Sabatiiri gaat in de aanval T>U I VENTI L Gerommel met ziekenfonds en verzekering ziektekosten Keurmerk voor vleeswaren lijkt succes CONSUMENT Plattelander eet gezonder Geschillen commissie voor VW-kantoren Cleijn Duijn en FC Lisse pakken uit U AKI 1989 PAGINA 17 SPORT Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 en 22.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Sinds 2 januari heeft het oud- Quick Boys bestuurslid Huug van Duyn zich als huisarts geves tigd in Katwijk Voor de goede orde. De nieuwe voetbalcompe titie bij de amateurs en landelij ke jeugd start in het weekeinde van 2 en 3 september. De afde ling Leiden begint een week la ter Het lykt ver weg, maar op zondag 21 februari is weer de tra ditionele Zijlloop. Er kan ook in geschreven worden voor een hal ve marathon. Aanvang 11.00 uur Morgen komt een groot aantal burgemeesters op bezoek bij de koersen van Nootdorp. De wed strijden beginnen om 14.30 uur Softbalvereniging Volle Bak heeft twee nieuwe bestuursle den. Carolien ten Wolde ver vangt Gisèle Snelder als pen ningmeester en Jaap Twisk neemt de bestuursplaats van An- ja Eulderink De scheidsrech ters bij het zaalvoetbaltoernooi van LFC besloten met 11 stem men voor en één tegen om Unitas Leiden uit te roepen tot sportief ste club. Helaas was er niemand van de Boshuizerkadeclub aan wezig en nam arbiter Wijnand Rijsdam de beker maar mee naar huis. Donderdag krijgt voorzitter Dick Siera het kleinnood alsnog in zijn bezit De volgende speel dagen van het Vijf Ranking Bil- jarttoernooi dat gespeeld wordt in het Jumbo Snooker Centre in Warmond, zijn op 3,4 en 5 febru ari De zaalvoetbalafdeling bij RCL wordt een serieuze zaak. Leden en niet-leden van RCL kunnen zich aanmelden bij Dick de Roode, Beukenschans 19, Lei derdorp Bij de zes Zuidhol landse kandidaten voor de tien de Camel Trophy, die op. 29 maart van start gaat in het Brazi liaanse Amazonegebied, behoort ook de Sassenheimer Wim van Biezen Stille werker Peter Zwetsloot is uitgeroepen tot 'Meerburger van het jaar' Bij de voetbalvereniging Leiden is Fred Kanbier 'Superstar' gewor den De Katwijkse fietscrosser Patrick Chen werd in de finale van het Europese indoorkam pioenschap in Leeuwarden slechts vyfde. Wel had het jeug dige talent eerder tot driemaal toe een manche gewonnen Vriendschappelijke voetbalwed strijden voor deze week: van avond Randstad Sport-WIK (20.00 uur), woensdag Altior-Kat- wijk (bij Meerburg), donderdag Meerburg-S JZ (20.30 uur) en Do- cos-ZLC (20.00 uur), zaterdag ZOB-ARC, Venray-Alphense Boys, Katwijk-Huizen en ZLC- VEW (14.30 uur), zondag Alphen- Nicolaas Boys (14.00 uur), Altior- DOSR, ZLC-UVS comb. (12.00 uur), SJZ-Oranje Groen (12.00 uur) De korfbalvereniging Zui derkwartier gaat met 80 perso nen langlaufen in de Belgische Eifel Op vrijdag 20 januari or ganiseert de softbalvereniging Volle Bak alsnog haar nieuw jaarsreceptie Het zwembad Poelmeer in Oegstgeest staat de ze week in het teken van een groot aantal activiteiten. De week wordt besloten met een nachtmarathon op zondag 22 ja nuari om 24.00 uur Ron de Roode (FC Den Haag) mag bij het restant van de wedstrijd FC Den Haag-RBC vanwege een schorsing niet binnen de ljjnen komen Wielrenner Martien Kokkelkoren uit Noordwijker- hout heeft op overtuigende wijze beslag gelegd op de veldrittitel van Haarlem. Frank van Veenen- daal (Sassenheim) won eveneens in Haarlem een interclub rit bij de wielervereniging De Kam pioen Zaterdag houdt SV Voorschoten in het jeugdhonk een