Gemeente wil afspraken over werven leerlingen handhaven Buurtvereniging De Put wil snel verkiezingen in de wijk Eenzijdige actie Rembrandt Scholengemeenschap 'Feminisme in de politiek' Om tot één club in d'Oude Morsch te komen Werkloosheid in regio in 1988 flink gedaald Bakker mag toch oo maken voor lekkere Bakker mag toch ook reclame maken voor lekkere taartjes? Actie brengt 10 mille op Gratis loten op jazzmarathon afkomstig is. maar wil niet zeggen hoe zij daar dan wel aan gekomen Vijf directeuren van scholen uit de Leidse regio - Agnes College, Bonaventuracollege, Pieter Groen College, Dr. W.A. Visser 't Hooft en De Vlietschans - beschuldigden de gemeente ervan bewust de afspra ken te hebben geschonden. Dat blijkt nu dus onjuist te zijn. Op een vergadering van de Kring van rectoren voor scholen met een LEIDEN 'Feminisme in de poli tiek' is het onderwerp van een bij eenkomst die donderdag 19 januari wordt gehouden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de CPN. Ex-Tweede Kamerlid voor de CPN Ina Brouwer houdt een in leiding over het thema, waarna er wordt verteld over de plannen en wensen van het Links Leiden Vrouwen Overleg. Aan de orde ko men onder meer hoe het met femi nisme staat binnen de CPN en Links Leiden en de vraag hoe de politieke macht van vrouwen kan worden vergroot. De bijeenkomst heeft plaats in het Links Leiden- pand aan de Lange Mare 37 en be gint om 20.00 uur. goureuzer zijn in de vorm van ont slag van docenten en zelfs het op heffen van scholen. Een daling van het leerlingaantal leidt ook tot een vermindering van de bijdrage van de overheid aan de scholen. Met het afschrikwekkende voor beeld voor ogen van middelbare scholen in Den Haag die elkaar met dure campagnes om de oren slaan, maakten directeuren aanvankelijk een mondelinge afspraak om de werving aan regels te binden. Dat gebeurde in de Kring van rectoren, een overlegorgaan waarbij 17 scho len uit deze regio zijn betrokken. Drie jaar geleden zijn de afspraken ook op schrift gesteld. Hierin is bijvoorbeeld vastge legd dat scholen zich beperken tot een voorlichtingsavond voor de ou ders en een kennismakingsbijeen komst voor de leerlingen. Daarbij mag elk jaar één voorlichtings brochure worden uitgegeven. Het houden van een open dag is volgens de directeuren een veel ge- ëigender manier om voorlichting te geven dan een wervende adverten tiecampagne. "Hierin kan makke lijk een beeld worden geschapen dat niet overeenkomt met de wer kelijkheid. Op een open dag komt de sfeer van een school over zoals het in feite is", meent directeur Tromm van het Agnes College. De vijf directeuren zijn in elk ge val niet van plan om de regels van het convenant op korte termijn los te laten. Afgesproken is dat eerst wordt bezien wat precies de effec ten zijn van de campagne van Rem brandt Scholengemeenschap. "We willen niet onmiddellijk van leer trekken en ook gaan meedoen. We houden het voorlopig bij een soort 'mini-convenant'", aldus directeur Van der Linde van de Vlietschans. Vier directeuren die willen blijven vasthouden aan de overeenkomst die de werving van leerlingen aan banden legt: (vlnr) Van der Linde van De Vlietschans, Pleij van het Bonaventuracollege, De Koe van Dr. W.A. Visser 't Hooft en Tromm van het Agnes College. