Successen brengen IHCL in de problemen (NIET) VAN GISTEREN Records voor Tomporowska MAANDAG 23 JANUARI 1989 iiiiiiiiniiiii Aandachtig toeschouwer bij de rugbytopper tussen DIOK en. Castricum het afgelopen week einde was Wil Rijsdam, voorma lig steunpilaar van het Leidse team en mét 92 interlands achter zijn naam nog altijd recordhou der van de club voor wat betreft het aantal caps. Hij is de veertig inmiddels gepasseerd, speelde vanaf de oprichting van de club - nu achttien jaar geleden - in het eerste en zette vier jaar geleden definitief zijn schoenen in de kast omdat een rugkwetsuur hem be lette door te gaan. Rijsdam volgt het hedendaagse rugby niet al leen op de voet, maar heeft er ook een uitgesproken mening over en ventileert die daar waar ge vraagd. Zoals hij in het verleden trouwens nimmer van zijn hart een moordkuil maakte. Wil Rijsdam vindt het rugby van vandaag de dag zeker niet beter dan het dat was in de tijd dat hijzelf furore maakte als eer- ste-rijer en scrumcaptain. Hij staaft dat door te stellen dat 'we in internationaal opzicht alleen maar verder verwijderd zijn ge raakt van de Europese sub-top". "In mijn goede tijd en met spe lers als Arnold Michel van AAC, John van Altena van Hilversum, de broers Van der Loos van HRC en DIOK-jongens als Bob Delpra- do, Peter Brandt, Hans Görtz en Kees Koemans speelden we in de A-poule. Tegen landen als Rus land, Italië en ook Roemenië, na ties die ons inmiddels ver hebben overvleugeld. Zelfs van België wordt tegenwoordig verloren en dat was toentertijd ondenk baar". Rijsdam wijt die terugval aan het feit dat de top in de ereklasse te smal is geworden, waardoor er nauwelijks sprake meer is van concurrentie. "Wij van DIOK moesten toen serieus rekening te houden met clubs als HRC, Hil versum, AAC, Delft en zelfs de Commando's. Veel toppers per seizoen. Nu gaat het al jaren tus sen DIOK en Castricum en bepa len twee wedstrijden de uitkomst. Dat is niet goed. Overigens geloof ik nog niet dat het spelpeil zoveel minder is geworden, maar dat de andere landen zich hebben verbe terd waar wij zijn stilgevallen". Het rugby van pakweg tien jaar geleden was wèl anders, meent Rijsdam. "Veel harder vooral. Misschien hebben ze nu een wat betere techniek, maar de mentaliteit is veranderd. Wij stierven bij wijze van spreken op het veld. Altijd ging de beuk er in. Er viel nog wel eens een tikkie ook toen. We trainden vier keer per week met dertig man. Ook als er lag. Die bereidheid, die gedrevenheid, dat zie je niet veel meer. Er zijn natuurlijk uitzon deringen. Een jongen als Yves Kummer heeft het wel. En Dickie Altink. Maar die is dan ook van de oude stempel, hé. Met ons opge- "De beste trainer die ik heb ge kend was die Fransman, William Mallet. Hij legde de basis voor het eerste kampioenschap. Het zelf afmaken kon hij niet, we hikten er vier jaar tegenaan. Peter de Bruin vond na hem toen de juiste formule. In de wedstrijd tegen Delft werden we kampioen. Nee, die ben ik niet vergeten, dat was één van de hoogtepunten in mijn Een ander memorabel duel voor Rijsdam was de wedstrijd met Oranje tegen Schotland on der de 23. "We verloren daar met 10-8 van wat, zeg maar, nu de ba sis is van het Schotse nationale team. Dat was een zeer aanspre kende prestatie, die Schotten stonden toch wel effe raar te kij ken. Ook tegen een Frans selectie- team hebben we destijds prima gespeeld. Gewonnen zelfs, als ik het nog goed weet". Een nieuw kampioenschap voor zijn club, want dat blijft DIOK uiteraard, ziet Rijsdam ze ker zitten. "Maar daar moet je je", waarschuwt