'Ik heb veel geleerd van de catastrofe met RSV ■éLJ De toerist is terug in Btw blijft struikelblok op weg naar één Europa üachand sea whtres only kpr A 4 Allard Stikker: van scheepsbouwer tot milieu-activist PAGINA 2 ZATERDAG 21 JANUARI 1989 Reportage 'Lttè Se KAAPSTAD De twee neder landse studenten en de verpleeg ster uit Eindhoven laten zich het ^vondeten in de Holiday Inn van Port Elizabeth goed smaken. Ze zijn zojuist per auto van Mossel baai gearriveerd en gaan morgen met een lijnvlucht verder naar Dur ban. Drie weken hebben ze uitge trokken voor deze eerste confron tatie met het land van de apartheid en ze hebben er geen moeite mee om te verklaren dat het allemaal erg is meegevallen: "In feite heb ben we amper iets gezien van het apartheidsconflict. Zelfs de bord jes met 'slechts voor blanken' zijn we nog niet tegengekomen, maar we zijn ook niet in Boksburg ge weest". door Ruud de Wit Sandra, Peter en Jeroen zijn niet de enige buitenlanders, die het af gelopen jaar hun morele proble men om in Zuidafrika op vakantie te gaan opzij hebben gezet. Ruim 750.000 buitenlanders, voorname lijk uit Groot-Brittannie, West- duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Australië, Israël en Taiwan hebben Zuidafrika als toerist be zocht en dat is een stijging van 15 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat betekent ook, dat het aantal buitenlandse bezoekers aan Zuid afrika weer op het niveau zit van voor 1985, toen het land een ernsti ge terugval in het aantal toeristen te verwerken kreeg vanwege de po litieke onlusten en de daarmee nauw verbonden toegenomen druk om Zuidafrika verder te isole- Vanwaar deze opleving in het buitenlandse toerisme, ondanks het feit dat vele toer-operators in West-Europa en Noord-Amerika het wijselijk uit hun hoofd laten om een bezoek aan Zuidafrika te promoten? Marie Wessels, woordvoerster van de Zuidafrikaanse Toerisme- bond (Satour): "Wij hebben de af gelopen twee jaar een intensieve, maar selectieve campagne gevoerd om mensen ervan te overtuigen, dat Zuidafrika niet het geweldda dige land is, dat in sommige media wordt voorgespiegeld, en ook dat nog steeds de moeite waard om er een vakantie door te brengen. Ver der is sinds 1986 de rand dermate in waarde gedaald, dat Zuidafrika een van de goedkoopste en tegelijk meest luxueuse vakantielanden in de westerse wereld is geworden". Oordeel "Tenslotte - en daar leggen wij bij onze campagnes de nadruk op - vragen wij de buitenlanders om zelf te komen kijken en een oordeel te vellen over de situatie in het land. Het is beslist niet zo dat wij hen proberen te misleiden, hen dus een onjuiste voorstelling willen ge ven van wat er in het land gebeurt, maar wij zijn er ook van overtuigd, dat hetgeen er in het buitenland over Zuidafrika wordt gepubli ceerd slechts een facet is van de werkelijkheid". De Eindhovense Sandra beves tigt dit verkoopargument van Sa- tour: "Wy hadden drie redenen voor een Zuidafrikaans avontuur en die waren doorslaggevend om de kritiek opzij te schuiven die wij kregen, toen we bekend maakten Een strand al leen voor blanken: slechts een facet van de werkelijk heid, aldus de Zuidafrikaanse Toeristenbond. "Zuidafrika is niet het geweldda dige land, dat in sommige media wordt voorgespie geld". (foto AP) te overwegen om in die richting te gaan. Allereerst hebben we hier fa milie. Verder waren we toe aan een goede vakantie naar een niet zo voor de hand liggende, exotische plaats". "Dat mocht wat ons betreft dan ook wel wat meer geld kosten, want ook al is Zuidafrika iets goed koper dan Nederland, het dure vliegticket zal voor veel mensen een bezwaar blijven vormen. Maar een minstens zo belangrijke reden voor deze vakantie was dat we met