PORT DIOK grijpt naar de macht 'Goedkope' zegetocht Leo Visser SpoORPtTV Koeman kiest voor de sfeer van Barca Castiicum opzij gezet Hollanders oppermachtig tijdens armoedig EK De capriolen van Portijk Ijsvloer in Bislett gesmolten MAANDAG 23 JANUAR11989 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 LEIDEN In een desperate po ging om nog te redden wat er te redden viel speelde Castricum- aanvoerder Andre Marcker dan maar va banque. Hij plaatste, met nog een minuut of acht te spelen in de titatenstrijd tussen zijn ploeg en DIOK en bij de stand 19-10, een ui terst risicovolle kick dwars over het veld. Dit, met de bedoeling om winger Bernd Verhofstadt aan te spelen, wiens eventuele try Castri- cum op het scorebord weer vlak naast de concurrent zou brengen. Het alles-of-niets spelletje had evenwel catastrofale gevolgen voor de huidige landskampioen. Want typerend voor het alerte spel van de Leidenaars gisteren graaide de butant Evert Jan van Seggelen het ovaal gretig weg voor de hoog ge heven benen van de gevreesde Noordhollandse scoringsmachine. En gooide met die actie niet alleen de wedstrijd op slot, maar haalde daarmee tevens de landstitel rugby zo goed als zeker weer naar Leiden. Het laatste landskampioenschap van DIOK dateert alweer van 1981 en hoewel de Leidse formatie ook sinds die tijd constant in de top van de ereklasse verbleef, greep DIOK in de afgelopen acht jaren telkens mis. Eerst was het Hilversum dat er met de hoofdprijs vandoor ging, la ter deed het als een komeet om hoog gekomen Castricum tot twee maal toe een geslaagde greep naar de macht. DIOK stond erbij en keek er naar, maar bleef steeds met een kater achter. Want in recht streekse confrontaties ging het tel kens net mis. Zo niet dit zijn komst twee jaar geleden vooral op zoek ging naar de juiste balans - bleek ditmaal niet alleen in fysiek en technisch opzicht superieur aan Castricum, maar bovendien ook mentaal sterker. Dat betekende te vens de grote winst, want met na me op dat punt ging DIOK in het verleden op beslissende momen ten vaak de mist in. Schijnbaar niet gehinderd door de absentie van vaste krachten als fly-half Mark Michelse en center Dick Berghout vocht DIOK zich tweemaal veertig minuten lang leeg, daarbij verslappingen zoals die in vroeger dagen voorkwamen, tot een minimum beperkend. Ty perend was dat de ploeg zich direct in het begin al over twee tegensla gen heenzette (gemiste strafschop pen van specialist Gideon Bos) om er na tien minuten meteen maar een push-over try uit te persen. Een staaltje van collectief denken en werken met grote gevolgen. Want het ontwikkelen van zo'n krachts explosie, waarbij de scrum van de tegenstander meters werd wegge zet, komt in rugby net zo hard aan als een knock-down bij een bokser. Waarvan acte. Want in het verder verloop van de boeiende en op sommige mo- fhenten fraaie partij kwam Castri cum er in de scrum en de line-outs (door toedoen van de sterk spelen de Berendsen) in het geheel niet meer aan te pas. Dat leverde DIOK keer op keer kwaliteits-balbezit op, dat wil zeggen, dat er altijd moge- PSVer tekent miljoenencontract Robert Broers speelt scrumhalf Ronald Vermeulen de bal toe c discipline troefde DIOK tegenstander Castricum volledig af. lijkheden waren om de bal in alle rust gericht te spelen. Het continu onder druk staande Castricum daarentegen kreeg nauwelijks kans om een open spel in de drie kwarten te ontplooien. Steeds op-* nieuw moest de ploeg afrekenen met fel tackelende geelblauwen. En als gevolg daarvan steeds maar. weer terug. Dat alles leverde