rommelmarkt. Aanvang half tien De NKS sportkampen zijn dit jaar in Dongen, Wanssum, Valkenswaard, Echt en Borculo Bij SVLV is men ontevreden over het fenomeen winterstop. Secretaris Moesman: „In januari mogen we niet voetballen en in februari kunnen we niet voetbal len" Op zaterdag 25 februari zal in een vernieuwd Houtrust in Den Haag de zaalkorfbalinter land Nederland-België worden gespeeld Afgelopen vrijdag avond is bij Rijnsburgse Boys en Teylingen de eerste voorronde afgewerkt van de COVS-jeugd- spelregelwedstrijden. Woubrug- ge toonde zich de beste voor Rijnsburgse Boys, Teylingen en Warmunda. Individueel behaal de Evert-Jan van der Horst (Woubrugge) een score van 100% De tweede voorronde vindt plaats op vrijdag 27 januari bij Woubrugge, Docos en de COVS (Leiderdorp) Wim Eradus, Frans Sjardijn (Lugdunum) en Ron Langhout (Koudekerk) be haalden het diploma trainer- /coach III De kunstgrastennis banen in Adegeest (Voorscho ten) worden op 30 april voor het publiek geoepend Zondag 22 januari komen de Shorttrack- teams van België, Engeland en Nederland in de IJshal aan de Leidse Vondellaan tegen elkaar uit Zaterdag as. spelen de eer ste twee senioren- en de hoogste juniorenelftallen van voetbalver eniging De Sleutels in toernooi- vorm tegen elkaar In de eerste klasse van de nationale rolstoel- basketballiga bezet Leiderdorp achter Arrows en Kameleon een verdienstelijke derde plaats Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft succes gehad met het kwaliteitsmerk voor vleeswaren en rookworst. Ir. H. Rang van het produktschap constateert dat hierdoor de kwaliteit in de hele sector is verbeterd. Volgens hem zijn niet alleen de produkten die zijn gekeurd en zo'n kwaliteitsvignet hebben verkregen maar ook de soorten zonder keur beter geworden. Diepvriezer kan ook extra geld kosten Kies voor een diepvriezer die bij het huishouden past. Een te grote vrieskist (of -kast) kost alleen maar onnodig veel geld, verbruikt bo vendien nodeloos veel elektriciteit en vergt dus ook 'onnodig veel van het milieu. Verstandig is uw ener giebedrijf om de Energiewijzer voor diepvriezers te vragen. Let ook na de aanschaf van een diepvriezer op het energiever bruik. Plaats de kist of -kast bij voorkeur in een koele ruimte met goede ventilatie. Let ook op de temperatuur in de ruimte waar de diepvriezer staat. Produkten die voldoen aan een aantal eisen, waaronder smaak, de kwaliteit van verwerkte grondstof fen en het gehalte aan vet, kunnen zo'n merk verwerven. Intussen is ook overleg gaande over het op schroeven van de normen voor de rookworst, die dateren van 1981. Zo zou onder meer het toegestane vetgehalte kunnen worden terug gebracht. Verandering De kwaliteitsverbetering van rook worst hangt nauw samen met een andere belangrijke verandering in de markt. De consument probeert door het weren van vette produk ten de totale vetconsumptie te ver- De plattelander let meer op gezon de voeding dan de stadsbewoner. De consumptie aan light-produk- ten blijkt daar hoger dan in de gro te stad, zo meldt het agrarisch weekblad Boerderij, dat de gege vens van het onderzoek 'Gezond eten in Nederland, wie en waarom' verder uitdiepte. Hieruit blijkt vooral dat men op het platteland bewuster let op de consumptie van vet, zout en suiker. Vooral de light-produkten blij ken de plattelanders aan te spre ken. Van de ondervraagden koopt 41 procent meer van dit soort pro dukten, tegen 34 procent van de stadsbewoners. Ook verorbert men op het platteland meer