Roemenië bederft stemming in Wenen Lange tenen Mobutu bepalend voor relatie België-Zaïre Afspraken mensenrechten en ontwapening Britten roepen Israël op houding te herzien MAANDAG 16 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WENEN (Rtr/DPA) - Onderhandelaars van 35 landen hebben gisteren overeenstemming bereikt over het slotdocument van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Het pakket met onder meer afspraken over mensenrechten en nieuwe ontwapeningsonderhandelingen werd door diplomaten bejubeld als een mijlpaal in de Oost-West betrekkingen, hoewel de delegaties van de Oostbloklanden ook te kennen ga ven ontevreden te zijn met het feit dat er niets veranderd is aan de beperkingen die het Westen hanteert voor export van geavanceerde technologie naar de Warschaupactlanden. MOSKOU (AP) - Het Sovjet-pers- bureau Tass heeft gisteren zijn ex cuses aangeboden voor het verzon nen verhaal van een 50-jarige Ar meniër, die onlangs verklaarde dat hij met vijf lotgenoten 35 dagen na de aardbeving was gered uit de kel der van een ingestort flatgebouw. „Wij waren de eersten die het verhaal brachten en vandaag wil len wij daarvoor onze verontschul digingen aanbieden," schreven de twee betrokken verslaggevers van het nieuwsagentschap. Het is de eerste keer in de recente historie, dat het staatspersbureau tot een openlijke rectificatie overgaat. Tass gaat er nog altijd prat op dat het degelijke en feitelijke journalis tiek bedrijft, die ver verwijderd is van de naar zijn oordeel vaak over dreven sensatiejournalistiek van de nieuwsmedia in het Westen. De voormalige hoofdredacteur Sergei Losev onderstreepte dat nog eens in een boek onder de titel „Tass geeft u de ware feiten". De communistische partijkrant Pravda, die het wonderbaarlijke Excuses Tass voor verzonnen reddingsverhaal reddingsverhaal ook prominent in zijn kolommen bracht, schreef in zijn rechtzetting dat de melding van Tass klakkeloos was overgeno men „omdat we allemaal geloven in goed nieuws en willen dat het aantal geredden groeit". De zuster van de 50-jarige elek- triciën Aikaz Akopjan uit Lenina- kan bekende dat het verhaal was verzonnen om haar broer opgeno men te krijgen in een goed zieken huis in Jerevan. Akopjan, die mo menteel in een ziekenhuis in die stad wordt verpleegd, is de grote belangstelling van binnen- en bui tenlandse media intussen wel spuugzat en heeft gedreigd uit het raam van zijn ziekenhuiskamer te springen als hij door de pers niet verder met rust wordt gelaten. Zijn artsen omschreven dat dreigement als „zeer reëel", aldus Tass. Een on derzoek heeft echter uitgewezen dat de 50-jarige elektriciën geeste lijk volkomen in orde is. Volgens de doktoren haalt hij wel een aantal zaken door elkaar, maar dit zou verklaard kunnen worden door de labiele toestand waarin hij zich be vindt. Tass meldde al eerder dat geen spoor van bewijs was gevonden voor het verhaal van de man uit Le- ninakan. die zei met vijf anderen 35 dagen in een kelder te hebben ge zeten van een ingestort gebouw van negen verdiepingen. Zij zou den zich in leven hebben gehouden met daar opgeslagen voedsel in weckpotten. In een spoedbericht onder de kop „Men ziet altijd uit naar wonderen" meldde Tass vrij dag dat elk spoor van de vijf andere overlevenden ontbrak evenals van de redders en enige andere per soon die de redding zouden kun nen bevestigen. Het slotdocument is het resultaat van 27 maanden taaie onderhande lingen. Het omvat onder meer af- Treinbotsing in Bangladesh: zeker 150 doden SINGAPORE (GPD) - Zeker 150 mensen zijn gisteren om het leven gekomen en tenminste