Fides houdt moeite met uitwedstrijden Taal betaalt met bloed voor zege Schapers in de tweede ronde Goed spelend TOP verliest Leiden in gespannen sfeer naar zege op achtervolger ASVU Cash geeft op Edberg steekt Lendl loef af Kaitany wint de marathon van Houston Grasshoppers komt la-acht tekort De Algemene moet ONDO voor laten gaan Open Australische titelstrijd MAANDAG 16 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 19 LEIDEN Fides Pacta blijft, bijna traditiegetrouw ondertussen, moeizaam presteren in uitwedstrijden. Tegen DEVD ging de ploeg van coach John Tims met 7-6 onderuit. Pernix toonde zich tegen VES bijzonder produktief en behaalde door een 21-14 winst de hoogste score van dit seizoen. De Danaïden heeft zich door een overwinning op Kwiek (14-12) en de nederlaag van concurrent Ons Eibernest vaster aan de kop van de eerste klasse genes teld. MELBOURNE (Rtr/AFP) - Michiel Schapers heeft vanoch tend de tweede ronde bereikt van de open Australische tenniskampioenschappen. De Rotterdammer versloeg op de openingsdag de Portugees Nuno Marques in drie sets: 6-3, 6-4, 6-4. Menno Oosting was daarentegen kansloos te gen de als veertiende geplaatste Zweed Jonas Svensson. Oosting haalde slechts zes games binnen. Fides Pacta kan het zonder de steun van het eigen publiek niet redden. De uitwedstrijd tegen DE VD kenmerkte zich dan door een gebrek aan schotkracht van beide kanten. Na 23 minuten had Fides door doelpunten van Nico Pikaar en Wilma Neuteboom een 0-2 voor sprong opgebouwd. Voor rust zag alleen DEVD nog drie maal de bal door de mand verdwijnen. Na de spelhervatting volgde opnieuw een doelpuntloze periode van een kwartier. De thuisploeg was de eer ste om de impasse te doorbreken. Frank Peter de Haas, ingevallen voor Hènk van der Waals, gaf Fides nog enige hoop. Na 4-3 liep DEVD echter weg naar 6-3 en de formatie van coach John Tims kon dat gat niet meer overbruggen: 7-6. Een wijziging in de opstelling wierp voor Pernix tegen VES di rect zijn vruchten af. Marco van der Lugt en Robin Arnoldus wisselden van vak om vooral in het tweede aanvalsvak meer offensieve druk af te dwingen. Het resultaat mocht er zijn. Maar liefst vijftien van de 21 treffers kwamen op rekening van het tweede aanvalsvak. Daarmee was gelijk de basis gelegd voor de hoogste score van de Leidenaars in dit seizoen. Pernix bouwde voor rust al een ruime marge op: 11-6. Even kon" VES nog aanklampen en kwam te rug tot 12-10. Met Janneke Mulder voorop, die in deze fase van de strijd vijf maal doel trof, sloeg de ploeg van coach Rob van Dort in kort tijdsbestek opnieuw een-gat van zes doelpunten: 19-13. Pernix won uiteindelijk met 21-14. Een verkrampt spelend De Da naïden behaalde een krappe over winning op Kwiek: 14-12. Met Ma rion Peeters voor de grieperige Mo nique Slingerland en Rene de Louw voor de geblesseerde Eric Peeters werd de Leidse formatie in eerste instantie zelfs op een 0-2 ach terstand gezet. Eric Kromhout had het vizier duidelijk wel op scherp afgesteld en zorgde er met vijf doel punten voor dat De Danaïden met een 7-5 voorsprong kon gaan rus ten. Een kwartier na de spelhervat ting waren de rollen omgedraaid. Mede door een moeizaam scorend eerste aanvalsvak van de Leide naars kon Kwiek een voordelige marge van twee punten opbouwen (8-10). Opnieuw was het Kromhout die de stand in evenwicht bracht. Marion Peeters maakte vervolgens plaats voor Monique Slingerland en het lengteoverwicht onder de korf leverde resultaat op. Door een strafworp en een afstandsschot bracht