Praten door een gaatje Peuterspeelzaal Warmond gaat ouders 12 mille per kind kosten 'Expressie' ten grave gedragen PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 18 JANUARI 1989 De Kring Den Haag vooi Stembandlozen, waarvan de regio's Leiden en Alphen deel uitmaken, viert half volgénde maand (15 februari) het tienjarig bestaan. De kring houdt in verband hiermee in het Haagse ziekenhuis Leyenburg een receptie waar enige sprekers het woord zullen voeren over voorlichting aan kankerpatiënten en de functie van de patiëntenvereniging. In het kader van actie '1989, Europa tegen kanker', zullen het Konin gin Wilhelminafonds, het Integraal Kankercentrum West en de Ne derlandse Vereniging voor Gelaryngectomeerden (stembandlozen) met stands aanwezig zijn. Haagse Kring van Stembandlozen bestaat tien jaar DEN HAAG/LEIDEN/ ALPHEN - Twee op merkingen maken duidelijk dat hij met zijn handicap heeft leren leven. Vlak na zijn operatie kon hij slechts krakende geluiden uitbren gen. Woordjes vormen was er niet bij. Op een vodje pa pier, de enige manier waar op hij met zijn vrouw kon praten, schreef hij: 'Ik ben toegetreden tot de orde van de kraaien'. door Jan Westerlaken Over zijn kleinkinderen vertelt se- cretaris H. Beukers van de Haagse Kring van Stembandlozen, dat zij hun opa erbij slepen als ze ruzie met hun vriendjes hebben. Over hun moeder, bijvoorbeeld. De één, die lekkerder kan koken dan de an der. Toen Beukers' kleinzoon wil de afdruipen ging hem ineens een licht op. Zijn opa, dat was het. Tri omfantelijk draaide hij zich om en riep: 'Maar ik heb een opa die dooi een gaatje kan praten en dat kan de jouwe niet'. Door een gaatje praten. Beukers moet er nog hartelijk om lachen. Zijn stem is nog altijd wat krakerig, maar hij is goed te verstaan. En kan, als het moet, uren achtereen praten. Toch heeft het operatief wegnemen van het strottehoofd (larynx) en de stembanden zijn le ven drastisch veranderd. Beukers was net in de vut toen hij in het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Am sterdam te horen kreeg dat hij keel kanker had en er aan een operatie niet viel te ontkomen. De plannen die hij samen met zijn vrouw had uitgestippeld vervaagden. De we reld leek in te storten. Een dag voor de operatie, nu al weer drie jaar geleden, maakte Beukers kennis met een stemband- loze. Een lid van de kring. Deze man kwam iets over zijn ervaring na de ingreep vertellen. "Dat be zoek betekende enorm veel voor me, het gaf me rust Op dat mo ment nam ik me voor dat als ik zou herstellen en weer zou kunnen pra ten, ik dit werk wilde doen". Beukers herstelde na een week of zes, leerde opnieuw praten en hield zich aan zijn belofte. Samen met twee anderen bezoekt hij nu patiënten die in het ziekenhuis zijn opgenomen voor eenzelfde opera tie als hij heeft ondergaan. Het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden, dat jaarlijks zo'n dertig van deze ingrij pende ingrepen verricht, belt hem op als er een patiënt is opgenomen. Nederland, vertelt Beukers, her bergt rond de 3.500 landgenoten die geen stembanden en strotte hoofd meer hebben. De Kring Den Haag, de grootste in het land, telt ruim honderd mensen die er lid van zijn. Voornamelijk mannen. Want bij hen komt keelkanker aan merkelijk meer voor dan bij vrou wen. In 97 procent gaat het om mannen die tussen de 50 en 70 jaar oud ziin. Hoe dat komt? Beukers moet het antwoord schuldig blijven. "We weten dat de man een wat grotere adamsappel heeft dan de vrouw. Of dat de oorzaak is? Het is best moge lijk dat roken de boosdoener is. De combinatie met alcohol schijnt een vernietigende invloed op de keel te hebben. Daarnaast hebben we te maken met de invloed van lucht