Nierlich op tijd in topvorm Sheshkovsky raakt zijn absolute koppositie kwijt De droom van Schapers en Schultz is uit Winst in zesde slalom voor wereldbeker Geurts en De Wit uitgevallen EddieEagle' Edwards niet bij WK schansspringen PAGINA 18 MAANDAG 23 JANUARI 1989 Rivalen schaakgrootmeester nu beter voorbereid „u.,- Tv A A J WIJK AAN ZEE (GPD) - Vitaly Sheshkovsky is het afgelopen weekeinde zijn absolute koppo sitie in het Hoogovens-schaak toernooi kwijtgeraakt. De Russi sche grootmeester speelde twee zwarte partijen met dezelfde va riant, waarmee hij'in de eerste ronde zijn tegenstander Vi- zwanathan Anand zo overtui gend had verslagen. Ditmaal ble ken zijn rivalen beter vóórbereid en de gevolgen bleven niet uit. door Hans Bouwmeester De Bulgaar Kyril Georgiev ver sloeg de leider van het peloton zaterdag in een fraaie positiepar tij. Weliswaar maakte Sheshk ovsky hier in de tijdnoodfase een ernstige blunder, maar zijn posi tie bood toen al nauwelijks kan sen op redding. Gisteren deed Gyula Sax het nog eens dunnetjes over. Hij hield het Spaanse centrum geslo ten, pareerde een vijandelijke ac tie op de koningsvleugel op be kwame wijze en speelde het eindspel op feilloze wij?e uit. Toen Sheshkovsky bij de eerste tijdcontrole slechts kon kiezen tussen mat en capitulatie, be sloot hij tot het laatste. Overi gens is het opmerkelijk te zien hoe de Rus zijn emoties onder controle heeft. Zijn gezicht ver ried na afloop geen blijk van te leurstelling, al zal het er bij hem van binnen wel anders hebben uitgezien. Zoltan Ribli heeft als eerste de koploper ingehaald. Zaterdag won hij een hard positioneel ge vecht van Rudy Douven en giste ren'nam hij er min of meer zijn gemak van. Zijn partij met Tony Miles werd reeds na 19 zetten re mise gegeven. Rafael vVaganian, die inmid dels van zijn partij met Douven uit'de zesde ronde het volle pond heeft gekregen, beleefde even eens teleurstellende dagen. Te gen Miles consumeerde-hij kort na de opening een pion, die ver giftigd bleek. In plaats van een pion te winnen moest de Arme niër er een verliezen en dienten gevolge belandde hij in een kans loos eindspel. Zoiets werkt de primerend en dan moet een schaakmeester in de volgende ronde extra op zijn hoede zijn. Vaganian, nog jong van jaren maar oud in ervaring, liet zich in de achtste ronde niet verleiden. Hij speelde een rustige remise met Georgiev. Piket Jeroen Piket blijft wisselvallig presteren. In een Damepionspel was hij tegen Pedrag Nikolic slordig in de verdediging. De Joegoslaaf ruilde toen in een vroeg stadium de dames en be gon gelijk een groot, damspeler de opsluiting. Aan het de eerste zitting was Piket volle dig gewurgd. Tegen Anand ging het met de witte stukken wel iets gemakkelijker, maar veel geweld kwam er toch niet uit. Nu ver toont de meester uit India in dlï| toernooi ook weinig ambitie, dus eindigde dit duel vroegtijdig in Ook John van der Wiel is aan het bijkomen. Hij won een mooi eindspel met zware stukken van Anand en leek ook tegen Jöel Benjamin rechtstreeks op het volle punt af te stevenen. Op het kritieke moment vond de Ameri kaan echter een verrassende ver dedigingsfinesse en zo ontsnapte hij op het nippertje aan de neder laag. In de B-groep gaat de strijd voornamelijk tussen Julian Hodgson en John Fedorowic. De jonge Engelsman speelde zater dag een schitterende aanvalspar- tij in de stijl van de negentiende- meesters. Deze partij volgt hieronder: Kuyf- Hodgson: 1. e4 d5 2. exd5 Pf6 3. c4 e6!? (Weinig gebruikelijk maar niet slecht. Gewoonlijk komt men hier na 3...c6 4. d4 cxd5 in de vari anten van de Caro-Kann) 4. dxe6 Lxe6 5. d4 (Dit ligt zeer voor de hand, maar weldra blijkt, dat de witte centrumpositie kwetsbaar wordt. Veiliger is 5. Pf3 gevolgd door 6. Le2 en 7. 