Vastenwonder Pijnacker leidde ieder om de tuin Negen van de tien lijders zijn vrouwen aan anorexia ZATERDAG 21 JANUARI 1989 PAGINA 13 Engeltje v.d. Vlies zou 30 jaar lang niet hebben gegeten en gedronken LEIDEN/ZOETERWOUDE - Het armelijke Zuidhollandse dorpje Pijnacker genoot in het begin van de negentiende eeuw landelijke bekendheid. De reden: Pijnacker was de woonplaats van Engeltje van der Vlies, een vrouw van wie men beweerde dat ze dertig jaar lang zonder eten en drinken leefde. Geen wonder dus dat Engeltje door het leven ging als het 'Wonder van Pijnacker'. Maar na haar dood kwam de des illusie. Van een wonder, zo bleek tot grote ontsteltenis, was geen sprake. De lijkschouwer, die sec tie verrichtte, stelde vast dat En geltje jarenlang de boel bedroog. Kortom, grote verontwaardiging alom. Want een vrouw, die als vroom christen werd be schouwd, maakte in één klap alle goedgelovigen belachelijk. door Jan Westerlaken Engeltje van der Vlies, een sen satie in haar tijd. Het is één van de meest smaakmakende verha len uit het boek 'Van vastenwon der tot magerzucht' van Ron van Deth en Walter Vadereycken. Smaakmakend, omdat Engeltje dertig jaar lang kans zag ieder een om de tuin te leiden en uit groeide tot een internationale be zienswaardigheid. Haar leven begon op 20 augus tus 1787 in Schiedam. Engeltje, zo bleek al spoedig, was niet sterk. Ze was nog maar vijfjaar oud toen ze aan zware stuipen en hevige buikpijnen leed. Engeltje braakte wormen en soms een heel slijmnet. Maar dat was een malig. Dienstmeid Nauwelijks vijftien jaar oud ver liet ze Schiedam. Bij dominee Hoek in Pijnacker werd ze werk meisje en drie jaar later dienst meid. De grote klap kreeg Engel tje toen zij te horen kreeg dat haar broer 'in de loting' was ge vallen voor het leger van Napo leon. Die gebeurtenis was zo'n grote schok voor haar, dat ze van af dat ogenblik geregeld last kreeg van hevige zenuwtoeval len. De arts Grootenboer consta teerde in 1814 dat Engeltje een opgezette buik en maagklachten had. Eten deed ze steeds minder. Het enige dat er nog in ging was wat karnemelk. Zelfs het toedie nen van medicijnen moest men staken, omdat Engeltje alles di rect weer uitbraakte. Een uitzon dering maakte ze voor het uitzui gen van 'koppen van visch', stuk jes vleesch, een hapje salade'. Na verloop van tijd stopte ze ook hiermee en spoelde ze haar mond alleen nog maar met een slokje water. Men begon voor haar leven te vrezen toen ze hevi ge pijn in haar borst kreeg en be nauwdheid en chronische ont stekingen optraden. Het wonderbaarlijke vasten van Engeltje ging als een lopend vuurtje rond. De arts Grooten boer schreef in 1826: 'De toe vloed van toeschouwers was in den loop van dezen zomer vrij groot, zoodat het getal hier van over de duizend beliep'. Engeltje van der Vlies werd zelfs als een toeristische atraetie opgenomen in een Engelse reisgids. Curieus Het kon niet uitblijven. De meest curieuze verhalen deden de ron de over de voedselonthouding van het 'Wonder van Pijnacker'. Sommigen meenden dat Engel tje teerde op een 'vleeschboom' die zou worden gevoed door de lucht, die via het altijd open staande raam haar kamer bin nenstroomde. Anderen wan trouwden de zaak en waren er van overtuigd dat ze bedrog pleegde. üm aan al die geruchten een einde te maken werd er op aan drang van de geneeskundige in- spectie_een onderzoek op touw gezet, ülngeltje zag hier kelijk weinig heil in. 'Waarom zou ik zulks doen', zei ze. 