Adviseurs kraken milieuplan Nijpels Revu brengt crisis in Bergen op Zoom Politie opent jacht op buit criminelen CEC: ondoordacht en te duur Plateau van Margraten voor Limburg gespaard Invoering basisvorming loopt jaar vertraging op 7 t/m 28 jan. Wethouder in opspraak door 'zedenschets van zakendoen' Politie pakte niet de goede tasjesrovers Nog 2 dagen restanten opruiming bijV&D. Let op! DONDERDAG 19 JANUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - De plannen van minister Nijpels voor verbetering en bescher ming van het milieu kosten het rijk te veel geld. Bovendien heeft hij er niet voldoende over nagedacht. Zo luidt de kern van taar dat de centrale economische commissie (CEC) aan het kabinet heeft gegeven op het milieube leidsplan, dat Nijpels op 15 maart openbaar maakt. Het kabinet heeft deze week een eerste bespreking aan het plan besteed. In de CEC zitten topambtenaren van Financiën, Economische Za ken, Sociale Zaken en Werkgele genheid, Binnenlandse Zaken en Algemene Zaken. Het Centraal Planbureau en De Nederlandsche Bank zitten er ook in. Voorzitter is secretaris-generaal Rutten, de hoogste ambtenaar van Economi sche Zaken. Minister Nijpels wil dat het rijk de komende jaren vier keer zoveel geld gaat uitgeven voor het milieu als nu. Dit jaar trekt het rijk een miljard gulden uit voor milieu maatregelen. Nijpels wil dat daar drie miljard bijkomt. De CEC vindt dat veel te veel. Zij gaat er namelijk van uit dat extra rijksuitgaven voor het milieu alleen mogen worden gedaan als voor eenzelfde bedrag elders wordt bezuinigd op de rijks begroting. De topambtenaren zien boven dien niets in subsidiëring van be drijven voor het nemen van milieu maatregelen en vinden dat de ver vuiler in principe moet betalen. Nijpels moet regels opstellen met de dreiging van wetgeving als stok achter de deur. Die regels moéten de bedrijven wel zekere ruimte la ten voor een vrije keus in het ne men van maatregelen. De CEC vindt dat Nijpels pas maatregelen moet nemen als hij daarover overeenstemming- heeft bereikt met zijn collega's in de an dere lidstaten van de Europese Ge meenschap. Alleen tegen het mest overschot en de daarmee gepaard gaande verzuring en tegen het pro bleem met andere afvalstoffen zijn nationale maatregelen gewenst, al dus de CEC. Binnenland kort Boeings De mankementen in het brand- blussysteem voor de vrachtruimen van Boeing 757-vliegtuigen van Air Holland zijn minder ernstig dan ge dacht. De Rijksluchtvaartdienst zegt dat het gaat om fabricagefou- ten. Via de voorgeschreven inspec ties hadden die volgens de RLD nooit aan het licht gebracht kun nen worden. Nagegaan zal worden in hoeverre intensiever moet wor den gezocht naar verborgen gebre- Baarmoederhals Het aantal gevallen van baarmoe derhalskanker bij jonge vrouwen is tussen 1976 en 1986 verdubbeld. Voor 55 procent is dit toe te wijzen aan besmetting met het zogeheten Human Papilloma (HP)-virus. Be smetting zou ontstaan door wisse lende seksuele contacten. Bij tijdi ge behandeling is genezing moge lijk. De resultaten kwamen naar voren na onderzoek van 60.000 uit- strijkjes. Kernafval De kerncentrales in Borssele en Dodewaard zullen hun kernsplij- tingsafval op zijn vroegst in 1993 te rugkrijgen voor opslag. Dit schrijft minister De Korte (economische zaken) aan de Tweede Kamer. Het afval zal voor Borssele worden ver werkt door het Franse bedrijf Co- géma en voor Dodewaard door het Britse BNFL. Het zal zodanig wor den verpakt ('verglaasd') dat trans port en latere opslag veilig kunnen geschieden. Wapenstok Het speciale ondersteuningsteam van het Amsterdamse gemeente