eigen ogen wilden zien, wat er nu allemaal waar is van wat er in de kranten en op de televisie wordt geschreven en getoond". Na twee weken Zuidafrika moe ten ze overigens toegeven, het wat dat laatste betreft "nog steeds niet weten". De vermaarde 'Tuin- Rou te' tussen Kaapstad en Port Eliza beth, met zijn schitterende stran den en natuurschoon, die nog moet worden gevolgd door een bezoek aan het Krugerpark en Durban, is geen echte graadmeter gebleken van wat er werkelijk in Zuidafrika aan de hand is. Maar, daar zijn ze wel van overtuigd, "de situatie hier is gecompliceerder dan in de Ne derlandse media wordt voorge steld". Jan Durand, de eigenaar van de T'Zitzikama Forest Inn, verder naar het zuiden langs de kust bij het gelijknamige natuurreservaat, kan uit eigen ervaring bevestigen dat het aantal buitenlandse toersi- ten dit jaar weer op het oude niveau is teruggekeerd. "Het zijn vooral Westduitsers, Zwitsers en Britten, die we hier krijgen". Durand schrijft dat toe aan het feit, dat hij goede contacten heeft met een aantal reisbureau's in die landen, die het aandurven om, on danks grote druk van anti-apart- heidsgroepen, reizen naar Zuid afrika te organiseren. "Op een in ternationale reisbeurs in Zwitser land ontmoette ik een Canadese touroperator, die zeer geïnteres seerd was om reizen naar Zuidafri ka te verkopen. Maar ze zei: ik durf het niet, want binnen de korste tijd vliegen er stenen door de ruit". Volgens Durand is ze er uiteinde lijk toch toe overgegaan en hij ziet onmiddellijk de resultaten, want het aantal Canadese bezoekers aan zijn hotel is dit jaar aanzienlijk toe genomen. Een Britse toeriste, Rosemarie, die in het hotel verblijft, heeft, net als de eerder genoemde Neder landse toeristen, een oprechte be langstelling voor Zuidafrika: "Ik ben Anglicaanse en onderschrijf de steun die mijn kerk aan aartsbis schop Desmond Tutu geeft. Maar ik heb ook vrienden in Kaapstad en die hebben me overgehaald om toch te komen. Dat is niet zonder problemen gegaan, want tegen een aantal van mijn kennissen en zelfs familieleden heb ik amper durven zegen dat ik naar Zuidafrika op va kantie ging". Ook Rosemarie is helemaal weg van het natuurschoon en de vele toeristische mogelijkheden van, Zuidafrika, maar haar geweten! blijft knagen: "Wat ik echt jammer vind, is dat ik zo weinig van die 'an-1 dere werkelijkheid' van het land heb gezien. Via mijn vrienden in Kaapstad, die aartsbisschop Tutu! kennen, heb ik even kunnen pra ten met diens vrouw Leah, maar daar is het contact met de niet- blanke bevolking toe beperkt ge bleven. En natuurlijk heb ik de trip door Soweto gemaakt, die wordt georganiseerd door de zwarte ge meenteraad van deze stad bij Jo hannesburg, maar dat telt niet echt Onveilig Toch zijn toeristen als Rosemarie en haar Nederlandse leeftijdsgeno-j ten, die in ieder geval oprechte in-j tenties hebben, nog altijd uitzonde ring. De meeste buitenlanders die naar Zuidafrika komen, willen in het geheel niets te maken hebben met de niet-blanke werkelijkheid van het land. Jan Durand opnieuw: "Dat ver baast zelfs mij. Ik heb toch de in- druk dat niet de apartheidssituatie j of de roep om een boycot mensen ervan weerhoudt hier naar toe te komen, maar meer het idee of het hier onveilig. En in dat opzicht hebben de noodtoestandsregula ties van 1986 gewerkt. Zuidafrika is als nieuwsitem uit de buitenlandse journaals verdwenen en daarom is het land weer aantrekkelijk gewor- den voor toerisme, waarbij de goedkope rand als extra stimulans werkt". Eén groep toeristen is overigens gewoon blijven komen, volgens Durand. "Dat waren de Westduit- sêrs. Die trekken zich van niets en niemand wat aan, lijkt het wel". Ir. Allard Stikker behoorde in de jaren