TAD LEIDEN GmfisBBM' fnspekfre/ 'Er zijn hier op school geen rangen of standen' Wervingsoorlog tussen Leidse scholen dreigt Veel sfeer in De Waag bij start Leidse jazzweek 'Sport en recreatie' krijgt extra ruimte JANvandenBROEK remmenservice s LEIDSCH m DAGBLAD MAAND A'G ANUARI 1989 Schoolgeld bij 'Vrijbergen' bedraagt 24.000 gulden LEIDEN Het instituut drs. R.R. Vrijbergen vier de vorige week het feit dat de school is erkend door het ministerie van onder wijs. Die erkenning bete kent dat de leerlingen van de school, die in een jaar opleidt voor het staatsexa men vwo of havo,recht hebben op studiefinancie ring en op regelingen voor uitstel van de militaire dienstplicht. Het slechte nieuws over het aan de Breestraat gevestigde in stituut is, dat het leerlin genaantal dit schooljaar daalde van 50 naar 30. "Toch blijft er werk voor scholen als de onze", zegt directeuf drs. R.R. Vrijbergen over zijn insti tuut. "Er zijn altijd leerlingen die een grotere zorg nodig hebben". Die extra aandacht krijgen de scholieren van het particuliere instituut want de lessen hebben plaats in groepen van zeven leer lingen. "Daar zit geen onderwijs kundige gedachte achter. Het komt simpel doordat de lokalen in ons gebouw niet meer ruimte bieden dan aan zeven personen", zegt Vrijbergen. Voor die extra aandacht moe ten de leerlingen overigens wel betalen. Een jaar les aan de Bree straat boven de boekenzaken van De Slegte - kost 24.000 gul den. "Als je met de groepsgroot ten werkt die wij hanteren, kom je eigenlijk automatisch op dat bedrag terecht. Het kan dan niet goedkoper" meent Vrijbergen. De directeur van de school be aamt dat het neertellen van dat bedrag niet voor iedereen is weg gelegd. "Toch is het geen elitair gebeuren, er zijn hier geen ran gen of standen. De zoon van prin ses Margriet heeft hier op school gezeten, maar ook de zooh va«i de slager". Vrijbergen wijst erop dat vele ouders onderwijs van pri mair belang vinden voor hun kind. "Er komen hier ook kinde ren van ouders die alle moeite hebben om het schoolgeld te be talen, die moeten er een hypo theek op hun huis voor nemen". Motivatie Voor die 24.000 gulden krijgen de leerlingen een zeer intensieve begeleiding. Na schooltijd ma ken de scholieren onder toezicht van een docent hun huiswerk. "De motivatie van de leerlingen is over het algemeen groot. Er wordt hier dan ook veel harder gewerkt dan op een gewone school. Dat is ook de indruk van de leerlingen. Die zeggen hier in twee weken meer te leren dan op een andere school in een jaar. Dat is ook eigenlijk logisch; we investeren meer tijd aan de leer lingen en schenken hun meer aandacht", aldus Vrijbergen. Van de 50 leerlingen die vorig jaar het instituut bezochten, zijn er bijna 40 voor hun examen ge slaagd. Vrijbergen: "Een veel ho gere score is niet mogelijk. Ik vind het een mooi resultaat. We gaan hier echter zo intensief met de mensen om, dat het iedere keer toch weer een teleurstelling is als iemand het examen niet haalt. Aan de andere kant heb ben de leerlingen die het niet ha len zo'n goede basis gekregen dat ze het diploma het jaar daar op wel halen". De momenteel in Noordwijk woonachtige Vrijbergen die scheikunde studeerde was in dertijd in Leiden begonnen met een huiswerkcursus. Ook toen hij les gaf- als leraar in Haarlem, gaf hij 's middags de huiswerk cursus. "In het les geven op een reguliere school zag ik uiteinde lijk toch geen toekomst; elk jaar dezelfde stof, elk jaar gelardeerd met dezelfde grappen. Dat was geen vervulling van mijn ambi tie". Toen er geen plaats