Buurtvereniging 'dolblij' met nieuw onderkomen vallen 'Besluit over bouw sporthal moet snel Kies zelf de kleur waarmee u het effect van uw reclameboodschap wilt vermenigvuldigen. ami ra de gemeente net andersom". DUIZENDSTE WONING Adverteren met een steunkleur zorgt ervoor dat alle ogen op gericht zijn. En dat is een belangrijke wetenschap als u écht doeltreffend wilt adverteren. Onze advertentie-specialisten leggen u graag uit hoe een steunkleur voor het beste werkt. En dat het veel minder kost dan u denkt. Interesse? Bel 071-161400 Omdat u met een goed advies per saldo beter uit bent. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. mm* Jarenlange strijd Voorschotenaren werpt vruchten af VOORSCHOTEN - "Ons hui dige onderkomen rot onder on ze voeten weg. Gelukkig heeft de gemeente ingezien dat ze niet om een nieuw buurthuis in Bloemenwijk/Boschgeest heenkan". Oprichtster van de Voorschotense buurtvereni ging M. van der Peet heeft zich negen jaar ingezet voor nieuw bouw. Na in diverse bouwvalli ge pandjes te zijn gehuisvest, is het nieuwe onderkomen nu praktisch gereed. "Ik ben dol blij", zegt ze. In de loop der jaren heeft het buurt huis heel wat tegenslagen gekend. "De gemeente had toegezegd dat als het buurthuis goed zou lopen, we na de eerste keet een beter on derkomen zouden krijgen. We had Wassenaar boos over snelheid op Rijksstraatweg WASSENAAR - Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gisteren gevraagd om terug te komen op haar beslissing de maximum snelheid op een gedeelte wan de Rijksstraatweg in Wassenaar te verhogen tot 70 kilometer. De Wassenaarse gemeente raad wil op de gehele weg een maximum snelheid van 60 kilo meter per uur invoeren. Sneller zou niet kunnen vanwege alle in- en uitritten, zijwegen en tanksta tions. Tot verbazing van het col lege heeft de minister zich niets van de wens van Wassenaar aan getrokken. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck overweegt het college momenteel het besluit van de minister ook bij de Raad van State aan te kaarten. OEGSTGEEST - De woning aan de Frits Mehrtenslaan in Haaswijk die gistermiddag door voorzitter mr. P. Olivier werd vrijgegeven voor bewoning, was de duizendste in de historie van de Oegstgeester woningbouwvereniging Buiten- lust. Reden voor een feestje dat eer der op de middag was begonnen met praatjes en drankjes in de Roode Leeuw, waarbij volkshuis vestingswethouder mevrouw T. Blom (VVD) ook van de partij was. De duizendste woning is de 260ste woning van Buitenlust in Haaswijk. De woningbouwvereni ging, bijna 61 jaar oud, is ver noemd naar het aan Rijnsburg grenzende wijkje waar zij haar eerste 'arbeiderswoningen' bouwde voor het personeel van de NZH Trammaatschappij. Anno. 1989 kampt Buitenlust met de in Den Haag dichtgedraaide geldkraan waardoor het heel moeilijk wordt om de opknapbeurten van al die 1000 woningen veilig te stellen. (Foto Holvast). "Elke keer stonden i e clubs op straat". voordeur laten leggen. Daarboven op ligt nog een tweede drempel en voor het toilet ligt ook een drem pel". Van der Peet reageert verrast: "Mooi is dat, ik heb enige invaliden net gebeld dat ze welkom zijn. Wat is dat nou weer voor gedoe? Het is echt ongelofelijk". Van der Zwet weet he^ook niet meer: "Misschien maken ze wel een hellinkje, maar ik heb daar een hard hoofd in". Een telefoontje naar het architec tenbureau leert dat men van de problemen op de hoogte is. Woord voerder W.B. van der Wal legt uit: "Die hoge drempel voor de voor deur wordt nog weggewerkt. Daar komen tegels overheen en uitein delijk wordt het niet hoger dan drie centimeter. Dat zijn de voorschrif- Cel geëist tegen Leiderdorper M. van der Peet en L. van der Zwet: buurthuis graag als kinderspeel plaats zouden willen gebruiken. Van der Peet is echter ter ore geko men dat de gemeente over het veld je een weg wil aanleggen. "Dat is toch gewoon te gek voor woorden. Die weg staat niet in de plannen en dan komt-ie er net als wij het huis en het jeu de boules