'Hooguit drie bendes zware criminaliteit' Sheshkovsky nog op kop na remise Becker werpt blik op kroon Wilander Koeman is te duur voor Real Boeren: weinig hoop op prijsverhoging WOENSDAG 18 JANUARI: Douven op één punt in 'Hoogovens' WIJK AAN ZEE (GPD) - Na een rustige vierde ronde heeft de Sovjetrus Vitaly Sheshkovsky door een korte re mise met de Amerikaan Joël Benjamin de leiding in de A- groep van het Hoogovensschaaktoernooi behouden. Niet minder dan vijf achtervolgers volgen op een punt achter stand. Bij deze laatste groep is nationaal kampioen Rudy Douven, die het gisteren bijzonder moeilijk had tegen de Bulgaar Kyril Georgiev. In een paardeindspel had de Ne- derlander zo weinig ruimte, dat de analytici lange tijd vreesden voor zijn leven. Bondscoach Cor van Wijgerden, een groot kenner van het eindspel, gaf voor de hartstoch telijk meelevende toeschouwers bijzonder belangwekkend com mentaar en velen analyseerden met liefde in het voordeel van de 'coming man'. Douven hield zich kranig; aan het eind vlocht hij en kele kleine combinaties in de stel ling en verzekerde zich daarmee van een moeizaam bevochten half punt. „Een saaie boel verder", zo meende een enkele toeschouwer. „Vroeger liepen hier nog wel eens conflictenbouwers rond die wat le ven in de brouwerij brachten". Een beetje gelijk had hij wel. Mensen als Najdorf zorgden wel eens voor spektakel in de speelzaal en ook blunderende wedstrijdleiders wa ren soms aanleiding voor een span nende schaakruzie. Dit alles lijkt verleden tijd. De spelers zijn pro fessionals; zij kennen hun regle menten en toernooileider Constant Orbaan, die ook de onrust niet in de wereld brengt, hoeft nauwelijks als bemiddelaar op te treden. Overwicht Vele korte remises dus, al slaagden Rafael Vaganian en Vizwanathan Anand erin óm binnen tweeëneen half uur 39 zetten op tafel te bren gen. Volgens velen had de Rus po sitioneel overwicht, maar dit bleek na afwikkeling.te zijn vervlogen. „Ergens moet het er ingezeten heb ben", zo meende Hans Böhm. Maar waar precies kon ook hij niet aanto- Tony Miles, die ongelukkig is ge start, was gisteren weer eens ou derwets op dreef en versloeg met de zwarte stukken zijn oude rivaal Gyula Sax. Ondanks zijn nederlaag in de eerste ronde tegen Anand bleek Miles het vertrouwen in de aloude Caro-Kann niet verloren te hebben. Uit vrees voor een voorbe reide variant koos Sax een ander systeem dan de Indiase speler had gedaan, maar dat bekwam hem slecht. Miles won in de loop van het middenspel een pion en dit klein- 1 ood kon hij in de tweede zitting verzilveren. Kameraden De Peruaan Julio Granda Zuniga probeerde tegen Ivan Sokolov een nieuwe bestrijdingsmethode tegen het Grünfeldindisch. Overtuigend was dit alles niet, want eerst ver loor hij een picn en kort daarna de partij. De laatste remise viel tussen de Leidse kameraden John van der Wiel en Jeroen Piket. Tot in het verre toreneindspel werd er door gespeeld; Van der Wiel had lange tijd de betere kansen, maar zijn jonge collega liet zich niet bedot ten. In de B-groep heeft de Ameri kaan John Fedorowic de leiding genomen door onze landgenoot Friso Nijboer te verslaan. Ook met de andere Nederlanders gaat het niet geweldig. Paul van der Sterren moest het hoofd buigen voor Joeri Dokhoian en Rini Kuyf en