'Bhoedda' Sheshkovsky neemt ook Miles in de tang Afzegging van zieke Gustafson gevoelige klap voor organisatie Sijbrands nummer één Libië ziet af van duel met Algerije Leistner stevig aan de leiding ZATERDAG 21 JANUARI 1989 PAGINA 17 Piket en Van der Wiel remiseren WIJK AAN ZEE (GPD) De zesde ronde van het Hoogovenstoernooi stond geheel in het teken van het duel tussen koploper Vitaly Sheshkovsky en Tony Miles. De Sovjetrus liet zich van zijn beste zijde zien. Hij zat als een ontspannen Bhoedda achter zijn stukken en van zijn gezicht viel nauwelijks enige emotie af te lezen, terwijl hij een overvloed aan com plicaties ontketende. Bij de 29e zet investeerde Sheshk ovsky veel tijd in een kwaliteitsof fer; hiervan bleek in het vervolg een ontstellende kracht uit te gaan. Ondanks een materieel overwicht van twee pionnen, raakte Miles meer en meer in de klem en reeds bij de eerste tijdcontrole was de po sitie van de Engelsman hopeloos. cHij stribbelde nog enkele zetten te- gen, maar bij de 44e zet zag hij het 'nutteloze daarvan in. Ook Rafael Vaganian en Rudy ,.Douven leverden een geweldige fstrijd. Een Koningsindische partij ontaardde in een loopgravenge- Jvecht, waarin de Armenïer voort durend het initiatief had. Eerst pro beerde hij op de koningsvleugel •door te breken en toen dat niet luk te, verplaatste hij zijn acties naar de 'landere kant van het bord. Douven gaf aanvankelijk geen krimp. Hij liet zijn tegenstander laveren en 'omgroeperen en was steeds tijdig ter plaatse om het grote gevaar af te wenden. Pas in het zesde uur en on dier druk van de klok ging er iets anis. De partij werd nog afgebro- fken, maar de positie van onze na tionale kampioen ziet er tamelijk troosteloos uit. Als Vaganian deze' partij inderdaad wint, dan komt hij met een punt achterstand op Shes hkovsky op de tweede plaats. De derde interessante partij was l^oltan Ribli-Jöel Benjamin. Vol- •;gens velen stond de Amerikaan zeer goed, maar Ribli verdedigde •zich in de tijdnoodfase uiterst ^agressief. Deze Engelse partij ein-, iïdigde in de tweede zitting op vredi ge wijze in remise. Jeroen Piket, aangemoedigd ■door zijn succes in de vorige ronde, :-trok opnieuw scherp van leer tegen ^Ivan Sokolov. In een Gruenfeld- Jpartij veroverde hij in de opening ;:een pion, doch daarna kwam hij sterk onder druk te staan. De gehe- le perskamer analyseerde in het voordeel van Jeroen; af en toe liet ^Genna Sosonko een kalmerend 'woord horen. „Zo gemakkelijk is het niet, mijne heren. Die Joego slaaf zal aan die variant niet mee werken". Uiteindelijk bleek de zwarte vesting dan ook sterk ge noeg en de partij sloot met remise. Vizwanathan Anand offerde in een Nimzoindische partij tegen Ju lio Granda Zuniga op belangwek kende wijze een toren voor een lo per en een pion. Juist toen er grote spanningen op het bord kwamen gaven de heren er de brui aan en deelden het punt. De Indiaer valt tot dusver wat tegen als het op strijdlust aankomt. Van een twin tigjarige met een grotè reputatie mag men op dit punt meer ver wachten. Petranoff zes jaar geschorst SAN JOSE (SID) - De Amerikaan se Atletiek Bond (TAC) heeft forse straffen uitgesproken over zestien atleten, die vorig jaar oktober heb ben deel genomen aan vier wed strijden in Zuidafrika. De bond had de sportlieden in december al voor onbepaalde tijd geschorst maar heeft de sancties, nu aan tijd gebonden. Het zwaarst gestraft werd de oud-wereldrecordhouder speer werpen Tom Petranoff, die voor zes jaar van