SBSISBB Rijnlands heeft primeur nieuwe onderwijsvorm VAC voelt zich door gezagdragers miskend Oegstgeester lyceum biedt scholieren internationale vooropleiding aan Paaltjes om pRIL GELUK IN overlast in Polanenpark in te dammen Bestraffend optreden politie bij loos alarm Sociale veiligheid in Oegstgeest povertjes 'VAC nooit willen kleineren' PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 18 JANUARI 1989 Orgelconcert Organist Jacques van Oortmerssen speelt op zondag 22 janari in de Dorps kerk in Wassenaar. Van Oortmerssen heeft en internationale reputatie als or ganist en clavecinist. In de Dorpskerk- brengt hij werken ten gehore van Bach, Brahms en Beethoven. Het concert be gint om 19.00 uur en is gratis toeganke lijk. EHBO EHBO-verenigiging Meerburg, afdeling Zoeterwoude en Leiderdorp, begint op 24 januari met een nieuwe beginners cursus eerste hulp bij ongelukken. De cursus bestaat uit 16 lesavondert van twee uur en wordt gegeven in de Ber- nardusschool in Zoeterwoude-Rijndijk. Jazz De Zweedse jazzband Hot Hothouse speelt zaterdag 21 januari in de Holland- sche Tuyn in Leiderdorp. Het gaat om een oude-stijlorkest. Het concert beqint om 21.30 uur. a twee en drie jaar. Dat betekent dat de leraren niet alleen in het Engels les moeten geven, maar ook te maken krijgen met leerlin gen die halverwege het cur susjaar in de klas komen of weer weggaan. Uitdaging Vaessen: "We werken met gro tendeels dezelfde leraren als op de Nederlandse afdeling. Zij vol gen workshops om ook op IS les te kunnen geven en het onder wijs mee te helpen ontwikkelen. Dat vergt over het algemeen veel aanpassing maar het is ook een leuke uitdaging. Het is prettig lesgeven in de IS-klas en de vol doening is zeker zo groot. Het verwijdt je horizon, wantje krijgt te maken met leerlingen uit aller lei culturen". Af en toe wördt gewerkt met docenten van buitenaf, bijvoor beeld voor een taal die door slechts één leerling wordt ge volgd. Vaesse: "Het lukt vrijwel altijd zo iemand te vinden. Het is wel duur natuurlijk, maar de ou ders moeten zo'n leerkracht zelf betalen". De ouders zijn trou wens toch duurder uit met kin deren op 'International Stream' in plaats van een Nederlandse school. Vaessen: "De subsidie van het rijk beslaat maar de helft van de kosten. Van de ouders wordt daarom jaarlijks een bij drage van drieduizend gulden gevraagd". Opening Het ministerie van onderwijs heeft positief gereageerd op 'In ternational Stream', aldus Vaes sen. Volgens de rector blijkt dat wel uit het feit dat staatssecreta ris Ginjaar-Maas morgen naar Oegstgeest komt om de nieuwe onderwijsvorm officieel te ope nen. Deze opening gaat gepaard met een paneldiscussie onder lei ding van dr. P. Gathier, presi dent van de Council of the Inter national Baccalaureate Organi sation. De discussie heeft "het belang van internationaal onder wijs' als onderwerp. Aansluitend op de paneldiscussie is er een re ceptie. WASSENAAR - Om het rijden en parkeren op stoepen tegen te gaan, wil de gemeente Wassenaar het trottoir in het Van Polanenpark met paaltjes afsluiten. De bochtige stoep loopt langs drie rijen wonin gen en is regelmatig versperd door automobielen van bewoners. Burgemeester en wethouder van Wassenaar zien dat met eigen ogen en horen regelmatig klachten van andere bewoners. De auto's zou den verkeersdeelnemers en spe lende kinderen in gevaar brengen. Toch wil de gemeente nog de me ning van alle bewoners van het be treffende stuk peilen (de huisnum mers 250-318). Ze mogen binnen veertien dagen reageren. SPORTGALA De jaarlijkse sportgala-avond in Zoeterwoude wordt op zaterdagavond 28 januari in Don Bosco in Zoeterwoude ge houden. Op deze avond worden de Zoeterwoudse sportvrouw, sport- VOORSCHOTEN - In het gemeentelijk dierenparkje in Voorschoten is de lente al min of meer begonnen. Begin voor he^festiin riin tj knoo h?T weekwerden hler geitenlammetjes geboren. Volgens een zegsman van de gemeente maken moeder en van der Geest Watertfen kinderen het goed. De dieren worden verzorgd