'Toenemend geweld schuld Amerikanen Nationale Partij van Botha wil snel verkiezingen Shamir schrijft onrust toe aan dialoog PLO Meer Duitsers deden 'zaken' met giffabriek Ierse vissers willen geen condooms aan boord Tsjechen onderhouden over neerslaan betoging 'Geen overhaast akkoord strategische kernwapens' Haïti verlamd door staking WOENSDAG 18 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV Premier Shamir van Israël beschouwt de recente verheviging van de Pales tijnse opstand in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever als het gevolg van de Amerikaanse toenadering tot de PLO. Het besluit van Washington een dialoog aan te gaan met de Palestijnse organisatie betekent volgens de Israëlische premier "een aanmoedi ging voor diegenen die hun heil zoeken in geweld als een manier om ons te verslaan". door Ad Bloemendaal "Gisteren schoot het Israëlische le ger op de Westelijke Jordaanoever drie Palestijnen dood. Er vielen minstens tien gewonden. Het tota le aantal slachtoffers in de afgelo pen vier weken is daarmee, opgelo pen tot dertig doden en meer dan vijfhonderd gewonden. Volgens premier Shamir werkt het Amerikaanse contact met de Palestij nen een verlenging van de opstand (intifada) in de hand en FRANKFURT (AP) - Het West- duitse chemieconcern Merck heeft gisteren bekendgemaakt dat het in april vorig jaar 19 ton van een che misch oplosmiddel aan Libië heeft geleverd. De chemicaliën waren volgens Merck wellicht bestemd voor de fabriek in Rabta, die voor de produktie van gifgas zou zijn neergezet. Een ander Westduits bedrijf uit Frankfurt, Alfred Teves, verklaar de gisteren dat het in 1986 luchtver versingsapparatuur ter waarde van 5 miljoen mark heeft geleverd aan ïiddels opgedoekt West-, Westoever, vijf hui; duits bedrijf, dat de spil van de Li- bië-connectie zou zijn geweest. Volgens woordvoerder Sinreich verkeerde Alfred Teves indertijd in de veronderstelling dat het materi aal door afnemer I.B.I. zou worden gebruikt voor de bouw van een far maceutische fabriek in Hongkong. Het weekblad Stern wist echter te melden dat de fabriek in Hong kong alleen werd gebouwd om het Westduitse aandeel in de bouw van het chemiecomplex in het Libische Rabta te verhullen. In Keulen maakte woordvoerder Barmann van het vervoersbedrijf Rhenus Transport voorts bekend dat het in 1986, 1987 en 1988 contracten met het bedrijf I.B.I. had gesloten om materiaal aan Libië te leveren. Met deze onthullingen is de lijst van Westduitse bedrijven die ver moedelijk of zeker betrokken wa ren bij de levering van materiaal voor de omstreden chemiefabriek in Libië, nog langer geworden. Waar de Westduitsers aanvankelijk steeds té horen hadden gekregen hoe de regering iedere betrokken heid bij de bouw van de fabriek ontkende, worden ze inmiddels overspoeld met bewijzen voor het tegendeel, en bij iedere onthulling wordt de geloofwaardigheid van de Westduitse regering nog meer aan getast. ontmoedigt dit "Palestijnse Ara bieren die bereid zijn een gematig der benadering te overwegen". Hij zei dat Israël Palestijnse leiders in de gebieden duidelijk heeft ge maakt dat het niet zal zwichten voor geweld. Shamir verklaarde verder dat de situatie 'ingewikkel der' is geworden "door de Ameri kaanse actie en de wijd verspreide steun voor de PLO in Europa en in de media". Anders dan de premier schrijft minister van defensie, Rabin, het stijgende aantal slachtoffers toe aan de heropening van de middel bare scholen in de bezette gebie den. Hij dreigde gisteren met de sluiting van alle scholen voor de rest van het studiejaar als de leer lingen doorgaan met het gooien van stenen naar Israëlische militai ren en