Japanse tuinders bang voor onze bloembollen DE TUD, KRONIEK OVER VAN T0EN/m£nsenen Succesvolle reünie Oude Vierde PAGINA 8 MAANDAG 16 JANUARI 1989 LISSE - Japanse tuinders maken zich in toenemende mate zorgen over de import van Nederlandse tulpebol- len in hun land. Hoewel die import nog bescheiden is, lijkt de opmars niet meer te stuiten. Vorig jaar expor teerden de kwekers zo'n 30 miljoen tulpebollen. Ruim twee keer zoveel als in het jaar ervoor. En dat terwijl de strenge Japan- ners toch maar 30 soorten tulpen van de ruim 800 direct op hun markt toelaten. door Jan Westerlaken Die snelle groei hebben de Japan ners zelf mogelijk gemaakt door fy tosanitaire inspecteurs naar ons land te sturen. Inspecteurs die de kwaliteit van de bollen in Neder land komen keuren waardoor ze di rect in de handel kunnen. Bollen die niet zijn gekeurd moeten eerst een jaar in quarantaine alvorens ze in de winkel te koop mogen wor den aangeboden. Directeur H. van Os van de Bloembollenkeuringsdienst in Lis- se zegt ook het gevoel te hebben dat de Japanse tuinders zich be nauwd voelen. "We merken dat ze wat aan de angstige kant zijn. Uit ervaring weet ik dat de overheid daar gevoelig voor is. Zij maakt het ons dan ook heel moeilijk. De keur meesters uit Japan stellen zich overdreven strikt op. Vragen om dingen die gewoon niet kunnen". De keuringsdienst, vertelt Van Os, kent drie kwaliteitsklassen van de bollen. Speciaal voor Japan is daar nog eens een soort topklasse i aan toegevoegd. "De fytosanitaire inspecteurs willen het liefst elke partij hier op het veld keuren. Nou, j dat kan natuurlijk niet. De Japan- ners zijn als de dood voor virussen. Vaak ten onrechte". Amerika Van Os noemt Amerika als voor beeld. "Dat land", zegt hij, "stelt hoge eisen aan de kwaliteit. De im- port van onze bollen geeft daar geen enkel probleem. Zet je daar de regels van Japan naast... Toen ik i voor het eerst in Japan kwam om over invoer van onze bloembollen te praten, werd me een soort kruis verhoor afgenomen. Een middag lang. De meest vreemde vragen werden er op me afgevuurd. Zelfs de kweker wilden ze kennen. Echt, ze wilden het naadje van de kous weten. Zo erg heb ik het nooit mee gemaakt". Of de Japanse tuinders zich echt zorgen moeten maken is ook voor Van Os een moeilijk te beantwoor den vraag. Hij zegt: "De export heeft best een aardig succesje ge- boekt. Dat mag je toch wel zeggen als de uitvoer is verdubbeld. Zeker als je je daarbij bedenkt dat het om een beperkt assortiment gaat. Hoe groot de invloed van onze bollen uiteindelijk zal zijn op de eigen produktie van Japan, zal afhangen van hoe gemakkelijk het wordt om te importeren". Van belang zal de prijs zijn. Van Os: "Wij kunnen in elk geval goed koop leveren. Goedkoper dan de Japanse tuinders zelf. Bij ons gaat het telen een stuk voordeliger. Neem alleen de grond in Japan. Die is al bijzonder duur. Boven dien moeten de Japanners erg veel met de hand doen op hun grond, die vaak ook dienst doet om rijst op te verbouwen. Wat is duur? Kijk eens naar de amaryllis. Het Neder landse produkt kost niet meer dan een tientje. Voor dezelfde bloem betaal je in Japan toch zeker vier tientjes". Export De export van tulpebollen zit in de lift. In de eerste plaats is dat te dan ken aan het feit dat de fytosanitaire inspecteurs in Nederland komen keuren waardoor de bollen dus niet meer in quarantaine hoeven. Van Os noemt het meekijken van de Japanners een 'enorme belas ting'. "Want ze zijn zo Pietje Pre cies. Ondanks het feit dat ze volle dig op de hoogte zijn hoe wij te werk gaan lijken ze ons toch nog te wantrouwen. Nee, dat is niet te recht. Deze mensen zijn veel te we tenschappelijk bezig. Ze vragen echt om dingen die niet kunnen. Maar goed op de hoogte zijn ze. De hele literatuur wordt nageplozen. Komen ze iets tegen dat in hun ogen verdacht is, dan willen ze er alles over weten. Ik vind dat wan trouwen jammer. Wat ik zo graag zou willen is dat zij ons systeem van keuren gerwoon accepteerden. Ze weten tenslotte hoe we werken. Alles wat we doen