door personeel var. de afdeling beplantingen van de gemeente. (foto Holvast) WASSENAAR - Vijfendertig Was- senaarse bedrijven en woningen moesten het in 1988 drie maanden zonder politiebijstand stellen als hun inbraakalarm afging. Ze wer den op die manier gestraft voor het veroorzaken van drie valse alarm meldingen in korte tijd. In totaal 111 bezitters van alarmeringssyste men werden na twee valse alarmen gewaarschuwd voor dergelijke straffen. Zij kregen een gele kaart. Volgens het jaarverslag van de Wassenaarse gemeentepolitie is het totale aantal valse alarmmel dingen gedaald van 947 tot 814 in 1988. Het zou te maken kunnen hebben met het nieuwe systeem, veronderstelt de politie. Twaalf maal ging een alarm af omdat een inbreker arriveerde, 301 maal had de gebruiker een bedieningsfout gemaakt, 105 maal was een een technisch mankement en 408 maal bleef de oorzaak onbekend. Als ondersteuning van de politie begint op 1 februari een parkeer wachter in de parkeerzone en par keerverbodszone, in hartje Wasse naar. Voor de functie waren 200 ge gadigden. De strandploeg, be staande uit vijf vaste en drie reser ve-medewerkers, had een onge- kend koud en rustig jaar. Van 23 mei tot 3 juli werd alleen in het weekeinde dienst gedaan aan de Wassenaarse Slag. Tussen 9 juli en 1 september bestond de dagelijkse ploeg meestal uit één man en werd de strandpost een aantal keren 'in het geheel niet bezet'. Het aantal gerapporteerde mis drijven daalde van 1400 in 1987 naar 1068 in 1988. Vooral het aantal (brom)fietsdiefstallen nam sterk af. 14,6 procent van de misdrijven werd opgelost. Het is 0,7 procent meer dan het jaar ervoor, maar stelt de politie nog niet tevreden. Ze blijft streven naar een 'oplossings percentage' van 25 procent. Buitenlanders Het aantal vreemdelingen steeg het afgelopen jaar van 2060 tot 2250. Van deze nieuwe buitenlanders waren er 50 afkomstig uit de diplo matieke wereld, waardoor hun to taal op 950 kwam. Diverse residen ties van ambassadeurs kregen het afgelopèn jaar verscherpt rijdend toezicht, evenals de woningen van de minister van verkeer en water staat en de directeur van Granaria tijdens het duwbakkenconflict. In Wassenaar zijn 56 nationalitei ten vertegenwoordigd, maar wo nen vooral veel Amerikanen (530) en Britten (540). Van 55 vreemde lingen werd op het bureau onder zocht of zij legaal in Nederland zijn. In 35 gevallen bleek de vreemde ling illegaal in ons land te verblij ven. Vorig jaar lag dat aantal nog op 27. Het afgelopen jaar werden 81 processen-verbaal opgemaakt we gens rijden onder invloed, 15 meer dan het jaar ervoor. Een kwart van deze mensen weigerde de bloed proef en kreeg ook daar een proces verbaal voor. In 1988 zijn 818 ver keersongevallen geregistreerd, 81 minder dan het jaar ervoor. Het aantal ongevallen met gewonden liep terug van 128 naar 107 en het aantal ongevallen met dodelijke af loop was en bleef vier. Door het ernstige ongeluk op de Rijksstraat weg steeg het aantal verkeersdo den van vier naar acht. Drie van de vier dodelijke aanrij dingen gebeurden op of naast de Rijksstraatweg. Het vierde fatale ongeluk gebeurde op de voormali ge kruising Lange Kerkdam/Prin- sen weg/Van Oldenbarneveltweg. Sinds de kruising deze zomer is omgetoverd tot een rotonde, heeft de politie drie ongevallen gecon stateerd, nadat afslaande auto's geen voorrang gaven aan rondrij dende (brom)fietsers. In dezelfde periode het jaar ervoor, rapporteer de de politie tien ongevallen. Bij die botsingen vielen geen gewon den, maar was de materiële schade vaak groot. OEGSTGEEST - De Oegstgeester vrouwenad viescommissie voor de wo ningbouw (VAC) is boos op burgemeester mr. S. Scheenstra en op groeps commandant A. Gelder blom van de rijkspolitie om dat zij een VAC-rapport over de sociale veiligheid in het dorp niet serieus zouden nemen. Volgens VAC-secretaris J.J.J. Noorlander-Haringsma heeft' de VAC het rapport al in april van het vorig jaar afgerond. In novem ber kwam pas de reactie binnen. Die reactie bestond uit brieven