STEEDS Nieuw röntgensysteem voor borstkasonderzoek Links Leiden falikant tegen verkoop Vrouwenkerkplein WOENSDAG 18 JANUARI 1989 LlEIDEN Gemeente onderhandelt met projectontwikkelaar LEIDEN - Links Leiden dreigt met een crisis in het college als de gemeente het Vrouwen- kerkplein verkoopt. PvdA-wet houder Tesselaar (grondzaken) speelt met dit idee om de bouw van een complex met winkels en woningen op dit plein moge lijk te maken. De projectont wikkelaar die dit complex wil bouwen - Bettings uit Amster dam - heeft al een deel van het terrein in handen. Hij wil de bouw slechts doorzetten wan neer de gemeente het overige deel van het terrein aan hem verkoopt.. Links Leiden heeft over dit plan nu het 'onaanvaardbaar' uitgespro ken. Als Tesselaar desondanks zijn voorstel doorzet, voorziet de frac tievoorzitter van Links Leiden, Van Lint, grote politieke proble men in het college. "Wij vinden dit een heel belangrijke zaak", stelt Van Lint. Hij stelt overigens na drukkelijk dat, als het tot een crisis komt, deze is uitgelokt door Tesse laar. "Wij houden slechts vast aan onze principes". In Leiden is het gebruikelijk dat gemeentegrond in erfpacht wordt uitgegeven. Daarbij blijft de grond in handen van de gemeente. De ge bruiker 'huurt' deze slechts en moet de grond, als het gebruik is beëindigd, weer aan de gemeente teruggeven. Op deze manier - zo is de gedachte - blijft de gemeente al tijd zeggenschap houden over de grond. Juist daardoor blijken on dernemers en projectontwikke laars nogal eens tegen erfpacht aan te hikken. Ingewikkeld Van Lint nu meent dat de PvdA de laatste tijd steeds 'makkelijker' met erfpacht omspringt. "Soms hebben we ook begrip voor een iets soepeler beleid. Toen grond werd verkocht aan het ziekenfonds RZLA hebben we daarmee inge stemd omdat dit een semi-over- heidsbedrijf is dat veel werkgele genheid met zich meebrengt. Ook zijn we akkoord gegaan met de ver koop van grond aan bedrijven die verplaatst werden uit de binnen stad en daar reeds grond in bezit hadden. We begrijpen bovendien dat de zaken soms ingewikkeld kunnen liggen als een bedrijf zelf al een deel van het terrein in eigen dom heeft". "Desondanks menen we dat de PvdA een steeds 'ruimhartiger' grondbeleid voert. En van de op merkingen van Tesselaar over het Vrouwenkerkplein ben ik echt ge schrokken. Hij had namelijk het idee om de zaak desnoods alleen met de WD te regelen als Links Leiden zich bleef verzetten. Wij vinden dat dit te ver gaat en heb ben daarom het 'onaanvaardbaar' over dit plan uitgesproken". Wethouder Tesselaar reageert enigszins laconiek op het dreige ment van Van Lint. "Een crisis? Och, het doet me denken aan die grap over een olifant en een muis die samen over een brug lopen, waarna die muis zegt: 'Goh, wat stampen we lekker, hè?' Maar ik weet nog niet wat we uiteindelijk zullen voorstellen. Het plan is nog in beraad". "Ik vind overigens wel dat het plan voor het Vrouwenkerkplein een heel aardig initiatief is. En om dat het de gemeente tot dusver niet is gelukt daar zelf iets te beginnen, moet je een afweging maken: jé principes of een aardig plan. Links Leiden heeft kennelijk gekozen voor zijn principes". Wanneer een besluit over het Vrouwenkerkplein valt, kan Tesselaar op dit moment nog niet zeggen. LEIDEN - Jazz at the temple. Voor de Taffeh-temple in het Rijksmuseum van Oudheden speelde Big Band Koos Mark gisteravond in het kader van de LeidseJazzweek. Even later trad in de bijzondere entourage van de Taffeh- zaal het Quintet Philip Paar op. Beide groepen speelden onder meer nummers van Frank Sinatra Krant van SP LEIDEN De Socialistiese Partij (SP) verspreidt onder meer