veld in gebruik gaan nemen. Kinderen kun je daar dan niet meer laten spelen, overste ken wordt ook onhandig. Het gek ke is, die weg is helemaal niet no dig". Dat de weg wel nodig is, laat een woordvoerder van de gemeente Voorschoten weten. "Achter het verenigingsgebouw is ooit een woonwijkje gepland. Maar de Douw van der Kraplaan moet in verbinding met de Baron Schim- melpenninck van der Oyenlaan blijven staan. Omdat die eerste straat voor een deel door huizen wordt afgesloten, maken we een klein weggetje tussen het jeu de boulesveld en het buurthuis". Al te veel zal het straatje niet voorstel len, aldus de zegsman van de ge meente. "Het wordt maar een klein straatje om de zorgen dat de Douw van der Kraplaan niet doodloopt. Veel verkeer komt daar niet". Voorzieningen Na al die jaren kan het buurthuis nu ook invaliden toelaten. De voor zieningen in het nieuwe gebouw zijn zoveel mogelijk aan rolstoelen aangepast. Toch heeft voorzitter Van der Zwet zijn bedenkingen: "Het is allemaal leuk en aardig, maar de architect heeft wel een enorme betonnen opstap bij de DEN HAAG/LEIDERDORP- /WASSENAAR - Wegens poging tot doodslag op een 12-jarig meisje is tegen een 22-jarige Leiderdor per gisteren voor de Haagse recht bank drie jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëist. De man, die werkzaam was op Duinrell in Was senaar, had het meisje meegelokt naar de caravan van zijn ouders met het voorwendsel dat hij een vrijkaartje had voor het Tiki-bad. In de caravan deed hij alsof hij het kaartje niet kon vinden. Het meisje was inmiddels op het bed gaan zitten en even later ging de Leiderdorper naast haar zitten. Het kwam tot een kleine vrijage, maar toen de verdachte zich realiseerde dat hij niet met zijn eigen vriendin bezig was, kwam het tot een plotse linge woede-uitbarsting. Hij gaf het slachtoffer eerst een klap, pakte daarna een klauwhamer, waarmee hij haar op het hoofd sloeg en trachtte haar daarna met een touw te wurgen. Het meisje verzette zich en gilde. Rechtbank-president, mr. P. Kalbfleisch: "In die geweldsuitbar sting van u hebt u alle dingen ge daan, die de dood ten gevolge zou den kunnen hebben. Het was kant je boord dat het goed is afgelopen, maar dat meisje is doodsbenauwd geweest. Die bedenkt zich nog wel eens voordat ze met een jongen meegaat". Het slachtoffer is nog steeds on der behandeling van het RIAGG. Voor de rechtbank verklaarde de man enorme spijt van zijn daad te hebben en de dood van de vrouw niet gewild te hebben. "Ik had mijn vriendin, waar ik erg gek op ben in mijn hoofd". Volgens zijn raads man, mr. Stemers, hield de gedach te aan vrijen zijn cliënt heel erg be zig. Zijn vriendin wilde nog niet, maar hij was ook bang zijn vrien din te verliezen. "Hij werd als het ware uit een droom opgeschrikt en zag opeens dat hij met iemand an ders aan het vrijen was". De rechtbank doet 3 februari uit spraak. grond al in eigendom heeft. Een bijkomend voordeel is volgens de wethouder het feit dat er al een parkeeraccommodatie bij de voetbalvelden is. Eventuele uit breiding hiervan is minder duur dan de geheel nieuwe aanleg van een parkeerterrein. De oppervlakte van de hal is begroot op 24 bij 44 meter. "Dat is drie keer zoveel vloeropper vlakte als de huidige sportzaal heeft. Een hal van die afmetin gen voldoet aan alle eisen op sportgebied. Dat is nu niet het geval. De zaalvoetbalafdeling van Warmunda moet nu uitwij ken naar een andere gemeente, omdat de afmetipgen van de hui dige zaal niet voldoen aan de bondseisen". De energielasten van de hal zouden ondanks de beduidend grotere ruimte klei ner zijn dan bij de vorige hal. "Toen de Klim Op werd ge bouwd, werd op dat soort dingen helemaal niet gelet. Nu is dat wel het geval". School Een belangrijk nadeel van een sporthal in het sportpark blijft de afstand voor de beide Warmond- se scholen tot de ruimte waarin de gymnastieklessen worden ge geven. De sportzaal zou een be hoorlijk eind van de scholen van daan komen te liggen. Of de scholen bereid zijn