is tot in de puntjes uitgewerkt. En daar wordt niet van afgeweken". De Nederlandse bloembol is een gewild artikel in Japan. De winke liers boeken goede resultaten. Dat komt ook omdat ze zo uit Neder land direct naar de verkooppunten kunnen. Dat ervaart de Japanse handel als plezierig. Zij doen dan ook niet moeilijk over de import. Het zijn vooral de producenten die het de Nederlanders zo moeilijk mogelijk proberen te maken. Moskou Van Os noemt het gek dat het bin nenbrengen van tulpebollen op zo veel moeilijkheden stuit. "We ex porteren zelfs naar Moskou. Dat zijn toch niet de gemakkelijkste jongens. Het lukt. Maar naar Japan blijft het een strijd. We zijn bereid om juist aan die bollen wat extra aandacht te geven. Nu we dat doen mag je toch verwachten dat het wat eenvoudiger wordt. Eigenlijk wil ik wel wat meer naar dat land uit voeren dan alleen die dertig soor ten tulpen. Ik zie dat ook als een uitdaging". Tulpen, meer bloemen krijgt Ne derland Japan niet binnen. Tenzij ze een jaar in quarantaine gaan. Van Os voelt daarvoor niets, omdat dan de prijs net zo hoog wordt als die van de Japanse tuinders zelf. "We gaan praten over het importe ren van andere bloemsoorten. Soorten die op dezelfde manier worden gekeurd als de tulpen die rechtstreeks vanuit Nederland op de Japanse markt mogen. In eerste instantie wilden ze er niet eens over praten. Nu hebben we toch een uitgebreide brief gekregen waarin wordt gevraagd hoe wij de ze bollen keuren. Dus er is een ope ning". De bollen die in aanmerking ko men voor export zijn de iris, lely, crocus en hyacinth. Van Os: "De Japanners krijgen de garantie dat we ze op identieke wijze keuren als de bewuste tulpebollen. Over en kele maanden gaan we naar Japan om daarover te onderhandelen. Ik verwacht dat dit in de loop van maart zal zijn". Tegenzet De Japanse kwekers hebben overi gens wel antwoord gegeven op de toenemende import van Neder landse bloembollen. Van Os: "Zij hebben hun produkt wat vroeger op de markt gebracht dan wij. Dat kunnen ze ook. Wij niet. Eerlijk ge zegd vind ik dat best een verstandi ge zet. Hun sterke kant is vroeger leveren, daarvan moeten ze dan ook gebruik maken". Concurrentie. Van Os haalt zijn schouders op. Zegt: "Ik geloof niet dat je van concurrentie kunt spre ken. De Japanners werken op veel kleinere schaal dan wij in Neder land. Japan is natuurlijk wel een geweldig afzetgebied. Zeker voor speciale produkten als mooie bloe men. Daarvan moet je uitgaan. Grote tuinen zul je in dat land ner gens vinden. De bollen worden in potten geplant en op een hoekje van één vierkante meter neergezet. Inderdaad, ze kunnen niet zo veel kwijt, maar vele kleintjes maken uiteindelijk een hele grote. Weetje, de Japanners zijn heel gevoelig voor niooie dingen en fraaie vor- VALKENBURG - De reünie van het Oude Vier de in dorpshuis De Terp in Valkenburg is een groot succes geworden. Ruim 200 oud-militairen van het voormalige Leid- se infanterieregiment wa ren van de partij. Onder hen Piet Meershoek uit Leiden. Met zijn 92 jaar was Meershoek de oudste reünist. Aanvankelijk zou het de bedoeling zijn om dit jaar de laatste reünie van Vier R.I. te houden, maar vanuit de aanwezige oud militairen werd een be roep gedaan op de organi satiecommissie om toch maar door te gaan met het organiseren van het eve nement. "De suggestie werd gedaan om kinde ren van oud-militairen in de organisatieommissie op te nemen", vertelt de secretaris van de reünie- G.J. Hille- Volgens Hillenaar is dat ook bij sommige an dere regimenten het ge val. "Dat moet ook wel, want de meeste commis sieleden zijn de 70 jaar royaal gepasseerd en dan is het op een bepaald mo ment afgelopen en dan moetje er een punt achter zetten. Dat besluit was door ons genomen, maar nu verandert de situatie wellicht en staat er over twee jaar toch nog weer een reünie op het pro gramma". Overigens was het za terdagmiddag weer gezel lig in de Valkenburgse Terp en werden er herin neringen opgehaald van de strijd van het vierde re giment infanterie in de meidagen van 