdag een bloem in handen van leden van de werkgroep Amnesty International. Die lieten anderen meedelen in hun blijdschap over het feit dat de Russische gevangene Victor Grachev is vrijgelaten. De Rus werd in 1984 ge vangen genomen vanwege zijn geloofsovertuiging. Amnesty Alphen heeft verscheidene malen om zijn vrijlating verzocht. (foto Ben de Bruynf Hoovercrafts op strand Katwijk KATWIJK De Katwijkse politie heeft zondag rond het middaguur twee hoovercrafts van het strand verwijderd. De bestuurders van de luchtkussen-vaartuigen waren ter hoogte van de Vuurbaak bezig met een proeftochtje, zonder dat ze in het bezit waren van een vaarver- gunning. De politie heeft de be stuurders aangeraden eerst een vergunning aan te vragen voor het rijden en varen met de hoovercraft. Fiets door ruit Noordwijks café NOORDWIJKERHOUT - Een nog onbekende man is zaterdag avond door de Noordwijkerhoutse politie aangehouden nadat hij de voorruit van een café aan de Dorps straat had vernield. De man had rond kwart voor elf 's avonds voor de deur van het café ruzie gekregen met een voorbijganger Om zijn woede te koelen gooide hij tot tweemaal toe zijn fiets door de ruit van het café. De. dader werd kort daarop aangehouden, maar moet nog worden verhoord. VERDUISTERING - Een zestien jarig winkelmeisje uit Noordwij- kerhout is door de politie aange houden wegens verduistering. Zij heeft 1.150 gulden ontvreemd uit dp kassa van de winkel waar zij sinds juli vorig jaar werkte. Steeds minder mensen nodig van buiten EG De 80 huisschilders die de open dag bezochten, zijn gezamenlijk op de foto gezet. Elke bezoeker krijgt de plaat als aandenken thuisgestuurd. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - De open dag voor huisschilders die za terdag in de christelijke technische school in Katwijk is gehouden, is een groot succes geworden. Ruim 80 huisschilders kwamen er elkaar de hand drukken en wisselden ervaringen en anekdotes uit. De meeste schilders waren Katwijkers, maar ook vakmensen uit Leiden en omgeving hadden aan de uitnodiging ge hoor gegeven. De leeftijd van de bezoekers van de open dag liep zeer uiteen; de oudste schilder was met 75 jaar al lang niet meer werkzaam, terwijl een jonge leerling-schilder nog aan zijn loopbaan moest begin- De open dag voor huisschilders was georganiseerd door de Stichting Vakopleiding Schilders- en Stuca- doorsbedrijf (SVS). Volgens G.J. ter Haar, regionaal consulent van het SVS, bestaat er bij de huisschilders grote behoefte aan een dergelijk 'ontmoetingspunt'. LISSE Het arbeidsbureau in Lisse heeft de afgelopen zo merperiode met succes de va catures bij bollenbedrijven kunnen vervullen. Slechts en kele plaatsen werden niet ver vuld, zodat het aantal afgege ven werkvergunningen voor mensen van buiten de Euro- peese Gemeenschap beperkt is gebleven tot 37. Ook dit jaar gaat het arbeidsbureau zich ex tra inzetten voor de bollenbe drijven. Het zogeheten bloembollenproject ging in 1987 bij het arbeidsbureau in Lisse van start. Het afgelopen jaar is het project voortgezet. Opzet was dat de rol van de arbeidsbu reaus in de werkvoorziening in de bloembollensector zodanig werd vergroot dat bollenboeren en bol- lenexporteurs vrijwel tot helemaal geen werknemers van buiten de EG meer in dienst zouden nemen. Afgesproken werd dat de bedrij ven ruim op tijd bekend zouden maken hoeveel tijdelijke krachten ze nodig hebben. Het gaat daarbij voor enkele weken tot enkele maanden normaal in dienst worden genomen. In 1987 viel de aanmelding nog tegen. On danks een intensievere werving was de opgave van de bedrijven in 1988 slechts een fractie hoger. Dat kan er volgens directeur A.J.C. van der Zwet van het arbeidsbureau op duiden dat er gewoon niet meer tij delijke banen in de sector zijn en dat de bedrijven de echte