'Nog te veel giftig afval uitgevoerd' Het is hier goed, maar erg 9 Milieu-organisaties hekelen: Eis 18 maanden tegen 'firma list en bedrog' 'Propaganda' reden aanpak hasjmuseum 'Vliegende platformen' voor politie klant van de week torn westen kapsalon Psychologen boos op ziekenfonds ZATERDAG 21 JANUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De drie maanden geleden in werking getreden regeling voor de export van gevaarlijke afvalstof fen voldoet niet. Er gaat nog steeds veel chemisch afval langs legale weg naar het buitenland. ZUTPHEN (ANP) - De officier van justitie mr. L.R. Montijn heeft gis teren voor de rechtbank in Zut- phen een gevangenisstraf van acht tien maanden waarvan zes voor waardelijk geëist tegen een 52-jari- ge man uit Apeldoorn. Verder is te gen hem een geldboete van 100.000 duizend gulden geëist en zou hij een schadevergoeding van 25.000 gulden moeten betalen. De man wordt ervan verdacht "een adviesbureau te runnen in fraude en bedrog", zoals de officier dat betitelde. Zijn naam bleek ver bonden aan een wirwar van bin nenlandse en buitenlandse nv's en bv's waaronder twee in Panama en een in Gibraltar. Die bedrijven hielden zich voornamelijk bezig met het witwassen van omvangrij ke sommen zwart geld via een bank in Luxemburg en de bedrijf jes in Panama. Het geheel leverde op de zitting een dossier van bijna anderhalve meter lengte op. De Nederlandse Staat is in een ruwe schatting van het openbaar ministerie in alle zaken waar de naam van de man opduikt bij el kaar benadeeld voor een bedrag van rond de 5,5 miljoen gulden. Privé-personen zijn verder voor in totaal een half miljoen gulden be nadeeld. Tijdens de zitting bleek dat een grote reeks van particulieren en kleine zelfstandigen gedurende de afgelopen tien jaar van de diensten van de man gebruik maakten. Ook bleken accountantsbureau's en no tariskantoren bereid de benodigde aktes die hiervoor nodig zijn aan te maken. De verdachte was verder de gro te man achter het Gelders Hypo theken Fonds (GHF). Dit fonds zou door het instorten van de huizen markt in de jaren zeventig failliet zijn gegaan. Het fonds werd, zo bleek, ook als witte wasserette ge bruikt te worden. De curator stuit te in de tijd bij het faillissement op uitstaande vorderingen die niet ge ïnd konden worden omdat daar pandbrieven tegenover bleken te staan. Het Grafisch Pensioenfonds dat via het GHF had belegd, verloor hierdoor indertijd negen miljoen gulden. Ook bleek de verdachte nauwe relaties te onderhouden met notaris mevrouw Slis-Stroom. Hij had blanco notarispapier in zijn kantoor aanwezig, voorzien van het zegel van de omstreden notaris. Het meest benadeeld was een mevrouw die na de dood van haar man 100.000 gulden aan een ver trouwensman in bewaring gaf. Die gaf het geld vervolgens aan de ver dachte om het voor de fiscus "weg te stoppen". Dat geld verdween echter voorgoed. Tijdens de zitting beloofde C. deze mevrouw finan cieel te willen helpen. De officie, ziet dat helpen liever als i de in de uitspraak terug. Uitspraak 3 februari. Kabinet talmt rond begrafenis Hirohito DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog niet besloten of een lid van de koninklijke familie deel zal uitmaken van de Nederlandse af vaardiging naar de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito. Pre mier Lubbers verklaarde gisteren tijdens zijn wekelijke persconfe rentie dat het besluit mogelijk pas na dinsdag 24 januari valt. Japan heeft de genodigden gevraagd één maand voor de begrafenis, die op 24 februari plaatsvindt, te reage- Een definitief besluit kan vol gens Lubbers pas vallen wanneer het karakter van de bijeenkomst bekend is. Ook de afvaardiging die met name