Belastiiigdebat zal gaan over kleine aftrekposten Reportage Kamer buigt zich over plannen-Oort -mwmnm m- Koetsier: 'Gelovig nee tegen kapitalistische wanorde5 VDB' populaire maar ook zeer omstreden zakenman-politicus PAGINA 2 MAANDAG 16 JANUARI 1989 DEN HAAG - Wat is nu belangrijker? Een netto belasting- De Kamer vindt in overgrote meevaller voor de burgers van 4,1 miljard gulden (tien procent meerderheid (aUe grote fracties) van de jaarlijkse opbrengst aan loon- en inkomstenbelasting) dat de voorstellen rond de ziekte- of de mogelijkheid om nog langer de kosten van een congres- kosten te ver gaan. Geconfronteerd bezoek voor de belastingen af te kunnen trekken? 82.000 be- met deze kritiek is Ruding bereid lastingbetalers maken hiervan jaarlijks gebruik. zÜn voorstellen aan te passen. Dat Dit soort vragen zal centraal staan in de voor komende !Sost het kabinet 150 miljoen gul- woendag op de Kameragenda genoteerde debatten over n ?ef w!-r' aangepaste d*iê met einegarnOtSChe??00 ^«stinghervorming en -verlaging fonds en ziekteko^eXLkerfng die met ingang van 1990 doorgevoerd moet worden. Als de (voor zover die uitgaan boven een voortekenen ons niet bedriegen zullen de congreskosten het in normaal te achten verzekering) af- de twee weken durende beraadslagingen winnen bij de afwe- trekbaar, waarbij dan wel de drem- ging der belangen. En er zijn meer van dergelijke onderwer- Pel naar 12'2 procent gaat. Het mi- pen - thuishorend in de categorie 'kneuterig' - die de boven- n,mumbedrag van 2400 gulden toon zullen voeren. door Carel Goseling het maximum van 10.000 blijv bestaan. Of het voorstel-Ruding men tot 50.000 gulden is die 'drem- voldoende is om de Kamer tevre- pel' twaalf procent van het inko- den te stellen, moet nog blijken, men. Voor inkomens tussen 50.000 Waarschijnlijk wel. en 113.000 gulden, 4500 gulden Ab-+or»+oc pius drie procent van het inkomen. "•Kien ISS Vnnr mm dnnH hmrrin o„nn tnmn m Bij nog hogere inkomens is de Het derde heikele punt is het hoof- tüH Tn ïi,h wfrt w nfJL^iLn grens getrokken bij 7900 gulden, stuk 'gemengde kosten': zoals het de tijd. In jul. van het afgelopen Vergoedingen die werkgevers ge- bezoek aan het congres, de aan- ven voor ziektekosten zijn belas- koop van een aktentas, de tekstver- akkoordovërde'concre" ^ngvrij. Worden meerdere jaren werker, de uitgaven dlVKUUrU Over ae concre- noktnronn nfitnWl. irnu^ina IlmoK of r.. jaar bereikten de fractieleiders CDA en WD, De Vries en Voor- hoev v.oviachtereen ziektekosten afgetrok- voudige lunch of een copieus di- te invulling van de belastingplan- ken dan mag het bedrag «orden ner Het kabinet heeft Deze overeenkomst werd verkort overgenomen door minis ter Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning (belasting zaken). Sindsdien zijn de hoofdlijnen niet echt meer ter discussie ge steld. Ondanks een poging van de PvdA om daar via het indienen van een eigen alternatief nog verande ring in te brengen. Terwijl dit plan toch circa twee miljard gulden goedkoper uitviel en alleenstaan den er bovendien niet in inkomen op achteruit zouden gaan. Het feit dat een, weliswaar kleine (circa 200.000 mensen), groep al leenstaanden er in de voorstellen van Ruding wel op achteruitgaat, valt te verklaren uit het wegvallen van de alleenstaanden-toeslag in de belasting: een extra belasting vrije som van ruim 3700 gulden. Even zag het er de afgelopen maanden naar uit dat CDA of WD alsnog iets voor de alleenstaanden zouden willen doen. Inmiddels lij ken de regeringsfracties gezwicht voor de argumenten van het kabi net. Niet alleen zou een belasting maatregel voor deze groep enkele honderden miljoenen guldens kos ten, maar ook de eenvoud van het nieuwe belastingstelsel zou teloor gaan. Bovendien zouden nieuwe fraudemogelijkheden