een spelbeeld op dat zich bijzonder gunstig voor de thuisploeg ontwikkelde. Bij rust al kon DIOK na tries (Vermeulen, Van Seggelen) en conversies en een rake penalty-kick van Bos bo gen op een comfortabele 19-0 voor sprong en daartegenover stelde Castricum niets meer dan een ge miste penalty van Andre Marcker. Vrees De vrees van Snijders dat zijn man nen in die eerste rondgang teveel hadden gegeven bleek voorlopig ongegrond, want een kwartier lang verdedigde DIOK na de pauze de nul op knappe wijze. Pas in 1 laatste fase van de wedstrijd, die middels was verworden tot eer slijtageslag van de eerste orde, za gen de nimmer aflatende Noord hollanders kans de tegenstander te verleiden tot het maken van foutjes. Zodat het, na score's van Verhofstadt en Jean Mallon en een rake conversie van Marcker, bij 19- het spel te brengen. Juist op deze (foto Ellen Martens) Maar toen koos diezelfde captain Marcker dus voor zijn opportunis tische breedtetrap op Verhofstadt en sneed daarmee uiteindelijk zelf het laatste draadje door dat Castri cum nog bond aan een hernieuwd kampioenschap. Van Seggelen pikte de bal op, Van der Bom won vele meters en Godfried Bos suisde als laatste over de lengte van het veld naar 23-10. Zijn benutte con versie en de laatste seconde try van Peter Marcker deden er verder niet meer toe. Voor DIOK mag er nu niets meer fout gaan. AD VAN KAAM BARCELONA (GPD) - Een enke ling op het vliegveld El Prat van Barcelona vroeg nog wie er ver wacht werd, had er niets over gele zen. Zoveel mensen bij de uitgang van de internationale vluchten, mi nutenlang balancerend op de pun ten van hun tenen. Fotografen, heel erg veel, met dp ellebogen werkend, en daar tussendoor nog eens vijf cameraploegen. Hij komt, riep er een, daar is-ie, zei de ander. Blond, met stevige gel overeind ge houden stekelhaar. Ronald Koem an in Barcelona, een Groninger die er al een ster is, vijf maanden voor dat hij definitief zijn stek in Span- jes tweede (voetbal)stad hoopt te vinden. In zijn schaduw zijn vrouw, Bar- tina, en zijn zaakwaarnemer, Ger Lagendijk, die zag hoe een goede bekende het trio hartelijk begroet te. Juan Gaspart, vice-voorzitter en afgelopen week onderhandelaar van FC Barcelona, leidde de Ne derlanders in recordvaart door Barcelona. Half twee was het vlieg tuig gearriveerd, om vier uur wachtte alweer de vlucht terug, via Genève. In de korte tussentijd deed Ronald Koeman alles wat hij moest doen. In de eerste plaats praten, met dezelfde Gaspart en voorzitter José Luis Nunez, over de laatste details. „Verzekering, vrijgave voor het Nederlands elftal en de manier van huisvesting", legde Koeman zelf uit. Het vergde nog geen kwartier. „Ja, alles is nu opgelost". Volgde de ondertekening van het contract voor vier jaar, dat PSV 12,5 miljoen gulden en de speler zelf zo'n 10 miljoen gulden ople vert. „Ach", reageerde trainer en tijdelijk vertaler Johan Cruijff op Gat Want na een veelbelovende uit- overwinning op de rivaal van de af gelopen drie jaar en de eminente 25-16 zege die de ploeg van Snij ders gisteren voor 600 enthousiaste toeschouwers bewerkstelligde heeft DIOK een vrijwel niet te dichten gat van vier punten met de Noordhollanders geslagen. Met nog vijf duels te gaan tegen vporna- melijk inferieure ploegen (alleen het teruggevallen Hilversum is op de Morsch nog een obstakel van enige importantie) lijkt de race om de titel al in een vroeg stadium in het voordeel van de Leidenaars be slist. Al wilde coach Theo Snijders, met zijn specifieke aanpak toch voor een goed deel verantwoorde lijk voor dit