werkpie- ken blijkbaar wel kunnen opvan gen met scholieren en studenten. Ondernemers uit de bollenstreek schreven het afgelopen seizoen 558 reguliere banen bij het arbeidsbu reau in Lisse ip. Daarnaast kreeg het uitzendbureau Start 134 vaca tures. Voor de vervulling van de banen werden in het rayon Lisse meer dan 1.000 werkzoekenden aangeschreven. In het rayon Lei den werden nog eens 424 mensen opgeroepen. Behalve in de eigen info-centra werden de vacatures ook bekendgemaakt in Haarlem en Hoofddorp. Van de 558 reguliere banen wer den er 366 vervuld, waarvan 92 door Start. Nog eens 107 mensen werden via de info-centra verwe zen naar de werkgevers, zodat het arbeidsbureau en Start uiteindelijk 'LEIDSE KRONIEK OVER In het Rotterdamse Boymans-van Beuningen is nog tot en met 19 februari de tentoon stelling 'Theo van Doesburg, schilder en architect' te zien. A^n de hand van 125 kunstwerken en 100 documenten wordt ingegaan op Van Doesburgs ideeën over architectuur, waarbij kleur een belangrijke rol speelt, maar ook zijn opvatting dat niet de archi tectuur, maar de schilderkunst de moeder aller kunsten is. Theo van Doesburg werd op 3 augustus 1883 in Utreèht gebo ren, waar hij als Christiaan Emil Marie Küpper, zoon van Wilhelm Klipper en Henrietta Catherina Margadant werd ingeschreven. Küpper verliet datzelfde jaar zijn vrouw en keerde terug naar zijn vaderland, waar hq in 1893 te Keulen overleed. Zijn vrouw her trouwde in 1894 met Theodorus Doesburg. Haar zoon nam later de naam van zijn stiefvader (die vermoedelijk ook zijn natuurlij ke vader was) aan, met toevoe ging van het woordje 'van'. Korte tijd bezocht Van Does burg de toneelschool, maar al spoedig ontwaakte de wens om schilder te worden. Zijn ouders verzetten zich hiertegen fel, waarop Van Doesburg het ouder lijk huis verliet, een besluit voortgekomen uit een duidelijk gevoel van zelfstandigheid, dat ook zijn kunstenaarsloopbaan zo kenmerkte. Na zijn eerste ten toonstelling van impressionis tische schilderijen in Den Haag, legde hij zich als kunstcriticus toe op het publiceren van artike- /MENSEN EN GEDANE ZAKEN len over de eigentijdse kunst stromingen. De Sphinx In 1915 had de architect J.J.P. Oud zich in Leiden gevestigd. Deze kwam in aanraking met de geschriften van Theo van Does burg over de moderne ab stracte) schilderkunst. Beiden wisselen ideeën uit en koester den plannen om tot de oprich ting van een moderne schilders vereniging in Leiden te komen, waarin ook plaats zou zijn voor architecten. Op 31 juni 1916 vond de op richting van de Leidsche Kunst club De Sphinx plaats. De mees te leden die toetraden, waren ook lid van de Leidse kunstenaars vereniging 'De Kunst om de Kunst', die in 1896 was opgericht door een groepje afgescheidenen van het genootschap 'Ars Aemu- la Naturae', dat zij zagen 'als een stelletje stijve oude heren'. Dóór exposities en voordrachten hoopten de Sphinx-leden grote re bekendheid te geven aan hun denkbeelden. De eerste voor drachtsavond was 25 oktober 1916, waarop Van Doesburg sprak over de ontwikkeling van de schilderkunst. De tweede soi- rée werd op 15 december 1916 ge houden. Van Doesburgs eerste vrouw, A.H. Feis, droeg haar Verzen in staccato voor en mu ziek van Debussy en Chopin werd uitgevoerd. De eerste tentoonstelling werd van 18 tot en met 31 januari 1917 gehouden in de bovenzalen van De Harmonie aan de Breestraat. Voor deze expositie ontwierp Harm Kamerlingh Onnes het af fiche. Om de bezoekers een overzich telijk beeld te geven waren de schilderijen zoveel mogelijk groepsgewijs opgehangen. Het meeste werk behoorde tot de tra ditionele door Van Doesburg als impressionistisch bestempel de richting en dat hij be schreef als slappe, duffe, maar handige natuurkopieën. Natuurlijk resulteerden de te genstellingen in ruzies en