Broers: exponent van het nieuwe DIOK SPCÏTV Schaatser Van der Poel droomt van Albertville Bij winst op Castricum vrijwel zeker kampioen Supporters FC Twente uitgesloten Miami maakt zich op voor Super Bowl ZATERDAG _21 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 19 ZATERDAG 12.10-13.30 Did 1: ARD-Sport extra: Worldcup skiën in Pfronten (superreu zenslalom vrouwen) en Worldcup skiën in Wengen (afdaling mannen). 12.55-17.15 Ned 3: Studio Sport: verslag van het EK kunstrijden op de schaats in Birmingham, het EK schaatsen heren in Gothenburg en het Worldcup skiën in Wengen (afdaling heren). 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met o.a. paarderennen, rugby (lerland-Frank- rijk en Schotland-Wales). 14.10-17.15 BRT 2: Europese kampioen schappen Kunstschaatsen: rechtstreek se reportage van de vrije kuur voor vrou wen vanuit Birmingham. 15.30-16,30 SKY: Ski Report: magazine. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports. 16.50-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage: met EK kunstschaatsen in Birmingham (kuur voor dames) en EK bobsleeën in Winterberg (tweemansbob). 18.00-18.55 Did 1Sportschau. 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: De Heilige Koe: auto- en motorsportmagazine. 19.30-20.00 Did 3: Sport im Westen. 21.40-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.15-23.35 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.30-23.45 SKY: Havoc 7 - Motor Sports Special: hoogtepunten en drama tische momenten uit de wereld van de motorsport in 1987. 22.40-22.55 BBC 1Sport. 22.45-23.15 BRT 1: Sport op Zaterdag. 23.45-01.00 SKY: World Professional Skating Championships: kunstrijden op de schaats voor profs. ZONDAG 07.00-11.00 Super: World News: met o.a. sport. 12.30-14.30 Did 3: Worldcup skiën: sla lom heren in Wengen. 12.45-17.15 Ned 3: Studio Sport: verslag van het EK schaatsen heren in Gothen burg, zwemmen (finale EC-1) en World cup skiën in Wengen. 14.30-16.30 SKY: Eye on Sport: magazi- 16.00-18.05 BBC 1: Snooker: internatio nale kampioenschappen in Wembley. 16.30-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage: EK kunstschaatsen in Birmingham (showrijden) en EK bobsleeën in Winter berg (tweemansbob). 17.00-17.55 TV 5: Sports Magazine. 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen en W5. 18.00-18.55 BBC 2: Rugby Special: Schotland-Wales en lerland-Frankrijk. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.55-19.35 BBC 2: Ski Sunday: reporta ges. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.45-20.30 BRT 1Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport 2. 21.55-22.10 Did 2: Sport am Sonntag. 22.10-22.45 BBC 2: Snooker: internatio nale kampioenschappen in Wembley. 00.20-01.30 BBC 1: Snooker: internatio nale kampioenschappen in Wembley. LEIDEN - Hij zit nog op school, is net 21 jaar, maar heeft desondanks de grenzen al bereikt in een sport waarbinnen je wordt geacht zo rond je 28ste levensjaar op de top van je kunnen te spelen. Niet dat hij niets meer te leren of te win nen zou hebben, maar voor Robert Broers is Nederland ei genlijk al te klein geworden. Dat is overigens niet de me ning van de rugby-speler van DIOK zelf, maar wél die van zijn trainer en coach Theo Snijders. Die aan de vooravond van het cruciale treffen met landskampioen Castricum ver zucht: "Had ik maar vijftien van dat soort type's lopen". Voor de goede orde: Theo Snijders, naast trainer van de Leidse ereklas- ser tevens bondscoach, staat niet te boek als een man die de zaken moedwillig overdrijft. Integendeel, de door de wol geverfde Hagenaar is over het geheel genomen een be dachtzaam man, die meestal aardig kan relativeren en die hoogstzel den is te betrappen op boude uit spraken. Maar in het geval van Ro bert Broers maakt Snijders een uit zondering. "Hij is voor DIOK én voor het Nederlands team nu al on misbaar", begint hij, overigens eerst nog rustig. Maar dan komt het: "Snel, mee dogenloos, met geen paard te stop pen, de beste op zijn plek in Neder land, een enorm