TAD LEIDEN Fikse ruzie de WD en dreigt tussen Links Leiden Verkeer in twee richtingen op fietspaden is vaak gevaarlijk LEIDSCH WÈ DAGBLAD H Hi I Afscheid van 'hardwerkend D66-raadslid' Auto op brutale wijze gestolen Vrouw (56) zwaar gewond Inbraak woning Du Rieustraat Over onderzoek naar Brandweer keurt pand aan de Nieuwe Rijn af Hond oorzaak van ongeluk Onderzoek in Leiden wijst uit Gemeente-archief onderzoekt stamboom gevluchte9 Leidenaars Vrouw (31) verjaagt overvaller taken Dienstencentrum s DINSDAG 17 JANUARI 1 reconstructie noodzakelijk het kruispunt Wil LEIDEN - 'Een serieuskijkend raadslid dat vaak ook heel seri eus bleek te zijn, maar soms ook voor de nodige humor zorgde'; 'een conservatief van een voor uitstrevende type' en 'een hard werkend raadslid waarvan zijn redelijkheid wel, maar zijn alter natief niet werd geaccepteerd'. Met deze kwalificaties nam bur gemeester Goekoop gisteren af scheid van het D66-raadslid Hoe- kema. Hoekema heeft bijna tien jaar deel uitgemaakt van de Leidse gemeenteraad. Hij stapt op om- dat hij het te druk heeft gekregen met zijn werk. Hij wordt opge volgd door E. Snelders, die al eerder enkele jaren in de raad heeft gezeten. Het vertrekkende D66-raads- lid kritiseerde de beslotenheid de meeste beslissingen worden genomen. "De stand punten worden bepaald tijdens de - niet openbare - fractieverga deringen. En als bijvoorbeeld de PvdA-fractie een standpunt heeft ingenomen, kunnen de op positiepartijen daarin maar heel moeilijk een bres slaan". Daarbij tekende Hoekema echter aan dat de achtereenvol gende colleges over het alge meen genomen ook 'goede be sluiten' namen. "En volstrekt fa lende wethouders hebben we hier evenmin gekend". LEIDEN Het toestaan van ver keer in twee richtingen op de fiets paden heeft op een groot aantal punten in Leiden onoverzichtelij ke situaties opgeleverd. Gecombi neerd met de snelheid en het rijge drag van bromfietsers leidde het tweerichtingsverkeer tot een groot aantal ongevallen. Dit constateert de afdeling verkeer en vervoer van de gemeente in een notitie over verkeersveiligheid. Met die verkeersveiligheid in Leiden is het slecht gesteld. Bij een onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) eindigde Lei den van de 17 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners op de laatste plaats. Ook slaagde de gemeente er niet in om het aantal verkeers slachtoffers in Leiden in 1987 met vijf procent te verminderen. Deze daling had moeten plaats hebben in het kader van de 'Actie min 25 procent' van minister Smit- Kroes van verkeer. Deze actie heeft tot doel het aantal verkeersslacht offers in vijfjaar met 25 procent te rug te dringen. Deze actie en de lage slechte lan delijke score van Leiden zijn de aanleiding geweest voor de directie verkeer en vervoer om een analyse te maken van de verkeersveilig heid. Volgens de directie is de lage score van Leiden onder meer te verklaren uit het feit dat het Leidse wegennet een belangrijke functie vervult voor het doorgaand ver keer. De laatste plaats in het onder zoek van de SVOW verklaart de di rectie deels uit het feit dat het aan tal letselongevallen in Leiden zich op een laag niveau bevindt. Het SVOW heeft bij haar onderzoek juist bekeken of die score de afge lopen jaren is verbeterd. Wat be treft het aantal letselongevallen per inwoner steekt Leiden niet ongun stig af bij andere plaatsen. In de notitie wordt verder gecon stateerd dat de meeste letsels voor komen bij aanrijdingen tussen (brom)fiesters en auto's. Van de 420 ongevallen tussen deze ver keersdeelnemers leverden er 176 letsel op en liepen er twee dodelijk af. Ook aanrijdingen tussen (brom- jfietsers onderling leiden vaak tot