ontstaan. Ziektekosten Er is echter meer. Indien het inko men van een alleenverdiener (ie mand die een heel gezin moet on derhouden van het salaris) op 100 wordt gesteld, ligt het inkomen van een alleenstaande daar nu ze ven tot acht procent onder. Het ver der verkleinen van die afstand, bij voorbeeld door een herinvoering van een alleenstaandentoeslag, stuit bij het CDA op bezwaren. Voor de WD zijn de alleenstaan den eigenlijk al geen item meer. Met het nemen van de hobbel 'al leenstaanden' blijven er als grotere pijnpunten in de voorstellen-Oort dan nog twee zaken over. Ten eer ste de door het kabinet voorgestel de beperking van de aftrekbare ziektekosten als buitengewone las ten. Ten tweede de voorstellen rond de aftrekbaarheid van zoge noemde 'gemengde kosten': kos ten die naast een zakelijk karakter ook een privé-element kennen. Dit probleem geldt zowel werknemers als ondernemers. Om met het eerste probleem, de ziektekosten, te beginnen. Op het moment is de regeling als volgt: willen ziektekosten aftrekbaar zijn, dan moeten zij boven een bepaald bedrag uitkomen. Voor een inko- verhoogd met 25 of 50 procent. liefst 24 verschillende soorten ge mengde kos.ten voorstellen gedaan en die ook nog gescheiden naar Drempel werknemers, zelfstandigen en on- In 'Oort' stelt het kabinet nu een dernemers. aanpassing voor. De premies ziek- Daarnaast wordt er een onder- tekostenverzekering en zieken- scheid gemaakt tussen aftrekbare fonds zijn niet langer aftrekbaar, kosten en ontvangen vergoedin- Tegelijk komt er een nieuwe drem- 6en- Voor werknemers zijn de pel voor de aftrekbare kosten van 8 meeste kosten in 'Oort' niet langer procent met een minimum van aftrekbaar. De vergoedingen van 2400 gulden en een maximum van de werkgever blijven echter wel 10.000 gulden. onbelast. Voor ondernemers blijft Uitgewerkt naar inkomens ziet het overgrote deel van de gemaak- dat er als volgt uit: 2400 gulden bij te kosten en de aan werknemers inkomens tot 30.000 gulden, acht gegeven vergoedingen volledig af- procent van het inkomen voor in- trekbaar. komens tussn 30.000 en 125.000 Alleen daar waar het gaat om gulden en 10.000 gulden bij nog ho- v°edsel, drank, genotmiddelen, gere inkomens. De vermenigvuldi- kleding, bezoek aan congressen en ging van de kosten verdwijnt en de dergelijke, representatie, verblijfs vergoedingen van werkgevers blij- kosten buitenshuis ven belastingvrij. Dc belastingplannen van het kabinet z r in hoofdlijnen als volgt uit: - De negen belastingschijven oplopend van 14 naar 72 procent verdwijnen. In dc plaats daarvan komen er drie belastingtarieven: 35,2 procent voor inkomens tot 41.500 gulden, 50 procent voor inkomens tussen 41.500 en 83.000 gulden en 60 procent voor nog hogere inkomens. - In de nieuwe belastingtarieven zijn ook de sociale premies opgenomen. De werknemer zal ook de AAW en AWBZ-prcmie, die nu nog door werkgevers wor den gedragen, gaan betalen. Hiervoor komt er een toeslag op het loon zodat er netto geen financieel nadeel ontstaat. De aftrekbaarheid van de premies volks verzekeringen vervalt. - In plaats van belastingvrije sommen en toeslagen daarop, zoals die nu be staan, komt er een algemene basisaftrek (in feite een belastingvrije som) van 4500 gulden. Alleen de alleenstaande-oudertoeslag blijft. Deze wordt w?l ver laagd van 5932 gulden naar 3600 gulden, - Voor bejaarden komt er een apart belastingtarief van 18,3 procent. Alleen als het inkomen boven 41.500 gulden uitstijgt, geldt het normale tarief van 50 of 60 procent, maar dan alleen voor het teveel aan inkomen. - De aftrekposten worden gestroomlijnd. Voornaamste onderdelen zijn: de vaste aftrek van kosten voor het verwerven van inkomen gaat omhoog van 800 naar 1000 gulden, de aftrek van 200 gulden als kosten voor woon-werkverkeer tot 10 