Weinig ruimte voor belastingverlaging Fiat lapt vakbondsrechten aan zijn laars Droogte in Italië treft vooral boeren Hoogovens dreigt met inhouden loon Misdaad verdacht van fraude termijnmarkten Onderzoek arbeidsinspectie herstelt dialoog met vakbeweging ZATERDAG 21 JANUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Na 1990 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers vindt dat een nieuw kabinet verlaging van de belas tingen alleen maar kan betalen uit het verder verminderen van het aantal aftrekposten. Lubbers zei dat gisteren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. De premier wilde zich niet uitlaten over de vraag welke aftrekposten dan moeten vervallen. De Tweede Kamer moet volgende week, wanneer verder wordt ge praat over de belastingoperatie 'Oort', geen 'al te ernstige inbreuk maken op de vereenvoudiging' van de belastingen. Extraatjes voor be jaarden met een klein pensioen en alleenstaanden zijn .sympathiek', aldus Lubbers, maar maken het be lastingstelsel weer veel ingewik kelder. De minister-president zei 'genuanceerder' te staan tegenover de wens van een kamermeerder heid wat te doen voor mensen met hoge ziektekosten. Minister Ruding (financiën) deed eerder deze week al een klem mend beroep op de partijen in de Tweede Kamer niet te veel te sleu telen aan het plan-Oort voor een eenvoudiger belastingstelsel, dat in 1990 moet worden ingevoerd. De verschillende kamerwensen kos- Plantsoenendienst tevreden over aanbod Den Haag DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 300 Haagse plantsoenarbeiders, die gisterochtend opnieuw in staking gingen voor een vuilwerktoeslag, zijn tevreden met het aanbod dat wethouder F. Vooys van Perso neelszaken heeft gedaan. Ze heb ben het zelfs unaniem geaccep teerd, aldus Abva/Kabo-voorzitter K. Voormeulen. Verdere acties zijn, althans voorlopig, dan ook van de baan. De gemeente heeft 100 gulden bruto geboden voor alle 268 men sen die echt in de plantsoenen en langs wegbermen en sloten wer ken. De 50 arbeiders die de sport velden onderhouden krijgen 75 gulden bruto, omdat dit werk vol gens de gemeente minder vuil is. De ongeveer dertig monteurs moe ten het doen met 50 gulden bruto. Alle toeslagen zijn vast, wat bete kent dat ze ook in pensioen en in vut- en invaliditeitsuitkeringen worden doorberekend. ten tezamen 400 miljoen gulden. Lubbers liet gisteren merken aan dat budgettaire argument niet heel erg zwaar te tillen: het overeind houden van de 'algemene systhe- matiek' van de plannen en het stre ven naar eenvoud zijn belangrijker. Het door vooral het CDA ge wenste belastingvoordeel voor ou deren met een klein pensioen blijkt echter technisch uiterst ingewik keld te realiseren. Een door de VVD geopperde tijdelijke regeling om alleenstaanden tegemoet te ko men, noemde Lubbers .slecht met een kleine s'. Ruding zei deze week de invoe ring van het plan-Oort te beschou wen als een eerste stap op weg naar verdere belastingvereenvoudiging. Deze belastingmaatregelen hou den al een forse beperking in van het aantal aftrekposten. Tegelijker tijd worden de belastingtarieven in 1990 verlaagd. Van de grote partijen in de Ka mer wil vooral de WD dat de be lastingtarieven na 1990 verder wor den verlaagd. De PvdA ziet daar geen mogelijkheden toe, omdat die partij meent dat extra geld nodig is voor bestrijding van werkloosheid en milieu-verontreiniging. Premier Lubbers zei gisteravond .persoonlijk niet te denken aan pu re lastenverlichting'. Hij geeft prio riteit aan verlaging van het finan cieringstekort en aan het milieube leid. Tariefsverlaging en het verder verminderen van aftrekposten gaan hand in hand, aldus de pre mier. Hij weigerde zich uit te laten over de vraag of daarbij ook een vermindering van de aftrekbaar heid van hypotheekrente aan de or de komt. Ook de mogelijkheden om na 1990 de sociale premies verder te verlagen zijn volgens de minister president ,als ik er zo met een schippersoog naar kijk praktisch neutraal'. Een premieverlaging komt aan de orde werkloosheid daalt, maar