falBBlrt Als alle autofabrikanten er net zo over zouden denken als Volkswagen, zou het debat van morgen overbodig zijn. Bonn wil stroom asielzoekers indammen Minister: wet aanscherpen met oog op 1992 'Bewijs tegen RaRa-activist was keihard' Rotterdamse gokkoning' in februari voor rechter (föj) Volkswagen.Wie anders? MAANDAG 16 JANUARI 1989 BINNENLAND/BUITENLAND PAGINA 23 BONN De Westduitse minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) wil de liberale asielwetgeving aanscherpen. De christen-democraat vreest een ge weldige groei van het aantal asiel zoekers als eind 1992 de Europese binnengrenzen vallen, omdat de Duitse wet veel soepeler zou zijn dan die in de buurlanden. Paragraaf 16 van de grondwet is kort, maar zeer krachtig: "Politiek vervolgden genieten het recht op asiel". De liberale coalitie partner door Hans Hoogendijk FDP wil dit grondrecht overeind houden. Met een hele serie verkie zingen voor de boeg is het echter de vraag of de liberalen zich hard zul len blijven opstellen. De publieke opinie keert zich tegen een nauwe lijks controleerbare vloed buiten landers. Ruim 100.000 buitenlanders heb ben zich in 1988 op het grondwets artikel beroepen. Ze hoeven slechts het magische woordje 'asiel' uit te spreken om in ieder ge val voorlopig onderdak te zijn. Hoewel ruim 70 procent van de buitenlandse vluchtelingen econo mische motieven heeft, kan de ma rechaussee dat natuurlijk niet ter plaatse vast stellen. De hele procedure over de daad werkelijke motieven kan drie jaar duren. Al die tijd moeten de asiel zoekers ergens worden opgevan gen. De ruime opzet van het wets artikel over asielrecht was na de oorlog vooral bedoeld om een uit weg te bieden voor de miljoenen die in Oost-Europa werden onder drukt. Maar dit humane gebaar van de opstellers van de Westduitse grondwet wordt nu voor tal van an dere doeleinden misbruikt. Westerse handelaars opereren in alle crisisgebieden. Voor veel geld geven zij in de plaatselijke taal ad viezen aan de aspirant-vluchteling. Er zijn bij asielzoekers briefjes ge vonden in exotische talen, waarin duidelijke instructies worden ge geven welke vliegroutes het beste zijn en hoe de vluchteling zich moet gedragen bij de ambtenaren die de aanvraag behandelen. Veel helpt dat allemaal niet, want 70 procent krijgt na een ellendig lang verblijf in een opvangkamp toch te horen dat ze de status van politiek vluchteling niet krijgen. Honderdduizenden worden nog geduld in afwachting van de uit komst van het onderzoek en velen mogen blijven, hoewel ze de be geerde status niet krijgen. Dat komt door het wetsartikel over vluchtelingen. Daarin staat dat buitenlanders niet terugge stuurd mogen worden naar een land waarin hun leven of vrijheid bedreigd wordt door hun ras, de re ligie, het staatsburgerschap of het behoren tot een sociale groep of po litieke beweging. Het gevolg: men sen afkomstig uit een crisisgebied worden in de regel getolereerd, maar werken mogen ze niet. De Westberlijnse senator voor sociale zaken en voorzitter van de werknemersvleugel binnen de CDU-fractie, Fink, suggereerde dat de Bondsrepubliek eigenlijk alleen een flink aantal grenscontroleurs nodig heeft met een selectieve grondwettelijke gehoorschade. "Ze moeten namelijk het woord asiel niet kunnen verstaan". Ook binnen de FDP gaan steeds meer stemmen op om de asielzoeker aan de grens te weigeren als duidelijk wordt dat hij of zij niet uit een spanmngsgebied komt en dus valt onder de categorie economische vluchteling. De christen-democratische mi nister-president van Baden-Wurt- temberg en vice-voorzitter van de CDU, Lothar Spath, zei dat de stroom economische vluchtelin gen niet af zal nemen zo lang een staatssecretaris in Pakistan minder verdient dan een bijstandsontvan ger in de Bondsrepubliek. Spath wil, vooruitlopend op wettelijke veranderingen, de sociale hulp voor asielzoekers drastisch ver minderen. Verder worden nu al vluchtelingen aan de grens gewei gerd, die niet direct uit hun vader land komen. Voor minister van binnenlandse zaken Zimmermann is het allemaal nog niet genoeg. Hij bepleit het grondwetsartikel "politiek ver volgden hebben recht op asiel" te veranderen in "de Bondsrepubliek garandeert het recht op asiel". Dat lijkt een bijna cosmetische wijzi ging, maar in de praktijk betekent het afschaffing van de huidige libe rale regeling. De kans dat Zimmer mann zijn zin krijgt is minimaal. Voor een wijziging van de grond wet is een tweederde meerderheid nodig en de sociaal-democraten stemmen zeker niet voor