in Lei den een huis-aan-huis krant waarin de partij haar kijk op de maat schappij naar voren brengt. Door middel van een uitgebreide vra genlijst kunnen mensen te weten komen of ze het eens zijn met de toekomstvisie van de SP. Deze vi sie verwoordt de partij in het 'Handvest 2000'. Het is een plan waarin onder meer kwesties als milieu, de eigen wijk en de derde wereld aan de orde komen. De enquête, die eerst in 150.000 huizen verspreid wordt, heeft voor al als doel de mensen meer bij de politiek te betrekken. Aan de hand van de resultaten die uit de proef naar voren komen neemt de partij besluiten over eventuele landelijke verspreiding van de krant. PvdA vergadert over milieu LEIDEN - De PvdA afdeling Lei den houdt vrijdag 27 januari een le denvergadering over Drinkwater voorziening en Milieu. Aanwezig zijn onder anderen gedeputeerde Hans van der Vlist van de provin cie Zuid-Holland en Albert Salman van de stichting Duinbehoud. Na de pauze wordt gesproken over het Europees Verkiezingsprogramma en de lokale politiek. De vergade ring heeft plaats in buurthuis Ak- tief aan de Berlagestraat 2 en be gint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Concert door Leidsch Politie Gezelschap LEIDEN Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap geeft vrijdag 27 januari een concert in de Stadsge hoorzaal met medewerking van de Dance Company Leiden onder lei ding van Marjolein Brier en dans- orkest De Runaways. De brass band van het Gezelschap staat on der leiding van Cees Brugman, de Tamboers onder leiding van Roel Paling. Op het programma staan werken van onder anderen Beethoven, Böelmann/Ball en Rimmer. De Dance Company Leiden danst drie choreografieën van Brier onder de naam 'Three Tunes'. Met de brass band heeft de première plaats van 'Music'. Op het bal na treedt het Leids orkest De Runaways aan, dat een gevarieerd programma brengt. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn vanaf heden tussen 9.00 en 17.00 uur te koop bij het hoofdbureau van de politie aan de Langegracht en aan de zaal. LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar is vanmorgen rond zeven uur gewond geraakt bij een ongeluk op de Kanaal- w eg De bestuurder vaneen personenauto kreeg geen voorrang van een trekker met oplegger die komende vanaf het Van Vollenhovenplein linksaf de Kanaalweg op draaide. Volgens de 21-jarige Leidse bestuurder van vracht wagen dacht hij tijd genoeg te hebben om de weg te kunnen opdraaien. De personenauto was volgens hem nog ver en reed langzaam. De bestuurder van de personenauto raakte gewond aan hoofd en borst en is overgebracht naar het Diaconessenhuis. »oto Jan HoIvast) Studentenhuis I Het roemruchte Minervahuis Höpital Wallon aan het Rapen burg was afgelopen week in het nieuws omdat de eigenaar, de Stichting Leidse Studentenhuis vesting; voornemens is het pand te verkopen. Volgens directeur Hübben van studentenhuisves ting is het Wallon zo uitgeleefd dat het opknappen er van in de miljoenen gaat lopen. Omgere kend zou het om 40.000 gulden per kamer gaan. De 50 bewoners vinden de staat waarin het huis zich be vindt best meevallen. Zij willen proberen het Wallon zelf te ko pen en oud-bewoners benaderen om medekoper van het pand te worden. De studenten denken op de kosten van het herstel te kunnen besparen door. zelfwerk zaamheid. merkt het wel: de heren zijn niet gespeend van een forse dosis humor. En alsof wij onze lever nog niet genoeg heb ben laten schudden, laat een be woner van het Wallon ook nog weten dat het om een normaal studentenhuis gaat waarin een beetje geleefd wordt. De meeste ellende zou te wijten zijn aan het gebrekkige