zeventig tot de topondernemers van ons land. Als president van de raad van bestuur van RSV leidde hij ruim tien jaar een van Europa's grootste scheepbouwconcerns. Hoe het met Rijn-Schelde- Verolme is afgelopen, is bekend. In 1984 werd het RSV-drama als een soort Peyton Place bijna dagelijks op het televisiescherm gebracht. De kijkers smulden van de manoeuvres van staatsadviseur Molkenboer en de keiharde president commissaris, Jan de Vries. Stikker werd afgeschilderd als een goedwillende ondernemer, die niet was opgewassen tegen de vele tegenslagen die het concern moest incasseren. De topman onderging de scherpe kritiek gelaten. Na alle schepen achter zich te hebben verbrand, vertrok Stikker met stille trom naar Londen om daar een nieuw leven te beginnen. moeten stilstaan bij het milieu. Stikker is echter niet het prototype van de milieu-activist. Hij is nog steeds een ondernemer in hart en nieren. Hij denkt en praat dan ook in economische modellen, heeft het over rendement en koopkracht, over werkgelegenheid en concur rentie, en over een nieuw gat in de markt. Ecologica, zo noemt hij zijn zienswijze. Economie, technologie en ecologie (het milieu) vormen de ingrediënten van zijn nieuwe denk model. Een model, dat zijn basis vindt in de ruïne van het RSV-con- door Joan Haan SCHIPHOL - In een stil hoekje van het grote restaurant in Hilton Schiphol bladert Stikker nog even snel het ochtendblad door. "Nee de politiek in Den Haag volg ik niet op de voet, maar dit wil ik toch even doorlezen". Met geoefend oog snelt hij door de opening van de dag: VNO en FNV gaan samen het milieu te lijf. Hij grinnikt. "Nee, de loonruimte mag niet worden aan getast", leest hij zachtjes voor. Dan vouwt hij de krant op, wenkt de serveerster, bestelt twee kopjes koffie en informeert weifelend: "Aan een uurtje heeft u toch ge noeg?". De zestigjarige chemisch inge nieur heeft het directeurskantoor verruild voor een zwervend be staan. Hij reist de hele wereld af om de basis, zoals hij dat zelf noemt, er van te overtuigen dat we meer "Ik heb veel van de scheeps- bouw-catastrofe geleerd. Het is heel gevaarlijk als een maatschap pij zich vastbijt in een bepaald denkmodel en daardoor bepaalde stoorfactoren niet meer onderkent. In de RSV-zaak weigerde men te accepteren, dat de markt structu reel was verslechterd en dat de pro- duktie verschoof naar het Verre Oosten. Vfq hebben het resultaat gezien. Zweden had de meest gea vanceerde en modernste scheeps bouw van Europa. Daar zijn nu alle grote werven gesloten. Dat geldt ook voor Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland. We heb ben het werkelijke probleem te lang ontkend en allerlei kostbare bokkesprongen gemaakt". Taiwan Datzelfde dreigt nu. te gebeuren met het milieu. "Mijn ogen werden geopend in de periode 1979-1982 toen ik in het kader van de duik bootorders verschillende malen op bezoek ben geweest in Taiwan. Daar werd het milieu op een ver schrikkelijke manier verwaar loosd. Maar sinds 1987 wordt in dat land nu serieus gewerkt aan econo mie en milieu op langere termijn. Datzelfde zie je in Japan, waar vijf procent van het bruto nationaal produkt wordt uitgegeven aan milieumaatregelen. En gelukkig ontluikt nu ook in Europa een rui mer bewustzijn ten aanzien van ons leefklimaat". Het milieu-aspect wordt volgens Stikker niet langer beschouwd als stoorzender of politiek bedreigend. "En terecht. Het gaat om ons be staan, om onze overleving. Het is niet langer een kwestie van 'het zal mijn tijd wel duren'. Het gaat op dit moment echt fout en onze kinde ren en kleinkinderen zijn de direct betrokkenen". Door de zure-regenproblematiek en de verontrustende rapporten over het broeikaseffect en de aan tasting van de ozonlaag, is