complete succes, na af loop daar nog even niets van we ten. Hoewel, dat staat ook weer te bezien. Want bepaald overtuigend klonk het: "Ho, ho, we zijn er nog. niet", niet echt. Vooral niet wan neer dat wordt afgezet tegen de si tuatie waarin de Hagenaar deze 'noodkreet' plaatste. Met een glas champagne in zijn hand, temidden van een uitbundig feestvierende kleedkamer waar gezichten glun derden en bezwete mannen elkaar om de hals vielen. Toekomst Nee, bij DIOK zijn ze nu vast van plan om de kroon op het werk te zetten. En het daarbij alleen ook niet te laten voor wat betreft de ver dere toekomst. Dit dan getuige de woorden van Kees Koemans, de routinier die met zijn enorme kracht in de scrum en het losse werk gisteren samen met zijn voor- waartsen de basis legde voor de uit eindelijke winst. De steunpilaar van DIOK door de jaren heen hing al een paar maal zijn rugbyschoe- nen aan de palen. Deels om zijn ge wicht binnen proporties te houden, en deels omdat de 38-jarige het ge woon niet kan laten ("Ze moeten me te zijner tijd maar op dit veld begraven") keerde hij ook dit jaar weer terug in de hoofdmacht. "En reken maar dat ik er volgend sei zoen weer bij ben", verzekerde de uitgeputte mannetjesputter. "Dit jonge team kan best een steuntje in de rug gebruiken". Die mengeling van routine en jeugd - inmiddels precies passend in de filosofie van Snijders die bij GOTHENBURG (GPD) Op het moment, dat Ard Schenk in 1966 zijn eerste van drie Europese titels verover de, was Leo Visser negen dagen oud. De Haastrechtse ba by lag in de luiers, onwetend van wat er plaatsvond in De venter, waar toen het beroemde Ard en Keessie-tijdperk werd geboren. Drieëntwintig jaar later waren de beide ve detten van weleer, Ard Schenk en Kees Verkerk, er in Go thenburg getuige van, hoe de zuigeling van toen tot de tien de Europese kampioen van Nederlandse bodem werd ge kroond. Gothenburg '89 riep onwillekeurig herinneringen op aan Deventer '66. De heerschappij van Schenk (44 nu) en Verkerk (46), die tot 1972 duurde en Nederland zeven schaatsgekke jaren bezorgde, kreeg toen aan de boorden van de IJssel gestalte. De introverte Noordhollander en de kasteleins- zoon uit Puttershoek werden een onafscheidelijk en haast onover winnelijk duo. Leo Visser en Gerard Kemkers zijn bijna een kwart eeuw later in de voetsporen getreden van hun il lustere voorgangers. Net als des tijds Schenk en Verkerk waren ze in Gothenburg oppermachtig. Het armoedige toernooi in Zweden had meer weg van een veredeld 'Dutch Open', met 28 schaatsers in een fi guranten-rol, dan een strijd tussen Europese schaatstoppers. De zegetocht van Visser en Kem kers is ruim drie jaar geleden be gonnen. Als junioren verrasten zij in november '85 vriend en vijand voor het eerst met een gedurfd Worldcup-optreden in Trondheim. Daarna verbleven zij als 'jonge honden' twee jaar in de schaduw van Hein Vergeer. Het afgelopen seizoen nam het tweetal het heft definitief in handen met een twee de (Visser) en derde (Kemkers) plaats bij het EK in Den Haag, drie medailles in Calgary en zilver voor Visser bij het WK. Kemkers (21) is van de twee de GOTHENBURG (GPD) - Ab Krook had bijna geen stem meer over. Het schreeuwen van aan wijzingen langs de baan bleek het keelgeluid van de schorre schaatsbondscoach danig te heb ben aangetast. Met name Anne- Jan Portijk pleegde tijdens de tweede EK-dag een flinke aan slag op Krooks stembanden door zowel op de 1500 als 10.000 meter uiterst merkwaardige capriolen uit te halen. Op de mijl zette (Je Fries zoals ook provinciegenoot Hilbert van