duizenden anderen gewond toen twee overvolle sneltreinen frontaal op elkaar inreden even buiten Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. De treinramp, de ergste in de geschiedenis van het land, deed zich voor bij de industriestad Tongi, ten noorden van Dhaka. De twee locomotieven en vier wagons werden door de kracht van de botsing uit de rails ge slingerd en volkomen vernie tigd. De oorzaak van de bots- ting is nog onduidelijk, maar volgens spoorwegfunctionaris sen is het ongeluk veroorzaakt door een defect aan de seinlich ten. De regering heeft een on derzoek gelast. De meeste passagiers waren pelgrims op weg naar een reli gieus islamitisch feest in Tongi, waaraan honderdduizenden moslims uit alle delen van de. wereld deelnemen. Een van de sneltreinen ver voerde 1200 passagiers. Het aantal doden zal waarschijnlijk hoger liggen. Ooggetuigen za gen dat families uit naburige dorpen de lichamen van hun verwanten meenamen. Van de 350 gewonden zijn er 150 in zie kenhuizen opgenomen. Velen zijn er ernstig aan toe. De Ben- galese regering heeft voor van daag een nationale rouwdag aangekondigd. Levenslang leiders Action Directe PARIJS (Rtr/AFP) - Vier leiders van de Franse extreem-linkse stadsguerrillagroep Action Directe zijn zaterdag tot levenslange ge vangenisstraffen veroordeeld we gens de moord op de directeur van de autofabriek Renault Georges Besse in 1986. Het hof zei dat alle vier een gevangenisstraf van mini maal 18 jaar moeten uitzitten. Nathalie Menigon en Joelle Au- bron werden schuldig bevonden aan het doodschieten van de 58-ja- rige industrieel voor zijn woning in Parijs. Jean-Marc Rouillan en Ge orges Cipriani werden veroordeeld voor hun rol als medeplichtige. De uitspraak komt overeen met de eis van de aanklager. Overleg Kampuchea China heeft bevestigd dat een hoge Vietnamese functionaris in Peking is voor ,privé-overleg' over de oor log in Kampuchea. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte be kend dat de Vietnamese ondermi nister Dinh Nho Liem zaterdag was aangekomen voor overleg met zijn Chinese ambtgenoot Liu Shu- qing. Het ministerie zei niet hoe lang Liem zal blijven en of er ook nog over andere geschilpunten dan Cambodja zal worden gesproken. CIA-agent In Costa Rica is eind vorige week de Amerikaanse grootgrondbezit ter John Huil gearresteerd. Hull is dit weekeinde officieel beschul digd van 'vijandigheden' tegen de Costaricaanse staat. Hij wordt on der meer verdacht van spionage- activiteiten voor de Amerikaanse Inlichtingendienst CIA en kontak ten met de Colombiaanse drugsmafia. Nog kort geleden had Huil trots verklaard nauw bevriend te zijn met George Bush, over een paar dagen de nieuwe president van de Verenigde Staten. Afghanistan Een woordvoerder van het Pakis taanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren op een pers conferentie verklaard dat de Sov jetunie is begonnen met de laatste fase van de terugtrekking van de Sovjettroepen uit Afghanistan. Al le Sovjetsoldaten zullen voor 15 fe bruari, de datum die daarvoor was overeengekomen in de akkoorden van Genève over Afghanistan, dat land verlaten hebben. spraken over de vrijheid om te rei zen, de vrijheid van godsdienst en de persvrijheid. Sovjet-afgevaar digde Joeri Kasjlev noemde de af spraak om een grens te stellen aan de tijd die overheden mogen ne men voor het verlenen van uitreis visa, „een van de belangrijkste doorbraken op dit gebied." De opperbeste stemming in We nen gisteren werd bedorven door Roemenië, het land dat jarenlang zo welwillend werd bekeken om zijn pro-westerse politiek maar dat sinds enkele