letsel: in 56 van de 86 gevallen. Aanrijdingen tussen auto's blijken in Leiden in de meeste gevallen al leen materiële schade op te leve- Bij wijze van voorbeeld wordt in de notitie een drukke doorgaande weg geanalyseerd, namelijk de rou te Willem de Zwijgerlaan—Schip- holweg—Stationsplein Plesman- rotonde—Plesmanweg. De directie verkeer concludeert daarbij dat de kruising Marnixstraat/Willem de Zwijgerlaan nog altijd niet voldoet. In 1987 hadden op dit punt 13 onge vallen plaats, waarvan vijf met let sel. Bekeken wordt nog of het kruispunt moeten worden gere construeerd. In totaal hadden in 1987 op de kruispunten met de Wil lem de Zwijgerlaan 51 ongevallen plaats, waarvan een derde (17) met letsel. De gemeente Leiden is overigens van plan een 'actieplan verkeers veiligheid' te presenteren. In dat actieplan wordt aangegeven hoe de doelstellingen van de 'Actie min 25 procent' kunnen worden gehaald. Verkeersarhbtanaar De Bie kan nu nog weinig zeggen over de inhoud van het plan. "In de nota zal wor den aangegeven hoe de veiligheid voor kwetsbare groepen in het ver keer zoals ouderen en jongeren, kan worden verbeterd. Ook behan delt de nota de mogelijkheden om iets aan het snelheidsgedrag te doen". Het actieplan verschijnt dit" vooijaar. LEIDEN Een 53-jarige Alphe- naar is gisteravond omstreeks half elf op gewelddadige wijze van zijn auto beroofd. De man was na een bezoek aan de sauna naar de Hout laan gereden om in de Leidse Hout nog een luchtje te scheppen. Om dat hij het daar te donker vond, wandelde hij over het voetpad heen en weer. Plotseling werd hij van achteren bij zijn stropdas gegrepen door een jongeman, die vervolgens weer wegrende. Tot zijn verbazing zag de Alphenaar de man vervolgens in zijn auto stappen en ermee wegrij den. Kennelijk had hij de autosleu tels uit zijn broekzak gestolen. Vanuit het Diaconessenhuis alarmeerde de Alphenaar vervol gens de politie en 20 minuten later werd vanuit Den Haag gemeld dat de auto in Rijswijk was gevonden. Later is ook de verdachte, een 22- jarige Leidenaar, opgepakt en naar het Leidse politiebureau overge bracht. LEIDEN - Een 56-jarige Leidse vrouw is gisteren zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, na een aanrijding op de kruising Burggravenlaan/Meij- erskade. De vrouw kwam met de fiets van de Meijerskade af, maar verleende geen voorrang aan een 20-jarige Leidse automobilist die over de Burggravenlaan in de rich ting van de Hoge Rijndijk reed. De vrouw liep bij de aanrijding hoofd en rugletsel en fracturen aan rib ben, heup en bekken op. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning in de Du Rieustraat, zon dagmiddag tussen vier en zeven uur, is ter waarde van ruim 10.000 gulden aan goederen gestolen. De achterdeur was opengebroken en de bewoners missen een kleuren tv, een videospeler, 23 cd's, een pot met spaargeld, een portefeuille met inhoud en een horloge met een zil veren armband. LEIDEN - Het WD-raadslid Geertsema heeft het gisteren stevig aan de stok gekregen met Links-Leidenwethouder De la Mar. Dit gebeurde nadat Geertsema tijdens de raadsver gadering een voorstel had inge diend waarover De la Mar eer der het 'onaanvaardbaar' had uitgesproken. De wethouder vindt dat dit voor stel moet worden ingetrokken of aangepast. Doet Geertsema dit niet, dan wordt een kleine 'crisis' tussen de beide college-partijen VVD en Links Leiden niet uitge sloten. De la Mar zou daar binnens kamers al mee hebben gedreigd. Of het inderdaad zo ver komt, is de vraag. Volgens Geertsema is er sprake van een 'misverstand' dat met enig overleg snel de wereld kan worden uitgeholpen. Hij vindt daarbij wel dat De la Mar 'te zwaar en onnodig agressief heeft gerea