een der gelijke verandering. EG-partners De hoop van de christen-democra ten is nu gevestigd op de invoering van de Europese binnenmarkt. Dan dienen de rechtsnormen in al le EG-landen min of meer aan el kaar aangepast te worden en dat betekent: alle landen volgen de Duitse wet of de Duitsers passen hun regeling aan. In beide gevallen is het Duitse probleem opgelost. De CDU-CSU streeft naar een staatsverdrag tussen de EG-part ners, waarin een gemeenschappe lijk buitenlandersbeleid wordt ge regeld. analoog aan het zogenaam de 'Schengen-akkoord'. Daarin hebben Frankrijk, de Bondsrepu bliek en de Benelux-landen de af- bouw van grenscontroles en de daaruit voorvloeiende consequen ties voor de buitengrenzen beslo ten. Bonn wil in aanvullende af spraken onder meer bereiken dat reizenden uit zogenaamde 'pro- bleemlanden' een visum voor alle verdragslanden kunnen overleg gen. Het zullen overigens niet de vluchtelingen uit de Derde Wereld zijn die in hoofdzaak de dupe zul len zijn van strengere regelingen. Naar uit statistische gegevens blijkt, kwam 70 procent van de asielzoekers in 1988 uit Europese landen. Alleen al uit Polen, Turkije en Joegoslavië stroomden 65.000 mensen het land binnen. Van hen heeft vrijwel niemand kans op de status politiek vluchteling. HILVERSUM (ANP) - "De be wijsvoering tegen de RaRa-acti- vist René R. was keihard". Dit zei de leider van het landelijk coör dinatieteam, belast met de op sporing van de van brandstich ting verdachte Rara-activisten, H. van Hoogen, dit weekeinde in een uitzending van VARA-radio. Vanuit zijn verblijfplaats op de Canarische Eilanden had R. de VARA via een geluidsband laten weten dat hij de gehele bewijs voering 'flinterdun' vond. Deze zou namelijk onder meer berust ten op kleine verfsplinters die bij hem thuis werden aangetroffen. Van Hoogen betoogde: "Dat zijn de mooiste bewijzen die je maar hebben kunt. Die technische be wijzen kunnen onomstotelijk wetenschappelijk worden aan getoond". R. werd op 3 januari i dit jaar op last van het Amsterdamse gerechtshof vrijgelaten op grond van vormfouten: de huiszoeking in het huis van R. zou onrecht matig zijn geweest omdat er niet gedurende de gehele tijd een rechter-commissaris bij aanwe zig was geweest. Van Hoogen ging ook in op de vraag of hij wist dat er een vorm fout werd gemaakt bij de huis zoeking in de woning van R. Vol gens hem lag de schuld hiervoor bij de officier van justitie. Hij verklaarde voor de huiszoeking bij zes RaRa-verdachten wel om zes rechter-commissarissen te hebben gevraagd. Er kwamen echter maar drie rechter-com missarissen opdagen. Van Hoog en: "De huiszoeking had plaats met toestemming van de recht bank. In dat stadium kan ik geen fouten meer maken". De vrijlating van R. wekte bij hem overigens geen woede op. "Zoiets moet je kunnen verdra gen", aldus Van Hoogen. Hij was het ook eens met de opmerking die R. tijdens zijn proces maakte over de waarde 'van een lullig brandje bij de Makro vergeleken met één druppel zwart bloed'. Van Hoogen: "Die verhouding is volkomen zoek, dat is juist. Maar dat is niet aan de orde. Dat is een discussie die elders gevoerd moet worden. Het ging hier om een misdrijf, brandstichting". ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie in Rotterdam zal zo goed als zeker een strafrechtelijke vervolging instellen tegen de Rot terdamse gokkoning Van D.V.. Volgens officier van justitie mr. H. Smid heeft de Rotterdamse recht bank 21 februari als zittingsdatum vastgesteld. De Rotterdammer wordt ver dacht van het op grote schaal over treden van de wet op de kansspe len. Hij was indertijd eigenaar van het illegale gokhuis 'Mata Hari', dat in september 1986 bij een groot scheepse inval door de Rotterdam se politie werd gesloten. Ook zou Van D.V. een belangrijke rol heb ben gespeeld in de illegale Rotter damse stadslotto. Daarnaast wordt hij ervan ver dacht voor miljoenen aan loonbe lasting en sociale premies te heb ben ontdoken in verband met het groot aantal zwartwerkers dat in zijn casino werkte. Als gevolg hier van heeft de fiscus hem een aan slag opgelegd van ongeveer acht miljoen gulden. Van D.V.'s raadsman, mr. P.H. Doedens, heeft het openbaar mi nisterie voorgesteld de zaak van zijn cliënt te schikken. Hij heeft de officier van justitie daartoe een transactie van 700.000 gulden voor gesteld in ruil waarvoor het open baar ministerie af zou zien van strafvervolging. Mr. Smid acht het uitgesloten dat het OM hierop in zal gaan. Volgens Smid is de mogelijkheid van schikking wel met de