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De renovatie van de studentenflat aan de Rijn- en Schiekade nadert zijn voltooiing. Op 1 april zal de flat worden opgeleverd. De kamers ijn groter dan voorheen en ook het sanitair is uitgebreid. De flat is eigendom van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. «oto Henk Bouwman) DINSDAG 17 JANUARI 1 LEIDEN De overeen komst op het gebied van de werving van leerlingen moet zo snel mogelijk wor den hersteld. Dat stelt het hoofd directie onderwijs Pedro Peters. Hij acht het van het grootste belang dat een 'wervingsoorlog' tussen scholen met een mavo-, ha vo- en vwo-opleiding wordt voorkomen. Peters en wet houder Van Dongen van on derwijs hebben hierover binnenkort een gesprek met de schoolleiding van Rembrandt Scholenge meenschap. Peters reageert hiermee op de stel ling van vijf directeuren van Leid se scholen voor voortgezet onder wijs, dat de gemeente de op schrift gestelde regels over de werving van leerlingen heeft geschonden. Dat zou gebeurd zijn met een wer vingsactie voor Rembrandt Scho lengemeenschap. Peters ontkent dat de gemeente hiertoe opdracht heeft gegeven. Ook is er niet een adressenbestand afgegeven uit de burgerlijke stand voor de zogehe ten 'direct mailing'. Directeur Geerts van Rembrandt Scholengemeenschap erkent nu dat het versturen van de brieven op 13 december van het vorig jaar aan de ouders van kinderen van 12 jaar, een initiatief is geweest van de schoolleiding zelf. Hierover is geen contact geweest met de gemeente die het bestuur van de school is. De schoolleiding zegt dat het adres- vwo-, havo-, en mavo-opleiding in december kwam de wervingsactie aan de orde. Toen is door de leiding van het Rembrandt Scholenge meenschap daarbij aangekondigd dat ook in de toekomst zulke wer vende activiteiten niet zijn uitge sloten. Daarop besloten de direc teuren dat het geen zin meer had om de overeenkomst in stand te houden. Interpretatie De vijf rectoren houden vol dat de schoolleiding van Rembrandt Scholengemeenschap tijdens de vergadering van de Kring van rec toren, heeft verklaard dat de actie is gehouden op initiatief van de ge meente. Directeur Geerts van Rembrandt Scholengemeenschap ontkent dit destijds zo uitdrukke lijk gezegd te hebben. "Dat is een interpretatie van de kant van de overige rectoren", aldus Geerts. De reden voor de overeenkomst is het feit dat de tienduizenden gul dens die besteed worden aan mar keting en reclame eigenlijk wegge gooid geld is. Per saldo komt hier door geen extra leerling op middel bare scholen. "De enigen die er wat mee op schieten zijn de marketingsbu- reaus. Die verdienen er geld aan. De scholen zijn echter de dupe, want het geld wordt onttrokken aan het eigenlijke onderwijs. Het gaat ten koste van de video's, krijt, boeken en noem maar op", aldus directeur Pleij van het Bonaventu racollege. Samen met collega's De Koe (Dr. W.A. Visser 't Hooft), Tromm (Ag nes College), Van der Linde (De Vlietschans) en Lugtenburg (Pie ter Groen College, Katwijk) neemt LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is het afgelopen jaar gedaald. Bij de mannen daalden de cijfers met negen procent. Bij de vrouwen bedroeg de teruggang 0,3 procent. Het verschil is te verkla ren uit het feit dat nog altijd meer vrouwen willen gaan werken en zich als werkzoekende laten in schrijven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) constateert dat vrouwen vooral werkzaam zijn in de detail handel, het onderwijs en de maat schappelijke dienstverlening. Ge volg is een groot aanbod op de ar beidsmarkt en daardoor grote werkloosheid. Het GAB wil vrou wen daarom stimuleren om in de Alkemade 116 Katwijk 413 Leiden 3799 Leiderdorp 323 Oegstgeest 199 Rijnsburg 83 Valkenburg 