TAD LEIDEN Regels kamerbureaus zijn mogelijk ongeldig Leiden moet nog vijf extra woonwagencentra inrichten Toch gesprek Brinkman over Zijloever Comité Elfstegentocht nu officieel opgericht Dertiende woonbeurs in de Groenoordhallen s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JANUARI 1989 Overvaller op de vlucht met scooter LEIDEN - Bij de mislukte overval op de centrale van het taxibedrijf Schutte is, blijkt nu, een scooter buitgemaakt. De politie vermoedt dat de nog steeds onbekende dader zich daarmee uit de voeten heeft gemaakt. De man drong maandag avond de centrale van het taxibe drijf met een vuurwapen, of in elk geval een voorwerp dat op een vuurwapen leek. Nadat de centra- liste via de mobilofoon alarm had geslagen, en de chauffeurs hadden laten weten dat ze ogenblikkelijk naar de centrale zouden komen, maakte de overvaller zich uit de voeten. LEIDEN De vorst mag met in gang van vandaag met alle hevig heid invallen. In Leiden is dan al les piekfijn geregeld. Althans, wat betreft het schaatsevene- ment de Elfstegentocht. Met de fles Beerenburg op tafel werd dinsdag namelijk de oprichtende vergadering van het Comité Elf stegentocht Leiden gehouden. Dit comité zal jaarlijks bijeenko men voor de bespreking van het draaiboek en het invoeren van nieuwe ideeën. Volgens woordvoerder van het kersverse comité Hein van Woèrden is er aan de ene kant sprake van 'een grap, maar aan de andere kant toch ook van een se rieus evenement. De tweede Elf stegentocht in 1986 werd naar schatting door meer dan 10.000 Leidenaars geschaatst en lever de een batig saldo op van 11.000 gulden. Geld dat later is gebruikt om het gat in de begroting van De twee vorige toertochten werd georganiseerd door de in middels opgeheven club Leiden Promotion. Taken zoals het orga niseren van de Jazzweek en de intocht van Sinterklaas is uitbe steed aan andere organisaties zoals de Leidato Huishoudbeurs en winkeliersverenigingen. De Elfstegentocht is als enige taak meegenomen naar een heus co mité. De Elfstegentocht blijft echter ook een grap. In 1987 stond de derde editie van de tocht al hele maal in de startblokken en had den de Leidse rayonhoofden bij wijze van spreken de schaatsen al ondergebonden, toen het EBR haar koelwater in verhevigde mate op Leidse binnenwater ging lozen. Her en der vielen zwakke plekken in het ijs. Even is overwogen om de tocht buiten Leiden te houden, maar daar is vanaf gezien. Er lag op die route ir één kroeg, "Ja, dat is toch wel van belang bij een dergelijke tocht", aldus Van Woerden. Hoewel de route nog niet helemaal vast ligt, is wel duidelijk dat de tocht langs be paalde plaatsen zoals het Rapen burg, Herengracht en Galgewa ter moet voeren. Tevens ligt vast dat de Elfstegentocht op een zon dag wordt verreden. Mocht de temperatuur toch nog eens beneden het vriespunt dalen dan wordt het comité bij gestaan door een technische af deling van de gemeente, die bij voorbeeld erop toeziet dat op alle plaatsen de kwaliteit van het ijs aan alle eisen voldoet. Ook de po litie zal dan worden ingescha keld. "Het is nu slecht een kwestie van wachten. Wij zijn er klaar voor", zegt Van Woerden. "Maar je zult zien: nu we alles goed ge regeld hebben, komt er in geen jaren ijs meer". LEIDEN De 13de woontotaal- beurs krijgt dit jaar een extra di mensie. De beurs in de Groenoord hallen zal niet alleen worden inge richt tot één huis, maar dit keer kunnen mensen zich ook oriënte ren op allerlei andere zaken die met wonen te maken hebben. Naast de gebruikelijke meubel bedrijven zullen onder anderen makelaars, notarissen en hypo theekverstrekkers op de beurs aan wezig zijn. Ook zal keramiek op ambachtelijke wijze worden ge maakt en