kolonisten. Gisteren hebben de militaire autoriteiten zeven scholen op de Westelijke Jordaan oever gesloten, waarmee nu in to taal 33 scholen voor onbepaalde tijd dicht zijn. Rabin maakte verder bekend dat het leger sinds kort hardere maat regelen neemt tegen jeugdige ste nengooiers. In steeds meer geval len worden de ouders aansprake lijk gesteld en beboet. Zo hebben in de Gaza-strook in de'afgelopen week al dertig ouderparen boetes moeten betalen tot een maximum van elk duizend shekel (1100 gul den) om hun gearresteerde kinde ren vrij te krijgen. In wat het leger beschouwt als ernstige gevallen, met name als een stenengooier ie mand raakt, kan het huis waarin de dader woont, worden opgeblazen. Gisteren zijn in Kalkilia, op de stenen- omdat de huidige situatie alleen maar het verzet van de Arabieren versterkt. KILLYBEGS (GPD) - In het re guleren van de visserij gaat de Commissie van de Europese Ge meenschap kennelijk geen zee te hoog. Want na alle omstreden quo tums voor de te vangen vis, wacht de vissers een nieuwe schok. De Commissie wil dat de visserssche pen in de bepalingen van de Ge meenschap gelijkgesteld worden met koopvaardijschepen en dat bij voorbeeld aan boord dezelfde me dische voorzieningen moeten ko- Eén consequentie daarvan heeft zeker in Ierland grote opschudding veroorzaakt. Want tot de vereiste voorzieningen behoort ook een vaste voorraad condooms aan boord. Condooms zijn in de Ierse Republiek nog steeds niet legaal en worden óf door vermetele drogis ten stiekem onder de toonbank verkocht, óf moeten over de grens in Noord-Ierland worden aange schaft, waar ze wel openlijk ver krijgbaar zijn. De gelijkschakeling van vissers- - de i grove belediging En uiterst pijnlijk Nu je boten en koopvaardijschepen wat betreft de medische voorzienin gen, betekent dat vissersschepen die langer dan 24 uur op zee blijven minstens 250 condooms aan boord moeten hebben. Blijven de vissers schepen tussen de 8 en 24 uur weg, dan kan met een voorraad van 100 condooms worden volstaan. Het voorstel heeft in de Ierse vis serijgemeenschap de gemoederen danig in beroering gebracht. En ze ker erbuiten een golf van grappen en grollen losgeslagen. Variërend van: „Met dit voorstel bewijst de Commissie in Brussel, dat zij de potentie van de Ierse vissers schro melijk overschat", tot „Als com pensatie van onze schandelijk lage makreelquotums geven ze ons nu extra condooms". i Miami worden met een wapenstok onder controle gehouden. Meer dan 45 personen v den gisteren bij rellen gearresteerd wegens vandalisme en plundering. gooiers verwoest of dichtgemet seld. Een zware straf kan ook worden opgelegd als stenen of molotov cocktails geen doel treffen. On langs is een inwoner van de Gaza- strook veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf, hoewel de stenen en benzinebommen die hij wierp geen schade aanrichtten. Premier Shamir kreeg gisteren een lading kritiek over zich heen van soldaten die de orde moeten handhaven in de stad Nablus en omgeving. Bij zijn bezoek aan een militair kampement klaagden veel militairen op niet mis te verstane wijze over de omstandigheden waaronder ze moeten optreden. Verschillende soldaten zeiden dat de politieke en de militaire leiding er geen idee van hebben wat er ge beurt in confrontaties met de Pa lestijnse bevolking. Een ander zei dat hij dagelijks gedwongen werd militaire voor schriften te schenden, bijvoor beeld door het slaan van onschul dige mensen. Hij zei dat een politie ke oplossing dringend geboden is, WASHINGTON (GPD) - Voor de tweede achtereenvolgende avond zijn gisteren rassenrellen uitgebro ken in Overtown, een zwarte wijk van Miami. Ook in andere zwarte