Manuel Bosboom kwamen niet verder dan Zoltan Ribli-Pedrag Nikolic leek een fel gevecht te worden, dpch plotseling was ook hier spanning geweken. Na 25 zetten gaven de he ren elkaar de hand; daarna waren zij in de perskamer nog uren met hun partij bezig om te onderzoeken waar zij sterke zetten hadden ge mist. LSRC is veilig LEIDEN - De vrouwen van LSRC hebben zich gisteravond ten koste van Dordecht weten te handhaven in de eerste divisie van de squash- competitie. De Leidse ploeg won het beslissende duel met Dordrecht met 3-1. De enige verliespartij kwam op naam van de als tweede opgestelde Karin Swiers, die met 1-3 haar meerdere moest erkennen in Ro bin van der Starre. Kitty Klassen had het nog het moeilijkst. Met 9-7, 9-10, 8-10, 9-2,1-9 zegevierde zij uit eindelijk over Anja Smit (2-3). Clair Freling (3-1 tegen Joke Hey) en Janna van Duyn (3-1 tegen Bep Kerklaan) kwamen makkelijker tot winst. Dekker Squash won in en tegen Etten Leur met 3-1. Dominique Fleur, Mary Gillies en Liz Weare waren hun tegenstandsters met 3-0 duidelijk de baas. Nolly Bennink verloor als enige haar partij (0-3). De aardigste partij van deze ron de was de overwinning van de En gelsman Julian Hodgson op de Franse kampioen Gilles Andruet. Hodgson - Andruet: 1. e4 d6, 2. d4 Pf6, 3. Pc3 c6, 4. f4 Da5, 5. Ld2 Db6, 6. Pf3 Lg4 (Als zwart het pionoffer met 6...Dxb2 aanneemt krijgt wit met 7. Tbl een grote ontwikkelingsvoorsprong.) 7. h3 Lxf3, 8. Dxf3! (In de stijl van de oude meesters offert wit een be langrijke centrumpion voor de aan val langs de d-lijn). 8...Dxd4 (Als hij er niet op ingaat is zijn gehele op-- bouw een farce. Overigens was 8...Dxb2 9. Tbl Dxc2 foutief we gens 10. Ld3 en de dame is gevan gen.) 9. 0-0-0 Pbd7,10. g4 g6, 11. h4 h5,12. g5 Pg4,13. Lh3 Lg7,14. Lxg4 hxg4, 15. Dxg4 Th5 (De toren staat hier wat buitenspel, maar anders komt wit, met h4-h5 tot aanval op de konmingsvleugel.) 16. Th3 0-0-0, 17. e5! (Het sein voor de aanval langs de d-lijn. Zwart had hier ver moedelijk het best 17...d5 kunnen doen, maar na 18. e6 staat hij wei nig benijdenswaardig). 17...dxe5, 18. Td3 Dc4, 19.Le3 e6, 20. De2! (Dreigt vernietigend 21. Txd7 en hiertegen is ook 20...Thh8 geen ver dediging.) 20...Db4,21. Dd2 De7 22. Pe4! (De partij is een goed voor beeld van het zondigen' tegen de vuistregel: Breng de dame niet te vroeg in het spel!) Zwart gaf het op; er dreigt zowel 23. Lc5 als 23. Pd6+ gevolgd door 24. Pxb7 en hiertegen is geen kruid gewassen. Notatie diagram: Wit: Kcl, Dg4, Tdl, Th3, Ld2, Pc3, pi. a2, b2, c2, e4, f4, g5, h4. Zwart: Kc8, Dd4, Td8, Th5, Lg7, Pd7, pi. a7, b7, c6, d6, e7, f7, g6. HANS BOUWMEESTER Koevermans verder in Melbourne MELBOURNE (Reuter) - Masters-kampioen Boris Becker heeft na afloop van zijn eerste duel in Melbourne tegen de Nieuwzee- lander Steve Guy een begerige blik geworpen op de kroon van Mats Wilander, de nummer één van de wereldranglijst. Hij was overigens niet de enige, want ook Ivan Lendl denkt met zijn eer ste Australische Grand Slam-zege een geslaagde greep naar de verloren gegane macht te kunnen doen. De Belgische Sandra Wasserman kan zo te zien heel wat met haar tennis racket. Haar vandaag opgevoerde kunstjes zetten echter weinig zoden aan de dijk, want ze ging in het tennistoernooi van Melbourne onderuit te