'Daling tekort van overheid voortzetten' 'Perfecte coupe belangrijker dan spektaculair ontwerp' EXTRA op maandag SCHIJNZIEK Van Rossem oogst kritiek op cynisch commentaar Delegatie voor onafhankelijkheid Antillen MAANDAG 23 JANUARI 1989 PAGINA 11 Remco van den Hoed, ontwerper van Textural Art: Ze gaan hun eigen weg. Op de overdadige feesten die het succes van deze of gene moeten illustreren, schitteren ze meestal door afwezigheid en ook dure auto's en andere succes- accessoires maken weinig indruk. De Leidenaars Remco van den Hoed en Jaap de Mink, die aan de Hoge Woerd 132 hun winkel Textural Art hebben, bouwen nuchter en stap voor stap aan hun modebedrijf. Een bedrijf met twee 'poten': een groot- én een detailhandel. Voor de groothandel ontwerpt Remco over hemden, die ondermeer op de he- renmodebeurs in Keulen, aan een groot publiek worden gepresen teerd. Voor de winkel maakt hij mannen- en vrouwenkleding, alles onder het RemcO-label. Gelukkig Remco van den Hoed is een ont werper die met beide benen op de grond staat. "Kleding moet je je ge lukkig in voelen," zegt hij. "Het hoeft allemaal niet zo extreem op vallend te zijn maar het moet wel verzorgd ogen". Aan goede stoffen - "We werken nog met stoffen die ooit in Leiden zijn gemaakt." - en een perfecte coupe hecht de kleermakers-klein zoon meer waarde dan aan een spektaculair ontwerp, dat eigenlijk alleen maar geschikt is als show stuk. "Leerlingen van de mode-acade mies vinden mij dan ook zielig", zegt hij met een glimlach. "Die roe pen allemaal dat ze iets spannends, iets geweldigs gaan doen, theater- kleding maken bijvoorbeeld, maar ze kunnen nog geen naad behoor lijk stikken. Er Zijn hier stagiaires huilend weggelopen, want ik eis echt perfectie. Ze leren dat natuur lijk wel maar ik heb de indruk dat de praktijk ze weinig interesseert. Als het maar af is. Kijk, Jaap heeft ook kortgeleden pas leren stikken maar hij blijft doorgaan tot het echt goed is. Hij haalt ook rustig een jas je helemaal uit elkaar om te zien hoe het gemaakt is, zo moetje wer ken". Remco zegt het allemaal met de rust en beslistheid van een man die al jaren in het vak zit, maar toch is het modebedrijf Textural Art nog geen twee jaar oud. Overhemden Jaap de Mink, die zakelijk alles in goede banen leidt - "Je presentatie is net zo belangrijk als je kleding. Mailings en advertenties moeten er goed uitzien"- duidelijk de rapste prater van de twee, schetst het ont staan van Textural Art. "Remco was foto-model en maakte veel van zijn kleding zelf. Ik bokste en werd breder vanbo ven. Geen elke overhemd zat me echt lekker, die is Remco toen ook gaan maken. De reacties van vrien den en kennissen was steeds heel positief en zo groeide het idee om zelf een modebedrijf op te zetten. door Henriëtte v.d. Hoeven Ik stopte met mijn studie en Rem co ontwierp de mannen-collectie". Voor een eerste collectie was het niet gek dat acht detaillisten hun kleding wilde hebben, alleen toen het op betalen aankwam, was het enthousiasme duidelijk geringer. Nu nóg staan vorderingen op die eerste collectie open. Met de over hemden ging het beter en daarom besloot het tweetal daarop in het groot voort te borduren en een klei ne collectie mannen-kleding in ei gen winkel te gaan verkopen. Echt maatwerk, want van elk kostuum, pantalon of colbert hangt er door gaans maar een in het rek. Maatwerk Met de Remco-collectie mikt Tex tural Art dan ook op de man zo tus sen de 30 en 35 jaar. Op de man die goedgekleed wil gaan, een eigen stijl wil laten zien, zonder echt op te vallen. Niet omdat de collectie jon geren niet zou aanspreken - tijdens de uitverkoop zien Remco en Jaap het publiek jonger worden - maar de