hij, "niet al te zeer op blindstaren. Het is min stens zo belangrijk dat clubs als Den Haag en Hilversum straks weer uit het dal klimmen. Dat is noodzakelijk voor het rugby in de toekomst. Anders stelt het straks in Nederland allemaal niet veel meer voor". AD VAN KAAM Buikloop Voor doelman Chiel Smit van SJC lag het oefenduel tegen Bernardus gisteren letterlijk wat zwaar op de maag. Nog geen vijf minuten na de hervatting begon het plots te brui sen en te borrelen in de maag van Smit en 'voelde' de Noordwijker- houter zich gedwongen om een 'ti me-out' danwel vervanging aan te vragen. Aangezien het eerste niet gewoon is bij een voetbalwedstijd en op het tweede niet werd gerea geerd, moest Smit wel het heft in eigen hand nemen. Gedwongen door de natuurlijke drang stormde Smit zonder nader overleg richting toiletten, de tegenstander én de ei gen ploeg ("we dachten dat hij er gens kwaad over was") verbouwe reerd achterlatend. Toen duidelijk werd waarom de doelman zich had teruggetrokken, werd het duel voor enkele minuten stilgelegd om Smit de zo noodzake lijke verlichting te schenken. Na een minuut of vijf vond de SJC-oe- fenmeester Jan Faas het echter welletjes en verzocht veldspeler Marco de Ridder tijdelijk onder de lat plaats te nemen. Na tien minu ten was het leed voor Smit geleden en kon de sluitpost, zij het wat lich ter dan voor de aanvang van de oefenpartij, de wedstrijd volma ken. Voor nop De spelers van het eerste van WSE kregen gisterochtend een koude douche te verwerken toen ze in de Kikkerpolder arriveerden. De Waddinxveense zondagderde klasser was een oefenpotje over eengekomen met Lugdunum. Om elf uur zou er worden afgetrapt te gen de Leidse collega's. Mooi niet. Er was namelijk geen Lugdunum 1 te bekennen. De mannen van Hen- nie de Klerk wensten zich te sparen voor de uitwedstrijd tegen Fore- holte. Geheel terecht, want dat du el werd diezelfde middag nog ge speeld. In het kader van de LD- Cup nog wel, dus dat ging even Een kleine vergissing van de wedstrijdsecretaris. Die was in ver warring gebracht omdat het Cup- treffen aanvankelijk voor 8 januari stond gepland. Wat lette hem om het vaandelteam van de Kikkers op 22 januari te laten oefenen tegen WSE? Dat het bekerduel werd ver plaatst moet hem zijn ontgaan. Met excuses aan de Waddinxveners. Gelukkig mochten de teleurge stelde bezoekers van de telefoon gebruik maken om een alternatief te vinden. Alphense Boys wilde wel medewerking verlenen, hoe wel het eerste van de eersteklasser niet voorhanden was. Boys 1 is na melijk op oefencampagne ergens in de buurt van Nijmegen. Het tweede team werd daarom opge roepen, hoewel die al op het trai ningsveld stonden. De gingen eervol tenonder tegen WSE: 1-2. Trouwens: woensdag maakt Lugdunum het goed. Ze gaan spe len in Waddinxveen. Omwille van de vriendschap. Uit het ritme Monique Velzeboer stapte gister avond balend van het ijs in de Leid se Vondellaan waar de Nederland se shorttrackploeg strijd leverde met België, Frankrijk en Engeland. De Olympische kampioene (op de 500 meter) was achter de studie boeken vandaan gekomen om haar land- en ploeggenoten van de, In- door Hardrij Club Leiden bij te staan in de interland. Maar het optreden van de 19-jari- ge schaatsster uit Oud Ade bleef beperkt tot een paar rondjes, want een protest van de drie tegenstan ders leidde tot diskwalificatie van Velzeboer, die dat bondscoach Arie Ravensbergen kwalijk nam. De gelijkenis tussen deze Renaldo de F ara Souza (rechts) en zijn broer - de PSV'er Romario - is bijna perfect. Op de foto