vervoersbedrijf krijgt voor haar werk in de metro de beschikking over een wapenstok. Dit zoge naamde O-team opereert sinds 1985 in Amsterdam, kreeg in 1987 algemene opsporingsbevoegdheid en vorig jaar de beschikking over handboeien. De taak van het team is op te treden bij orde-verstorin gen in tram, bus en metro. Hersenvlies Het aantal bij de inspectie van de volksgezondheid aangegeven ge-, vallen van meningitis (hersenvlies ontsteking) is gestegen tot 34. Het aantal gevallen van de ernstiger vorm meningokokken sepsis is met één toegenomen tot elf. In de laatste categorie zijn vier mensen overleden. De recentste opgave on derstreept dat er sprake is van een duidelijke stijging ten opzichte van 1988. Drugsverdrag Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft gisteren zijn handtekening gezet onder het VN- verdrag tegen de illegale handel in verdovende middelen. Het eind vo rig jaar overeengekomen verdrag beoogt een internationaal optreden mogelijk te maken tegen de inter nationaal opererende drugsmafia. Het verdrag is reeds door meer dan 40 landen ondertekend. "Het is niet zinvol dat ons land op grote schaal zelfstandig ingrij pende en kostbare maatregelen gaat treffen, als niet aannemelijk is dat ook in andere landen soortgelij ke maatregelen zullen worden ge troffen. Anders wordt ook onnodig grote economische schade veroor zaakt", aldus de CEC. Zou de mi nister toch kiezen voor eenzijdige maatregelen, dan loopt de gunstige ontwikkeling van de economie ge vaar. In bepaalde sectoren kunnen dan schokeffecten optreden, zo stelt de c joen gulden wordt uitgetrokken voor verbetering van het openbaar vervoer. Minister Smit (verkeer) heeft kortgeleden al in het struc tuurschema verkeer en vervoer al lerlei maatregelen op dit terrein voorgesteld. Op het gebied van de energie-be sparing denkt de CEC dat scherpe re eisen voor warmte-isolatie mo gelijk zijn. Maar zij plaatst grote vraagtekens bij het omvangrijke investeringsprogramma (160 mil jard in 20 jaar) dat Nijpels vorstelt. In dit verband wijst de CEC ook op de mogelijkheid van kernenergie "die op de langere termijn niet bui ten beeld kan blijven". DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Zuidlimburgse Plateau van Mar graten mag niet verder worden af gegraven. Dat schrijft minister Smit Kroes (verkeer en waterstaat) in een brief, die vandaag aan Gede puteerde Staten van Limburg is ge zonden. De bewindsvrouw besloot tot stopzetting van de kalksteen winning in Margraten vanwege "de grote ecologische, landschappelij ke en cultuur-historische waarde". Aanvankelijk was het kabinet van plan de cementindustrie ENCI wel vergunning te geven het Pla teau van Margraten verder af te graven. Dit plateau is de enige plaats in Nederland waar in de toe komst nog kalk voor de cementin dustrie kan worden gewonnen. De bewindsvrouw raakte overtuigd van de natuurlijke waarde van het gebied na een bezoek. De beleidswijziging van de mi nister kan op termijn het einde be tekenen van de Nederlandse ce mentindustrie. Weliswaar kan de ENCI voorlopig nog vooruit met de groeven, waarvoor al vergunning was afgegegeven, maar de kalk- voorraad daar is eindig. Minister Smit-Kroes erkent het gevaar van het verdwijnen van de eigen Ne derlandse cement-industrie, maar neemt dat op de koop toe. "Het argument van handhaving van een eigen cementindustrie, heeft in het kader van de eenwor ding van Europa in 1992 aan waar de ingeboet", aldus de minister in de brief. Overigens hoeft Limburg ook niet te rekenen op compensa tie voor de arbeidsplaatsen die in de toekomst verloren zullen gaan door het