alle nationale en inter nationale wedstrijden is uitgeslo ten. Laatste Nieuws Schapers en Schultz een ronde verder MELBOURNE - De Nederlandse tennisser Michiel Schapers heeft gisteravond tijdens de open Australische kampioenschappen de Zweed Mikhael Pernfors ver slagen. Schapers won in vier sets met de standen 6-7,7-5,7-6 en 6-0. Ook de Nederlandse Brenda Schultz kwam weer een ronde verder. Zij won van de Australi sche Michelle Jaggard in twee sets: 6-4 en 6-2. door Hans Bouwmeester John van der Wiel had er niet echt zin in. Reeds na 14 pretentielo ze zetten sloot hij vrede met Pedrag Nikolic. In de analyseruimte maak ten de heren daarna zoveel spekta kel, dat een official er aan te pas moest komen om de vrolijke groot meesters tot stilte te manen. Een schaaktoernooi is tenslotte een ernstige zaak. Ook Gyula Sax en Kyril Geor- giev spanden zich niet al te zeer in. Een Siciliaanse Najdorfvariant zag er aanvankelijk veelbelovend uit, maar de spanning ontlaadde zich snel en daarna was de aardigheid eraf. In de B-groep moesten de beide leiders, John Fedorowic en Julian Hodgson hun eerste halve punt in leveren tegen respectievelijk Ma nuel Bosboom en Paul van der Sterren. De Nederlanders hadden het even moeilijk maar bleven in de kritieke fase goed overeind. On ze landgenoten in deze groep wa ren trouwens allen goed op dreef. Friso Nijboer versloeg Julius Ar mas in een felle aanvalspartij en Ri- nie Kuyf weerlegde een voorbarige combinatie van Joeri Dokhoian op uitstekende wijze. De partij Sheshkovsky- Miles verliep als volgt: 1 .e4c5 2. PJ3 d6 3. d4 cxd4 4. Pxd4 Pf6 5. Pc3 g6 6. Le3 Lg7 7. f3 0-0 8. Dd2 Pc6 9. Lc4 Ld7 10. h4 Tc8 11. Lb3Pe5 12. 0-0-0 Pc4 13. Lxc4 Txc4 14. h5 Pxh5 15. g4 P/6 16. Lh6 Rce4 (Het lijkt alles indrukwekkender dan het is. De gespeelde zetten zijn alle uit de moderne handboeken bekend). 17. De3 Txc3 18. bxc3 P/6 19. Lxg7 Kxg7 20. Th4 Tg8 21. Pb3 b6 22. Kb2 Kf8 23. g5 Ph5 24. f4 f5 25. Pd4 Dc8 26. Tel Tg 7 27. Df3 Tf7 28. Th2 e6 DIAGRAM Hier dacht Sheshkovsky zeer lang na. Zijn antwoord kwam als een donderslag bij heldere hemel. Tony Miles ziet het niet meer zitten in zijn partij tegen Vitaly Sheshkovsky, die ontspannen e 29. Txh5ü (Dit lag op dit moment niet voor de hand. De witspeler blijkt echter zeer scherp te hebben gezien, dat de zwarte stukken in het vervolg slecht samenwerken. Het witte paard ontwikkelt zich weldra als een aanvalsleider van grote allure en is volkomen superi eur aan de zwarte loper.) 29...gxh5 30. Dxh5 Tg7 (Er dreigde 31. Pxe6+ Lxe6 32. Dh6 31. g6ü (De eigenlij ke pointe van de 29e zet. Veld g5 komt vrij voor het witte paard en van daaruit krijgt het de zwarte stelling in zijn greep). 31...hxg6 32. Ï)h6 Kf7 33. Pf3 Dg8 34. Pg5+ Ke8 Misschien was 34...Kf8 iets beter, om na 35. Dhl te kunnen antwoor den met 35...d5. Maar ook in dat ge val zet wit de aanval voort; het sterkst lijkt 36. c4!) 35. Dhl.' Lc8 (Een aardige variant is 35...Ke7 36. Db7 Kf6 37. Dxa7 Dd8 38. Txe6+! Lxe6 39. Dxg7+! en wint.) 36. Dc6+ Ke7 (De witspeler was hier in grote tijdnood maar vertoonde de zeker heid van een slaapwandelaar). 37. Dc7+ Ld7 38. Tdl! (Veel sterker dan 38. Txe6+ Dxe6 39. Pxe6 Kxe6 40. Dxa7 b5 en de zwarte vesting is nog niet gemakkelijk te c teren.) 38...d5 39. Tel Th7 (Die zou hij graag willen geven voor de vre selijke rossinant!) 40. c4! Dh8+ Of 40...dxc4 41. Tdl en het spel is uit.) 41. Te5 dxc4 42. Pxe6 Kf6 43. Pg5 c3 (Dat is wat men het schaak der wrake noemt.) 