LEIDSCH DAGBLAD Ontvangers klein pensioen ontzien Kwantum ruimt weer ouderwets op. Grote fracties in belastingdebat: Man richt bloedbad aan op schoolplein ■PDSS Schoolprotest in Friesland Skivakanties in de knel door te weinig sneeuw van*"89 Premier stelt harde eisen bij erkenning vakbond Solidariteit 'Steekpenniiigen de gewoonste zaak' Woensdag 18 januari 1989- OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38835 Prijs fl. 1,25 Boeren voor transplanteren nieren betaald LONDEN (AP) - De Turkse po litie heeft een man in Istanboel gearresteerd die een organisatie zou leiden die Turkse boeren be taalde om hun nieren af te staan voor transplantatie in een Lon- dens ziekenhuis. De boeren kre gen een bedrag van ongeveer 7.000 gulden voor een nier. De man beweerde dat hij uit menslievendheid handelde en niet uit was op winst. De opera ties werden uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van dr. Crockett in het exclusieve, parti culiere Wellington Humana zie kenhuis in Londen. In een reac tie zei de arts dat hij niets te ma ken heeft met waar de donors vandaan komen. In 1985 kwam een soortgelijke affaire aan het licht. Toen ging het op Pakistanen die betaald werden voor organen. Het minis terie gaf toen de aanzet tot een herziening van de wet, maar daar is nog niets van terechtgekomen. DEN HAAG (GPD/ANP) De grote partijen in de Tweede Kamer willen dat bejaarden met een klein pensioen wat meer profiteren van de belastingverlaging volgend jaar. Daarnaast moeten bijzonder hoge ziektekosten groten deels van de belasting aftrekbaar blijven. Gewonde kinderen worden op het schoolplein verzorgd, (foto ap> STOCKTON (AP/GPD) - Een 26-ja- rige man heeft gisteren in Stockton (Californië) op de speelplaats van vanavond voorlichtingsavond Ids 19.30 uur TOT STRAKS... Directeuren van ziekenhuizen haken snel af UTRECHT (ANP) - Een derde van de ziekenhuisdirecteuren in Ne derland stapt al na een paar jaar over naar een andere baan. Die di recteuren hebben geen zin meer in hun werk door de vele problemen binnen de gezondheidszorg zoals bezuinigingen, conflicten en de uit voering van de plannen van de commissie-Dekker. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisdirecteuren wijt dit voor een deel aan het wervingsbe leid van sollicitatiecommissies en besturen van ziekenhuizen. "De meeste benoemingen gebeuren in grote haast. Er wordt niet altijd goed overwogen of die kandidaat wel bij die instelling past", aldus voorzitter Van den Broek. Zieken huisdirecteuren hebben veelal een carrière in het bedrijfsleven opge bouwd en komen dan voor het eerst in de gezondheidszorg te-, recht. Dus is er begeleiding nodig, vindt Van den Broek. Plaatselijk mist Veel bewolking, plaatselijk mist. vooral in de nacht en ochtend. Geen neerslag. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtempcratuur rond 4 graden. Overwegend zwakke wind tussen west en zuid. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst droog met een enkele opklaring, in de loop van het weekeinde overgang naar een wissel vallig weertype met af en toe regen. Middagtemperatuur rond 5 graden, in de nacht hier en daar wat lichte vorst. Donderdag 19 januari 1989 Zon op: 08.37 uur, zon onder: 17.05.uur; maan op: 14.01 uur, maan onder 07.29 water: 09.05 en 21.56 t een lagere school 5 kinderen dood geschoten en 30 anderen verwond, voor hij de hand aan zichzelf sloeg. Alle slachtoffertjes waren vluchte lingen uit Cambodja en Vietnam. De helft van de gewonden is er ern stig aan toe. De schutter, Patrick Purdy, reed in militair gevechtstenue naar de school en stak zijn auto in brand. Vervolgens liep hij door een gat in het hek het schoolterrein op waar 500 kinderen, voornamelijk vluch telingen uit zuidoost-Azië speel den. Zonder iets te zeggen en met een volkomen uitdrukkingsloos gezicht begon hij met een automa tisch geweer en twee pistolen op de scholieren te schieten. Een politiewoordvoerder zei dat de dader een zwerver was met een lang strafblad. Een familielid om schreef hem als een eenzame man die als kind al verslaafd was aan de alcohol. Toen hjj door vrijwel al zijn ko gels heen was en het schoolplein