Inti fflimani vol muzikale creativiteit POOIÜMBLIK Chileense groep op tournee met John Williams en Paco Pena Wiener Philharmoniker: gouden klankcultuur 17 JANUARI 1989 PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN Het Leidse theaterle ven komt langzaam maar zeker weer op gang, nu ook het LAK uit zijn winterslaapje is ontwaakt. Toneel en muziek vormen de be langrijkste bestanddelen van het theaterprogramma voor de ko mende week. Dodendans Strindbergs 'Dodendans' is een toneelklassieker van het beste soort. De toneelgroep 'De Appel' komt er vanavond mee naar de Leidse Schouwburg. Het gaat volgens een al eerder in deze ko lommen geplaatste recensie om een voorstelling, die, hoewel de enscenering als geheel niet geheel overtuigend is, in elk geval mee slepend spel laat zien. Het huwelijk als eindeloze, uit zichtloze strijd, waarachter een pessimistische levensvisie schuil gaatdie slechts van de dood eni ge uitkomst verwacht. In 'De Do dendans' van Strinberg maken Alice en Edgar elkaar al bijna een halve eeuw het leven zuur. Het blijft een onbesliste strijd: niet van elkaar kunnen losko men, niet met elkaar kunnen le ven. Het smeulende gevecht laait op, als neef Kurt op bezoek komt. Beide partijen proberen hem voor zich te winnen. Dat lukt niet. Nadat Kurt is vertrokken, moeten Alice en Edgar weer op dezelfde voet verder. Drie Appel-acteurs zijn onder leiding van Agaath Witteman met Strindbergs tekst aan de slag gegaan. De drie acteurs zijn Eric Schneider, Christine Ewert en Robert Prager. Zij kozen voor een psychologiserende benadering van hun personages. De gespeel de werkelijkheid van Strindberg' wordt niet, zoals in bekende be werking van de schrijver Friedrich Dürrenmatt het geval is, tot theaterproporties geredu ceerd, maar een klein beetje ver hevigd. Met als achterliggende gedachte de strijd op het grensge bied tussen leven en dood- In zeker opzicht zijn, althans naar de mening van de recen sent, de acteerprestaties gewel dig, maar de intensiteit van het psychologisch doorwrochte spel van de acteurs benadrukt het tragisch element. En dat zou ten koste gaan van de absurditeit van de beschreven situatie. Niet temin, een interessante voorstel ling. Koopman De Nieuw Amsterdam is een mul- ti-culturele theatergroep, die zo wel de botsing als de samensmel ting van verschillende culturen in haar voorstellingen centraal stelt. De groep heeft het aange durfd een bewerking te maken van Shakespeares 'De koopman van Venetië. De Venetiaanse kooplieden maken in deze bewer king plaats voor Amsterdamse koffieshophouders en discoba zen. Hun etablissementen wor den bevolkt door jonge mensen uit diverse culturen. Vandaar dat in 'De koopman van Amster dam' toneeldrama wordt aange vuld met muziek en dans. En vandaar dat in dit door Rufus Collins en Henk Tjon geregisseer de spektakel het oorspronkelijke taalgebruik van Shakespeare de expressie en de muzikaliteit er van wordt gehanteerd en toege sneden op de taal (de 'rap' bij voorbeeld.) en het gebruik er van door jongeren van deze tijd en ge neratie. Rufus Collins, afkomstig uit de Verenigde Staten, speelde o.m. als acteur bij het bekende Li ving Theatre. De laatste tien jaar heeft hij voornamelijk in Londen doorgebracht, waar hij musicals als 'Hair' en 'Jesus Christ Super star' regisseerde. In België regis seerde hij bij het Koninklijk Bal let van Vlaanderen o.m. de musi cal 'Evita'. Henk Tjon, wiens wortels in Suriname liggen, werkte de laatste tijd afwisselend in het Caraïbische gebied en Neder land. In Suriname is hij mede oprichter en artistiek