vervuiling. Maar het is en blijft gis sen. Zekerheid hebben we niet. Om naar die grote verschillen tus- tenschappelijk onderzoek in te stellen zal er wel nooit van komen. De groep is daarvoor te klein". Slokdarm Beukers zegt blij te zijn dat het maar om zo'n betrekkelijk kleine groep patiënten gaat. "Ik kan je verzekeren dat je een klap krijgt wanneer ze je vertellen dat dat hele spul uit je keel moet worden weg gehaald. Je raakt volledig in pa niek. Verstandelijk besef je dat je niet meer kunt praten als je uit de narcose komt. Snikken? Kun je niet. Krijgen de emoties de over hand, dan wordt je keel dichtge knepen en denk je dat je stikt. Als je na lange tijd wat geluidjes kunt maken ervaar je dat als iets onge looflijks". Dat praten moeten de patiënten helemaal opnieuw leren. Lucht weg en voedselweg worden bij de ingreep van elkaar gescheiden. Om te kunnen ademen wordt de lucht pijp aan een gaatje in de hals ge hecht, een zogenaamd stoma. Spre ken gaat dan via de slokdarm waar voor les van een logopedist nood zakelijk is. Na de operatie dienen zich vaak de problemen aan, vertelt Beukers. Niet iedereen is in staat zich na de ingreep goed te uiten. Dus zie je nogal eens dat deze mensen zich gaan isoleren. Vrienden blijven weg. Voor Rinus van der Hulst, de in 1987 overleden voorzitter van de landelijke vereniging voor stem bandlozen, was dat aanleiding hier onder zijn schouders te zetten. Om die mensen, die net als hij door keelkanker strottehoofd en stem banden waren kwijtgeraakt, uit hun isolement te halen. "Deze man legde de wegen open. Naar zieken huizen en andere instanties. Er kwam een vereniging. Rinus van der Hulst is van bijzondere beteke nis voor zijn lotgenoten geweest." Veer bereikt Tien jaar bestaat de Kring Den Haag volgende maand. Tien jaar waarin veel is bereikt, zegt Beu kers. De woorden erkenning, le dental en begrip laat hij vallen. Over die erkenning door 'normale' mensen zegt de secretaris: "Dat ligt wel eens moeilijk. Dikwijls hebben ze geen tijd om even met wat meer aandacht te luisteren. Vervelend is dat. Wat krijg je dan? Je ziet dat een stembandloze geen boodschappen meer durft te doen, omdat men hem aanstaart alsof hij van een an dere planeet komt. Soms word je in je gezicht uitgelachen. Anno 1989 gebeurt dat nog. "Maar", vergoe lijkt hij, "doorgaans valt het wel mee. Belangrijk is dat een stem bandloze zich niet te kwetsbaar op stelt. Over het algemeen genomen reageren kinderen heel spontaan. Ze hebben mij wel eens gevraagd of ik iets aan mijn keel mankeerde. Ik heb hun toen open en eerlijk ver teld wat mij is overkomen. Volwas senen deinzen gauw terug als ze het woord kanker horen. Of ze we ten er geen raad mee of ze denken dat je aan een besmettelijke ziekte lijdt". Zelf maakte Beukers het in een winkel mee dat een verkoper tegen hem begon te schreeuwen toen hij iets wilde kopen. "Ik zei tegen hem: meneer, ik mankeer niks aan mijn oren hoor. Hij schaamde zich geweldig. Zoiets is jammer, want die man wist gewoon niet hoe hij met deze handicap moest omgaan. Wat ik zelf als naar ervaar is als mensen halverwege een zin weglo pen of zelf die zin afmaken." EHBO Maar het leven bestaat niet uitslui tend uit negatieve dingen, bena drukt Beukers. De buitenwereld open tegemoet treden. "Dan ko men de leuke reacties vanzelf. Je hebt gauw genoeg in de gaten als mensen je moed willen inspreken of dat ze alleen maar denken dat je zielig bent. Zielig zijn we in geen geval. We vragen niet om medelij den. Daarvoor is geen enkele re den. Als mensen je het gevoel ge ven dat je erbij hoort, dan is dat ui termate plezierig." Blij toont de secretaris zich met het feit dat hij nu ook een open oor heeft gevonden bij de