prijs voor maatwerk ligt nu een maal vrij hoog. Een colbert, waar aan in het atelier twee dagen is ge-, werkt, moet toch tegen de vijfhon derd gulden kosten. Voordeel van dat maatwerk is dat ook degenen die buiten de con fectiematen vallen bij Textural Art terecht kunnen. Vrouwen De overhemden, aan het duurste hangt een prijskaartje van 169,- waren er eigenlijk de oorzaak van dat textural Art ook vrouwenkle ding is gaan verkopen. Jaap: "Veel van onze mooie overhemden ver kochten we aan dames en daarom is het nu ook wat meer dameskle ding geworden. In tegenstelling tot mannen, die vaak alleen maar een colbertje kopen, willen dames bij die blouse vaak een rok of jasje." Het zijn ook meestal de vrouwen die hun man meenemen naar Tex tural Art om een mooie linnen pan talon en 'n bijpassend colbert te ko pen. Mannen hebben volgens Jaap vaak geen idee wat ze staat. Ze gaan - zeker de oudere generatie - Een driedelig pak is er niet alleen heel eigentijdse variaties. liever naar een zaak waar ze al jaren komen en altijd goed geadviseerd zijn. Vrouwen lopen veel gemakke lijker een zaak binnen om eens even rond te neuzen. "Je hebt er geen idee van hoe mensen kunnen opknappen als ze goede kleren dragen," zegt Jaap, die ook de verkoop in de winkel voor zijn rekening neemt. "Afgelo pen zomer nog komt er een man binnen met vrouw en kinderen. Hij droeg een oud vale spijkerbroek. haalt een linnen panta- mooi overhemd uit het an werd gewoon jaren Zijn rek, die jonger". Toekomst Hoewel Textural Art zijn plaats bij het winkelend publiek nog moet veroveren - Hoge Woerd 132 is wat uit de gebruikelijk winkelroute - hebben Remco en Jaap ambitieuze toekomstplannen. Ze willen er niet alleen qua kleding maar zodra ze er het geld voor hebben ook qua win kelinrichting uitspringen. Boven dien zijn ze er van overtuigd dat voor hun maatwerk, haute couture zonder snobbistische franje, ook een publiek te vinden is in steden als Den Haag en Amsterdam. Knoflook en uien zouden maagkanker kunnen voorkomen Wie regelmatig knoflook en uien eet, zou wel eens veel minder kans op maagkanker kunnen hebben, volgens een Amerikaans-Chinees onderzoek. Maagkanker is de meest voorkomende doodsoorzaak onder kankerpatiënten. In de Chinese provincie Shandong waar veel maagkanker voorkomt, zijn enige honderden mensen naar hun eetgewoonten gevraagd. Daaruit bleek dat de mensen die de meeste knoflook- teentjes, uien en aanverwante pro- dukten aten, een verminderd risico van 40 procent hadden vergeleken met mensen die de minste uien en knoflook aten. Een dergelijk verband tussen maagkanker en eetgewoonten is ook gevonden in de Amerikaanse staat Georgia, waar een bepaald soort uit bijzonder populair is. Per centages voor maagkanker liggen daar op de helft van het nationaal gemiddelde. (RTR) Dat de zee hier nog aan land wil komen, dacht ik gisteren, toen ik met mijn man en zoontje over de spuuglelijke Noordwijkse boulevard reed. Dit was dan mijn zondag. Een beetje rondtoeren door een plaatsje waar Koning Wansmaak regeerde. Zou ik me morgen ziek melden op het werk? Dan had ik tenminste nog een extra dagje om iets leuks te doen. Ach nee. Vroeger zou ik geen moment hebben geaarzeld, maar nu wilde ik dat mijn chef niet aandoen. Hij was toch al zo somber. Laatst zei hij ineens: ik kijk tegenwoordig nooit meer in de spiegel, ik wil de herinnering aan mezelf niet bederven. Ach ja, ziek zijn. Al in het begin van mijn leven had ik in de gaten dat dat een van de methoden was waarmee je je de vrijheid kon verwerven. De grimassen die horen bij een hevige darmkoliek had ik al snel ingestudeerd. Mijn moeder was een makkelijke prooi. 