44. Dxc3 Zwart geeft het op. Dit is tot dusver de mooiste en meest indrukwekkende partij van het toernooi! Notatie van het diagram: Wit: Kb2, Df3, Tel, Th2, Pd4, pi. a2, c3, c2,f4, g5. Zwart: Kf8, Dc8, TP, Ld7, Ph5, pi. a7, b6, d6, e6, f5, g6, h7. GOTHENBURG (GPD) - Tot grote schrik van het organisatie comité heeft Tomas Gustafson zich teruggetrokken voor het Eu ropees Kampioenschap, dat dit weekeinde in Gothenburg wordt gehouden. De 29-jarige Zweedse titelhouder voelt zich allesbehal ve fit, nadat hij afgelopen dins dag in Davos door (vermoede lijk) voedselvergiftiging werd ge- troffen. Gustafson trainde gister morgen nog wel even, maar hij stapte na enkele rondjes bleekjes van het ijs. „Ik heb de beslissing over het al of niet deelnemen zo lang mo gelijk uitgesteld", aldus Gustaf son, die eind oktober met een zware enkelblessure kampte en begin december een stevige griep te pakken had. „Mijn licha melijke conditie is nu evenwel niet goed genoeg voor een zwaar toernooi. Als het EK een paar da gen later was geweest, had ik mee kunnen doen. De tijd is nu te kort geweest om te herstellen. Ik wil eerlijk ten opzichte anders over. Op de vraag wie er volgens hem zijn opvolger wordt, antwoorde hij na enig na denken: „Leo Visser". Loting zelf blijven en niet tegen beter weten in starten. Ik speel toch niet mee om de ereprijzen. Ik weet niet of ik nu moet lachen of huilen. Ik ben -voor mezelf blij, dat ik de knoop heb doorgehakt, maar voor de organisatie vind ik dit heel vervelend". De EK-organisatoren hoopten met de aanwezigheid van de tweevoudig olympisch kam pioen van Calgary een redelijk aantal toeschouwers te trekken. Voorzitter Lars Heldinn van het organisatie-comité: „We gingen uit van 4000 toeschouwers per dag. Dat aantal zit er nu niet meer in. Op dit moment zijn 1500 kaar ten per dag verkocht. Gustafsons afzegging betekent een gevoeli ge klap". Tomas Gustafson is tot dusver re weinig gelukkig geweest met zijn optredens in eigen land. In 1984 bereikte hij vlak na zijn suc cesvolle optreden bij de Winter spelen in Serajewo (goud en zil ver) niet eens het eindklasse ment van het WK in Gothenburg. Een jaar later zette hij die nega tieve tendens voort in zijn eigen woonplaats Eskilstuna, waar Hein Vergeer Europees kam pioen werd. Het EK wordt vandaag en mor gen op het ijsbaantje van Rudda- len in een buitenwijk van Go thenburg gehouden. Het beken de Ullevi-stadion, waar Henk van der Grift, Kees Verkerk en Ard Schenk ooit wereldkam pioen werden, wordt niet meer gebruikt voor schaatsevenemen- To- ten. Door het ontbreken mas Gustafson en het 'gekwak- kel' van andere favorieten als Mi chael Hadschieff, die gisteren nog niet helemaal hersteld was van zijn verkoudheid en ooghol te-ontsteking, en Leo Visser (liesblessure) dreigt het EK al op voorhand een kwalitatief onder maats toernooi te worden. Ge rard Kemkers is voor velen de to renhoge favoriet. Gustafson dacht daar gistermidag evenwel Het resultaat van de loting is: 500 meter: eerste paar: Eminger (Oos) - Karlstad (Noo), 2. Karlberg (Zwe) - Bengtsson (Zwe), 3. Hadschieff (Oos) - Bos (Ned), 4. Portijk (Ned) - Sighel (Ita), 5. Visser (Ned) - Jermolin (Sov), 6. Kemkers (Ned) - Snetkov (Sov), 7. Leppanen (Fin) - Andersson (Zwe), 8. Garajev (Sov) - Herda (Brd), 9. Kincl (Tsj) - Radke (Pol), 10. Jeklic (Brd) (DDR), 13. Markowski (Pol) - Syvert- sen (Noo), 14. Zakarias (Oos), 14. Le- dergerber (Zwi) - Monti (Ita) - Green (GBr). 