Sociaal-rechercheur in Leiderdorp aan de slag Fellere kleuren geven aan r Ons faxnummer AFSCHEID DOKTER KORTMANN Geen heksenjacht op bepaalde groepen LEIDERDORP - Ook Lei derdorp krijgt waarschijn lijk een sociaal-rechercheur voor het bestrijden van uit keringsfraude. B en W wil len een rijksvergoeding voor 40 uur per week. De helft van de tijd zou de re chercheur in Leiderdorp aan het werk moeten, de an dere helft in de regio (moge lijk in Alphen aan den Rijn en Nieuwkoop). Wet Werkloosheidsvoorziening, de Wet Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers en de Wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte gewezen zelfstandigen. Tegenover deze subsidie van 40.000 gulden staan salaris-, bu reaukosten en andere kosten voor een bedrag van 55.000 gulden. Een rechercheur zou de gemeente jaar lijks 10 tot 15.000 gulden kosten, maar levert tevens geld op: terug vorderingen en minder uitgaven aan uitkeringen. Geen heksenjacht Volgens B en W doen zich ook in Leiderdorp steeds vaker situaties voor die vragen om een dieper- gaand onderzoek. Zaken blijven 'hangen' en de afdeling sociale za ken is onvoldoende uitgerust voor het oplossen van die kwesties. Vandaar dat de dienst zijn aanvan kelijke reserves tegen de recher- cheur Voor het overgrote deel' 1991 wordt heeft laten varen- Volgens het college is het gewenst dat de functionaris zo mogelijk ge- recruteerd wordt uit het politie korps en in het bezit is van een poli- tie-B diploma. Ook moet de man of vrouw thuis zijn in de sociale ze kerheidswetten. Na twee jaar wil len B en W de effecten van de aan stelling evalueren en nagaan of de rechercheur nog noodzakelijk is. Ook is tegen die tijd duidelijk hoe de rijks vergoeding geregeld. Op dit moment kunnen gemeen- nf£ opsporen ten per 1000 uitkeringsgerechtig- strafbare faltan's eeI? taaK van den 80.000 gulden krügen voor de pol'tle en. het *orPs ,'s bere'd. alle aanstelling een sociaal-reeher- medewerking te verlenen b.j ur- cheur met opsporingsbevoegheid. Sente zaken. Ook dit korps zou on- Een dergelijke rechercheur heeft ™ldo®nde mogelijkheden hebben een open, controleerbare en wette- en de gemeente kan haar met dwin- lijk gereguleerde bevoegheid. In- gen meer te doen. structie en werkwijze kunnen aan de plaatselijke situatie worden aan gepast. De gemeente Leiderdorp rekent op een subsidie van 40.000 gulden aangezien op 31 december 1988 450 Leiderdorpers uitkeringen kregen uit de Algemene Bijstandswet, de Het opsporen en vastleg Hoe groot de omvang van een aanwijsbaar vermoeden van opzettelijke fraude'. In hun nota hebben B en W het over het zorgvuldig aanpakken van fraude en misbruik, groot en klein. Onder het kopje 'verzwegen neven inkomsten' maken ze duidelijk dat niet direct gedacht wordt aan het kleine kruimelwerk, maar aan het structureel verzwijgen van inkom- stan die van invloed zijn op de rechtmatigheid van de uitkering. Andere mogelijkheden: het niet op niet tijdig doorgeven van werk zaamheden, het verzwijgen van sa menwonen en 'overige zaken'. De rechercheur zal de meeste tijd besteden aan individuele .frau deurs, in een enkel geval kan hij in teamverband meewerken aan gro tere projecten, waarbij meerdere uitkeringsontvangers betrokken zijn. In dergelijke fraude-teams werken rechercheurs samen met politie-rechercheurs en opspo ringsambtenaren van GAK en be lastingdienst. Bij de normale werkzaamheden dient de rechercheur twee heren. Zolang het om controle en toezicht gaat, werkt hij onder toezicht van zijn chef en het college van burge meester en wethouders. Boven dien kan hij overleggen en samen werken met collega's van de verko zen regio, hetgeen zeer belangrijk wordt genoemd. Zodra het om op sporing gaat is hij verantwoording schuldig aan het Openbaar Minis terie, oftewel het korps rijkspolitie. ZOETERWOUDE Na 54 jaar huisarts te zijn ge weest in Zoeterwoude heeft dokter W.A.J.M.J. Kort- mann afgelopen zaterdag afscheid genomen van zijn patiënten. Het comité Afscheid Wybo Kortmann had de 81-jarige arts een informele receptie aangeboden in Huize Emmaus. Vele honderden drukten hem de hand. Bisschop Bar van Rotterdam sprak via zijn verte genwoordiger pastoor Vreeburg zijn waardering uit voor hetgeen Kortmann vooral als principieel katho liek arts voor Zoeterwoude heeft betekend. Ook de i zitter van het af scheidscomité, J. Vink, sprak