vol slachtoffertjes lag, liep hij weg en schoot hij zichzelf door het hoofd. Na de schietpartij brak er een enorme paniek uit. Tolken werden opgeroepen omdat veel kinderen geen Engels spraken. Het gebruik te semi-automatische geweer is vrij te koop in veel Amerikaanse wa penwinkels voor zo'n 600 gulden en kan eenvoudig worden omge bouwd tot een mitrailleur die 600 kogels per minuut kan afvuren. Minister vraagt ontvoerders om harde bewijzen BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van justitie, Wathelet, heeft gisteravond via de televisie laten weten dat er tot dusver geen enkel bewijs is geleverd dat de ont voerde politicus Paul Vanden Boeynants in handen is van de groepering die zich Socialistische Revolutionaire Brigade noemt. "We hebben geen enkel bewijs dat ze hem hebben", aldus Wathe let, een partijgenoot van Vanden Boeynants. Zijn televisie-optreden had veel weg van een oproep aan de ontvoerders om te zorgen voor een levensteken van de sinds zater dag verdwenen oud-premier, die als hartpatiënt dringend behoefte kan hebben aan bepaalde medicij- Wathelet bevestigde dat de be jaarde Brusselse politicus zich de laatste tijd bedreigd voelde. Op de redacties van sommige persbu- reau's en omroepen regent het in tussen telefoontjes van organisa ties die zich verantwoordelijk stel len voor de ontvoering. ROTISSERIE OUDT LEYDEN IS êCHT NfET ZO 0UUR ALS U DENKT verrassende keuze-menu's vanaf f 47,50 p.c. Tijdens het diner speelt uw gastheer zo nu en dan rustige piano-muziek 071-133144 CDA, WD en PvdA hebben dat vandaag gevraagd bij het begin van de debatten over de belastingver eenvoudiging volgens het plan- Oort. Over de technische uitwer king van het voorstel wordt nog overlegd. CDA en PvdA denken aan een bejaardenaftrek van 1000 of 1500 gulden per persoon, de WD vreest echter dat dat in strijd is met internationale belastingver dragen. De WD vindt dat er een tijdelij ke tegemoetkoming moet komen voor circa 150.000 alleenstaanden die er in het nieuwe stelsel op ach teruit dreigen te gaan. Ook willen ze de achteruitgang voor inkomens tot 30 mille beperken. Daarvoor krijgen ze de steun van het CDA. De PvdA wil de bestaande toeslag handhaven voor alleenstaanden met een zelfstandige huishouding, maar de regeringspartijen voelen daar niets voor. De fiscale woordvoerders van de grote partijen sloten gisteren tij dens een laatste voorbereidende vergadering een akkoord over de wijzigingen die ze in de kabinets plannen willen aanbrengen. De politieke hoofdlijnen van de belastingoperatie, die in 1990 moet ingaan, kunnen rekenen op steun van CDA en WD. De PvdA staat achter de plannen voor een drasti sche versimpeling van het belas tingstelsel. Maar de sociaal-demo craten zijn fel gekant tegen de be lastingverlaging die het kabinet wil, omdat de hogere inkomens daarvan relatief meer profiteren. Een alternatief van de PvdA wordt echter door niemand gesteund. De Kamer begon vandaag aan het marathon-debat, dat ook vol gende week voortduurt. Voor de eerste ronde is 13 uur uitgetrok ken. Het is daardoor uiterst onze ker of de Kamer de debatten op tijd kan afronden. Ruding en Koning willen voor 2 februari duidelijk heid om 'Oort' nog in 1990 te kun- plaats, aanschaf van computers en kantinevoorzieningen moeten af trekbaar blijven. In de loop van de dag zullen de partijen nog een reeks van wijzigingsvoorstellen in dienen. Zo wil het CDA bekijken of werkgevers hun werknemers on belast een Openbaar Vervoers kaart kunnen verstrekken. (pagina 7: staatssecretaris Koning: belastingvereenvoudiging eis van de ze tijd) LEEUWARDEN (GPD/ANP) - Zo'n 26.000 Friese kinderen zijn vandaag niet naar school gegaan uit protest tegen bezuinigingen in het onderwijs. Tot de actie was op geroepen door de oudervereniging VOO. Ruim 200 van de totaal 264 openbare scholen in Friesland kon den hun deuren gesloten houden, omdat de ouders de kinderen mas saal thuis hielden. Dat was ook het geval bij een aantal scholen voor speciaal en bijzonder onderwijs. Ook enkele Waddeneilanden staakten mee. Op Terschelling en Ameland bleven alle kinderen van het openbaar onderwijs thuis. De actie was uitgeroepen