maanden bij voorma lig bondgenoot Washington geen goed meer kan doen en regelmatig wordt aangevallen wegens schen dingen van de mensenrechten. Roemenië had op de CVSE op het laatste moment nog gepro beerd medestanders te krijgen voor veranderingen in 17 mensen- rechten-artikelen in het slotdocu ment, maar die poging strandde. De Roemeense delegatie verklaar de gisteren wel in principe met het slotdocument akkoord te gaan, maar zich niet verplicht te voelen afspraken na te leven „waarmee Roemenië niet instemt of die het onvoldoende acht." Roemenië acht verscheidene punten in het slotdo cument strijdig met de Helsinki- - akkoorden. Het Amerikaanse delegatielid Zimmermann noemde deze verkla ring „onwettig" en „absurd" en hij dreigde dat Roemenië „een prijs zal betalen in zijn betrekkingen met andere landen" als men de af spraken niet nakomt. De laatste horde om tot overeen stemming over het slotdocument te komen, werd genomen toen Griekenland en Turkije hun me ningsverschillen in de koelkast zet ten over de vraag of bij de ontwape ningsonderhandelingen ook de Turkse havenstad Mersin moet worden betrokken. Vanuit Mersin lanceerden de Turken in 1974 hun invasie van Cyprus. Ankara en Athene werden het eens deze kwestie uit te stellen tot de onder handelingen in maart beginnen. Het slotdocument moet formeel nog worden ondertekend door de ministers van buitenlandse zaken van de 35 deelnemende landen. Een van de opmerkelijkste winst punten voor de Sovjetunie is wel dat in het slotdocument is vastge legd dat de eerste vervolgconferen tie over de mensenrechten in Mos kou zal worden gehouden, een idee dat aanvankelijk bij veel westerse landen op verzet stuitte. De delega ties van de communistische landen verklaarden ook blij te zijn met de komende milieuconferentie in So fia en een symposium over cultuur in hetPoolse Krakow. Sinds 1975 is maar één CVSE-bijeenkomst in een communistische staat gehou den. Uganda vraagt om uitlevering Amin KAMPALA (Rtr/DPA) Uganda is van plan de diplomatieke druk op Zaïre te verhogen om de uitleve ring van de voormalige dictator Idi Amin te bewerkstelligen. De presi dent van Uganda Museveni heeft gezegd dat hij ondanks juridische hindernissen - Uganda en Zaïre hebben geen uitleveringsverdrag - Zaïre opnieuw zal vragen om de uitlevering van Amin. De regering in Kampala wil de verbannen leider ondervragen over schendingen van de mensen rechten en moorden waarvoor hij verantwoordelijk is. Tijdens zijn. achtjarig bewind vanaf 1971 kwa men naar schatting honderddui zenden Ugandezen bij massamoor den om het leven. Getuigen heb ben tegenover een regeringscom missie verklaard dat Amin per soonlijk betrokken was bij de moord op de Anglicaanse aartsbis schop Luwum in 1977 en vele mas sa-executies. Onderzoek bom jumbojet richt zich op bagage van VS-militair LONDEN (AP) - Bij het onderzoek rond de vliegramp met de Ameri kaanse jumbojet die op 21 decem ber op het Schotse dorp Lockerbie neerstortte wordt de mogelijkheid bekeken, dat een Amerikaanse mi litair in zijn bagage onbewust een bom aan boord heeft gebracht. Volgens de Sunday Express wordt deze mogelijkheid nagetrok ken, omdat een aantal Amerikaan se militairen tegen betaling gere geld pakketjes diamanten op deze vlucht meenam naar New York. Bij de fatale vlucht 103 van de PanAm- Boeing 747 zaten waarschijnlijk in een van die pakketjes Semtex-ex- plosieven, aldus de krant. Die krachtige, kneedbare explosieven worden gefabriceerd in Tsjechos- lowakije en-zijn de laatste jaren bij terroristen erg in zwang, omdat zij met elektronische apparatuur vrij wel niet zijn op te