LEIDSCH DAGBLAD Aardbeving treft weer Sovjetunie HEEL VEEL SPORT! Onderzoek naar handel in organen Nederlandse schaatsers domineren in Göteborg Eerste berichten melden honderden doden Salvador Dali (84) overleden AST RON 01713-19106 Verdwijnen geheime dossiers wijst in richting criminelen WD: alleenstaande iets tegemoet komen PREI EN VARKENSLEVER Aggregaat van Amerikaanse Boeing-737 vliegt in brand Maandag 23 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38839 Prijs fl. 1,25 LONDEN (AP/AFP) - De Londen- se privékliniek Humana Welling ton Hospital gaat de herkomst van donor-organen strenger controle ren. De maatregel werd genomen direct nadat het Britse ministerie van volksgezonheid dit weekend bekend maakte dat een spoedon- derzoek wordt ingesteld naar de kliniek omdat deze organen van Turken zou aankopen en trans planteren. Officieel kunnen alleen familieleden als levende donor op treden. Het ziekenhuis zegt dat het altijd in goed vertrouwen had gehandeld en bereid is het medisch onder zoekscollege alle medewerking te verlenen. De zaak kwam op gang toen een Turkse boer een klacht in diende bij de Turkse politie dat hij maar de helft van de 15.000 gulden had ontvangen die hem waren be loofd voor het afstaan van een nier. Volgens het Londense zieken huis heeft de Turkse boer niet on der enige druk gestaan en heeft hij uit vrije wil de nier afgestaan. Van -links naar rechts Gerard Kemkers (2de), Leo Visser( 1 ste) en de Noor Geir Karlstad (3de). (toto i De vergelijking met een an der tijdperk drong zich na drukkelijk op toen Leo Visser en Gerard Kemkers gisteren in Göteborg het erepodium bestegen. Nummer één en twee op de Europese kam pioenschappen allround schaatsen, dat leek verdacht veel op de tijd dat Nederland met Ard Schenk en Kees Ver kerk op de internationale pis ten heerste. Hoewel, het ver schil met pakweg 20 jaar gele den is minstens zo evident. Toen namelijk bouwde het befaamde schaatsduo, als ere gasten aanwezig in Zweden, aan een dynastie die jaren lang een waar schrikbewind voerde. Daarvan is en zal nu geen sprake kunnen zijn. Al lereerst omdat op mondiaal niveau de Amerikaan Eric Flaim hoger moet worden in geschat en ten tweede omdat de ene helft van het duo, de nieuwe Europese titelhouder Leo Visser, aan het eind van dit seizoen zijn opleiding tot piloot voorlopig laat prevale ren boven zijn schaatscarriè- Daarnaast is er qua sfeer ook het een en ander veran derd. Heel Nederland lag des tijds aan de voeten van Ard en Keessie. De ijsstadions waar ook in Europa zaten bomvol en de 'rest' van Nederland zat voor de tv. Het EK in Göte borg, waarop titelhouder Tommie Gustafson wegens ziekte ontbrak, speelde zich af in betrekkelijke anonimi teit. Slechts een handvol (Ne derlandse) toeschouwers be volkte de tribunes. Dat deed natuurlijk alle maal verder niets af aan de knappe prestatie die met na me Leo Visser leverde. Vooral op de langste afstanden stond hij op eenzame hoogte en troefde hij in een rechts- streeks duel de stayer bij uit stek, Gerard Kemkers, af. Ook de Noorse lange afstand specialist Geir Karlstad kon daar niet aan tippen en moest zowel op de 5000 als 10.000 meter tien seconden op Visser inleveren. Thomas Bos debu teerde met een zesde plaats overigens voortreffelijk. Hij zal de logische derde man zijn op het WK in Oslo waar de rest van de wereld een aanval zal doen op het nieuwe Ne derlandse topduo Visser- /Kemkers. MOSKOU (Rtr/Tass/AFP)- De Sovjetunie is vanochtend getroffen door een nieuwe aard bevingsramp. In de Centraal-Aziatische Sovjetrepubliek Tadzjikistan deed zich na een aantal zware schokken een aardverschuiving voor waarbij twee dorpen onder een vijf