STAD LEIDEN Rustige aflevering Key Town Festival College akkoord met vestiging AH LEIDSCH m DAGBLAD Belangstelling Jazzmarathon weer groter Politie wil dat gemeente 'aagt aan onderzoek Prettige drukte in goedgevulde Stadsgehoorzaal bij dn Gemeente wil proef met opknapbeurt Groenoord Trapezenummer op Leidato MAANDAG 23 JANUARI 1989 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD -LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - Ongeveer 12.000 men sen hebben de afgelopen week de Jazzmarathon in De Waag bezocht. Dat is weer iets meer dan vorig jaar, aldus bestuurslid Pieter Andringa. Het is volgens hem de bedoeling om de Jazzmarathon elk jaar meer inhoud te geven. Voor volgend jaar staan bijvoorbeeld verschillende workshops op stapel. De grote vooruitgang van dit jaar is volgens Andringa, die zelf bij het Leids Studenten Jazz Gezelschap speelt, dat elke avond verschillen de soorten muziek te beluisteren waren. Vroeger was de klacht dat tijdens de Jazzweek alleen de zoge naamde dixieland of oude stijl ge speeld werd. "Nu bleken zowel de meer mo derne jazz zoals funk als de oude stijl succesvol. Na afloop van het ene bleven de mensen plakken om ook te luisteren naar de andere soort", zegt Andringa. De Jazzma rathon had dit jaar een vergunning om tot 2.00 uur versterkte muziek te spelen. Er zijn geen klachten van geluidsoverlast binnengekomen. De enige misser betrof het niet doorgaan van de jazzmarkt die in de Waag zou worden gehouden. Een Leidse platenhandelaar kon op het laatste moment geen tijd vrij maken. "Dat is iets waar we vol gendjaar wat meer achter aan moe ten zitten. Nu hadden we alleen een kraampje met wat platen en truien. Daarnaast was er wel muziek te ho ren", aldus Andringa. Als alles volgens plan verloopt komt volgend jaar elke middag een docent van het concervatorium naar de Waag om een workshop te leiden. Een workshop biedt muzi kanten de gelegenheid om meer over hun instrument te leren. Er zijn al contacten gelegd met groot heden op dat gebied zoals Cees Slinger en John Engels. Een subsidie-aanvraag voor een workshop werd dit jaar door de ge meente afgewezen. Dat kwam doordat de plannen te laat werden ingediend en de aanvraag niet van een toelichting voorzien was. Ko mend jaar denkt men wel voor een subsidie in aanmerking te komen. De Jazzmarathon begon een paar jaar geleden als een studentengrap: ruim honderd muzikanten die de hele week non-stop stonden te spe len. Nu zijn er de hele week ver schillende soorten jazz te horen. "Dat heb je nergens", zep* Andrin ga. "Ik kom bij heel veel jazzweken in het land, maar overal is het aan bod heel eenzijdig. Ook tijdens de kroegentocht zijn er veel genres .te horen. Dat heb je verder nergens". Cursussen Mensen van 55 jaar en ouder kunnen in de week van 23 tot 27 januari beginnen met cursussen in het Leids Volkshuis. Zo zijn er onder meer lessen op het ge bied van vergader- en discussietechnie- - - ken. algemene ontwikkeling en ouderen muziek die in Vijf zalen van en gemeentepolitiek. De gemiddelde de Stadsgehoorzaal te be- kosten van een cursus, bestaande uit 10 luisteren was_ pas tijdens matien'S Leidse Volkshuis. Apothe- het laatste optreden, het kersdijk 33a, telefoon 149180 op maan- was inmiddels 3.00 uur ge dag 23 januari tussen 13.00 en 17.00 weest, waagden sommigen zich aan een danspasje. Tenorsaxofonist Boris van der Lek met het trio Dolf de Vries in de foyer van de Stadsgehoorzaal LEIDEN - Ongeveer 2000 bezoekers van het tiende Key Town Jazz Festival be leefden zaterdag een 'defti ge en beschaafde' avond. De meesten waren gezeten aan tafeltjes