Nieuw-Zeeland, Austra lië, China en Frankrijk zullen stu ren, achtte de premier van belang voor de uiteindelijke beslissing van het kabinet. Dat zeggen Vereniging Milieude fensie (VMD) en de Stichting Na tuur en Milieu. Zij hebben er in een brief bij minister Nijpels (milieu) op aangedrongen de regeling aan te scherpen. De bewindsman heeft onlangs toesteniming verleend voor de uit voer van 30.000 ton verontreinigde grond naar de DDR. Hij kan dit doen omdat er in Nederland onvol doende verwerkingscapaciteit is. De nieuwe regeling die de export van schadelijke afvalstoffen in principe verbiedt, bevat een derge lijke bepaling. De milieu-organisaties zijn van mening dat de regering er zo snel mogelijk voor moet zorgen dat che misch afval hier verwerkt kan wor den. "Als dit niet gebeurt, blijven grote hoeveelheden van deze afval stoffen de grens overgaan. In 1987 ging ook al 36.000 ton naar Oost- Duitsland", aldus een woordvoer der van Milieudefensie. Psychiatrisch onderzoek baas Toetanchamon DEN HAAG (ANP) - Toetan- chamon-baas H., verdacht van uit lokking en medeplegen van zestien aanslagen in Den Haag, zal waar schijnlijk een psychiatrisch onder zoek ondergaan. Dat heeft zijn raadsman, mr. A. Westendorp, meegedeeld. De rechter-commissaris heeft H. gevraagd daarmee akkoord te gaan. H. en Westendorp besloten het verzoek even in beraad te hou den. "Maar ik heb hem vandaag ge sproken en ik denk dat hij wel toe stemming zal geven", aldus Wes tendorp vrijdag. De advocaat en zijn cliënt zullen maandag het be sluit nemen. Als H. akkoord gaat zal hij vol gens Westendorp waarschijnlijk voor, een week of tien in het peni- tentiar selectiecentrum Pieter Baan in Utrecht worden opgeno- Bolderkar De Raad voor de Kinderbescher ming heeft niet in strijd met het Eu ropese recht gehandeld door vijf kinderen van het Medisch Kinder dagverblijf De Bolderkar in Vlaar- dingen, die vermoedelijk seksueel waren misbruikt, direct uit huis te plaatsen. Staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) heeft dat ge antwoord op vragen van het Eer- ste-Kamerlid Hoefnagels (D66). Volgens Hoefnagels hadden kinde ren en ouders niet eens afscheid van elkaar kunnen nemen. Ambassadeur VS De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, John Shad, legt zijn functie neer om terug te keren naar het bedrijfsleven. Shad (65) verlaat ons land op 23 februari, aldus een mededeling van de Amerikaanse ambassade. Shad is sinds juni 1987 ambassadeur in Nederland ge weest. Bij zijn benoeming, die als een politieke werd beschouwd, werd al aangenomen dat hij niet langer in ons land zou blijven dan de thans afgelopen ambtstermijn van president Reagan. Vermoorde vrouw De vrouw die donderdagavond in een besloten seksclub in Kerkrade op gewelddadige wijze van het le ven werd beroofd, blijkt een 39-ja- rige Westduitse prostituée te zijn. Dat heeft nader ondèrzoek uitge wezen, zo deelde de politie mee. De vrouw werkte als prostituée in de Queensclub en woonde vermoede lijk in de Bondsrepubliek. De club bevindt zich dicht bij de grens. Hoe de vrouw vermoord is, weet de po litie nog niet. Verkrachting Twee onderofficieren van de Com mando's worden ervan verdacht dinsdagnacht een vrouwelijke mi litair te hebben verkracht. Het tweetal is voorgeleid aan de audi teur-militair iri Den Haag. De man nen zitten vooralsnog in voorar rest. De verdachten maken deel uit van de 104de Waarnemings- en Verkenningscompagnie. De ver krachting zou na overmatig alco holgebruik hebben plaatsgevon den in een legeringskamer in de Engelbrecht van Nassaukazerne in Roosendaal. De overheid heeft ook toestem ming verleend voor de export van 3000 ton afvalolie naar het Franse inzamelingsbedrijf