beschilderd. Verder ex poseert Nic Stein een deel van zijn verzameling grammofoons en langspeelplaten. Stein is een van de grootste verzamelaars uit Ne- Kroon buigt zich over verordening gemeente LEIDEN De verorde ning, die regels stelt voor kamerverhuurbedrijven in Leiden, wordt wellicht door de Kroon vernietigd. De Leidse advocaat mr. E.G. Sprey heeft de minister van binnenlandse zaken hierom gevraagd. Volgens de raads man is het niet aan de ge meente om op het gebied van kamerverhuur regels te stellen. Hij noemt de veror dening 'een vestigings- an nex prijzenwetje'. Het ka merverhuurbedrijf Hoge- land is inmiddels een ver gunning geweigerd door het college van B en W. In de verordening, die in 1987 op initiatief van D66 en Links Leiden tot stand kwam, heeft de gemeente bepaald dat kamerverhuurbedrij ven over een vergunning van het college van B en W moeten be schikken. Ook is opgenomen dat de kamerbureaus een inschrijfgeld van maximaal tien gulden mogen vragen. Wel kunnen zij zes procent van de huur in rekening brengen. In zijn verzoek aan de minister de verordening te vernietigen zegt Sprey dat er bij kamerverhuur sprake is'van particuliere dienst verlening tegen betaling. Volgens Sprey heeft de gemeente echter niet het recht om privaatrechtelij ke aangelegenheden te regelen. "De gemeenteraad heeft dus de grenzen van zijn bevoegdheid overtreden door te treden in de par ticuliere sfeer". Minister Sprey meent ook dat de gemeente met het opstellen van de verorde ning op de stoel van de minister van economische zaken is gaan zit ten. "De gemeente meet zich ten onrechte de taak van prijzentribu- naal aan. Een gemeente kan voor haar grondgebied immers ook geen aparte broodprijs (bij veror dening) vaststellen", aldus Sprey. De Leidse advocaat maakt ook bezwaar tegen de wijze waarop dè Monteurs in diepe slaap: fietsenstalling onder water LEIDEN Door het springen van een oude waterleidingbuis ligt er sinds gisteren een grote plas water in de fietsenstalling bij het NS-station in Leiden. Loodgieters hadden in de nacht van maandag op dinsdag twaalf uur aan de vernieuwing van een deel van de waterleiding ge werkt. Toen gisterochtend een oude buis het begaf kon het perso neel van de stalling de kraan, waarmee de leiding afgesloten wordt, niet vinden. De loodgie ters waren vast in slaap en de telefoon veranderde daaraan weinig. In een deel van de kel der stond inmiddels 8 centime ter water. Nadat uiteindelijk een loodgieter wakker werd, waarschuwde hij zijn collega's en kon het Wegpompen van het water beginnen. De plas is nu nog drie centimeter diep en een werknemer van de stalling ver wacht dat de overlast vrijdag helemaal is weggewerkt. gemeente met de particuliere le venssfeer omspringt. "In het bij zonder mensen die kamers verhu ren, zullen er bezwaar tegen heb ben dat gemeente-ambtenaren daar hun neus in steken". De Kroon heeft nog geen beslis sing genomen over de verordening. Wel is de gemeente Leiden inmid dels om haar mening gevraagd. De gemeente moet nu een schriftelijke toelichting inzenden. De twee grote kamerverhuurbu- reaus in Leiden, Kamerraad en Ho- geland, handelen momenteel ove rigens in strijd met de verordening. Zij rekenen momenteel wel in schrijfgeld. Het tarief van Kamer- raad bedraagt 35 gulden, Hogeland rekent 60 gulden inschrijfgeld voor kamerzoekenden en 90 gulden voor degenen die een etage zoeken. Hogeland heeft dan ook geen vergunning gekregen van de ge meente. Het verzoek hierom werd door het college van B en W niet ontvankelijk verklaard. Hogeland had niet voldoende informatie ver schaft over de vergunningaan vraag. Inmiddels is de vergunning ook door de commissie voor be roep- en bezwaarschriften