24 Voorschoten 262 Warmond 56 Zoeterwoude 70 Rayon Leiden 5345 Hillegom 160 Lisse 164 Noord wijk 277 Noordwijkerhout 125 Sassenheim 111 Voorhout 66 Rayon Lisse 903 Totale Gewest 6248 voor hen niet traditionele beroepen te gaan werken. De werkloosheid in de bouw is in 1988 enorm omlaag gegaan. De da ling in de burger- en uitiliteits- bouw bedroeg maar liefst 58 pro cent. In de grond-, weg-, en water bouw bedroeg de daling 41 pro cent. Ook de jeugdwerkloosheid daalde. De teruggang in de rayons Leiden en Lisse was in 1988 21 pro cent, de werkloosheid onder de schoolverlaters ging met 18.5 pro cent naar beneden. Eind december waren er in het rayon Leiden 8835 mensen (5484 mannen en 3351 vrouwen) zonder werken en in het rayon Lisse 1820 (1020 mannen en 800 vrouwen). 112 73 67 433 203 217 3888 2391 2323 316 236 222 218 186 179 86 40 44 33 19 24 280 185 182 55 39 35 63 59 58 5484 3431 3351 198 151 174 171 165 163 303 178 4188 149 93 111 124 106 103 75 58 61 1020 751 800 6504 4182 4151 hij stelling tegen het agressief wer ven van leerlingen door middel van ronkende advertenties, dure fol ders en affiches en het inschakelen van een marketingbureau. Een simpele rekensom leert vol gens de directeuren dat een wer vingscampagne in het eerste jaar al snel zo'n 50.000 gulden kost. Alleen een imago-onderzoek, waarbij wordt bekeken welk beeld de school naar buiten moet dragen, kost al tussen de 20.000 en 30.000 gulden. Daarna moet er nog een vervolgcontract worden afgesloten om de campagne daadwerkelijk uit te voeren. De behoefte aan afspraken kwam zo'n tien jaar geleden bij de scholen op. Voor die tijd gaf de toe stroom van leerlingen nooit aanlei ding tot dergelijke maatregelen. Toen het aantal leerlingen komen de van de basisschool daalde, ver anderde dat echter. Volgens direc teur De Koe van Dr. W.A. Visser 't Hooft krijgen de scholen dan de drang om zo groot mogelijk te blij ven. "De neiging om iets in de vorm van een reclame-campagne te gaan doen, wordt dan groot", zo zegt hij. Minder vakken Volgens voorspellingen zal pas in 1992 het leerlingenaantal stabilise ren. Tot dan komen er jaarlijks 5 procent minder leerlingen van de basisschool. De hoeveelheid leer lingen is van levensbelang voor een school. Het begint met een ver mindering van mogelijkheden die een school kan bieden, zoals het het vak latijn. Ook wordt het aantal vakkenpakketten dat een school kan bieden kleiner. Maar de gevolgen kunnen ook ri LEIDEN Drie auto's met een bordje 'occasion', die min of meer voortdurend en naast el kaar in de Dorpsstraat in Oegst geest staan geparkeerd. Betreft het hier een, volgens de algeme ne politieverordening, verboden handeltje op de openbare weg? Of heeft de eigenaar van het blik, die zich gisteren bij de kanton rechter meldde naar aanleiding van een bekeuring wegens het stallen en verhandelen van de wagens, alleen alle schijn tegen? door Simone van Driel en Wytzia Soetenhorst De verdachte vond zelf het laatste, begreep in het geheel niet waar men het over had: "Handel, ha!" Hij was vorig jaar april bekeurd, twee van de drie bewuste auto's stonden nog steeds op zijn naam. "Het zou wel erg slecht gaan met de han del als ik die auto's had willen verkopen, want ze zijn nu nog van mij". "Het gaat ook slecht met de handel", gaf de rechter er blijk van niet overtuigd te zijn van dit 'bewijs'. En wat doen anders de bordjes met 'occasion' in de wa gens als meneer die niet wenst te verkopen? Het gaat om maar één bordje en dat is reclame, legde