RTR Indus tries. Daar is wettelijk niets tegen in te brengen. De milieu-organisa ties vinden dit niettemin een slech te zaak, omdat niet bekend is wat een dergelijke onderneming met het afval gaat doen. Het is heel goed mogelijk dat het uiteindelijk in Derde-Wereldlanden terecht komt. Milieudefensie en Natuur en Milieu staan op het standpunt dat chemisch afval niet mag worden uitgevoerd als de eindbestemming niet bekend is. Export zou ook ver boden moeten worden, als dat om milieuhygiënische reden niet ver antwoord is. In de regel gebruikt RTR Industries in Frankrijk de af valolie als brandstof voor de ce- mentindustrie. De milieu-organi saties vinden dit een verwerpelijke manier van verwerken omdat de lucht bij de verbranding belast wordt met zware metalen. Het ministerie van milieubeheer deelde mee dat de export van scha delijke afvalstoffen sinds de nieu we regeling op 15 oktober vorig jaar in werking trad, iets minder is geworden. Met name de uitvoer naar Engeland is sterk gedaald. Voor het overige bestaat het che misch afval dat de grenzen over gaat, hoofdzakelijk uit verontrei nigde grond met bestemming DDR. Er wordt thans gewerkt aan de uitbreiding van de verwerkings capaciteit in Nederland. Milieukosten bedrijven DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven in de bedrijfstakken delftstoffenwinning, industrie en openbare nutsbedrijven hebben in 1986 1,6 miljard gulden uitgegeven aan netto milieulasten. Dat was 13 procent meer dan in 1984. Dat staat in een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van de meest recente cijfers. Onder netto milieulasten wordt verstaan de kosten van eigen milieu-activi teiten, verminderd met de ontvan gen milieusubsidies en vermeer derd met de milieuheffingen. Het onderzoek werd gehouden bij alle bedrijven in de genoemde bedrijfs takken waar 20 of meer personen werken. t .j'.-v.. i 'vliegende platform' van de Rijkspolitie: uitgerust met de modernste apparatuur. SCHIPHOL (GPD) - 'Vliegende platformen' is de omschrijving van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie voor de twee gloed nieuwe tweemotorige vliegtui gen die maandag in gebruik wor den genomen. De toestellen zit ten vol technische hulpmiddelen en elk biedt plaats aan zes man. De nieuwe, tesamen 6,5 mil joen gulden kostende toestellen zijn van het type PBN Turbine Islander. Ze komen in de plaats van de twee Cessna's 337 Sky- master die na 17 dienstjaren te veel gebreken vertoonden. De nieuwe, geluidsarme PBN's zijn helemaal toegesneden op het werk waarvoor de vliegdienst van de Dienst Luchtvaart wordt ingezet. Door hun bouw en een weerra- dar hoeven ze bij slecht weer, harde wind en mist niet aan de grond te blijven staan. Aan boord bevinden zich de modern ste communicatiemiddelen. Daardoor kan de bemanning zelfstandig allerlei contacten leg gen zonder de tot nog toe nood zakelijke tussenkomst van het commandocentrum. Deze tech niek maakt het mogelijk om vanuit de 'vliegende platformen' bepaalde politie-operaties te lei den. Een ander nieuw hulpmiddel voor de politievlieger is een com puter waarin alle bebouwde kommen van Nederlandse ge meenten zijn opgeslagen. Het is voldoende om een plaats in te tikken en het gewenste tijdstip van aankomst. De automatische piloot brengt het toestel met aan gepaste snelheid op het juiste moment boven de aangegeven plek. Het is efficiënt en scheelt vooral 's nachts veel zoekwerk. De weerradar kan ook worden gebruikt voor het opsporen van schepen. Het maakt heen- en weergevlieg overbodig: de radar geeft de positie van het schip - toestellen zijn goed geprepareerd om langdurig boven zee te vliegen. In tegen stelling tot hun voorgangers zijn