5000 meter: 1. Visser - Jermolin, 2. Portijk - Kemkers, 3. Bos - Karlberg, 4. Snetkov - Sighel, 5. Eminger - Had schieff, 6. Bengtsson - Karlstad, 7. Klisjo - Andersson, 8. Garajev - Lep panen, 9. Radke - Kincl, 10. Jarvinen - Jeklic, 11. Koss - Herda, 12. Adeberg - Green, 13. Syvertsen - Zakarias, 14. Markowski - Ledergerber, 15. Monti - •Zinke. LEIDEN - Bas van Kan zal nooit meer kunnen voetballen. Erger; het is zeer de vraag of de bijna verbrijzelde enkel van de 24-jarige speler van Noord wijk volledig geneest. Een maand na de pijnlijke confrontatie met Katwijker Marcel Harteveld in het duel Noord wijk 2-Quick Boys 2 heeft Van Kan nog steeds geen zekerheid of hij ooit nor maal zal kunnen lopen. Omdat de blessure hem belemmert zijn maatschappelijke functie uit te oefenen, overweegt Van Kan naar de rechter toe te stappen. Hij wil volledig schadeloos worden gesteld van de gevolgen, die de 'klap' op 17 december vorig jaar heeft aangericht. Per 1 januari heeft Bas van Kan een nieuwe baan aanvaard als tech nisch commercieel medewerker bij een computerfirma, maar zijn nieuwe baas hoeft voorlopig niet op de komst van de pechvogel te rekenen. "Dat is vervelend, vooral als je bij een nieuwe werkgever be gint. Er is me de tijd gegeven om te herstellen, maar voor m'n gevoel mag het niet te lang duren". De kans dat de enkel niet meer voor 100 procent kan functioneren is "aanwezig", gaat Van Kan af op de voorspellingen van de chirur gen. "Ik mag al blij zijn als ik straks weer normaal kan lopen. En als dat lukt, blijf ik waarschijnlijk pijn houden in die enkel". Gevolgen Het volledig ontwrichte gewricht heeft voor Van Kan nog meer ge- DORDRECHT (ANP) - Oud-we reldkampioen Ton Sijbrands is weer 's werelds sterkste dam mer. Zijn gedeelde tweede plaats in het laatste toernooi om de we reldtitel leverde hem nog zes ra- tingpunten op, waardoor hij met een voorlopig onaantastbare voorsprpng de wereldranglijst aanvoert. Wereldkampioen Alexei Tsjizjov veroverde in Su riname 35 punten waardoor hij naar de tweede plaats oprukte. Koeperman, die in 1988 nummer één van de wereld, zakte naar de derde plaats en wordt op de voet gevolgd door Harm Wiersma, die door zijn deelnemen aan de in terlandwedstrijden tegen de Sovjetunie vorig jaar weer op de actieve lijst is verschenen. De ranglijst telt nu tien spelers met een rating van boven de 2400 punten, onder wie vierNeder landse spelers. De beste Nederlandse speel ster is nog steeds Karen van Lith, al werd de Rosmalense gepas seerd door een vierde Russin. Zij zakte naar de vyfde plaats. We reldkampioene Zoja Sadovskaja overschreed als eerste speelster ter wereld de grens van 2400. Zij heeft een voorsprong van 39 pun ten. Oud-wereldkampioen dam men Marcel Deslauriers is op 83- jarige leeftijd in zijn woonplaats Montreal overleden. De Cana dees was in de jaren 1956-1958 wereldkampioen, nadat hij in 1952 als sterkste speler op het Ca nadese dambord in het interna tionale damspel geïnteresseerd was geraakt. Deslauriers was de laatste jaren wegens een oogaan doening niet meer actief. door Rob Onderwater volgen. "Dat ik al geruime tijd stil sta, scheelt mij aan inkomsten. Daarom overweeg ik ook naar de rechter toe te stappen. Maar ik wil eerst alles op een rijtje zetten. Dan pas kan ik de concequenties over zien. Er is een kans dat ik via de voetbalverzekèring wat geld terug krijg, maar dat is lang niet genoeg. Met loonderving houdt de verzeke ring nauwelijks rekening. Ze keren niet meer uit dan vijftig gulden per week. Dat is te