verdwijnen van de ce mentindustrie. "Na overleg met onder andere minister De Korte (economische zaken) is besloten Limburg geen compensatie in het kader van de Perspectievennota Limburg te ge ven voor het optredende verlies aan werkgelegenheid", aldus Smit- Kroes. De gemeenteraad van Margraten heeft in een spoedvergadering met grote Instemming kennis genomen van het besluit van de minister. Burgemeester Kaiser: "Wij zijn op- AMERSFOORT (GPD) - De in voering van de basisvorming in het voortgezet onderwijs wordt met één jaar uitgesteld, tot augustus 1990. Dat heeft minister Deetman van onderwijs gisteren bekendge maakt. Het uitstel is nodig om de scholen meer voorbereidingstijd te gunnen voor deze ingrijpende reor ganisatie in het onderwijs. De basisvorming voorziet in een uniform en verplicht onderwijs programma voor alle leerlingen van het voortgezet onderwijs van 12 tot 15 jaar. Volgens Deetman is één jaar uitstel ruimschoots vol doende. "Verschillende scholen staan al in de startblokken en zijn zich heel actief aan het voorberei den", aldus Deetman. Scholen die nog een tijdje de kat uit de boom willen kijken hoeven zich nog niet meteen in 1990 aan de reorganisa tie te wagen. Wat leerlingen na afloop van de basisvorming moeten kennen en kunnen zal in een aparte wet wor den vastgelegd. Daarvoor hebben minister Deetman en staatssecreta ris Ginjaar-Maas zich laten advise ren door een twaalftal breed sa mengestelde commissies uit de on derwijswereld. In deze voorlopige eindtermen voor 14 verschillende vakken staat opgesomd wat er van de leerlingen verwacht mag wor den. Volgens de Katholieke Onder wijs vakorganisatie twijfelen WD en CDA ernstig aan het. fenomeen basisvorming, omdat de omvang rijke vernieuwingsoperatie geen extra geld mag kosten. De vak bond beschuldigt Deetman van "grootspraak". ADVERTENTIE OPRUIMING Kortingenjot 60% P. L. WARNARS Sinds 1874 EXCLUSIEVE MEUBELEN - INTERIEURSTOFFEN. Noordeinde 23a 's-Gravenhage Molenstraat 18 's-Gravenhage 070-642835 070-463467 UTRECHT - Een 21-jarige man uit Bunde is gisteren om het leven gekomen toen hij op een met knip perlichten beveiligde overweg in Wadenoyen met zijn auto door een trein werd geschept. De man was vermoedelijk verblind door de laagstaande zon. De NS moest ge durende enkele uren bussen inzet ten op het traject Tiel-Utrecht. Ook op de snelweg A 16 (Rotter dam-Breda) viel gisteren een dode. Op de Moerdijkbrug kwam een per sonenauto in botsing met een tank auto. De brug werd afgesloten in verband met het afvoeren van het slachtoffer en de gewonden en voor het opruimen van de ravage. In de mist waren er verscheidene botsingen, waarbij ook enkele ge wonden vielen. Tussen Dordrecht en Breda vonden minstens vijfkop staart botsingen plaats, aldus de politie. (toto anp) UTRECHT (ANP) - Uit een steekproef van de Nationale Kruisvereniging blijkt dat ou ders hun baby liever niet meer op de buik te slapen leggen maar op de rug of de zij. De proef is uit gevoerd nadat de Amsterdamse kinderarts prof.dr. G. de Jonge in oktober 1987 liet weten dat er misschien verband is tussen de buikligging en wiegedood, het plotseling en onverklaarbaar overlijden van een baby in zijn slaap. De kruisvereniging advi seerde toen ouders het zekere voor het onzekere te nemen en het kind niet meer op de buik te laten slapen. Bij het onderzoek waren ou- Buildigging niet langer favoriet bij zuigelingen ders van ruim 1.500 zuigelingen betrokken. Hen werd het afgelo pen jaar gevraagd hoe ze hun ba by in de wieg legden. Gebleken is dat 60 tot 80 procent van de ba by's inmiddels op de rug of zij slaapt, zo