1940 bij de verdediging van het vliegveld in Valkenburg en de Moerdijkbruggen. Zowel in Valkenburg als bij de Moerdijk verloren tal van militairen het le- Onder de bezoekers van de reünie ook twee oud-generaals: de gene raals buiten dienst Mei nes en Van Rijn. Ook de oud-commandant van de Leidse koksschool, kolo nel Theo Wessels was van de partij, evenals de Val kenburgse burgemeester C. Sinke. Veel meer bezoekers Midwinterflora LISSE - De vierde Midwinterflora in de veilinghallen van de CNB in Lis- se is een groot succes geworden. Bezochten vorig jaar 20.000 belangstel lenden de bolbloemenshow, dit jaar werd dit aantal door de organisatie veel hoger geschat. "We vragen geen toegang tot de show, het toeschou wersaantal is dus niet precies te meten. Maar alle dagen was het drukker dan vorig jaar", aldus de voorzitter van het organisatiecomité, Jaap Nijs- Vooral gisteren was het enorm druk in de veilinghallen. Zo zeer zelfs dat een extra uitgang moest worden gemaakt. "Als er iets vervelends zou zijn gebeurd, konden de bezoekers toch snel naar buiten", merkt Nijsen op. Vooral de vele nieuwe variëteiten tulpen en narcissen trokken veel be langstelling van bezoekers van uit het vak. "Maar uit opmerkingen van de 'normale' bezoekers bleek dat zij onder de indruk van het gebodene wa ren", zegt Nijssen. Overigens staat nu al vast dat ook volgend jaar de Midwinterflora weer op het programma van de Lissese veiling prijkt. Pont vaart weer VALKENBURG - Burge meester C. Sinke heeft zaterdag de pontveerverbinding over de Oude Rijn tussen Valkenburg en Rijnsburg weer in gebruik genomen. De eerste burger van het Rijndorp deed dit door sa men met de nieuwe pontbazen de eerste klanten over te zetten. Het voetveer over de Rijn is enkele maanden uit de vaart ge weest. De vorige eigenaar en 'pontbaas', mevrouw J. Vasse kon door ziekte het werk niet meer aan. De pont voer een tijd lang sterk onregelmatig. I LEIDSE De gebouwen van het vroegere, rond 1250 gestichte Catharina- gasthuis, tussen de Breestraat en de Aalmarkt, zijn in de loop der eeuwen voor allerlei doeleinden gebruikt. Tegenwoordig ge bruikt de Waalse Gemeente de kapel. Aan weerszijden van de kapel stond vroeger een vleugel en van de rechtervleugel staat nog altijd de laatgotische zands tenen ingang overeind. In de Franse tijd diende het gasthuis als kazerne. Na 1826 werd een deel verbouwd tot fa briek, een ander deel tot indus trieschool en daarnaast hadden vele verenigingen nog diverse ruimten in gebruik. De linker vleugel van het complex werd in die tijd ingericht als stadsge hoorzaal. Al snel bleken de ruim ten voor dat doel echter ontoerei kend: de grote zaal mat 21 bij 8,5 meter en de kleine was slechts 5 meter breed. Er waren destijds dan ook nogal wat klachten, want de ruimten zagen er verval len uit en het tochtte en stonk er altijd. Groot was dan ook de vreugde van de Leidse bevolking toen de gemeenteraad in 1871 besloot tot nieuwbouw. De toenmalige stadsarchitect J.W. Schaap (be kend van zijn scholen in Leiden zoals die aan de Doezastraat) kreeg opdracht de zaal te vergro ten en te verbouwen. De eerste jaren was men zeer ingenomen met de nieuwe aanwinst maar al na verloop van een aantal jaren kon men opnieuw klachten ho ren, in het bijzonder over de vei ligheidsaspecten. In 1889 besloot de gemeente tot verbouw maar op 4 augustus dat jaar brandde de stadsge hoorzaal van Schaap uit en slechts een deel van de voorgevel bleef staan. Van verbouw kon dus geen sprake meer zijn, uwbouw was de enige oplos sing. Intussen was Schaap in 1885 als stadsarchitect opgevolgd door de in 1857 in Maassluis ge boren ir. D.E.C. Knuttel. Na de middelbare school volgde deze /GEDANE ZAKEN een bouwkundige opleiding aan de polytechnische school te Delft. Zijn leermeester en voor beeld daar was E. Gugel. Studiereis Knuttel kreeg opdracht zes ont werpen te maken voor een nieu we stadsgehoorzaal. Het ont werp waarvoor men uiteindelijk koos was veel groter qua opper vlakte dan de vroegere gehoor zaal van Schaap waardoor men een