EHBO. Mond-op-mond-beademingheeft bij hen geen zin, omdat de lucht pijp aan het gaatje in de keel is vastgehecht. Op dat gaatje moet worden beademd als dat nodig is. "Maar welke EHBO-er zou dat we ten? Weinig", geeft hij zelf het ant woord. "Ik houd lezingen voor EH- BO-verenigingen en wijs ze daar op. Wat ik hun ook vertel is dat wij op een speciale manier moeten worden neergelegd als we in het Secretaris Beukers: "Veel bereikt in die tien jaar". water terecht zijn gekomen. Via dat gaatje in de keel lopen we di rect vol. In de oude boekjes van de EHBO zal je over deze problemen niets terug vinden. De nieuwe exemplaren die worden gemaakt besteden aan deze speciale proble matiek wel aandacht. Dat is een verdienste van de vereniging waar mee we allemaal blij zijn". Wetenschap Tevredenheid overheerst ook over wat de wetenschap tot nog toe voor de stembandloze patiënt heeft ge daan. De universiteiten tonen be- langsteling voor het ontwikkelen van een stemprothese. Zo heeft de universiteit van Groningen een kunststof knoopje ontwikkeld dat tussen de luchtpijp en slokdarm kan worden aangebracht. Hierdoor kan eenzijdig lucht naar de slok darm worden geperst en geluiden worden geproduceerd. Internationaal onderhouden de wetenschappers contact met el (FotoGPD) kaar. over de ontwikkeling van een kunststrottehoofd. En ook op het terrein van de electronica zit men niet stil. Beukers: "De verwachting is dat de generatie na ons hiervan de vruchten zal kunnen plukken. Het vraagstuk moet echter wel we reldwijd worden aangepakt, omdat er, landelijk gezien, te weinig pa tiënten zijn. Economisch valt er dan weinig winst te boeken. Ik denk dat dit soort onderzoeken voor een landje als het onze onbe taalbaar zijn". Uitbreiding gasnet Zijldijk Leiderdorp op lossen schroeven LEIDERDORP - De uitbreiding van het gasnet aan de Zijldijk in Leiderdorp staat op losse schfoe- VVD en CDA voelen er althans weinig voor daaraan medewerking te verlenen en een bedrag van 67.000 gulden op tafel te leggen als bijdrage in de investeringskosten die het regionaal energiebedrijf moe|; maken. Het gaat om een uitbreiding van het gasnet langs de Zijldijk rich- ting Kaagsociëteit in de gemeente Warmond. Voor de gemeente Lei derdorp gaat het om 18 bewoners die op dit moment gebruik maken vanlpg. Het energiebedrijf is bereid tweederde deel van de aanslui- tingskosten te betalen. Warmond heeft inmiddels besloten mede- werking te verlenen. Volgens directeur gemeentewer ken M. van den Berg in Leiderdorp liggen er op dit moment vijf aan- vragen van bewoners voor aanslui ting op het gasnet. De belangen van de Leiderdorpse inwoners we gen voor de progressieven echter zwaar. Ook de veiligheid speelt een belangrijke rol, omdat op den duur het risicovolle transport over de smalle Zijldijk tot het verleden zal behoren. Wethouder G. Keyzers heeft be- grip voor het standpunt van het CDA en de WD dat vooral War mond profiteert van de aanleg. Hij heeft inmiddels aan de twee partij en toegezegd binnenkort met de gemeente Warmond over een ver deling van de kosten te praten. Leidse en Lissenaar gewond bij ongeval WARMOND - Een 41-jarige in- woonster van Leiden en een 17-ja- rige Lissenaar zijn gisteravond ge- wond geraakt bij een verkeerson- Cgeval op het Veenpolderpad in Warmond. Het ongeluk ontstond doordat een 18-ijarige Lissese bromfietser op het fietspad de Lissenaar, die eveneens op een bromfiets reed, wilde inhaalde. De 18-jarige botste op een hem tegemoet komende fietster. De fietster en de bromfiet ser die werd ingehaald, kwamen ten val. De Leidse had een gebroken pols I en de Lissenaar liep vermoedelijk een hersenschudding op. Marianne Meester, Marieke van Amerom, Tita Nienhuis, Rob Braamhorst en Frits Garenfeld van de Stichting Alphense Ateliers in oprichting voerden gisteren actie op de puinhopen van Expressie: "Alphen heeft wel een kunstbeleid, maar biedt geen ateliers aan. Het is triest dat ook dit gebouw wordt afgebroken". (foto Ben de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De beeldende kunstenaars in Alphen zijn er nog altijd onderste boven van. 