sporen. Volgens een voormalige hoge of ficier van de Israëlische inlichtin gendienst Mossad is de Palestijnse groep van Abu Ibrahim verant woordelijk voor het opblazen van de PanAm-Jumbo. Dat schrijft de Schotse krant The Sunday Times. Ex-Mossad officier Rafael Eitan zei in de krant dat hij er niet aan twijfelde dat de aanslag het werk wa^ van Ibrahims groep 'De 15e mei', die in de Iraakse hoofdstad Baghdad is gevestigd. Eitan zei dat de bom daar was gefabriceerd en mogelijk aan boord van de Boeing 747 is gebracht door een onweten de medeplichtige. Volgens Eitan heeft 'De 15e Mei' ook kantoren in Syrië en Libië. „De groep staat onder leiding van Abu Ibrahim, een gediplomeerd inge nieur. De Iraakse inlichtingen dienst verschaft de groep geld en werkruimte". Tegenover PLO De Praagse oproerpolitie jaagt met waterkanonnen deelnemers a BUDAPEST (GPD) - De Tsjechi sche politie heeft gisteren in het centrum van Praag met waterka nonnen, honden en de wapenstok verhinderd dat enkele duizenden mensen zouden demonstreren ter nagedachtenis van de zelfverbran ding van de student Jan Palach. Volgens oppositionele zegslieden zijn tientallen arrestaties verricht, er zijn zelfs meldingen van tegen de honderd arrestaties. De politie trad zeer hard op. Niet alleen demonstranten werden in zijstraten omsingeld, geslagen en gearresteerd, ook toeschouwers moesten het ontgelden, evenals een Westduitse tv-ploeg. De be langrijkste pleinen en toegangswe gen naar het centrale Wenzeslas- plein waren hermetisch afgegren deld. Jan Palach stak zich twintig jaar geleden op datzelfde plein in brand uit protest tegen de Warschau Pact-invasie en de apathische hou ding van zijn medeburgers in de maanden daarna. Vijf organisaties, waaronder de mensenrechtbewe- ging Charta '77, kregen geen toe stemming om deze dramatische ge beurtenis te herdenken, maar be sloten toch de straat op te gaan. Begin vorige week werd het or- Politie Praag liakt in op demonstranten ganisatiecomite opgeschrikt door een anonieme brief van een 'comité voor collectieve zelfverbranding', waarin werd aangekondigd dat ie mand tijdens de demonstratie Jan Palachs voorbeeld zou volgen. Tot zelfverbranding kwam het gisteren niet, maar volgens Charta-woord- voerder Milos Hajek namen de au toriteiten deze aankondiging wel serieus, hoewel in de media Charta van 'provocatie' en 'een publici teitsstunt' werd beschuldigd. Een aanwijzing daarvoor was, volgens Hajek, de publicatie in het partij dagblad Rude Pravo van zaterdag van vier ingezonden brieven over de demonstratie. Een ervan >vas af komstig van prof. Milan Machovec, ondertekenaar van Charta en in '69 hoogleraar van Charta. Machovec deed een dramatische oproep aan 'studenten' om Palachs voorbeeld niet te volgen. Het was voor het eerst dat de Rude Pravo een brief van een Charta-ondertekenaar af drukte. Het Tsjechische tv-journaal toonde gisteravond wel beelden van de demonstratie, maar mep pende politie-agenten waren op het scherm niet te zien. Wel waren er close ups van demonstranten, on der wie enkele punks en een paar mensen met Amerikaanse leger- jacks aan, die kennelijk moesten aantonen dat 'het grauw' bezit van de straat wilde nemen. Tijdens een verboden demon stratie van enkele honderden men sen in het Oostduitse Leipzig zijn gisteren minstens 80 betogers door de politie opgepakt. De ongeveer 500 demonstranten betoogden voor meer vrijheid van meningsui ting, persvrijheid en de vrijheid van vereniging en vergadering, al dus kerkelijke bronnen in de DDR. Gisteren werd in de DDR de moord herdacht op de communis ten Rosa Luxemburg en Karl