Heiko Locher De Danaïden aan de leiding en die voorsprong werd niet meer uit handen gege ven: 14-12. HEELSUM - Een week na de zege op de Haagse hekkesluiter Die Haghe leed TOP zaterdag een 19-15 nederlaag bij DKOD. "Net als tegen Die Haghe hebben we een goede wedstrijd ge speeld, fel en heel attent", loofde coach Jasper Engel het spel van TOP, "alleen was DKOD wel een duidelijk sterkere tegenstander met individueel veel betere korf ballers. Maar als we zo door gaan komen we snel uit de proble- Brutaalweg liet hij zijn ploeg zich als eerste opstellen, hoewel TOP toch als uitspelende ploeg de mogelijkheden had, zelf de te genstanders te kiezen. "Ik geloof niet zo in vooraf bepaalde kop pels", verklaarde Engel zijn on verwachte zet, "en zo laten we aan iedereen zien, dat we uitgaan van onze eigen kracht". Even verrassend was de wijze waarop TOP startte. Stella van der Zaag opende de score en na vakwisseling zorgden Karin Westerbeek en Ron van der Wil- lik voor een 1-3 voorsprong. Ook al ging de voorsporng bij 5-5 te loor, TOP bleef keurig in het spoor van de thuisploeg. Had Gerco Langelaan kórt voor rust geen strafworp gemist, overi gens zijn eerste misser dit sei zoen, dan was TOP en niet DKOD met een 10-9 voorsprong de rust ingegaan. Na de hervatting traden de Heelsummers TOP aanmerke lijk agressiever tegemoet. Met minder tijd om aan te leggen boette het Sassenheimse schot ook wat aan zuiverheid in. Na de zevende minuut (10-11) bleef TOP minuten zonder treffers, terwijl DKOD viermaal op rij scoorde en vervolgens wegliep naar 16-12. Nog even verzette TOP zich, maar na 17-15 vën topscorer Ron van der Willik (3) was de weer stand gebroken. DKOD won uit eindelijk met 19-15. BRAM VAN GENT De coach van Fiducia had zijn huiswerk goed gedaan. De sterke punten van Fiks in de vorm van Theo Vreeken en Sandra van Gel deren waren vorige week gesigna leerd en beide spelers werden door de tegenstander aardig aan banden gelegd. In een hard duel met veel strafworpen en ook nog twee gele kaarten voor spelers van Fiducia kwam Fiks uiteindelijk goed weg met een gelijkspel: 9-9. De Oegstgeestenaren mochten in totaal zeven maal vanaf de straf- worpstip aanleggen, waarvan zes maal met succes. De hele wedstrijd keek het achttal van coach Henny Piket tegen een achterstand aan. Het verschil van één punt bij rust (6-5) bleef tot ver in de tweede helft gehandhaafd. Theo Vreeken, na eerst vanaf tweëeneenhalve meter gefaald te hebben, liet een tweede mogelijkheid vlak voor tqd niet on benut en redde zo een punt voor Fiks: 9-9. "We waren qua spel zeker niet de mindere", concludeerde coach Wim van Huis na de nederlaag van Zuiderkwartier tegen Ten Donck. "Zo'n inhaalrace kost veel kracht en dat breekt je aan het eind toch beetje op". De blauw-gelen hadden enige tijd nodig om zich in te stellen op het lengteoverwicht van de tegenstander. Na de spel hervatting (rust: 7-4) leek Zuider kwartier het juiste antwbord ge vonden te hebben. Topscorer Theo van Leeuwen (5x) zette zijn ploeg op het goede spoor en na een klein kwartier ging Zuiderkwartier met 9-10 aan de leiding. De inhaalrace had veel kracht gevergd van de Leidenaars en Ten Donck zegevier de uiteindelijk toch met 15-12. Het vrouwenkwartet van Cres cendo was in grote lijnen verant woordelijk voor de 11-15 winst op OKV. Carolien van Noort (5x), Debbie Blog en Marlies Brouwer, beiden drie maal, namen een be langrijk deel van de totaalproduk- tie voor hun rekening. Crescendo trok vanaf het begin alle initiatief naar zich toe