onderhoud. Nou, daar moet u directeur Hübben van studentenhuisves ting eens over horen. Hij noemt de wijze waarop het pand is uit geleefd extreem en meent dat de huidige toestand geheel te wijten is aan de bewoners. "Het Wallon heeft een negatieve onderhouds- reserve van 290.000 gulden", schetst Hübben de feiten. "Ver geleken met andere studenten huizen is één tot anderhalf maal zoveel onderhoud gepleegd. Maar het had geen enkele zin. Als we de ene maand kwamen schil deren was dat de andere maand ongedaan gemaakt. En als de stortbak op het toilet weer eens omlaag was gekomen kregen we als reactie: "Ja, als de stichting het zo slecht maakt datje er niet eens aan kunt hangen...". Hübben erkent dat de stich ting er de laatste tijd de brui aan heeft gegeven en mondjesmaat onderhoud heeft gepleegd. "Als de bewoners van het Wallon hun huidige leefcultuur willen hand haven vind ik dat best. Maar dan wel voor eigen rekening en niet op kosten van de stichting". Studentenhuis (2) Nu zult u misschien denken van: och, ik heb nog nooit een studen tenhuis gezien dat een toonbeeld is van Hollandse zindelijkheid. Da's waar. En kijk 'ns hier, die geleerde heren en meisjes moe ten toch wat te doen hebben. Ze kunnen niet altijd luieren en dommelen. Toch vragen wij ons af: wat drijft hen? Is het de drang om de te ruime beurs van oud- bewoners te ledigen? Streelt het hun hoogmoed om de boel te ruï neren? Of is het misschien het zwakke verstand dat duizelt van alle opgeslagen wetenschap? Wij weten het niet. Kijk: een flat die door de bewoners is uit geleefd (woningbouwverenigin gen hoort u er weieens over), dat is simpel: die lui zijn asociaal. De lieve jeugd die een telefooncel vernielt; wij weten ook wel dat dat tuig is. Maar nu die deftige Minervanen? Oef, hoe moeten we dat nu toch betitelen? 'Werk tuig' klinkt aardig deftig. Maar dat kan niet, want ze doen nooit wat. Zelf weten ze het natuurlijk het best. Nu en vooral straks, de maatschappij ingetreden. Qgn zullen die kerrels aan de bitterta fel gezeten luidkeels schande spreken van dat schorem dat zich schuldig maakt aan vanda lisme. En zij zullen zich daar ver boven wanen. Studentenstad Sinds kort rijden NZH-bussen in de üniversiteitsstad Leiden rond met de wervende tekst 'Gronin gen jouw studiestad'. Kennelijk is er de Grunnegers veel aan gele gen om de in Leiden woonachti gen of studerenden binnen hun stadsgrenzen te krijgen. Onge bruikelijk is het ook. Hoe zou het college van bestuur van de Leid se universiteit denken over de aanpak van hun Groningse colle ga's. Niet veel, laat universiteits- voorlichter Wim van Amerongen desgevraagd weten. "Een reactie zou kunnen zijn dat ieder mag adverteren zoals hem dat goed dunkt", aldus de voorlichter. En gaat het Leidse college de Grun negers nog een koekje van eigen deeg geven? "Neen. Leiden be dient zich niet van dergelijke re clame-uitingen' Het studentencabaret mag dan uitgestorven zijn, de studenten- jool tiert nog welig. Leest u er de Leidse Universitaire Almanak maar op na. Onder het hoofd stukje 'studentenhuizen' vindt u behalve adressen en telefoon- AZL: "Sprake van een doorbraak" REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN - Het AZL heeft een revolutionair nieuw röntgen systeem voor borstkasonder zoek beproefd dat is ontwik keld door de firma Oldelft. Be langrijkste resultaat van deze vinding is dat veel duidelijker foto's worden verkregen. Medi ci zijn enthousiast over het ap paraat dat al uitvoerig is be proefd in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Ook zieken huizen in de Verenigde Staten en Zweden werken er al mee. Deze schermbeeldcamera is in eer ste instantie