der Duim ooit deed de sprint een ronde te vroeg aan, om vervol gens, na het gewaar worden van de bel, alsnog vol door te gaan en brons op die afstand te halen. Tij dens de tien kilometer maakte Portijk het nog gekker. Zijn race I was zo grillig - de rondetijden lie- I pen uiteen van 40.2 tot uiteinde- I lijk 35 rond - dat Krook er dol van g geworden moest zijn. Thomas Bos sleepte als EK-de- I butant een knappe zesde plaats I weg. Gelet op de nabije toekomst I was het begrijpelijk dat Krook I met hem „net zo blij was als met I de nummers één en twee. We H hebben Thomas straks nodig, ze- I ker nu Leo Visser na dit seizoen I wegvalt". Ook de twintigjarige I Hagenaar zelf, die vorig jaar het g EK in zijn woonplaats miste om- I dat Hein Vergeer alsnog besloot I te rijden, was uiteraard te spre- I ken over zijn prestatie in Go- 1 thenburg. analyticus, die zich het liefst met een goed boek terugtrekt op zijn hotelkamer. Visser (23) benadert het leven losser, zonder overigens een losbol te zijn. In tegenstelling tot Kemkers wordt hij 's avonds nog wel eens klaverjassend in de lobby gesignaleerd. Uitschieters Hoewel er veel vergelijkingen te maken zijn, is het wel erg ver ge zocht om Kemkers en Visser te be stempelen tot het gereïncarneerde Schenk/Verkerk-duo van de jaren tachtig. Niet alleen zijn de karak ters verschillend, maar bovendien gaat de gelijkenis ook op sportief gebied mank. Visser neemt na dit seizoen afscheid van de schaats sport en stort zich anderhalf jaar lang met ziel en zaligheid op zijn pi loten-opleiding. Het tijdperk Kem- kers/Visser zal dus al voorbij zijn voordat het goed en wel is begon nen. Bovendien steekt Eric Flaim momenteel met kop en schouders boven de rest uit, zodat niet van een Nederlandse, maar een Ameri kaanse wereld-heerschappij ge sproken moet worden. Schenk (44), met Verkerk eregast in Gothenburg, over die nieuwe ge neratie: „Kees en ik trainden niet alleen samen, we trokken ook het hele jaar door met liedjes het land in. In tegenstelling tot wat journa listen beweerden, waren we goede vrienden. Bij tv-shows en quizes werden we altijd met z'n tweeën uitgenodigd. Ik heb het idee, dat dat bij Kemkers en Visser minder het geval is. In het openbaar zie je ze niet vaak samen optreden. In die zin is er geen sprake van een onaf scheidelijk duo, zoals destijd met ons. Aan de andere kant zullen ze elkaar ondanks hun gescheiden voorbereiding goed aanvoelen, omdat ze al jaren met elkaar op trekken. Ik weet uit ervaring, dat zo'n onderlinge competitie stimu lerend werkt. Als twee mensen uit één ploeg knokken om de hegemo nie, komt dat de prestaties ten goe de". In 1966 ging Schenk er met de Europese titel vandoor, die eigen lijk bestemd was voor Verkerk. De geschiedenis herhaalde zich het af gelopen weekeinde in Gothen burg. Na zijn knappe prestaties tij dens de Nederlandse afstandskam pioenschappen en in Davos was Kemkers de uitgesproken favoriet, temeer daar Visser zich in die De- De beslissing is gevallen in Gothenburg waar Leo Visser (links) uithijgt r rard Kemkers die in de rug wordt gedekt doorAb Krook. riode moest inhouden vanwege een liesblessure. Maar juist die ge dwongen rust heeft de vliegenier in wording goed gedaan. De 'alterna tieveling' reed als één van de weini gen een constant toernooi met uit schieters op de vijf en tien kilome ter. Kemkers verloor op de vijf ki lometer de afstand, waarop hij twee weken terug nog afstands kampioen was geworden kost bare seconden. Gistermiddag raakte de Europe se titel helemaal uit beeld, doordat hij zijn 1500 meter