deelde beleidsmede werker drs J. Drewes van de kruisvereniging gisteren mee. In 1987 kwam kinderarts De Jonge met gegevens waaruit bleek dat baby's die door wiege dood waren overleden relatief vaak op hun buik in de wieg zijn gelegd. Sinds de buikligging in de mode is gekomen, is het aan tal gevallen van wiegedood sterk toegenomen, zo sprak De Jonge destijds. Kinderarts De Jonge zal de cij fers meenemen in zijn nog lo pend onderzoek naar een moge lijk verband tussen wiegedood en buikligging. Op dit moment is nog niets te zeggen over het aan tal gevallen van wiegedood het afgelopen jaar. EINDHOVEN (GPD) - Crimine len moeten meer gepakt worden op de plek waar ze het gevoeligst zijn: in de geldbuidel. Nu zijn er nog te veel misdadigers die blijmoedig een eventuele gevangenisstraf on dergaan in de wetenschap dat ze daarna vrolijk kunnen leven van de opbrengsten van hun criminele ac tiviteiten. Om de boeven het vooruitzicht van een lekker leventje te ontne men, gaan binnenkort financiële politieteams opereren in de regio's Eindhoven, Enschede, Arnhem en Rijnmond en in de districten Fries land en Dordrecht van de Rijkspo litie. Deze groepen proberen ver banden te leggen tussen strafbare feiten en het vermogen dat bij de verdachte wordt aangetroffen. Als het bewijs wordt geleverd, kan de rechter bezittingen verbeurd ver klaren. Tot nu toe kreeg het vermogen van de verdachten nauwelijks aan dacht. "De rechercheurs houden zich alleen bezig met de strafbare feiten", zegt inspecteur A. van der Toorn van het reeds functioneren de financiële team in de regio Eind hoven. "Hun voornaamste doel is vergelding voor de strafbare feiten in de vorm van geldboete of gevan genisstraf'. gelucht en opgewekt". Eve feeststemming verkeerde de Milieufederatie Limburg. Direc teur Vijverberg noemde het besluit van de minister een "volkomen verrassing". Hij zei er een bekro ning in te zien van achttien jaar strijd. Volgens hem is het besluit voor de ENCI geen ramp. Dat bedrijf kan nog tot 2005 of mogelijk nog langer mergel winnen uit de Sint Pietersberg in Maastricht, aldus Vijverberg. In die tijd kan het be drijf omkijken naar andere moge lijkheden om aan mergel te komen, bijvoorbeeld uit België, zo meent de milieu-organisatie. De directie van de ENCI ver klaarde gisteren pas commentaar te willen leveren wanneer zij het besluit van de minister zwart op wit onder ogen heeft. "Wij vrezen dat een brief van de minister slecht nieuws voor ons bedrijf betekent. Bij geruchte hadden wij al iets ver- aldus de directie. Van der Toorn onderstreept dat zijn team alleen de wegen aangeeft waarlangs de rechercheurs de her komst van het vermogen kunnen traceren. "We doen geen zelfstan dig onderzoek. Anders zouden er teveel zaken blijven liggen. Zo groot is onze afdeling niet". Inspecteur Van der Toorn zegt dat vaak erg moeilijk valt te bewij zen dat een bepaald vermogen of goed verkregen is door de strafbare feiten waarvoor de verdachte te recht staat. Nog lastiger is het als het financiële voordeel al is be steed aan vakanties of een rijk uit gaansleven. 