rauwkost dan in de stad: 48 tegen 41 procent. Bruinbrood is in de boerenkeu- ken populairder dan in de trommel van de stedeling, tonen respectie velijk 62 en 51 procent aan. En het zoutvaatje op de boerderij wordt volgens 56 procent van de onder vraagden minder aangesproken, terwijl dat percentage in de stad op 48 procent ligt. Men gebruikt bui ten de stad minder suiker, men let beter op de aanduidingen over voe dingswaarden, men eet er minder ongezonde tussendoortjes, kortom men eet er bewuster, beweert 52 procent van de ondervraagde plat telanders. minderen. Hierdoor ontstaat een vraag naar minder vette produk ten. Hieruit zijn de 'light' vleeswa ren ontstaan. Maar ook in de ande re vleeswaren wordt tegenwoordig steeds minder vet verwerkt, vol gens Rang. Het zijn vooral de grote fabrie ken die meedoen aan de garantie zegel. Het aantal zelfstandige sla gers met het kwaliteitsmerk is be perkt. De Consumentenbond staat positief tegenover het ontwikkelen van dergelijke vrijwillige kwali teitsregelingen. De eisen voor 'kwaliteits'-lever- worst leverkaas en berliner zon der spekrand zijn vrij streng. Zij mogen niet meer dan 30 procent vet bevatten. Het gehalte aan wa- tervrij zetmeel mag niet hoger zijn dan 2 procent en het levergehalte mag niet lager zijn dan 25 procent. De smeerworsten mogen niet meer dan 35 procent vet hebben, mogen geen zetmeel bevatten en het lever gehalte moet minimaal 25 procent zijn. Kortom, voor elke soort zijn speciale normen vastgesteld. Leverworst Er zijn ook eisen voor smaak, kleur, smeerbaarheid. Er mogen geen bestanddelen van been, kraakbeen en stempelinkt in zit ten. Bevat de worst zichtbare stuk jes zwoerd dan dient de aandui ding 'grof vermeld te worden. Volgens Coveco wordt de totale consumptie van vleeswaren in de samenstelling Raymond Peil Ir. Rang (produktschap voor vee en vlees)'."Kwaliteitsmerk werkt goed". (foto gpd) Nederlandse huishoudens ge raamd op 120.000 ton (in 1987). De worstsoorten nemen 47 procent daarvan voor hun rekening, dat is rond 56.400 ton. Hiervan bestaat 33 procent uit leverworst. Het pro duktschap zal te zijner tijd ook een kwaliteitsmerk voor de andere vleessoorten i kritische inspectie Keurmeesters onderwerpen de rookworsten Al enige tijd rommelt het aan het front van ziekenfonds en ziekte kostenverzekering en dat zal nog wel even zo blijven ook. Bij de zie kenfondsen staan de telefoons roodgloeiend of zijn ze overbelast De sinds 1973 bestaande geschil lencommissie recreatie heeft haar werkterrein uitgebreid tot de VW- kantoren. Klachten over Neder landse vakanties, die geboekt zyn uit één van de tien vakantiereisgid sen, kunnen daaraan worden voor gelegd. De basis voor deze nieuwe geschillenregeling wordt gevormd door de reisvoorwaarden zoals die in deze reisgidsen staan afgedrukt. In het verleden was het de alge mene Nederlandse Vereniging van WV's (ANW) die bij voorkomen de geschillen zo objectief mogelijk trachtte te bemiddelen om partijen tot elkaar te brengen, aldus het NBT. Desondanks is de ANW na tuurlijk een branche-organisatie en om die reden heeft zij het initiatief genomen om in overleg met de Consumentenbond, de Recron en de stichting Geschillencommissies voor Consumentenzaken te komen tot een onafhankelijke geschillen regeling. In de reiswereld (ANVR) en de kampeer- en bungalowsector (Recron) kent Nederland al een dergelijke geschillenregeling. De uitspraken van de geschillen commissie zijn bindend voor de le den van de branche-organisatie, zo