van enkele gemeentelijke, afdelingen en van groepscommandant Gel derblom. Vooral de laatste zou zich volgens Noorlander schuldig heb ben gemaakt aan een "denigre rend" schrijven. "Hij stelt vrijwel letterlijk dat vrouwtjes zich beter niet alleen op straat moeten bege- Eerder al zou burgemeester Scheenstra de VAC-vrouwen te verstaan hebben gegeven dat hun bemoeienissen letterlijk binnens huis moeten blijven. Een implicie te verwijzing naar de hoofdtaak van de VAC. Noorlander: "Hij lachtte ons in het gezicht uit". Noorlanders verontwaardiging wordt nog eens extra gevoed door de wetenschap dat de raadsleden pas van het bestaan van het rapport afweten sinds het stuk in een regel tje wordt genoemd bij de ingeko men mededelingen van de agenda van de raadscommissie openbare werken. "Het heeft al die tijd in de leesmap gelegen van de raadsle- OEGSTGEEST Groepscommandant A. Gelderblom van de Oegstgees ter politie zegt dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad de VAC te klei neren. "Nooit zal ik neerbuigend doen tegenover vrouwen. Ik heb zelf vrouwen in mijn korps en die sla ik zeer hoog aan". Wel erkent de groepscommandant dat zijn schriftelijke reactie op het VAC-rapport over de sociale veiligheid de nodige "komische noten" be vat die voor meer dan één uitleg vatbaar zijn. Dat is een gevolg van de pro cedure. Enigszins in tijdnood geraakt heeft hij zijn secretaresse wat bouwstenen aangereikt aan de hand waarvan deze een 'echte' reactie op het rapport moest opstellen. Door omstandigheden zijn echter Gelder- bloms primaire gedachten als officiële reactie aangemerkt en ook als zo danig gepresenteerd. Gelderblom wenst echter niet weg te lopen voor zijn eigen woorden: "Die nuchterheid wil ik erin houden. Sommige zaken zijn niet op te los sen, van sommige plekken in Oegstgeest moetje gewoon zeggen dat het beter is voor vrouwen om daar 's avonds niet te zijn. U stjiürt uw vrouw toch ook niet na elven 's avonds het Leidse Hout in?". "En weet je, degene die discrimineert is de man die met zijn broek op zijn énkels onder het viaduct bij de studentenbarakken staat. Niet ik. Die man doet dat namelijk alleen als er vrouwen in de buurt zijn. Deed-ie het maar als ik in de buurt was". Verder blijft Gelderblom van mening dat niet elk paadje, zoals bij de Kamperfoelielaan, volop in de schijnwerpers moet worden gezet om de sociale veiligheid te vergroten. "Vrijende paartjes moeten ook een plekje hebben, zo ruimdenkend ben ik ook". Burgemeester S. Scheenstra laat via gemeentevoorlichter Jolanda Kolfschoten weten dat hij zich nog nooit in het openbaar heeft uitgelaten over het VAC-rapport, laat staan kleinerend. Dat hij de VAC wél neemt moge blijken uit het feit dat het rapport binnenkort punt spreking is in het college van B en W. den, maar niemand wist dat". Haar collega mevrouw F. Voorendt drukte zich onlangs ten overstaan van de raadsleden veel krachtiger uit: "Waarom wordt het verslag alleen maar ter inzage ge legd en wordt er verder niets mee gedaan? Moeten er eerst vrouwen worden aangerand alvorens er een urgentielij st met gevaarlijke plek ken in het dorp wordt opgesteld? Of kan groepscommandant Gel derblom ons permanente escorte aanbieden". Inmiddels heeft wet houder Kohlbeck toegezegd dat het rapport niet in de onderste la zal worden gelegd en dat de ge meenteraad er zich over zal buigen. Barakken Volgens de VAC is het met de soci ale veiligheid op sommige plekken in het dorp maar poverties gesteld. Het fietspad naar de studentenba rakken tussen de Oude Rijnsbur- gerweg en de Rhijnhofweg is maar een voorbeeld. "Vooral onder het viaduct worden met de regelmaat van de klok studentes lastiggeval len door heerschappen met de broek op de enkels". Een alterna tieve route van en naar de barak ken is er niet of er moet kilometers worden omgereden. De gemeente erkent het probleem maar volstaat met de mededeling dat het fietspad voor het grootste deel op Leids grondgebied ligt. De VAC vindt dat de gemeente er zich met een Jantje van Leiden