verprutste. Meer dan een tweede plaats achter Vis ser zat er voor de rijder uit Eelde niet in. „De afgelopen twee weken heb ik lekker gereden, maar dit weekeinde ging het niet, zoals ik gehoopt had. Ik heb daar geen ver klaring voor. Sommigen denken misschien, dat ik als de grote favo riet onder een te grote druk heb ge staan, maar zo heb ik dat zelf niet ervaren. Ik heb mezelf vrijdag juist moeten oppeppen, omdat ik me te ontspannen voelde", aldus Kem kers. De tegenwoordig als Noorse campinghouder door het leven gaande nestor Kees Verkerk dacht daar anders over. „Ik deed vlak voor een groot toernooi geen oog dicht. Volgens mij heeft het wel de gelijk aan Kemkers gevreten, dat iedereen in hem de nieuwe Eu ropese kampioen zag". Perfect Hoewel Kemkers veelal werd ge tipt als opvolger van de zieke To- mas Gustafson, werden uiteinde lijk in Gothenburg de normale GOTHENBURG (GPD) - In Noor wegen begint men zich grote zor gen te maken om het wereldkam pioenschap allround, dat op 11 en 12 februari in het Bislett-stadion te Oslo wordt gehouden. Aangezien de temperaturen in Scandinavië voortdurend boven het nulpunt schommelen in deze lente-achtige winter, is het (natuur)ijs in de schaatstempel gesmolten. Op dit moment ligt alleen op het midden terrein ijs, maar is in de buitenbaan het tartan van het atletiek-ovaal aan de oppervlakte te zien. Tijdens het WK zal er in Bislett een ijsvloer van tenminste 10 centi meter dikte moeten liggen. Om dat te bereiken, moet het ongeveer een week hard vriezen. Aangezien het evenement al over een kleine drie weken wordt gehouden, hopen de Noren dat het op korte termijn echt gaat winteren. Zo niet, dan zullen de WK-organisatoren uit moeten wijken naar de kunst-ijsbaan van Valle Ho vin. krachtsverhoudingen tussen de twee Nederlandse toppers redelijk weergegeven. De laatste twee jaar stond Visser steeds een treetje ho ger dan zijn rivaal en vriend. Die lijn zette zich het afgelopen week einde voort. Kemkers bleef op de sprint redelijk in de buurt, maar was op de overige afstanden een klasse minder dan Visser, die Haastrecht na Vergeer (2x) de der de Europese titel in vijfjaar bezorg de. Visser klaagde twee weken- over gemis aan wedstrijdritme als ge volg van zijn liesblessure. Koude oorlog misschien? Visser: „Ben je mal. Je denkt toch niet, dat ik ver- het goede moment de vorm te pak ken gekregen. Daar moet je een beetje geluk bij hebben. Vooraf was ik onzeker, omdat ik me de we ken voor het EK niet had kunnen meten met anderen. Ik wist niet precies hoe ik ervoor stond. Maar het ging perfect. Het voordeel voor mij is geweest, dat Gerard zich als de grote favoriet moest waarma ken. Dat kwam mij prima uit". Het ontbreken van Gustafson, de ziekte van Hadschieff en de desin teresse van de Russen 'normaal' in een na-olympisch jaar kwam Visser in zijn laatste EK ook niet ongelegen. Kees Verkerk: „Het was een goedkoop toernooi voor hem. In onze tijd had je tien sterke Noren, Zweden en Russen. Die heb ik nu niet gezien". GOVERT WISSE een Amerikaanse vraag, „die be dragen zijn slechts interessant voor de direct betrokkenen, die hoeven hier niet openbaar te worden ge maakt". Even daarvoor had Koeman in de dichtbevolkte perszaal van het Nou Camp-stadion, waar net ook een open dag voor duizenden leden werd gehouden, voor de vorm en vooral de fotografen een bijna blanco velletje ondertekend. Volg de het vasthouden van het blauw paarse shirt, dat hij vanaf 1 juli zal dragen, en slechts een enkele vraag. Want de Spanjaarden wisten toch al bijna alles van de PSV-er. Hijzelf heeft al