en genoten van de door Meindert van der Kaay Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld vorig jaar toen er heel wat af- geswingd werd. Niettemin had de ze 'rustige versie' Key Town vol gens de velen aanwezigen toch ook wel wat. "Ik voel me zo helemaal op mijn gemak", zei een vrouw die zichtbaar vergenoegd achter een witte wijn zat. In alle zalen was door de organisatie voor het podi um een groot aantal tafels en stoe len geplaatst. Hoogtepunt van de avond was het optreden van de Chris Barber Jazz LEIDEN - De gemeente Leiden moet 45.000 gulden bijdragen aan een onderzoek naar het wijkgericht werken door de politie. Het Politie Studie Centrum, dat het onderzoek gedeeltelijk voor zijn rekening wil Inbraak in bedrijf Rooseveltstraaf LEIDEN - De eigenaar van een au toschadehuis heeft aangifte ge daan van inbraak in een bedrijfs ruimte aan de Rooseveltstraat. De inbrekers zijn de ruimte binnenge komen door een raam uit een deur te lichten. Uit de auto's van acht klanten verdween de radio-casset terecorder. Verder werden vier ge reedschapskisten vol handgereed schap, twee telefoontoestellen en een grote hoeveelheid materialen en onderdelen uit het magazijn meegenomen. De bedrijfsruimte werd bovendien ondergespoten met een brandblusapparaat. Overval snackbar LEIDEN - Een onbekende man heeft gisteravond een overval ge pleegd op snackbar 'De Snack- hoek' aan de Paul Krugerstraat. De man, met een bivakmuts over zijn hoofd, drong omstreeks kwart over elf de zaak binnen. Hij hield ver moedelijk een vuurwapen gericht op de twee bedienden in de zaak. Zonder iets te zeggen liep de over valler naar de kassa, haalde er de kassala uit en rende naar buiten waar hij in een auto wegreed. De buit bedraagt ongeveer 1000 gul den. nemen, kan de totale kosten - 90.000 gulden - niet betalen. Het centrum heeft de Leidse politie nu gevraagd de helft van het bedrag op tafel te leggen. De politie zit ech ter zo krap bij kas dat zij dat niet kan. Vandaar dat ze de gemeente heeft gevraagd de bijdrage te beta len. Het onderzoek moet uitwijzen of de politie in Leiden met zogeheten wijkteams kan werken. De linkse partijen in de raad - PvdA, Links Leiden en D66 - menen dat dit mo gelijk is. De politie heeft een derge lijke opzet steeds van de hand ge wezen omdat dit een te grote aan slag betekent op de personeels sterkte. Omdat beide partijen het niet eens konden worden, besloot de gemeenteraad een organisatie bureau in te schakelen. Naar ver wachting is het onderzoek eind ju ni gereed. Filmfestival slecht bezocht LEIDEN - Het LVC Film Festi val is minder succesvol verlopen dan vorig jaar. Alleen de avond waarop de film Round Midnight werd vertoond en het Ron van den Bergenkwartet speelde was uitverkocht. De andere avonden werden slecht bezocht. Toch zal dit onderdeel van de Jazzweek volgend jaar nog doorgaan en misschien zelfs worden uitge breid. Volgens organisator M. Rohde is de plaats waar het Filmfestival werd gehouden, in het LVC aan de Breestraat, een belangrijke oorzaak van de geringe publieke belangstelling. "Het is natuurlijk een jongerencentrum. Voor mensen die ouder zijn dan 25 jaar is dat een drempel. En het pu bliek dat normaal het Filmhuis van het LVC bezoekt, laat het bij de Jazzweek afweten", aldus Ro hde. Wellicht dat voor volgend jaar wordt uitgekeken naar een ande re plaats voor het festival. De for mule van een jazzfilm in combi natie met live-muziek is volgens Rohde goed aangeslagen en daarom wordt ermee doorge gaan. Band uit Engeland. Barber wist zijn enthousiasme op het publiek over te brengen. Na een ovationeel aplaus ontkwam