geerd. De la Mar op zijn beurt meent dat Geertsema 'onfatsoen lijk' heeft gehandeld. Inzet van het conflict is een voor stel van Geertsema om een onder zoek te doen naar de taken van het Dienstencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk (DGB). Het WD-raadslid vreest dat in het aan bod aan activiteiten van het dien stencentrum enkele 'witte vlek ken' zitten. Die moeten volgens hem snel worden opgevuld. Een onderzoek van een gemeentelijke directie die niet bij de zaak is be trokken, zou daarover meer duide lijkheid kunnen geven. De la Mar vindt zo'n onderzoek onzin. Hij stelt dat er al twee jaar is gesproken over de taken van het DGB. Die discussies hebben geleid tot een akkoord tussen de verschil lende betrokkenen. De raad moet daarover nu een uitspraak doen. Met een nieuw onderzoek naar de taken van het DGB zou deze dis cussie in feite weer van voor af aan beginnen, zo meent De la Mar. En dat vertroebelt de zaak volgens hem alleen maar. Afweergeschut Op het moment dat het voorstel van Geertsema tijdens de behande ling in de raadscommissies een meerderheid dreigde te halen, sprak De la Mar een 'onaanvaard baar' uit over het plan. In de poli tiek is dit zo ongeveer het krachtig ste 'afweergeschut' dat een be stuurder van stal kan halen. De la Mar was gisteren tijdens de raads vergadering daarom ook onaange naam verrast dat Geertsema deson danks zijn voorstel toch indiende. De Links-Leidenwethouder vindt dit onfatsoenlijk, vooral omdat Geertsema op geen enkele wijze hierover overleg heeft gevoerd met de overige collegepartijen. Toen het voorstel in de raad aan de orde kwam, vroeg De la Mar een schorsing aan en riep het college en de fractievoorzitters van de drie college-partijen bijeen. De la Mar heeft tijdens die vergadering dui delijk gemaakt dat het voorstel van Geertsema van tafel moest. Wat de gevolgen zijn als de WD dit niet doet, daarover wilde De la Mar na afloop van de raadsvergadering niet uitwijden. Maar een stevige ru zie is volgens hem dan wel het min- LEIDEN - Het pand waarin restau rant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn is ondergebracht is bij een controle door de brandweer afgekeurd om dat het onveilig is. Boven het pand zijn een koffieshop en tien kamers waarin ongeveer 15 a 20 mensen huizen. Volgens brandmeester Baard- scheer van de Leidse brandweer heeft de eigenaar van het pand zich niet gehouden aan de aanbevelin gen toen hij in 1985 een bouwaan- vraag indiende: "In die bouwaan- vraag stond dat op de parterre een restaurant zou worden gevestigd, waarboven de eigenaar zou gaan wonen. We hebben toen wat aan passingen geadviseerd zoals brandblussers en brandwerende materialen in het restaurant om de bovenwoning te beschermen. Bij onze controle blijkt echter boven nog een aparte koffieshop te zijn gevestigd, terwijl de ingangen van de kamers op dezelfde gang uitko men. Vluchtwegen zijn er niet". Volgens de brandweer lopen klanten van het restaurant geen ex tra risico: "Het gaat om de koffie shop en de kamers boven. Als er in het restaurant brand uitbreekt kunnen ze boven geen kant meer op. Er is geen brandtrap, geen blus apparatuur en geen brandwerende Met de eigenaar zal worden over legd hoe het pand brandveilig zal worden gemaakt. Het kan erop neerkomen dat het pand moet wor den ontruimd en volgens de gel dende normen opnieuw moet wor den verbouwd. Het restaurant kwam onlangs in het nieuws in verband met een do delijke schietpartij op de Nieuwe Rijn. Een van de op dat moment aanwezig bezoekers in het restau rant Het Paleis zit nog vast in ver band met de schietpartij. Omwo nenden wezen, in verband met de schietpartij, de politie er op dat ge regeld tot laat in de