voor onderzoek naar afwijkingen in hart en longen (tho rax) bedoeld. Maar zij kan ook wor den gebruikt voor bevolkingson derzoeken naar bijvoorbeeld long kanker. In Leiden heeft men al ge ëxperimenteerd met schedelfoto's. "De resultaten zijn verbluffend goed. Het gaat echt om een door braak". aldus hoogleraar radiodia gnostiek prof. dr. A.E. van Voort- huisen. Voorthuisen en dr. L.S. Schultze Kool, hoofd afdeling thorax radio diagnostiek van het AZL, zijn zeer tevreden over de foto's die ze nu kunnen maken. Het Leidse zieken huis begon drie jaar geleden het eerste prototype van Oldelft te tes ten. "Tot dusver hebben we 1200 patiënten op deze manier gefoto grafeerd", aldus de hoogleraar. "Deze camera geeft een helder beeld van alle hoekjes en gaatjes". "Wij maken per jaar tussen de 30.000 en 40.000 hart- en longfoto's in drie kamers", aldus Van Voort huisen. "Die kunnen we dus nie* allemaal met dit apparaat doen. Maar in gevallen dat het erop aan komt iets op te sporen zijn we daar toe nu in staat. Bijvoorbeeld kan kergezwellen en de verspreiding daarvan komen helder in beeld". Bij het oude systeem kon slechts een gemiddelde belichting worden gebruikt, ongeveer op de manier Kerkbestuur wil meewerken fietsenstalling Lange Mare LEIDEN Achter de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat komt vrijwel zeker een bewaakte fietsenstalling. Die moet plaats bie den aan ongeveer 300 rijwielen. De stalling komt op de plaats waar nu de zogeheten Romanuszaal is. In dien de plannen doorgaan, ver huist de Romanuszaal naar de eer ste verdieping. Met de tweede bewaakte fietsen stalling in de binnenstad - er is er nu één naast het Stadhuis - gaat een lang gekoesterde wens van de ge meente in vervulling. Na lang zoe ken naar een geschikte plaats voor een stalling, is het kerkbestuur van de Hartebrugkerk bereid gevon den om aan het plan van de ge meente medewerking te verlenen. De gemeente heeft architect Bob van Beek een schets laten maken van een rijwielstalling. Op dit ogenblik wordt de Romanuszaal nog gebruikt voor verschillende activiteiten zoals voor de ouderen in de buurt. Boven de zaal op de be gane grond zal dan de Romanus zaal opnieuw moeten worden op getrokken. Wie het beheer van de stalling op zich gaat nemen is nog niet duide lijk. Vermoedelijk wordt dat uitbe steed aan een particulier. Onzeker heid bestaat ook nog over de kos ten die de realisering van een stal ling met zich meebrengt. Een ander plan van de gemeente betreft de bouw van kiosken en winkeltjes aan de Lange Mare-zijde van de Hartebrugkerk. Daartegen bestaan bezwaren van de kant van buurtbewoners. Zij betogen dat er toch al weinig groen in Maredorp is en dat op die plaats dus beter zit banken kunnen komen. Duivenhok moet worden afgebroken LEIDEN - Het duivenhok op een balkon aan de Kiekendiefiiorst moet worden afgebroken. Dat is bepaald door de president van de Haagse rechtbank in kort geding. De rechtszaak was aangespannen door woningbouwvereniging De Sleutels. Volgens de woningbouw vereniging veroorzaakten de zes sierduiven overlast. In het huur contract was bovendien opgeno men dat de huurder geen huisdie ren mocht houden. waarop een amateurfotograaf zijn (vakantie)foto's maakt. Bij het nieuwe systeem wordt een stralen bundel in 20 delen door de patiënt heen geprojecteerd. Met behulp onder andere van een micro-pro cessor is het apparaat in staat alle onderdelen naar behoefte een an dere belichtingsintensiteit te ge ven. Daardoor komen details haar scherp naar voren. Wat nog ontbreekt is een betere film. Die wordt op dit moment ont wikkeld. Met een Amerikaanse be drijf Kodak heeft Oldelft, die het