extra pand aan de Breestraat en het telegraafkantoor, het ijk- kantoor en de kosterswoning aan de Aalmarkt moest afbreken. Zoals meer architecten uit zijn tijd deden, ondernam Knuttel in 1890 een studiereis langs voor beelden in het buitenland. Hij deed dit met de directeur van de gasfabriek, D. van der Horst, die uit hoofde van zijn functie expert was op het gebied van verlich ting en verwarming. Het is opmerkelijk dat deze twee alleen naar de grote gehoor zalen in Duitsland keken. De in ternationaal zo hoog aangeschre ven Opera te Parijs bij voor beeld, deden zij niet aan. Ze be zochten ander andere het Ge- wandhaus te Leipzig, de Opera en de Saalbau te Frankfurt en de Philharmonie te Berlijn en zij merkten op dat het orkest zich steeds op gelijke hoogte bevond met de zaal en dat het orkestpo dium zich in de zaal bevond. Het laatste bleek zeer bevorderlijk voor de akoestiek. Ook de sier lijk gewelfde vorm van de bal kons hing samen met de akoes tiek. In het rapport dat zij na terug komst schreven merkten Knut tel en Van der Horst op dat: "In de betere zalen zijn voor de borstweringen der balkons of ga lerijen nimmer echte vlakken toegepast, omdat daartegen de geluidstrillingen te sterk worden teruggekaatst". Aan de foyers, de ingangen en de garderobes werd minder aandacht besteed. Op het laatste moment kwam Knuttels ontwerp voor een stads gehoorzaal in de Breestraat nog in gevaar. Een van de raadsleden vond de plaats voor een gebouw van dergelijke allure niet ge schikt. Naar zijn mening hoorde zo'n gebouw vrij te staan. Hij stelde voor het Gravensteen te slopen en de nieuwe gehoorzaal op de vrijgekomen ruimte op te trekken. Gelukkig beseften an dere raadsleden dat van het Pie terskerkplein op deze manier wel erg weinig zou overblijven en het bewuste raadslid trok zijn voorstel in. Op 24 april 1890 werden de de finitieve plannen ingediend en de bouwkosten werden geraamd op 152.550 gulden. Op 11 juni be gon men met de bouw, die bij zonder snel, al na ongeveer een jaar, werd voltooid. Weerzin Het resultaat was een gebouw in een wat weelderiger neorenais- sancestijl dan we in Nederland zijn gewend, maar die vooral in Duitsland, waar Knuttel de voor beelden had bekeken, veelvuldig werd toegepast. De neorenaissance was in Ne derland vooral tussen 1875 en 1905 zeer populair. Men liet zich hier graag inspireren door oude stadhuizen die in de zeventiende eeuw in de Hollandse renaissan cestijl waren gebouwd. In navol ging hiervan paste men onderde len als zuilen, pilasters en dak lijsten toe. veel tijdgenoten weerzin gewekt. De proporties zouden niet klop pen, het gebouw had een overda dig stijlloze facade en men sprak van een tamelijk pompeus geval. Ook de kolossale hout- en glasvel- den oogstten nogal wat kritiek. Het gebouw werd een voorbeeld van 'ingenieursrenaissance' ge noemd. De publieke opinie werd bo vendien nog negatief beïnvloed door het feit dat de begroting met ruim 25.000 gulden was overschreden. De gemeenteraad stelde een onderzoekscommissie in die tot de conclusie kwam dat dit verlies mede te wijten was aan Knuttel, die inmiddels Rijks bouwmeester was. Uiteindelijk werd hij.persoonlijk voor een be drag van 642 gulden aansprake lijk gesteld. Al in 1893 moest de kapconstructie worden ver sterkt. De Leidse Stadsgehoorzaal mag dan tijdens de bouw en in de eerste jaren erna veel stof heb ben doen opwaaien, het gebouw is altijd het middelpunt geweest en gebleven van het Leidse mu ziekleven. In de laatste tien jaar is de Stadsgehoorzaal stukje bij beetje gerestaureerd. Nog niet zo lang geleden werd een grote op knapbeurt afgerond. In de loop der tijd werden bij voorbeeld de grote zaal en de foyer op de eer ste verdieping in oude luister STADSGEHOORZAAL 'TAMELIJK POMPEUS GEVAL' GENOEMD De bakstenen gevel van de stadsgehoorzaal is rijk georna menteerd en verlevendigd met een zogenaamde middenrisaliet. Dit is het uitspringend midden deel waar de ingang en de loggia op de eerste verdieping zich be vinden. Het wordt bekroond door een fronton met daarin