hij er niet aan om nog een toegift te geven. De En gelsman was er de oorzaak van dat het programma een half uur uit liep. In de Stadsgehoorzaal heerste een 'prettige drukte'. Alle zalen wa ren voortdurend goed gevuld, maar toch kon iedereen wel een plaatsje vinden. Alleen bij de wis selingen van de groepen, die in alle zalen op het zelfde tijdstip gebeur den, stroomden de gangen op be paalde momenten helemaal vol, waardoor mensen'geen kant meer op konden. Dansen Studente Roosje Berbée was zater dag voor het Key Town helemaal uit Maastricht overgekomen. Haar ouders wonen in Leiden en de Leidse Jazzweek wil ze toch niet missen. "De sfeer op zo'n avond vind ik prachtig. Het kan me riet zoveel schelen wat voor soort mu ziek er wordt gespeeld. Als er maar wat gelegenheid is om te dansen". De band Batida die Latijnsameri- kaanse muziek speelde, kon in het bijzonder haar goedkeuring weg dragen. Gelegenheid om te dansen was er overigens bepaald niet. Daarom verzocht de bandleider van de Har-, bour Jazzband aan het eind van de avond om een paar tafeltjes te ver plaatsen zodat er een dans vloertje zou ontstaan. Het publiek dat op die plaats zat weigerde echter hals starrig. De liefhebbers die de be nen niet meer stil konden houden benutten daarom maar de gangpa den. Leidenaar Flip Plomp kan mis schien gerekend worden tot het prototype bezoeker van Key Town. Goed in het pak, fleurige stropdas, deftig sigaartje in de rechter- en bierglas in de linkerhand. "Zo'n avond is inderdaad helemaal goud voor me. De muziek waar ik thuis veel platen van heb en allemaal vriendelijke mensen om me heen. Ik amuseer me kortom prima zo", aldus Plomp. Tevreden Bestuurslid Jan Bemer van Leida to Huishoudbeurs, de organisatie die dit jaar voor het eerst Key Town organiseert, was een zeer tevreden man. "De reacties die ik hier en daar heb gehoord waren heel opge togen. Ook de artiesten waren en thousiast en dat vind ik altijd een goed teken. Het aantal mensen dat in de Stadsgehoorzaal was, was precies goed. Het moeten er geloof ik niet meer zijn, anders kunnen mensen niet meer gewoon lopen en dan is de lol er snel af', aldus Be- De organisatie van het Key Town was voorheen altijd in handen van Leiden Leeft. Nu dat is opgeheven, heeft het bestuur van de Leidato de touwtjes in handen genomen. "Dit jaar konden we pas drie maanden van tevoren beginnen. Dat was een beetje te kort dag om meteen al met grote veranderingen te komen", zegt Bemer. Bepaalde ervaringen van dit jaar zullen in elk geval wel worden meegenomen. "Het is het overwe gen waard om niet meer in alle za len tegelijkertijd te wisselen. De gangen werden op dat moment wel overvol", erkent Bemer. Ook wil hij tegemoet komen aan de wensen van de bezoekers die graag willen dansen. "We zullen de dansers en luisteraars tevreden gaan stellen", belooft Bemer. Een andere belofte van Bemer betreft de 'klapper' die hij volgend jaar naar Leiden wil halen. "Je kunt het niet maken om straks weer met Barber te komen. Daar raken mensen op uitgekeken. We I gaan volgende week meteen aan de slag". Volgens Bemer was ook Lou van Rees, de man die Frank Sinatra naar Nederland haalde, aanwezig. "Hij heeft ons nog wel van tips voorzien. Het punt is dat je het ge luk moet hebben dat er op dat mo ment een grote artiest in de buurt is. Dan is het financieel nog op te brengen". De verandering die wel merk baar was, betrof de aankleding van de zalen. Overal waren bloemstuk ken en oude affiches van jazzcon certen opgehangen. Ook speelden de artiesten in de grote zaal niet op het hoofdpodium, maar op een po dium in de breedte van de