raads man besproken, maar heeft het OM daarbij een groot aantal slagen om de arm gehouden. Het zou hierbij gaan om een bedrag met minstens zes nullen. Eén van de overwegin gen om de zaak te schikken was het groot aantal tijdrovende fraude-za ken dat de Rotterdamse rechtbank nog moet behandelen. Doedens gebruikte het feit dat Van D.V. jarenlang de gespreks partner van de gemeente was bij plannen om een grootschalig pros- titutiecentrum van de grond te krij gen als argument voor de schik king. In ruil daarvoor zouden de il legale gokpraktijken zijn gedoogd. De zaak ligt volgens hem bij justi tie "zeer gevoelig". Hierdoor zou de ontvankelijkheid van het open baar ministerie in het geding zijn. Volgens officier van justitie, mr. Smid, zijn die argumenten juist een reden om de zaak op de open bare zitting te brengen. Mr. Doedens heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat justitie een "zwakke zaak" heeft tegen zijn cliënt. Hij probeerde via een getui- gen-verhoor van onder meer bur gemeester Peper, de hoofdcom missaris van politie en de hoofdof ficier van justitie, dat een jaar gele den bij de rechter-commissaris werd gehouden, aan te tonen dat het beleid van het openbaar minis terie om zijn cliënt te vervolgen on rechtmatig is. Morgen beslist de Tweede Kamer of de subsidie op auto's met een katalysator verandert. Een subsidie die, inde vorm va n 'n korting op de Bijzondere Verbruiks Belasting, voor 'halfschone' longeregeldel katalysa toren f850,- en voor 'schone' (geregelde! katalysatoren f 1.700,- moet gaan bedragen. Halfschoon is halfvuil. Ziehier de aanpak van de overheid voor de komende jaren om de invloed van uitlaatgassen op het milieu tegen te gaan. Een aanpak waarvan we niet echt onder de indruk zijn. Zeker, schoon rijden moet worden beloond, maar moét dat ook gelden voor halfschoon rijden? Waarom zouden we genoegen nemen met kata lysatoren die maar voor 50 procent de uitlaat gassen reinigen, als 90 procent inmiddels haalbaar is? Halfschoon is nog altijd halfvuil. En wat heeft het milieu aan 'halfvuil' als het ge woon schoon moet zijn? 't Zure-regenprobleem wordt niet opgelost met halve maatregelen. Daar zal iedereen 't over eens zijn. Het debat van de Tweede Kamer zou dan ook eigenlijk niet nodig moeten zijn. Alle modellen'n schone katalysatoc Desalniettemin is het te hopen dat er morgen positief beslist wordt. Want Volkswagen heeft namelijk op voorhand besloten al haar modellen uit te rusten met een schone (geregelde) katalysator. Dat betekent, dat wie straks een Volkswagen koopt, er zeker van kan zijn dat zijn of haar auto aan de strengste eisen wat betreft schoon rijden voldoet. Daarmee is Volkswagen een van de weinige autofabrikanten die uitsluitend met schone, geregelde katalysatoren voor de dag komen. U ziet het. We doen ons best. En dat is het minste wat u van een autofabrikant mag verwachten. Natuurlijk, ook wij weten dat de auto niet de grootste veroorzaker is van zure regen. Maar is dat een argument om zo'n afwachtende houding aan te nemen? Per slot van rekening zouden we met z'n allen in staat moeten zijn om binnen afzienbare tijd het aan deel van de auto in de zure-regenproblematiek terug te brengen tot bijna nul. Geen vermogensverlies. Algemeen geldt dat auto's met een katalysator minder presteren dan auto's zonder. Geregelde kataly satoren functioneren alleen als de motor van een elektronisch geregelde inspuitinstallatie is voorzien. Alle Volkswagenmodellen worden daarom uitgerust met een injectiemotor. U begrijpt dat dit onze motoren tot betere pres taties aanspoort. Het thema 'vermogensverlies door een katalysator' is daarmee naar het rijk der fabelen verwezen. Geen extra kosten. Het plaatsen van een geregelde katalysator kost geld. U zou dus kunnen denken dat een auto mèt duurder is dan een auto zonder. Niets is echter minder waar. Om te beginnen rijdt u al goedkoper vanwege 't feit dat loodvrije benzine goedkoper is. Maar belangrijker nog is, dat het voorstel van Minister Nijpels Idat morgen dus besproken wordtl volledig voorziet in de kostendekking van een geregel de katalysator. Vandaar ook dat u niets extra betaalt voor een Volkswagen met schone katalysator. U rijdt dus voor hetzelfde len zelfs een beetje minder) geld schoon. Althans, voor 90 procent. Maar als u Volkswagen een beetje kent, weet u dat we op den duur ook dóór niet tevreden mee zijn. Importeur; Pons Automobielhandel BV Tèlefoon033-94 9944. Minister Friedrich Zimmerman.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23