het stadswapen. Er bovenop staat, heel toepasselijk, een lier. Het beeldhouwwerk waarin onder meer muziekattributen zijn ver werkt, is van de hand van de Haagse beeldhouwer Bourgon- jon. Ook het interieur is in neore- naissancestijl. Het gebouw maakt een impo sante indruk, maar juist dit in drukwekkend uiterlijk heeft bij hersteld. Op dit moment is er al leen nog geld voor klein onder houd. En dat terwijl er nog een totaalplan op tafel ligt voor een aantal bouwkundige zaken dat hoognodig moet worden aange pakt. Zo moet de voorgevel wor den gereinigd en moeten de ver zakkingen worden verholpen die een gevolg zijn van de langsrij dende bussen. Tenzij een fonds wordt aange boord of subsidiegelden be schikbaar komen, blijft dit toe komstmuziek. Willen we in de toekomst nog muziek beluiste ren in dit markante gebouw, dan zal er toch een keer moeten wor den ingegrepen. BIANCA VAN DEN BERG De voorgevel van de Stadsge hoorzaal is een goed voorbeeld van MAANDAG 16 JANUARI Leiden Leidse Jazz Marathon met Ka- rel Boehlee en Humphrey Cam- pell. om 21.30 en The Houdine's om 23.30 uur, Waaggebouw. Aal- optreden 'Sandungeros', salsa, 21.30 uur in café The Duke. bijeenkomst Spiritisch genoot schap, Psychosymetrische Sean ce, 20.00 uur. Lage Morsweg 14a. DINSDAG 17 JANUARI Alphen dia-reis per landrover tijdens bijeenkomst Koninklijke Mij. Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Al phen, Ten Harmsenweg 14, aan vang 20.00 uur. thema-avond over "Milieu in en im ons huis', door G. van Nieuw koop van Milieudefensie, aanvang 20.00 uur in De Bron. Leiden voordracht: 'Oosterse wijsheid voor de westerse mens', Theoso fisch Genootschap, aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. Haar- en Schoonheidsfestival op Emilie Knappert Scholenge meenschap. aanvang 19.00 uur, prijsuitreiking om 21.30 uur. informatie-avond in de Sterren wacht, Polderwerkgroep IVN, van 19.45 tot 22.00 uur, (opgeven tus sen 16.30 en-19.30 uur tel: 224405). Leidse Jazz Marathon: Leidsch Studenten Jazz Gezelschap (20.30 uur) en Blue Friends Jazz Band met Ann Vossen (23.30 uur), Waaggebouw, Aalmarkt. optreden Prime Time in The Duker aanvang 21.30 uur. Jazz at the Temple door Philip Paar en Koos Mark Big Band, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum van Oudheden. Leiderdorp start cursus 'Je lekker voelen in je lijf', van 20.00 tot 22.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest activiteiten 10 jaar zwembad Poelmeer: waterspelletjes baby- /peuterzwemmem, van 9.00 tot 12.00 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Alphen finale schaakkampioenschap Leiden informatie/praatavond Borst- voedinggroep Leiden, vanaf 20.00 uur bij Ineke van der Leek, H. Schaftstraat 3 (Stevenshof), in lichtingen tel: 312556/312967. open huis Rijnlands Christelijk Mannenkoor Vox Humana, voor ieder die zou willen zingen in een mannenkoor, aanvang 20.00 uur n de Lokhorstkerk. concert: 'Oude muziek in Oud heden', door Ensemble DelI'Ani- i Eterna, vocale en instrumen tale werken uit de 16e. 17e en 18e i, aanvang 20.15 uur, Taffeh- zaal, Rijksmuseum i i Oudhe- voorstelling: 'De koopman van Amsterdam', door Toneelgroep De Nieuw Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Kaarsen op de tocht', door toneelgroep Spalken. Leiderdorp sport- en spelclub voor kin deren van 8 tot 12 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur, Sjelter (van tevoren opgeven). bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp. Prins Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Oegstgeest 10 jaar zwembad Poelmeer: MBvO-activiteiten voor ouderen, i 10.30 tot 12.00 uur; zwemin- stuif voor de jeugd, van 14.00 tot 16.00 uur. Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar), door Poppentheater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cul tureel Centrum, Marijkestraat. Gezeligheid kende geen tijd zaterdag in de Valkenburgse Terp. De oud-militairen haalden herinneringen op an de meidagen van 1940 in Valkenburg. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8