'Maar als die bestedin gen kunnen worden achterhaald, kan de rechter hem toch nog een geldboete opleggen', aldusiVan der Toorn. De inspecteur heeft voor de cri mineel nog een aardigheidje achter de hand voor het geval het verband tussen vermogen en strafbare fei ten niet kan worden bewezen. "Ge lukkig is er dan nog de fiscus. We dragen zaken die wij niet rond krij gen over aan de belastingdienst. Weliswaar is het dan niet meer mo gelijk om het vermogen verbeurd te verklaren, maar de criminele winsten kunnen nog wel behoor lijk worden afgeroomd, onder meer door forse boeten voor belas tingontduiking". BERGEN OP ZOOM (GPD) - De in opspraak geraakte wethouder W. Stuart (CDA) in Bergen op Zoom heeft per brief laten weten niet op te zullen stappen. Hij heeft zich ziek gemeld zodat hij niet bij de algemene beschouwingen van vandaag aanwezig zal zijn, zo deel de een woordvoerder van de ge meente mee. Het is nog onduide lijk of tijdens die beschouwingen een motie van wantrouwen tegen Stuart wordt ingediend en door wie dat wordt gedaan. De PvdA-fractie (9 zetels) en de eenmanspartij Bergse Sociaalde mocraten in de gemeenteraad van Bergen op Zoom eisen het vertrek van de wethouder, die er in het blad Nieuwe Revu van wordt be schuldigd gevoelig te zijn voor steekpenningen bij de verkoop van grond aan bedrijven. Stuart ont kent en stelt dat verslaggevers van het weekblad, die zich voordeden als bedrijfsadviseurs, geprobeerd hebben hem "erin te luizen". Het CDA (8 zetels) vindt het op zeggen van het vertrouwen in Stu art voorbarig en beschouwt de eis van de PvdA als een breuk in de rooms-rode coalitie in Bergen op Zoom. Ook de WD (5) onthoudt zich nog van een standpunt en blijft met D66 (2) voorlopig achter Stuart staan. Pas als de beschuldi gingen juist blijken, zullen ook zij het vertrouwen in de wethouder Henk Ruigrok staken zich eind vo rig jaar in dure pakken en namen hun intrek in het World Tradecen- ter in Rotterdam. Van daaruit be naderden zij bestuurders, zakenlui, advocaten en notarissen om inzicht te krijgen in de manier waarop zij zaken doen. De bedoeling van de onderneming was "een zeden schets te schrijven van het zaken doen in Nederland". In de serie van drie artikelen worden ook beschuldigingen geuit aan het adres van mr J. Koeman, hoogleraar milieurecht en advo caat bij het kantoor Stibbe, Blaisse en De Jong. Hij zou bereid zijn mee te werken aan het verdonkerema nen van chemisch afval. Koeman bestrijdt dat, zegt dat de gesprek ken niet juist zijn weergegeven en noemt de methode van Nieuwe Re vu "een zuivere vorm van uitlok king". Het verslag van het gesprek met Koeman wordt volgende week in Nieuwe Revu gepubliceerd. Mo gelijk zal hij daarna juridische stappen ondernemen. Uit een bezoek aan het ministe rie van Economische Zaken con cluderen de verslaggevers dat top ambtenaar James O. Palm Gronin gen ziet als een negorij die niet ge schikt is voor bedrijfsvestiging. In een reactie zei een woordvoerder van het ministerie dat deze uit spraak uit zijn verband is gerukt. Groningen zou slechts voor high- techbedrijven niet geschikt zijn. Het provinciebestuur van Gro- r Wethouder Stuart: ningen is erg geschrokken van het verhaal. Gedeputeerde R. Vos zegt de betrokken ambtenaar niet te kennen. "De zaak staat, zeg maar, op tilt en iedereen is in afwachting van de verschijning van het blad", aldus Vos. De verslaggevers namen ook con tact op met de Vlaamse parlemen tariër Gerolf Annemans van de ex treem-rechtse partij Vlaams Blok. Hij zou bereid zijn voor 50.000 gul den in Rotterdam campagne te voeren tegen gastarbeiders. Ook Annemans is verbolgen over het optreden van de verslaggevers. Hij noemt hun werkwijze "moreel en wettelijk onaanvaardbaar". Hoofdredacteur Derk Sauer vindt dat zijn verslaggevers men sen geen rad voor ogen hebben ge draaid. "We hebben mensen alleen laten reageren op onze voorstellen. Ze horen dan te zeggen: 'Nee, er valt niets te rommelen', en dan hadden we binnen vijf minuten op straat gestaan. We hebben mensen niet maandenlang in een bepaalde positie gemanoeuvreerd. We heb ben ze maar één of twee keer opge beld. Dat ze met ons