Lieb- knecht in 1918, in de revolutionaire maanden na het einde van de Eer ste Wereldoorlog. In pamfletten van de demonstranten werd ge zegd dat de herdenking aanleiding zou moeten zijn voor „actie om on ze socialistische staat verder te de mocratiseren." Wijsmuller probeert zwalkende ertstanker van ondergang te redden LONDEN (GPD) - Het bergings bedrijf van Wijsmuller uit IJmui- den zal proberen om in de zware stormzeeën van de Atlantische oce- i de 42.000 ton metende ertstan ker 'Yarrawonga' van de onder gang te redden en naar de dichtst bijzijnde haven te slepen. Op basis van 'no cure, no pay' is met de eige naren van de in Cyprus geregi streerde tanker een contract geslo ten. En alle ogen zijn nu gericht op de sterke sleepboot 'Typhoon' en haar bemanning, die vanaf de Spaanse kust naar de tanker is ge varen, die zo'n 200 mijl ten westen van Ierland met grote gaten in haar flanken stuurloos ronddrijft. De schade is het gevolg van een zware storm, die met orkaankracht de Yarrawonga teisterde en vat op haar kreeg toen er defecten ont stonden in de machinekamer. Wan hopig probeerde de bemanning van de in ballast varende tanker de defecten te repareren, maar toen de huizenhoge golven gaten sloegen in de flanken van het schip en de Yarrawonga slagzij begon te ma ken, besloot de Westduitse kapi tein Claus Petersen het schip te verlaten en zond hij SOS-signalen uit. Dat werd het begin van een spectaculaire reddingsoperatie, waarbij twee reusachtige helikop ters van de Amerikaanse lucht macht werden ingezet om de kapi tein, zijn vrouw en de bemanning van 30 Filipijnen van boord te ha len. Nimmer te voren zijn deze heli kopters, afkomstig van een Engel se en IJslandse basis, Atlantische Oceaan gevlogen aan een reddingsactie deel te ne men. En er moesten Hercules-tank ervliegtuigen aan te pas komen om de helikopters op weg naar het on fortuinlijke schip in de lucht van nieuwe brandstof te voorzien. Na dat men erin slaagde om vier red dingsspecialisten op het dek van de zwaar slingerende Yarrawonga te plaatsen, konden de opvaren den, de een na de ander, worden opgetakeld. JERUZALEM/TEL AVIV (DPA/Rtr/AP) - De EG-lidstaten Spanje en Groot-Brittannië heb ben dit weekeinde hun inspannin gen verhoogd om een ontspanning in het Midden-Oosten-conflict dichter bij te brengen. Zo heeft de Britse regering zaterdag Israël op geroepen zijn houding tegenover de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO te herzien en peilde de Spaanse minister voor buitenland se zaken Ordonez, als voorzitter van de EG, in Israël de mogelijk heid voor een Midden-Oosten-con- ferentie. De Oostenrijkse bondskanselier Vranitzky sprak gisteren na een vijfdaags bezoek aan Egypte in Cairo van „veelbelovende aanzet ten" voor vooruitgang in het Mid den-Oosten. De Britse onderminis ter van buitenlandse zaken Walde- grave verklaarde vrijdagavond na een drie uur durend onderhoud met PLO-leider Arafat dat „indien zij (Israël) niet veranderen, zij zul len achterblijven". Het was voor het eerst dat een lid van de regering in Londen Arafat ontmoette. Waldegrave sprak over een „historische gebeurtenis". De Britse regering heeft, net als He meeste andere Europese landen van de EG, het niveau van overleg met de PLO verhoogd nadat Arafat het bestaansrecht van Israël erken de en het terrorisme afzwoer. Op een gezamelijke persconferentie met Arafat zei de Britse bewinds man: „Wij zijn het nu eens over de soort conferentie waar wij naar moeten streven, wat nu nodig is is een antwoord van Israël." De Israëlische premier Shamir heeft gisteren in een gesprek met de Spaanse minister