me ter dikke laag aarde werden bedolven. Een functionaris uit Tadzjikistan in Moskou verklaarde dat zeker 1.400 mensen om het leven zijn ge komen. Andere bronnen spreken over enkele honderden doden. In het dorp Akoelibolcho wer-\ den alle 52 lemen huizen verwoest. Reddingsploegen zijn inmiddels begonnen te zoeken naar overle venden, aldus een functionaris van het seismologisch centrum in de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe. Over het aantal slachtoffers kon hij nog niets zeggen, maar hij wees FIGUERAS (AP) - De Spaanse sur realistische schilder Salvador Dali is vanochtend op 84-jarige leeftijd overleden. Volgens de arts, Carlos Ponsati, overleed Dali even na 10.00 uur. De kunstenaar was afgelopen woensdag met hart- en ademha lingsproblemen opgenomen in het ziekenhuis van Figueras, zijn woonplaats in het noordoosten van Spanje. Dali's toestand verslech terde donderdagavond, toen de be handelende artsen een longontste king constateerden. De wereldberoemde kunstenaar wil begraven worden onder de koer pel van het Dali-museum in Figue- doodte er op dat de gezinnen in het gebied dikwijls groot zijn en dat de meeste huizen door zo'n 8 tot 10 personen worden bewoond. Andere dorpen in het gebied wa ren door de aardbeving minder zwaar getroffen. De beving deed zich kort na middernacht Neder landse tijd voor in het grensgebied met Afghanistan en China. Het epi centrum lag in Sjarora op slechts 30 kilometer van Doesjanbe, maar in de Tadzjiekse hoofdstad werden geen schade of slachtoffers ge meld. In de stad Toersoenzade had de schok een intensiteit van 5 en in Noerek, waar een enorme stuw dam en een waterkrachtcentrale zijn gelegen, een kracht van 3 tot'4. Wetenschappers en milieu-des kundigen wijzen al jaren op gebre ken in de constructie van de dam, die werd aangelegd onder het be wind van ex-partijleider Leonid Brezjnev, en op de ramp die daar uit zou kunnen voortkomen. Over de situatie in Noerek was vanoch tend nog niets bekend. In de Sovjetunie kreeg de beving een waarde van 7 op de schaal van 12. Volgens de Amerikaanse Geo logische dienst in Washington had de beving een kracht van 6,0 op de schaal van Richter en kwam zij 42 minuten na een ongeveer even zware aardbeving in de Stille Oce aan ten noorden van Japan. Het was de krachtigste beving in de Sovjetunie sinds de zware aard beving van 7 december in noord- Armenië. Die beving richtte zware verwoestingen aan en kostte aan naar schatting 25.000 mensen het leven. Ernstig ongeluk bij Rallye Monte Carlo AUBENAS (AFP) - De Rallye Mon te Carlo is vanmorgen vroeg over schaduwd door een ernstig onge luk. In de omgeving van Aubenas raakte de auto van Alessandro Fio- rio door een stuurfout van de weg. Alvorens in een 30 meter diep ra vijn tot stilstand te komen raakte de Italiaan een groepje toeschou wers. Daarbij zouden volgens de eerste berichten één dode en drie zwaargewonden zijn gevallen. De beide inzittenden werden slechts licht gewond en slaagden erin op eigen kracht de auto te verlaten. SEOUL - Demonstraties tegen president Roh Tae-Woo liepen gisteren in Seoul uit op geweld dadige botsingen tussen enkele duizenden politie-mannen en 10.000 betogers. De betogers gooi den met stenen en benzinebom men. Er vielen vele gewonden. De demonstranten eisten ook straf voor ex-president Chun Doo- Hwan, die nu teruggetrokken leeft in een boeddhistische tem pel, wegens diens malversaties toen hij aan de macht was. (foto AFP) SYSTEEMGEBOUWEN Vanden Boeynants mogelijk vermoord CDA wil betere kilometervergoeding Salvador Dali (archieffoto ANP) Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur rond het vriespunt. Overigens perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 5 graden. Matige zuidenwind, rond kracht 3, aan de kust en op het IJsselmecr vrij krachtig, 5. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Vooral woensdag perioden met zon. Na donderdag meer bewolking. Dinsdag 24 januari 1989 Zon op: 08.32 uur. zon onder: 17.13 uur; maan op: 20.16 uur. maan onder: 09.39 Waterstanden te Katwijk Hoog water: 04.52 en 17.02 uur, laag water: 00.40 en 12.56 uur. DEN HAAG (GPD) - Alleenstaan den met een inkomen tot circa 35.000 gulden per jaar moeten een belastingtoeslag krijgen van 500 gulden per jaar. WD-kamerlid De Grave diende dit voorstel vandaag in bij de voortzetting van de kamer debatten over de belastinghervor ming volgens Oort. Voor de regeling wil het kamer lid 100 miljoen gulden per jaar uit trekken. Naar verwachting zullen 200.000 alleenstaanden ouder dan 27 jaar van zo'n toeslag kunnen profiteren. In de plannen-Oort ver dwijnt de alleenstaandentoeslag van bijna 4000 gulden per jaar. Me de hierdoor gaat deze groep alleen staanden er tussen één en vier pro cent in inkomen op achteruit. De Grave vindt dat teveel. Hij wil dit inkomenseffect door zijn voor stel over enkele jaren spreiden. De verwachting is dat PvdA en CDA de WD uiteindelijk zullen steunen bij het alleenstaandenplan. De PvdA wil de totale alleenstaanden- toeslag handhaven zoals die nu is. CDA en WD voelen daar echter niets voor. De regeringspartijen blijven ove rigens bezwaren houden tegen een beperking van de onbelaste ver goeding voor zakelijke kilometers. De partijen protesteerden vorige week ook al tegen dit onderdeel van de kabinetsplannen voor een simpeler belastingstelsel. Staatssecretaris Koning (financi ën) wil de onbelaste vergoeding voor zakelijke kilometers terug brengen tot 44 cent. De maatregel treft vooral mensen die veel 'rijden voor de zaak', zoals vertegenwoor digers. Het CDA wil dat automobi listen met veel zakelijke kilometers op hun belastingformulier 55 cent per kilometer kunnen aftrekken. CDA-Kamerlid Vreugdenhil vindt dat er daarbij wel vanuit moet wor den gegaan dat 20 procent van het aantal gereden kilometers bestemd was voor privé-gebruik. Snelheidsrecord in chipstechniek AMSTERDAM (ANP) - Weten schappelijke medewerkers van het onderzoeklaboratorium van IBM in Yorktown Heights in de Verenigde Staten hebben met een nieuw ontwikkelde chip het wereldsnelheidsrecord gebro ken. De transistoren, die in de schakeling zitten, kunnen 30 mil jard keer per seconde aan- en uit schakelen. Daarmee is het circuit het snelste dat ooit werd vervaar digd. De experimentele halfgeleider CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) heeft ver bindingen die driehonderd keer zo dun zijn als een mensenhaar: slechts een kwart micron. Een micron is een een duizendste millimeter. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BRUSSEL (GPD) - De Belgische justitie houdt er steeds meer reke ning mee dat oud-premier Paul vanden Boeynants, die nu al meer dan een week zoek is, werd ver moord door criminelen. De eisen van de Socialistische Revolutionai re Brigade zouden een afleidings manoeuvre zijn. Van de 69-jarige politicus is nog geen enkel levensteken vernomen. Sinds dinsdag hebben de vermeen de ontvoerders niets meer van zich laten horen. Zaterdag kwam aan het licht dat uit het archief van het Bestuur voor Criminele Informatie (BIC), een in middels opgeheven inlichten- dienst van het ministerie van justi tie, enkele dossiers over VDB wor den vermist. Daaruit zou blijken dat Vanden Boeynants contacten heeft gehad met twee ultrarechtse ex-rijks- wachters. Dit tweetal is vaak in ver band gebracht met de beruchte Bende van Nijvel, de