'Ik geloof dat ik je vandaag maar eens onder de wol stop' zei ze, als ik 's morgens aan de ontbijttafel mijn hoofd op mijn armen liet rusten. En daar lag ik dan. Prinsheerlijk in mijn bed, op een gewone schooldag. Om koorts te simuleren hoefde ik me alleen maar dat enge geluid voor te stellen dat de vilten krijtborstel maakte als de meester een som uitveegde. Dan rilde ik als een juffershondje. Nu nog, als ik aan dat geluid terugdenk, is het alsof even mijn graf op een kier wordt gezet en my een kille tochtvlaag tegemoet waait. Mijn 'verboden' verblijf in mijn kamer gaf het vertrek iets geheimzinnigs. Zo zag mijn speelgoed er dus uit als het niet met mij hoefde te spelen. Over de dekenrand gluurde ik naar de pop die geen mama wou zeggen omdat ik haar mama niet was. Ik hoorde de geluiden van het leven buiten binnenstromen door het raam. dat mijn moeder voor de frisse lucht op een kier had gezet. 'Lorre, oude rommel!' Daar was de lorreman met zijn bakfiets waarmee hij schatten vervoerde. Oude radiotoestellen, waarvan als je de stekker in het stopcontact stopte alleen de buizen nog maar gloeiden. Maar dat was genoeg om je de indruk te geven dat je vanuit de verte naar een wereldstad bij avond keek. En dan de matrassen die de lorreman meenam. Daar kon je zo lekker op springen. Maar ze waren smerig volgens mijn vriendinnetje. 'Misschien is er wel iemand op gestorven', zei ze, 'kijk maar eens naar al die vieze vlekken'. Als je volwassen bent is het niet meer zo makkelijk om 'schijnziek' te zijn. Na een dag of zo komt namelijk de controleur. Mijn oom Bernard - die zichzelf tijdens een toespraak bij een huwelijk eens betitelde als afstammend van een 'familie van krijgers', waarmee hij bedoelde dat hij nog nooit had gewerkt en al zijn centen van de sociale instellingen had gekregen - mijn oom Bernard dus, had geen enkele moeite met deze controleurs. Hij paaide ze 's winters met een lekkere kop snert of ging diep in op de moeilijkheden van hun beroep. 'Bent u nu niet bang dat u zelf ziek wordt'? vroeg hij dan. 'Er is een onderzoek in Frankrijk geweest waaruit blijkt dat de meeste controleurs de patiënten die zij bezoeken niet overleven. Ze schijnen daar een soort gevarengeld te krijgen, net als glazenwassers. Ja, meneer, u kent het spreekwoord: ziekten komen te paard en keren te voet'. Na zo'n praatje waren de controleurs meestal snel verdwenen, en als ze dan op hun 'eitje' de straat uitbromden, wreef mijn oom in zijn handen en zei hij: 'Zo weer twee weken erbij. Wat zal ik nu weer eens gaan timmeren'? Hij had een hele lijst van ziekten opgesteld die moeilijk vielen te controleren. 'Rugklachten' stond nummer een op die lijst. Maar hij ging wel mee met zijn tijd. In de zeventiger jaren werd het 'stress'. Toen ik ouder werd, begon ik wat huiverig te worden voor het verzinnen van ziekten. Ik dacht dat ik het onheil over mezelf zou afroepen, dat ik zou krijgen wat ik verzon. Als alternatief liet ik toen maar andere mensen zwaar ziek zijn of overlijden. Ik riep enkele denkbeeldige broers in het leven, die meestal op maandagmorgen overleden. Voor een begrafenis stond drie dagen, dus dat was de moeite waard. Toen mijn familie door de dood al te zeer werd uitgedund, zei mijn chef: 'Dat is geloof ik geen al te sterk geslacht waar jij uit voortkomt'. Een collega met wie ik was bevriend en die ik op het toilet al een paar keer 'Ik haat hem, ik haat hem' had horen zeggen, wilde me nog wel eens te hulp schieten en verklaren dat zij de overledene goed had gekend. Maar op het laatst werd het zelfs haar te gortig. 