is de Braziliaan in actie voor de afdelingsclub Braakhuizen uit Geldrop. Een speler van BES pro beert hem tevergeefs af te stoppen. (foto anp> "Hij heeft een hele tijd gezeurd of ik toch mee wilde doen aan die in terland", gaf de VWO-scholiere van haar ergernis blijk, "en hoewel ik daar eigenlijk geen tijd voor had, heb ik uiteindelijk afgesproken dat ik het middagprogramma zou laten schieten en 's avonds wel aan de 1000 meter en de koppelkoers zou meedoen". De moeite van Velzeboer, die de ze week op school tentamens moet afwerken, bleek evenwel vergeefs, want de jury bleek ontvankelijk voor het protest van de Belgen, Fransen Engelsen die meenden dat het competitievervalsend is dat een troef die niet is ingeschreven voor de 500 meter later in de wed strijd wel wordt uitgespeeld. "En daarin hebben ze gelijk", moest IHCL-bestuurslid Kees Boer bekennen. "De reglementen staan dat niet toe en dat had Raven sbergen kunnen weten. Hij heeft een beoordelingsfoutje gemaakt". "En dat is knap vervelend", vond de uit haar studie-ritme gehaalde Velzeboer. "Ik had mijn tijd heel wat beter kunnen besteden dan hier voor niets rond te rijden". "Ik regelde regelmatig goedkope videorecorders, bontjassen, horlo ges... noem maar op. Daar kon ik gemakkelijk aan komen. Je weet, zigeuners zijn goudeerlijk. Ze ste len alleen van rijke mensen!" (Voormalig zigeunerjongetje en ex-profvoetballer John Dus- baba - o.a. Ajax, Anderlecht, NAC - over zijn beginjaren in het betaalde voetbal, citaat uit Aktu- eel). "Bij NAC werd weieens geslikt. Ik nam alles 'mee voor de spelers. In Nederland zijn die pillen niet te krijgenmaar op doktersvoor schrift karije hier in België zo bij de eerste de beste apotheek doping krijgen. Alle dokters van Liedeker- ke hebben voorschriften moeten schrijven, zodat ik genoeg pillen mee kon nemen voor de jongens. Mijn dokter vroeg eens bezorgd: 'Johnnie, ge gaat die pillen toch niet allemaal zelf innemen, heo jong. Want dat is een beetje veel'. Welnee dok, dat is voor de voetbal ploeg, begrijpt u?" (John Dusbaba in Aktueel). "Bij Anderlecht hebben we voor de wedstrijd ook eens een drankje met wat bijzonders erin ingeno men. We verloren die wedstrijd met 3-0 van Barcelona. We hebben met z'n elven 90 minuten lang lopen zweven. Na afloop hadden we te leurgesteld moeten zijn, maar we zaten gewoon te giechelen in de kleedkamer. Ik weet niet wat voor troep dat was". (John Dusbaba in Aktueel). "Zo, ik heb voor eventjes weer wat geld op de plank". (Haarlem-trainer Dick Advo caat in Haarlems Dagblad, naar aanleiding van ondertekening van zijn voorcontract bij SW). "Het leek me absurd, Oranje, al leen maar volleybal, vier uur trai nen per dag en clinics of reizen, dat is dan je leven. Zo'n Ron Zwerver kan in Italië vier ton verdienen, die hoor je dan voor de televisie zeggen dat hij maar één droom heeft: de Amerikanen en Russen verslaan, een gouden plak winnen. Het lijkt wel een sekte of zo. Nou, ik koos mooi voor die vier ton, dan had ik in '92 in elk geval een miljoen". (Volleybal-talent Brecht Ro denburg, uitkomend voor Ren- tokil Zevenhuizen, over zijn wei gering om zich in de nationale se lectie te laten opnemen, in Het Parool). "Op de technische nummers van de atletiek gebruikt vrijwel ieder een. Ik schat dat op de korte loop-af standen ook 40 tot 60 procent regel matig anabolen gebruikt en ik weet vrijwel zeker dat verreweg de mees te dames, ook op de langere afstan den anabolen gebruiken. Top sport vond en vind ik het einde. Als ik het over kon doen, hoefde ik mij niet te bedenken, ik