nacht bezoe kers in de koffieshop verbleven. Daarop heeft de brandweer een on derzoek ingesteld. LEIDEN - Een overstekende hond heeft vannacht op de Hoge Rijn dijk nogal wat chaos veroorzaakt. Het dier, een Duitse staander, stak omstreeks half vier plotseling de weg over. Een 35-jarige Katwijker die met zijn auto vanaf Zoeterwou- de kwam aanrijden, trachtte tever geefs het dier te ontwijken. Daarbij raakte hij met zijn auto in een slip en kwam vervolgens tegen een aan de linkerkant van de weg gepar keerde aanhangwagen terecht. Door de klap werd de aanhangwa gen weggeslingerd en klapte ver volgens aan de overzijde van de weg tegen een geparkeerde auto. De hond heeft zijn escapade niet overleefd. De twee auto's plus aan hangwagen zijn flink beschadigd. De politie is nog op zoek naar de ei genaar van de hond. LEIDEN - Het gemeente-archief organiseert op zaterdag 28 janua ri een informatie-ochtend voor Leidenaars die in aanmerking denken te kunnen komen om gratis deel te nemen aan een on derzoek naar hun stamboom. Dit onderzoek, waartoe ongeveer tien families zullen worden gese lecteerd, valt in het kader van de gemeentelijke actie 'Leiden stad van vluchtelingen'. Het gemeente-archief is, aldus gemeente-archivaris A. Schel haas, dan ook vooral geïnteres seerd in Leidenaars die vermoe delijk afstammen van vluchtelin gen. Na de aankondiging dat het onderzoek er zou komen, zijn in middels al zeker 20 reacties bin nengekomen. Schelhaas ver wacht dat op die bewuste 28 ja nuari zo'n 70 mensen zullen ko men opdraven. De informatie ochtend is bedoeld om een eerste haalbaarheidsselectie te maken. Het is de bedoeling dat een for mulier wordt uitgedeeld, waarop al een aantal gegevens over de (groot)ouders zoals geboorte-, overlijdens- en trouwdatum kan worden ingevuld. Daarna duiken Schelhaas en medewerker De Baar als een speer in allerlei boe ken om enigszins te kunnen be palen of een stamboomonder zoek een vruchtbare zaak zal zijn. "Na die 28ste zullen wat laad- jes worden opengetrokken. Zo zal ik in het inneemboek van het weeshuis duiken. Daarin staan gegevens over weeskinderen van 1598 tot 1613 vermeld. Er staat precies in waar ze zijn geboren, waar de (groot)ouders zijn gebo ren en waar ze vandaan komen. Zo'n 80 tot 90 procent van die kinderen kwam uit Vlaanderen, noord-Frankrijk en soms via En geland rechtstreeks naar Lei den", aldus Schelhaas. Ook zal in de boeken van de volkstelling van 1947 worden ge snuffeld. Daarin staat precies hoeveel mensen van een bepaal de naam op dat moment in Lei den woonden. "Van de Verstra- tens waren dat er 23, er woonden 59 Van der Walles in Leiden en zelfs 106 Lepelaars. Bij die na men is dus de kans dik aanwezig dat hun voorouders als vluchte ling naar Leiden zijn gekomen". Volgens Schelhaas is het zeker niet vanzelfsprekend dat Leide naars met een Franse naam van vluchtelingenvoorouders af komstig zijn. "Neem de naam Keereweer. Die doet toch geens zins Frans aan. Toch is het een verbastering van De la Ruelle. Beide namen staan voor 'afkom stig uit een steegje'. Ook de na men Nachtegaal (Rossignol), Schaap (Mouton) en Kwaadgras (Malherbe) duiden op een af komst als vluchteling". Wie wordt uitgekozen om aan het onderzoek deel te nemen, moet er van te voren zeker van zijn nog drie zaterdagochtenden, te weten op 11 en 25 februari en op 11 maart 's ochtends van half elf tot een uur of twaalf te kun nen vrijmaken. Medewerkers van het gemeente-archief en vrij willigers van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging zullen op die dagen de 'vorsers' belan geloos bijstaan. Zo hoeft nie mand zich ervan te laten weer houden uit vrees op onleesbare oude handschriften te stuiten, want