wijken van Miami werden gister avond ongeregeldheden gemeld. De rellen waren een rechtstreeks gevolg van een schietpartij die zich maandagavond in Overtown vroeg voordeed, toen blanke politieman nen een 23-jarige zwarte motorrij der, Clement Lloyd, wilden aan houden omdat hij „merkwaardig reed". Lloyd reageerde niet op het be vel te stoppen en werd daarop door een van de achtervolgende agenten in zijn hoofd geschoten. Dat zorgde voor grote verontwaardiging in Overtown en binnen enkele uren waren rellen, brandstichtingen en plunderingen een feit. Gisteravond braken nieuwe on geregeldheden uit nadat bleek dat een tweede zwarte man bij de schietpartij van maandag om het leven was gekomen. Het ging om de 24-jarige Allen Blanchard, die bij Lloyd achterop had gezeten. Rassenrellen in zwarte wijken Miami laaien op De gehele dag al was gisteren de spanning in Overtown te snijden, 's Middags raakte een 19-jarige jonge man gewond toen de blanke chauf feur van een auto, die door de wijk reed, op rellenmakers schoot. Ge tuigenverklaringen maakten later duidelijk, dat de automobilist was gaan schieten nadat zijn auto door de rellenmakers met stenen was bekogeld. Hij is voortvluchtig. Maar het incident van gistermid dag was niet meer dan een voorspel op de veel ernstiger rellen die 's avonds plaatsvonden. Ten minste vijf mensen raakten bij deze onge regeldheden door schietpartijen gewond. De politie gebruikte traangas om groepen rellenmakers te versprei- Groot Brittannië Londen, en eigenlijk heel Groot Brittannië, is een van de smerigste v plaatsen in Europa geworden. Dat heeft de Royal Fine Art Commis sion, de Britse koninklijke com missie voor de schone kunsten, in een vandaag uitgebracht rapport gezegd. Vorstgrens Als gevolg van een stabiel hoge- drukgebied boven de Alpen is de vorstgrens in de wintersportgebie den gestegen tot 3.000 meter. Op 2.000 meter worden middagtempe- raturen gemeten van vijf graden boven nul. Boeing In de Verenigde Staten zijn bij con troles in Boeing-vliegtuigen weer twee toestellen van het type 757 (Delta Airlines) aangetroffen met verkeer aangesloten bedrading. Hierdoor komt het totaal op zeven. Bij toestellen van het type Boeing 737, waarop de controles waren ge richt in verband met het ongeluk in Groot Brittannië eerder deze maand, werden geen constructie fouten gevonden. Malaysia De Malaysische premier Mahathir Muhamed is woensdag na een lich te hartaanval opgenomen in het ziekenhuis in Kuala Lumpur. De 63-jarige premier is overgebracht naar de cardiologische afdeling van het ziekenhuis maar zijn toe stand is "stabiel en bevredigend", zo zei de chef-arts cardiologie. Wapens Iraq en Syrië hebben naast chemi sche ook biologische wapens. Dit heeft een onderzoeker van een par ticulier instituut voor het Midden- Oosten in Washington verklaard. De Amerikaanse' omroep ABC meldde dat Iraq "biologische wa pens maakt en opslaat" die chole ra, tyfus, botulisme en andere do delijke ziektes kunnen ken. WENEN (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren in Wenen bij zijn Tsjechische collega Johanes pro test aangetekend tegen schendin gen van de mensenrechten in Praag. De twee bewindslieden ont moetten elkaar tijdens de Confe rentie over Veiligheid en Samen werking (CVSE). Terwijl de officiële redevoering van de Nederlandse minister op vallend voorzichtig van toonzet ting was, verkoos hij een aparte ontmoeting met zijn Tsjechische collega om kritiek te uiten op het neerslaan afgelopen zondag van een vreedzame betoging in Praag. Dat neerslaan gebeurde terwijl de inkt van het nieuwe CVSE-slotak- koord nog nauwelijks droog was. Volgens Van den Broek nam Joha nes de kritiek