om met de kinderen de drukke doorgaande route te volgen is nog de vraag. Van Schagen zegt dat de af stand tot de sporthal waarin straks de gymnastieklessen moe ten worden gegeven binnen de normen van de onderwijsinspec tie valt. "Wat betreft de veilig heidsaspecten valt er te denken aan de plaatsing van een voet gangers- of fietspad of een hand bediend stoplicht. Die mogelijk heid moet je niet wegpoetsen". Warmondse wethouder Van Schagen kiest nog altijd voor locatie Overbos Resultaat De Voorschotense staat bij de ge meente als een volhoudster be kend. Fanatiek zet ze zich voor 'haar' buurthuis in. Vorig jaar trok ze nog aan de bel toen de gemeente de buurthuisvereniging een oude bollenschuur aanbood om de acti viteiten voort te zetten. "Dat vond ik vreselijk, hoe durfde de gemeen te dat te doen? Ik heb de pers inge licht om te laten zien hoe de ge meente Voorschoten denkt over club- en buurthuizen. Ik mag dan wel eens mensen voor het hoofd hebben gestoten, uiteindelijk heeft mijn volhouden wel resultaat ge had". De opening van het nieuwe buurthuis is zaterdag 28 januari. De club viert die dag meer dan twaalf uur feest met allerlei de monstraties. Zo houdt de naaiclub een modeshow met zelfgemaakte kleren en dragen de taalcursisten gedichten voor. De kleintjes kun nen spelletjes doen en poppenkast kijken. "Wat ik raar vind, is dat het nu een multifunctioneel clubhuis wordt genoemd. De gemeente wil ook andere verenigingen in het buurthuis toelaten. Waarschijnlijk doet ze dat voor het geld, zo wordt meer huur ontvangen. Maar vol gens mij werkt het niet". De voorzitter van het buurthuis Boschgeest/Bloemenwijk, L. van der Zwet, is voorzichtiger: "Nou, we moeten het allemaal nog niaar even aanzien. De gemeente zal het een half jaar aankijken voordat ze nieuwe clubs bij ons onderbrengt, dat wachten we dan maar af'. De buurthuisvereniging is van plan veel activiteiten te ontplooien. Door de branden zijn ze met veel dingen gestopt, zoals kindermid dagen en de kookclub. Nu komt de kindermiddag terug, is in de grote zaal ruimte voor volksdansen en komen er speciale middagen voor bejaarden. "Het is de bedoeling is dat we elke dag volzitten", zegt Van der Zwet. Ouderen Na lang aandringen heeft de jeu de boules-club (die zeven jaar geleden in het buurthuis is begonnen) een eigen veldje vlak tegenover het buurtgebouw. Vooral® bij de oude ren is het spel in trel en ze waren blij met de plek. Tussen het terrein- tje en het buurthuis ligt een gras veld dat de vrijwilligers van het WARMOND - "Laten de verenigingen de koppen bij el kaar steken en de zaak rond de sporthal zelf aanpakken. Als de voetbalvereniging wil meewerken, is het een fluitje van een cent om de financiëring van de sporthal rond te breien". Wethouder C.A. van Schagen windt er geen doek jes om. Hij is de slepende discussie over de bouw van een sporthal beu. Tijdens een ledenvergadering van voetbalvereniging Warmun da bleek dat 18 van de 31 aanwe zige leden tegen een nieuwe sporthal op Overbos waren. Vol gens Van Schagen wilde een aan tal van hen diverse locatie-onder- zoeken doen en eventueel weer naar de plek achter 't Trefpunt kijken. Schagen vindt dat een ge passeerd station. "Meestal staan de neuzen van de gemeenten net andersom. Hier is echter de ge meente bereid de financiëring van de nieuwe hal te betalen, maar houden de verenigingen zich afzijdig". Dat leden van Warmunda niet allemaal zitten te springen om een nieuwe sporthal in sportpark Overbos, vindt hij op zichzelf nog wel begrijpelijk. "Wat mee speelt, is dat de vereniging nu een eigen kantine en kleedac commodatie heeft. Daar gaat men zich aan hechten, dus som mige leden willen dat handha ven". Van Schagen ziet hiertoe "weinig mogelijkheden. Niet al leen omdat er een nieuw trai ningsveld ipoet komen, wanneer de sporthal op de plek van het huidige veld wordt geplaatst, maar ook omdat hij het bestaan van twee kantines naast elkaar niet wenselijk vindt. Voortouw Het verbaast Van Schagen dat