hoge beroepsethiek. Vanuit zijn geloof had Kortmann nooit iets willen weten van euthanasie, abortus en ge boorteregeling. Kortmann maakte vaak werkweken van 80 uur of meer. Zijn uitgangspunt was altijd: wanneer de pa tiënt mij nodig heeft, ben ik er. Omdat een van de hob by's van dokter Kortmann tuinieren is, bood het comité Stookverbod voor bewoners Oegstgeester Morsebelflat OEGSTGEEST Bewoners van de 52 terrasappartementen aan de Haarlemmertrekvaart in het Oegst geester Haaswijk mogen voorlopig geen gebruik maken van hun gas gestookte open haard. Volgens de de dienst bouw- en woningtoezicht moet eerst worden vastgesteld dat de veiligheid van de bewoners vol doende is gewaarborgd. De bewoners van de apparte menten van de Morsebelflat, beter bekend als het Deenen-complex, hebben grote vryheid genoten bij het indelen van hun woning. Dat gold ook voor de situering van de open haard. Volgens een woord voerder van de gemeente is bij con trole door bouw- en woningtoe zicht bepaald dat eerst duidelijk moet worden of een en ander con sequenties heeft voor de afvoer van schadelijke stoffen. Zolang dat niet is gebeurd, geldt een stookverbod. Het overleg tussen de architect, ge meente en brandweer is geopend. In het uiterste geval kunnen de be- worden gedwongen voor rookkanalen te zorgen. Volgens artikel 218 van de bouw verordening moeten die rookkana len verticaal boven de haard zijn geplaatst. Afwijkingen zijn toege staan tot maximaal dertig graden. De rookkanalen van het Morsebel- complex vertonen echter afwijkin gen van 45 graden. fraude is, weten de bestuurders hun 'instructie' reppen B e i W niet. Ze moeten het doen met plaat- daar 31 over, mpar groepscomman- selijke indicaties en ervaringen el- dant H- Leppink vindt de bepalin- ders. De plaatselijke indicaties ge- Sen nog wat te vaag. "Het doet te Klaverjas clubBuitenge wonen' blijft voorlopig in Frerikshof weinig recht aan de opsporingsac tiviteiten", schrijft hij i Barok-ensemble op zijn best Concert door het Barokensemble Voor schoten. dirigent Malcolm Davies, m.m.v, de organist Gijsbert Kok. Gehoord 14 janu ari in de Dorpskerk in Voorschoten. VOORSCHOTEN - Een volle kerk, die een amateur muziekge zelschap aandachtig en enthou siast van het begin tot het eind volgt, dat móet toch stimuleren! Zaterdagavond was dat zéker het geval in de Dorpskerk tijdens het jaarlijks concert van het Barok ensemble Voorschoten onder lei ding van Malcolm Davies. Het helpt dus, je uitvoering verschui ven van de drukke december maand naar januari. Hoewel Bach zélf op het pro gramma ontbrak, stonden vijf tijdgenoten van hem garant voor een onvervalst avondje Barok. Voor een strijkensemble is het uitdagend, te beginnen met een componist die zelf te boek staat als één van de grootste Duitse violisten van zijn eeuw: H. I. F. Biber (1644-1704). Deze ontwik kelde het virtuoze vioolspel tot in de 7e positie en breidde o.a. de dubbelgreep uit. Toch was in zijn tijd Corelli al zijn meerdere wat vormbeheersing betreft. In Bi- ber's composities speelt het vrije, improvisatorische een gro te rol, wat ook gold voor deze uit voering: vrij, om af en toe eens een foutje te maken; improvisa torisch, om die oneffenheden weer glad te strijken. Al goed op dreef na Michel Corrette toonde het gezelschap wat het waard was in een breed uitgespeelde 'Ouverture' in d van Johann Jo seph Fux, waarin uitstekend sa menspel te beluisteren viel. Aardig was het om vast te stel len, dat een mens van deze tijd nog kan toonzetten als een door snee 17e eeuwse musicus. De 'Variaties en fantasie over een thema van Gastoldi' van het oud- orkestlid Ben van Venetië (what's in a name) liet zich vlek keloos inpassen in de rij van ba- rok-componisten. 