voor kennisgeving aan en gaf hij slechts als antwoord dat het incident viel onder de orde handhaving. Eerder op de middag noemde de minister Tsjechoslowakije niet bij naam in zijn redevoering tot de an dere 34 ministers en hun CVSE-de- legaties. Hij sprak de hoop uit dat de verbetering op het gebied van de mensenrechten in sommige deelnemende landen een „voor beeld is voor de landen waar die vooruitgang nog zo overduidelijk ontbreekt". Aan de eerder verspreide tekst van de toespraak voegde hij nog toe dat „wij er treurig genoeg aan herinnerd worden hoe koppig som mige landen vasthouden aan oude gewoontes die zo overduidelijk in strijd zijn met de gemaakte afspra ken". Later op een persconferentie lichtte de minister toe dat hij doel de op „Tj echoslowakij e en de DDR, en tevens op Roemenië". Al leen dat laatste land wenste hij ech ter als een structureel probleemge val te beschouwen. Op de vraag waarom hij deze lan den in zijn officiële rede niet met name had genoemd, zei Van den Broek dat het overduidelijk was wie hij bedoelde. Tevens zou daar mee de aandacht te veel worden af geleid van het positieve feit dat er in het akkoord zo veel vooruitgang was geboekt. In zijn rede merkte de Neder landse minister verder op dat ver betering van de betrekkingen tus sen landen niet gescheiden kan worden „van de manier waarop de ze landen met hun eigen burgers omgaan". Hij stelde voor dat de af zonderlijke staten de vooruitgang op het terrein van de mensenrech ten elk vastleggen in nieuwe wet geving. Alle ministers loofden gisteren de bereikte vooruitgang in de ver schillende onderdelen van het ak koord. De Noor Stoltenberg ging in een interview zelfs zo ver dat hij het een aanzet noemde tot het ophef fen van de NAVO en het Warschau pact. Met name jn Ierlands belangrijk ste visserij centrum Killybegs in Donegal is het voorstel van de Commissie nu het gesprek van de dag. In de bars en saloons van het kleine havenstadje wordt er veel om gelachen, maar vooral met rode konen en achter de hand ge giecheld. Want over condooms praat men niet gemakkelijk, in de Ierse Republiek. Daarom zijn er ook die zich mateloos ergeren aan het voorstel uit Brussel. En in hun kring kan men horen dat een con doom op een vissersschip zo onge veer gelijk staat aan de duivel met Beëlzebub uitdrijven. Uit de mond van Joey Murrin, leider van de Killybegs Vissersor ganisatie, klonk zelfs scherpe kri- 3 goed de stupiditeit a de bureaucratie in Brussel. De meeste van onze vissers hebben nog nooit een condoom gezien en weten echt niet wat ze ermee aan moeten. Brussel gaat ons toch niet vertellen dat we nu op onze visse- rijschool ook instructie moeten ge ven in het aandoen van een con doom. Wat denkt men wel van Zijn collega Frank Doyle van de Ierse Vissersorganisatie merkte droogjes op: „Iemand in Brussel heeft weer eens iets verzonnen. Zonder na te denken. En kennelijk zonder iets te weten van de visserij en het leven aan boord van vissers schepen. Anders had hij kunnen bedenken wat elke goeie visser hier al lang weet: niets is meer nut teloos in de lange deining van de Atlantic dan een doos met 250 con dooms". den. Tientallen arrestaties werden verricht, en grote delen van de wijk Overtown waren vannacht door een cordon politiemensen van de rest van Miami afgesneden. De onlusten van de afgelopen twee avonden met hun duidelijk raciale ondertoon zijn de vierde pe riode van rellen in Miami in de af gelopen tien jaar. Voor de stad Miami zijn de nieu we ongeregeldheden vooral een public relations ramp. Miami heeft de reputatie een misdadige stad vol geweld te zijn, en de stadsbestuur ders hebben de afgelopen jaren hun uiterste