het milieu plotseling centraal komen te staan. "Daarnaast ontdekt men steeds meer stortplaatsen van che misch afval. Overal ter wereld. Het zijn er veel meer dan men had ge dacht en het wordt steeds erger. Je krijgt een soort kettingbotsinge ffect. Op een gegeven moment rea liseer je je, dat er echt iets mis is". De chemisch ingenieur vindt het vooral belangrijk, dat het probleem zichtbaar wordt gemaakt. "Toon de mensen wat de consequenties zijn als er niets wordt gedaan en welke voordelen men heeft als het pro bleem wel bij de kop wordt gepakt. De hervorming moet namelijk van benedenaf komen. Van het indivi du dus. In dat kader kun je denken aan scheiden van huisafval en een bewuster autogebruik. Gelukkig is de burger de politiek op dit mo ment ver vooruit. De parlementari ërs zijn hard aan het hollen omdat men in de gaten krijgt, dat de be volking veel mileubewuster is, dan zij dachten. De burger is ook bereid voor een beter milieu te betalen". Gat in de markt Het mes snijdt volgens Stikker aan twee kanten. "Voor het milieu zijn grote investeringen nodig en dat le vert banen op. Er is een enorm gat in de markt. Maar daarnaast kun nen milieumaatregelen ook rende ment opleveren. Het hoeft zeker niet ten koste van de koopkracht te gaan. Akzo Chemie heeft dat bewe zen. Door het gebruik van een kata- lisator bij een rubberproces, werd de afvalstroom sterk terugge bracht. Dat leverde een hoop geld op. Door anders denken werd een lagere kostprijs bereikt". Ir. Stikker wacht op zijn verhoor di dingen uit zijn verband gerukt". Dit voorbeeld is volgens Stikker geen uitzondering. "Een Ameri kaanse professor heeft een econo mische berekening gemaakt van het nut van het produceren van loodvrije benzine. Door een beter milieu zouden de ziektekosten kunnen dalen en blijven mensen langer aan het werk. Dat levert in de VS volgens de professor jaar lijks vijf miljard dollar op. De extra kosten voor de produktie van lood vrije benzine berekent hij op één miljard dollar. Tel uit je winst". Vol enthousiasme doet Stikker zijn visie uit de doeken. Zijn denk beelden heeft hij vorig jaar ook vastgelegd in een boek: 'De prijs van een wonder'. Daarin wordt on der meer aangegeven wat er in het bedrijfsdenken moet veranderen. Over een eventuele terugkeer in het bedrijfsleven (Stikker is jaren lang commissaris geweest bij on der andere de Amro-bank, Heine- ken, Turmac en Rothmans) piekert hij echter niet. RSV-enquête-commissie. "1 "Nee hoor, ik voel mij op dit mo ment beter in staat iets bij te dra gen in de vorm van lezingen en pu blicaties, dan tussen de besloten muren van een bedrijf. Ik ben al leen commissaris bij een Zweeds bedrijf waar men werkt aan een op lossing voor de landbouwproble matiek. In dat project staat de drie hoek economie, technologie en ecologie centraal". Op het RSV-debacle wil Stikker niet verder ingaan. "Ik praat liever over andere dingen. De RSV-perio- de is een gesloten hoofdstuk". Over de rol van de media wil nog wel wat kwijt. "Aan die televi siefragmenten heb ik mij bijzonder gestoord. In Amerika wordt zo'n hoorzitting in zijn geheel uitgezon den. Dan zie je als geïnteresseerde burger alles. Bij die RSV-enquete zat ik anderhalf uur onder de came ra's en vond uiteindelijk drie minu ten op het scherm terug. Veel din gen kwamen daardoor uit z'n ver te televisiefragmenten zijn toen veel (foto GPD) band gerukt in de huiskamers te recht. De eiiquete op zichzelf vond ik een goede zaak". Stikker is het niet eens met de stelling, dat de politiek-verant- woordelijke ministers buiten schot zijn gebleven. "Natuurlijk zijn er politieke consequenties uit de RSV-zaak getrokken. Zij zijn al leen uitgesteld. Van Aardenne is immers niet teruggekeerd". Stikker