plage rijen. Toen Van Doesburg en Oud echter de in hun ogen zwak ke elementen eruit wilden gooi en, bleek dat binnen de Sphinx nauwelijks belangstelling voor hun ideeën bestond en werden zij zelf op straat gezet. Resultaat: de oprichting van een nieuwe groep. In 1917 richtte Van Doesburg, sa men met Oud, Anthony Kok, Piet Mondriaan en Vilmos Hus- zar het tijdschrift De Stijl op. Dat tijdschrift wilde zijn 'eene bijdra ge tot de ontwikkeling van het chitect Oud samen met Menso Kamerlingh Onnes de villa Alle- gonda in Katwijk aan Zee, waar voor Theo van Doesburg en Menso's zoon Harm Kamerlingh Onnes een glas-in-lood-raam en een naamplaat ontwierpen. De breuk met de impressionis tische Sphinx-leden was echter volkomen. Door hen werd Van Doesburg als een eigenzinnige snoeshaan beschouwd die zijn medeleden volledig had willen overbluffen met zijn ondoor grondelijke theorieën. Uiteinde lijk wist de Sphinx een perma nente expositieruimte te verwer ven in het perceel Rapenburg 81, waar in de zomer van 1917 burge meester De Gijselaar de (tweede) tentoonstelling kon openen. Maandelijks werden exposi ties gehouden, waarbij telkens het werk van één kunstenaar centraal stond. In de jaren twintig kreeg de Sphinx de beschikking over een bovenzaal van Ars, waar regel matig werd geëxposeerd. Ten slotte stierf het gezelschap een zachte dood. Van de Stijl bleef Theo van THEO VAN DOESBURG EN DE KUNSTGENOOTSCHAPPEN nieuwe schoonheidsbewustzijn en den modernen mensch ont vankelijk maken voor het nieu we in de Beeldende Kunst'. Van Doesburg pleitte voor een inni ger contact tussen de kunste naars en een betere relatie met de samenleving, waarvoor dan wel het individualistische standpunt moest worden prijsgegeven. Toch werd met enige leden van de Sphinx nog wel contact onderhouden. Zo verbouwde ar- Doesburg tot aan zijn dood in 1931 een stuwende kracht. Be langwekkend voor deze groep was Van Doesburgs mening: Schilderen is het samenbrengen der kleuren tot een eenheid. Het schilderkunstige uitdrukkings middel is de kleur en niets an ders'. Het laatste nummer van de Stijl verscheen in 1932 en was .ge heel aan Theo van Doesburg ge wijd. INGRID MOERMAN Theo van Doesburg in 1920. tijdelijk aan werk heb ben geholpen. De resterende 84 va catures zijn door de werkgevers zelf vervuld en één vacature ver viel. Directeur Van der Zwet is zeer te spreken over het grote aantal vaca tures dat is vervuld. "Inderdaad werd niet voor alle banen een werknemer gevonden,, terwijl we toch meer dan 1.400 werkzoeken den hebben benaderd. Bij weige ringen speelt mee dat het werk in de bollensector van zeer tijdelijke aard is en het werk door veel men sen als 'onbekend en onaantrekke lijk' wordt gezien. Ook waren er heel wat mensen die wel bij ons staan ingeschreven als werkzoe kende, maar al ergens een tijdelijke baan hebben", verklaart de direc teur de vele weigeringen. Polen Zoals afgesproken tussen de over heid en de werkgeversorganisaties worden mensen van buiten de EG nog alleen toegelaten wanneer via de arbeidsbureaus geen werkne mers worden gevonden. Mensen van binnen de EG mogen zo aan de slag bij de bollenbedrijven, een re geling waarvan in het bijzonder Ie ren en Engelsen dankbaar gebruik maken. Omdat niet alle vacatures werden vervuld, is in de bollen streek toch nog 37 maal een werk vergunning afgegeven. Dat waren, op één uitzondering na, allemaal Polen. In 1987 werd overigens nog ongeveer 60 maal een vergunning verstrekt. Onderdeel van de regeling vorm de ook een strenge controle door de arbeidsinspectie en de politie op illegaal in dienst zijnde werkne mers uit landen als Polen. Afgelo pen jaar zijn in de bollenstreek 20 bedrijven gecontroleerd, waarbij 10 keer proces-verbaal werd opge maakt. Op dit moment valt nog niet te zeggen hoeveel mensen er