0-0 5...Lb4+ 6. Ld2 De7 7. Lxb4 Te overwegen viel 7. De2, doch ook dan krijgt zwart met 7...Pc6 en 8...0-0-0 goe de aanvalskansen voor de pion.) 7...Dxb4+ 8. Dd2 Pc6 9. Pc3 Na 9. d5 0-0-0 10. Dxb4 Pxb4 11. Pa3 Lfo heeft zwart meer dan goede compensatie voor het geofferde materiaal.) 9...0-0-0 10. d5 Lg4! Dwingt verdere verzwakkingen af.11. f3 The8+ 12. Le2 Lf5 13.0- 0-0 Uiteraard ging dit niet van harte, maar met 13. Kf2 Dc5+ komt de witte monarch ook niet in veiligheid.13...Pa5 14. g4 Lg6 15. Ph3 Pd7! Ook 15...Pxc4 was mogelijk, maar de tekstzet is veel sterker. Er dreigt vernietigend 16...Pb3 17. axb3 Pc5! met mat of damewinst.) 16. Pbl DIAGRAM 16...Db3! (Deze schone zwarte vorstin is onkwetsbaar; Lg6 schijnt op fatale wijze naar bin nen. 17. Ld3 Dxa2 18. Db4 Het lijkt of wit nog een verdediging georganiseerd heeft, maar thans volgt een mokerslag die aan alles een einde maakt. 18...Te2ü Commentaar overbodig. De laatste acte van de tragedie be gint. 19. Lxe2 Pb3+ 20. Dxb3 Dxb3 21. Td2 De3! Nu moet wit nog meer materiaal verliezen; bijv. 22. Pc3 Pc5 23. Kdl Pb3 Wit geeft het op. Notatie diagram: Wit: Kcl, Dd2, Tdl, Thl, Le2, Pbl, Ph3, pi. a2, b2, c4, d5, f3, g4, h2. Zwart: Kc8, Db4, Td8, Te8, Lg6, Pa5, Pd7, pi. a7, b7, c7, f7, g7, h7. Leistner als opvolger Witt BIRMINGHAM (SID/Reuter) - Claudia Leistner uit de Bondsre publiek Duitsland is in Birming ham Europees kampioen kunstrijden op de schaats bij de vrouwen geworden. De 23-jarige opvolger van Katarina Witt zorg de daarmee voor het eerste West- duitse succes op Europees vlak sinds 1954, toen Gundi Busch kampioene werd. Patricia Neske uit Düsseldorf vergrootte de Westduitse vreugde met de der de plaats. Natalja Lebedeva uit de Sovjetunie pakte de zilveren medaille. Jeltje Schuiten uit Rot terdam werd negentiende. Nederlands kampioene Jeltje Schuiten uit Rotterdam werd ne gentiende. Voor haar was het toernooi al geslaagd, omdat ze zich bij de de beste twintig die de laatste oefening mochten schaat sen, had geplaatst. Ondanks de Westduitse winst bij de vrouwen, de meest aansprekende titel, was de vertegenwoordiging uit de Sovjetunie het succesvolst. Kramer zonder veel show naar marathonwinst DEVENTER (ANP) - Yep Kramer - regeert de schaatsmarathon als een -zaalvoetballer. Prestatie-gericht maar zonder spektakel. De rijder 'tiit Oudeschoot legde zaterdag avond het peloton opnieuw zijn ijzige wil op. De groep bleef tot de slotronde bijeen en Kramer ver sloeg in de sprint zijn belagers. Voor de tweede keer in successie, ,yoor de derde keer dit seizoen en voor de twaalfde keer als mara thonrijder. - In zijn debuutjaar werd Kramer in het eindklassement derde, vorig jaar tweede en nu, in zijn derde jaar, neemt hij slechts genoegen met de eerste plaats. Daarop is alles •afgestemd. Nederlagen zijn zeldzaam voor Uwe-Jens Mey. Vorige week ver loor hij op het olie-ijs van Davos twee keer. Dit weekeinde revan cheerde hij zich in het Zwitserse kuuroord en bleef hij ongeslagen. Zijn 36,81 seconden op de 500 me ter van zaterdag was de derde tijd in dit seizoen, zijn 37,28 gisteren bij stevige tegenwind onovertroffen. Van de Nederlanders pikte Men- no Boelsma zaterdag zijn traditio- ,nele 37-er mee (37,96). Arie Loef en Maarten Noyens kwamen niet on der de 38. Een dag later was het weer er verantwoordelijk voor, dat alle tijden zeker