van af maakt en wijst erop dat de barakbewoners inwoners van Oegstgeest zijn. Sociaal zeer onveilig zou het ook zijn op de parkeerplaatsen bij de tennisbaan en het hockeyveld aan de Hofbrouckerlaan. Voorendt: "Er is daar sprake van een zeer dichte begroeiing en verlichting ontbreekt. Met wat doorkijkjes zou al heel wat worden bereikt". Vol gens Noorlander leidt de huidige situatie ertoe dat moeders niet lan ger hun kinderen naar de hockey of tennisclub durven brengen, laat staan afhalen. Ook op het splinternieuwe fiets pad naast de pas gereconstrueerde S54 (Haarlemmertrekvaart) kan men zich moeilijk veilig voelen. Het fietspad wordt verlicht tot de toekomstige bebouwing aldaar, maar alle 250 meters erna is het er aardedonker. "Die duisternis be gint precies op het punt waar het fietspad afbuigt van de rijbaan voor auto's". Probleem is dat het fietspad net als de rijbaan eigendom van de pro vincie is. De provincie wil wel ver lichten met het oog op verkeersve- ligheid maar wil geen cent beste den aan sociale veiligheid. De klei ne linkse fracties van provinciale staten hebben hierover vragen in het vooruitzicht gesteld. De VAC-vrouwen noemen ook andere toegangs- en uitvalswegen als voorbeeld van sociale onveilig heid. Noorlander stelt vast dat de vrouwen "heus niet alles kaal wil len hebben" maar dat ze anderzijds toch niet kunnen worden gedwon gen "altijd maar om te. rijden". De discussie, voorzover daarvan tot dusverre sprake is geweest, bevalt de VAC in het geheel niet. "We ho ren alleen nog maar: dat is van de provincie en dit ligt in Leiden en verder is er geen geld. Op zo'n flauw argument zou ik ook flauw willen reageren: had dat geld aan al dat gereconstrueer aan de De Kem- penaerstraat niet beter kunnen worden besteed". OEGSTGEEST - Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft de onderwijsmogelijkheden voor buitenlandse leer lingen sinds enkele maanden behoorlijk uitgebreid. Al ze ven jaar biedt het Rijnlands onderdak aan mensen die het Internationaal Baccalaureate (IB) willen halen. Sinds dit cursusjaar biedt de school echter ook een internationale vooropleiding voor leerlingen van twaalf tot zestien jaar: 'International Stream'. door Conny Smits Het Rijnlands kan zichzelf daar mee met recht een koploper noe men. De International Stream is namelijk een geheel nieuwe on derwijsvorm die samen met scholen in New York, Wenen, Genève, Buenos Aires en Canada werd ontwikkeld onder toezicht van de International Schools As sociation. Op het moment is het systeem alleen nog op één school in Canada én op het Rijnlands in gevoerd. De andere scholen vol gen komend schooljaar of pas het jaar daarna. International Stream (kortweg IS) is een opleiding van vier jaar op een niveau dat vergelijkbaar is met het Nederlandse ha vo/vwo. Op het Rijnlands, dat het eerste cursusjaar is begonnen met 16 a 17 leerlingen, is de oplei ding geheel gescheiden van de Nederlandse havo- en vwo-oplei- ding. Daar zijn alleen al prakti sche redenen voor: de lessen worden in de Engelse taal gege- Rector drs. A.J.M. Vaessen van het Rijnlands verwacht dat het aantal leerlingen van IS over vier jaar, wanneer de opleiding com pleet is, zeker honderd zal bedra gen. "En misschien nog wel meer. Het Rijnlands staat welis waar in Oegstgeest, maar geldt toch vooral als een streekschool. En de regio rondom Oegstgeest heeft altijd veel aantrekkings kracht gehad op mensen die uit het buitenland hierheen ko- Diploma Op het moment is er alleen nog maar een eerste klas van IS. In deze klas, die zeventien leerlin gen telt, zitten leerlingen van de Amerikaanse, Britse, Spaanse, Chileense, Chinese, Indiase, Peruviaanse en Zweedse natio naliteit. Ook zijn er enige Neder landers ingeschreven, die echter anderstalig zijn opgevoed van wege langdurig verblijf in het buitenland. Door de internatio nale opleiding is hun diploma straks overal geldig. Volgens Vaessen is dit nu juist het unieke van International Stream. "Er zijn in Nederland en in andere landen natuurlijk wel