talent, een jongen die je af en toe moet remmen, want anders vliegt hij zichzelf voorbij. Wil altijd trainen, is ideaal te coachen, klaagt nooit en is derhal ve een voorbeeld voor anderen. Nogmaals, ik zou willen dat ik vijf tien van die jongens had met de mentaliteit en het vermogen van Broers. Dan zag de toekomst voor het rugby in Nederland er aanzien lijk beter uit". Inzicht Voorwaar, dat is niet niks, zeker niet als het komt uit de mond van iemand die het per slot van reke ning nog kan weten ook. Heeft het manneke dan helemaal geen zwak ke plekken "Maar natuurlijk", gaat zijn leidsman onverstoorbaar verder. "Hij is nog jong en daarom ook onervaren. Mist soms in het veld het inzicht om op het juiste moment de goede beslissing te ne men. Helaas blijft dat in Nederland vaak onbestraft vanwege het on vermogen van de tegenpartij. Het zou voor hem goed zijn om op meer tegenstand te stuiten. Zodat hij zelf kan ondervinden wat zijn tekortko mingen zijn", aldus Snijders. Het 'manneke' zelf is - gelukkig maar en anders zou zijn vader, be geleider van het tweede, hem wel tot de orde roepen - beduidend be scheidener ten aanzien van zijn tot nu toe geleverde prestaties en aan- Door Ad van Kaam gaande de toekomst. De MTS af maken is vooralsnog hoofdzaak. Daarna wil hij, als de mogelijkhe den aanwezig zijn, het liefste toch een jaar geheel aan de sport wijden. Het buitenland, Frankrijk of Enge land, sluit hij dan niet uit, maar echt serieus heeft hij daar nog niet over nagedacht. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Eerst maar eens kam pioen worden met DIOK. Dat staat naast de school voorlopig nummer één op zijn prioriteitenlijstje. Figuur Robert Broers, fors postuur, stevi ge nek, brede kaken, leeft voor zijn sport, rookt niet, drinkt niet en gaat door de bank genomen vroeg naar bed. Wil straks in de wegen- of wa terbouw als opzichter bij Rijk of gemeente. Begon vijf jaar geleden pas met rugby, nadat hij eerder aan badminton en triathlon had ge daan. Heeft het ideale figuur voor een flanker, een derde rijer die bij het rugby in en achter de scrum opereert. Speelt bij DIOK en in het nationale team aan de zogenaamde 'open side'. Moet op die positie snel zijn,, contact maken met de tegen partij en derhalve niet bang zijn voor een flinke tackle. Hij is bij DIOK dé exponent van de nieuwe generatie spelers. En als zodanig mede verantwoordelijk voor de op waartse spiraal waarin de club zich momenteel bevindt. Hij, Kummer, Van Loon, Van Seggelen, Michelse, Vermeulen, dat zijn de jongens die met hun jeugdig élan de spirit bij DIOK hebben teruggebracht. Dat gekop peld aan de routine van mannen als Altink, Corver, Berendsen, Koem ans, Van der Born, Huisman en Renardel en gevoegd bij de frisse inbreng van buitenstaanders als Bos, Wisse en Berghout leverde een mix op waarmee het voor Snij ders ("Ik zoek altijd naar een ba lans en heb daarom bewust ver jongd") prettig werken is op De Een toekomstbeeld misschien, want het is niet uitgesloten dat de manneke's die Robert Broers (21) r in de hoofdmacht van DIOK staan. Morsch. Winst morgen op enige ri vaal Castricum betekent, mét dan nog vijf duels tegen voornamelijk zwakkere broeders, dat de landsti tel zo goed als zeker weer eens in Leiden terecht komt. Vertrouwen Robert Broers heeft daar alle ver trouwen in, ook al weet hij dat het zondag niet eenvoudig zal worden. "Fly-half Michelse is geblesseerd en dat is een gemis. Het zelfver trouwen is een beetje uit de drie- kwartlijn, het stokt daar af en toe. Aan de andere kant zijn de voor- waartsen met de terugkeer van Kees Koemans sterker dan ooit. Daar zullen we de wedstrijd moe ten beslissen, langs de scrum. Ja. een belangrijke rol voor mij ook. Ik moet jagen en afstoppen, zorgen voor support. Ik geloof er wel in. De neuzen staan allemaal dezelfde kant op. Iedereen is er van doordrongen dat het nu of nooit Pas een half decennium bezig met rugby krabt Broers zich af en toe wel eens achter de oren. Want snel, heel snel is het met hem wel gegaan. De uitspraak van