leider van het Doe-Theater. Rufus en Tjon zijn de oprichters en artistiek lei ders van 'De Nieuw Amsterdam', welke groep woensdagavond op de planken van de Leidse Schouwburg staat. Er werken aan 'De koopman van Amster dam' een slordige veertig perso nen mee: acteurs, zangers en dansers. Ze hopen op een volle bak. Rita Reys Jazz-zangeres Rita Reys lijkt niet stuk te krijgen. In het kader van de Leidse Jazzweek treedt ze don derdagavond samen met het trio van echtgenoot Pim Jacobs in het theater aan de Oude Vest op. Rita maakt op deze avond een keuze uit haar omvangrijk repertoire. Ook nummers uit haar met een Edison bekroonde jazz-album met Louis van Dijk zullen vol gens het Schouwburg-journaal niet ontbreken. Het trio, dat haar begeleidt, bestaat uit Pim Jacobs (piano), Ruud Jacobs (bas) en Pe ter Ypma (slagwerk). Paco Pena Fragments of a dream. Zo luidt de titel van een bijzonder con certprogramma, dat vrijdag avond in de Leidse Schouwburg te beluisteren is. Bijzonder om dat het wordt gegeven door twee top-gitaristen en een opmerkelij ke Latijns-Amerikaanse groep. Het betreft de gitaristen John Williams en Paco Pena én de groep Inti Illimani. De samen werking tussen beide gitaristen en de in ballingschap levende Chileense groep dateert van eind 1987, toen de combinatie in het Utrechtse Vredenburg een uitver kocht huis tot groot enthousiasme wist te brengen. Inmiddels heeft deze uitzonderlijke gelegenheids (foto Jean van Lingen) formatie twee Ip's en cd's opgeno men en trad ze in diverse concert zalen in heel de wereld op. Op de ze pagina een interview met Inti Illimani. Mousetrap Eindelijk dan in de Leidse Schouwburg. 'The Mousetrap' van Agatha Christie, al vele tien tallen jaren in het Londense West End, is drie dagen achtereen in het theater aan de Oude Vest te zien, nadat de Nederlandse ver sie, in de vertaling van Peter Hoeksema, al in oktober in Am stelveen in première is gegaan. De thriller wordt in de regie van schouwburgdirecteur Frans Boe len opgevoerd door de Hollandse Comedie, die uit leden van de voormalige Haagse Comedie be staat. Met 'The Mousetrap' be pleit dit gezelschap het recht van het publiek op 'ouderwets', pro bleemloos amusement en de door Peter Hoeksema geleide groep doet dat met een voorstelling, die in alle opzichten aansluiting tracht te vinden bij de tijd waar in het verhaal zich afspeelt. Niet alleen het toneelbeeld, maar ook de stijl van acteren ademt vol gens een destijds in deze krant af gedrukte recensie de eerste helft van de jaren vijftig en van een ingrijpende aanpassing of actu alisering is geen sprake. In hoe verre de groep op elkaar is inge speeld zal het komende weekein de blijken. Er zijn voorstellingen op zaterdagavond en op zondag- middagy Een derde voorstelling wordt gegeven op maandag avond. De Sade Marquis De Sade is in de loop der jaren het symbool geworden van alles wat de heersende moraal in het achttiende-eeuwse Parijs ver biedt. Veroordeeld wegens blasfe mie, sodomie, vergiftiging en ver raad (en uiteindelijk wegens het schrijven van boeken) belandt hij in resp. zeven gevangenissen en één gekkenhuis. In 'De zwarte le gende', een produktie van F-act, identificeert de acteur Peter Go- rissen zich met De Sade via zijn romans, zijn brieven en dagboe ken. Ook in fysiek opzicht trans formeert de acteur zich tot de be jaarde De Sade: dik, pafferig, opgezwollen en zich moeizaam voortbewegend. Voor zijn rol als de Sade, libertijn en filosoof, oogste Peter Gorissen nogal wat lof. Wellicht een reden om één van de voorstellingen op woensdag en donderdagavond in het LAK te gaan zien. Oorlog 'Oorlog' is de korte titel van de voorstelling, die is uitgebracht door De Trust (voorheen De Zaak) en InDependance en deel uitmaakt van een serie over een jonge generatie die zich opgeza deld. weet met een nalatenschap, waarin de jongeren gebrek aan ruggegraat en initiatief wordt verweten. 