deze vliegtuigen geschikt voor een noodlanding op zee. De ra men zijn dusdanig geconstru eerd dat loodrecht omlaag kan worden gekeken. Het voor dat doel vliegen van steile bochten is niet meer nodig. De dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie beschikt over twee tweemotorige vliegtuigen, drie eenmotorige Cessna's 182 en vijf helikopters. De tweemotorige PBN's zijn vooral noodzakelijk voor de nachtelijke operaties. De Vliegdienst van de Rijkspo litie heeft geen eigen takenpak ket. Er wordt alleen gevlogen ter assistentie van de collega's van rijks- of gemeentepolitie te land of te water. Zo zijn de vliegtuigen in de lucht voor het ontdekken van knelpunten in het auto- en scheepvaartverkeer, het bijstaan van recherche-eenheden, achter volging van criminelen, visserij en milieutoezicht en voor het ge ven van een totaal overzicht bij rellen. Bij het zoeken naar ver misten, zoals afgedreven water sporters, komt de vliegdienst ook vaak in actie. AMSTERDAM (ANP) Niet het be staan van het Amsterdamse Hasj museum op zichzelf - het was im- al enkele maanden toeganke lijk voor het publiek - was in april 1987 de directe aanleiding voor po litie en justitie om het museum aan te pakken, maar de persconferentie die werd gegeven ter gelegenheid de officiële opening. Dit bleek gisteren tijdens de be handeling van de rechtzaak tegen de 25-jarige exploitante en de 44-ja- rige conservator van het museum bij de rechtbank in Amsterdam. Volgens officier van justitie mr. Wooldrik kan het Hasjmuseum worden beschouwd als één van de pogingen om de buitengrenzen van de soft-drugs markt af te tasten. Aanvankelijk baarde het muse um weinig zorgen bij het openbaar ministerie. De persofficier van jus titie noemde het zelfs "ludiek" en "typisch Amsterdams". Met het or ganiseren van de persconferentie werden de grenzen volgens Wool drik echter overschreden. "Er ging een typische provoce rende en afficherende werking van uit die de overheid gewoon te ver ging. De organisatoren gingen zo uitdagend te werk dat er wel een standpunt van het openbaar minis terie van moest komen", aldus Wooldrik. Dat standpunt kwam er en wel in de vorm van de inbeslag name van een gedeelte van de in boedel. Het openbaar ministerie vindt dat de exploitante en de conserva tor zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de opiumwet, omdat ze met hun museumactivi teiten opzettelijk propaganda heb ben gemaakt die erop gericht is de verkoop van soft-drugs te bevorde ren. Bovendien hadden ze in het museum een aantal kleinere hoe veelheden hasj tentoongesteld. De officier van justitie eiste te gen ieder een geldboete van elf honderd gulden. "De boete hoeft niet overdreven hoog, maar wel zo danig dat hij aangeeft dat ze serieus inbreuk hebben gemaakt op de opiumwet", aldus Wooldrik. Hij wees er in zijn requisitoir op dat de opiumwet wel enige ruimte laat voor het geven van informatie over verdovende middelen, maar dan al leen in medisch of wetenschappe lijk opzicht. Als je door middel van een ten toonstelling voorlichting geeft moet je volgens hem daar wel hoge eisen aan stellen. En dat was naar zijn mening niet het geval bij de "tamelijk eenzijdige propagandis tische manier" waarop dat bij het Hasjmuseum gebeurde. "Die kon de toets der kritiek niet door staan", aldus Wooldrik. Het OM vroeg in deze zaak onder andere het oordeel van Koos Zwart, de vermeende deskundige op soft-drugsgebied die in de jaren zestig en zeventig bekend werd met zijn beursberichten over hasj- en hennepprijzen. De verdachten zelf bestrijden die deskundigheid echter ten stelligste. Ze hadden liever gezien dat een deskundige op musea-gebied was geraadpleegd, of aan de voorwaar den voor