en kon reeds met een 4-6 voorsprong de kleedkamer op zoeken. Na rust kroop OKV even (jichterbij (7-8), maar via 7-11 ein digde Crescendo met 11-15 ruim schoots aan de positieve kant van de score. Velocitas bungelt nog steeds puntloos onderaan in de tweede klasse. Na een zeer matige wed- Heiko Locher torent hoog boven zijn tegenstander uit. De Danaïden be haalde een moeizame overwinning op Kwiek: 14-12. (foto Henk Bouwman) strijd tegen Merwede ging de ploeg van coach Rien van Poelgeest met 4-2 onderuit. Door een falend twee de aanvalsvak, dat in drie kwartier aanvalstijd niet één maal tot scoren kwam, bleef de produktie van Velocitas ver onder de maat. Ste ven de Ronde vierde zijn rentree bij de Leiderdorpers door beide doelpunten op zijn naam te schrij ven. De Algemene moest in het be langrijke treffen om de koppositie ONDO voor laten gaan: 9-11. "Tot de 23ste minuut konden we stand houden", wist coach Cor Grave- kamp. "Ik ben ook niet ontevreden over deze pot. ONDO was fysiek sterker, maar het was ook van onze kant een mooie wedstrijd". De Leidse ploeg nam door twee straf worpen van Alfred Lambooy een 2- 0 voorsprong. De formatie uit 's Gravenzande bracht de stand weer in evenwicht en tot 4-4 ging de strijd gelijk op. Ook na de korfwis- seling waren de ploegen lange tijd aan elkaar gewaagd. ONDO deed de balans na 9-9 definitief in haar voordeel doorslaan: 9-11. Fluks behaalde tegen NIO de tweede overwinning op rij: 6-9. In een sobere wedstrijd legde de for matie van coach Kees van Vliet, die aan het eind van het seizoen Fluks gaat verlaten, voor rust (4-7) de ba sis voor de winst. In de tweede helft kwamen beide ploegen nog slechts tweemaal tot scoren. Nel Hordijk was met vier doelpunten topscorer aan Noordwijkse zijde. JETSKE GOUDSMIT Brenda Schultz begon het toernooi gedegen met een overwinning op de lastige Tsjechoslowaakse Iva Budarova. Schultz zegevierde met 6-4, 6-3. Carin Bakkum had tegen de vrij onbekende Amerikaanse Donna Faber niets in te brengen. Ze maakte slechts één game. Voor de Fransen begon de Australische titelstrijd met een flinke deceptie. De als zesde ge plaatste Henri Leconte kon het niet bolwerken tegen de Zweed Jan Gunnarsson. Ook Henry Tulasne verdween uit het enkelspeltoer- nooi. Hij gaf in de derde set ziek op, na de eerste twee al kansloos verlo ren te hebben. Guy Forget ver dween eveneens al in de eerste ron de uit het toernooi. Hij verloor in vier sets van de Australiër Mark Kratzmann. De Zweedse favoriet Mats Wilan- der bereikte wel de volgende ron de, maar stond tegen zijn landge noot Tobias Svantesson langer op de baan dan hem lief was. Svantes son boog pas in de vijfde set met 3- 6 voor zijn als eerste geplaatste voorbeeld. Ook het vrouwentoernooi ver loor al snel een beschermde speel ster. De Westduitse Sylvia Hanika, die volgens de organisatoren maar net niet bij de toptien hoorde, had weinig baat bij haar voorrang. Ze verloor met 3-6, 1-6 van de Ameri kaanse Elise Burgin. LEIDEN Bloed, zweet en tranen kostte het koploper Luba Leiden zaterdagavond in de sfeervolle Vijf Meihal om achtervolger ASVU van zich af te schudden. In een soms chaotisch en bikkelhard duel bleven de Leidse bas ketballers toch nog overtuigend op de been (93-80), al was de uitkomst van de wedstrijd tot de laatste minuten onze ker. De verbanddoos moest al na enke le minuten spelen open toen AS- VU-center Simon Bruin zijn elle boog stevig in het gezicht van Thijs Minderhout plantte. De sfeer in het veld is daarna nooit meer goed ge komen. Even