daar staan tegenover de toenemende vergrijzing en de discussie voer de koppeling van uitkeringen aan de lonen. ROME (GPD) - Een 'nationaal drama', zo noemden de Italiaanse boerenorganisaties gisteren de si tuatie die er in Italië is ontstaan door het maandenlang uitblijven van regen. Boerenorganisaties, re gionale besturen, en ook de toeris tenindustrie in de skigebieden die zwaar getroffen is door het uitblij ven van sneeuw, vragen de rege ring nu om de 'noodsituatie' in gro te delen van het land uit te roepen. In de streek Toscane is er door de droogte al minstens 90 miljoen schade aan de gewassen toege bracht. De koeien hebben dorst en het gras is verdord. Uitgestrekte gele vlakten met zielige verdroog de rietjes erop hadden korenvel den moeten zijn. De boeren vrezen niet alleen voor de oogsten van nu, maar ze zijn ook bang dat alle cul turen die in de lente gezaaid wor den, zoals mais, soja, tabak en to maten, het door de droogte van de grond niet zullen doen. l de bar- dije zijn door de hoge temperatu ren de fruitbomen al uitgekomen. „Als het zo meteen gaat de hele oogst naar de knoppen", zegt een afgevaardigde van de plaatselijke fruittelersorganisatie. De streek die het zwaarst getrof fen wordt door de droogte is het ei land Sardinië. Al meer dan elf maanden is er op Sardinië geen druppel regen gevallen. Het regio nale bestuur van het eiland heeft de kassen opengezet om de getrof fen boeren en herders van het ei land te helpen. „Maar onze midde len zijn beperkt", zegt de regionale wethouder voor landbouw be zorgd. „Wat de droogte betreft hebben we absoluut een historisch mini mum bereikt. De situatie op het ei land is hopeloos". Op Sardinië wordt, net als in Toscane, het drinkwater gerantsoeneerd: slechts een paar uur per dag komt er, water uit de kraan. Op sommige plekken worden de drinkwater voorzien door tankwa gens van het leger. Het is verboden om auto's te wassen of de tuin te besproeien. „Als het niet regent, dan is dat de schuld van de regering", zo stelde prof. Maracchi, docent in land bouw- en weerkunde aan de uni versiteit van Florence provoce rend. „De oorzaak van deze noodsi tuatie is niet het gebrek aan regen, maar het gebrek aan een nationale planning van de watervoorzie ning". Met een beetje planning en coördinatie, zo stelt de professor, had Italië over genoeg waterreser ves beschikt om een periode van droogte als deze op te kunnen van gen. voerd, noemden de boeren in de Basilicata „een druppel water op een gloeiende plaat". Een klein voorbeeld van de cha os en het wanbeleid in de Italiaanse watervoorziening is de Zuiditali- aanse streek Basilicata. De streek beschikt over grote ondergrondse waterreservoirs. Het grootste deel van dat water gaat echter per pijp lijn naar de verderop gelegen regio Puglia. Vanwege deze voorziening heeft Puglia nooit de moeite geno men om eigen waterreservoirs aan te boren. De Basilicata is nu een van de zwaarst getroffen gebieden van Ita lië. De droogte heeft tot nu toe meer dan 300 miljoen gulden scha de aangericht aan de gewassen, in een streek die vrijwel volledig op de landbouw is aangewezen. De Basilicata behoort ook tot de arm ste gebieden van Italië. Gisteren hebben woedende boeren in de Ba silicata het gemeentehuis in hun dorp bezet, om van de regering schadevergoeding te eisen, $n „steekhoudende maatregelen" met betrekking tot de watervoorzie ning. De resultaten van het werk van vier grote waterpompinstallaties die uit Noord-Italië zijn aange- Werknemers bij het openbaar vervoer in Portugal hebben gisteren gestaakt voor meer loon. In het hele land re den vrijwel geen treinen. Ook de werknemers bij bus- en veerdiensten sloten zich in de loop van de dag bij de actie aan. Op veel wegen in de regio Lissabon ontstonden lange files, omdat iedereen van zijn auto gebruik maakte. Werknemers bij scheepswerven en de staatsloterij legden eveneens het werk neer. (Foto ap) Economie kort Vliegverkeer De Spaanse staatsluchtvaartmaat schappij Iberia is gisteren voor de achtste keer binnen een maand ge troffen