'In wezen ben je toch een soort moordenares', zei ze en verried me aan de chef. Die kwam meteen naar mijn buro, tikte de as van zijn sigaar en zei: 'Zo, Pinneberg, vanaf vandaag overlijden die familieleden van jou maar in hun eigen tijd'. ANGELA PINNEBERG Adviesgroep kabinet: DEN HAAG (GPD) In een volgende kabinetsperiode zal er bij een verwachte economische groei van 2,5 procent on voldoende financiële ruimte zijn om het financieringste kort van de overheid verder terug te dringen, belastingen en premies te verlagen en ook nog extra activiteiten te be talen. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE UTRECHT - "Klaarblijkelijk mag je alleen maar zeggen hoe prachtig het allemaal is". De Utrechtse Amerika-deskundige Maarten van Rossem is verbaasd over de heftige reacties die zijn cynische commen taar tijdens de tv-uitzending van af gelopen vrijdag over de beëdiging van de nieuwe Amerikaanse presi dent George Bush heeft veroor zaakt. door Louis Engelman Al na tien minuten stond de tele foon in de Bussumse studio rood gloeiend. De bellers hadden zich vooral gestoord aan de opmerking van Van Rossem, dat God zich mis schien beter zelf kandidaat voor het presidentschap had kunnen stellen. Hij zei dat op het moment dat dominee Billy Graham het oor deel van 'De Almachtige' betrok bij de uitslag van de verkiezingen. Van Rossem: "Als Amerikanen op de hun bekende manier bom bastisch staan te getuigen, bevangt mij altijd een gevoel van irritatie. Daar geef ik dan blijk van". De commentator vergeleek Billy Graham met het monster van Fran kenstein. Eerder had hij mevrouw Reagan 'een raar vogeltje' ge noemd. Vanuit de regiekamer vroeg pro grammamedewerker Fred Verba kei al na tien minuten of Van Ros sem wat minder cynisch wilde zijn. De NOS werd toen al door boze re acties overspoeld. "Ik had de in druk dat ze het zelf niet zo erg von den, maar zij voelden haarfijn aan dat je bij een zo ruim kijkerspu bliek heel gauw allerlei mensen op de kast jaagt", aldus Van Rossem. De gastcommentator, hoofddo cent aan de faculteit geschiedenis aan de Utrechtse universiteit, meende tot dan toe 'normaal com mentaar' te hebben geleverd. "Ik had niks anders gezegd dan ik ge woonlijk tegen mijn studenten ver tel. Maar zo'n medium als televisie heeft kennelijk toch een andere reikwijdte". Eerder was Van Rossem enkele keren te gast in het zondagse NOS- programma 'Het Capitool'. "Ik heb Dit staat in een advies dat de Stuur groep begrotingsruimte voor het kabinet heeft opgesteld. Het is van middag openbaar gemaakt. In de stuurgroep zaten topambtenaren van Financiën, Economische-So- ciale-, Algemene- en Binnenlandse Zaken alsmede 'vertegenwoordi gers van het Centraal Planbureau, de Nederlandsche Bank en het So ciaal-cultureel planbureau. Volgens de stuurgroep moet een volgend kabinet hoe dan ook door gaan met het terugdringen van het financieringstekort. Dit moet van 5,25 procent in 1990 dalen naar 2 procent. Dat lage percentage is door een volgend kabinet evenwel nog niet te bereiken. Wel zal een Sanitaire stop: auto verdwenen ARNHEM (GPD) - Bijna thuis na een wintersportvakantie is een gezin uit Stadskanaal zater dagavond tijdens een sanitaire stop in Arnhem zijn auto met alle bagage kwijtgeraakt. Het voer tuig verdween van de parkeer plaats van een motel in Arnhem. Na intensief zoeken in de omge ving werden alleen een paspoort en een bankpasje teruggevon den. De familie verbleef anderhalf uur in het motel, voor een laatste sanitaire stop en een maaltijd. Naast drie koffers waren in de geparkeerde auto oojc de pas poorten, een rijbewijs, enkele honderden guldens en fotoappa ratuur achtergelaten. Op een im periaal was een aantal ski's be vestigd. volgend kabinet het tekort jaarlijks met 0,5 tot 0,75 procent moeten be perken. In ieder geval moeten mee vallers bij de