staat op. Hij heeft een af spraak over een lezing, die hij bin nenkort in ons land zal houden. Daarna keert hij weer terug naar Engeland. "Ik woon nu in Londen. In 1983 waren mijn mogelijkheden om in eigen land iets positiefs te doen redelijk beperkt", schampert hij. "Ik heb toen mijn heil in het buitenland gezocht. Ik voel mij eer lijk gezegd ook meer een burger van deze planeet, dan een inwoner van welk land dan ook. Dan maakt het niet zo veel uit waar je zit. En in Engeland woon ik heel prettig". STRAATSBURG "Het wordt kort dag", zo becommentarieert sociaal-democraat en Europarlementariër Alman Metten het besluit van het Europees Parlement om de gelijktrekking van de indirecte belastingen in de EG met ten minste drie maanden uit te stellen. Hij sluit zelfs niet uit dat het btw-debat pas volgend jaar zal plaatsvinden. "De kans is groot dat het in april weer van de agenda wordt afgevoerd. In juni zijn er verkiezingen, dus voordat de nieuw gekozen Europarlementariërs zijn ingewerkt in deze materie ben je weer een paar maanden verder". door Nicole Lucas De harmonisatie van de indirecte belastingen (btw en accijns) is één van de belangrijkste obstakels op de weg naar het Europa zonder grenzen, zoals dat na 1992 gestalte moet krijgen. "Als dat niet is gere geld, is het niet mogelijk de grens controles op te heffen", aldus Met ten. De Europese commissie, het da gelijks bestuur van de EG, heeft voorgesteld de btw-tarieven, die nu nog uiteenlopen van 0 tot 38 pro cent, te harmoniseren door het in stellen van twee tarieven: een laag van 4 tot 9 procent en een 'normaal' van 14 tot 20 procent. In het lage ta rief wordt een aantal basisbehoef ten ondergebracht samen met kranten, boeken en tijdschriften. De overigen goederen en diensten vallen onder het normale tarief. Tegen deze voorstellen zijn van verschillende kanten grote bezwa ren geuit. Metten: "Dat betekent dus dat het voorstel het niet haalt, want de Raad van Ministers (het al gemeen bestuur van de EG) moet er unaniem mee instemmen". Een belangrijke tegenstander is Groot-Brittannië, dat geen btw heft op 'basisgoederen' als kinder schoenen en kleding. Ook Dene marken, dat één btw-tarief kent van 22 procent ligt dwars. Het land dreigt als gevolg van de voorstellen van de Commissie eenderde aan in komsten uit de indirecte belastin gen te verliezen. Voor Denemarken we§gt dit heel zwaar, omdat het land de sociale verzekeringen uit de belastingen betaalt. Omdat de Deense directe belastingen ook al tot de hoogste van Europa horen heeft het land geen mogelijkheid om daarmee in komstenverlies door verlaging van de btw te compenseren. Koopkracht Inmiddels ligt er een rapport op ta- 11!^ Metten: "Europese afspraken over zowel de accijnzen als de btw móe ten er gewoon komen". (foto anp) fel bij de commissie economische en monetaire zaken van het Euro pees Parlement, waarin wordt ge probeerd aan de Deense en Britse bezwaren tegemoet te komen. Het behelst nieuwe voorstellen voor een laag btw-tarief van 0 tot 6 pro cent en een normaal tarief van 16 tot 22 procent. "Daarmee worden heel veel problemen opgelost", stelt Metten, die als samensteller van het rapport nauw betrokken is bij de problematiek. "Bovendien is het niet alleen een pragmatische oplossing maar ook een sociaal verantwoorde. Als soci alist vind ik het gewenst dat eerste levensbehoeften zo min mogelijk worden belast met het oog op de koopkracht van de laagst betaal den". Metten maakt daarbij wel de kanttekening over een btw-heffing van 0 procent, het nultarief. "Je kunt de Britten, die zeer gehecht blijken aan het nultarief, natuurlijk wel de vraag stellen of een nul-ta rief nu wel het beste instrument is om een sociaal beleid te voeren. Het