van buiten landse zaken Ordonez herhaald dat de beide supermachten en de Vere nigde Naties betrokken kunnen worden bij het organiseren van een internationale vredesconferentie voor het Midden-Oosten, maar op nieuw benadrukt dat zij geen rol in de onderhandelingen mogen spe len. Shamir is altijd bang geweest dat een internationale vredesconferen tie zou leiden tot ongewenste ver plichtingen voor Israël. Daarom wil hij ook dat de VS, de Sovjetunie en de VN slechts een begeleidende rol spelen. Terwijl Ordonez, als vertegen woordiger voor de EG, in Israel was om zich te oriënteren op de si tuatie, eiste het geweld in de bezet te gebieden opnieuw vier levens. Twee jongens, 18 en 17 jaar, en twee meisjes, 12 en 14 jaar oud, stierven aan de gevolgen van schotwonden die ze eerder hadden opgelopen. Vanmorgen kwam daar een nieuw slachtoffer bij toen Is raëlische soldaten by een treffen in de stad Hebron op de Westoever een 17-jarige Palestijn doodscho ten. Eveneens gisteren sprak een 11 leden sterke delegatie van de Raad van Europa met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Arens over een door Europa geor ganiseerde ontmoeting tussen Is raëlische en Arabische parlemen tariërs. Een dergelijke conferentie zou in mei of juni moeten plaats hebben in Straatsburg, en afge vaardigden van Israël, de PLO, Arabische en Europese landen en van de supermachten zouden er aan moeten deelnemen. Arens zei de delegatie dat de PLO geen partner is voor vrede en zei dat ontmoetingen tussen de PLO en Europese regeringen „het radikalisme en het geweld vergro ten". BRUSSEL - Het is maar goed dat België en Zaïre geen buren zijn, an ders zouden de laatste dagen waar schijnlijk de wederzijdse troepen in staat van paraatheid zijn ge bracht. Nu vechten het vroegere Congo en de voormalige koloniale overheerser alleen een diplomatie ke oorlog uit. door Hans de Bruijn Elke dag wordt er in die oorlog wel slag geleverd, erl het voorbije weekeinde was daarop geen uit zondering. Vrijdagavond kondigde het regime van president Mobutu aan dat het vriendschapsverdrag uit 1960 en het samenwerkingsak koord uit 1976 eenzijdig zou wor den opgezegd. Bovendien werd aangekondigd dat Zaïre de koperexport naar Bel gië zal stopzetten (het is een van de grootste koperproducenten ter we reld) en dat het land ook zal stop pen met de afbetaling van de 40 mjljard frank (2,1 miljard gulden) schuld die het nog bij België heeft uitstaan. Zaterdag stuurde de Belgische regering een protestboodschap naar Kinsjasa, waarin stappen te gen Zaïre werden aangekondigd. Waarop de Zaïrese minister van verkeer gisteren weer bekend maakte dat zijn land van plan is de luchtvaartovereenkomst met Bel gië op te zeggen zodat de Sabena niet meer op Zaïre mag vliegen. Vorige week besloot Zaïre een zijdig om het aantal vluchten tus sen beide landen te halveren. Vol gens België schendt het zo contrac tuele afspraken en het kabinet- Martens beraadt zich op juridische maatregelen. Mobutu op zijn beurt wil de ruzie voor het Internationaal Gerechtshof brengen. Een Belgisch schip met een par tij jassen voor het Zaïrese leger en medicijnen aan boord werd de toe gang geweigerd. Zaïre wil de spul len winterjassen voor een leger eenheid op de koude hoogvlakten van Sjaba niet meer hebben. „Uit eergevoel, trots en waardig heid", werd door het nationale persbureau AZAP gezegd. Alleen de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen zijn nog intact, maar het is de vraag voor hoe lang nog. Vorige week ging al het gerucht dat de Belgi sche regering van plan was ambas sadeur Andre Onckelincx in elk ge val