een goed museum zijn voldaan, zo betoogde de conserva tor. Het negatieve oordeel van Zwart dat het museum te eenzijdig is, de Nederlandse situatie er te weinig aan bod komt en er sprake is van een selectieve vorm van pro paganda, wijst hij dan ook perti nent van de hand. De tentoonstel ling over soft-drugs was volgens hem wel evenwichtig en objectief opgebouwd en zeker niet propa gandistisch. Maar zelfs al zou het Hasjmuse um wel propaganda hebben bedre ven, dan nog heeft het openbaar ministerie volgens de conservator geen recht van spreken. De bepa ling in de Nederlandse opiumwet die het maken van propaganda voor soft-drugs verbiedt, is volgens hem in strijd met de vrijheid van meningsuiting en daarmee met de grondwet, het verdrag van Rome en de Verklaring van de rechten van de mens. Uitspraak: 3 februari. ADVERTENTIE Dennis Francke. Alphen a/d Rijn. Scholier. Een natuurlijke bos met krullen en een kapper die daar raad mee weet. leiden: breestraat 45. tel 071132947 oegstgeest: wiihelmmapark i tel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156 lel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond HAARLEM (ANP) - Veertien psychologen uit de regio Kennemerland hebben gisteren in kort geding geëist dat het ziekenfonds Spaarneland uit Heemstede op nieuw in overleg treedt over het vergoeden van psy chologische hulp in de eerste lijn. Het geding diende bij de rechtbank in Haarlem. Het aanvullingsfonds van Spaarneland vergoedt sinds 1 januari dit jaar nog maar zes consulten per jaar in plaats van acht. Bovendien is de eigen bijdrage bij het eerste bezoek verhoogd van 10 naar 25 gulden. Het Psychologen Overleg Kennemerland (POK) verwijt Spaarneland dat deze beslissing zonder enige vorm van overleg is genomen. Spaarneland is het enige ziekenfonds in Nederland dat psychologische hulp vergoedt. Er bestaat hiervoor een samenwerking tussen de huisartsen en de betrok ken psychologen. De regeling was sinds 1979 op proef en is in 1984 definitief geworden. Volgens de psychologen betekent vermindering van het aantal consulten een aanslag op de kwaliteit van de gezondheidszorg. Volgens hun raadsman, mr. W. van der Blom, is de vergoeding van acht consulten een "ab solute ondergrens". De advocaat haalde een rapport van de gemeente Haarlem aan, waaruit blijkt dat jaar lijks vijftien procent van de bevolking in psychosocia le problemen komt. Zo'n 1.200 inwoners van de Spaar- nestad kloppen jaarlijks voor dergelijke hulpverlening De advocaat van het ziekenfonds, mr. H. Utermark, zei dat de ledenraad van het aanvullingsfonds er de voorkeur aan gegeven voortaan ook alternatieve ge neeswijzen voor een deel te vergoeden. "Elke gulden kan slechts een keer worden uitgegeven", aldus Uter mark. Volgens hem zijn de tandartsen financieel veel harder getroffen door het besluit. Hij vond daarom dat de klacht van de psychologen meer is ingegeven door de zorg voor hun eigen portemonnee dan de angst voor minder goede hulpverlening. De Haarlemse rechtbank-president mr. H.F. van den Haak doet op dinsdag 31 januari uitspraak. Verveling slaat toe in asielopvangcentrum BARLO - 'Tonight, video The Shi ning, horrorpicture', staat met gro te letters op het wandbord in de re creatiezaal. De 16-jarige Faysal uit Ethiopië, kijkt er even naar en loopt dan door naar de pingpongta- fel. Maar hij is de enige in de recrea tiezaal en bij gebrek aan een part ner, slentert hij teleurgesteld weer weg. Even later staat hij met een door Anne Velthausz kameraad in de strijkzaal waar hij met serieus gezicht een broek in de plooi probeert te krijgen. Hij is er minstens een half uur zoet mee, en dat is precies zijn bedoeling. Want Faysal verveelt zich. Met de