weinig". Bas van Kan is volgens zijn zeg gen "opzettelijk" geraakt, tijdens de bewuste wedstrijd op de Noord- wijkse Duinwetering. De feiten: tien minuten voor tijd bij een stand van 3-2 voor de thuisploeg breekt Van Kan door. In het strafschopge bied wordt de aanvaller van achte ren door Marcel Harteveld gestuit. Opzettelijk of niet, de gevolgen zijn aanzienlijk, blijkt naderhand in het ziekenhuis: een gebroken kuit been, een op drie plaatsen gebro ken enkel, afgescheurde enkelban den en een afgescheurd kapsel. "De enkel lag naast m'n been, al leen de achillespees zat er nog aan vast", herinnert Van Kan zich het voorval als de dag van gisteren. Waar Van Kan zich niet in bedek te termen uitlaat, toont Marcel Har teveld zich weinig mededeelzaam. "Ik heb niks met zijn mening te maken. Als hy zegt dat het opzette lijk is gebeurd, moet'hij dat weten. Het is nu eenmaal gebeurd en dan is het verder over en sluiten. Daar ben ik makkelijk in. En van de be langstelling van de pers .word ik niet wijzer, dus zeg ik verder niks", stapt Harteveld kennelijk onbewo- i Harteveld die overtreding kwalijk, r i eenmaal gebeurd. Zaak i gen over het leed van het slachtof fer heen. Volgens Arie Haasnoot, vlagge- nist. tijdens de reserve-streekder- by, was de overtreding van Har teveld "zeker niet opzettelijk". "Volgens mij is Van Kan verkeerd terecht gekomen. Het was een overtreding die zo vaak in een wed strijd voorkomt. Van opzet was pertinent geen sprake, de wed strijd was er ook niet naar. En als er wel opzet in het spel was, had ik dat zeker gezegd", oordeelt de ex-voet baller, in functie als lèider van de Katwijkse reservemacht. Belangstelling Haasnoot heeft zich in de afgelo pen weken een aantal malen bij Van Kan gemeld, om zich op de hoogte te stellen van het gene zingsproces. "Ik heb 'm een keer of Dammen vijf gebeld, anders krijg je achteraf weer het verwijt datje als club geen belangstelling toont. Ik wilde naar 'm toe, maar daar had hij eerst wei nig trek in. Uiteindelijk vond Van Kan het goed dat de aanvoerder en ik hem thuis kwamen opzoeken". Marcel Harteveld wilde Haas noot vergezellen, maar Van Kan wil die confrontatie liever vermij den. "Ik ben bang dat ik mijzelf emotioneel niet onder controle heb als ik Harteveld onder ogen kom. Daarom wil ik voorlopig de boot af', toont de gevelde voetballer zich niet vergevingsgezind. "Ik neem Harteveld die overtreding kwalijk, maar het is nu eenmaal ge beurd. Zaak is nu om de herstellen. Daar wil ik nu al mijn energie in stoppen. Dat heeft nu de hoogste prioriteit". (foto Holvast) Haasnoot vindt dat de Leidse Noordwijker overdrijft als hij naar de rechter stapt. "Dat gaat me te ver. Wat wil hij trouwens mee be reiken? Het was een overtreding, zoiets gebeurt nu eenmaal tij- ALGIERS (Reuter) - Libië heeft de kwalificatiewedstrijd voor de we reldtitel voetbal tegen Algerije af gelast. Volgens een melding van Radio Algiers zou het veld te dicht bij de controversiële fabriek in Rabta liggen. Volgens de Verenig de Staten, die hebben gedreigd het gebouw te bombarderen, worden in die vestiging chemische wapens gemaakt. Libië, dat zegt dat de fa briek dient voor de produktie van medicijnen, neemt het dreigement serieus en is bang voor een aanval tijdens het duel. De Algerijnse radio meldde dat het hoofd van een Libische delega tie tijdens een bijeenkomst in Tri poli verklaarde, dat Libië het volk niet kan bloot stellen aan mogelijk gevaar, door te dicht bij Rabta te spelen. Rabta