door een staking van het vliegtuigonderhoudspersoneel. In Madrid en Barcelona moesten vrijwel alle vluchten van Iberia worden geschrapt. De onder houdsmonteurs eisen met hun ac tie een nieuwe cao, waarin ruimte komt voor meer loon en betere ar beidsomstandigheden. Iberia schat de schade die al door de sta kingen is geleden op ruim 60 mil joen gulden. Weduwnaarspensioen De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft gisteren unaniem in stemming betuigd met een richt lijn van de Europese Commissie in Brussel die gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de soci ale verzekeringen voorschrijft. Die richtlijn heeft onder meer betrekking op een pensioen voor weduwnaars. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid had de SER een jaar ge leden om zijn mening gevraagd. Rijtijden Het naleven van het rijtijdenbe sluit door chauffeurs is wel dege lijk mogelijk. Dat is gebleken bij een experiment dat justitie in Gro ningen heeft opgezet, samen met de chauffeurs van het vervoersbe drijf Nijdam en de vervoersbond FNV. Gisteren werden daarvan de resultaten bekendgemaakt. Het experiment hield in dat justi tie voortaan de chauffeurs zelf ver antwoordelijk zou stellen voor overtreding van het rijtijdenbe sluit. Dat heeft gewerkt: bij een steekproef, afgelopen december, constateerde de Rijks Verkeers In spectie in twee weken tijd geen en kele overtreding. Vorig jaar juni werden bij eenzelfde controle hon derd overtredingen geconstateerd. Premievlucht De Tweede Kamer neigt er sterk toe om vanaf 1990 tot een inkomen van 46 mille de loonbelasting i(voorstel 7 procent) te verhogen en de premie volksverzekering (28,2 procent) net zoveel te verlagen. Daarmee moet een vlucht van be drijven naar vestigingsplaatsen net jover de grens worden voorkomen. In het loonzakje merkt de werkne- hier niets van: de inhouding blijft in totaal 35,2 procent. Dat is de uitkomst van een com missievergadering gisteren, waar de staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Koning (belas tingen) geen raad wisten met de jpremievlucht van vooral bouwbe- jdrijven. Die krijgen fiscaal voor- Ideel door hun bedrijf net over de Nederlandse grens te vestigen. IJMUIDEN (GPD) - De Directie Staal van Hoogovens in IJmuiden heeft de ruim 1.500 werknemers van de produktgroep Verpak- kingsstaal gedreigd het loon in te houden wanneer zij doorgaan met werkonderbrekingen. Als gevolg hiervan heeft eenderde deel van het personeel in deze produkt groep het werk weer opgepakt. Zij zijn overgegaan tot het voeren van stiptheidsacties. Namens de directie heeft de pro- duktgroepmanager A. J. Brouwer het personeel gisteren geschreven nieuwe werkonderbrekingen 'on toelaatbaar te vinden'. De bedrijfs leiding van Hoogovens heeft het volgens Brouwer 'goedgevonden' dat een vakbondsdelegatie het per soneel inlicht over de cao-onder handelingen. „Maar het is onze ver antwoordelijkheid als personeel Verpakkingsstaal de produktie normaal voortzet". De afdelings chefs hebben inmiddels opdracht gekregen de namen van werkne mers te registreren die meedoen aan wilde acties. De bedrijfsleiding kwam met dit dreigement nadat ruim 250 werk- middags persoonlijke verklaring uitleg over de mislukte cao-onder handelingen hadden geëist van personeelsdirecteur Scholten. In een ultimatum waarschuwden de werknemers helemaal niet meer te zullen gaan werken als Scholten 's avonds om acht uur niet ver scheen. r Scholten gestuurd. Het personeel van Verpakkings staal heeft vervolgens t Daarin verwijten de werknemers de Directie Staal .tweespalt in een traditioneel eendrachtige fabriek' te zaaien, terwijl ze alleen ,met de heer Scholten van gedachten wil den wisselen over de CAO-onder- handelingen. Wij zijn verontrust dat een lid van de Directie Staal niet de normaal geldende fatsoens normen hanteert', aldus de verkla ring. Volgens een zegsman zijn de mensen 'witheet' geworden door het dreigement van de directie en de produktgroepmanager: „Het is beschamend dat de directie zo met mensen omgaat en ze op deze ma nier