deed precies hetzelfde, inclusief het slikken van anabolen. Een kogelstoter aan de top ploetert als een dier, ziet er uit als koe en rent iedere maand naar zijn arts toe. Maar desondanks is het verrukkelijk om de grenzen van je eigen prestatievermogen af te tasten". (Ralf Reichenbach, voormalig kampioen kogelstoten van West- Duitsland, in Het Parool). "Zaalvoetbal duurt twintig mi nuten. Dan loopt de wekker af". (Uit de rubriek 'Terzijde' in Vrij Nederland). "Dat ik de bobo's later weer te genkom in de hemel, ervan uit gaande tenminste dat ik er zelf wordt toegelaten". (Schaatser Herbert Dijkstra over zijn grootste angst in Het Vrije Volk). "Het is net alsof ik niet meer werk". (Jean-Marie Leblanc, de nieu we directeur van de Tour de France, in Wieier Revue). "Hij loopt nog door als hij gestor- (EX-schaatscoach Henk Gem- ser over Leo Visser in TROS Ak- tua Sport). "Als je in het Westen woont, houdt buiten de randstad de we reld op, maar de tijd van postdui ven is hier ook voorbij". (Emmen-speler Cees Spaans in 'Voetbal'). "Ik heb al een paar nachten in mijn rood-wit-blauwe kampioens- pak geslapen". (Dries van Wijhe. Nederlands kampioen marathon- schaatsen, in radioprogramma 'Bal op dak'). "Ik ben nu wel 43 jaar, maar soms voel ik me nog net een kind". (Dries van Wijhe in het zelfde programma). "Wanneer je een trainer teveel macht geeft, loopt het fout". (FC Groningens trainer Hans Westerhof in de DGP-bladen). "Arme Egbert (Mulder), hij werd door zijn maatjes aan de schand paal genageld". (Columnist Kees Jansma in Voetbal International). "Aan het eind van deze eeuw be zitten we 900 miljoen dollar". (FIFA-praeses Joao Havelange in Voetbal International). LEIDEN - Buiten is het een graad of tien, binnen vriest het dat 't kraakt. Hartje winter in Leiden, maar om het koud te krijgen, moetje naar binnen. De ijsmachines aan de Vondel laan draaien op volle toeren zodat een handvol blauwbekkende toeschouwers getuigen kunnen zijn van spektakel op de gladde vloer. De shorttrack-interland tussen Nederland, België, Frankrijk en Engeland trekt weinig bekijks, Het ultrakorte baanwerk mag dan sinds kort een Olympische status hebben, het grote publiek kan er (nog) niet warm voor lopen. Boer al aan de bel gaan hangen bij de KNSB. "Via de bond hopen we straks te kunnen profiteren van het geld dat het Comité Topsport bij el kaar wil schrapen. Wij vinden dat iemand als Arie Ravensbergen meer dan een onkostenvergoeding moet krijgen. Hij zou voor halve dagen vrijgemaakt moeten worden voor zijn werk als bondscoach dat hij nu volledig in zijn vrije tijd moet opknappen. Bovendien moeteh ook de topschaatsers financieel worden ondersteund zodat zij zich volledig op het shorttrack kunnen richten. Als dat geld er niet komt dan verliezen we de internationale concurrentieslag en schieten we straks in Albertville tekort. Dat zou eeuwig zonde ziin". JAAP VISSER Gewonden bij rally Kees Boer (links)t zijn". bij gebrek aan concurrentie heer ste hij vijf jaar lang in het piepklei ne Nederlandse shorttrack-wereld- - je. Met Gijs Broere richtte hij in september '78 de Indoor Hardrij Club Leiden op. Ravensbergen: "Het was in die tijd echt pionieren, we moesten alles zelf uitvogelen. We begonnen met gewone schaat sen die we steeds een beetje hoger, korter en ronder maakten". Dat alles met de bedoeling om beter door de bochten te kunnen vliegen, want shorttrack is het be tere bochtenwerk. "Je gaat net zo hard als je bocht het toelaat", do ceert de bondscoach. "De rechte stukken zijn te kort om er vaart op te kunnen