wel organisatoren als wederverko pers. De commissie zal bestaan uit drie leden; een lid voorgedragen door de branche-organisatie, een lid door de Consumentenbond en een onafhankelijk jurist(e) als voor zitter. omdat de informatie over de invoe ring van de 'nominale premie' (een vast bedrag per maand) tot dusver schromelijk tekort is geschoten. Vanaf 1 januari van dit jaar moe ten verzekerden bij ziekenfonds en de ambtenarenverzekeringen IZA, IZR en DGVP maandelijks een vast bedrag aan premie betalen, als onderdeel van de totale premie. Het bedrag dat aan ziekenfonds premie rechtstreeks van het loon wordt ingehouden is daarbij met ongeveer 2 procent verlaagd, van 5,1 naar 3,15 procent. •Volwassenen gaan maandelijks aan nominale premie 13 gulden be talen en 6,50 gulden per kind, voor maximaal twee kinderen. Deze premie moeten de verzekerend rechtstreeks aan het fonds gaan be talen. Hiervoor krijgen ze iedere maand en acceptgiro in de brieven bus. De algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) zorgt ook voor de nodige veranderingen op het ge bied van de gezondheidszorg. Deze wordt uitgebreid met een aantal za ken die tot dusver door de zieken fondsen, de ambtenarenverzeke ringen en de particuliere ziektekos tenverzekeraars werden vergoed. Het gaat hierbij om psychiatri sche hulp, kunstarmen- en benen, aangepaste schoenen, pruiken, loupes, hoorapparaten, krukken en looprekjes. De premie awbz, die wordt ingehouden van het inko men, gaat omhoog, omdat er meer dingen van moeten worden be taald. Daar staat tegenover dat de ziekenfondspremie, waar deze za ken eerst van werden betaald, om laag gaat. Overigens gaan, als het goed is, mensen met een inkomen tussen minimaal en modaal door de wijzigingen in de gezondheids zorg er in netto-salaris niet op ach teruit. Kinderbijslag en aow gaan omhoog, terwijl er nog andere maatregelen op komst zijn. Bij de particuliere verzekeraars moet de premie ook omlaag. Dit is in de wet verplicht gesteld. Hoe zij daarentegen kostenstijgingen in de gezondheidszorg in hun premies zullen verwerken is nog niet be kend. Een aantal maatschappijen heeft al laten doorschemeren de premies hellemaal niet te zullen verlagen. Terwijl zij minder kosten hebben, zodat zij honderden mil joenen in eigen zak zouden kunnen steken. Voor bejaarden, die in 1988 door twee forse premiestijgingen in to taal bijna 30 procent meer zijn gaan betalen, is er een noodmaatregel bedacht om voor hen de kosten draaglijker te maken. Ouderen die particulier zijn verzekerd, een jaar inkomen van minder dan 35.000 gulden hebben en aan maandpre- mie meer dan 181 gulden kwijt zjjn voor een derde klas-verzekering kunnen het te veel betaalde terug krijgen van hun verzekeringsmaat schappij. Ze moeten daar wel zelf een verzoek voor indienen bij de verzekeraar. Verzekerden eerste en tweede klasse hebben het recht hun verzekering in een derde klas se-verzekering te laten omzetten. Voor mensen die meer informa tie over de wijzigingen in de zie kenfondspremies willen: in post kantoren en bibliotheken is een postbus 51-brochure verkrijgbaar. Iedereen die tegen ziektekosten verzekerd is krijgt informatie thuis gestuurd. Ziekenfondsverzeker den krijgen een brief waarin alles wordt uitgelegd. Tevens is by de fondsen een folder verkrijgbaar. LEIDEN Pal na het in attractief opzicht tegenvallende WK zaal voetbal hebben de regionale clubs laten zien hoe aantrekkelijk het spelletje soms kan zijn. Cleijn Duin veegde de vloer aan met De