'Heiliger Krieg', zoals de oorspronkelijke titel luidt, is geschreven door Reginald Goetz, die door velen wordt gezien als de opvolger van Thomas Bernhard en Heiner Muller en als de Nieu we Wilde onder de huidige toneel schrijvers. De voorstelling, die op vrijdag- en zaterdagavond in het LAK-theater staat, is geregis seerd door Theu Boermans. Vrouwentoneel Er is een nieuwe Leidse toneel groep opgestaan. De groep noemt zich 'Spalken', waarvan de vaste kern wordt gevormd door Thys Ouwehand, Jolina Wessels en Saskia Wassenaar. Het betreft een groep, die voorkeur heeft voor maatschappij-kritisch to neel en bovendien belangstelling wil tonen voor vrouwenproble matiek in de brede betekenis van het woord. Als eerste voorstelling gaat woensdagavond in het Microthe ater het toneelstuk 'Kaarsen op de tochtvan de schrijfster Atie M. Vogelenzang de Jong. In deze voorstelling, geregisseerd door Thys Ouwehand, ggaat het om drie jonge vrouwen, ieder op haar manier bezig om vorm te ge ven aan haar leven. Voor de één is dat een veilig huwelijk met een zakenman, voor de ander een misschien een kind. En de derde gaat haar eigen weg als schrijfster. Maar is alles wel zo gemakkelijk, zo veilig, zo vrij? In vier korte dialogen laten de speelsters zien hoe idealen kun nen botsen met de werkelijkheid, hoe mensen elkaar kunnen beper ken i Figurentheater Trexlers Figuren Theater uit het Westduitse Rothenburg komt donderdagavond met een caba retprogramma, gespeeld door poppen, naar de Leiderdorpse Muzenhof. Het programma be looft veel humor, satire, muziek en bovendien spectaculaire de cors. De (Duitse) tekst is voor ie dereen te volgen, bovendien wor den er tijdens de voorstelling ook Nederlandse woorden gebruikt. Zwanedons Poppentheater Theo Terra ver zorgt zondagmiddag de weke lijkse kindervoorstelling in het LAK. De voorstelling heet 'Zwa nedons' en gaat over een jongetje, dat met zijn vader, een brug wachter, een boottochtje maakt en daarbij fantaseert hoe het is om een zwaan te zijn. Aan de an dere kant van het water woont een scharrelaar, meneer De Har de, die hele andere gedachten heeft als hij zwanen ziet: zwane dons als handelswaar voor kus senvulling. Voor kinderen van vier tot tien jaar. Aanvang 15.00 AMSTERDAM - Op de dag van de staatsgreep, 11 september 1973, liepen leden van Inti Illima ni te wandelen in Rome. Ze wa ren op tournee door Europa. Tij dens die wandeling vernamen ze het nieuws: Allende vermoord. Er was een militaire dictatuur aan de macht gekomen. Ze mochten niet meer terug naar Chili. Inti Illimani had Allende altijd gesteund, meegedaan aan diens verkiezingscampagne en een ac tieve rol gespeeld in de vernieu wende culturele beweging in Chili. Er brak een periode aan die Renato Freyggang omschrijft als: 'Het leven met gesloten kof fer'. Jarenlang was er de hoop dat het militaire bewind de week er op ten val zou worden ge bracht. Waarom zouden ze hun koffer uitpakken? Binnenkort zouden ze weer terug naar huis kunnen gaan. De Chileense muziekgroep speelde de eerste jaren overal in Europa op bijeenkomsten die de Chileense vrijheidsstrijd onder steunden. Vooral in Italië wer den ze bekend. Ze waren in Ro me gaan wonen. Na vijfjaar kwam er een perio de van bezinning. Ze konden nog jarenlang blijven zingen over hun terugkeer en over de val van de militairen. Maar dat verhaal was niet meer geloofwaardig. 