'Het is Onmogelijk mij te vervoeren en onaangenaam om bewaakt te worden. Ik heb er geen onmid dellijk belang bij of men het ge looft of niet. Ik doe het om geene giften of gaven'. Door tussen komst van de burgemeester van Pijnacker slaagde men erin En geltje tot medewerking te bewe gen. Vier waaksters hielden het 'Wonder van Pijnacker' van 11 november tot 9 december 1826 vier weken lang dag en nacht in de gaten. De overheid nam de kosten voor haar rekening. De waaksters waren van onbespro ken gedrag en ze kenden Engel tje niet. Zij dienden hun taak nauwgezet te verrichten 'op ver beurte van het geheele loon'. Bo vendien zouden de chirurgijn van het dorp (Grootenboer) en de arts-leden van de commissie haar geregeld onverwachts be zoek brengen. Dagboek Het dagboek, dat de waaksters bijhielden, begint met de woor den: 'Het bed naauwkeurig gevi siteerd, de patiënte uitgekleed en verschoond; niets gevonden. En geltje bracht haar dagen door met breien, naaien, lezen en groenten schoonmaken zonder dat ze iets at of dronk. De waak sters eindigden dagelijks stee vast hun verslag met de woor den: 'niets gebruikt'. Begrijpelijk dat de onder zoekscommissie in haar eind conclusie verbaasd was over het feit dat Engeltje en zo weldoor voed uitzag en alles zo gelaten, zelfs vrolijk en opgeruimd on derging. De commissie kon niet anders dan toegeven 'dat Engel Een tekening van Engeltje van der Vlies uit 1827. tje van der Vlies behoort tot die zeldzame voorwerpen die eenen zeer aanmerkelijken tijd zonder eenig vast of vloeibaar voedszel, heeft kunnen bestaan'. Het verslag var werd op 18 december 1826 door een rechter in Delft onder ede be vestigd. Het 'mirakel van Pijnac ker' won hierdoor aan overtui gingskracht. Om het wonder voor het nageslacht te bewaren werd in 1830 een oorkonde opge steld, die men in het orgel van de hervormde kerk in Pijnacker verborg. Engeltje kreeg tussen 1835 en 1838 geregeld bezoek van dominee Van Koetsveld. Vol gens hem kwamen er nog steeds vele bezoekers Engeltje bewon deren, maar ze wisselde nauwe lijks een woord met hen. Overlast Het bezoek betekende overlast de. Voor het noodzakelijke on derhoud van haarzelf accepteer de Engeltje nu geld dat men haar bood. De onverschilligheid van zijn collega-predikant in Pijnac ker ten opzichte van Engeltje bracht dominee Van Koetsveld ertoe de pastorale zorg voor haar op zich te nemen. Daarbij viel hem op dat als hij haar levens loop ter sprake bracht EngeHje gesloten, ja bijna 'achterhou dend' was. De dominee meldde dat ze niet was vermagerd, maar een bleek, wat bol gelaat had. En geltje werd toch ziek en wel zo ernstig dat men weer voor haar leven vreesde. Hoewel Engeltje zelf 'tot ster ven bereid' was, liet de dopd nog jaren op zich wachten. Pas op 23 december 1853 kwam aan het le ven en het lange vasten van En geltje van der Vlies een einde. Di rect nam men de gelegenheid te baat om alsnog duidelijkheid te krijgen over haar jarenlange voedselonthouding. De burge meester van Pijnacker verwittig de onverwijld de geneeskundige inspectie die het 'haar roeping achtte om aan het lijk dezer vrouw een ontleedkundig onder zoek in het werk te stellen'. Een onderzoeksteam, onder wie de Leidse hoogleraar anato mie en fysiologie H.J. Halberts- ma, opende op 25 december om half één 's middags het lijk van Engeltje. Een schoollokaal in het dorpje, waar veel genodigden waren samengedromd, werd als sectieruimte gebruikt. Ontknoping Het geschokte onderzoeksteam kwam tijdens de autopsie tot de ontdekking dat Engeltje jaren lang boerenbedrog had ge pleegd. Het trof overblijfselen van plantaardig en dierlijk voed sel aan. De conclusie van het sec tierapport: 'Het vermeoncj won der, gelijk zich liet verwachten, is niets anders, dan eene jaren lang voortgezette mystificatie van het ligtgeloovig