door de ouders en niet door het onderwijs personeel, omdat de onderwijsbe- zuinigingen zijn aangekaart bij de geschillencommissie-Albeda. Zo lang de commissie deze zaak in be handeling heeft, kan de rechter el ke stakingsactie van leerkrachten verbieden. In Moskou ligt volop sneeuw. Daar trokken gisteren schoolkinderen er met hun leraar op uit om te gaan skiën. (foto ap> Gebrek dreigt de Voor de langlaufers is het komende weken skivakanties vaak onmogelijk hun sport te beoefenen. „In veel dalen kan de Alpen zijn absoluut niet gelanglaufd zeker aan het worden. In talrijke gebieden zijn de loipen gewoon ver- ANWB- te verknoeien. De voorraden langzaam verdwijnen. In sommige win tersportplaatsen moesten dwenen", aldus zelfs al skipistes worden ge- woordvoerder, sloten. Sneeuw die rond de kerst dagen ruimschoots viel is in middels hard geworden of verdwenen. Het Zwitsers ver keersbureau meldt dat skiërs niet tot in de dorpen kunnen afdalen. In de Franse Alpen werd gisteren gemeld dat pistes in beroemde wintersportplaat sen als La Plagne en Val d'Ise- re waren gesloten. Het Franse Verkeersbureau kreeg een la wine van telefoontjes. Later bleken de pistes niet gesloten, maar de mogelijkheden zeer gering. Bijkomend probleem is dat sneeuwkanonnen alleen wer ken bij een temperatuur on der nul, terwijl het bijna overal ver boven nul is. Noord-Italië is er het ergst aan toe. Het beeft daar al ruim twee maanden niet of nauwelijks gesneeuwd. Ook het weer in Westduitse gebie den, zoals het Zwarte Woud, is zo slecht dat bij reisbureaus al annuleringen binnenko- V w 24 PAGINA'S Uitzonderingen Oost-Tirol en het westen van het Salzburgerland. Daar ligt een dik pak sneeuw en wordt in prachtig weer uitgebreid geskied. De ANWB-woord- voerder; „Duurt die aanhou dende dooi nog een paar da gen, een week, dan wordt ook hier de situatie problema tisch. En dat met de krokusva kantie voor de deur". Staking Hoogovens UTRECHT (ANP) - Ongeveer 1000 werknemers van het staal concern Hoogovens in IJmuiden hebben vanmorgen het werk kor te tijd neergelegd. Het personeel wil daarmee de eisen van de bon den voor een nieuwe cao kracht bijzetten. Het personeel trok in optocht naar het hoofdkantoor. Daar wer den de werknemers toegespro ken door de onderhandelaars van vakbonden en Hoogovens. Daar na gingen ze weer aan de slag. Zoals al eerder duidelijk werd, wijzen de vier grote partijen het ka binetsplan af om paal en perk te stellen aan de aftrekbaarheid van bijzondere ziektekosten. Vooral chronisch zieken en mensen met een handicap zouden worden ge dupeerd in het kabinetsvoorstel, waarin ziektekosten eerder, maar ook in mindere mate fiscaal aftrek baar worden gemaakt. De drie grote partijen willen ook sleutelen aan de aftrekbaarheid van de beroepskosten. Congresbe- zoek, verblijf buiten de woon- VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, lel. 071-89.40,40 WARSCHAU (GPD/AP) - Activis ten van de Poolse vakbeweging So lidariteit reageerden gisteravond uiterst teleurgesteld op de voor waarden die de Poolse premier Rakowski stelt aan het erkennen van de in 1981 verboden vrije vak beweging. Rakowski, tevens lid van het po litbureau van de communistische partij, wil Solidariteit voor een proefperiode (tot mei 1991) legali seren. De belangrijkste voorwaar de is dat de bond in die periode moet afzien van stakingen. Pseudo-zakenadviseurs Nieuwe Revu twee maanden op pad: ROTTERDAM (GPD) - Twee ver slaggevers van het weekblad Nieu we Revu hebben zich eind vorig jaar vanuit het World Trade Center in Rotterdam als bedrijfsadviseurs uitgegeven. In die rol benaderden ze politici, ambtenaren, onderne mers, advocaten en notarissen, die vrijwel zonder uitzondering bereid bleken mee te werken aan illegale transacties en ook gevoelig waren voor steekpenningen. Zo wilde CDA-wethouder W.C.M. Stuart uit Bergen op Zoom er persoonlek be ter van worden, wanneer hij zou meewerken aan de vestiging van een bedrijf in zijn stad. Wethouder Stuart ontkent de be schuldiging. Hij zei gisteravond dat de verslaggevers hem er heb ben proberen 'in te luizen'. Op het gemeentehuis van Bergen op Zoom worden vandaag de ontmoe