gen de Amerikaanse Zina Garrison. <f0to ap> Lendl, wiens schouder geheel ge nezen is, deed het gisteren met meer vertoon van kunnen dan Bec ker, die vandaag de tweede set af stond. De Westduitser gaf de schuld aan concentratieverlies. „In de eerste set ging het zo gemakke lijk, dat ik het in de tweede heb la ten sloffen. Het waren tenslotte mijn eerste games na vier weken. Ik had verwacht wat gespannener te zullen zijn. Maar eigenlijk heb ik geen problemen gehad." Beckers ambitie voor de nabije toekomst is duidelijk op het hoog ste ingesteld. „Wilander voerde vo rig jaar terecht de ranglijst aan, maar in de laatste drie, vier maan den van 1988 speelde ik toch ook aardig goed tennis. Nu is de strijd open. Ik beschouw mezelfs als een van de kanshebbers, die hem van de troon van kan stoten." Pat Cash had gisteren geen moei te de tweede ronde te bereiken. De. ex-Wimbledonkampioen versloeg zijn landgenoot Brett Custer in drie sets: 6-3, 6-1, 6-1. Boris Becker le verde een set in bij de Nieuwzee- lander Steve Guy, maar kwam er geen moment door in problemen. Voor Yannick Noah duurde het toernooi niet langer dan één ronde. De als achtste geplaatste Fransman verloor van de Australiër Mark Woodforde in vijf sets. Mark Koe- MADRID (ANP) - De renovatie van het Bernabeau-stadion is voor Real Madrid belangrijker dan de aan koop van Ronald Koeman. Voorzit ter Ramon Mendoza heeft dat in de Spaanse hoofdstad verklaard. Bij de kampioenen ontbreekt het geld om beide wensen in vervulling te laten gaan. Met 4e verbouwing van het Ber nabeau-stadion wil Mendoza dit jaar een begin laten maken. De ca paciteit moet worden vergroot en het hele complex wordt overkapt. De kosten bedragen meer dan 20 miljoen gulden. De werkzaamhe den moeten in 1990 voltooid zijn. Het aantrekken van Koeman zou ongeveer hetzelfde bedrag kosten. Dat kan er niet af bij Real Madrid. Het lijkt daardoor vrijwel zeker dat de verdediger na dit seizoen voor Barcelona kiest, indien hij PSV verlaat. De ploeg van Johan Cruijff heeft wel een dergelijk bedrag over voor de jongste van de voetballen de broers. De Nederlandse oefen- meester zelf verlengde zijn con- tract bij de club uit Catalonië on langs met twee jaar. Over de positie van trainer Leo Beenhakker wenste Mendoza zich nog niet uit te laten. Het Madrileen- se radiostation SER, doorgaans be trouwbaar in zijn voetbalbericht geving over Real meldde dat de Ne derlandse trainer na dit seizoen ze ker zal vertrekken. Niet wegens slecht functioneren, maar omdat Real van mening is dat een periode van drie jaar voor een trainer ge noeg is. Boskov, momenteel actief bij de Italiaanse club Sampdoria en in het begin van de jaren tachtig al werkzaam bij Real, wordt ge noemd als voornaamste kandidaat om in de vacature te voorzien. Boskov werkte eerder ook bij de Nederlandse clubs Den Haag en Feyenoord. In Rotterdam was Beenhakker overigens zijn assis tent. John Bosman zegt niets te we ten van belangstelling van de Spaanse club Valencia. Volgens berichten in enkele belangrijke Spaanse kranten van gisteren zou den de onderhandelingen tussen de subtopclub en de aanvaller van Mechelen in een vergevorderd sta dium zijn. Valencia, dat eerder de in Neder land bekende Spanjaard Sanchez Torres onder contract had, wil dit seizoen een plaats