'Er werd positief gedacht: de militairen staan aan de afgrond', vertelt Renato Freyggang. 'Maar dat was niet waar en het blijkt nog steeds niet waar te zijn. We zitten al zestien jaar onder de dic tatuur'. Die periode van bezinning gaf vleugels aan de creativiteit van de groep. Er ontstonden nieuwe composities en nieuwe teksten. 'Het was een persoonlijke be hoefte', vertelt Renato Freyg gang. 'We hebben iets te vertel len over ons veranderde leven. We leven in een vreemd land, in een andere cultuur. Wat is onze plaats daarin? Hoe gaan we daar mee om? Daar gingen ook liedjes over. Er werden-steeds meer ei gen stukken gemaakt. We heb ben onze blik verruimd. Toen kwam ook de vriendschap en sa menwerking met John en Paco'. Renato Freyggang is het jongste lid van de Chileense groep Inti Illimani, een muziekgroep die onder meer door een zestien-jarig onvrijwillig verblijf in Europa tal van muzikale stijlen in een eigen vorm heeft gegoten. Inti Illimani houdt samen met de klassieke gitarist John Williams en de flamenco-gitarist Paco Pena een tournee door Nederland: 19 januari in muziekcentrum Vredenburg, 20 januari in de Leidse Schouwburg, 22 januari in de schouwburg van Heerlen en 23 januari in Carré in Amsterdam. In onderstaand interview vertelt Renato Freyggang, hij woont tien jaar in Nederland en spreekt onze taal vloeiend, over zijn bewogen bestaan en dat van Inti Illimani (Zon van de berg). De Chilenen hadden Inti Illi mani niet vergeten. De groep or ganiseerde zelf een welkomst concert op een groot terrein in Santiago. Tweehonderdduizend mensen bezochten het optreden. 'Het was een merkwaardige at mosfeer', zegt Renato Freyg gang. 'Er hing een soort lucht van vrijheid. Je mocht doen en zeggen watje wilde. Op de tv was elke avond een blok voor voor- en tegenstanders van Pinochet. Maar op een dag werd wel de zendtijd van de 'no' stemmers gecensureerd. Het mocht niet te democratich worden. Na het re ferendum, toen de tegenstanders van Pinochet hadden gewonnen, werd de overwinning gevierd tij dens een culturele middag. Alles moest overdag gebeuren, want 's avonds in het donker kon je van alles overkomen. Die culturele middag werd door een miljoen mensen bezocht. Overal waren ze, ze hingen in bomen. Het was overweldigend'. Renato Freyggang heeft zich vijf jaar geleden bij Inti Illimani aangesloten. Hij is met 33 jaar het jongste lid van de groep. Hij ver bleef na de staatsgreep nog enige tijd in Chili. Het spelen van volksmuziek en het bespelen van traditionele instrumenten als de charango en de quena was verbo den, omdat de volksmuziek in die tijd in het teken stond van so ciale- en culturele bewustwor ding. Na de Cubaanse revolutie was in geheel Latijns-Amerika een stroming ontstaan, die zocht naar de wortels van de eigen cul tuur. Inti Illimani en Quilapayun waren in Chili de bekendste ver door Anton van der Kolk John en Paco zijn de klassieke gitarist John Williams en de fla menco-gitarist Paco Pena. Het is een succesvolle samenwerking, die leidde tot optredens over de hele wereld. In november 1987 trad die combinatie op in Utrecht en Groningen. De sa menwerking tussen Inti Illimani, John Williams en Paco Pena bracht de elpee 'Fragments of a dream'. De muziekstukken van deze plaat zijn de basis van hun optredens dezer dagen op vier Nederlandse podia. Vorig jaar september kon de groep voor het eerst in zestien jaar terug naar Chili. Pinochet had een volksstemming uitge schreven en stelde de grenzen open voor gevluchte Chilenen. Terugkeer 'Die terugkeer was erg indruk wekkend', vertelt Renato Freyg gang. 