publiek'. De verontwaardiging was groot. Dominee Van Koetsveld beschrijft de 'lijkopening' als volgt: 'Maar opeens ging het ont leedmes als een signaal in de hoogte. Er valt een zware vloek; het spijt mij, dat ik het zeggen, moet, maar het is vergeven; want - de karnemeld met grutjes, ten deele nog onverteerd, kwamen nu uit de ingewanden te voor schijn, als 't corpus delicti, dat het vroom, of gewis niet vroom bedrog bewees'. De chirurg vloog daarna op de man af bij wie Engeltje de laatste jaren had ingewoond, schudde hem ruw door elkaar en dreigde de zaak aan de rechtbank voor te leggen. Maar de man viel op zijn knieën en stamelde dat zij arme mensen waren die van dergelijke voordeeltjes moesten leven. De gene die hun dit had geleerd, had hun verzekerd dat het geen zon de was en dat zij er geen kwaad mee konden. De vrouw die haar verpleegde, bekende dat Engel tje dagelijks 'theebouillon' en melk had ingenomen. Bedstee Later kwam ook aan het licht hoe Engeltje de vierweekse observa tie in 1826 had doorstaan. In haar verblijf stonden zowel in de voor- als in de achterkamer bed- stedes die door een planken be schot van elkaar waren geschei den. In dat beschot bevond zich aan het hoofdeinde een luikje dat aan de kant van het voorvertrek door een grendel was afgesloten. Onopgemerkt kon Engeltje op die wijze heimelijk worden ge voed en gelaafd. De publikatie was voor velen een grote schok. Wie haar jaren lang welhaast als een heilige had vereerd, kon nu geen enkel be grip meer opbrengen voor 'het vrouwtje van Pijnacker. Zij werd in de media genadeloos veroor deeld. Een artikel in één van de kranten eindigde met de woor den: 'In haar leven het voorwerp van medelijden en liefdadigheid, neemt Engeltje van der Vlies in haar graf de welverdiende min achting en verontwaardiging mede; want de wetenschap heeft het ontzielde ligchaam doen spreken, en in haren dood is haar de bekentenis ontrukt: 'Mijn vroomheid was bedrog, mijn krankheid veinzerij, mijn gehee le leven eene aaneengeschakelde logen'. De oorkonde die in 1830 ter herinnering aan het wonder in Pijnacker achter het orgel van de hervormde kerk was verborgen, werd in 1892 gevonden. Men be sloot haar daar opnieuw te ver bergen, zij het met de toevoeging dat het wonder op een komedie berustte Zoeterwoudse psycholoog schrijft boek over geschiedenis magerzucht LEIDEN/ZOETERWOUDE - Anorexia nervosa, een ziekelij ke neiging om niet te eten, is een kwaal die vooral meisjes in de puberteit en jonge vrouwen treft. Negen van de tien lijders, zijn vrouwen. Het restant, één dus, is man. Ron van Deth, een 33-jarige psycholoog uit Zoeterwoude, schrijft dat in zijn boek over de geschiedenis van anorexia. Van Deth kreeg hierbij hulp van de Belgische psychiater Walter Vandereycken. Het boek, getiteld 'Van vastenwon der tot magerzucht' belicht onder meer de spraakmakende historie van Engeltje van der Vlies (1787- 1853) uit Pijnacker. De vrouw, die in Schiedam werd geboren en tie-, tallen jaren achtereen als een vas tenwonder werd gezien. De Zoeterwoudenaar is op het onderzoek, waarover «hij nu een boek heeft gepubliceerd, aan de Leidse universiteit afgestudeerd. Van Deth en Vandereycken komen in hun boek tot de conclusie dat anorexia nervosa een moderne ziekte lijkt, omdat er voor 1900 niets of nauwelijks iets over is ge schreven. Alleen over uitzonderlij ke gevallen als Engeltje van der Vlies uit Pijnacker of de zogenaam de hongerkunstenaars, die om pu re geldzucht niet aten en zich op kermissen, vaak onder een glazen stolp, lieten bewonderen. Slank Van Deth is van mening dat anor exia nervosa een aandoening is die pas