in het toernooi om de UEFA beker afdwingen. De ploeg aast daarom op aanvallende versterking. Mechelen heeft een overschot aan buitenlanders. Aan vankelijk leek de Israëliër Ohana daarvan het slachtoffer te worden. De laatste weken heeft Bosman echter enkele keren op de bank moeten plaatsnemen. AZ heeft Henk Grim (26) ge contracteerd als opvolger van Da vid Loggie. De Britse spits is met ingang van gisteren naar Willem II vertrokken. De Alkmaórse eerste divisieclub heeft daarop Grim van Den Bosch tot het einde van dit sei- De pas benoemde bonscoach van Brazilië, Sebastian Lazarone, heeft een selectie van 39 spelers be kendgemaakt, die de komende an derhalf jaar de kwalificatie-wed strijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal gaan spelen. Daaronder bevindt zich Romario van PSV. Naast Ro- mario heeft Lazarone nog twaalf „Europeanen" opgenomen in de groep. Zij moeten zich in juni voor trainingen in Rio de Janeiro meld den. In de jacht op een nieuwe doel man is Feyenoord bij de Pool Jan Bolesta terechtgekomen. Feye- Renovatie stadion belangrijker noord kwam op het spoor van de doelman door aanvaller Smolarek. De 31-jarige doelman van Widzew Lodz trainde gisteren twee keer met de Feyenoord-selectie. Van daag neemt Bolesta nog een keer deel aan de training en reist daarna terug naar Polen. Als hij bevalt, is Feyenoord voor het contracteren van de Pool afhankelijk van het ad vies dat de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal uitbrengt aan het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Feyenoord heeft weinig plezier kunnen beleven aan de zoon van Ove Kindvall, die afgelopen zater dag een goede indruk achterliet tij dens een vriendschappelijke wed strijd van de Rotterdammers. Ni- clas -Kindvall, die bij Feyenoord tot begin februari op proef zou zijn, heeft tijdens een training in de Kuip een middenvoetsbeentje in zijn rechtervoet gebroken en is gis teren voor zes weken in het gips ge gaan. Kindvall jr. vliegt morgen al terug naar Stockholm. Heerma van Voss stopt bij Meerburg ZOETERWOUDE - Trainer Cas- per Heerma van Voss gaat aan het einde van het seizoen voetbalclub Meerburg verlaten. Heerma van Voss gaat wiskunde studeren en kan dat niet combineren met een baan als oefenmeester van de zon dagafdeling. De coach was twee jaar werkzaam bij de club. Bij Valken '68 vertrekt na dit sei zoen Arie Jonker. Hij was zes jaar actief bij de Valkenburgers, waar van vier jaar bij de jeugd. Beide verenigingen zijn nog op zoek naar een opvolger. had betrekkelijk weinig moeite met de Zuidafrikaan Mul ler. De Nederlander won in drie sets: 6-1, 6-4, 6-4. Manon Bollegraf bereikte in tegenstelling tot Ter Riet, Schilder en Jagerman giste ren wel de tweede ronde van het enkelspel. Ze versloeg daartoe de Francaise Julie Halard in twee sets: 6-3, 6-3. Martina Navaratilova volgde het voorbeeld van Sabatini. De als tweede geplaatste Amerikaanse stond in de eerste ronde, die haar tegenover de Westduitse Andrea Betzner bracht, slechts één game in de tweede set af. Ooft directeur van FC Utrecht UTRECHT (GPD) - Wanneer de twee adviserende organen van FC Utrecht maandag hun flat geven is Hans Ooft (41) komend seizoen di recteur bij de club. Ooft, voormalig oefenmeester van het Japanse Ma zda en ex-bondsofficial, heeft