'Je moetje voorstellen: na zestien jaar zie je je vrienden en familie weer en je eigen land. Op het vliegveld stonden zo'n vier duizend mensen om ons te ver welkomen. Het was alsof je de hoofdrolspeler was in een Film. Zeer emotioneel allemaal. We hebben video-opnames gezien met interviews van wachtende mensen. Er waren jonge mensen bij die de groep in Chili nooit hebben meegemaakt. Kinderen van de dictatuur, die alleen Pino chet kennen als realiteit'. tegenwoordigers van deze stro ming. Als dit onderwerp ter sprake komt, klinkt uit de boxen van het Americain Hotel in Amsterdam 'El condor pasa' van Paul Simon. Toepasselijker kan het niet. "Het was een soort gebaar van Paul Si mon", sluit Renato Freyggang aan. "Hij wilde zeggen: jullie cul tuur moet ook in de wereld be kend worden". Barok Een paar maanden na de staats greep ging Renato Freyggang «spelen in de groep 'Barroco An- dino'. 'We zochten naar een smoes om de traditionele instrumenten te blijven bespelen, zonder be kritiseerd te kunnen worden', vertelt hij. 'We kozen daarom voor barok- en klassieke muziek. Theaterzalen bleven voor ons verboden gebied. We speelden daarom in kerken en op oppn ter reinen. In enkele maanden' tijd werden we erg bekend. Kort na de staatsgreep werden we gecon tracteerd door de Technische Universiteit om als cultureel am- n John Williams op de achtergrond bassadeur op te treden. We na men daarmee de plaats in, die vroeger door Inti Illimani was bekleed. Na enkele jaren werd het de universiteit duidelijk wat voor soort mensen wij waren. Toen er een nieuwe decaan werd aangesteld, werden we dezelfde dag nog ontslagen. Sommige van ons werd aangeraden om weg te gaan uit Chili, omdat we gevaar liepen opgepakt te worden'. Renato volgde in 1978 zijn bes te vriend, die naar Nederland was vertrokken. Hij ging muziek studeren aan het Rotterdams conservatorium, speelde in de groep 'Hoketus', een avant garde muziekgroep van het Haags con servatorium, die door de compo nist Louis Andriesen was opge richt. Hij speelde in een Chileen se groep, die optrad tijdens soli- dariteitsmanifestaties voor La tijns-Amerika. In die tijd groeide een vriendschap met Inti Illima ni en in 1984 nodigde de groep hem uit om zich bij hen aan te sluiten. Sindsdien is hij over de hele wereld op tournee geweest. De muziek van Inti Illimani is een mengeling van vele stijlen geworden. Ook door de samen werking met John Williams en Paco Pena. Flamenco 'We gebruiken voornamelijk mu ziek van onszelf, vertelt Renato Freyggang. 'De muziekstukken worden uitgebreid en opnieuw gearrangeerd in verband met de aanwezigheid van John en Paco. Paco zei eens: 'We spelen graag muziek uit jullie cultuur. Waar om zouden jullie niet eens iets uit mijn cultuur nemen?' Dat von den we best. We hebben toen een cevillana, een flamenco-ritme, genomen. Het werd een groot succes. We moeten het overal zingen. We zijn van plan om meer liedjes met flamenco-ritmes en composities van Paco te gaan spelen. Horacio Salinas, onze muzikale leider, heeft een aantal gitaarstukken voor John ge schreven. Het is de bedoeling dat we dit jaar een nieuwe plaat sa men met John en Paco opne men. Mijn toevoeging heeft ook nieuwe invloeden teweeg ge bracht. In Nederland was ik een andere kant opgegaan: avant gar de, ik was bezig met een salsa-or kest, ik speelde jazz en was naast fluit ook saxofoon en percussie gaan spelen'. Sinds het referendum is één van de leden van Inti Illimani weer in Chili gaan wonen. Drie van hen zijn van plan om zich dit jaar weer in hun geboorteland te vestigen en een vijfde woont in het buurland Argentinië. Renato en zijn Nederlandse vriendin In- grid hebben besloten om in Am sterdam te gaan wonen. 