andere 139 vluchtelingen in het asielopvangcentrum Groot Deunk in het Achterhoekse Barlo is het niet anders gesteld. Sommi gen slenteren voortdurend heen en weer. Van hun kamer, naar de ont moetingszaal, waar ze biljarten, een Nederlands tijdschrift doorbla deren of gewoon aan tafel zitten. Anderen kijken televisie in een ge meenschappelijke woonkamer. Een enkeling besluit over de zeven kilometer lange landweg naar het dichtsbijzijnde grootste dorp Aal ten te wandelen. In het Aaltense opvangcentrum, dat precies twee weken open is, is de rust weergekeerd na de proble men van vorig weekeinde. Zowel zaterdag als zondag gingen vluch telingen met elkaar op de vuist. Ook in het asielopvangcentrum De Eik in het Overijsselse Slagharen was er een vechtpartij tussen twee groepen vluchtelingen. Enkele asielzoekers uit Slagharen zijn in verband daarmee overgebracht naar Aalten. "Het is hier goed hoor, maar ook wel saai", verzucht Ngoy uit Zaïre. Hij is een maand in Nederland, al bijna een week in Barlo en is maar al te graag bereid om een praatje te maken met een Nederlandse. Spontaan laat hij als een volleerd gids het opvangcentrum zien. Ook zijn eigen bungalow, waar in de woonkamer de 20-jarige Hongaar Gyula Keller in z'n eentje op een van de drie driezitsbank naar de te levisie zit te staren. Rondom de woonkamer liggen de kamers van de vluchtelingen. Sommige met twee bedden, andere met vier. Twee vluchtelingen uit Angola luisteren liggend op een bed naar keiharde muziek. Incident Onderwerp van gesprek deze dag is nog steeds de 'hongerstaking' die 54 vluchtelingen enkele dagen eerder gehouden hebben. "Een in cident", zegt directeur Jaques Ey- pe. "Die ochtend was de bakker te laat, zodat we te weinig brood had den. Een dag er voor was de melk op. Dat soort dingen mag natuur lijk niet gebeuren. De mensen moeten zoveel brood kunnen eten als ze willen. Na een uurtje praten waren de problemen opgelost". Ook de vechtpartij van vorige week zaterdag noemt Eype een in cident. "De vluchtelingen leven onder grote spanning. Ze hebben veel meegemaakt, en raken snel uit hun evenwicht. De ruzie ontstond, toen een vriendin van een asielzoe ker de man wilde bezoeken. Maar wat wil je. Zet eens 140 Aaltenaren bij elkaar in een gebouw, met maar 20 gulden zakgeld in de week. Dan vallen er ook wel klappen". Groot Deunk ligt inderdaad wel érg afgelegen van de bewoonde wereld, vindt ook directeur Eype. Hij zelf heeft ook in het vluchtelin- gencentrum in Alkmaar gewerkt. "Daar zitten de vluchtelingen mid denin de woonwijk, en kunnen ze zo de stad inwandelen. De meesten vinden dat natuurlijk veel leuker. Maar er zijn er ook die toch de hele dag in huis blijven. Die hebben geen behoefte om er op uit te gaan". In totaal kunnen er 200 asielzoe kers terecht in Groot Deunk. En gegarandeerd dat die er ook ko men, zegt de directeur. De asielzoe kers, vaak op de vlucht geslagen voor vervolging of oorlogen in hun eigen land, blijven gemiddeld vier r dan slenteren, televisiekijken, lezen, biljarten, en weer slente- or de asielzoekers in Barlo niet te doen. Vorig week sloeg de ver in opwinding en kwam het tot vechtpartijen. (foto gpd> tot negen weken in het centrum, in afwachting een woonruimte in een van de 500 gemeenten in het land die hiervoor huizen beschikbaar hebben gesteld. Daar wachten ze de verdere procedure rond de asie laanvraag af. Op het terrein van Groot Deunk is voortdurend politie aanwezig in verband met de registratie van de asielzoekers. Mensen van het Cen trum Gezondheidszorg Vluchtelin gen zorgen voor de medische op vang. Verder heeft het bureau voor rechtshulp een plek in het cen trum.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3