gis teravond een oriënterend gesprek gevoerd met een bestuursdelega- tie. Voorzitter Theo Aalbers: „Ko mende maandag gaan we met de raad van overleg en de raad van commissarissen de zaak doorne men, dan nemen we een beslissing. Het ziet er op dit moment gunstig uit, in principe zijn we akkoord. Ik verwacht dat de zaak binnen enke le dagen in kannen en kruiken is". ATLETIEK - De organisatie van Portugese sportjournalisten heeft Olympisch kampioene op de marathon Rosa Mota gekozen tot Portugese sportvrouw van 1988. Sportman van het jaar werd voet baller Rui Barros, die bij Juventus speelt. Frankrijk maakt kans op WK 1998 PARIJS (Reuter) - Joao Havelange, voorzitter van de FIFA, heeft ge zegd dat zijn uitgesproken voor keur voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 1998 naar Frankrijk uitgaat. Daar voor wordt de titelstrijd in Italië (1990) en de Verenigde Staten (1994) gehouden. Voor 1998 hebben zich ook Marokko, Brazilië en Zwitserland kandidaat gesteld. Havelange verklaarde dat Frank rijk nu al over veruit de beste voor zieningen beschikt. Hij sprak daar- bij over veiligheid, transport, ho tels en communicatie-mogelijkhe den. De internationale Voetbal Fe deratie heeft de leeftijdsgrens voor spelers in het Olympische toernooi van Barcelona weer teruggebracht tot 23 jaar. De FIFA is daarmee te ruggekomen op zijn besluit van 1 december, toen een maximale leef tijd van 24 jaar werd vastgesteld voor het Olympische toernooi van 1992. Door zijn besluit heeft de voet balfederatie duidelijk afstand ge nomen van de wensen van IOC- president Juan Antonio Sama ranch, die van geen leeftijdsbeper king wilde weten. Samaranch staat op het standpunt dat de Spelen moeten openstaan voor de beste sporters en was als uiterste conces sie bereid tot het aanvaarden van de bestaande regels, die ook gol den bij de Spelen van Seoul. Mannen, enkelspel eerste ronde: Masur (Aus) - Anderson (Aus) 6-4, 6-4, 6-2, Gustafsson (Zwe) Merzbacher (VSt) 7-5,6-3,7-5, Steltenberg (Aus) Norval (ZAf) 6-3, 3-6,0-6,6-2,6-1Lavalle (Mex) - Shiras (VSt) 7-6 eer (VSt) 6-2, 6-3, 4-6, 6-1, Pernfors (Zwe, 12) - Raoux (FRa) 6-3, 6-3, Woodforde (Aus) - Noah (Fra, 8) 6-4, 6-7 (5-7), 6-2, 6-7 (7-9), 6-4, Cash (Aus, 13) - Custer (Aus) 6-3, 6-1, 6-1, Becker (BRD, 3) - Guy (NZe) 6-2,3-6,6-2,6-1Matsuoka (Jap) - Johan Carlsson (Zwe) 7-6 (7-1), 6-4, 7-6 (7-5), Krishnan (Indi) - Talbot (ZAf) 7-6 (7-3), 6-3, 4-6,7-5, Steeb (Brd) - Moreno (Mex) 6-16-4,6-2, Farango (Vst) - Doohan (Aus) 7-5. 7-5, 6-3, Re- neberg (Vst) - Nargiso (Ita) 7-6 (7-3), 3-6,6-4,6-0, Delaitre (Fra) - Pugh (Vst) 7-6 (7-5), 6-4,1-6,6-3, Kulti (Zwe) - Bailey (Eng) 6-2,3-6,7-5,6-1Visser (Zaf) Marinov (Aus) 6-2,6-1,6-2, Pozzi (Ita) - Grabb (Vst) 4-6,6-3,4-6,3-6, 6-3, Koevermans (Ned) - Muller (Zaf) 6-1,6-4,6-4, Connell (Can) - Cunha Silva (Por) 6-4,6-4,7-6 (7-4), Allen (Vst) - (Aus) - Michibata (Can) 7-6 (7-5), 3-6,7-6 (7-3), 6- 0, Wekesa (Ken) - Oresar (Joe) 7-6 (7-5), 3-6,0-6, 7-6 (7-4), 6-4. Vrouwen, enkelspel eerste ronde: Bollegraf (Ned) - Halard (Fra) 6- 3,6-3, Derly (Fra) - Marsikova (Tsj) 6-4,6-1Far ley (VSt) - Santrock (VSt) 6-3,6-3, Kessaris (VSt) Takagi (Jap) 6-1, 6-4, MacGregor (VSt) - Ksch- wendt (Lux) 6-4,7-6 (9-7), Ludloff (VSt) - Qentrec Emesvari (Hon) - Fuchs (Vst) 