geleerd hoe die vragen het best te beantwoorden. „Ik heb voor Barcelona gekozen", legde Koeman uit, „vanwege de sfeer. Voetbal betekent hier iets en na zoveel jaar in de Nederlandse competitie was ik aan een nieuwe uitdaging toe. Het is Barcelona ge worden, omdat het elftal dit sei zoen een nieuwe weg is ingeslagen en het goed doet. Daar hoop ik vol gend seizoen mijn steentje aan bij te dragen". Zijn ontvangst op het vliegveld, benadrukte de volgens de Span jaarden beste voetballer van Euro pa, bewees hoe sterk het voetbal aan de Middellandse Zee leeft. „Ik heb me al een beetje op die belang stelling kunnen voorbereiden, hoe wel ik verwacht, dat er na 1 juli nog veel meer op me afkomt". Op de achtergrond keek zijn vrouw Bartina, op verzoek van Ro nald zelf meegereisd, rustig toe. Barcelona's Juan Gaspart had haar vrijdag nog aan de telefoon gehad. „Zij heeft veel invloed op de beslis sing van Koeman gehad", legde de vice-voorzitter uit. „Ze hoorde, dat er hier een goede school voor de kinderen was en weet, dat het kli maat hier veel aangenamer is dan bijvoorbeeld in Milaan". Was er, tot slot, nog even tijd het veld van het imposante stadion op te gaan, waar Koeman in augustus vorig jaar al met PSV in het Juan Gamper-toernooi twee wedstrij den speelde. En als het even mee zit, kan hij op dezelfde plaats die straks zijn nieuwe tehuis is, ook nog zijn carrière bij PSV afsluiten. Op woensdag 24 mei, finale van het Europa Cup I-toernooi... EDWIN WINKELS Derde toegestane buitenlander BARCELONA (GPD) - Ronald Koeman wordt bij FC Barcelona de derde toegestane buitenlander. Hij zal de centrale as gaan vormen met de Braziliaan Aloisio, door Bar celona na de Olympische Spelen in Seoul gecontracteerd, en de Engel se spits Gary Lineker, die aan zijn derde seizoen bezig is. Trainer Johan Cruijff vertelde gisteren vaag, dat hij Koeman als middenvelder zal gebruiken, maar dat de PSV-er op wel vier verschil lende plaatsen kan spelen. Cruijff wil namelijk sommige spelers van zijn huidige selectie niet onnodig aan het twijfelen brengen over hun toekomst. Koeman is als derde buitenlan der aangetrokken, nadat Cruijff dit seizoen eerst een nieuw Spaans elf tal wilde opbouwen en op Aloisio na alle aankopen bij andere clubs in Spanje deed. De plek van derde buitenlander werd bewust openge houden voor een 'grote transfer' voor komend seizoen. In Barcelona valt in dat veband ook nog steeds de naam van Marco van Basten. MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2: Snooker: internatio nale kampioenschappen in Wembley. 17.00-17.55 RTL Tennis: Australian Open 1989 in Melbourne. 18.00-19.30 BBC 2: Snooker: internatio* nale kampioenschappen in Wembley. 18.13-18.32 Ned 2: Van Thuisschaker tot Clubschaker: twaalfdelige cursus. 18.45-19.10 RTL Sport. I 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met I een terugblik op een week PSV in Zimba- I bwe, marathonschaatsen in Deventer en I het doelpunt van de week. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 21.15-21.55 Ned 3: Sportstudio. 22.00-22.30 SKY: Motorsports News. 22.25-22.35 RTL Tennis: Australian I Open 1989 in Melbourne, samenvatting. I 23.10-00.20 BBC 1: Snooker: internatio- I nale kampioenschappen in Wembley. DINSDAG I 14.30-15.00 SKY: Motor Sports News. I 15.40-16.00 BBC 2: Snooker: internatio- I nale kampioenschappen in Wembley. I 16.05-16.50 BBC 2: Snooker: internatio- I nale kampioenschappen in Wembley. I 17.00-18.10 BBC 2: Snooker- internatio- I nale kampioenschappen in Wembley.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13