voetbalvereniging Warmunda die ooit het voortouw nam voor de bouw van een nieuwe hal, geen inititatieven neemt "we- door Dorith Ligtvoet tend dat de gemeente over het geld beschikt om de hal te finan- ciëren". Met voorzitter J. de Win ter van voetbalvereniging War munda heeft hij wel eens over die mogelijkheid gesproken. "Ik zou het een goede gedachte vin den wanneer de verenigingen die gebruik gaan maken van de nieu we sporthal, zoals de zaalvoetbal- vereniging, de handbalclub en de korfbalvereniging, gezamen lijk het beheer voeren. Ze zou den de kantine-opbrengsten in eigen hand kunnen hebben". Volgens de wethouder hebben de verschillende verenigingen nog niet op zijn suggestie gerea geerd. Voor de gemeente zou het plan grote voordelen bieden. Dat geeft de CDA'er ook toe. De raad heeft een bedrag van 3,7 miljoen gereserveerd dat onder meer be stemd is voor de bouw van een sporthal. "Wanneer de verenigin gen de handen ineenslaan en ge zamenlijk de kantine beheren, scheelt dat Warmond een hoop geld aan onderhoudskosten en kantinepersoneel, omdat vrijwil ligers van de verenigingen de kantine zouden beheren. Veel tijd om te beslissen of en waar ze een sporthal precies wil len hebben, hebben de vereni gingen niet meer. Er ligt een voorbereidingsbesluit om op de Wethouder C.A. van Schagen: "Meestal staan de plek waar nu de Klim Op is ge vestigd een aantal woningen te bouwen. De hal gaat in 1990 te gen de grond, omdat opknappen van de oude sportzaal acht a ne gen ton kan kosten. Van Schagen zegt als wethou der vooral het oog op de toe komst te richten. Door hun keu ze uit te stellen realiseren de ver enigingen zich volgens hem niet waarmee ze bezig zijn. "De vrije tijdsbesteding gaat de andere kant op, verenigingen gaan steeds meer gebruik maken van binnenruimten". Weinig schot Hoewel de wethouder toegeeft dat er op dit moment weinig schot zit in de sporthalaffaire ("Ik ben me nu aan het bezinnen op de kwestie"), gelooft hij wel dat de sporthal er uiteindelijk komt. "Een goede doelmatige sporthal, passend in de omge ving. Ik denk dat dat kan". Geïn spireerd tijdens een voorlich tingsochtend m Zeist over het verenigingshallenplan, heeft hij een aantal aspecten van een sporthal op een rijtje ge zet. De wethouder kan nog geen definitieve tekening van de nieu we hal tonen, omdat er nog uit verschillende ontwerpen moet worden gekozen. Hij laat zich zeer voorzichtig uit over de kos ten. "Volgens het verenigings hallenplan zou een nieuwe sport hal ruim anderhalf miljoen gaan kosten. Dat is inclusief de voor zieningen voor het onderwijs, maar exclusief de grondkosten". Deze kosten vormen voor de ge meente geen probleem, omdat Warmond het benodigde stuk den twee jaar om ons te bewijzen. Het liep prima, maar dat andere on derkomen kwam er maar niet". Verschillende panden waarin de buurtvereniging was gehuisvest door Wytzia Soetenhorst zijn in de afgelopen jaren door brand getroffen. "Zo kregen we ooit in maart wat geld van de zo- merzegels, daar hadden we wat spulletjes voor gekocht. En op 1 april ging de telefoon: Meissie, je buurthuis staat in brand. Ik zeg: Ja leuk, 1 april. Maar het was waar, in een half uur was het gebeurd, alle onze nieuwe spullen weg". Ondanks de tegenslagen hebben de vrijwilligers van het buurthuis nooit de moed verloren. Van der Peet: "Elke keer stonden we weer met al onze clubs op straat, zonder een plek. Maar we hielden ze bij el kaar, dat is heel belangrijk. Je mag elkaar op zo'n moment niet uit het oog verliezen, dan kun je het buurt huis wel vergeten. Dat wc bij el kaar zijn gebleven, is onze kracht. Anders hadden we het nooit ge red". De sterke band blijkt ook uit het feit dat de gemeente alleen het kale gebouw heeft opgeleverd en dat de vrijwilligers het zelf verder opbou wen. "Tussen de feestdagen door, op zondag zelfs, werd door ieder een gewerkt. Het is toch prachtig dat je dit met elkaar tot stand kan brengen", vervolgt Van der Peet trots.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11