ligt ongeveer zestig kilometer van Tripoli. In het be richt werd niet gemeld waar het voetbalveld is. Door het besluit van de Libiërs zal Algerije, volgens de reglemen ten van de wereldvoetbalbond FI FA, tot winnaar van het duel wor den uitgeroepen met 2-0. De bus van de Turkse eerste di- visieploeg Samsunspor is gisteren betrokken geweest bij een ongeval, waarbij vier doden vielen en elf personen werden gewond. Op een bergweg in de omgeving van Samsun bij de Zwarte Zee kwam de bus in botsing met een vracht auto. Bij het ongeval verloren trainer Nuri Asan en speler Mete Adanir het leven. Ook de twee chauffeurs van de bus werden gedood. Tien andere spelers en een bestuurslid van de club liepen verwondingen op. De Turkse voetbalbond heeft voorlopig alle wedstrijden van Samsunspor, dat dertiende op de ranglijst staat, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Na Racing Club de Paris is ook Girondins Bordeaux uit de Franse eerste divisie in moeilijkheden ge komen. De veertiende plaats op de ranglijst heeft de inkomsten dit sei zoen drastisch omlaag gebracht, bovendien dreigt een navordering van de Franse belastingdienst. BIRMINGHAM (SID/AFP) - Clau dia Leistner heeft gisteren haar po sitie in de strijd om de Europese ti tel kunstrijden op de schaats voor vrouwen verstevigd. De 23-jarige Westduitse liet voor de 2000 toe schouwers in Birmingham zien ook de beste rijdster op de korte kür te zijn. Haar technische vermo gen de vereiste sprongen en pi rouettes uit te voeren volgens de regels, was groot genoeg de con currentie voor te blijven. De Britse Joanne Conway werd door de jury andermaal op de tweede plaats neergezet. Zij bleef Natalja Lebe- deva (Sov) voor. Voor de Nederlandse kampioene Jeltje Schuiten werd het eerste Eu ropese seniorenkampioenschap een succes. Zij kwalificeerde zich gisteren voor de laatste dag. Na de verplichte figuren en de korte kür bezet Schuiten de negentiende plaats, de eerste twintig mogen vandaag uitkomen in de finale, de lange kür. Rijsbergen blijft bij Roodenburg LEIDEN - Wim Rijsbergen blijft in elk geval nog een seizoen bij Roodenburg. Gisteren kwamen de voormalige international en het be stuur van de club uit Noord tot overeenstemming om het contract te verlengen. Naast zich als hulptrainer voor het tweede en derde team krijgt Rijsbergen versterking in de per soon van Eelco Filemon. Die neemt tevens de B-regionalen over van Jan Zoetemelk. Die op zijn beurt gaat weer op zoek naar een standaardteam in de regio. File mon, ex-speler van Roodenburg, was drie jaar werkzaam bij de jeugd van ADO uit Den Haag. Bob van Bohemen wordt de ver antwoordelijke man bij de A-regio nalen van Roodenburg. Hy volgt Han Tisseur op die zijn heil elders zoekt. dens het voetbalspel. Die neem je als je in het veld staat. An ders moet je gaan dammen. Be grijp me goed, ik wil die actie van Harteveld niet goedpraten, maar ik heb op de velden heel wat zwaarde re overtredingen gezien. Harteveld is er ook niet uit gestuurd. Hij kreeg een boeking, dat zegt toch ei- genlyk al genoeg". Van Kan daarop: "Het is toch wel typerend dat Quick Boys zo rea geert. De chirurgen in het zieken huis konden niet begrijpen dat zo iets op een voetbalveld kan gebeu- ADVERTENTIE Waterpotowedstrijd Zijl L.G.B.- Daxima het Ravijn Zondag 22 januari Aanvang 17.00 uur zwembad de Zijl u aangeboden door: GWSCH -TEKSTVCTWWWGSeunO Joop Bmrgheewt 11 Mi on-234ru-iu:on-23*OM

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17