de ver dachte uit. "Ik verkoop wel au to's in mijn garage. Als ik een wa gen te koop heb staan, doe ik in een auto in de Dorpsstraat de zonneklep naar beneden, daar staat reclame op. Als een bakker op zijn auto schrijft: 'Lekkere taartjes te koop', is er toch ook niks aan de hand". Waarna hij uitlegde waarom hij die drie auto's heeft: "Naast mijn baan doe ik koerierswerk". "En daar heeft u drie auto's voor nodig?" "Ja. Ze zijn alle drie uit 1981 en als de ene het niet doet, neem ik de ander". "Maar u stalt ze op de Dorps straat". "Nee, ik parkéér ze daar. Ik ge bruik de auto's geregeld en ik zal ze toch ergens moeten neerzet ten. Ze blijven daar trouwens ook staan". De officier van justitie was nauwelijks overtuigd van het he le verhaal. "Na de controle door de politie hebt u op het bordje 'occasion' een 's' toegevoegd of aangedikt. U zegt drie auto's voor eigen gebruik te hebben, maar dat kost vreselijk veel aan wegenbelasting en verzekerin gen. U wekt echt sterk de indruk dat u de wagens op de Dorps straat heeft gestald en met han del bezig was". Hij eiste een boe te van 75 gulden. "Dat is niet terecht", was de re actie van de verdachte. "Ik ben hier naar toe gekomen, als ik on gelijk had, had ik de boete wel betaald". Hij bestreed ook dat de wagens bij elkaar hadden ge staan. "Twee auto's stonden veertig meter uit elkaar gepar keerd, de derde stond aan de an dere kant van de straat". De rechter meende dat de ver halen van de politie en de ver dachte op wel heel veel punten van elkaar afweken en besloot de zaak aan te houden. LEIDEN De nieuwe buurtvere niging 'De Put in de Oude Morsch' heeft buurtvereniging d'Oude Morsch voorgesteld om op korte termijn tijdens een speciale wijk vergadering bestuursverkiezingen te houden. Als deze verkiezingen verlopen volgens de procedure die het bestuur van De Put heeft opge steld, zal de nieuwe club zichzelf opheffen. Ook als het huidig be stuur, waar de bewoners die De Put hebben opgericht juist geen vertrouwen meer in hadden, wordt herkozen. Het bestuur van d'Oude Morsch was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar op het voorstel. Het verkiezinsvoorstel van De Put is een reactie op de suggestie van het bestuur van d'Oude Morsch om voor toekomstige sa menwerking uit de twee verenigin gen een soort dagelijks bestuur sa men te stellen. Dat zou als taak moeten hebben om voor een eerlij ke verdeling (50-50%) van de subsi die en het gebruik van het buurt- zaaltje in het wachtgebouw te zor gen. Het bestuur van De Put ziet hierin evenwel geen heil. "Het gaat niet om de vraag of er wordt sa mengewerkt, maar hoe er wordt sa mengewerkt", aldus De Put in een brief aan d'Oude Morsch. "Niet de door u voorgestelde 'machtsdeling' tussen twee organisaties, maar de bundeling van zoveel mogelijk ac tieve bewoners in één democrati sche buurtvereniging dienen ons inziens grondslag en uitgangspunt te zijn van een toekomstige samen werking". Volgens het bestuur van De Put zou iedere inwoner van de wijk volwaardig lid van een buurt vereniging moeten zijn. Het plan van d'Oude Morsch om de vereni ging om te vormen tot een stichting past niet in dat uitgangspunt. Op schoot "Ik kwam van mijn werk. Ik was moe, ik doe zwaar werk, sta vroeg op, kisten sjouwen. En het was koud". De verdachte die in de namiddag van 5 december 1987 op de kruising Lammen- schansweg/Oranjeboomstraat door rood zou zijn gereden, haal de er van alles bij om de rechter en de officier van zijn gelijk te overtuigen. Groen, was het