bang probeert te maken. Laat ze maar op de eisen van de bonden ingaan, dat is de epige manier om weer rust in de tent te krijgen." LONDEN (RTR) - De Britse rege ring heeft vrijdag in de Harrods-af- faire uiteindelijk toch gezegevierd. In een in de haast bij het Britse Hof van Beroep aangespannen be roepszaak heeft de rechter zich te gen een oordeel van een Londens Hooggerechtshof uitgesproken. Dat gerechtshof had dinsdag 17 ja nuari bepaald dat minister van handel en industrie Lord Young alsnog de verkoop van het beroem de Londense luxe-warenhuis Har- rods aan de Egyptische gebroeders Fayed moet voorleggen aan de Britse regering wint beroep in Harrods-affaire Britse monopoliecommissie. Ook hoeft Lord Young van het Hof van Beroep niet terug te ko men op zijn beslissing een omstre den onderzoeksrapport over de ge noemde overneming niet vrij te ge ven. Afgelopen dinsdag had de rechter minister Young gelast dit rapport alsnog te publiceren. De uitspraak betekent een ge voelig een verlies voor het Britse conglomeraat Lonrho en diens ei genaar Roland „Tiny" Rowland, die indertijd een overnemingsbod had uitgebracht op de hele House of Fraser-groep. Hiervan maakt Harrods deel uit. De warenhuiske ten kwam in 1985 tot verdriet van Rowland in handen van de drie Egyptische broers Al-Fayed. CHICAGO (Rtr) - De Amerikaanse federale recherchedienst FBI ver wacht dat de georganiseerde mis daad achter de aangetoonde frau duleuze praktijken op de Ameri kaanse goederentermijnmarkten zit. Dit heeft een nauw bij het on derzoek betrokken persoon giste ren verklaard. Texaco verkoopt belangen Canada aan Imperial Oil WHITE PLAINS (Rtr/DPA) - De Amerikaanse oliemaatschappij Texaco verkoopt haar belang van 78 procent in Texaco Canada aan de Canadese oliemaatschappij Im perial Oil, zo heeft James W. Kin- near, de topman van Texaco, giste ren bekendgemaakt. Imperial Oil is voor 69,6 procent eigendom van de Amerikaanse oliemaatschappij Exxon. Imperial Oil, de grootste geïnte greerde oliemaatschappij van Ca nada, betaalt Texaco 3,24 miljard dollar. Door deze aanwinst wordt de Imperial Oil de grootste raffina deur en verkoper van olieproduk- ten in Canada. Texaco Canada is de op drie na grootste oliemaatschap pij in Canada. De onderneming heeft 3.200 personeelsleden in dienst en behaalde in 1987 een net towinst van 320 miljoen Canadese dollar (562,6 miljoen gulden). Chinezen leren in Apeldoorn hoe kaas smaakt APELDOORN (ANP) - Een groep van 21 Chinese technici heeft in Apeldoorn geleerd hoe Nederland se kaas smaakt. Dat gebeurde in het kader van een basiscursus zui- veltechnologie. die deel uitmaakte van een drie maanden durende bij scholing van de Chinezen. De ba siscursus werd gisteren in Apel doorn afgesloten. De Chinezen waren in gezel schap van negen tolken naar Ne derland gekomen als voorberei ding voor het leren werken met moderne zuiveltechnologie die Stork Amsterdam voor 32 miljoen gulden levert. ROME "Ik werk al -25 jaar bij de Fiat. En ik ben al 25 jaar lid van de vakbond. Vrijwel al mijn collega's in de spuiterij kregen op een gege ven moment een loonsverhoging, maar ik niet. Toen ben ik naar het hoofd van de personeelsafdeling gestapt. Deze gaf mij te verstaan dat ook ik een loonsverhoging kon krijgen, mits ik mijn lidmaatschap van de vakbond zou opzeggen". door Marjon van Royen Dit is het verhaal van een arbei der van de autofabriek Mirafiori van de Fiat in Turijn. Het is een van de vele getuigenissen over 'schen ding van vakbondsrechten' bij de Fiatfabrieken, die inspecteurs van het ministerie van arbeid in de af gelopen weken verzameld hebben. "Er zijn verschillende individue le gevallen geconstateerd waarin de rechten van vakbondsleden zijn geschonden", zo heeft de Italiaanse minister van arbeid, Rino Formica, resultaten van het onderzoek be kendgemaakt in een speciale ver gadering van de vaste kamercom missie voor arbeidszaken. De mi nister sloot echter ten stelligste uit dat de Fiat-directie er een bewuste of algemene strategie op nahoudt om de vakbonden in het bedrijf