een halve tot hele seconde hoger lagen, ook bij de Ne derlanders. Loef verbeterde zater- :dag op de 1000 meter wel zijn per soonlijke record. Hij voltooide de .afstand in 1.16,01 (vijfde) en bleef daarmee 7/10e onder zijn oude top- Ctijd. Gisteren schreef de Eindhove naar bij afwezigheid van Mey en de Amerikanen die afstand (1.19,34) op zijn naam. Boelsma liet gisteren :de 1000 meter schieten wegens een I lichte rugblessure. Bij de vrouwen was de Oostduit- se Hauck op beide dagen veel te yap voor Ingrid Haringa en Christi ne Aaftink. De sprintsters van coach Bleeker hebben de cadans nog steeds niet gevonden. Veldkamp Ëric Flaim weet weer wat verliezen is. De wereldkampioen bij de all- rounders werd gisteren in het win derige Davos op de 5000 meter op grote achterstand gereden. De 'Amerikaan werd slechts zevende in 7.31,20. De overwinning ging naar Bart Veldkamp. De Hagenaar reed een knappe race (7.14,82) en bleef de Oostduitser Spielmann an derhalve seconde voor (7.16,56). 'f' Gisteren stonden er voor de all- rounders vier afstanden op het pro gramma. Hoffmann won de 1000 meter in 1.17,24 voor Gerjan van de Brink (1.18,61). De metrische mijl jvas het sterkst bezette nummer en werd een prooi voor Spielmann in 1.57,94. Flaim kwam gisteren alleen op de 5000 meter in actie en ging bij lichte sneeuwval ten onder. Bart Veldkamp liet zien over inhoud en karakter te beschikken. De mara thonschaatser viel op door zijn re gelmatigheid en was iedereen te snel af. Spielmann deed nog een poging de Hagenaar te overtreffen, maar zijn poging mislukte. Evenals die van Van den Burg en de Austra liër Kah. Jan Ykema heeft de ijstraining hervat. De Fries liep vorige week tijdens wedstrijden in Davos een lelijke knieblessure op. Nader on derzoek wees uit, dat de zilveren medaillewinnaar op de sprint in Calgary beschadigingen opliep aan het kapsel. Het afscheid van Bislett loopt gevaar. Als gevolg van het milde winterweer is er drie weken voor het toernooi om het wereldkam pioenschap voor allrounders (man nen) nog geen ijs op de fameuze Os- lose baan. De Noorse schaatsbond houdt er rekening mee dat de titel strijd moet worden verplaatst naar het kunstijs van Valle Hovin. Het "toernooi van 11 en 12 februari zou het laatste ijsevenement in de sterk verouderde schaatstempel wor den. SKISPRINGEN - De Noor Ole Gunnar Fidjestöl heeft zaterdag een wedstrijd voor de wereldbeker van de 70 meter-schans van Ober hof gewonnen. Hij sprong 90,5 en 85 meter en kreeg 216,6 punten. Tweede werd de Oostduitser Weis- sflog (216,5) en derde diens landge noot Züchner (214,9). In de stand om de' wereldbeker leidt de Zweed Boklöv met 167 punten WENGEN (DPA) - Rudi Nierlich heeft gisteren in Wengen de zesde slalom in de wereldbeker-competitie op zijn naam gebracht. De 22-jarige Oostenrijker was op de Lauberhorn een frac tie, 2/100e seconde, sneller dan Alberto Tomba. Mare Girardelli werd vierde. De Luxemburger, die zaterdag met overmacht de overda- ling won, zegevierde in de combinatie en vergrootte zijn voorsprong in het we reldbeker-klassement. Wengen was voor de ski-elite de laatste tussenstop op weg naar Vail in de Rocky Mountains. Daar be gint over een week de strijd om de wereldtitels. Girardelli en Nierlich zijn in topvorm. Nierlich sloeg vo rige week toe in Kirchberg op de reuzeslalom. Dat was zijn eerste overwinning in een wedstrijd om de wereldbeker. Gisteren voegde hij in Wengen de tweede er aan toe. Hij bleef in de tweede manche overeind tegen Tomba, die een snelle tijd had geproduceerd. Nier lich begon