km. verdwijnt (de aftrek van kosten voor grotere afstanden wordt ook met 200 gulden beperkt) en de aftrekbaarheid van ziektekosten, kosten wegens ouder dom of arbeidsongeschiktheid, dieetkosten, autokosten en studiekosten wordt beperkt. - De aftrekbaarheid van kosten die naast een zakelijk ook een prive-karakter hebben, wordt beperkt. Dit geldt voor werknemers in loondienst, zelfstandigen en ondernemers. - Mensen met een sociale uitkering ondervinden geen nadeel van de plannen. trekbaarheid van kosten en vergoe dingen bij ondernemers tot 75 pro cent beperkt. In de Kamer bestaan op drie punten bezwaren tegen de voor stellen rond de gemengde kosten. Ten eerste worden de voorstellen veel te ingewikkeld gevonden. Ten tweede bestaat bezwaar tegen het onderscheid tussen kosten die niet aftrekbaar zijn en belastingvrije vergoedingen voor dezelfde zaken. Ten derde hikt de Kamer aan tegen de 75 procent aftrekbaarheid bij bepaalde ondernemerskosten en vergoedingen. Om het geheel enigszins te ver eenvoudigen, wil de Kamer dat de lijsten zoals die nu bestaan, wor den geschrapt. In plaats daarvan moet er een algemeen criterium komen voor kosten die nog wel af trekbaar zijn, gekoppeld aan een zwaardere bewijslast voor de belas tingbetaler. Ruding en Koning zijn daarop tegen. Volgens hen leidt dit tot slepende procedures tussen be lastinginspecteurs en belastingbe talers, waarbij pas over jaren zal komen vast te staan welke kosten nu wel en welke niet aftrekbaar zijn. Wat betreft het onderscheid tus sen niet aftrekbare kosten en belas tingvrije vergoedingen, achten be windslieden op Financiën zich ge steund door de Hoge Raad. Die sprak eerder uit dat het onder scheid uit een oogpunt van doel matigheid gerechtvaardigd is. Buitenland Bij de voorstellen voor het 75 pro cents-criterium baseren Ruding en Koning zich op ervaringen in het buitenland. Zeer negatieve effec ten verwachten zij daarvan niet, in tegenstelling tot de Kamer. Deson danks zijn de bewindslieden be reid de Kamer tegemoet te komen door in plaats van het 75 procents criterium voor bepaalde kosten drempelbedrag in te voeren, naast een zwaardere bewijslast voor de belastingbetaler. Te den ken valt dan aan de kosten voor het bezoek aan congressen, de ver blijfskosten buiten de eigen woon plaats of de aankoop van een com puter-tekstverwerker door de werknemer (in het oospronkelijke kabinetsvoorstel helemaal niet meer aftrekbaar). Het moge duidelijk zijn dat de •gemengde kosten' tot genoeg ge spreksstof aanleiding geven. Elk voorstel treft wel een belangen groep, hoe klein ook. Voor parle mentariërs valt hier leuk "te sco ren" waarbij het belang voor de doorsnee belastingbetaler, die he lemaal geen gebruik maakt van de ze aftrekbare kosten, achter de ho rizon dreigt te verdwijnen. Als de partijen niet meer willen tornen aan het grote geheel, blijven alleen dit soort detailkwesties over om zich te profileren. Formeel stellen Ruding en Ko ning zich op het standpunt dat alle wensen die de Kamer heeft, be taald moeten worden uit de voor de operatie-Oort beschikbare midde len. Zolang het echter niet gaat om honderden miljoenen guldens, zul len de beheerders van de schatkist zich echter soepel opstellen, zo hebben zij achter de schermen la ten blijken. Vast staat dat de beide bewindslieden uiterlijk op 2 febru ari willen weten hoe de Kamer over alle voorstellen denkt. Dan moeten definitief knopen worden doorge hakt. Alleen zo kan Oort inderdaad met ingang van 1990 werkelijkheid worden. BRUSSEL - De 69-jarige Paul Vanden Boeynants is een van de meest vooraanstaande en tegelijk meest omstreden Belgische politi ci van na de oorlog. Hij heeft in der tig jaar tijd een indrukwekkende staat van dienst in de landspolitiek opgebouwd en een groot aantal vij anden gemaakt. Maar