best gedaan dat image uit de weg te ruimen. Juist deze dagen bevindt Miami zich als het ware onder een ver grootglas, omdat het komende weekeinde er om de Super Bowl zal worden gespeeld, het hoogte punt van Amerika's football-sei- zoen. De rellen komen op een extra pijnlijk moment omdat het maan dag Martin Luther King dag was, een dag die traditioneel gewijd is aan de betrekkingen tussen de ras- WASHINGTON (GPD) - De rege- ring-Bush zal zich niet overhaast laten dwingen in de richting van verdere onderhandelingen met de Sovjetunie over een START-ak- koord, dat het aantal strategische kernwapens zou verminderen. Bush wil eerst het totale buiten landse beleid zoals dat onder Reagan gestalte kreeg, grondig be studeren, aldus gisteren James Ba ker, de man die door de komende president is aangezocht als minis ter van buitenlandse zaken in de re- gering-Bush. Baker sprak over de plannen van de nieuwe regering tijdens een hoorzitting van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken. Die hoorzitting was bedoeld als eerste stap op weg naar goedkeu-' ring van Baker's ministerschap door de Senaat. De Senaat heeft de grondwettelijke taak om de benoe mingen van alle top-functionaris- sen van de regering-Bush goed te keuren. Baker was in dat rijtje de eerste en zal die goedkeuring naar verwachting vrijdag al krijgen, op de dag dat Bush wordt beedigd. Turken houden op honderden Kurden razzia ANKARA (GPD) - Nadat twee Turkse politiemannen waren ge sneuveld in de guerrillastrijd die het Kurdische zuidoosten van Tur kije woedt, is er een razzia van on gekende afmetingen begonnen op honderden personen, onder wie dorpsburgemeesters, die ervan worden verdacht, steun en onder dak te geven aan de PKK, de Arbei derspartij Kurdistan. Alleen al in het stadje Cizre, waar de aanslag plaatsvond, zijn 300 per sonen in hechtenis genomen, in het dorp Eruh, waar 5,5 jaar geleden de PKK haar vijandelijkheden begon, honderd. Onder de opgepakten be vinden zich kinderen tussen 10 en 15 jaar. De protesten van de oppositielei der prof. Erdal Inonu richte zich vooral tegen het feit dat tot de op gepakten veel leden en aanhangers behoren tot de Sociaal-Democrati sche Populistische Partij (SDPP). Hij constateert toenemende intimi datie in deze gebieden bij de nade ring van de gemeenteraadsverkie zingen van 26 maart. Beschuldigingen van dergelijke aard, die afkomstig waren uit zijn eigen partij, moest hij enkele we ken geleden pareren. Adjunct-se cretaris-generaal Topuz beklaagde zich toen dat de SDPP geïnfil treerd dreigt te raken met sepera- tisten en anarchisten. Feit is dat de SDPP een sterke Kurdische vleu gel rijk is, en dat van haar 99 afge vaardigden er 20 opkomen voor de rechten van wat in het parlement sinds kort openlijk "de Kurdische minderheid" wordt genoemd. Ook Inonu zelf heeft meer dan eens ge protesteerd tegen de onderdruk king en de folteringen waarvan be volkingsgroepen in het zuidoosten het slachtoffer waren. Baker gebruikte de hoorzitting onder meer om te zeggen dat de in komende regering er vast van over tuigd is dat góed buitenlands be leid alleen kan worden gevormd door Congres en Witte Huis samen. Dat was voor het Congres nieuws, want de periode-Reagan werd gekenmerkt door tal van con frontaties tussen Congres en presi dent over het buitenlandse beleid. De grote ruzies rond de Contra's zijn daarvan het meest in het oog springende voorbeeld. Samenwerking zal in het bijzon der van belang zijn bij het formule ren van beleid rond de veranderin gen die momenteel in de Sovjetu nie plaatsvinden. "Dat zal gelijk ook de gewichtigste taak zijn waar voor wij worden gesteld. Als een maal de fundamenten