meer was voor hem als schiekundeleraar op de school in Haarlem, besloot hij zijn huiswerkcursus uit te bouwen tot een heuse school. "Ik wist dat daar behoefte aan was, ouders van deelnemers aan de cursussen hadden me herhaalde lijk gevraagd om zoiets te begin nen", zegt Vrijbergen. Het insti tuut groeide snel, in vier jaar tijd steeg het leerlingenaantal van 4 naar 35. De leerlingen komen uit het hele land. Sommigen zijn zelfs op kamers komen wonen om de school aan de Breestraat te kunnen bezoeken. Concurrentie Toch is de belangstelling voor het instituut gedaald. Vrijbergen begroette afgelopen jaar geen 50, maar 30 leerlingen aan de Bree straat. "Er is een grotere concur rentie ontstaan. De normale dag en avondopleidingen zijn ook be gonnen met intensieve cursus sen. Ze zijn gesubsidiëerd, dus daar kunnen wij niet tegenop concurreren. Toch halen ze bij lange na niet ons serviceniveau", meent Vrijbergen. Hij wijst er op dat de achteruitgang in leerlin gen een landelijke trend is die zich ook bij vergelijkbare institu ten in het land heeft ingezet. Drs. R.R. Vrijbergen: "Het is duidelijk dat de leerlingen hier niet tot de besten van de besten behoren. Anders zouden de ouders geen 24.000 gulden hoeven uit te geven". (foto h Met drie andere particuliere scholen gaat Vrijbergen nu sa menwerken. "Wij willen berei ken dat het negatieve idee over het staatsexamen wordt wegge nomen. Bij de mensen bestaat de indruk dat het staatsexamen moeilijk is, omdat er maar wei- nig slagen. Dat het percentage geslaagden laag ligt komt echter oixidat velen zich aanmelden, en slechts weinigen goed zijn voor bereid". De directeur van het instituut aan de Breestraat denkt zijn leer lingen wel goed voor te bereiden op dat staatsexamen. Hij is daar om ook tevreden over het per centage van zijn klanten die het papiertje in de wacht slepen. "Het is immers duidelijk dat de leerlingen hier niet tot de besten van de besten behoren. Anders zouden de ouders geen 24.000 gulden hoeven uit te geven om hun kind dat diploma te laten ha len". LEIDEN - Het kantoor van de dienst sport en recreatie wordt uit gebreid. Het gebouw aan do Sma ragdlaan krijgt er zo'n 60 vierkante meter kantoorruimte bij. In de ex tra ruimte wordt de financiële ad ministratie van de afdeling onder gebracht. Ook komt er extra verga derruimte. De dienst sport en recreatie is on dergebracht in een gebouw naast de 3-Octoberhal aan de Smaragd laan. "Toen we het kantoor betrok ken, wisten we eigenlijk al dat het te klein was. Sinds we deze huis vesting hebben betrokken, zijn er nog twee sport-opbouwwerkers in dienst gekomen. In onze vergader ruimte kunnen redelijkerwijs maar drie mensen. Het is nu helemaal te krap geworden", zegt J. Duives- teijn, het hoofd van de afdeling. De uitbreiding betekent dat de dienst ook een nieuwe ingang krijgt. Die is nu naast de ingang van de sporthal gelegen. De werk zaamheden beginnen dit vooijaar. De financiering wordt gedeeltelijk geregeld via het ministerie van so ciale zaken; het is een project waar jeugdige werklozen ervaring kun nen opdoen. CBR-gebouw Naast de 3-Octoberhal wordt bin nenkort begonnen met de bouw van het kantoor voor het Centraal Bureau Rijbewijzen (CBR). Het CBR gaat vanaf de Smaragdlaan de rijexamens houden. In het gebouw worden de theorie-examens afge nomen. De rijexamens hebben nu nog vanaf Hotel Het Witte Huis in Oegstgeest plaats, de theorie-exa mens in een kantoor aan het Schut tersveld. Het gebouw komt eveneens bin nen de hekken van de sporthal. "Het was niet zinvol om het ge bouw op