in de laatste tientallen jaren de kop heeft opgestoken. De psycho loog zegt dat de ziekte wel eens ver band zou kunnen houden met al lerlei veranderingen die in deze eeuw hebben plaatsgehad. Slank, bijvoorbeeld, was mooier dan mol lig, vertelt Van Deth. Bovendien werd de puberteit 'ontdekt'. Anorexia, wat is het nu precies? De psycholoog legt uit dat hieraan zowel fysiologische-, culturele- en psychologische oorzaken ten grondslag liggen. "Er is nog weinig over bekend, omdat er zo goed als niets is gedaan om het verleden van anorexia op te sporen. Tegen stellingen waren er wel: de één be weerde dat het ging om een al eeu wenoude ziekte en een ander stel de dat het om een kwaal van deze tijd ging. Maar een echte beschrij ving ontbreekt. In elk geval kende men, medisch gezien, de ziekte vóór 1873 niet". Het fanatiek streven naar mager- Kinderen woonwagenbewoners geweigerd LEIMUIDÈN - De twee kinderen van de familie W. Lugters uit Leimui- den mogen zich de komende twee weken niet op de openbare basisschool De Torenvalk vertonen. Een brief van het college van B en W met die me dedeling is woensdagavond door de politie bij de familie in het woonwa- gencentrumpje bezorgd. Dat is gebeurd nadat de vader van het tweetal woensdagochtend woedend de school binnenstapte, omdat zijn kinderen 'voor de zoveelste keer' zouden zijn geslagen. Volgens burgemeester M. Boelen van Leimuiden is de brief geschreven in overleg met de onderwijsinspectie. "Deze maatregel is genomen om wat rust in de tent te brengen en om ons de kans te geven te bekijken wat ons te doen staat", aldus Boelen. "Maandag is er een gesprek met het pro vinciaal platform voor woonwagenbewoners. Ik hoop dat er dan een op lossing voor het probleem komt", is alles wat hij verder kwijt wil. Directeur A. Brandsma-Kemer sluit zich daar bij aan: "Verder wil ik er niets over zeggen. De burgemeester is in deze kwestie de woordvoerder". De medezeggenschapsraad van de school, die bestaat uit drie ouders en de drie leerkrachten, wil op korte termijn een gesprek met Boelen over de 'veiligheid' van leerkrachten, ouders en kinderen. te was wel bekend onder heiligen. Zij deden dat om één te worden met Christus. Op die manier ver wierven zij zich een status, omdat ze dan dichter bij God zouden staan. De hallucinaties die na een lange période van niet eten optra den, worden in de oude geschriften beschreven als visioenen. Wondermeisjes De zogenaamde wondermeisjes, tot wie ook Engeltje van der Vlies in haar tijd werd gerekend, deden het om zich tot 'wonder' te ontwik kelen. Ze kregen niet alleen veel publiciteit, maar konden er boven dien goed geld mee verdienen. Grote kapitalen zelfs. En dat staat dan weer in schrille tegenstelling tot de meisjes die nu in psychiatri sche inrichtingen voor anorexia worden behandeld. Tegenwoordig, aldus Van Deth, wordt er wel van een epidemie gesproken. Vooral de laatste twintig jaar is de kwaal enorm toegenomen. Het zijn vooral meisjes en in mindere mate vrou wen die eraan lijden. Eén op de tien gevallen is een jongen. De problemen van anorexia ner vosa kwamen in het begin van de negentiende eeuw met name voor in de hogere milieus. "Wij", zegt Van Deth, "hebben het accent ge legd op die maatschappelijke fac toren. Het ideaal om slank te zijn. Dan ook maak je de opkomst van de haute cuisine mee: veel betalen voor erg kleine porties. Juist in die hogere kringen wordt weinig gege ten en in de beperkte klasse zie je juist dat men volop voedsel naar binnenwerkt". Bulemie De psycholoog heeft ontdekt dat er een nieuw verschijnsel dat, net als anorexia, veel met het gemoed heeft te maken, zit aan