gewei gerd. De advocaat van Hogeland, mr. Janssen, kon nog niet zeggen of het kamerverhuurbedrijf nu Arob-beroep gaat aantekenen bij de Raad van State. Kamerraad heeft te horen gekre gen wel voor een vergunning in aanmerking te komen. Er moeten daarvoor nog enkele details wor den geregeld. Niet uitgesloten is dat het bedrag dat Kamerraad mo menteel als inschrijfgeld rekent (35 gulden) als maximum-bedrag in de verordening wordt opgenomen. Rechtswinkel De Leidse rechtswinkel heeft zich inmiddels bij het college van B en W beklaagd over de te hoge tarie ven van de beide bureaus. De rechtswinkel noemt beide instan ties 'inschrijfbureaus'. "De bemid deling is voor hen nauwelijks inte ressant. Zij verdienen vooral aan de inschrijving", schrijft de rechts winkel. Het inschrijfgeld van tien gul den, dat volgens de verordening is toegestaan, noemt de rechtswinkel alleszins redelijk. Een verhoging van het inschrijfgeld moet volgens de juristen achterwege blijven. "Voor het inschrijfgeld verricht een kamerverhuurbureau nauwe lijks werkzaamheden". Ook stelt de rechtswinkel dat Kamerraad en Hogeland bemiddelingsbureaus zijn. "Hun inkomsten dienen dan ook uit bemiddeling te komen". De rechtswinkel doet dan ook een be roep op het college van B en W om de positie van de kamerbewoner te beschermen. LEIDEN De aanleg van de 'Von Siebold Memorial Garden' in de Hortus Botanicus is begonnen. Hoewel mede werkers van de Hortus bij het zien van het braakliggende terrein wellicht het idee hebben dat het 'misschien wel niet meer goed komt' zal de tuin voor 1990 gereed moeten zijn. In dat jaar viert de Hortus het 400-jarig bestaan. Bezoekers zullen binnenkort een afbeelding krijgen van de toekomstige tuin. Deze wordt geheel in Japanse traditie aangelegd door de tuinarchitect Kakamura, werkzaam aan de universi teit van Kyoto. De kosten zijn op 600.000 gulden geraamd. Daarvan is 250.000 gulden onder meer bijeengebracht door de provincie Zuid-Holland, de gemeente Leiden en-de Japanse kamer van koophandel. Waar het overige geld vandaan moet komen is onbekend, het bestuur van de tuin zoekt nog sponsors. Von Siebold was een Leidse geleerde die in de vorige eeuw lange tijd in Japan verbleef en belangrijk is geweest voor de betrekkingen tussen het westen en Japan. Eerder organiseerde het Rijksmuseum voor Volkenkunde een expositie rond grondlegger Von Siebold. Ook onthulde de Japanse ambassadeur in ons land, T. Otaka, een pla quette ter herinnering aan Von Siebold. De geleerde verzamelde in Japan een plantencollectie die nu nog in de HortUS Botanicus is te Zien. (foto Jan Holvast) derland. Hij heeft één van de acht heteluchtgrammofoons in Neder land, de enige die nog werkt. Op de beurs is een aantal histori sche gebouwen in lego nagebouwd en is een bloeiende vooijaarstuin te zien met struiken, bloembollen, bloemen en een waterpartij. Ten slotte staat in de groenoordhallen een informatiebus van het Foster Parents plan, over het werk van de ze organisatie in 26 ontwikkelings landen. De woontotaalbeurs wordt van 25 tot en met 29 januari gehouden. Op woensdag is de beurs van 19.00 tot 22.00 uur geopend; donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag is de beurs overdag tussen 11.00 en 17.00 uur open en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Zondag is de beurs alleen overdag van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Vrouw gewond LEIDEN - Een 51-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond ge raakt op de kruising Stationsplein- /Rijnsburgerweg. De vrouw werd aangereden door een 35-jarige Sas- senheimse automobilist terwijl ze met haar fiets de kruising overstak. De vrouw vertelde de politie nader