Vanden Boeynants, in de volksmond 'VDB', is even goed mateloos populair bij zijn Brussel se kiezers, die hem bij de verkiezin gen voor de gemeenteraad van de hoofdstad vorig jaar een klinkende overwinning bezorgden. De frau de- en corruptieschandalen heb ben zijn populariteit niet aangetast. door Hans de Bruijn Vanden Boeynants is afkomstig uit een echte Brusselse familie van slagers. Hij is schatrijk en nog steeds eigenaar-directeur van een van de grootste vleesverwerkende bedrijven van België. Een functie die hij ook tijdens zijn hele politie ke carriere gewoon bleef uitoefe nen. Dat kan in België. Die combinatie was ook de aan leiding voor de problemen rond zijn persoon, die eerst leidden tot veroordeling wegens belasting fraude voor de Brusselse recht bank en vervolgens tot beschuldi gingen wegens omkoping als mi nister van defensie. Daardoor ont ging hem vorig jaar het burgemees terschap van Brussel. Sinds 1949 was hij kamerlid voor de christendemocraten. In 1958 werd hij minister van economische zaken in het centrum-rechtse kabi net van Gaston Eyskens. In 1966 werd hij voor het eerst premier van een nieuwe rooms-liberale coalitie, maar al in 1968 biedt hij zijn ontslag In 1972 vraagt Eyskens hem op nieuw, nu om minister van defen sie te worden, wat hij tot 1978 in drie opeenvolgende regeringen (die van Eyskens, Leburton en Tin- demans). Nadat Tindemans er in dat jaar de brui aan geeft, wordt Van den Boeynants opnieuw pre mier en tegelijk minister van de fensie. Opgelicht Dat kabinet valt in 1979 en daarna neemt Wilfried Martens het roer over. In 1980 wordt Vanden Boey nants partijvoorzitter van de Waal se PSC, zijn laatste functie in de landspolitiek. Hij richt vanaf dat moment zijn politieke pijlen op de gemeentepolitiek. Hij wil dolgraag burgemeester van 'zijn' Brussel worden. Maar in 1981 duiken de eerste verhalen over belastingfraude op. VDB zou, terwijl hij minister-presi- Oud-premier Vanden Boeynants: ontvoerd. De directeur van DISK Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken), dr. C. H. Koetsier, wil een 'belijdende uit spraak' van kerken over de eco nomische orde. "De tijd lijkt ge komen om een proces te beginnen binnen de kerken dat leidt tot een gelovig nee tegen een kapitalisti sche wanorde die jaarlijks mil joenen slachtoffers maakt in ar me en rijke landen". Dat schrijft Koetsier in het tijdschrift 'Wereld en Zending' van de Nederlandse Zendings raad en de Nederlandse Missie raad. Hij vindt de gevolgen van het kapitalistische systeem 'dui delijk genoeg'. "De kerken zul len de belijdenis van de vrije markt, de economische groei, ka pitaal en techniek moeten afwij- De Raad van Kerken moet mensen uit de kring van de 'Ze- venbergse Conferentie' (gelovige arbeiders) en de werkgroep 'De arme kant van Nederland' vra gen hoe zij vanuit hun geloof de sociaal-economische werkelijk heid ervaren. Deze groep kan zich laten bijstaan door enkele theologen. Het resultaat van dit overleg zou aan de Raad van Kerken, de tien lid-kerken van deze raad en diverse kerkelijke en maatschap pelijke organisaties moeten wor den voorgelegd. Een beraad van kerken en betrokkenen zou dit getuigenis vervolgens kunnen aanvaarden als een 'belijdenis uitspraak' over de economische orde. Zo stelt dr. Koetsier voor. Somber Er moet meer reclame worden gemaakt voor het priesterambt, vindt bisschop Möller van Gro ningen. Door de sterke achteruit gang van het aantal roepingen ziet het er anders somber uit voor de toekomst van dit bisdom, waar nu nog 59 priesters werken, van wie bijna de helft ouder is dan 60 jaar. De bisschop had eind vorige week een ontmoeting met de pers. Door de komst van mensen uit het zuiden groeit het aantal rooms-katholieken in het bis dom Groningen enigszins, maar met 140.000 geregistreerde