met 3/100e seconde voorsprong aan de tweede omloop en gaf daarvan slechts eenderde prijs. De Westduitser Bittner, die aanvankelijk de beste tijd had ver wezenlijkt in de eerste manche, werd na het bekijken van de video beelden alsnog gediskwailificeerd. Schneider Vreni Schneider is zaterdag met haar tiende zege in een wereldbe kerwedstrijd alpine ski in de buurt gekomen van het vijftien jaar oude record van de Oostenrijkse Anne- marie Moser-Pröll, die in het sei zoen '72-'73 elf races won. In Tignes (Fra) won de 24-jarige vedette uit Elm de reuze-slalom, haar vijfde op rij, voor Carole Merle uit Frankrijk. Maria Walliser veroverde de derde plaats. Op de moeilijke piste in Tignes leek Schneider haar eerste verlies van dit seizoen te moeten incasse ren. Carole Merle was de beste in de eerste omloop. Ze was bijna een halve seconde sneller dan de Zwit serse favoriete, die niet verder kwam dan de derde plaats. De Oos tenrijkse Anita Wachter nestelde zich verrassend tussen Merle en Schneider-. WINTERBERG (DPA) - Gustav Weder en Bruno Gerber, de be manning van de Zwitserland I, zijn gisteren iji Winterberg Europees bobkampioen geworden. Hun in de afdalingen van zaterdag opge bouwde voorsprong op de Oost duitsers Wolfgang Hoppe en Bog- dan Musioï bleek net voldoende voor de ojndzege. De Westduitsers Rudi Lochner en Markus Zimmei'- mann, die in de eerste manche de concurrentie versteld hadden doen staan door het record van Winter berg over de eerste 50 meter te ver beteren, werden nog wel ingehaald door Hoppe, de tweevoudig Olym pische kampioen van Sarajevo. Voor de Nederlandse deelne mers verliep de tweede dag niet succesvol. Stuurman Rob Geurts "Ik had het niet erg gevonden dit keer als tweede of derde te eindi gen. Mijn seizoen is al geslaagd", was de nuchtere reactie van de winnares op haar zoveelste succes. In de tweede manche zette Schnei der haar rivalen echter flink onder druk door razendsnel naar de fi nish te "vliegen". Merle en Wachter moesten risi co's nemen om het kleine voordeel op de Zwitserse te behouden. Bei den slaagden niet in die opzet. Mer le bleef ruim een seconde achter op de tijd van Schneider. "Ze is niet te verslaan", reageerde de nummer twee teleurgesteld. Wachter zakte helemaal weg uit de top van het klassement. Zij moest ruim twee tellen toegeven. "Ik kan nu ontspannen aan de we reldtitelstrijd in Vail deelnemen. Het maakt niet veel uit of ik daar een kampioenschap verover. Het record van Moser-Pröll vind ik be langrijker", zei Schneider, die ook het record bij de heren van Ingmar Stenmark in zicht krijgt. De Zweed leverde de prestatie in één seizoen dertien wereldbekerwedstrijden te winnen. Er staan bij de vrouwen nog twee slaloms en twee reuze slaloms op het programma. De Oostduitser Jens Weissflog heeft gisteren in Oberhof de twee de wedstrijd in de strijd om de we reldbeker schansspringen gewon nen. Van de 70-meterschans in de Oostduitse stad bleef hij de Noren Fidjestoel en Kjlrum voor. Fid- jestoel had zaterdag de eerste wed strijd gewonnen, voor Weissflog. en tienkamper Robert de Wit vie len uit. Han Minjon eindigde met zijn "geleende" remmer Michael Balkovic op de 24e plaats, die zater dag nog door het duo Geurts/De Wit werd bezet. De Nederland I gleed in totaal gedurende 3 minu ten en 59,07 seconden over de baan in Winterberg, ruim 7,5 seconden langer dan de slee van Weder en Gerber. De Amerikaanse bobsleefede ratie heeft drie leden voor een jaar geschorst wegens het gebruik van verboden spierversterkende mid delen. Het drietal, Rick