Snij ders: "We verloren laatst van Joe goslavië omdat Broers er niet bij was", zegt in dit verband veel, zo niet alles. "Inderdaad, het is mis schien wel wat te hard gegaan", vindt hij ook. "Hoewel, ik besef heus wel dat ik er nog lang niet ben. Want wat in Nederland, in fei te een onbetekenend rugbyland toch, goed is, stelt daarbuiten wei nig voor. Ik heb dat vorig jaar in Hong Kong en Sydney aan den lij ve ondervonden. Daar speelde ik met Oranje voor 35.000 mensen op de internationale Sevens (een snel le vorm van rugby met slechts ze ven man aan elke kant red.) tegen toplanden als Argentinië, de VS en Tonga. Trainde met Australië, Nieuwzeeland en Fidji. Dan word je dus aan alle kanten weggelopen. En weet je meteen dat er nog heel wat valt te leren". Incident Hij was er ook bij, zij het dat hij op de bank zat, toen teammaatje Mar cel Bierman in het verre oosten zijn nek brak en als gevolg daarvan voor het leven is gekluisterd aan een rolstoel. "Een incident, een on geluk", blikt Broers terug. "Hij maakte een soort koprol en kwam ongelukkig terecht. Nee, ik sta ver der niet stil bij de risico's. Die zijn aan elke sport verbonden. Als je fit bent, als je op de juiste plaats staat, kan er in principe weinig gebeu ren. Tenzij je pech hebt. Zoals Bier- Zo lovend trouwens als coach Snijders zich hierboven uit laat over Broers, zo complimenteus is ook de pupil over de meester. "Hij is een hele goeie. Dat meen ik, want als ik dat niet zou vinden, zou ik het ook zeggen. Het voordeel voor mij is natuurlijk dat hij behalve coach van DIOK, ook verantwoordelijk is voor het nationale team. Hij weet wat hij aan me heeft en dat geldt andersom precies hetzelfde. Ik heb veel aan hem te danken. Hij heeft me destijds en al vroeg het vertrou wen gegeven en in bescherming genomen. Dat betaalt zich nu te rug". ALMELO (ANP) - Drie supporters van FC Twente mogen de komen de tien competitie- en bekerwed strijden (uit en thuis) van deze voetbalclub niet bijwonen. Eén an dere supporters mag acht wedstrij den niet bezoeken. Het viertal behoort tot een groep van elf Twente-aanhangers (17-24 jaar) die zich gisteren bij de politie rechter in Almelo moesten verant woorden wegens vernielingen rond een wedstrijd van hun club te gen PSV. Van de andere zeven supporters werden er drie veroordeeld tot een uitsluiting voor zes wedstrijden, één voor vier en één voor twee wed strijden. De supporters moeten zich tijdens de wedstrijden, waar voor zij zijn uitgesloten, melden op het politiebureau in hun woon plaats. Politierechter Van Eerden deel de gisteren bovendien in enkele ge vallen geheel voorwaardelijke ge vangenisstraffen (twee tot vier we ken op). Drie supporters werden bestraft met boetes van 250 en 350 gulden. De elf supporters, afkomstig uit Enschede en Het Gooi, brachten op 29 oktober 1988 vernielingen aan in de trein naar Eindhoven en in de stationsrestauratie van Den Bosch. De politie kon de daders identificeren met behulp van vi deobeelden die werden gemaakt bij de een week later gespeelde wedstrijd FC Twente-Haarlem. TENNIS - De Keniaanse tennniser Paul Wekesa is gisteren door de tennisfederatie van zijn land voor onbepaalde tijd uitgeslo ten van het spelen van wedstrijden in en voor zijn geboorteland. De na tionale sportraad kwam tot die uit spraak nadat Wekesa voor de twee de keer binnen een jaar in actie kwam tegen een Zuidafrikaahse tennisser. I (Ind) 1/2-1/2, Van der Wiel (Ned) - Nikolic (Joe) 1/2-1/2, Piket (Ned) - Sokolov (Joe) 1/2-1/2. 