'Hun' Expres sie dat de oplossing had kunnen zijn voor hun huisvestingsproblemen, is al bijna niet meer. Met de afbraak van het ge bouw aan de Hooftstraat is maandag begonnen. Nog deze week wordt de dramatische voorstelling met slopers in de hoofd rol afgesloten. Als de ge meenteraad volgende week donderdag een be sluit neemt over een kre diet voor het afbreken van het pand Hoofstraat 210, is het voormalige cre ativiteitscentrum van Ex pressie 70 al ten grave ge dragen. Nog juist vóór het val len van het doek, versche nen gistermiddag voor de laatste maal toch nog eni ge kunstenaars op het in middels zwaar gehaven de toneel. In rouwkleding en met een rouwkrans ga ven zij uiting aan hun die pe gevoelens van teleur stelling. "Eigenlijk had ik er niet meer willen ko men. Het is in en in triest dat. de gemeente op deze manier met de belangen van de kunstenaars om springt. Eens te meer is gebleken dat het college van B en W niet creatief kan omgaan met de mo gelijkheden die er zijn. In dit geval dus waren. Men is gewoon bang dat men verplicht wordt om men sen ook later te huisves ten", zo verwoordde Ma rianne Meester van de Stichting Alphense Ate liers (nog altijd in oprich ting) de stemming onder de kunstenaars. jHet creativiteitscen trum is inmiddels ver huisd naar het park Rijn stroom. Twaalf beeldend kunstenaars hadden de vrijgekomen ruimte aan de Hooftstraat graag wil len het college en de dienst open bare (geen kunst-) wer ken hebben zich daarte gen stêeds verzet. Het ge bouw zou te slecht zijn en te duur in onderhoud en bovendien zijn er op die plek seniorenwoningen gepland. Frits Garenfeld: "Het gaat er niet om dat wij voor altijd in dat gebouw zouden trekken. Het ging om een tijdelijke voorzie ning voor de tijd dat van bouwen nog geen sprake is. Volgens onze informa tie kan dat nog wel enkele jaren duren. Waarom la ten ze de beeldend kun stenaars er dan niet in? In die tijd had de gemeente kunnen vaststellen of de stichting een lang leven is beschoren of niet. Nee, zegt de gemeente, we wil len een definitieve oplos sing voor jullie". WARMOND - Voordat de com missie voor bestuurlijke aange legenheden een oordeel geeft over de nieuwe peuterspeel zaal die in Warmond moet ko men, zullen de leden in hun fracties bespreken of moet worden gepeild hoeveel ouders bereid zijn daarvoor een be drag van rond de 12.000 gulden op tafel te leggen. Burgemeester G.H.M. Hendrickx- Vlaar zei gisteravond dat het colle ge van Burgemeester en Wethou ders denkt aan een peuterspeel zaal-plus. Hierbij zou het aantal op- vanguren worden uitgebreid van 3 naar 5 uur. Üitbreiding lijkt het col lege nodig, omdat uit een enqüete bijna twee jaar geleden de behoefte aan kinderopvang bij 78 Warmond- se ouders naar voren kwam. Maar gezien de kosten lijkt halve dagop vang in Warmond niet haalbaar. Daarom zou er bij de peuterspeel zaal die. nu waarschijnlijk op de plek komt waar op de locatie Leer- hoeve woningbouw is gepland, ruimte kunnen worden gecreëerd 'voor de peuterspeelzaal-plus. Burgemeester Hendrickx-Vlaar rekende voor dat bij een dergelijke uitbreiding de totale kosten per kind per jaar 12.000 gulden gaat kosten. Hoewel de gemeente de huisvestingskosten voor haar reke ning neemt legde ze uit dat het col lege zich gezien de kosten toch heeft afgevraagd