van zo'n be leid ten aanzien van de Sovjetunie zijn gelegd, kunnen we ons buigen over de modernisering van onze wapens, over conventionele (niet- nucleaire) ontwapeningsvoorstel len, en over de vraag of we de Sov jetunie leningen moeten verstrek ken", aldus Baker. Maar hij waar schuwde voor te groot optimisme. "Realisme dwingt ons voorzichtig te zijn, Hoe fascinerend de perest- roika ook mag zijn, de Sovjetunie blijft een zwaar bewapende super macht". VRIENDSCHAPPELIJK - De eer ste rechtstreekse onderhandelin gen tussen China en Vietnam over Kampuchea verlopen in een „open en vriendschappelijke" sfeer, al dus een Vietnamese diplomaat. De maandag begonnen onderhande lingen worden gevoerd door de Vietnamese vice-premier Dinh Nho Lien en zijn Chinese ambtge noot Liu Shuqing. Hoofdmoot van de besprekingen vormt de kwestie- Kampuchea. PORT-AU-PRINCE (GPD) - Haïti is gisteren gedeeltelijk verlamd door een 24 uurs-staking. Met na me in de provincie was het protest succesvol. In Cap Hatiën, de twee de stad van het land, bleven alle winkels en bedrijven gesloten. In de hoofdstad Port-au-Prince bleven de meeste winkels dicht, maar er waren veel militairen op straat die de mensen aanmoedig den om toch naar hun werk te gaan. Het gaat om de tweede staking sinds generaal Avril vorig jaar sep tember na een staatsgreep aan de macht kwam. Het protest werd ge organiseerd door de progressief ge zinde vakcentrale CUTH. Deze belangrijke vakbond ver wijt generaal Avril, dat hij tot nu toe zijn beloftes inzake een spoedi ge democratisering en een komple- te ontmanteling van de 'Tontons Macoutes', de beruchte politieke politie van de vroegere Duvalier-ti- rannie, niet is nagekomen. Ook wil de CUTH dat het minimumloon wordt verhoogd van 3 naar 7 dollar per dag en dat de brandstofprijzen en de kosten van voedingsmidde len worden verlaagd. KAAPSTAD In parlementaire kringen in Kaapstad wordt het nu meer dan waarschijnlijk geacht dat er nog dit voorjaar algemene ver kiezingen voor het driekamerpar- lement zullen plaatsvinden. Dit on danks het feit, dat het exclusieve recht om verkiezingen uit te schrij ven bij de president berust en P.W. Botha nog op geen enkele wijze een aanwijzing heeft gegeven, dat hij inderdaad binnen korte termijn daartoe over zal gaan. door Ruud de Wit Maar de Zuidafrikaanse kranten, en dan vooral de regeringsgetrou we Afrikaanstalige, hebben de af gelopen dagen dermate prominent aandacht gegeven aan de wens van een groot aantal parlementariërs van Botha's eigen Nationale Partij (NP) voor snelle verkiezingen, dat het hem wel eens moeilijk zou kun nen vallen om anders te beslissen. Volgens de Zuidafrikaanse grondwet moet Botha in septem ber van dit jaar overgaan tot het ontbinden van het huidige drieka- merparlement. Dit betekent, dat hij dan op zijn laatst tot volgend jaar april kan wachten met verkie zingen. Het is evenwel een publiek ge heim dat hijzelf in het geheel geen voorstander is van spoedige ver kiezingen, maar er is een grond wetswijziging nodig om de zit tingsduur van de drie parlementen met enige jaren te verlengen. Daar voor is weer een tweederde meer derheid in alle drie de parlementen noodzakelijk en daar kan hij niet op rekenen. De leider van de Arbeiderspartij- fractie in het kleurlingenparle- ment, dominee Allan Hendrickse, heeft zich namelijk op het stand punt gesteld, dat hij niet aan zo'n grondwetswijziging zal meerwer- ken, zolang de apartheidswet op gescheiden woongebieden niet is ingetrokken. In politiek-Kaapstad werd er daarom tot voor kort van uitgegaan dat Botha zolang mogelijk zou wachten met het uitschrijven van verkiezingen. Deze zouden dan niet voor oktober