1Sheshkovsky 5 punten, 2. Anand en Ribli 31/2, 4. Vaganian en Oouven 3 en 1 afg. 6. Sax, Nikolic, Sokolov, Piket en Benjamin 3, 11. Miles, Geor- giev, Van der Wiel en Granda Zuniga 2. Grootmeestergroep B, vierde ronde: Dokojan (Sov) - Kuijf (Ned) 0-1, Hodgson (Eng) - Van der Sterren (Ned) 1/2-1/2, Rogers (Aus) - Campora (Arg) 0-1, Lau (BRD) - Andruet (Fra) 1- 0, Fedorowicz (VSt) - Bosboom (Ned) 1/2-1/2, Nij- boer (Ned) - Armas (Roe) 1-0. Stand na vier ronden: 1Hodgson en Fedorowicz 31/2 punten, 3. Lau 3, 4. Kuijf en Nijboer 21/2,6. Campora 2.7. Dokojan en Andruet 1 1/2,9. Rogers, Van der Sterren, Ar mas en Bosboom 1. NOC - Eind deze maand of begin februari gaan de voorzitters van de Nederlandse Olympische sport bonden praten met het Nederlands Olympisch comité (NOC). Dit ge beurt op verzoek van twaalf Olym pische bonden, die verdere uitleg wensen over de plannen over een samengaan van het NOC en de Ne derlandse Sport Federatie, (NSF) en hoe een dergij k samengaan past binnen de Olympische organisatie. SKIËN - Mare Girardelli heeft gisteren in Wengen de wedstrijd, die meetelt voor de strijd om de we reldbeker afdaling, gewonnen. Op het beroemde Lauberhorn-par- koers van 4185 meter lengte maak te Girardelli een tijd van 2 minuten en 26,54 seconden. Hij bleef daar mee de Westduitser Markus Was- meier een halve seconde voor. De derde plaats ging in 2:27,38 naar de Zwitser Daniël Mahrer. In de strijd om de wereldbeker afdaling ver sterkte Girardelli zijn leidende po sitie. Hij staat nu op een totaal van 89 punten. Ook in de het klasse ment van de algemene wereldbe ker leidt Girardelli met een totaal van 244 punten. MIAMI (AP) - Na de ernstige ras- senrellen eerder deze week maakt Miami zich nu op voor het komende weekeinde, wanneer de Super Bowl gehouden zal worden en zo'n 75.000 fans van heinde en ver de stad zullen bin nenstromen. Hoewel de beslissende wed strijd in het American Football tussen de kampioenen van Oost en West, de Cincinnati Bengals en de San Francisco 49ers pas morgen plaatsvindt begint het voor een dergelijke wedstrijd ge- bruikelijke spektakel al dagen tevoren. Na drie achtereenvolgende'da gen van massale onlusten was het gisteren relatief rustig in Mia mi, hoewel ook 's avonds nog en kele geweerschpten werden ge hoord en melding werd gemaakt van incidenten waarbij met ste nen en flessen was gegooid. De politie zei dat donderdag en vrij dag in totaal 12 arrestaties waren verricht maar dat besloten was de verhoogde paraatheid op te heffen. Een basketbalwedstrijd van de Miami Heat, de splinternieuwe profploeg van de stad, die door rond de 13.000 toeschouwers werd bekeken, verliep zonder in cidenten. De politie leidde hier uit af: „dat de zaken weer onder controle waren". De rellen braken uit nadat een ongewapende zwarte motorrij der maandag door een blanke politieman was doodgeschoten. De zwarte bevolking was woe dend en vooral de jongeren gin gen 's avonds de straat op om de ze woede af te reageren. Er werden zo'n 370 mensen op gepakt. Volgens de politie is de rust in de stad mede terugge keerd doordat een deel van de ar restanten nog altijd vastzit. Arnold van der Poel, telg uit een echte schaatsfamilie, staat op het punt om op nationaal niveau door te breken. (toto wim van Noort) ROELOFARENDSVEEN - De Olympische Winterspelen van 1992 in Albertville daar droomt Arnold van der Poel van. "Ik ben nu een van de beste 1500 meter rijders van Ne derland. Die Spelen zijn nog ver weg, dus moetje maar afwachten of je er ooit komt. Maar voorlopig ga ik elk jaar vooruit. Tot je 25e blijf je sterker worden. En je moet een doel heb ben om naar toe te werken", verklaart de Roelofarendsveense schaatser zijn aspiraties. Van der Poel is bezig aan een door braak. Hij werd onlangs derde bij de wedstrijden om de IJsselcup en viel twee keer net buiten de me dailles tijdens de nationale af standskampioenschappen. De twintigjarige student, die in Leiderdorp een middelbare be roepsopleiding volgt, is een telg uit een echt schaatsgezin. Zijn jongere zus Wendy (17), drie jaar geleden nationaal kampioene bij de D-ju- nioren, neemt dit weekeinde met een Oranje-ploeg ('de sub-top- ploeg') deel aan internationale wedstrijden in Karl Marxstad. En zijn oudere zus Anja (21) maakt furore als short-track-specialiste. Vorig jaar nam het drietal uit het gezin van een melkhandelaar deel aan de record wedstrijden in Heerenveen. Een unicum. "Er gaat geen dag voorbij zonder dat het schaatsen in ons gezin centraal staat. Wij zijn er dan ook alle drie elke dag mee bezig". Hij herinnert zich nog goed