of ze het idee van een uitbreiding van de kinderop vang moet doorzetten. Een enquê te om erachter te komen of ouders bereid zijn 12.000 gulden per jaar te betalen leek haar daarom op zijn plaats. Niet iedereen juichte het idee van de enquête toe. Vooral C.A.M. Saris (WD) toonde zich een tegen stander van een enquête. Zij vroeg zich af wat de vorige enquête con creet had opgeleverd, "je krijgt zul ke globale informatie. We kunnen ons daarom afvragen wat we ermee beogen, wat we ermee kunnen doen". Saris zag meer in een brief waarin de concrete vraag wordt ge steld of ouders voor kinderopvang kiezen als bekend is wat het hUn gaat kosten. "Op de gegevens die er nu liggen, zou ik niet eens een loca tie in petto durven houden. We moeten daadwerkelijk weten of mensen een dergelijk bedrag voor kinderopvang over hebben". Th. W.M. Duijnhoven was het niet met haar kritiek op de eerdere enquête eens. "Wanneer je gelijk zegt dat het zoveel gaat kosten peil je de be hoefte niet en daar ging het om". A. Fennema (CDA) vroeg zich af of de kosten voor ouders niet zo hoog zouden worcfen dat de op vang slechts voor een beperkte doelgroep bestemd zou zijn. Hendrickx-Vlaar legde uit dat dit in belangrijke mate afhankelijk is van de werkgever van de ouders. Sommige werkgevers zijn bereid een bijdrage in de kosten te beta len. Ook als het rijk klnderdagop- vang fiscaal aftrekbaar maakt wordt het bedrag dat de ouders moeten ophoesten kleiner. Ze er kende dat er met name voor de ca tegorie ouders uit de laagste inko mensgroepen toch problemen ont staan. Eigenlijk wilden alle c leden meer informatie over het aantal kinderen dat van de extra opvangmogelijkheden gebruik zou gaan maken. Uit de vorige enquete bleek dat er 78 ouders zijn die be hoefte hebben aan een vorm van kinderdagopvang. "Wanneer de helft van het aantal ouders inder daad mee wil doen, praat ik niet meer over een klasje, maar over e'en klas", aldus Fennema die wilde weten wat dit voor financiële con sequenties voor de gemeente zou opleveren. Ook G.E. den Ouden-de Mooij zag hierin problemen en vroeg zich af om welke leeftijds klassen het zal gaan. "Voor kinde ren tot 12 jaar is een andere bezet ting nodig dan voor peuters". De burgemeester zei dat in ande re gemeenten al was gebleken dat wanneer puntje bij paaltje komt niet alle ouders hun kind daadwer kelijk voor kinderopvang kiezen. "Een dagverblijf met twaalf kinde ren is al heel wat voor gemeente met de omvang van Warmond". Jan Wolkerslaan in Haaswijk OEGSTGEEST - Schrijver Jan Wolkers heeft er geen enkel pro bleem mee dat de gemeenteraad van Oegstgeest één van de lanen in deelgebied XII van nieuwbouw wijk Haaswijk naar hem wil ver- Hooftprijs weigerde, wil niet zeg gen dat hij ook voornemens is om de Oegstgeester straatnaamgeving te torpederen. "Het voorstel om die prijs aan mij te geven was afkom stig van een stel vileine (laag, ge meen) critici. Dat kan ik van de raadsleden niet zeggen", merkt hij lachend op. De in Oegstgeest geboren schrij ver betreurt het wel dat "dat weg gedrukte straatje" naar hem wordt vernoemd. Liever had hij een laan met wat meer allure zijn naam la ten dragen. Wolkers suggereert de laan naar kasteel Oud-Poelgeest. "Omdat ik daar zo veel heb gelo pen, in de hongerwinter met de schilderskist onder mijn arm". Om de Jan Wolkerslaan van wat extra bekendheid te voorzien, sug gereert Wolkers zelf, zou hij er een beeld voor kunnen maken. De literator voorziet overigens wel de nodige problemen voor de toekomstige bewoners van de laan. "Die middenstanders die dan gaan plagen, daar denk ik aan. Zo van: u woont toch in de Turkg Fruit- laan?". "Wat dacht je van de jeugd die moet opgroeien in de Jan Wolker