voor de vrijwilligers zal dat een peuleschilletje zijn om uit te zoeken. "Laten geïnteresseerden op die informatie-ochtend in elk ge val zoveel mogelijk meenemen. Trouwboekjes en dergelijke. We hebben een beginnetje nodig. Liefst moeten er gegevens van vóór 1923 beschikbaar zijn", al dus De Baar. Wanneer de tien Leidenaars hun stamboom hebben uitge zocht en er zijn leuke feiten aan de dag gekomen, dan zullen die worden gebruikt bij een tentoon stelling in het Gemeente-archief over vluchtelingen in Leiden. "Ook denken we dat mensen als ze iets meer van hun eigen af komst weten hun houding ten opzichte van de huidige vluchte lingen zullen veranderen". Want dat is nu juist de opzet van de ac tie 'Leiden stad van vluchtelin gen'. De informatie-ochtend op 28 januari begint 's cohtends om half elf op het gemeente-archief aan de Boisotkade. Voor inlich tingen kan men terecht bij de af deling voorlichting van de ge meente, telefoon 254104, of bij de gemeentelijke Archiefdienst, Boisotkade 2a, telefoon 120191. LEIDEN - Een 31-jarige centraliste van taxicentrale Schutte aan de Flevoweg heeft gisteravond een overvaller op de vlucht gejaagd. De man was omstreeks kwart voor elf met wat leek op een vuistvuurwa pen de centrale binnengekomen en eiste geld van de vrouw. Deze riep echter via de mobilo foon de hulp in van de onderweg zijnde taxichauffeurs. Hun mede deling dat zij er aankwamen was voldoende om de overvaller, die ongeveer 1.75 m lang was, een gele helm en een groene jas droeg, op de vlucht te jagen. ste wat de liberalen tegemoet kun- Van Lint, de fractie-voorzitter van Links Leiden, zei dat zijn partij voor deze zaak desnoods een crisis in het college over heeft. "Politiek gezien mag het misschien niet zo'n zwaar punt lijken, maar voor de verschillende betrokkenen is het wel degelijk belangrijk. Die men sen willen weten waaraan ze de ko mende tijd toe zijn. En dat bereik je niet door voor het DGB taken af te spreken en tegelijk een onderzoek te beginnen naar diezelfde taken. Maar bovendien: als een wethou der het 'onaanvaardbaar' uit spreekt over een voorstel van een coalitiegenoot, kan dat voorstel na tuurlijk niet zo maar, zonder enig overleg, worden doorgezet". Herhaalde keren Volgens De la Mar waren de beide WD-wethouders en de fractie voorzitter van de WD voor de raadsvergadering er niet van op de hoogte dat hij het voorstel al eerder 'onaanvaardbaar' had genoemd. Hij kreeg ook niet de indruk dat de WD-bestuurders er een zware po litieke kwestie van wilden maken. Of dat inderdaad zo is, werd giste ren tijdens de raadsvergadering niet duidelijk. Wegens tijdgebrek kon het onderwerp niet worden af gehandeld. Geertsema zelf merkte tijdens de vergadering op dat hij de zaak nog een keer met zijn fractie wilde be spreken. Na afloop van de raads vergadering stelde hij echter dat De la Mar de inhoud van zijn motie misschien niet helemaal had begre pen. "Ik wil niet aan de hoofdtaken van het DGB morrelen, maar aan wat kleinere, meer ondergeschikte taken die op dit moment nog niet goed zijn ingevuld". Zijn voorstel wil hij vooralsnog staande houden. Het WD-raadslid ontkent overi gens dat hij niet van tevoren met De la Mar heeft overlegd. "Ik heb hem herhaalde keren gemeld dat ik dat voorstel zou indienen en ik heb hem ook verteld wat de inhoud er van zou zijn". LEIDEN - Traditiegetrouw wordt in De Waag tijdens de jazzweek weer de jazzmarathon gehouden. Vele bands geven deze week 's avonds (vanaf 20.30 uur) een optreden in het gebouw aan de Aalmarkt. Gisteravond traden Karei Boehlee Humprey Campbell en The Houdini's op. De marathon trekt jaarlijks duizenden bezoekers. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11