later moest Ronald Steinmetz naar de kant om zich te laten verzorgen na uitbundig ge zwaai met puntige ellebogen aan Leidse zijde. Het gevecht werd in de tweede helft voortgezet. Erik Paul van Weeren haalde op geraffi neerde, want niet bestrafte wijze, tweemaal de Amstelveense spel maker Marcel Canoy onderuit, ter wijl ploeggenoot Tom Gussen op zijn beurt slachtoffer werd van aan slagen van ASVU. Gussen moest daardoor gisteravond in de door Leiden verloren bekerwedstrijd te gen Waddinxveen Flyers (114-91) verstek laten gaan. Oscar Taal, de wispelturige door douwer uit Alphen, kreeg nog het meest te verduren en moest zich na afloop van de wedstrijd melden in het ziekenhuis om zijn open gesla gen lip te laten hechten. Een bitter zoet souvenir van wat Taal zelf de beste wedstrijd uit zijn grillige loopbaan noemde. Vorig jaar was Taal niet goed genoeg voor een plaats op de bank bij promotiedivi sionist BVO, zaterdag ruimde coach paul Rosdorff een basisposi tie in voor de inmiddels in Zoeter- woude woonachtige verpleger. De koppeling van Taal aan ASVU's 'pilaarheilige' Simon Bruin bleek geen slechte zet van Rosdorff. Bruin is zonder twijfel de meest besproken en minst geliefde speler van de eerste divisie. De kwalitei ten van de bedaagde en bebaarde kalende center staan buiten kijf. Bruin is gewoon de beste center, die maximaal gebruik gemaakt van zijn lengte en ervaring. Het is ech ter de presentatie van het geheel die bij tegenstander en publiek het bloed doen koken. De scherpe elle boog hoort misschien nog bij het spelletje. De 'act' waarin Bruin de 'vermoorde onschuld' speelt wan neer hij zelf op een fout betrapt wordt, doet alle waardering wegeb ben. De sterk spelende Taal toonde zaterdag weinig ontzag, Ben de Jong en Thijs Minderhout, die de bewaking geregeld overnamen, evenmin. De Jong was onweer staanbaar als blokker van schoten, een 'specialiteit' die het publiek steeds weer op de bankén krijgt. De Jong neemt daarbij echter wel onnodige risico's, waardoor de straflijst al snel vijf kruisjes telt. De Leidse center heeft nog steeds te veel weg heeft van een ruwe edel steen. Af en toe briljant, maar met veel oneffenheden en scherpe, lelij ke kanten. De Jong gaf daar zater dag weer een demonstratie van. Toen vlak voor het einde van de wedstrijd de vijfde fout werd uitge deeld verloor de Katwijker zijn zelfbeheersing en dreigde de goed leidende Peter van der Eijnden te lijf te gaan. Gelukkig dat Leiden sinds kort de technische staf heeft uitgebreid tot drie man, zodat de troika bestaande uit Rudy van Eijck (trainer), Paul Rosdorff (coach) en Michiel van der Meer (assistent van beiden) de tierende speler (met veel moeite) in be dwang kon houden. "Dit gedrag kost ons nog eens een overwin ning", verzuchtte Tom Gussen, die overigens zelf ook zijn zelfbeheer sing verloor toen Ronald Stein metz hem flink aanpakte. Chaos en een gespannen sfeer al om, maar tussendoor was er ook nog bij vlagen goed basketbal te zien. Leiden opende sterk en nam door een serie van driepunters van het topscorersduo Gussen/Van Weeren een ruime voorsprong (27- 12). Simon Bruin (25 pnt) en Goran Dimkovski (29), de beheerste en so lide Joegoslavische aanwinst van ASVU, werkten die achterstand te gen het slecht verdedigende Lei den nog voor rust bijna helemaal weg (44-42). Leiden kan, zoals een week geleden in de verloren uit beurt bij de Amstelveense studen ten al bleek, een eenmaal voor sprong niet of slechts met moeite vasthouden. Ook na de pauze hield ASVU uit zicht op de