maken, dat moet in de bochten gebeuren. Daarom is het shorttrack een hele aparte discipli ne. Techniek en lef gaan hand in hand. Voor shorttrack moet je een speciaal type zijn: een vechter". Bij de IHCL zijn de vechtersba zen ruim voorhanden, want toen Ravensbergen vorig jaar van club- trainer tot bondscoach werd gepro moveerd, hoefde hij slechts een an Arie Ravensbergen. "Als we straks tekort schieten bij de Winterspelen zou dat e dere pet op te zetten. Hij bleef de zelfde pupillen trainen, want de shorttrack kernploeg bestaat bijna louter uit IHCL'ers. Aflossingsploeg Die beleefden vorig jaar een gou den seizoen met de Nederlandse, Europese en wereldtitel van Peter van der Velde en de Olympische roem die Monique Velzeboer en de aflossingsploeg van de mannen in het demonstratietoernooi van Cal gary oogstten. De IHCL staat op eenzame hoog te in eigen land en de interland in Leiden maakt andermaal duidelijk hoe ruim de vereniging in haar ta lenten zit. Het wegvallen van de tij delijk met wedstrijdsporten ge stopte Van der Velde wordt moei teloos opgevangen. Dat geldt ook voor de afwezigheid van Monique en Simone Velzeboer. Met troeven als Charles Veldhoven, Richard Suyten, Jan Hoogeveen, Joelle van Koetsveld van Ankeren, Priscilla Ernst. Ania van der Poel en Clau dia Wolvers heerst Oranje zowel bij de mannen als de vrouwen. "Maar als we onze leidende posi tie in Europa willen handhaven, zal er toch wat moeten veranderen", heft Ravensbergen de waarschu wende vinger. "Nu shorttrack een Olympische sport is, gaan heel wat landen de zaken professioneel aan pakken. Zover zijn we hier nog lang niet en als we in '92 in Albert ville de boot niet willen missen, moeten we het shorttrack veel seri euzer gaan benaderen". Albertville Met het oog op Albertville is Kees Bij de rally van Monte Carlo zijn twee toeschouwers gewond ge raakt bij een slippartij van de Itali aanse coureur Allessandro Fiorio. Het ongeluk gebeurde tijdens de eerste etappe. Een kijker werd met een gebroken been en een andere toeschouwer met verschillende g zonde kneuzingen naar het ziekenhuis ge bracht. De rit werd stil gelegd om de ambulances gelegenheid te ge ven de onheilsplek te bereiken. In tegenstelling tot de toeschou wers was Fiorio wel in staat door te gaan. Hij bereikte als een van de 21 wagens de finish. De andere 145 ge starte combinaties werden niet ge kwalificeerd. Zij krijgen, aldus de reglementen, de tijd van de als laatste geklasseerde auto achter hun naam. Voor het gros betekent dat zij een achterstand van meer dan twee minuten op de snelste coureur, de Fin Kankkunen, oplo pen. De Italiaanse wereldkam pioen Massimo Biasion werd op slechts zes seconden tweede. LEIDEN - De Sassenheimse schaatsster Goska Tomporowska heeft gisteravond op de Haagse Uithof haar persoonlijke records op de 1000 en 3000 meter scherper gesteld. Tijdens gewestelijke wed strijden liet de 22-jarige naar Ne derland uitgeweken Poolse respec tievelijk 1.29,96 en 4:40,48 noteren. Zij was op een buitenbaan nooit sneller geweest. Zaterdagavond werd Tomporowska in Deventer vierde op de marathon. lijkse erfpacht zitten van 65.000 gulden zal het keihard knokken blijven om de boel draaiende te houden". Terwijl de vereniging het ene sportieve succes na het andere bin nensleept, wordt achter de be stuurstafel van de IHCL wel eens somber in de toekomst geblikt. "We zitten met een veel te kleine kantine, publiek kunnen we niet op een fatsoenlijke manier onder brengen, de kleedkamers verpau peren en door geldgebrek is het on mogelijk om de machines op