'Het mooiste zou zijn om een tweede woning in Chili te krij gen', vertelt hij. 'In april gaan we alweer op tournee door Chili. Daarna weer in november of de cember. Dan heeft de verkie zingscampagne plaats. Wij zou den een belangrijke rol kunnen spelen op culturele manifestaties voor de verkiezingen. Als het tenminste doorgaat, want in Chi li is nooit iets zeker'. Concert Wiener Philharmoniker o.l.v. Zubin Mehta. Programma: Mozart (Linzersymfo- nie in C, KV 425). R. Strauss (Till Eulens- spiegels lustige Streiche) en Brahms (Eer ste Symfonie). Gehoord op 16 januari). AMSTERDAM - De Wiener Philharmoniker is zelden in ons land te gast. Dat is eigenlijk merkwaardig, want er gaat nau welijks een1 jaar voorbij of dit topensemble doet België aan. Hoe het ook zij, een concert van dit fameuze gezelschap is een evenement van de eerste orde. We hebben immers te maken met een élitecorps waarbij, meer dan bij welk orkest dan ook, de traditie van de klankcultuur vooropstaat. Dat werd gister avond opnieuw duidelijk, toen de Weners onder leiding van Zu bin Mehta glansrijk excelleerden in werken van Mozart, R. Strauss en Brahms. Musiceren betekent voor de orkestleden geen plicht maar een vreugde en die straalt er aan alle kanten vanaf. Er gaat iets onmis kenbaar fris en vitaals van deze musici uit, hetgeen resulteert in een flexibiliteit, die men soms bij veel andere - eveneens toonaan gevende - orkesten mist. Mozarts befaamde Linzersymfonie vorm de de opmaat tot de avond. Het werd een in de beste zin van het woord ouderwetse vertolking, waarbij Mehta van de gebruike lijke herhalingen afzag. De zan gerigheid, de bekoorlijke char me maar ook de onderhuidse dramatiek kreeg fraai profiel. Van inspelen was hier geen en kel moment sprake. Alles stond als een huis, binnen welk ver band een ferme greep op de ma terie en een speelse allure elkaar moeiteloos de hand reikten. „Till Eulenspiegel" van Strauss zorgde voor een onge kende sensatie. Mehta bezit een ongelooflijk sterke affiniteit met deze muziek, waarvan hij zowel de suggestieve als de hyperver- fijnde aspecten tot in de kern weet te raken. De climaxen beza ten een naar de keel grijpende kwaliteit, terwijl de ogenblikken van verstilling - zoals tijdens de afsluiting - door Mehta optimaal worden benut om de muziek in alle tederheid te laten opbloeien. Van Brahms' Eerste Symfonie kun je je onopgesmuktere vertol kingen voorstellen dan die van Mehta, die er - zeker in het eerste deel - op uit was om vooral de dramatische geladenheid het volle pond te geven. Daardoor stonden de meer beschouwelijke passages wat op zichzelf. Gedu rende het tweede deel won Meht- a's benadering aan innerlijke sa menhang en in de rest van het werk werd het niveau van het eerste gedeelte van het concert wederom ten volle bereikt. De monumentaliteit van het hoorn thema in de finale, het subtiele rubato in het zangthema van de strijkers, de gedreven passie in de laatste geleding van het slot deel; dit en nog onnoembaar vele andere détails leveren het spre kenden bewijs van de gouden klankcultuur van de Wiener Philharmoniker, die nog een ex tra visitekaartje afleverde met een weergave van de wals .Wie ner Blut' van Johann Strauss, zoals alleen zij dat kunnen. MAARTEN BRANDT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19