aanstaande jaar plaatsvinden. Een argument daar voor was het feit, dat Botha pas on langs een commissie heeft aange steld, die voor 1 juni advies moet uitbrengen over een wijziging van de kiesdistricten. Deze wijziging heeft met name betrekking op de provincie Trans vaal, dat in verhouding tot het aan tal stemmers in de overige drie pro vincies in het parlement nogal is ondervertegenwoordigd. Aange nomen werd dat Botha eerst de voorstellen van deze commissie zou afwachten om daarna verkie zingen te laten plaatsvinden vol gens het nieuwe districtensysteem en een gewijzigde zetelverdeling in het parlement. Maar het afgelopen weekeinde hebben zo'n 700 NP-parlementari- ërs en andere partij-functionaris sen in de provincie Transvaal op een 'strategie- bijeenkomst' in Pre toria duidelijk gemaakt dat zij wel degelijk spoedige verkiezingen willen en het lijkt onwaarschijnlijk dat Botha dit signaal zal kunnen negeren. Een aantal argumenten worden hierbij genoemd, waarvan de belangrijkste zijn: de economi sche verwachtingen voor de twee de helft van dit jaar zijn uitermate ongunstig en verkiezingen dan zouden wel eens een negatief effect kunnen hebben voor de regerende NP. Ook de huidige positie van de NP ten opzichte van de andere blanke politieke partijen speelt bij de afweging een rol. Op dit mo- Pieter W. Botha. ment heeft de ultra-rechtse opposi tie, de Konservatieve Partij, het re delijk moeilijk. Dat heeft te maken met de negatieve reacties in zowel het binnen- als buitenland op be slissingen van gemeenteraden, die door de KP worden gecontroleerd, om de 'kleine apartheid' weer in te voeren. Ook de schandalen rond de persoon van Eugene Terre'Blan- che, de leider van de met de KP nauw samenwerkende AWB, zou nu vele stemmers van de KP heb ben vervreemd. Hetzelfde geldt ter linkerzijde van het blanke electoraat. Daar zijn drie kleine partijen - de PFP van Zac de Beer, de Onafhankelijke Partij, van Denis Worrall en de Na- sionale Demokratiese Beweging van Wijnand Malan- hard bezig om een 'links-liberaal' front tegen de NP tot stand te brengen, maar voorlopig kunnen zij het nog niet eens worden over een acceptabele nieuwe leider. Snelle verkiezingen, aldus de NP-parlementariërs in de Transvaal, maken het voor de nieu we linkse combinatie nagenoeg on mogelijk om met groot succes cam pagne te voeren. Tenslotte, zo luidt een veelge hoorde mening, verkiezingen in het voorjaar zullen nagenoeg sa menvallen met de implementering van VN-resolutie 435 over de onaf hankelijkheid van Namibia, waar voor de VN 1 april als datum heeft geaccepteerd. Verkiezingen in Zuidafrika in de maanden oktober of november zouden daarentegen wel sens in dezelfde periode kun nen vallen als de eerst vry e en onaf hankelijke verkiezingen in Nami bia en dat wordt ongewenst geacht. Inmiddels hebben nagenoeg alle politieke partijen in het driekamer- parlement laten weten "geen pro blemen" te hebben met verkiezin gen in april of mei. Slechts in het links-liberale blanke kamp is men er, om begrijpelijke redenen, min der gelukkig mee. Zo noemde het PFP-kamerlid Tiaan van der Mer- we de geruchten daarover in de pers 'belachelijk', omdat ze als ze waar zijn "wederom aangeven hoe zeer de Nationale Partij van Botha haar eigen belangen plaatst boven die van het land". Hoe het ook zij, het definitieve antwoord of er ver kiezingen in het voorjaar zullen plaatsvinden of later in het jaar, hangt helemaal af van Botha zelf. In ieder geval zal deze niet eerder dan op 3 februari aanstaande, wan neer het nieuwe parlementaire jaar officieel in Kaapstad wordt ge opend, daarover uitsluitsel geven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5