zijn eerste kennismaking met het schaatsen. Een logeerpartij bij een oom, bracht hem als achtjarige door neven in contact met de sport. "In het begin reed ik clubwed strijdjes, maar dat ging nog niet zo goed. Later, toen ik districtswed strijden mocht gaan rijden, ging ik pas vooruit. Ik kwam als vijftienja rige in de gewestelijke selectie en werd tiidens mijn eerste NK elfde. Een jaar later kwam iK tot mijn verrassing ook in de nationale se lectie short-track terecht. De eerste jaren combineerde ik dat. Maar dat ging niet zo goed. Een jaar later lag ik er weer uit. Ik moest ineens ze ven keer per week gaan trainen in plaats van drie en waarschijnlijk kon ik dat toen niet aan. Nu sta ik elke dag vijf kwartier op het ijs. Daarnaast doe ik aan krachttrai ning, fiets ik en maak ik gebruik van de schaatsplank". Nadat Van der Poel zich helemaal op de lange baan had toegelegd, ging hij twee jaar geleden echt pro gressie maken. "Toen ik eenmaal Door Wim van Wanrooy door had waar mijn kracht lag, ging ik ineens harder schaatsen. Mijn tijd op de 500 meter bracht ik van 43.2 sec. naar 40.5 sec. en op de 1500 meter ging ik van 2.09.0 naar 1.59.0. Dat was een flinke stap voor waarts. Op de NK voor B-junioren in Alkmaar eindigde ik toen als vierde". Zin De Veense schaatser werd nog fa natieker, maar ontdekte dat het moeilijk was om zijn opwaartse curve vast te houden. Weliswaar slaagde hij er in om zijn tijden ver der aan te scherpen, de definitieve doorbraak bleef vorig seizoen nog uit. "Ik heb toen te veel willen doen. Werd tijdens de NK afstan den in Heerenveen zesde op de 1500 (1.57.53) en elfde op de 1000 (1.17.67). De zin om te trainen was toen echter verdwenen. Mijn be nen waren moet en mijn hartslag werd niet hoger meer". "Na een evaluatie heb ik samen met mijn gewestelijke trainer Jan de Vries besloten om dit jaar iets harder en beter te trainen, maar ook om meer rust tussen de trainin gen in te bouwen. Er is nu ook een arts bij de ploeg, zodat de medische begeleiding beter is geworden. Meteen aan het begin van het sei zoen voelde ik al dat het lekker ging. Op de Uithof in Den Haag verbeterde ik begin november al het baanrecord op de drie kilome ter (4.11.1) en daarna is het lekker blijven gaan" De wedstrijden om de IJsselcup, waar hij via een achterdeur aan mee mocht doen, vormde een eer ste hoogtepunt. "Ik had me in eer ste instantie niet geplaatst, maar toen Hans Jansen niet ging, mocht ik. Ik ben met mijn 83 kilo best zwaar en was op het zachte ijs bij de selectiewedstrjden in het na deel. Maar in Deventer hadden we hard ijs en ik had me de hele week lopen opladen. Het liep fantas tisch: 40.35 op de 500 en 2.01.85 op de 1500. Op die laatste afstand werd ik eerste en in totaal derde". "Toen ging ik aan de afstandskam pioenschappen denken. Daar bleek ik wisselvallig te rijden. Ik weet nu nog niet hoe het kwam, maar de 500 en 5000 liep helemaal niet. Over de tweede dag, met twee vierde plaatsen, kon ik wel tevre den zijn. De 1000 tegen Bouke Jonkman ging in 1.17.17. Ik kon vol door gaan. De 1500 (1.58.12) moest ik al een uur later rijden. Er had meer ingezeten, maar goed, je neemt die gok". De uiteenlopende prestaties zijn nog kenmerkend voor 'coming- man' Van der Poel, die zegt zijn krachten nu toch steeds beter te gaan verdelen. "De Vries stelt mijn trainingsschema's samen, maar ik pas ze zelf nog aan. Ik ga ontegen zeggelijk vooruit. Mijn nieuwe schaatsen bevallen me goed, ik kan mijn krachten nu overbrengen en ben wat harder gaan rijden. Ik heb meer inhoud gekregen en mijn techniek is beter geworden". Van der Poel weet nu ook wat hij wil en waarin hij zich moet specia liseren. "Ik richt me helemaal op de middenafstand, mijn afstand. Ik kan wel op duurwerk gaan trainen, maar dan ga ik op de vijftienhon derd niet vooruit. Of ik ooit nog eens een all-rounder zal worden, weet ik niet. Maar op de Olympisch spelen gaat het straks toch om de individuele afstanden. Dat heb ik in mijn hoofd zitten".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19