röntgensysteem op de markt brengt, een contract gesloten voor de levering van 30 tot 50 stuks van dit systeem dat de naam AMBER kreeg. Daarmee is een bedrag ge moeid van tussen de 10 en de 15 miljoen gulden. In eerste instantie betreft deze samenwerking de Eu ropese markt. Naar verwachting zal de samenwerking worden uit gebreid tot de Verenigde Staten. Kodak wil jaarlijks enkele honder den van deze schermbeeldcame ra's met toebehoren verkopen. De prijs per stuk hangt van bepaalde factoren af, maar is toch al gauw twee ton. Commercieel directeur D.D.Buetker van Oldelft is blij dat bij het 50-jarig bestaan van zijn on derneming een 'nieuw parade paardje' op de markt kan komen. Het bedrijf (1200 medewerkers, vier vestigingen, omzet vorig jaar 250 miljoen, winst 12 miljoen gul den) heeft een wereldwijd octrooi op AMBER. Tegen 1990 zal de ver koop van het nieuwe produkt ze ker in de resultaten zichtbaar wor den, zo meent de leiding. Het be drijf wacht nu af in welk tempo de medische wereld het produkt zal 'opnemen'. Bavo-commissie houdt een forumdiscussie LEIDEN De Bavo-commissie viert donderdag 19 januari het 20- jarig bestaan met een forumdiscus sie onder de titel 'Over eindtermen gesproken. De Bavo-commissie ^/erd in ja nuari 1969 opgericht. De gezamen lijke schoolbesturen in Leiden en omgeving hebben deze commissie het mandaat gegeven voor activi teiten om een zo goed mogelijke vorm van doorstroom van leerlin gen van het basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs te be werkstellingen. De Leidse toets werd ingevoerd, in eerste instantie alleen door basisscholen iri de Leidse regio maar in de loop der ja ren door scholen ver daar buiten gebruikt. Met ingang van 1989 zijn de scho len van de Bavo-commissie overge stapt op de landelijke Cito-toets. Dit was nodig wegens de bezuini gingen in het onderwijs, waardoor het jaarlijks ontwikkelen van de toets niet meer haalbaar was. De steun van de universiteit viel bo vendien weg, met als gevolg dat een wetenschapellijke verantwoor ding van de toets en de uitslag niet meer aanwezig waren. De forumdiscussie gaat over de zogenaamde eindtermen, die aan geven wat leerlingen ten minste moeten kunnen en kennen als ze de derde klas van het voortgezet onderwijs hebben doorlopen. Ver moed wordt dat de Cito-toets een vorm wordt om vast te stellen of een leerlingen die eindtermen heeft bereikt. Onder meer over de consequenties daarvan voor lera ren en leerlingen en de toelating gaat de discussie. Plaats van han deling is het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, aanvang 20.00 uur. Bewoners in de koffiekamer van het uitgeleefde studentenhuis Höpital Wallon. "Als we de ene maand kwamen schilderen was dat de andere maand weer ongedaan gemaakt", aldus Hübben. nummers ook de namen die de dames en heren studiehoofden aan hun stulp hebben gegeven. Wat dacht u van Huize Haring en Hinkepoot gelegen aan de Flores- straat? Of van Huize Vishandel- zicht aan de Lage Rijndijk? Knap verzonnen, niet waar? Aan de Ketelboetersteeg ligt Huize Stu- deernooit. Waar kom je zulk een openhartigheid vandaag de dag nog tegen. Maar nu komt het: aan het Gal gewater vinden we naast elkaar gelegen de huizen Bukkers en Rukkers. En wat vindt u van De Zaadmeesters aan de Diefsteeg of van 't Zwangere Wolfje aan de Beestenmarkt. Dan hebben we nog In de Lickepot, De Vestaalse Maagden, Lenies Platjes, Huize Wellust, Neu-Kaladonie, Huize Emma, Lady Orange en Judith's Place. Geeft u maar toe: als u niet beter wist zou u denken dat we uit de kolommen diverse clubs en 06-nummers uit uw ochtendblad citeerden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15