antwoord op deze vraag is na tuurlijk 'nee'. Maar helaas is het wel het enige sociale beleid dat de Britse regering bereid is te voe- Toch wekt ook het voorstel van de parlementscommissie weer standen. Vooral de ondergrens van 16 procent voor het standaard btw- tarief is voor sommige landen te hoog. In Spaiye bedraagt dit bij voorbeeld 14 procent, terwijl de Britten er met 15 procent ook on der zitten. "Ze zijn bang dat een btw-verhoging leidt tot inflatie en verlies van koopkracht", schetst Metten de vrees van deze EG-le- den. Kapitaalverkeer Verder hebben de Fransen en de Nederlanders bezwaren tegen de 'bandbreedte' van 6 procent. Zij willen niet meer dan 2 procent ver schil tussen hoogste en laagste schaal van één tarief, omdat ze bang zijn voor hun concurrentiepo sitie. Metten: "Het probleem met de Fransen is op dit moment echter dat ze eigenlijk nog helemaal geen beslissing willen over btw-tarie ven". Volgens hem wil Frankrijk eerst een oplossing zien voor de 'bronbelasting', belasting die ban ken inhouden op aan cliënten uit gekeerde rente, die zij vervolgens afdragen aan de staat. Op 1 januari 1989 moet het kapi taalverkeer binnen acht landen van de EG (de zuidelijke landen Span je, Portugal, Italië en Griekenland hebben nog even uitstel gekregen) volledig vrij zijn. Dat betekent dat de Fransen, die nu in eigen land een bronbelasting van 30 procent betalen, hun geld ongehinderd naar Luxemburg kunnen brengen, dat een dergelijke vorm van belas tingheffing niet kent. Voor de Fransen betekent dit een belangrijk verlies aan over heidsinkomsten. De Europese Commissie heeft mede daarom ook al toegezegd met een voorstel te ko men voor een Europese bronbelas ting, maar dat is er nog niet. "Ik denk dat de Fransen daar op wach ten", zegt Metten. Hij vermoedt dan ook dat de nieuwe, Europese commissaris voor belastingpoli- tiek en douaneunie, mevrouw Scri vener, om deze reden de voorstel len voor belastingharmonisatie, zoals ingediend door haar voorgan ger de Brit Cockfield, nog eens grondig wil bekijken. Gevoelig De parlementscommissie, waar van de Nederlandse christen-de mocraat Bouke Beumer voorzitter is, vond het mede daarom verstan dig de discussie in het Europees Parlement op te schuiven. Metten: "Het Europarlement heeft in deze kwestie slechts de bevoegdheid om te adviseren. De ministerraad moet daarna beslissen. Wij mogen maar één keer onze stem laten ho ren en het leek ons beter te wach ten tot de Europese Commissie haar voorstellen heeft aangepast". De komende tijd zal de sociaal-de mocraat gebruiken om het rapport van de parlementscommissie aan te passen. "Het is een heel gevoeli ge kwestie. Dat bleek ook wel tij dens de stemming binnen de com missie over dit rapport: 12 voor, 7 tegen en 7 onthoudingen. Vooral dat laatste vind ik heel gevaarlijk". De scheidslijnen lopen niet tus sen de fracties maar tussen de na tionaliteiten. Metten: "Het is heel belangrijk dat we met een rapport komen dat door een ruime meer derheid in het Parlement wordt ge steund. Alleen dan zal het indruk maken er wordt er misschien iets van overgenomen". Dat er een besluit moet komen staat voor Metten vast. Hij is het niet eens met de Britten die zeggen datje de harmonisering van de btw wel aan de markt kunt overlaten. "Ze hebben wat dat betreft mooi praten, want hun btw-tarieven be horen tot de laagste van Europa. En de markt werkt altijd naar één kant: naar beneden, dus zij zitten dan wel goed. Maar hun accijnzen behoren tot de hoogste van Euro pa. Als je daarvan zegt 'laat ook dat maar aan de markt over1, dan geven ze niet thuis. Europese afspraken over zowel de accijnzen als de btw móeten er gewoon komen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2