voor overleg terug te roepen, maar hij blijft voorlopig op zyn post. De Belgen proberen op alle mo gelijke manieren de dialoog met het dictatoriale bewind van Mo butu op gang te houden. Zo bestaat het plan om in april een grote con ferentie over de wederzijdse rela ties te houden, maar of het ooit zo ver zal komen wordt in Brussel steeds meer betwijfeld. Het conflict barstte drie maan den geleden los, toen België niet bereid bleek de oude kolonie de paar miljard aan schuld kwijt te schelden. Een serie verhalen in Belgische kranten over het enorme prive-vermogen van Mobutu dat ongeveer even hoog zou zijn als de hele staatsschuld waren olie op het vuur. Mobutu voelde zich beledigd en droeg alle 13000 Zaïresen alsmede de Zaïrese ondernemingen in Bel gië op het land te verlaten. De meeste Zaïresen deden alsof hun neus bloedde, maar wel werden de kantoren van onder meer Air Zaïre naar Luxemburg en Parijs overge plaatst. Het Zaïrese bewind verklaarde dat aan de 'geprivilegieerde' relatie met België een eind was gekomen. België wordt voortaan behandeld als elk ander land. Op het speciale congres van Mobutus partij, de MPR, werden deze stappen de af gelopen week nog eens extra bena drukt. vorige week spraken bei de regeringen een bestand af, maar dat werd door de besluiten van het MPR-congres in feite weer onge daan gemaakt. België is boos over het halveren van de vliegverbin dingen, omdat daardoor de duizen den Belgen in Zaïre gedwongen worden om alleen nog bij Air Zaïre te boeken. Wat met de Belgen in Zaïre gaat gebeuren is nog onbekend. Mo butu heeft bij herhaling verzekerd dat hen niets zal gebeuren. Het stoppen van de koperexport kan verstrekkende gevolgen hebben voor de vele Belgische bedrijven die bij de winning en verwerking daarvan betrokken zijn. Maar de grootste schok zal uit gaan van het niet meer terugbeta len van de Zaïrese schuld. België heeft inmiddels besloten om alleen de lopende ontwikkelingspro- jekten af te maken en geen nieuwe meer te beginnen. Het verwerpt al le eisen van Mobutu over de aflos sing van de schuld. België heeft zich bereid ver klaard om in april met Mobutu over de onderlinge relatie te onder handelen, maar volgens premier Martens alleen als België dan niet „als beschuldigde in de beklaag denbank" komt te zitten. Volgens minister Tindemans (buitenlandse zaken) „zijn de bruggen nog niet opgeblazen". België wenst echter niet te tor nen aan gesloten contracten. Het niet-terugbetalen van de schulden en de maatregelen tegen de Sabena zullen volgens Martens de geloof waardigheid van Zaïre in de wereld aantasten en andere landen en in vesteerders ervan weerhouden za ken met het land te doen. Het is overigens niet de eerste keer dat Zaïre verdragen met Bel gië opzegt. In 1974 gebeurde dat al met het vriendschapsverdrag, dat was gesloten bij de onafhankelijk heid in 1960. Aanleiding was een in België verschenen boek waarin Mobutu als een dictator werd afge schilderd. De lange tenen van de Zaïrese al leenheerser blijken bepalend voor de relatie tussen beide landen. Het persbureau AZAP, dat door de staat wordt gecontroleerd en de laatste tijd de ene bedreiging na de andere aan het Belgische adres de wereld mslingert, zou een campag ne voorbereiden. Volgens geruchten uit Kinsjasa is AZAP opgedragen om een cam pagne te beginnen tegen koning Boudewijn en koningin Fabiola en daarvoor zoveel mogelijk „pikante verhaaltjes en schandalen" op te dissen. Veel Belgen zijn zeer be nieuwd wat AZAP weet te vinden over wat iedereen de saaiste mo narchie van Europa noemt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5