gelo vigen blijft het toch veruit het kleinste vai\ons land. Het aan bod van pastorale werkers en werksters is voldoende, maar er komen te weinig priesters bij. Het bisdom zou jaarlijks twee tot drie nieuwe priesters kunnen ge bruiken. Die zijn er niet. Möller: "Weliswaar zijn er Poolse pries ters beschikbaar, maar het is de vraag of zy zich in Nederland thuis zullen voelen". Volgens de Groningse bis schop is de sterke achteruitgang van het aantal roepingen ook een gevolg van het negatieve beeld dat veel jongeren van het pries terschap hebben. "Dat is een probleem van de geloofsgemeen schap. Daarbij speelt ook het punt van het celibataire leven. Dat is niet eenvoudig in deze tijd. Toen ik priester werd, was er nog het leven in de pastorie. Je had een thuis. Dat is nu grotendeels weggevallen. Het leven van een priester is een stuk eenzamer ge worden". Secretaris. Ingenieur H. Zo mer is benoemd tot algemeen se cretaris van de Stichting Oecu menische Hulp (SOH). Hij begint dit werk op 1 maart en is nu nog hoofd 'speciale programma's' bij de protestantse ontwikkelings organisatie (voor medefinancie ring van projekten) ICCO. Zomer '(48) volgt ds. P. P. van Lelyveld op, die om gezondheidsredenen zijn functie heeft neergelegd. (SOH is het gespecialiseerde orgaan van een aantal protes tantse kerken en de Oud-Katho lieke Kerk voor hulp bij rampen, steun aan vluchtelingen en voed selhulp. De omzet was vorig jaar ruim f. 35 miljoen). Roermond. Het Missiebu reau van het rk bisdom Roer mond in 1975 door bisschop Gijsen opgericht omdat hij niet langer wilde samenwerken met de landelijke missie-organisaties - heeft vorig jaar ruim f. 6 mil joen ontvangen. Dat was een stij ging van 33 procent in vergelij king met 1987. Leiden. De rk Jongeren groep Leiden houdt deze week woensdagavond, 18 januari, een 'Kerkepad 89'. Bezocht worden de Waalse kerk aan de Breestraat (7 uur), waar pasteur D. Ribs en ds. J. Mostert gastheer zijn, de Pieterskerk (kwart voor 8), waar de predikanten A. Alblas en H. E. Schouten de deelnemers op wachten, en de Lodewijkskerk, Steenschuur 19, waar om kwart over 8 pastoor A. M. Vreeburg met pater drs. R. A. Vroom aan wezig is. Om kwart voor 9 wor den de deelnemers met koffie en fris ontvangen in het St. Ja- cobshofje aan de Doezastraat. "In de internationale gebeds week voor de eenheid bidden christenen van alle gezindten met elkaar voor een verbroede ring die passend is bij ons chris tenzijn", zo begint de aankondi ging. "Dit kerkepad biedt de mo gelijkheid elkaar te leren ken nen". Naast gebed, zang en orgel spel is er in elke kerk een kort woord over 'kerk en oecumene'. Stencils met gezangen worden voorin de kerk uitgedeeld. Ieder die belangstelling heeft is wel kom. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld M. Aangeenbrug Thu- sis (Zwitserland, Evangelisch Reformierte Kirche), te Gene- muiden J. van Oostende Eder- veen; bedankt voor Rijssen A. A. Floor Uddel. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Wolfheze kandi daat K. A. E. de Waard Arnhem, naar Curasao (Verenigde Protes tantse Gemeente) H. Gilhuis Heerlen, naar Dedemsvaart G. B. Huiskamp Arum. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Poortugaal A. Bac Bodegraven. Baptistengemeenten: be dankt voor Almelo P. J. Prijt Sit- tard, wonende te Eindhoven. Leiden in 'Kerkepad'. De NCRV zal het 'Kerkepad'-sei- zoen van dit jaar in september besluiten met een stadsroute door Leiden. Toen de NCRV alweer jaren geleden - hier voor het eerst was, waren de meeste kerken óf in restauratie óf nog niet gerestaureerd. De eerste van de in totaat ne gen routes is op 27 mei en gaat naar Gelderland, met Ede als centrumplaats. De andere routes hebben als doel: Diest in België op 3 juni, Kollum in Friesland op 10 juni, Den