Calcutt, Steve Mariorica en Joe Schlutz werden tijdens de Amerikaanse se lectiewedstrijden voor de wereld kampioenschappen betrapt. LONDEN (Reuter) - Eddie 'the Eagle' Edwards zal ontbreken bij de wereldkampioenschappen schansspringen, die half februari in het Finse Lahti worden gehou den. Groot-Brittannië heeft be sloten hem niet af te vaardigen wegens gebrek aan prestaties. John Leaning, de keuzeheer van de Britten, zei zondag dat Edwards niet aan de selectienor men heeft voldaan. "We hebben de normen met Eddie doorge sproken. Hij moest een afstand springen, die minder dan 25 pro cent achter lag op een winnende sprong in een wereldbeker-wed strijd. Daaraan heeft hij niet vol daan". Leaning heeft wel een verkla ring voor Edwards' slechte sei zoen. "Edwards springt slechter dan ooit, omdat hij meer tijd heeft besteed aan commerciële activiteiten dan aan de training". De springer, die een sleutel been brak en verwondingen in het gezicht opliep bij een val in Oberstdorf en herstellende is in de Verenigde Staten, gaat in be roep tegen de beslissing. Hij vreest dat andere organisatoren het voorbeeld van de Britse bond zullen volgen en hem zullen we ren van internationale wedstrij den. Edwards werd tijdens de Olympische winterspelen in sportief opzicht een fiasco, maar commercieel een topper. Hij sloot reclamecontracten af voor een bedrag van 700.000 gulden per jaar. Die verbintenissen lo pen gevaar indien hij niet meer in de internationale competitie mag uitkomen. "Ik neem mijn sport zeer seri eus", verklaarde Edwards zon dag. "Ik ben erg geschrokken van het besluit van Leaning. Dit had ik niet verwacht. Ik train hard. Zelfs in mijn hotelkamer ben ik nog bezig met de afzet- techniek. Ik geef toe dat ik de laatste maanden niet in vorm was, maar ik weet dat de vorm er aan komt en dat ik dit seizoen mijn persoonlijke records kan verbeteren". De Oostenrijker Rudolf Nierlich eindigde gisteren voor Alberto Tomba en Mare Girardelli in Wengen i werd gehouden. MELBOURNE (ANP/Reuter) - De droom van Michiel Schapers in Melbourne opnieuw uit te komen tegen Boris Becker is vanochtend drastisch verstoord. Een herhaling van 1985, toen Schapers de titelaspiraties van de Westduit ser in de tweede ronde vernietigde, bleef uit door nederla gen van Schapers én Becker in de achtste finales van de open Australische kampioenschappen tegen respectieve lijk de Zweden Gunnarsson en Svensson. Brenda Schultz kon de hoge ver wachtingen ook niet waarmaken. De ongeplaatste Belin.de Cordwell verdreef de Nederlandse in twee korte sets uit het toernooi. Schapers ging in drie sets onder, uit tegen de Zweed Jan Gunnars son, nadat hij eerder diens landge noot Michael Pernfors had versla gen. Becker, die in de voorgaande drie toernooien in Melbourne ook al geen potten kon breken, stuitte verrassend op de Zweed Jonas Svensson, die door de organisato ren elf plaatsen lager was ingeschat dan de als derde gerangschikte Westduitser. Evenwicht Schapers en Gunnarsson hielden elkaar in de eerste set in evenwicht. De tiebreak moest de beslissing brengen. Met 7-5 trok Gunnarsson, die op de wereldranglijst een iets mindere klassering inneemt dan Schapers, de eerste set naar zich toe. Het verzet van de Nederlander was daarmee gebroken. Met 6-1 en 6-2 was het Australische avontuur voor Schapers voorbij. De nederlaag heeft grote gevol gen voor de Nederlander, die vorig jaar de 'laatste acht bereikte door ondermeer een overwinning op de Fransman Yanick Noa. De afgelo pen week scoorde Schapers op weg naar de laatste zestien minder