Kuy- per (10-4) en ook Glasbergen (5-0) en FC Lisse (8-1) boekten ruime overwinningen. Van der Plas kreeg eveneens kansen op een monster zege, maar kwam desondanks niet verder dan een kleine zege (2-1), Van der Plas/BMW-Hermes DVS 2-1 Het begon allemaal zo mooi voor de thuisclub. Al na 15 seconden verschalkte Peter Kling de doel man van Hermes (1-0) en vijf minu ten voor rust verdubbelde Marco van der Plas de voorsprong zelfs. In het tweede speldeel maakte Van der Plas het zich nog behoorlijk moeilijk door legio kansen te laten liggen. Het houtwerk werd op zijn deugdelijkheid betest en Jaap van Duyn miste bovendien een straf schop. In de slotfase bracht Her mes met een tegentreffer de span ning terug. Hoewel Van der Plas aan het einde van de wedstrijd met een man meer speelde, had dat geen enkele kans meer tot gevolg. Glasbergen-Datagold 5-0 Glasbergen kwam wat moei zaam op gang. Huug Aandewiel was vóór de doelwisseling de enige die (met een schot van 20 meter) doel trof. In de tweede helft ver dubbelde hij de voorsprong, waar na Glen Helder met twee knappe treffers eii Jan Hogewoning de eindstand op 5-0 bepaalden. FC Lisse-Boerenburg 8-1 Ondanks de aanwezigheid van vier spelers van het tweede team beleefde hoofdklasser Lisse een heerlyk avondje. Ferry Baak (3x), Gerrit Meiland (2x), Hans van Marsbergen (2x) en Marco Elder- broek vonden achter elkaar het net! Boerenburg kon alleen in de tweede helft iets terugdoen uit een penalty. Cleijn Duin-De Kuyper 10-4 In de eigen sporthal behaalde Cleijn Duin een even forse als re gelmatige overwinning. Bij rust leidde de thuisclub, met Johan Jonker (5x) in de rol van topschut ter, met 5-2. Dankzij Leen van der Plas (3x), Jan de Beste en Jan Hoek kwam Cleijn Duin op tien. Tegen stander De Kuyper verzuimde in de tweede helft nog een strafschop te benutten. Consument wil minder vet eten Open Australische titels spel, maar waarschuwde voor al te groot optimisme. „Het ging inder daad goed, maar het is niet meer dan een eerste wedstrijd, hoe moei- lijk die soms ook kan zijn. Het zegt nog niet veel. Misschien houd ik morgen wel geen bal op de baan." MELBOURNE (Reuter) - Ivan Lendl en Gabriela Sabatini hebben bij hun eerste optreden tijdens de open Australi sche tenniskampioenschappen in Melbourne geïmpo neerd. De Tsjechoslowaak en de Argentijnse, die het de fa vorieten Mats Wilander en Steffi Graf naar verwachting het lastigst kunnen maken in het individuele toernooi, gin gen moeiteloos over en met ruime voldoendes. Lendl ontdeed zich achteloos maar uiterst geconcentreerd van de on bekende en dus ook onbevangen Westduitser Alexander Mronz, die slechts vier games kreeg toebe deeld. Sabatini had zo mogelijk nog minder mededogen met de Zweedse Cecilia Dahlman, die maar een keer van haar opslag pro fiteerde. Lendl won in de partij tegen Mronz op het overdekte centre- court - de regen hield het toernooi gisteren drie uur op - negen games op rij voordat hij zijn Westduitse opponent ook iets gunde. Vooral in de eerste set speelde de Tsjechoslo- waakse miljonair voortreffelijk. Zijn kracht en precisie dwongen Mronz tot een aaneenschakeling van halve en hele missers. „Lendl speelde beter dan ik voor mogelijk had gehouden", zei de onluisterde Mronz bewonderend na afloop. „Hij miste werkelijk geen bal en ik had gedurende de eerste set het ge voel de ongelofelijkste slagen te moeten produceren om ook maar een punt te kunnen maken". Mronz was dan ook allang blij, dat hij niet helemaal bij de „witte