6-1,6-1, Navratilova 3-0 0 "l, Langrova (Tsj) - Martinek (BRD) 6-2,7-6 (7-4), Damas (Fra) - Jonerup (Zwe) 6-0,6-0, Koh- de-Kilsch (BRD, 8) - Cohen (Zwi) 4-6, 6-1, 6-3, Adams (VSt) - Probst (BRD) 6-7, 6-3, 7-5, .GrossTnan (VSt) - Auer (BRD) 3-6, 6-3, 6-4. tweede ronde: Graf (Brd) Simpson (Can) 6-0, 6-0, Garrison (Vst) - Wasserman (Bel) 7-6 (7-3), 4-6, 6-4, Faber (Vst) - Porwik (Brd) 7-5, 6-3, Fra- zier (Vst) - Dechaume (Fra) 6-3,6-3, Werdel (Vst) - Nishiya (Jap) 6-3,6-3, Kohde-Kilsch (Brd) - Da mas (Fra) 2-6,6-1,6-1, Reggi (Ita) - Singer (Brd) 6-0, 6-4 Mannen, dubbelspel eerste ronde: Dyke/Nijssen (Aus/Ned) - Muster/Suk (Oos/- TsJ) 6-3,6-3. Grootmeestergroep A: vierde ronde: Sax (Hon) - Miles (Eng) 0-1Geor giev (Bul) - Douven (Ned) 1/2-1/2, Tsjeskovski (Sov) - Benjamin (VSt) 1/2-1/2, Vaganiair(Sov) - Anand (Ind) 1/2-1/2, Ribli (Hon) - Nikolic (Joe) 1/2- 1/2, Granda Zuniga (Per) - Sokolov (Joe) 0-1Van der Wiel (Ned) - Piket (Ned) 1/2-1/2. Tsjeskovski 3 1/2 punten, 2. Sax, Anand, Benja min, Ribli en Douven 21/2,7. Sokolov en Vaga nian 2,9. Granda Zuniga, Nikolic, Piket en Miles 1 1/2, 13. Van der Wiel en Georgiev 1. Groot meestergroep B: tweede ronde: Dokojan (Sov) - Van der Ster ren (Ned) 1-0, Kuijf (Ned) Campora (Arg) 1/2- 1/2, Hodgson (Eng) - Andruet (Fra) 1-0, Rogers (Aus) - Bosboom (Ned) 1/2-1/2, Lau (BRD) Ar mas (Roe) 1-0, Fedorowicz (VSt) Nijboer (Ned) 1-0. Stand na twee ronden: 1. Fedorowicz en Hodgson 2 punten, 3. Dokojan, Nijboer, Lau en Andruet 17. Campora en Rogers 1/2 en 1 afg., 9. Bosboom en Kuijf 1/2,11. Armas en Van der Sterren 0 en 1 afg. LUCKNOW ESSFE?" (1-0). 9. Delissen 1-0 (straf bal),. 37. Puio11*1: Pakistan - Malaysia 5-1. ISkn 2-4, Nederland 2-3, Spanje 2-1. Malay- 1. Girardelli (Lux) 2.31,84 (1.17,91 1.13,93), 2. Furuseth (Noo) 2.32,49 (1.18,14 1.14,35), 3. Tomba (Ita) 2.32,74 (1.18,26 1,24,48), 4. Mayer (Oos) 2.33,57 (1.18,53 1.15,04), 5. Zur- briggen (Zwi) 2.33,67 (1.19,59 1.14,08), 6. Stenmark (Zwe) 2.33,83, 7. Hangl (Zwi) 2.33,86, 8. Pieren (Zwi) 2.34,05, 9. Strolz (Oos) 2.34,10, 10. Erlacher (Ita) 2.34,21 Stand wereldbeker allround 1. Girardelli 219 punten, 2. Zurbriggen 183, 3. Tomba 113,4. Bittner (Zwi) 94,5. Höflehner (Oos) 83,6. Muller (Zwi) 81,7. Furuseth 80,8. Mair (Ita) en Strolz 75,10. Wasmeier (BRD) en Stock (Oos) 72. Stand wereldbeker reuze-slalom 1Zurbriggen 56,2. Nierlich (Oos) 45,3. Girardelli 39, 4. Tomba en Furuseth 30, 6. Meyer 29. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE TILBURG (GPD) Er zijn in ons land hooguit drie criminele organisaties van mafia-ach- tige allure. Dat zijn echter geen bendes die hele overheidsdiensten in hun macht hebben. Het lijkt er ook niet op dat deze cri minelen zich een vaste positie in het bedrijfsleven hebben verwor ven, zoals de mafia in New York de hele bouwindustrie controleert. Volgens prof. dr. C. Fijnaut, hoogleraar strafrecht en criminolo gie in Rotterdam, gaat een vergelij king van Nederland met de Vere nigde Staten of Italië in het geheel niet op. 