Briel Zuid-Holland op 17 juni, Medemblik Noord- Holland op 5 augustus, Rolduc in Zuid-Limburg op 12 augustus, Doetinchem Gelderland op 19 augustus, Pieterburen in Gro ningen op 26 augustus en ten slotte Leiden op 2 september. Niet welkom. Het hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger, hoeft voorlopig niet te rekenen op een uitnodiging van de Braziliaanse bisschoppen voor een bezoek aan hun land. De bisschoppen zijn bang dat de komst van Ratzinger alleen maar problemen binnen en buiten de kerk zal geven. Hij heeft zich bij veel Brazilianen door zijn con servatieve opvattingen en zijn maatregelen tegen bevrijdings theologen weinig geliefd ge maakt. Kardinaal Lorscheider, een van de leiders van de progressie ve vleugel in de Braziliaanse Rk Kerk, maakte dat duidelijk in een gesprek met een Italiaans rk weekblad. Persoonlijk zou hy Ratzinger wel een maand in zijn bisdom op bezoek hebben om hem te doordringen van de pro blemen van de Braziliaanse kerk. Trouwens, alle medewerkers van de curie (het centrale kerkbe stuur) zouden er, volgens Lor scheider, goed aan doen een aan tal maanden in Afrika, Latyns- Amerika of Azië door te brengen om ook eens met eigen ogen te zien waarvoor de kerk in die de len van de wereld staat. dent, was de Belgische fiscus voor 200 miljoen frank (11 miljoen gul den) hebben opgelicht ten behoeve van zijn vleesfabriek. VDB ont kent, maar uiteindelijk moet hij in 1986 toch voor de rechter verschij- Daar blijkt hij niet alleen gefrau deerd te hebben, maar ook dat hij valsheid in geschrifte heeft ge pleegd, bewijsmateriaal heeft ver donkeremaand en bovendien voor de rechtbank meineed heeft ge pleegd. De rechter noemt hem 'een onverbeterlijke fraudeur' en ver oordeelt hem tot drie jaar voor waardelijk en een boete van 35.000 gulden. Aan zijn populariteit doet dat echter niets af. De doorsnee Belg, die belastingontduiking als een sport ziet, vindt het allemaal prach tig. Vanden Boeynants ziet achter het hele proces politieke machina ties van de liberale concurrentie in Brussel, die hem uit het bestuur van de traditioneel liberale stad wil De openbare aanklager en de rechter waren immers van liberale huize en dat zegt volgens VDB ge noeg. Zonder schroom stelt hij zich in 1988 dan ook kandidaat als lijst trekker van de PSC, de franstalige christendemocraten in Brussel. Door een akkoord tussen socialis ten en christendemocraten kan hij er ook op rekenen de socialist Brouhon als burgemeester op te volgen. Maar dan komt een nieuw schan- wm daal aan het licht. Een Belgische zakenman onthult dat Vanden Boeynants als minister van defen sie aan het eind van de jaren '70 liefst 45 miljoen gulden aan com missie zou hebben gekregen in ruil voor een miljardenorder aan be drijf voor de levering van pantser wagens voor het Belgische leger. Uitgespeeld Geruchten daarover gingen al tien jaar geleden, maar nu zouden er op eens bewijzen op tafel liggen. Het onderzoek naar deze corruptie is nog steeds aan de gang. Vorige zo mer vroeg de procureur des koning (de openbare aanklager) om de op heffing van de parlementaire on schendbaarheid van VDB. Als gevolg van dit nieuwe schan daal en onder druk van premier Martens zag VDB enkele dagen na de gemeenteraadsverkiezingen plots af van de burgemeesters- sjerp. Met tranen in de ogen en toe gejuicht door zijn aanhangers zette VDB een definitieve streep onder zijn politieke carriere. De raspoliticus Vanden Boey nants, die tegelijk 'slim', 'keihard' en 'agressief wordt genoemd, weet dat zijn rol is uitgespeeld. Hij heeft een zwakke gezondheid en wil het rustig aan gaan doen en zich alleen nog met vlees bezighouden. Maar door de ontvoering staat hij nu op nieuw in het centrum van de be langstelling.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2