het parkeerterrein neer te zetten. Dat zou parkeerruimte kos ten en die heeft het CBR juist zo hard nodig", zegt Duivesteijn. Het hoofd van de dienst sport en recreatie denkt niet dat de situatie 'Gemeente houdt zich niet aan afspraken' LEIDEN - Een wervingsoorlog tussen middelbare scholen is niet ondenkbaar. Dit stellen directeu ren van vijf Leidse middelbare scholen. Zij zeggen dat de gemeen te Leiden zich niet aan een over eenkomst houdt, die drie jaar gele den door alle scholen uit de Leidse regio is ondertekend. In deze over eenkomst werden regels vastge legd over de wervingsactiviteiten van scholen in Leiden. De rectoren van het Agnes Colle ge, Bonaventuracollege, Pieter Groen College, Chr. Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft en De Vliet- schans zijn dan ook boos op de ge meente Leiden, die de afspraak volgens hen op grove wijze ge schonden heeft. In december van het vorig jaar stuurde de gemeente een huis-aan-huis brief in de Ste venshof rond met informatie over de openbare scholengemeenschap Rembrandt. De overeenkomst van de kring van rectoren van scholen met een mavo-, havo- en vwo-afdeling, moet juist voorkomen dat scholen onnodig veel geld steken in marke ting-, reclame- en adviesbureaus om leerlingen te werven. Dit kost tienduizenden guldens, waarvan volgens de directeuren het uitein delijke resultaat nihil is. Als alle scholen op grote schaal gaan werven, komt er geen leerling extra op de scholen, maar zijn de scholen wel grote bedragen kwijt. Dit geld, zo stellen de directeuren in een advertentie die binnenkort in deze krant staat, wordt onttrok ken aan het eigenlijke onderwijs. Dat is volgens de vijf directeuren een slechte zaak. Dat de gemeente Leiden de af spraak geschonden heeft, noemt directeur Th.A. Pleij van het Bona- venturacolege 'onrustbarend'. In andere delen van het land zijn vol gens hem genoeg voorbeelden te noemen van scholen die in een wervingsoorlog met elkaar zijn ge- ADVERTENTIE ORIGINELE REM DELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST wikkeld en daaraan enkele tiendui zenden guldens per jaar spende- Scholen hebben sinds een aantal jaren te kampen met teruglopende leerlingaantallen. Hierdoor komt vaak het voortbestaan van de school in gevaar of moeten soms docenten ontslagen worden. Om dit te voorkomen, doen middelbare scholen veel moeite om voldoende nieuwe leerlingen voor de brugklas te werven. De Leidse scholen onderwierpen zich vrijwillig aan de regels die bij voorbeeld stelde dat wervingsacti viteiten beperkt moet blijven tot het maken van één voorlichtings brochure, het houden van een voorlichtingsavond voor ouders en een kennismakingsbijeenkomst voor leerlingen. Zo mochten de voorlichtingsbijeenkomsten alleen in een zakelijk opgestelde adver tentie worden aangekondigd. Tot voor kort werkte de afspraak goed, aldus Pleij, die optreedt als woordvoerder van de vijf scholen. Wel waren er eens interpretatiever schillen, zonder dat die overigens tot grote problemen leidden. De handelswijze van de gemeente door een huis-aan-huis brief te stu ren gaat volgens Pleij echter dwars tegen alle afspraken en doelstellin gen in. De vijf scholen hebben ove rigens aangekondigd zich wel aan de gemaakte afspraken te houden. Dat de gemeente bij het verzen den van de brieven gebruik heeft gemaakt van gegevens uit de de burgerlijke stand, vinden de recto ren oneerlijke concurrentie. "Als bijzondere scholen bij de gemeente zouden vragen om adressen, dan wordt dat geweigerd", aldus Pleij. Saxofonist Hans Dulfer midden) kreeg