licht volgens hem geweest. "Kijk, u moet het zo zien", ver telde de man. "Ik kwam van de veiling, maak lange dagen, begin om vier uur 's morgens. Ik zat in elk geval een beetje te slapen, dat doen we allemaal wel eens. Bij het verkeerslicht bij de Zoeter- woudsesingel stond voor mij een lesauto en dat meisje dat les had zat ook te slapen want ze zag niet dat het licht groen was. Mijn va der zat naast me en we reden op dat stoplicht af. Ik zie dat het groen wordt, die cursiste ziet dat niet. Ik gooi dus mijn stuur om, mijn vader zit gelijk zowat bij me op schoot, rij over de busbaan naast me en omzeil zo die leswa- gen. Ik heb dus eigenlijk een on geluk voorkomen". Vervolgens was hij aangehou den door een motoragent, want volgens hem was de man door rood gegaan. "Dat kon die mo toragent nou wel zeggen maar volgens mij was het gewoon groen. Die agent had ook nog eens geen pen. Dus ik bied hem het potlood aan dat achter mijn oor zat, maar daar moest hij niets van hebben. Na lang zoeken haalt hij ergens een pen vandaan en schrijft hij een bon uit". De rechter: "In het proces-ver- Volgens het bestuur van De Put is het voorstel van de 'oude' wijkver- eniging tot het instellen van een ge zamenlijk dagelijks bestuur ook praktisch bezwaarlijk, strijdig met het beleid van de gemeente en der halve waarschijnlijk onhaalbaar. Volgens De Put is de Oude Morsch een betrekkelijk kleine buurt waar geen plaats is voor twee bewoners verenigingen. Een mening die zou worden gedeeld door wethouder H. de la Mar. Volgens bestuursme- dewerker Hans van Wirdum van De la Mar zit de wethouder inder daad met het probleem wie van de twee verenigingen als representa tief voor de wijk moet worden be schouwd. Hij acht een buurtverga- dering een goede zaak nu de twee clubs vooralsnog niet tot een ver gelijk kunnen komen. Het De Put-bestuur haalt in zijn brief aan d'Oude Morsch overigens de gemeentelijke subsidiever- ordeing voor wijk- en buurtcomi- tés aan, waarin staat dat burge meester en wethouders erkenning van een buurtvereniging mogen weigeren als door die erkennning meer dan één comité' in een wijk voor subsidie in aanmerking komt. De Put stelt daarom voor om op korte termijn bestuursverkiezin gen in de wijk te houden. De verga- LEIDEN De actie 'Kunst voor een kind' die de vijfdeklassers van het Stedelijk Gymnasium in de cember ten bate van Unicef heb ben gehouden, heeft ruim 10.000 gulden opgeleverd. Het geld werd bijeengebracht door activiteiten als een kerstontbijt, live-acts en film. baal staat dat u heeft gezegd: Ik heb niet gezien dat het licht op rood stond". "Nee, dat klopt, want het stond op groen. En als het verkeers licht op de Zoeterwoudsesingel op groen staat, staat het bij de Oranjeboomstraat ook op groen". De officier van justitie vond dat de man het verkeerslicht niet langzaam genoeg was genaderd en onvoldoende rekening had gehouden met de stilstaande les auto voor hem. Hij eiste een boe te van 130 gulden. De rechter had ook al weinig op met het relaas van de verdachte. "Volgens de motoragent bent u eerst de lesau to op de kruising van de Lam- menschansweg en de Zoeter woudsesingel gepasseerd en reed u zo'n 15 meter verder op de Oranjeboomstraat door het rode licht. Dat licht stond toen al twee seconden op rood". "Ik sta hier toch niet te liegen meneer. Ik moet hard werken, ik betaal mijn belasting, ik heb in al die jaren misschien twee bekeu ringen gehad", reageerde de ver dachte. "Dal kan wel zijn, maar het blijft een heel ander verhaal-dan