te komen: bulemie. In gewoon Nederlands: vraatzucht. En ook hier zijn het voor het merendeel vrouwen die eraan lijden. Minstens tachtig pro cent, schat Ron van Deth. Bulemie wordt gekenschetst door het in korte tijd 'vreten' van grote hoeveelheden voedsel. "Die i", verduidelijkt de psycho loog, "zien kans om binnen de kortste keren een hele ijskast leeg te plundereh. Of het nu gaat om slagroom met zoute haring of zure bommen, het maakt niets uit. Alles wat eetbaar is gaat naar binnen. Het verschil met anorexia is, dat de lijders aan deze aandoening direct na de vreetpartij de vingers in de keel steken om het er weer uit te gooien. In tegenstelling tot anor- exia-patiënten proberen zij hun kwaal voor de omgeving verborgen te houden. Wat je wel dikwijls ziet is, dat dit soort uitspattingen wor den gekoppeld aan een eetloze pe riode." Het is de bedoeling dat Van Deth samen met Walter Vandereycken op zoek gaat naar het ontstaan van dit verschijnsel. Want er zijn bizar re beschrijvingen van bulemie be kend. Van mensen die hele scha pen of ganzen naar binnen werkten en zelfs levende muizen opaten. De geschiedenis over Engeltje van der Vlies, het 'Wonder van Pijnacker', hieronder. JAN WESTERLAKEN Ron van Deth: Negen van de tien anorexialijders zijn vrouwen. (foto Wim Dijkman) Agrarische school Ter Aar sluit TER AAR - De Lagere Agrarische School (LAS) in Ter Aar gaat op 1 augustus 1990 dicht omdat er te weinig leerlingen zijn. De school zit al jaren onder de ministeriële norm van 120 kinderen. Op dit moment zijn er volgens adjunct-directeur M. Lange-Meij- ers 65 leerlingen. Om de toekomst veilig te stellen heeft de school ge probeerd te fuseren met het Agra risch Onderwijs Centrum in Aals meer, maar dat gaat niet door om dat een dergelijk centrum geen de pendances mag hebben. De huidige klassen 1 en 3 blijven volgend jaar in Ter Aar op school. Leerlingen van klas 2 moeten naar Aalsmeer of Alphen. Volgens de adjunct-directrice is het beter dat zij de twee laatste schooljaren, de bovenbouw, door brengen op één school. Het is nog niet bekend of ko mend schooljaar wordt begonnen met een nieuwe eerste klas. Dat is volgens Lange afhankelijk van het aantal leerlingen dat zich aan meldt. "Als er twintig of meer leerlin gen zijn, komt er een eerste klas". Aan de school zijn momenteel veertien leerkrachten verbonden. De docenten die volgend school jaar minder uren les kunnen geven, krijgen hun salaris doorbetaald. Het is de bedoeling dat zij de vrije uren benutten voor extra begelei ding van leerlingen. Wat er het jaar daarna met hen gaat gebeuren is nog niet bekend. 1 - Tan, Zwijnenburg, Mëyer, fen, Verhage, Groeneveld, de R Ruiter, Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om i en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten 1 Groep Leeuwen, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel: 155010, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis, tel: 126371Min nebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: J. Nijkamp, tel: 149298. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Pleiter, tel: 131337, Fruinlaan 11. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely. tel: 416555, Lek straat 91a. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- R.E.& J.G. Zaaijer, t 316008, R.P. Geerlingspad, 11. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, tel: 720404, Ken- nedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Venrooij, tel: 144356. zo 8 uur tof 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel: 894539, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur (alleen voor spoedge vallen). Oegstgeest Steenhoven. Regentesselaan 45, tel: 177461. Voorschoten za: E. Schotanus. Leidseweg 305, tel: 2356; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 10834. Wassenaar za: J. Huls. tel: 13027, Hofcampweg 65; zo: R. van Niekerk, tel: 19014, Polanenpark 92. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, "nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt w'aarge- den, tel: 071-315048; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Was senaar, tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071- 890405. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegst geest, tel. 173266; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: A. van der Vorst, Warmonderweg 25, Leiden, tel: 071-173847; spreekuur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts R.S. van Mierlo spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar R. da Siva, Van Duivenvoordelaan 36, tel: 14767. ZATERDAG 21 JANUARI Leiden rommelmarkt bij speeltuinvere niging Ons Eiland, Kortenaer- straat, van 10.00 tot 15.00 uur. kaart- en sjoelavond Muziek- en showband Concordia, Lange- gracht 61aanvang 20.00 uur. jazzmarkt in de Waag. voorstelling: The Mousetrap', van Agatha Christie, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Leids Barokensemble, 20.15 uur in de Lokhorstkerk. voorstelling: 'Oorlog' door To neelgroep De Trust, aanvang Town Jazz Festival met o.a. Chris Barber, Joan Harring ton, Climax Jazz Band e.a. aan vang 21.00 uur in de Stadsge hoorzaal. film: 'Paris Blues', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. optreden Hgrry's Jazz Blues Band, aanvang 21.15 uur in The Duke. optreden 'Gypsy Swing Quin tet', een 5-mans zigeunerorkest, aanvang 22.00 uur in Droomfa- briek. theatershow: 'Betty, oftewel een dag'uit het leven van een panisch optimist', door cabaretier Sjoukje Dijkstra (Eric Winders), aanvang 22.00 uur in het Bree- huys, Breestraat. Leiderdorp optreden 'Hothouse Jazzmen' uit Zweden, top-oude stijlorkest, aanvang 21.30 uur in De Holland- sche Tuyn, Hoofdstraat. ZONDAG 22 JANUARI Leiden prestatieloop en drieluik-mara thon AV Holland, start om 11.00 uur op de atletiekbaan van het Leidse Hout. klaverjas- en sjoelwedstrijd muziekvereniging De Burcht, aan vang 14.00 uur in haar Burchtves ting, Aalmarkt. bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers, aanvang 14.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bern- hardkade. uitswingen in cafó Cheers en The Duke, aanvang 14.00 uur. voorstelling: The Mousetrap' door de Hollandse Comedie, aan vang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. kindervoorstelling (4 tot 12 jaar): 'Zwanendons', door Theo Terra, aanvang 15.00 uur in het Lak-Theater, Cleveringaplaats. gospelconcert in de Hartebrug- kerk, aanvang 14.00 uur. optreden 'New Generation of Oegstgeest 10 jaar zwembad Poelmeer: nachtzwemmarathon van 00.00 tot 08.00 uur; discozwemmen van 14.00 tot 16.00 uur. concert in de Concertserie Oegstgeest door Affetti Musicali, aanvang 14.00 uur in de Groene Kerk, Haarlemmerstraatweg. Voorschoten concert Frans van der Tak en Reggy Meyler mmv Martien van Warmond optreden The New Orleans Syncopaters met o.a. George Wassenaar lunchconcert Paul van Utreccht (gitaar) en Xenia Meijer (zang), aanvang 12.00 uur in De Pauw hof. orgelconcert Jacques van uur in de Dorpskerk. MAANDAG 23 JANUARI Leiden voorstelling: The Mousetrap' van Agatha Christie, door de Holandse Comedie,20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp hobbyclub houtbewerking voor 8 tot 12-jarigen, van 15.15 tot 17.30 uur in Sjelter, Heemraad-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13