uit te schakelen. Het 'geval Fiat', zoals het hier wordt genoemd, ontstond aan het begin van het jaar toen een werkne mer Molinari genaamd van de Alfa Romeo-fabriek bij Milaan de pers vertelde dat Fiat hem al twee jaar lang een promotie weigerde, omdat hij lid was van de vakbond. (In 1987 zijn de autofabrieken van de Alfa Romeo overgenomen door Fiat). Aanvankelijk werd de man be schouwd als een praatjesmaker en iemand die graag in de schijnwer per staat. Jubel Zeven jaar lang zijn er in de Itali aanse pers niets dan jubelverhalen verschenen over de Fiat de grootste particuliere onderneming van Italië. Er werd geschreven over de astronomische winsten, en over de 'fabelachtige' uitbreidingen van het Fiat-imperium. Ook waren er veel Dynasty-achtige verhalen over de eigenaar-directeur van de Fiat Gianni Agnelli en zijn familie. De schilderijen in zijn villa, zijn voorliefde om 's avonds even op en neer naar Parijs te vliegen. 'De ad vocaat', zoals Agnelli hier eerbie dig wordt genoemd, kon in de ogen van de publieke opinie geen kwaad doen. Een kritisch en goed gedocu menteerd boek van een Ameri kaanse journalist van de Financial Times over de methoden waarmee de familie Agnelli de gang van za ken in de economie maar ook in de politiek van Italië bepaalt, werd af gedaan als laster en een kinderach tige poging om een smet te werpen op de familie Agnelli. Ook de ver beten arbeidersstrijd die er in de zeventiger jaren tegen het stalen bewind van de Agnelli's in de Fiat- Agnelli (foto anp> fabrieken werd gevoerd, leek te zijn vergeten en vergeven. De getuigenis van Molinari bleek echter onverwacht een lont in een kruitvat te zijn. Aangespoord door Molinari's klacht, verhief zich ach ter de poorten van de Fiat-fabrie ken een koor van protest. "Het is alsof er najaren een deksel van een hogedrukpan springt", zo be schreef een woordvoerder van de metaalbond CGIL de situatie in de fabrieken. In het zwartboek van de vakbe weging, dat inmiddels is aangebo den aan de president van de repu bliek, staan niet alleen klachten over het discrimineren van vak bondsleden. Zo zijn er verhalen over arbeiders die zich verwond den, maar toch moeten blijven doorwerken. Bewakers die door de fabriek lopen en van elke arbeider een dossier aanleggen. Er zijn ver halen van zwangere vrouwen die met oneigenlijke middelen worden aangezet om ontslag te nemen, of van werknemers die worden geiso- leerd in speciale 'getto-afdelingen'. In de fabriek heerst een klimaat van spanning, dat de werkdag on draaglijk maakt voor diegenen die zich niet puur houden aan het ge hoorzaam uitvoeren van taken", zo stelde don Angelo Sala van het ar beidspastoraat in Milaan. De Mila nese curie verklaarde zich solidair met de vakbeweging, en sprak zelfs over 'gewelddadige intimida tie' van werknemers door de Fiat. Vorige week stuurde minister For mica een ploeg van in totaal 115 ar beidsinspecteurs de Fiat-fabrieken in, om ter plekke te controleren hoe de situatie er voor stond. "Als vakbondsrechten in het geding zijn, dan mag de overheid niet on verschillig staan", zei de minister. Van het begin af aan heeft de Fi at-directie echter ontkend dat er in het bedrijf vakbondsrechten zou den worden geschonden. Toch moet de directie niet helemaal ge rust zijn geweest op de uitslag van de controle van de arbeidsinspec tie. In sommige fabrieken werden de inspecteurs van het ministerie zozeer op de hielen gezeten door Fiat-mensen, dat ze hun toevlucht moesten nemen tot het vakbonds kantoor, om de werknemers te on dervragen. Volgens deze bron zijn enige fa milieleden van personen, die nauw samenwerken met de georgani seerde misdaad, in de gelegenheid zwart geld te witten via de handel. Deze mededeling komt daags na de onthulling dat de FBI al geruime tijd een uitgebreid onderzoek doet naar fraude op de goederenter mijnmarkten in Chicago, waarbij minstens 150 goederenmakelaars, handelaren en zelfs leidinggeven de functionarissen zijn betrokken. De twee beurzen zijn de Chicago Board of Trade (CBOT) en de Chi cago Mercantile