later op de avond versterking v de stemming voor de Leidse jazzweek begon er goed in te komen. LEIDEN - Wethouder Tesselaar opende gisteravond in De Waag de vierde jazzmarathon en daarmee de Leidse Jazzweek 1989 met een verplicht nummer: aan de spon sors en organisatoren werd een kroes met bier uitgereikt. Het fes tijn kwam daarmee aarzelend op gang, want de heren stonden niet te dringen om voor het voetlicht het niet al te professioneel getapte biertje te nuttigen. Het applaus na afloop van deze openingsceremo nie klonk dan ook enigszins opge- Politie nacht op zoek naar twee kinderen LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht de hele Merenwijk uitge kamd op zoek naar twee vermiste kinderen. De oppas was om half twee gaan slapen. Toen de moeder van het tweetal omstreeks half vier thuis kwam lagen haar kinderen, een dochtertje van 6 en een zoontje van 10 jaar oud, niet de slapen op hun matrassen in de hal van de wo ning aan de Milanenhorst. De ge waarschuwde politie is op zoek ge gaan bij familieleden en heeft ver volgens de hele Merenwijk uitge kamd. Omstreeks half zes vanochtend troffen agenten de kinderen aan, lopend op weg naar huis. Het twee tal bleek aan de wandel te zijn ge gaan toen ze wakker waren gewor den en hun moeder niet aantroffen. De kinderen hadden by een buur man aangebeld die hen in huis had genomen. lucht en dat waren ook de deelne mers in dit rollensel overduidelijk. De 'neon-romanticus', schrijver, dichter, maar vooral entertainer en jazzliefhebber Jules Deelder had vervolgens de taak om de sfeer rijp te maken voor jazzmuziek. De zwartgelokte en voor de gelegen heid zwartgehandschoende Deel der las daartoe een stuk uit eigen werk en kreeg daarmee de eerste lachers op de hand. Hij verhaalde over het feit dat een jaar of wat ge leden de drogisterijen in Rotter dam goede zaken deden met een hoestmiddel. Dat had als prettige bijkomstigheid dat het een geest verruimende bijwerking had, mits je er maar twintig tabletten tegelijk van nam. Deelder had al snel met deze patente eigenschap kennis ge maakt en was er zelfs na één dag al de verplichte diensttijd mee uitge komen. "S 5 in het kwadraat". Helaas werd het middel al snel verboden en de liefhebbers moes ten dus naar België uitwijken, waar het nog vrij verkrijgbaar was. Wat dit met jazz te maken had? Welnu Deelder en kornuiten waren na verorbering van een voldoende do sis in een Antwerpse jazzclub be land en hadden zich daar als het 'Free Jazz Trio' gepresenteerd. De kunst van het musiceren nauwe lijks machtig, had het gezelschap daar - dankzij het hoestmiddel - de sterren van de hemel gespeeld. En daarmee opende Deelder 'ten tweede male' de jazzmarathon en was het toneel vervolgens vrij voor de 'nestor' van de saxofonisten Hans Dulfer met zijn gezelschap. Dulfer en compaan Boris van der Lek speelden dat het een lieve lust was en zo kwam de stemming er toch nog in. De temperatuur in De Waag steeg naar voor dit soort gele genheden prettige hoogten. Later op de avond kwam dochter Candy Dulfer eveneens opdraven en toen kon de avond al niet meer stuk: in een overvolle Waag swingde het de pan uit. En menig jazzliefhebber werd letterlijk en figuurlijk opge warmd om ook de rest van deze jazzweek in de Waag of in een van de vele Leidse cafés van dit inmid dels traditie geworden evenement te gaan genieten. rond de sporthal te krap wordt, nu èn sport en recreatie wordt uitge breid èn voor het CBR wordt ge bouwd. "Er blijft voldoende ruimte over voor bedienend verkeer en voor ambulances", aldus Duives