was" werd gestopt. In de vierde ga me van de tweede set doorbrak hij zowaar de opslag van Lendl. „Dat was een pak van mijn hart, want ik begon al te geloven dat ik met alle maal nullen naar huis zou moeten." Lendl was ook tevreden over zijn Beweging Sabatini verspilde helemaal geen tijd en etaleerde ten koste van de hulpeloze Dahlman meteen al haar talenten. De gracieuze Argentijnse bediende de Australische toe schouwers, die haar adoreren, op hun wenken. Ze had voor de eerste set, waarin iedere beweging door de vele fotografen werd vastge legd, slechts 23 minuten nodig met inspanning. De negentienjarige Zuidameri- kaanse, die niet alleen topfit oogde maar ook geen twijfel liet bestaan over haar doelstellingen voor 1989, verspeelde op eigen service in de hele partij zegge en schrijve vijf punten. Haar eerste presentatie in Melbourne maakte duidelijk dat Sabatini de uitspraak, dat ze dit sei zoen Graf en Navratilova niet lan ger voor zich wil dulden, serieus heeft bedoeld. De ruime zege (6-0, 6-1) op Dahlman was dan ook te danken aan de kwaliteiten van Sa batini en niet aan het ontbreken daarvan bij haar Zweedse tegen standster. „Ik speel goed en ik voel me goed", zei Sabatini, die Graf vorig jaar twee van de drie nederlagen toebracht. „Ik kijk uit naar de vol gende wedstrijd. Dit kan wel eens een heel goed jaar voor mij worden. Ik denk dat ik een kans heb de he gemonie van Steffi over te nemen. Ik moet alleen mentaal en fysiek nog iets beter worden, maar ik voel dat ik de top kan halen." Wisselvallig Dat kan niet worden gezegd van de Nederlandse deelneemsters, die Het is warm en vochtig in 'Down Under' waar John McEnroe halverwege zijn partij tegen de Duitser Michael Westphal besloot van shirt te wisselen. McEnroe won in vier sets. <foto ap> vanochtend de baan op moesten. Nicole Jagerman en Hellas ter Riet hielden weinig meer ter herinne ring aan de open Australische over dan het feit dat ze het drie sets vol hielden in het hoofdtoernooi. De wisselvallige Jagerman overtui gende alleen in de tweede set tegen de Britse Sarah Loosemore, die haar naam in de andere geen eer wenste aan te doen: 2-6,6-1,3-6. Ter Riet bracht nog wel de kracht en moed op een achterstand tegen de Peruaanse Pilar Vasquez goed te maken, maar die inspanning brak haar in de beslissende set op. Zover kwam Simone Schilder niet eens. De Australische Jennie Byrne liet voor haar slechts enkele kruimel tjes vallen. Tom Nijssen haalde in navolging van Michiel Schapers wel de twee de ronde. Hij hoefde er het racket vandaag niet eens voor uit het foudraal te halen. Zijn Australische tegenstander voelde zich niet in staat de gisteren door de regen af- Rotterdam Het internationale tennistoernooi in Rotterdam heeft voor 1990 een plaatsje in de door de spelersvak bond ATP gecreëerde toernooicy- clus gekregen. Het toernooi, dat verzekerd is van de komst van en kele spelers uit de top-tien van de ATP-lijst, wordt volgend jaar ge houden van 26 februari tot 4 maart. Het evenement valt dan in de „open periode", waardoor Rotter dam andere toernooien naast zich moet dulden. Oorspronkelijk was het Rotter damse toernooi (met een prijzen geld van een miljoen gulden) kan didaat voor de zogenaamde Cham pion Serie, de cyclus van de elite- toernooien waarin negentien eve nementen zijn opgenomen. Door de verschuiving van de twee hier voor beschikbare data in het voor jaar is uiteindelijk gekozen voor de open periode.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17