in zee wilden zonder de Kamer van Koophandel ook maar te bellen, zegt genoeg over het klimaat." Over de omstreden manier van werken zegt hij dat de journalisten gedaan hebben wat iedereen kan doen: mensen opbellen en vragen stellen. „Ook mag iedereen een be drijf oprichten en je hoeft daar niet bij te zeggen datje ook nog journa list bent", aldus Sauer. Vooraf heeft Nieuwe Revu zich wel juridisch ingedekt. Er is vol gens Sauer "uiteraard" uitvoerig overleg geweest met de advocaten van zijn blad. Daarom is hij niet bang voor processen of schade claims en verwacht ook niet dat die er komen. Tegen de klacht over de onzuivere weergave van de ge sprekken verweert hij zich met: "Alles is op band opgenomen en we hebben de essentie van de ge sprekken weergegeven". DEN BOSCH (ANP) - De aanhou ding van twee 16-jarige jongens in Den Bosch heeft geen einde ge maakt aan een lange reeks tasjes roven in deze plaats. Intussen is weer een oudere vrouw beroofd van haar tas met daarin enkele gul dens en een rozenkrans. De Bos sche politie zei vandaag aan het op lossen van de tasjesroven een hoge prioriteit te gegeven. ".Daarbij maken we gebruik van alle conventionele en creatieve mo gelijkheden die de wet ons biedt", zei een politiewoordvoerder. Eind vorige week hield de politie de twee jongens aan kort nadat ze een als oud vrouwtje verklede agente hadden beroofd van haar tas. Zij liep in haar vermomming al enkele dagen door Den Bosch, geflan keerd door acht rechercheurs in burger. De politie was, in overleg met het openbaar ministerie, hier toe overgegaan om een einde te maken aan een lange reeks tasjes roven. Daardoor was in Den Bosch grote onrust ontstaan. "Inmiddels is gebleken dat de twee jongens alleen de verklede agente hebben beroofd. Ze hebben pech gehad en zijn meteen tegen de lamp gelopen", aldus de zegsman. De jongens zijn inmiddels weer vrij. "We hadden gehoopt dat de publiciteit rond deze aanhouding preventief zou werken en potentië le daders ervan zou weerhouden om oude, weerloze vrouwen te overvallen. Die hoop is helaas met bewaarheid". De woordvoerder wilde niet zeg gen of ook de vermomde agente weer op pad wordt gestuurd. Rechter wil zich niet uitspreken over DNA-test GRONINGEN (GPD) - Een van verkrachting verdachte inwoner van Groningen is in zijn eis om door hem afgestaan bloed niet te gebruiken voor een proef volgens de DNA-flngerprintmethode niet ontvankelijk verklaard. Aan de principiële vraag of de DNA-proef mag worden gedaan als een ver dachte dit weigert, is rechtbank president mr. P. P. Lampe niet toe gekomen. De 31-jarige man had vorige week in kort geding tegen de rech- ter-commissaris geëist dat deze een door bevolen DNA-onderzoek niet zou laten uitvoeren. Zijn raadsman mr. P.T.Huisman noemde dit on derzoek een inbreuk op de per soonlijke levenssfeer van zijn cliënt. Over deze vraag heeft de recht bankpresident zich niet uitgelaten. In zijn uitgesproken vonnis hono reert hij het verweer van de landsadvocaat dat de rechter-com- missaris een orgaan van Staat is, die in dit geval een staatstaak ver vult. Daarom had niet de rechter commissaris, maar de Staat gedag vaard moeten worden. Daarnaast is en blijft een rechter commissaris volgens mr. Lampe een rechter. "En een wezenlijk ele ment van het fungeren als rechter is dat dit in onafhankelijkheid kan geschieden, ook zonder inmenging door een andere rechter". ADVERTENTIE M Korting wordt aan de kassa verrekend. Alleen op alle van/voor prijzen 30% korting. VROOIVm DREESMANN Geldig t/m za 2i jan 89 M.u.v levensmiddelen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3