hand dat ze geen verkeerslicht heeft gezien en dat ze de auto te laat heeft opgemerkt. Volgens een ge tuige is de vrouw door het rode licht gereden. De Leidse is met een hoofdwond en letsel aan haar voet overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Haar fiets werd bij het ongeval volledig ver nield. Verdachten vrijgelaten LEIDEN - De 21-jarige Haagse vrouw en de 49-jarige Leidenaar, die zijn aangehouden na de overval op een postagentschap bij de Ha ven, zijn gisteren weer op vrije voe ten gesteld. De Leidenaar, de vader van twee andere verdachten, ont kent elke betrokkenheid bij de overval. De man is gearresteerd na dat in zijn woning een aantal vuur wapens was gevonden. In hoeverre de vrouw betrokken is, is volgens de politie nog ondui delijk. In elk geval is er onvoldoen de aanleiding de vrouw nog langer vast te houden. De overige ver dachten, een 20-jarige en een 23-ja- rige Hagenaar zitten nog in voorar rest. In Alphen uitbreiding van zeven woonwagens LEIDEN - Hoewel de vervuiling onder de stadstimmerwerf aanzienlijk groter is dan verwacht, wordt hard doorgewerkt aan de restauratie van het oude gebouw. Het dak is gedeeltelijk ontmanteld en biedt een aardige doorkijk. Het opknappen van het gebouw gaat miljoenen guldens kosten. Dat de grond zo ernstig is vervuild is trouwens een flinke tegenvaller. Thans wordt onderzocht hoe de vuile grond kan worden verwijderd. De verwachting is dat die klus ten minste een miljoen gulden gaat kosten en voor enkele maanden vertraging kan zorgen. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de opgeknapte Stadstimmer werf, waarin 33 bejaardenwoningen worden gemaakt, halverwege 1990 zou worden opgeleverd, (foto Jan Holvast) LEIDEN Er moeten in Leiden in de komende jaren nog vijf woon wagencentra bijkomen. Dat is het gevolg van het nieuwe Woonwa- genplan van de provincie dat giste ren door gedeputeerde Stolker is gepresenteerd. Volgens de nieuwe plannen moet Leiden nog 43 extra plaatsten realiseren om de groei van de woonwagenbevolking op te van- Verf op wegdek LEIDEN - Het wegdek van de Hof- laan is gisteravond tegen kwart voor tien besmeurd met een grote hoeveelheid verf. De politie en een aantal buurtbewoners hebben de verf 's avonds afgedekt met een la ding zand, om zo slipgevaar voor het verkeer te voorkomen. Het goedje is vanmorgen opgeruimd door de gemeentereiniging. Waar de verf vandaan komt, is nog on duidelijk. De politie vermoedt dat deze afkomstig is uit een vat dat van een vrachtwagen is afgevallen. DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie gaat op korte termijn met mi nister Brinkman (WVC) praten of hij een bedrag van een kleine mil joen gulden kan vrijmaken voor re alisering van het project Zijloever. Project Zijloever omvat de bouw van 73 bejaardenwoningen op de hoek van de Lage Rijndijk en de Zijl en op de hoek Bernhardkade- /Julianastraat/Anna Paulowna- straat. Provinciebestuurder J. Boone vertelde gistermiddag dat is beslo ten een beroep op WVC te doen nu het ministerie van VROM (volks huisvesting) heeft geweigerd een subsidie van ruim negen ton - het tekort - te verstrekken voor het project in Leiden-noord. VROM wees een subsidieverzoek van de gemeente Leiden af, omdat zij het geld wil aanwenden voor de bouw van twee steunpunten in de wijk van waaruit de zorg voor de zelf standige wonende ouderen wordt geregeld. Het ministerie liet echter weten dat een dergelijke bestem ming van het geld niet onder de subsidieregels valt. Indien WVC geen potje beschik baar heeft waaruit het benodigde geld kan worden geput, dan gaat men verder praten met de gemeen te Leiden. Drie mogelijkheden ko men dan in beeld: de provincie schiet het bedrag