teijn. De bouw van het CBR-kantoor gaat 570.000 gulden kosten. De ge meente wordt de eigenaar van het gebouw, terwijl het CBR gaat hu ren. Voorlopig is er een huurperio- de van vijfjaar afgesproken met de mogelijkheid de overeenkomst nog eens vijfjaar te verlengen. Het gebouw krijgt verplaatsbare wan den, zodat het na het einde van de huurperiode eventueel aan een an dere instantie kan worden ver huurd. Duivesteijn verwacht niet dat er parkeeroverlast onstaat door de komst van het CBR. "Er worden per uur tien examens afgenomen. Dat betekent dat er circa twintig auto's aanwezig zullen zijn". Alleen op zaterdag voorziet Duivesteijn problemen. "Een enkele keer wor den er ook op zaterdag examens af genomen. Voor de vrachtwagen examens gaat het CBR de parkeer^ terreinen van de voetbalvelden ge bruiken. Die zijn op zaterdag ech ter afgeladen vol". 'Is treinongeluk als in Boxtel ook in Leiden mogelijk?' LEIDEN - De Socialistiese Partij heeft naar aanleiding van het treinongeluk in de Brabant se gemeente Boxtel vragen ge steld aan het college van B en W over het goederenvervoer in Leiden. Door het ongeluk is volgens het SP-raadslid Vergeer onge rustheid onstaan over de risi co's van transporten van che mische stoffen over het spoor. Hij vraagt in een brief of het aan het college bekend is welke en hoeveel stoffen en materialen per spoor door Leiden worden vervoerd en of politie en brand weer hiervan op de hoogte zijn. Ook vraagt hij of er overleg is met de NS over eventueel ver voer per spoor door Leiden van gevaarlijke of risicovolle stof fen en wat daarvan de inhoud is. Mocht een dergelijk overleg er niet zijn, dan vraagt de SP in zijn brief of het college dit uit veiligheidsoogpunt niet nuttig en noodzakelijk acht. Tenslotte is de vraag aan het college of bij het geldende ram penplan ook rekening is gehou den met de eventuele risico's van goederenvervoer per spoor door Leiden. Politie vindt vuurwapens bij huiszoeking LEIDEN - Bij een huiszoeking, vrijdag en zaterdag, in een woning aan de Antillenstraat heeft de poli tie een aantal vuurwapens gevon den, waarvan één afgelopen don derdag vermoedelijk is gebruikt bij de overval op het postagentschap aan de Haven. In de woning heeft de politie ook een deel van de buit teruggevonden, zo'n 1500 gulden, en een hoeveelheid verdovende middelen. Bij de overval werd een bedrag van ruim 3000 gulden buit gemaakt. De bewoner van het pand, een 49-jarige Leidenaar, is de vader van de twee verdachten die afgelopen week werden aangehouden in ver band met de overval. De 19-jarige Leiderdorper die na de overval werd opgepakt, is ondervraagd over zijn mogelijke betrokkenheid en daarna weer vrijgelaten. Hy blijkt niets met de zaak te maken te hebben. Leidse vrouw trekt aanklacht in LEIDEN - Een 28-jarige Leidse vrouw die de politie had verteld za terdagavond te zijn verkracht in de Kooilaan, heeft haar aanklacht weer ingetrokken. De vrouw werd zaterdag door twee agenten aange troffen met verwondingen aan hoofd en handen. Zij zou de ver wondingen hebben opgelopen door zich te verweren tegen haar verkrachter. De dader zou er daar na op de bromfiets van de vrouw vandoor zyn gegaan. Volgens de politie verkeerde de vrouw onder invloed van verdovende middelen en heeft zij vandaag haar verhaal ingetrokken. Wat er precies ge beurd is, weet de politie niet en wil de vrouw ook niet vertellen. LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913OB geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. J STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7