bende die in 1983 en 1985 overvallen pleegde waarbij 28 mensen werden afge slacht. Het gaat om Madani Bouhouche en Robert Beyer, die na hun ont slag uit de rijkswacht een detecti vebureau begonnen. Het duo zou Vanden Boeynants enige tijd gele den hebben aangeboden de BIC- dossiers over de belastingfraude door dé oud-premier, waarvoor de ze in 1986 werd veroordeeld, te ver duisteren in ruil voor veel geld. VDB is daar niet op ingegaan en meldde het aanbod aan de justitie. De dossiers waarin onder meer de relatie tussen VDB en de twee - Bouhouche werd na 5 maanden voorarrest wegens gebrek aan be- Overhemdenfabriek Melka gaat sluiten HOOGEZAND (GPD) - Het Zweedse Mölnlycke-concern stopt op 1 oktober de produktie van Melka-overhemden in Hoogezand. Hierdoor komen 68 werknemers op straat te staan. De verkoopkan toren en de administratie, met 15 werknemers, blijven gehandhaafd. De sluiting houdt verband met sterk gedaalde afzet op de Europe se markt en de kosten die te hoog zijn in vergelijking met lagelonen landen in Azië en zuid-Europa. wijs vrijgesproken - worden be schreven, zouden pas na de ver dwijning van Vanden Boeynants, zijn zoekgeraakt. Minister van justitie Wathelet heeft meteen een groot onderzoek bezuinigingen op de studiefinan gelast. Er zijn inmiddels tal BIC-ambtenaren verhoord e zijn huiszoekingen gedaan. Deetman in de problemen met privatiseren studieleningen DEN HAAG (GPD) - Invoering van een OV-jaarkaart voor alle studenten kan onmogelijk op hetzelfde moment geschieden als de privatisering van de stu dieleningen. Daardoor dreigt een strop van zo'n 200 miljoen gulden. De informatiserings bank, uitvoerder van de wet studiefinanciering, heeft mi nister Deetman (onderwijs) daarvoor eind vorig jaar al ge waarschuwd. In een brief die Deetman vandaag naar de Tweede Kamer stuurt schrijft de hoofddirecteur van de informatiseringsbank dat de invoe ring van de OV-jaarkaart, komend najaar, vrijwel de gehele "verande ringscapaciteit" van de bank op eist. De risico's worden door mij acceptabel geacht", aldus de hoofddirecteur. Volgens een woordvoerder van de informatiseringsbank is het mi nisterie al geruime tijd op de hoog te van de "geweldige technische problemen" die gelijktijdige invoe ring van de twee operaties met zich meebrengen. De PvdA neemt het Deetman kwalijk dat hij de Twee de Kamer bij de bespreking van de bezuinigingsplannen in december niet heeft geïnformeerd over de dreigende technische problemen. De minister zal waarschijnlijk moeten besluiten de overheveling van de studieleningen naar de ban ken enige tijd uit te stellen, zo wordt in Den Haag aangenomen. Deetman kan daardoor een deel 1989 aangekondigde ciering niet halen. Uitstel kan Deetman een tegenvaller van circa 200 miljoen gulden opleveren. NEW YORK (AP) - Aan boord van een Boeing 737 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Pied mont op de luchthaven Kennedy bij New York is gisteravond brand uitgebroken in het aggregaat voor de verlichting, verwarming en luchtverversing als het toestel op de grond staat. De 122 passagiers moesten het vliegtuig via de noodglijbanen ver laten. Niemand raakte gewond. De bemanning werd door een alarm signaal in de cockpit op de brand gewezen. Het vliegtuig vloog later leeg naar de thuishaven in de Win- ston-Salem in North Carolina om te worden nagekeken. Vorige week verloor een Boeing 737 van Piedmont bij het opstijgen van het vliegveld O'Hare bij Chi cago een van de twee straalmoto ren. De piloot slaagde er in op de overgebleven motor veilig terug te keren. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel. v m bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1