voor en maakt met Leiden de afspraak dat dit bin nen vijfjaar moeten worden terug betaald. "Of', zo zei Boone, "we gaan praten over versobering van het plan of over inkrimping". Van het project Zijloever (totaal 73 woningen) worden 60 huizen be stemd voor ouderen die een indica tie hebben voor een verzorgingste huis. Er worden 48 woningen ge bouwd op de hoek Lage Rijndijk en De Zijl, 25 komen er te staan op de hoek Prins Bernhardkade/Juli- anastraat/Anna Paulownastraat. Op beide locaties moet een steunpunt komen van waaruit de zorg aan ouderen plaatsheeft. Voor dat doel moet nog een klein mil joen gulden op tafel komen. Het to tale project kost ongeveer 13 mil joen gulden, dat voor het overgrote deel wordt gefinancierd uit de fondsen van Volkshuisvesting voor sociale woningbouw. De bouwtijd van het project vergt on geveer anderhalf] aar. gen. Daarnaast dient de gemeente nog altijd door te gaan met het ver kleinen van het centrum aan het Trekvaartplein, dat nu 78 plaatsen telt. Het woonwagenkamp krijgt ook volgens de nieuwe plannen van de provincie 40 plaatsen. Leiden moet dan wel zorgen voor 38 vervangende plaatsen. Daarvan worden er nu in de Stevenshof 15 gerealiseerd. Dat betekent dat Leiden de ko mende jaren nog 66 plaatsen tot stand moet brengen. Dat houdt weer in dat er vijf centra ingericht gaan worden, want de maximale grootte van woonwagenkampjes is volgens richtlijnen van het minis terie van volkshuisvesting 15 plaat- Het is bovendien nog altijd on duidelijk of staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) akkoord gaat met verkleining van het cen trum aan het Trekvaartplein. Hij wil het centrum vrijwel geheel op heffen. Heerma vindt dat het kamp aan het Trekvaartplein niet aan de eisen voldoet, het zou te ver buiten de bebouwde kom liggen. Het is niet uitgesloten dat het centrum in de toekomst wel aan de eisen gaat voldoen, indien in de omgeving van het kamp woningen worden gerealiseerd. Heerma is tot nu toe alleen in Amsterdam en Rotterdam akkoord gegaan met het terugbrengen van een groot kamp tot 40 plaatsen. Het is uiteindelijk de bedoeling dat die centra toch verder worden geredu ceerd. Indien Heerma bij zijn afwij zing blijft om het Trekvaartplein tot 40 plaatsen terug te brengen, betekent dit de aanleg van nog eens twee centra in de stad. De nieuwe plannen van de pro vincie zijn gepresenteerd in een voorontwerp van het nieuwe Woonwagenplan. De gemeenten krijgen nog de gelegenheid om te reageren op de plannen van de pro vincie. Wethouder De la Mar was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Uit het voorontwerp blijkt ook dat de gemeente Alphen aan den Rijn in de periode '90-'95 nog zeven extra plaatsen moet realiseren. Rijnsburg, Leiderdorp, Katwijk moet één extra plaats tot stand brengen. Bestuur RUL bemoeit zich met schrappen stageplaatsen LEIDEN - Het college van be stuur van de Leidse universiteit heeft het bestuur van de faculteit geneeskunde om een nadere toe lichting gevraagd over zijn besluit om in twee Haagse ziekenhuizen de stageplaatsen voor co-assisten- ten op te heffen. Een woordvoerder van de universiteit heeft dit beves tigd. Het besluit van de faculteit heeft onder co-assistenten beroering ge wekt, omdat zij vrezen voor de kwaliteit van het onderwijs. Giste ren boden zij het college van be stuur een petitie met 600 handteke ningen aan, waarin om een her overweging van het besluit wordt verzocht. De stageplaatsen in de twee ziekenhuizen, het Leyenburg en het Westeinde, worden door co- assistenten hoog gewaardeerd, ter wijl de te behouden plaatsen in het AZL en het Elisabeth-ziekenhuis minder hoog scoren. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13