zaal. Aan de zijkant stonden grote tribunes. In het begin van de avond stond in de hal Henny's Mainstream Four te spelen, om het publiek op feestelij ke wijze binnen te halen. "Dat lijken details, maar in totaal zijn het toch wezenlijke verande ringen. En die zijn volgens ons goed uitgepakt", aldus Bemer. LEIDEN - De gemeente heeft de wijk Groenoord aangewezen voor een proef met het gezamenlijk op knappen van particuliere wonin gen. Als alles meezit, wordt hier mee na de zomer begonnen. De ge meente heeft voor het opknappen van de woningen in deze wijk een bedrag gereserveerd van een mil joen gulden per jaar. Het is de be doeling dat de proef twee jaar duurt. Het collectief opknappen van particuliere woningen is een al lang bestaande wens in de wijk Groenoord. Volgens een aantal be woners uit deze wijk is dit de beste manier om verdergaande verkrot ting te voorkomen. Veel huiseige naren in Groenoord hebben niet voldoende geld om hun woning te verbeteren. Door het gezamenlijke plan en dankzij een subsidie van de gemeente worden ze gestimuleerd toch hun woning op te knappen. Het plan van de Groenoorders gaat overigens veel verder dan wat de gemeente nu wil. De bewoners wensen dat de gemeente alle kos ten voor de opknapbeurten betaalt. Hiervoor zou zij dan in totaal onge veer twee miljoen gulden per jaar beschikbaar moeten stellen. Het gemeentebestuur wil voorlo pig niet verder gaan dan een bijdra ge van 50 procent in de kosten. Wel heeft wethouder Tesselaar van volkshuisvesting al eerder toege zegd dat hij overweegt om huizen bezitters die hun deel van de kos ten niet kunnen betalen, renteloze leningen te verstrekken. De gemeente Leiden wil nu op korte termijn een inventarisatie maken van de kwaliteit van de wo ningen in Groenoord. Vervolgens krijgen bewoners de gelegenheid overleg te voeren over en inspraak te geven op de nadere plannen en zal een aantal haalbaarheidsonder zoeken worden gedaan naar de ver betering van huizen. Deze onder zoeken worden betaald en uitge voerd door de gemeente. Aan het begin van de zomer moet de raad een besluit nemen over de plannen waarna na de zomer kan worden begonnen met de gezamenlijke op knapbeurt. Vrouw schiet met luchtbuks op voorbijgangers LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft vrijdagavond, vanuit een raam in haar woning aan de Vrouwensteeg, met een luchtbuks op mensen ge schoten. De politie, die snel ter plaatse was, heeft de luchtbuks in beslag genomen. Er raakte nie mand gewond. De vrouw vertelde problemen te hebben met familie en vrienden en aandacht van de po litie te willen. Alcoholcontrole LEIDEN - Het afgelopen weekein de zijn weer alcoholcontroles ge houden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden 100 automobilis ten gecontroleerd. Vijf personen kregen een rijverbod opgelegd om dat ze teveel gedronken hadden. In de nacht van zaterdag op zon dag werden 101 personen gecon troleerd en bleken twee automobi listen onder invloed achter het stuur te zitten. Een 40-jarige Voor schotenaar kreeg een boete van 600 gulden omdat hij veel te veel had gedronken. Een man uit Noord- wijk kwam er met 250 gulden van af. Hij had minder teveel op. LEIDEN - Tijdens de komende Leidato Huishoudshow wordt in de nok van de Groenoordhallen een trapezenummer uitgevoerd. Het duo Robinson zal gedurende de tien dagen die de beurs duurt, twee keer per dag optreden. De Ro binsons zijn afkomstig van het Hongaars Staatscircus. Volgens bestuurslid Bemer van de Leidato zijn de Robinsons de beteren van Europa in dit genre. Het duo zal geen vangnet gebrui ken. Doordat de act in de