't Hoogtepunt van deze avond lag na de pauze met een der be kendste concerten voor orgel en orkest van Handel (opus 4 nr 6). Het hele orkest liet zich aan een echte professional tot grote hoogte optrekken. En terecht, want de organist Gijsbert Kok speelde zó levendig, alert en hoogst muzikaal zijn voortrek kersrol dat niet alleen het orkest, r ook het publiek zich geheel gewonnen gaf en na afloop zeer nadrukkelijk van zich liet horen. Niet voor niets werd de toegift het 'andante' uit dit verrukkelij ke concert. Tot slot een eigentijdse vrolij ke noot: tussen de zeer stemmig geklede strijkers en hun verhe- tijdloze muziek, die éne strakke 'tijdloze' spijkerbroek! LIDY VAN DER SPEK hét volgende beeld: in 1988 zijn vier zaken bij de politie aangemeld hetgeen tot één aangifte leidde tie- voor een bedrag van circa 60.000 gulden. De drie andere zaken zijn nog in onderzoek. Zeven gevallen 'wachten' op onderzoek. Ervarin gen elders hebben geleerd dat er 'vrijwel altijd' meer wordt gefrau deerd dan verwacht. Percentages van 3 tot 7,5 procent zijn algemeen aanvaard. Ervan uitgaande dat de Leiderdorpse situatie niet afwijkt van het algemene beeld zou dat neerkomen op 12 tot 25 gevallen. r% NOORDWIJK-Bij een aanrijding De bestuurders benadrukken op de ParalIel Bouievard in Noord. dat hun voorstel mets te maken w«k is zaterdagmiddag heeft met de mogelijke suggestie ce vrouw gewo i^hept door Noordwijkse gewond bij ongeval LEIDERDORP De klaverjas- club van de Leiderdorpse vereni ging De Buitengewonen blijft ge bruik maken van Frerikshof nabij het gemeentehuis. Dat meldt A. van der Meer, secretaris van de ver eniging. Onlangs heeft de klaver- flinke financiële aderlating voor de beheerder van het barge- deelte van Muzenhof. Vorige week liet wethouder C. Huigen (welzijn) tijdens een ge meentelijke commissievergade ring doorschemeren pogingen in het werk te zullen stellen om de klaveijasclub weer terug te laten keren naar de Muzenhof. Secreta ris Van der Meer: "Daar voelen wij voorlopig niets voor. Wij zitten pri ma in Frerikshof, waar wij geen huur hoeven te betalen. Er is dan ook geen sprake van dat wij deze locatie voor het klaverjassen bin nenkort weer verlaten". Voor ande re activiteiten blijft de vereniging overigens normaal gebruik maken van de Muzenhof. of meer frauderen'. Het gaat de ge meente veel meer om een goede en zorgvuldige uitvoering van de soci ale zekerheidswetten en ze over weegt geen heksenjacht onder be paalde groepen in onze samenle- ving. Vertrouwen De vertrouwensrelatie tussen de afdeling sociale zaken, de maat schappelijk werkers en de cliënten mag geen geweld worden aange daan. Er wordt pas actie onderno- r'objectief sprake is 18-jari- gewond geraakt. Ze werd auto die werd bestuurd door een 24-jarige Katwij- ker, toen zij in een poging om de bus nog te halen plotseling de weg over stak. De automobilist haalde op dat moment net de bus in. Aanvankelijk leek het erop dat de vrouw bij de aanrijding ernstig gewond was geraakt. Ze werd op advies van een arts overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar echter slechts een gekneusde enkel en een aantal schaafwonden werden geconsta teerd. Geld gestolen bij Mariënhaven WARMÓND/LEIDERDORP - Bij een inbraak in het verpleeghuis Mariënhaven in Warmond zijn het afgelopen weekeinde twee geld kistjes ontvreemd. Over de inhoud kon de politie vanmorgen nog niets meedelen. De inbrekers pand binnengedrongen i drukken van een van de ramen. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt. Bij een soft-ware bedrijf in Lei derdorp is dit weekeinde een po ging tot inbraak gedaan. De politie vermoedt dat de inbrekers door het afgaan van het alarm op de vlucht zTeti zijn geslagen. Wel werd bij het hek van het bedrijf een personal-com puter aangetroffen. Er wordt niets vermist. INBRAAK Een inwoonster van Leiden is gisteren aangehouden na eerder betrokken te zijn geweest bij een inbraak in een woning aan de Oudenhoflaan in Oegstgeest. Aan de hand van sporen kon de po litie tot de aanhouding overgaan. De Leidse was de woning binnen gedrongen na het inslaan van een ruitje. en onderonsje met de collega's uit i de Warmondse Billenprikkers. Geslaagd feest Billenprikkers WARMOND "Zeer geslaagd", noemt de secretaris van de Warmondse carnavalsvereniging De Billenprikkers, mevrouw G. Versluys, de viering, zaterdagavond in 't Trefpunt, van het jubileumjaar. De Billenprikkers be leven de eerste week van februari hun elfde carnavalsseizoen. Volgens Versluys was de zaal gevuld met zo'n driehonderd mensen. "Dat is net zo veel als we er op de laatste avond van de carnavalsweek heb ben, da's toch niet slecht". De feestavond begon met een receptie van ze ven tot negen uur. Van negen tot een uur gingen zo veel mogelijk de rem men los met de hofkapel De Billentoeters, de blazers van De Afkokers en de zang van de Lenco's. Ook was er een speicaal optreden van Donna Lynton en een jubileumloterij die - uiteraard - om elf over elf begon. Wassenaarder W. van der Ven onderscheiden met SOG-insigne WASSENAAR - "Ik ben abso- luut geen mens voor decora ties, die belanden bij mij in de kast". W. van der Ven ontving afgelopen zaterdag in Den Haag het insigne van de vrien denkring van de Samenwer kende Organisaties Gehandi capten en Patiënten (SOG). Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn werk voor de Leidse afdeling van blinden en slecht zienden waarvoor hij tien jaar actief is. door Wytzia Soetenhorst Over het insinge is hij duidelijk: "Ik wist eerst niet goed hoe ik de onderscheiding moest opvatten. Ik had net besloten te stoppen met het werk in verband met mijn hart en dan krijg je zoiets. Maar het is w gewoon een blijk van waardering Vervolgens proberen sommigen mijn werk. Dan vind ik het contact te komen met andere ge handicapten. Dit contact wordt wel 5 tegengehouden door familie hij onder meer twintig jaar voorzit- Dat lijkt misschien niet altijd ter van de afdeling Utrecht voordat gemakkelijk, maar heeft als grote hij naar Wassenaar verhuisde zijn werk voortzette in de Leidse afdeling. "Binnen de afdeling hebben we activiteiten op het gebied van voor lichting en bemiddeling bij proble men en kennen we gespreksgroe pen. Die gespreksgroepen zijn be doeld voor blinden en slechtzien den die met elkaar over hun handi cap willen praten". Van der Ven vervolgt: "Met 160 leden bereiken we slechts het topje van de ijsberg. Mensen hebben veel moeite om lid te worden van een vereniging die hun belangen behartigt. Waarom? Het is een laatste stap, een bevesti ging van de handicap. Ze denken vaak: nu gaat het niet meer over. Maar wij schrijven natuurlijk graag iemand uit die weer kan zien". Van der Ven: "Nadat mensen de handicap krijgen, volgt altijd eerst een periode van ontkenning en weerstand tegen het blind worden. voordeel dat ze heel goed weten wat de moeilijkheden zijn en hoe geholpen kan worden. "Wij gaan altijd op huisbezoek bij mensen die de handicap net hebben. We vertel len bijvoorbeeld welke instanties je kan inschakelen, hoe je Fiscale problemen op kan lossen, waar je training kan krijgen voor het lopen met een stok. Het verschilt natuur lijk van mens tot mens waar je over praat. De afdeling houdt zich ook bezig met de belangenbehartiging van blinden en slechtzienden op grote re schaal: "We wijzen de overheid op allerlei zaken die ons vaak let terlijk in de weg staan. Een oplos sing bij het oversteken vormen bij voorbeeld de tikkers bij de voet gangerslichten. Iets dat we graag anders willen is de kleur van het straatmeubilair. Het zou mooi zijn als er minder bruin en grijs kwam en wat meer de felle kleuren. Dat zou slechtzienden een eind op weg helpen". trots op. Eergevoel, daar hecht ik leden. Die zeggen: als je met ande- De afdeling Leiden behartigt de blinden omgaat, haal je jezelf belangen van blinden en slecht- ir beneden. Ik denk altijd: je kan zienden tussen de bollenstreek en elkaar ook helpen. En dan heb je de Woerden. Voor veel gehandicapten niet Van der Ven kon tot zijn twintig ste nog redelijk zien. Hij kon fiet sen en lezen. Na -zijn twintigste ging zijn gezichtsvermogen steeds sneller achteruit en werd hij uitein delijk blind. In 1952 begon hij zijn activiteiten in de algemene jonge renorganisatie binnen de Neder landse blindenbond waar hij aller lei functies bekleedde. Later was volhouders die zich aansluiten bij een vereniging. Het is gewoon een hele grote stap. Moeilijkheden De afdeling in Leiden werkt volle dig met blinden- en slechtzienden. onderscheiden. De afdeling wil deze gespreksgroe pen graag wat dichter bij de men sen brengen. Zij probeerde dit eer der met de zogenaamde 'huiska- mislukte. Van der Ven hierover: "Ik betreur dat eigenlijk nog steeds. Stel dat je per gemeente tien leden hebt. Die kunnen r-contactgroepen'. Het initiatief dan toch veel makkelijker bij el kaar komen in plaats van helemaal alleen naar Leiden af te reizen? We had- en. Er den gedacht dat het wel zou aan slaan. Er zat geen druk achter, geen gespreksonderwerpen. Je hoefde te gaan en wat te klets en. Er was bijna geen animo voor. Ik hoop dat we in de toekomst nog eens zoiets kunnen proberen en dat het dan wel lukt". Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie 071-143480

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9