aardgasbaten, veroor zaakt door gasexport, hiervoor be stemd worden. Meevallers bij de gasbaten in het binnenland kun nen gebruikt worden voor lagere belastingen. Een beperking van het financie ringstekort met het aanbevolen percentage acht de stuurgeoep no dig wil de staatsschuld (nu 274 mil jard gulden) niet verder oplopen en in de tweede helft van de jaren ne gentig kunnen gaan dalen. Eenzelf de verhaal gaat op voor de rentelas ten die de overbeid heeft op lenin gen ter financiering van de staats schuld. Indien een hogere econo mische groei dan 2,5 procent per jaar bereikt kan worden, gaat dit proces gemakkelijker, aldus de stuurgroep. Om het financieringstekort jaar lijks te kunnen beperken zal verder bezuinigen op de overheidsuitga ven onontkoombaar zijn. Dit zeker gezien een weer aantrekkende in flatie (twee procent per jaar). In het begrotingsbeleid zal daarnaast voorrang gegeven moeten worden aan investeringen boven consump tieve uitgaven. Om de rijksuitgaven beter in de hand te houden moet voor elk jaar per departement vastgesteld den wat men in guldens mag uitge ven. Geeft een ministerie meer uit dan moet men dat zelf opvangen Eventueel kan daartoe per begro ting een reserve worden gecreëerd De leningen die de overheid gaat, zouden eveneens aan maximum per jaar gebonden ten worden. Wordt er teveel ge leend, dan gaat het meerdere af van de ruimte voor het volgende jaar. WILLEMSTAD (ANP) - De Twee de Kamer zal blijven hameren op andere staatkundige verhoudin gen tussen de Antillen en Neder land. Dat heeft de leider van de Ne derlandse parlementaire delegatie, dr. W. De Kwaadsteniet, verklaard aan het eind van een werkbezoek van Nederlandse kamerleden de afgelopen weken aan de Antillen. "Er is al lang geleden een weg in geslagen naar onafhankelijkheid en er zijn geen redenen om daar van af te wijken", aldus De Kwaad steniet. Hij herhaalde het Neder landse standpunt dat in Den Haag de bereidheid bestaat om met een onfhankelijk Antillen een Geme nebestrelatie aan te gaan. "Voor Aruba, dat in 1996 onafhankelijk wordt, gaat dat ook gebeuren", zo zei De Kwaadsteniet. Op basis van verdragen kunnen de twee landen dan zaken als de fensie, buitenlandse betrekkingen, ontwikkelingssamenwerking en justitie regelen. De Nederlandse delegatie heeft verder nogmaals de wens uitgesproken dat de vijf An tilliaanse eilanden bij elkaar blij ven. De delegatie heeft vooral bij de kleinere eilanden, Saba, Sint Eustatius en Bonaire veel onrust opgemerkt over de geluiden uit Sint Maarten en Curasao die dui den op een streven van deze eilan den om zich los te maken uit het Antilliaanse staatsverband. daarbij nooit problemen ondervon den. Alleen waren er wel mensen die bezwaar maakten dat ik rook te". Van Rossem zelf vindt dat enige spot en relativering wel op z'n plaats is tijdens een uitzending, die vol zit van bombastische elemen ten. Toen de nieuwe president Bush in zijn speech de oorlog aan drugsverslaving verklaarde, zei hij er een pakje sigaretten onder te willen verwedden dat er over vier jaar nog niets aan dit probleem zou zijn veranderd. "Maar het publiek accepteert dit soort oneerbiedigheden klaarblij kelijk niet. Ik schijn allerlei gelovi ge mensen tegen het zere been te hebben geschopt. Bij anderen ont stond boosheid, omdat ik niet seri eus genoeg zou zijn". De gastcom mentator verwacht niet nog vaak door de NOS voor dergelijke uit zendingen te worden uitgenodigd. "Dat zullen ze in de toekomst mis schien laten, want voor hen ben ik een soort verbale tijdbom". Voor garantie gemeente hoger bruto-inkomen DEN HAAG (ANP) - Voor het ver krijgen van een gemeentegarantie bij de aankoop van een woning is per 1 april