nok van de hal wordt uitgevoerd, is hij voor alle aanwezigen duidelijk te vol gen. Het aantrekken van de trape zewerkers past volgens Bemer in de strategie om de Leidato Huis houdbeurs wat meer aantrekkings kracht te geven. Leidenaars steken autobanden lek LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Leidse jongens van 15 en 17 jaar oud aangehouden. Het tweetal was in de Sophiastraat bezig de banden van auto's lek te steken. Zes eigenaren van auto's hebben bij de politie aangifte gedaan van het lekprikken van hun autoban den. LEIDEN - B en W gaan akkoord met de vestiging van een Albert Heijn-supermarkt in dé Marca-ga- rage op het Ir. Driessenplein. Het college beschouwt de komst van deze supermarkt (850 vierkante meter winkeloppervlak) als 'een verrijking voor de binnenstad'. We zenlijke parkeer- en verkeerspro blemen worden niet verwacht. Daarmee lijkt het einde in zicht van een langdurige discussie over de komst van de supermarkt in de winkelruimte die oorspronkelijk was bestemd voor het failliet gega- ne bedrijf 'Van Lierop'. De ge meenteraad moet zich nu over de supermarkt uitspreken. Het voor stel van B en W wordt donderdag in de raadscommissie behandeld. Belangrijkste struikelblok voor Albert Heijn was de vestiging van de supermarkt van Bavelaar, schuin tegenover de garage. Pro jectontwikkelaar Erica Beheer bv, de eigenaar van het garagecom plex, is met Bavelaar inmiddels overeengekomen dat zijn super markt tegen een financiële vergoe ding naar een plaats elders in de stad verhuist. De bezwaren van de eveneens aan de Hooigracht gevestigde re formwinkel 'de Zaailing' vindt het college niet relevant. "De positie' van deze firma komt niet echt in ge vaar door de komst van Albert Heijn", schrijft het college aan de raad. Dat is in tegenspraak met een onderzoek van het KNOV waaruit blijkt dat voor 'de Zaailing' een fi nanciële ramp dreigt wanneer Al- bert Heijn zich in de nabijheid ves tigt. Ook het provinciaal bestuur, dat medewerking moet verlenen aan een wijziging van het bestem mingsplan, heeft laten weten in principe met het plan te kunnen in stemmen. Vanuit de buurt wordt een toena me van de parkeerdruk gevreesd als gevolg van de supermarkt. De buurt is dan ook tegen het plan. Het CDA heeft het college inmid dels gevraagd om te bewerkstelli gen dat buurtbewoners hun auto's tegen een gereduceerd tarief dag en nacht in de garage mogen stal len. Een argument voor het college om in te stemmen met de komst van Albert Heijn is ook dat hier door het gebruik van de parkeerga rage toeneemt. Voorwaarde is wel dat de tarieven van de garage ge deeltelijk worden verlaagd of het eerste uur parkeren gratis wordt gemaakt. Volgens B en W leggen de bezoekers van de supermarkt nauwelijks extra beslag op plaat sen in de garage. Hoogstens wor den wat problemen met laden en lossen verwacht. Het standpunt van B en W is me de gebaseerd op een economisch onderzoek van het bureau voor ruimtelijke ordening Van Hees ewij k bv. Dit heeft uitgewezen dat er in Leiden bestedingsruimte is voor circa 17 miljoen gulden. Vol- super- Van Heesewijk gaat er vanuit dat Albert Heijn in de Marca-garage een concurrent wordt van super markten in de regio. "De combina tie van recreatief winkelen in de binnenstad gecombineerd met een bezoek aan de supermarkt kan Al- bert Heijn aan het Ir. Driessenplein bezoek opleveren van AH-klanten uit bijvoorbeeld Oegstgeest", aldus het bureau. Echter, ook aan super markten elders in de binnenstad zal de nieuwe vestiging van Albert Heijn niet onopgemerkt voorbij gaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7