meer scholen die Engelstalig on-' derwijs geven. Maar die scholen leiden altijd op voor het examen van een bepaald land. Nu is er voor het eerst sprake van een in ternationaal diploma. Daardoor kunnen leerlingen over de hele wereld verhuizen wat ze willen, de opleiding die ze volgen blijft dezelfde. Ze hoeven dus geen jaar te verdoen met het inwerken in weer een nieuw schoolsys teem. Het gaat hier tenslotte om kinderen die gewend zijn vaak te verhuizen van land naar land". Vaessen onderscheidt drie fa cetten die kenmerkend zijn voor de nieuwe onderwijsvorm IS. Als eerste noemt hij de 'global education'. Dat wil zo veel zeg- gen als het bewust maken van de leerlingen van alle problemen waarmee ze te maken kunnen krijgen. Daartoe wordt volgens Vaessen een breed scala van on derwerpen ter sprake gebracht in de lessen. "Dat 'global' moetje ook letterlijk zien: de globe, de wereld dus, wordt belicht". Als tweede kenmerk geldt de 'communication'. "Leerlingen moeten in een wereld die steeds kleiner wordt, waarin wereldde len steeds meer contact met el kaar krijgen, in staat zijn met el- Rector A.J.M. Vaessen van het met elkaar te communiceren". kaar te communiceren. Wij wil len ze daarvoor de handvaten ge ven door ze beslist meer dan één belangrijke taal te leren. We zijn er groot voorstander van de leer lingen, naast het Engels, ook hun moedertaal te onderwijzen. Voor een leerling uit Polen zullen we dan ook een Poolse docent aan trekken. Daarnaast doet iedere leerling verplicht Nederlands". Cultuur Het derde kenmerk noemt Vaes sen 'international awareness'. "De leerlingen moeten zich reali seren dat kinderen uit een ande re cultuur ook andere gewoonten kunnen hebben en daar begrip voor opbrengen. We proberen in s: "Leerlingen moeten in een alle vakken elementen aan te brengen die duidelijk maken dat er meer is dan de eigen cultuur, de westerse of de Europese". Daarnaast proberen de leraren van IS iets te doen aan 'commu nity service'. Daarbij is het de be doeling dat leerlingen iets doen voor de maatschappij, zoals het helpen van gehandicapten of be jaarden. In Nederland is een der gelijk 'vak' op school niet erg ge bruikelijk, in tegenstelling tot in een land als Engeland. Voor het behalen van het International Baccalaureate is het zelfs een verplicht onderdeel. Maken dergelijke verschillen in de opleiding niet dat de groep IS-leerlingen helemaal apart die steeds kleiner wordt leren komt te staan van de overige Rijnlands-leerlingen? Vaessen: "Natuurlijk trekken de kinderen van International Stream vooral met elkaar op. Maar ook met de Nederlandse leerlingen hebben ze contact. Wij stimuleren dat ook, betrekken ze bij allerlei acti viteiten van de Nederlandse af deling van de school. Zo hebben ze bij voorbeeld ook een afvaar diging in de leerlingenraad van het Rijnlands". Voor de leraren van het Rijn lands betekent de nieuwe onder wijsvorm IS ook heel wat. Zel den zullen leerlingen de hele vier jaar op het Rijnlands uitzingen. Volgens Vaessen ligt de gemid delde verblijfsduur zo tussen de Stadsgehoorzaal Leiden zaterdag 21 januari 1989. Aanvang: 21.00 uur. Chris Barber Jazzband (Engeland), Climax Jazzband (West Duitsland), Marjorie Barnes (USA), Joan Harrington and trio (USA), Harbour Jazzband, Berhard Berkhout's Swingmates, Rob Hoeke Kwartet; Wim Koopmans, Batida, Trio Dolf de Vries e.v.a. Toegangsprijs f 35,- Kapsalon Verver, v.d. Waalstraat 5, Leiden Sigarenmagazijn Fielemon, Bevrijdingsplein 1Leiden Foto/film Ton Jansen, Winkelhof 42, Leiderdorp Kaartvf*rlcnnn- vvv Leiden, Stationsplein 210, Leiden iVddnverKOOp. Lejdsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Jazzcafé The Duke, Oude Singel, Leiden Jan Bemer Produkties, Levendaal 173, Leiden K en O, Oude Vest 45, Leiden Telefonische Jazz 0n Sunday' 's"Gravensandestraat 19, Leiden informatie tijdens kantooruren: 071-122489 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD mede-sponsor van de Leidse jazzweek

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14