slaan. Die leraren Nederlands die ze dan almaar lastigvallen met vra gen over 'Terug naar Oegstgeest'. Je hebt dat boek helemaal ver keerd geïnterpreteerd, roepen ze dan. Ha, ha". De Oegstgeester raadscommis sie bestuurlijke zaken heeft inmid dels unaniem ingestemd met de straatnaamgeving aan drie straten ten oosten van de Haaswijklaan, waar alle straten naar Nederlandse schrijvers en dichters zijn ver noemd. Bij wijze van grap merkte D66'er Poelmans toen het over Jan Wolkers ging nog op: "Da's de man die zo prijs stelt op prijzen", verwij zende naar de verwikkelingen rondom de P.C. Hooftprijs. WOENSDAG 18 JANUARI Alphen rommelmarkt in buurthuis Wes- tsrhaven. Emmalaan, vanaf 19.30 Leiden 'Kerkepad 89", georganiseerd door rk Jongerengroep Leiden, Waalse Kerk. Breestraat (19.00 uur). Pieterskerk (19.45 uur) en de Lodewijkskerk, Steenschuur (20.15 uur) waarna ontvangst in het St. Jacobshofje. Doezastraat. dia-lezing: Trams achter het IJzeren Gordijn', door tramkenner K. Hoorn, aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal. Hijnsburgerweg. informatie/praatavond Borst- voedinggroep Leiden, vanaf 20.00 uur bij Ineke van der Leek, H. Schaftstraat 3 (StSvenshof). in lichtingen tel: 312556/312967. open huis Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Humana, voor ieder die zou willen zingen in een mannenkoor, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk. thema-avond: 'De toekomst is begonnen', muzikale medewer king Gert en Hermien Timmer- i. 20.00 u n de Petra-kerk. concert: 'Oude muziek in Oud heden'. door Ensemble DelI'Ani- ma Etema, vocale en instrumen tale werken uit de 16e. 17e en 18e eeuw, aanvang 20.15 uur, Taffeh- zaal. Rijksmuseum van Oudhe den. voorstelling: 'De koopman van Amsterdam', door Toneelgroep De Nieuw Amsterdam, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Kaarsen op de tocht', door toneelgroep Spalken, aanvang 20.30 uur m het Micro theater, Oude Vest. voorstelling: 'De Sade' door Fact, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleveringaplaats. in kader van de Leidse Jazz- week: 'Kroegentocht' met live-mu- ziek in tal van cafés in de binnen stad, vanaf 21.00 uur. film: 'Jazz Ball' en 'Chicago Blues', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. DONDERDAG 19 JANUARI Alphen concert violist Ton Trossel, aanvang 22.00 uur in Kwatro, Hooftstraat 126. Boskoop lezing over schaakjournalistiek door Lex Jongsma, aanvang 20.00 u n de bibliotheek. Leiden lunchconcert Anne Kevitsch, Sassier Brüll en Livette Ernest, blokfluit, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. dia-lezing: 'Parijs als cultureel centrum van Europa' door Bert Toussaint, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. Leidse Jazz Marathon: Jazz Marathon All Stars olv John Berk hout om 20.30 uur. Surprise Act om 23.30 uur in het Waaggebouw. optreden Heavy Metal Bebop, aanvang 21.30 uur in The Duke. film: 'Round Midnight' LVC, Breestraat 66. optreden Rita Reys en Trio Pim Jacobs, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp cabaretprogramma door Trexlers Figurentheater uit Ro- thenberg, gespeeld door poppen, hof. Oegstgeest 10 jaar zwembad Poelmeer: zwemcircuit voor schoolzwem men, van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur; sporttoer- nooi konditiezwemmers, van 20.15 tot 21.00 uur; moonlights- wimming, van 21.00 tot 00.00 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Alphen carnaval voor minder validen, aanvang 20.11 uur in Avifauna. de. concert 'Fragments of a Draem', met Paco Pefia en Inti llli- mani, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Oorlog' door To neelgroep De Trust, aanvang

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16