Exchange (CME), de twee grootste goederentermijn markten ter wereld. Sinds deze onthullingen hebben zes handelaren hun handelszetel bij de CME en één handelaar zijn zetel bij de CBOT verkocht. Vol gens de woordvoerder van de CME, Andrew A. Yemma, is dit een gewone zaak. Wel gaf hij toe dat er normaal twee tot drie zetels per week van eigenaar wisselden. Nu waren het er donderdag al zes. De bij de CBOT donderdag ver kochte zetel ging van de hand voor een prijs van 410.000 dollar. Daar vóór werd de laatste zetel 9 januari verkocht voor een prijs van 445.000 dollar, aldus een woordvoerster van de CBOT. Hypotheekrente gaat omhoog AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente gaat, in navolging van de rente op de kapitaalmarkt, stij gen. De Rabobank kondigde giste ren aan dat met ingang van maan dag de tarieven omhoog gaan en de Verenigde Spaarbank volgt met in gang van dinsdag. De meeste overi ge banken waren gisteravond niet meer voor commentaar bereik baar. De Rabobank verhoogt de rente op hypothecaire leningen met een variabele rente met 0,2 procent. De andere hypotheken worden 0,3 procent duurder. De Verenigde Spaarbank verhoogt de tarieven met 0,4 procent tot 0,5 procent. In de Alfa Romeo-fabriek bij Na pels moest op sommige afdelingen met een staking de toelating van de arbeidsinspectie worden afge dwongen. Veelvuldig werden de inspecteurs met telefoontjes door de directie gewaarschuwd om de produktie niet te storen. Verschil lende arbeiders die wilden getui gen kregen van hun baas een aan maning, omdat ze hun werkplek niet zonder toestemming mochten verlaten. Na het rapport van minister For mica in de Kamercommissie voor Arbeidszaken, spraken zowel de vakbonden, als de Fiat-directie hun 'tevredenheid' uit over het on derzoek van de minister. Fiat is bly dat het niet uit onderzoek naar vo ren komt als een boosaardig bedrijf dat slechts uit is op het kapotma ken van de vakbeweging; en de bonden zijn tevreden over het feit dat nu zwart op wit staat dat de vakbondsrechten van werknemers in verschillende gevallen door de Fiat geschonden zijn. Het eerste resultaat van het 'ge val Fiat' is nu dat de Fiat en de vak beweging weer met elkaar praten. Gisteravond vond op het ministe rie van Arbeid een eerste bijeen komst plaats tussen de partyen. "Het belangrijkste resultaat wat ons betreft, is dat zowel de Fiat als de rest van Italië weer met zijn neus op het feit zijn gedrukt dat ook achter de fabriekspoorten mensen leven", zo schreef de Ro meinse krant II Manifesto, die het 'geval Fiat' als eerste had aange zwengeld. Kwaliteit pizza in discussie ROME (GPD) - Het Italiaanse parlement sprak deze week zijn zorg uit over de tanende kwali teit van de pizza. De afgevaar digden van de Groene Partij vroegen de minister van handel om .urgente maatregelen' die de teloorgang van de specifie ke karaktereigenschappen van de Italiaanse pizza' moeten te gengaan. „De echte Italiaanse pizza dient beschermd te wór den", zo vindt Groene-afge- vaardigde Michele Boato. Volgens Boato hebben de .baksels' die men tegenwoordig voor pizza laat doorgaan geen recht meer op die benaming. Een .echte' Italiaanse pizza hoort gebakken te zijn in een houtvuuroven, zo legt hij uit. Op de deegbodem wordt een laag tomaten aangebracht, en het geheel dient bedekt te wor den met plakken zachte Itali aanse Mozzarella-kaas. De hitte van de oven doet de kaas smel ten, waardoor het zich ver mengt met de tomatenlaag. Naar wens kan men de pizza verder opsieren met artisjok ken, aryovis, ham of champig nons. Maar de .basis' van de Ita liaanse pizza bestaat uit hout- vuuroven, deeg, tomaten en Mozzarella. „In plaats van Mozzarella wordt er tegenwoor dig zelfs gebruik gemaakt van kaas in poedervorm, en in plaats van tomaat neemt men zijn toevlucht tot allerlei saus jes", zo stellen de Groenen. De milieuparty eist van de minister op korte termijn een wet waarin zwart op wit wordt beschreven ,wat een pizza is, en hoe hij gemaakt dient te wor den'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7