zon der vergunning bij deze bedrijven werkten omdat de arbeidsinspec tie nog werkt aan de administratie ve afhandeling van deze zaken. Daarmee is volgens een woord voerder van de dienst nog zeker drie maanden gemoeid. Of hét bloembollenproject ook dit jaar wordt voortgezet is nóg on duidelijk. "Het verslag van ons bu reau en van het arbeidsbureau voor de kop van Noord-Holland - het veel grotere bloembollengebied wordt voorgelegd aan de minister voor sociale zaken en de vaste Tweede Kamercommissie. Dan zal duidelijk worden of misschien de deur weer op een kier wordt gezet voor het afgeven van werkvergun ningen voor mensen van buiten de EG", zet Van der Zwet de procedu re uiteen. Welke regeling er straks uit de bus rolt is ook voor de drie stands organisaties bepalend voor de vraag of er een campagne wordt opgezet om scholieren en studen ten warm te maken voor werk in de bollensector. Eerder had het Land bouwschap al aangekondigd dat zij een landelijke campagne zou op zetten voor de werving, maar de land- en tuinbouwbonden hebben te kennen gegeven dat liever in ei gen hand te houden. MAANDAG 23 JANUARI Koudekerk opname NCRV-radioprogram- Agatha Christie, door de Holandse Comedie, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Zoeterwoude ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, suiker zakjes enz. aanvang 19.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. DINSDAG 24 JANUARI Leiden oecumenisch avondgebed voorlichtingsavond over neuro pathie door dr. H. Kramer, Diabe tes Vereniging Leiden en omstre ken, aanvang 20.00 uur in de aula van gebbuw 50, (eerste etage), AZL. films: 'Foolish wives' om 20.00 uur; 'Menschen am Sontag' om 22.00 uur in het Lak-Theater. WOENSDAG 25 JANUARI Leiden Woon Ideaal Beurs, van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhal- vrouwenochtend met als thema jaar', in club- en buurthuis Mirt- Honken opgeven bij Jessica Hoek of Anneke Prins in het buurthuis. voorstelling -Wienerwald' door Theater Persona, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Cleve- pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. film: 'Coup de Torchon', aan vang 21.15 uur in het LVC, Bree straat. Leiderdorp bridgen in het Bridge-centrum Leiderdorp, Prins Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar) door Poppentheater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in het Cultureel Centrum, Prinses Marij- kelaan. DONDERDAG 26 JANUARI Alphen concert Amsterdams Fortepia notrio in Oudshoornse Kerk, aan vang 20.15 uur. Leiden Woon Ideaal Beurs, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. lunchconcert Fons Kiesman (klarinet) en Jan van der Meer (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Een fijn span' met o.a. Joop Doderer, Hans Bos kamp en Maya Bouma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Wienerwald' door Theater Persona, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Leiderdorp eetgroep voor vrouwen en huin kinderen .van 17.30 tot 19.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan, (opge ven voor woensdag 12.00 uur). klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20. 00 uur. clubgebouw, klaverjassen en rummykub bij De Büitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Winkelhof. film: The living daylights', met o.a. Timothy Daltom en Jeroen Krabbé, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 27 JANUARI Alkemade feestavond LTB-afdeling Roe- lofarendsveen. Leiden Woon Ideaal Beurs, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur in de Groenoordhallen. concert Leids Politie Muziek Gezelschap, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. concert in de serie Vrijdag avond Kamermuziek, met Kaoru Kakudo (viool) en Herman Uhl- horn (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8