overwinning en de eer ste plaats in de eerste divisie A. Lei den, met Taal (18 pnt, 80% en 10 re bounds) naast Gussen (25 pnt, 10 reb) en Van Weeren (22 pnt) in de hoofdrol, liet zich steeds weer be dreigen. ASVU kwam uiteindelijk toch niet verder dan 79-74 en toen stelde de thuisploeg definitief orde Thijs Minderhout, met een pleister onder het rechteroog na een botsing met ASVU-center Simon Bruin (rechts) zoekt naar een vrij staande medespeler. op zaken. Ronald van der Geest plaatste de zege buiten bereik (88- 74) en bij 93-80 kon het feestje be ginnen. Het eerste obstakel op weg naar de titel is opgeruimd, maar de route, met deze maand nog duels tegen BVO en Leiderdorp, is nog lang en gevaarlijk. HANS JACOBS De eerste dag van de open Australische werd niet alleen ge kenmerkt door de uitschakeling van enkele toppers, maar ook al door oponthoud tengevolge van de regen. Mocht die aanhouden, dan kunnen alleen nog de partijen van vandaag op het van een schuifdak voorziene centre-court worden af gewerkt. Een twintigtal demonstranten tegen de apartheid zorgde ook voor oponthoud bij de eerste partij op baan 11 van het Flinders Park. De actievoerders protesteerden tegen de aanwezigheid van tennissers uit Zuid-Afrika. De eerste, die in actie moest komen, was Neil Broad. Na dat de politie de demonstranten had afgevoerd kon Broad op court 11 ten koste van de Tsjechoslo- waak Cyril Suk de volgende ronde bereiken. Er werden geen arresta ties verricht. SYDNEY (Rtr) - De Amerikaanse Martina Navratilova en haar land genoot Aaron Krickstein zijn win naar geworden van de tennistitels van Nieuw-Zuid Wales. In Sydney versloeg de Navratilova gisteren in de finale de Zweedse Catarina Lin- dqvist met 6-2, 6-4. Aaron Krick stein schakelde met 6-4, 6-2 de Rus Andrej Tsjerkasov uit. Pat Cash heeft in de finale van het toernooi in Adelaide in de eerste set bij een 6-6 stand moeten opgeven. Edberg werd daardoor winnaar. In het Nieuwzeelandse Auckland won Ramesh Krishnan in twee sets van de Israëliër Amos Mansdorf: 6-4,6- ADELAIDE (SID) - Vier dagen voor aanvang van de 77e editie van de internationale kampioenschap pen van Australië heeft Stefan Ed berg een tijdens een exhibitietoer- nooi in Adelaide uitstekende vorm getoond. De Wimbledonwinnaar uit Zweden zegevierde met 6-4, 6-4 over Ivan Lendl, nummer twee van de wereldranglijst. Edberg, die donderdag 23 jaar wordt, won de Open Australische titelstrijd in 1985 en 1987. HOUSTON (AFP) - De Kenyaanse loper Richard Kaitany heeft giste ren de marathon van Houston (Texas) gewonnen. Hij finishte in de goede tijd van 2.10.04. De Brit Kenny Stuart eindigde in 2.11.36 op de tweede plaats. De Deen Allen Zacchariasen werd derde in 2.14.23. Kaitany kreeg voor zijn overwin ning 50.000 gulden. Zijn winnende tijd was een verbetering van het wedstrijdrecord 2.11.11 van de Amerikaan Benji Durden uit 1982. De Britse loopster van Franse ori gine Veronique Marot zegevierde bij de vrouwen in 2.30.16 voor de Amerikaanse Kim Jones in 2.32.31. Sergej Boebka, wereldrecord houder polshoog, beheerste een in- doorwedstrijd, die in Barcelona werden gehouden. Met zijn win nende prestatie van 5,70 meter bleef de Sovjet-springer echter be neden zijn niveau. Boebka is houder van het mondiale record in de open lucht met 6,06 meter. Indoor heeft hij al eens 5,97 meter gesprongen. Tij dens de wedstrijden om de Gou den Polsstok begon Boebka op 5,50. Voor de hoogte van 5,70 meter had hij drie pogingen nodig. De Amerikaan Scott Davies en de Fransman Philippe