'Daarom moeten we ons in het justitiebeleid geen status aan meten die we niet hebben', aldus Fijnaut gisteren in Tilburg op een symposium over de zware georga niseerde misdaad. De Rotterdamse hoogleraar meent dat teveel waarde wordt ge hecht aan een vorig jaar gepresen teerd rapport van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) over de zware misdaad in ons land. De CRI noemde zo'n 200 groepe ringen die zich met georganiseerde misdaad of zware groepscriminali teit bezig houden. Fijnaut plaatst vraagtekens bij de kwaliteit van de gegevens. Hij zei op basis van de door de CRI zelf aangelegde criteria tot ongeveer dertig groepen te komen, die aan vier van de vijf gestelde kenmer ken van georganiseerde misdaad voldoen. Alle criteria zijn van toe passing op niet meer dan drie ben des die naar zijn mening wel be streden moeten worden. De hoogleraar wil niet zeggen om welke drie groeperingen het gaat. In politiekringen worden vier syndicaten van Turkse, Chinese, Zuid-Amerikaanse en Nederland se origine tot de belangrijkste ma- fia-achtige organisaties gerekend. Fijnaut beschuldigt de politiek ér- van door lankmoedig beleid crimi nelen in staat te stellen kleine im periums in de steden te bouwen. 'Op het gebied van illegaal gokken, prostitutie en handel in soft drugs is er een beleid dat tegelijkertijd al les verbiedt als door de vingers ziet. In die zone van tolerantie heb ben criminelen zich sterk georgani seerd.' Commissarsis P. Broeders van de CRI waarschuwde dat in 1990 de grenzen tussen de Benelux-landen, Frankrijk en Westduitsland wel voor de crimineel vervallen, maar waarschijnlijk niet voor de politie. Hij wees erop dat de verschillende landen niet dezelfde prioriteiten op het gebied van politiewerk hebben, waardoor onvermijdelijk 'straf rechtelijke vluchtheuvels' zullen ontstaan. Zo is in België is het long-rifle ge weer vrij te koop." In Frankrijk heeft iedere boer een jachtgeweer. Voor dit soort wapens is in ons land echter een vergunning nodig. Maar daar staat tegenover dat in Neder land de hasjies weer vrij te koop is. 'Een zeer ongewenste situatie' .al dus Broeders. Een Europese politie met een Europees strafrechtsstelsel is vol gens hem de oplossing voor de pro blemen die in 1992 zullen ontstaan. WAGENINGEN (ANP) - De voe dingsadviezen die aan zwangere vrouwen worden gegeven zijn waarschijnlijk onjuist. Dat heb ben onderzoekers van de Land bouwuniversiteit (LU) in Wage- ningen gisteren meegedeeld. De onderzoekingen, die sinds 1981 zijn gehoudeh, tonen aan dat zwangere vrouwen geen ex tra voedsel nodig hebben om toch zwaarden te worden. De meeste vrouwen die in verwach ting zijn blijken wel anders te gaan eten, maar niet meer. Ver moed wordt dat het lichaam van de vrouw tijdens een zwanger- 'Extra voedsel niet nodig voor zwangere vrouw' schap zuiniger met voedsel om gaat. Om dit te bewijzen start de vakgroep humane voeding en dierfysiologie van de LU binnen kort met een onderzoek naar het voedingsgedrag van vrouwen die in verwachting zijn. Als de vermoedens van de onderzoe kers juist zijn, moeten de voor lichtingsdiensten hun voedings adviezen aanpassen, aldus de Wageningse universiteit. Tot nu toe werd zwangere vrouwen in binnen- en buitenland geadvi seerd 5 tot 10 procent meer te eten dan voorheen. In het kader van het onderzoek is de LU op zoek naar vijftig vrouwen die van plan zijn bin nenkort in verwachting te raken. De vrouwen zullen gedurende de hele zwangerschap en twee maanden daarna een aantal on derzoeken moeten ondergaan. Volgens een woordvoerder van de LU