punten door de geringe reputatie van zijn tegenstanders. De Rotter dammer moet door de nederlaag zijn positie op de wereldranglijst (50ste) weer inleveren. Brenda Schultz slaagde er niet in voor het eerst de laatste acht van een Grand Slam-toernooi te berei ken. De kans daarop was vooraf hoog ingeschat. De Nieuwzeeland- se Belinda Cordwell leek een een voudige opponente. De verwachte winst bleef echter uit. Met 6-3 en 6- 2 verzekerde Cordwell zich van een plaatsje in de kwart-finales, met de kans op verder succes. Schultz gaat rustig op vakantie in de Zwit serse Alpen. Onthutsend De wijze waarop Becker zijn deel van de afspraak met Schapers niet kon nakomen, was tamelijk ont hutsend. De als derde geplaatste Westduitser leek als enige van de toppers in de juiste vorm om de ti tel te pakken, maar juist tegen Jo nas Svensson, toch al de kalmte zelf, sorteerde zijn machtige eerste service weinig effect op het centre- court: 6-7 (5-7), 4-6, 3-6. Het is al de vierde achtereenvolg gende keer, dat de 21-jarige West duitser bij de Open Australische kampioenschappen vroegtijdig on deruit gaat. Hij nam het verlies dan ook tamelijk filosofisch: „Ik ben weliswaar erg teleurgesteld, maar niet geshockeerd. Misschien zou ik in dit land kunnen wonen, maar tennissen lukt me er niet." Het uitstekende all-round spel, geconcentreerd rond een uitste kende forehand van Svensson, gaf Becker weinig kansen om te ont snappen. „Het was de eerste keer, dat ik vanaf het begin de overtui ging had, dat ik van hem kon win nen," aldus de Zweed. „Ik ben al tijd een beetje bang geweest tegen hem mijn eigen spel te spelen maar vandaag dacht ik: okay, ik pak hem aan op de manier, die ikzelf wil." Passief Becker kon weinig anders dan het ermee eens zijn. „Hij gaf me geen kans in de wedstrijd te komen." Bij een temperatuur van 30 graden cèl- cius speelde de Westduitser te pas sief om iets te bereiken. De één jaar oudere Zweed maakte daarvoor te weinig fouten. De beslissing viel in feite al aan het einde van de eerste set, toen Becker de tiebreak door een foutje met 5-7 verloor. De eer ste doorbraak in de partij leidde vervolgens in de tweede set tot een achterstand van 2-3. Toen Becker in het volgende spel bij 0-40 drie breekpunten onbenut liet, ging ook deze set voor hem verloren. De doorbraak voor 4-3 in de derde stel de Svensson in staat de partij uit te Voor de Zweed was het de beste prestatie sinds hij vorig jaar de hal ve finales stond van de Open Fran se kampioenschappen na Ivan Lendl te hebben uitgeschakeld. In het vrouwentoernooi sneuvel de ook Hana Mandlikova. De in Antwerpen woonachtige Mandlik ova kreèg geen poot aan de grond bij haar voormalige landgenote Martina Navratilova. In iets meer dan een half uur kegelde Navratilo va haar tegenstander van de baan en uit het evenement. De cijfers 6-0, 6-1 geven aan dat Mandlikova na haar blessure-perikelen nog een lange weg heeft te gaan. Brenda Schultz Dubbele victorie Van Kuyvenhoven LEIDEN - Veldrijder John van Kuyvenhoven heeft afgelopen weekeinde bewezen in een bloed vorm te verkeren. De Leidenaar won zaterdag en gisteren bij de lief hebbers de veldritten van respec tievelijk Gemonde en Berg en Dal. In Gemonde werd van Kuyven hoven tijdens de rit per abdis een verkeerde straat ingestuurd. Hij moest daardoor het hele deelne mersveld achterhalen. Dat weer hield hem er niet van als eerste te finishen. RODELEN - De Oostduitser Jens Schenke heeft in Noorwegen de vijfde rodelwedstrijd voor de wereldbeker gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18