dit jaar een hoger bruto- inkomen vereist dan in voorgaande jaren. Dit besluit is genomen door de Gezamenlijke Bemiddelende Organen, een samenwerkingsver band van de vijf Bemiddelende Or ganen in Nederland. De aanvraag voor een gemeente garantie moet bij een van de vijf hiertoe ingestelde organen worden ingediend. Het bemiddelend or gaan geeft aan de hand van beoor delingsnormen een advies aan de gemeente. De zogenoemde ge meentegarantie, een borgstelling van de gemeente, wordt vaak door de financier geëist bij een lening voor aankoop van een woning. Wie een premiewoning koopt, moet over de jaarlijkse subsidie in komstenbelasting en premie AO W/AWW betalen. Dit nadeel is voor de bemiddelende organen reden voortaan een hoger bruto-inkomen te eisen. Bij een veel voorkomende lening van bijvoorbeeld 135.000 gulden voor een premiewoning zal een alleenverdiener straks een bru- to-jaarinkomen van ongeveer 35.800 gulden nodig hebben (was 32.800 gulden). Voor eenzelfde le ning zonder subsidie is een bruto- inkomen nodig van 46.000 gulden per jaar (was 43.400 gulden). MEISJE DOODGEVALLEN - Een 4-jarig meisje uit Tilburg is za terdag overleden nadat zij vanaf de zestiende verdieping van een flat naar beneden viel. Het kind viel toen zij op de balustrade klom na dat een pak kattenvoer naar bene den was gevallen. Vele honderden arrestanten bij geboortedorp van Jan Palach PRAAG (AP) - De Tsjechische poli tie heeft zaterdag tussen de 400 en de 500 mensen opgepakt die een nachtwake wilden houden bij het dorpje Vsetaty, de geboorteplaats van de student Jan Palach. Petr Uhl, een lid van de mensenrechten beweging Charta 77, heeft dit giste ren gezegd. Palach wordt als een held vereerd, omdat hij in 1969 door zelfverbranding zelfmoord heeft gepleegd uit protest tegen de i Warschaupact-troepen Volgens Uhl zijn de afgelopen week in totaal meer dan 800 men sen gearresteerd. Uhl zei dat vrijdag alle treinen naar Vsetaty werden tegengehou den; zaterdag was het dorpje door honderden agente'n omsingeld, en alle Tsjechen die geen uitdrukkelij ke toestemming hadden om het dorp binnen te gaan werden bij wegversperringen teruggestuurd. Uhl zei gisteren dat zaterdag wel treinen in Vsetaty aankwamen, maar dat iedereen die niet kon aan tonen dat hij er woonde of dat hij op bezoek ging bij familie of vrien den werd gearresteerd. De Tsjechoslowaakse oud-partij leider Dubcek heeft gezegd dat de jongeren in zijn land nu proteste ren omdat ze dezelfde hervormin gen willen als die nu in de Sovjetu nie worden doorgevoerd. Hij deed de uitspraak in een zondag ge plaatst interview met het Italiaanse communistische dagblad L'Unita. Aan Dubcek's periode van her vormingen, die als de 'Praagse Lente' de geschiedenis inging, werd in augustus 1968 een einde gemaakt door de inval van Russi sche troepen. Dubcek reageerde volgens het Italiaanse dagblad bit ter op de huidige ontwikkelingen in Tsjechoslowakije. „Er is een diepe crisis in het land die vooral de jongeren treft die geen toekomst hebben," zo zei Dubcek. „Zij leren op school din gen die niet kloppen met de werke lijkheid zoals ze die om zich heen zien. Wat ze op school leren over 1968 wordt thuis en door hun vrien den gecorrigeerd. We kunnen zeg gen dat een fase uit onze geschiede nis 20 jaar geleden een halt werd toegeroepen," aldus de oud-partij leider. KOGEL UIT EIGEN WAPEN - Een 15-jarige jongen is zaterdag in Deventer gewond geraakt doordat zijn eigen wapen afging. De kogel kwam in een bovenbeen terecht. De munitie moest in het zieken huis worden verwijderd. De jongen had het wapen zelf gemaakt door de ombouw van een alarmpistool.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11