tingen tussen Stuart en Nieuwe Revu gereconstrueerd. Vanavond geven B en W een ver klaring uit. In een radio-interview liet Stuart vanmorgen de mogelijk heid open dat de affaire zal leiden tot zijn aftreden. Hij erkent dat hij nattigheid had moeten voelen toen hem in min of meer bedekte ter men werd aangeboden dat hij zou kunnen profiteren van de vesti ging. De Revu-journalisten Pieter Storms en Henk Ruigrok vermom den zich twee maanden lang als za kenlieden onder de namen drs. P. Francois en drs. H. Christiaan, om een schets te geven van het zaken doen in Nederland in de jaren 80. Ze lunchten, dineerden, telefo neerden, maakten duizenden kilo meters en lange uren op hun luxu euze kantoor in het WTC, waar ze zich hadden ingeschreven onder de naam Abel Consultancy. Hun slotconclusie: "Opmerke lijk was dat in de meeste gevallen de zakenpartners zonder schroom ingingen op dubieuze en soms zelfs criminele voorstellen." Hun lotge vallen worden de komende weken in Nieuwe Revu gepubliceerd. Vanavond besteedt Veronica's Nieuwslijn er aandacht aan. (zie verder pagina 2) Zoals deze PHILIPS PRISMA SL- LAMPEN. Energiebesparend. In 9.13 en 16 Watt. Maar u moet er wel snel bij zijn! Normaal 3950 Nog veel meer van deze fantastische aanbie dingen vindt u In de Kwantum oprulmings- krant Waaiomzullenweduurdoen.. (KWANTUM De Solidariteittop wilde gister avond nog niet officieel reageren op het voorstel van Rakowski. Woordvoerder Onyskiewicz zei desgevraagd dat zolang het idee van Rakowski nog geen officieel partijstandpunt is, een afgewogen commentaar onmogelijk blijft. Rakowskis plan was een duidelij ke poging met een compromisfor mule de hoog opgelopen interne conflicten te bezweren en tegelijk Solidariteit onder curatele te stel len. Het plan omvat een voorwaar delijke erkenning van Solidariteit als vakbond, zodat de al in augus tus vorig jaar afgesproken ronde- tafelonderhandelingen tussen re gering en Solidariteit kunnen be ginnen. In de proefperiode moet Solida riteit onder meer afzien van stakin gen. Rakowski wil dat bij conflic ten bemiddelaars bindende advie zen geven. Een andere voorwaarde is dat Solidariteit afziet van verde re financiële buitenlandse steun. Daarbij doelde Rakowski op de meer dan een miljoen dollar die de vakbond vorig jaar kreeg van het Amerikaanse Congres. De Poolse premier wil ook dat Walesa anti communistische elementen weert. Berging gif voor de kust begonnen DEN HELDER (ANP) - Een team van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak is vanochtend op de Noordzee begonnen aan de ber ging van de 23 containers die de Franse vrachtvaarder Aquila in de cember in stormachtig weer ver speelde. De deklading, waaronder 10 con tainers met tientallen tonnen aan milieugevaarlijke stoffen en le vensgevaarlijke chemicaliën, ligt op circa 60 kilometer ten noorden van Den Helder. Duikers vonden vanochtend een onbekende contai ner met onbekende inhoud. De re derij de Aquila had deze niet als vermist gemeld en is om ophel dering gevraagd. Het Rijk heeft Smit Tak opgedra gen eerst de containers met gevaar lijke lading te bergen. In tweede in stantie zal Verkeer en Waterstaat beslissen of ook de containers met ongevaarlijke inhoud moeten wor den opgetakeld. De operatie zal waarschijnlijk een week duren. Nu nog 'n grote sortering kortingen 30 - 50 bij aankoop van 'n 2e artikel 10% extra korting (over het gehele bedrag) Total Woman Botermarkt 14 2311 EM Leiden tel. 071-131436 Trein botst op bus: 52 kinderen gedood SINGAPORE (GPD) Een botsing tussen een overvolle schoolbus en een sneltrein op een onbeveiligde spoorovergang bij Ahungalia, 75 km ten zuiden van de Srilankaanse hoofdstad Colombo, heeft gisteren aan zeker 52 kinderen het leven ge kost. Meer dan 100 anderen werden gewond. De chauffeur sprong op het laatste moment uit de rampbus en zou slechts licht gewond zijn. Hij kon niet tijdig voor de overweg remmen en de sneltrein boorde zich met een vaart van ongeveer 60 km per uur in de bus. JA, ik abonneer mij o snel mogelijk op deze krant Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale fieuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1