Collet werden tweede en derde met 5,50. KATWIJK - Grasshoppers heeft ondanks de nederlaag te gen het hoogeplaatste Ma- nudax/Flash nog altijd uitzicht op een plaats in de kampioen spoule van de eredivisie basket bal. De Katwijkse vrouwen speelden zaterdag een sterke wedstrijd, maar kwamen in de beslissende fase kracht tekort om de Bossche tegenstandster tot overgave te dwingen: 58-69. "Flash was net te sterk voor ons", recapituleerde Grasshop pers-coach Han Wallaart. De Lei- denaar ziet desondanks nog mo gelijkheden voor zijn ploeg, die dan punten moet pakken tegen Groningen en Rotterdam-Zuid. "Dat zijn teams waarvan we kun nen winnen. Het moet natuurlijk wel meezitten, dat was vandaag beslist niet het geval. De enkel blessure van Anja Kuyt en het vroeg uitvallen van Maija van Duijn braken ons op. Bovendien kreeg Flash na rust te veel ruimte onder de basket. Hun lange speelsters Mol en Mourits kon den daardoor makkelijk scoren", aldus Wallaart. In de eerste helft had Grasshoppers duidelijk het bete re van het spel. De thuisploeg stond steeds op voorsprong, zon der echter ruim afstand te kun nen nemen van de Brabantse ploeg. Bij rust was het voordeel minimaal (34-33) en na de pauze nam Flash snel afstand (38-46). Daarna moest Grasshoppers af haken, al werd in de slotminu ten, toen de Katwijkse formatie nog maar vier speelsters in het veld had, het verschil tot 58-69 beperkt. "Als we de kampioenspoule halen kunnen we de resterende wedstrijden van het seizoen vrij uit spelen. Ons eerste doel, niet degraderen, is dan bereikt en van ontmoetingen met Den Helder en Hoofddorp kunnen we veel le ren. Het hoeft geen kansloze se rie te worden. In de degradatie poule wordt het gezien de mini male krachtsverschillen heel spannend", kijkt Wallaart uit naar begin februari. In de promotiedivisie leed de ongeslagen koploper Tonego'65 een opmerkelijke nederlaag te gen hekkesluiter Racing Amster dam (73-72). Voor de achtervql- gende ploegen heeft het verlies echter geen consequenties, de achterstand is daarvoor al veel te groot. MSV revancheerde zich voor de nederlaag van vorige week tegen Lisse. Opnieuw hiel den beide teams elkaar bijna vol ledig in evenwicht, maar omdat Anneke van Brakel nu minder slordig met het balbezit om sprong en Arine Vlieger vooral onder het bord goed werk liet zien, viel de balans in het voor deel van de Noordwijksen uit (55-58). Lisse had verdedigend meer moeite met de Noordwijk se aanvalsopzet dan een week eerder. "We hadden de tactiek aangepakt, dat hielp", aldus An neke van Brakel. De mannen van Lisse verste vigden hun positie net onder de kopgroep in de eerste divisie B door de tweede achtereenvol gende overwinning op Wils kracht. De komst van Camiel Mol bleek weliswaar een verster king voor de Amsterdammers, maar toen Mol met drie fouten voorzichtigheidshalve naar de kant werd gehaald, sloeg de thuisploeg toe. Bij rust (51-32) was het gat geslagen en pas in de slotfase van de wedstrijd kon Wilskracht nog wat terugdoen (89-69, 91-78). Leiderdorp zegevierde dank zij een uitblinkende Marco Pi- kaar zonder veel problemen an dermaal over US. In Amsterdam werd het na een 25-42 ruststand uiteindelijk 67-81, waardoor Lei derdorp weer terug is op de (ge deelde) tweede plaats. In de rayoncompetitie verraste Leiderdorp 2 koploper Punch voor eigen publiek. In Delft werd het 61-75. Grasshoppers verloor met duidelijke cijfers van Voor- ne (83-76), terwijl MSV onderuit ging bij Guncó 2: 96-73.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19