de juiste manier te onderhouden", somt Boer een aantal problemen op. "Trainers moeten we afschepen met honderd gulden zakgeld per jaar, dat is eigenlijk te dol om over te praten". Handreiking Boer en zijn collega-bestuursleden hopen vurig dat handreiking van sportwethouder Tesselaar op korte termijn een constante subsidie stroom tot gevolg heeft. "Het liefst in de vorm van het omzetten van de erfpacht in een symbolisch bedrag dat de Stichting jaarlijks moet be talen. Op die manier wordt in één klap het shorttrack, kunstrijden en ijshockey geholpen". In schril contrast met de finan ciële problemen van de IHCL staan de prestaties op het ijs. Het succes verhaal van de Europese clubkam pioen begon in 1976 toen Ton Men ken aan de Leidse Vondellaan de poorten van zijn eerste ijshal open de. Een shorttrack-demonstratie deed Arie Ravensbergen besluiten zijn schaatsen nog maar even niet aan de wilgen te hangen. "Ik was eigenlijk van plan met schaatsen te kappen", blikt de Voorschotense gemeente-ambte naar ruim een decennium terug. "Ik zag het als lange baanrijder niet meer zitten. Elke ochtend heel vroeg je bed uit om te proberen je persoonlijke tijden te verbeteren, terwijl er nauwelijks schot in zat. Behoorlijk frustrerend". Vlot Op de korte baan bleek Ravensber gen vlot uit de voeten te kunnen en Dat heeft alles te maken met tradi tie, want de vierlanden-ontmoeting in de voormalige ijshal van Ton Menken biedt aanmerkelijk meer spel, spanning en sensatie dan het slaapverwekkende EK op de lange baan in Gothenburg. Maar schaats- minnend Nederland zweert nog al tijd bij door Heinze Bakker aan el kaar gebabbelde folklore. Toch hebben de thuisblijvers niet helemaal ongelijk, want voor je lol moetje in de Leidse ijshal niet zijn. Wintertenen en een stijve nek van de tocht heb je in het afgetakel de complex zo te pakken. Het on derkomen van de Indoor Hardrij Club Leiden is allesbehalve pu blieksvriendelijk, daar doet het uit stekende gastheerschap van de be stuursleden niets aan af. Sportief gaat het de IHCL voor de wind (kracht acht), maar dat maakt de (huisvestingsproblema tiek van de succesvolle vereniging merkwaardig genoeg alleen maar groter. De ruim honderd leden tel lende club moet per jaar zo'n 15.000 gulden aan ijshuur betalen. "En dat wordt de komende jaren aan merkelijk meer", voorspelt be stuurslid Kees Boer. "Op basis van de huidige groei van het ledenaan tal verwacht ik dat we over een paar jaar voor zeker 25.000 gulden ijs moeten huren om alle leden aan de bak te laten komen". Waar dat geld vandaan moet ko men, is voor Boer nog onduidelijk. Wel duidelijk is dat de club van contributies alleen het hoofd niet boven het bevroren water kan hou den. Boer: "Gelukkig hebben we een paar geweldige sponsors die ei genlijk geen enkele tegenprestatie van ons verlangen, maar er wel voor zorgen dat we ons op dit mo ment kunnen redden. Hetgeen na tuurlijk nog geen garantie is voor een probleemloze toekomst". Sceptisch Die staat of valt met de steun van de gemeente Leiden, meent Arie Ravensbergen, IHCL-lid van het eerste uur. De huidige bondscoach reageert sceptisch als Kees Boer opmerkt dat de 6500 gulden subsi die aan de Stichting Leidse Ijs baan een eerste stap in de goede richting is. "Ze moeten de ogen uit hun kop schamen dat ze zo'n be drag aanbieden", schampert Ra vensbergen, "want dat is nauwe lijks een druppel op een gloeiende plaat. Zolang we hier met een jaar "Je gaat net zo hard als je bocht het toelaat". (foto Henk snaterse)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19