het verhaal van de verbalisant". "Ja maar laat het oranje ge weest zijn, dan hoeft hij toch nog niet meteen te bekeuren?" De verdachte keek oprecht ver baasd. "Kijk, nu hebben we al een oranje licht", merkte de rechter zuinigjes op. Hij maakte de zaak evenwel af op 100 gulden boete, omdat de overtreding al zo lang geleden was gepleegd. Zo vriendelijk als de wervende NS-spotjes ons willen doen gelo ven zijn die conducteurs vaak bij lange na niet. Maar de Haarlemse had het vorig jaar januari met een wel heel zuur exemplaar aan de stok gekregen toen zij zich zonder geldig plaatsbewijs in de trein naar Den Haag had bege ven. Waarna ze ook nog onheus werd behandeld door de afdeling klantenservice, vertelde ze de dering zou moeten worden voorge zeten door een 'volstrekt onpartij dig' persoon dat geen binding heeft met De Put, d'Oude Morsch of de buurt als zodanig. Alle aanwezige buurtbewoners zouden zich tij dens de vergadering als lid van de vereniging moeten kunnen aan melden, stelt het bestuur van De Put. Het huidig bestuur van d'Ou de Morsch zou zich volgens haar bij verkiezingen moeten verplichten alle financiën en stukken en het verenigingsarchief 'op correcte wijze' over te dragen aan het nieu we verenigingsbestuur. LEIDEN - De lotenactie ten bate van het muziekverzamelgebouw loopt nog niet naar wens van de or ganisatoren. Thans zijn circa 450 loten van 100 gulden verkocht. Het streven is er binnen tien dagen in totaal 800 te hebben verkocht. Met man en macht wordt er gewerkt aan de verkoop van nog enkele honderden loten. Bezoekers van de jazzmarathon in De Waag hebben kans een gratis lot te krijgen waarmee zij onder meer een auto kunnen winnen. Dick Wansink van The Duke geeft elke duizendste bezoeker een lot. Wie loten wil kopen, kan dat door overmaking van 100 gulden op rekeningnummer 82.30.81.206 ten name van 'Superloterij Muziek verzamelgebouw' bij de Nuts- spaarbank in Leiden. Voor gesprei de betaling kan contact worden op genomen met Stichting Welzijn, mevrouw Vos, tel. 254892, bgg 211744 (Jac. Kluts). kantonrechter. De vrouw, fervent spoorster, was die bewuste maandag, naar eigen zeggen per ongeluk, de trein ingestapt met een abonne ment dat het weekeinde ervoor was verlopen. "Ik werd gecon troleerd, maar de conducteur zag niet dat de kaart niet meer geldig was. Dus daar kwam ik pas ach ter toen ik op de terugweg weer werd gecontroleerd. En die con ducteur reageerde zó waanzin nig. Ik bood onmiddellijk aan om een kaartje te kopen en de verhoging van een rijksdaalder te betalen, maar die man gaf me een boete van 25 gulden, pakte mijn abonnement af en wilde me zijn naam niet geven. Toen ben ik in Leiden uitgestapt, ik vond het absoluut geen manier van doen". Een brief naar de NS-klanten- service mocht nauwelijks baten. Zoals gevraagd had ze haar ver- voerbewijs opgestuurd en kreeg ze haar maandabonnement na een maand terug, maar nooit meer hoorde ze iets van de brief die ze over de kwestie had ge schreven. De officier was het met de vrouw eens dat de NS haar uitgebreider hadden moeten ant woorden en wilde wel aannemen dat "de conducteur enigszins gek heeft gereageerd". Maar schuldig was en bleef ze toch voor hem: dertig gulden boete. De vrouw vond vond ech ter wel de rechter aan haar kant. "Ik ben het helemaal met u eens: de NS hebben niet adequaat ge reageerd en hebben ook later niet gedaan wat je van een klant gericht bedrijf mag verwach ten". Schuldig zonder straf. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13