zullen de resultaten van het onderzoek niet voor volgend jaar bekend zijn. BRUSSEL (GPD) De Europese boeren hoeven het komende jaar niet te rekenen op een verhoging van de gegarandeerde landbouw prijzen. De Europese Commissie komt vandaag waarschijnlijk met een hard pakket met voorstellen voor een bevriezing, en in sommige gevallen zelfs een forse verlaging van de gegarandeerde prijzen in het landbouwjaar '89-'90. De prijzen van melk, groenten en fruit zullen gelijk blijven, maar voor graan, oliehoudende zaden, suiker en harde tarwe worden maatregelen voorgesteld die tot prijsverlagingen zullen leiden van vaak meer dan 5 procent. Daarmee zet de nieuwe landbouwcommissa ris, de Ier MacSharry, het strikte prijsbeleid voort van zijn voorgan ger, onze landgenoot Andriessen. De voorstellen van MacSharry zouden vandaag door door de vol tallige EG-commissie in Straats burg worden besproken. Als die het er over eens wordt, gaan zij naar de ministers van landbouw, die er volgende week maandag in Brussel voor het eerst over zullen vergaderen. Directe prijsverlagingen worden alleen voorzien voor suiker (-5 pro cent) en voor harde tarwe (-5,52 procent). De gegarandeerde graan prijs blijft weliswaar gelijk, maar door een extra heffing krijgen de graanboeren netto toch ongeveer 3 procent minder. Die heffing is het gevolg van de overschrijding van de graanproduktie in de EG. Begin vorig jaar is afgesproken dat de graanboeren moeten betalen als zij samen meer dan 160 miljoen ton produceren. Volgens de Eu ropese Commissie bedroeg de pro- duktie vorig jaar 170 miljoen ton. Binnen de Commissie bestaat nog oneigheid over de hoogte van de prijsverlaging. Hetzelfde geldt voor de oliehou dende zaden, waarvan de afgespro ken produktiedrempels ook zijn overschreden. De prijsverlagingen zullen daar 7,5 (koolzaad) tot 20 procent (zonnebloemolie) bedra gen. De Commissie overweegt ook op de periode waarin de Gemeen schap de graanoverschotten in Noord-Europa opkoopt van zeven maanden per jaar tot vijf maanden terug te brengen. Vader ontvoert drie kinderen VENLO/HEERLEN (GPD) - Een 36-jarige Egyptenaar uit Venlo heeft afgelopen zaterdag zijn drie kinderen tegen hun wil ontvoerd. Het gaat om twee meisjes van 3 en 6 jaar en een jongen van 1 jaar. De va der is in een echtscheidingsproce dure verwikkeld en is onlangs door de kinderrechter in Maastricht uit de ouderlijke macht ontzet. De man is met de kinderen naar zijn geboorteland Egypte vertrokken. Dat is gisteren door een woord voerder van het politiekorps in Venlo bevestigd. Op dit moment onderneemt Bui tenlandse Zaken in Den Haag po gingen om met justitie in Cairo in contact te komen. Ook de Neder landse ambassade in de Egypti sche hoofdstad is ingeschakeld, teneinde de kinderen weer bij de 33-jarige moeder uit Venlo terug te brengen. Bovendien is Interpol in geschakeld om de man op te spo ren en aan te houden. Volgens advocate Aarts-Mulder in Heerlen, die de moeder zowel in de echtscheidings- als de ontvoe ringszaak juridisch terzijde staat, bestaat er een reële kans dat de kin deren weer terugkeren naar Neder land. „De rechterlijke macht in Egypte is echter niet verplicht om rekening te houden met de beslis sing van de Nederlandse rechter".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18