UVS aan de haal met 'Flips wisselbokaal' De gemengde gevoelens van Faber en Van Leeuwen U, i*'1 Ter Leede verder in LD Cup 'Theo Snelders is een vent geworden' Winst en verlies voor PSY Geslaagd toernooi ontbeert spanning Mulder trekt zich terug uit BSBV MAANDAG 16 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM - Mario Faber speelde gistermiddag in Rotter dam zijn laatste internationale wedstrijd. Na de verloren finale tegen Brazilië kondigde de 29-ja- rige Leidenaar zijn afscheid aan. De verwikkelingen rondom de selectieprocedure voorafgaand aan het WK zijn voor Faber reden om er een punt achter te zetten. "Het is voor negentig procent ze ker dat ik stop", houdt hij de deur echter nog op een kier,. "Maar zoals de zaken er nu voor staan, is het vrijwel zeker dat ik een bedankje stuur naar de KN VB. Ik hou nog een slag om de arm omdat ik de ontwikkelingen binnen de bond wil afwachten", verwees Faber naar het gerucht, dat Vic Hermans de opvolger zou worden van Ron Groenewoud, de huidige bondscoach. Hans van Leeuwen, in de laatste twee duels tribuneklant, overweegt het voorbeeld van Faber te vol gen. Beiden kunnen zich niet vin den in de visie van Groenewoud. "Het is een aardige man", oor deelt Faber, "maar hij maakt veel fouten. Wat hij met mij heeft uit gehaald ben ik nog niet vergeten. Eerst laat hij me vallen als een baksteen en een maand later heeft hij me weer nodig, omdat er geen profs willen-meedoen. Ik heb me weer beschikbaar ge steld voor het team. Zeker niet voor Groenewoud". Dat Faber als dertiende man tijdens de eerste ronde een op vallende rol vertolkte, was voor hem "een kleine genoegdoe ning". De speler van Bax scoor de in het openingsduel tegen De nemarken twee treffers, ontpop te zich als een van de betere Oranje-klanten, maar kreeg nim mer het vertrouwen van zijn bondscoach. "Al had ik tien doel punten gemaakt, dan nog had Groenewoud mij niet gekozen". Niettemin kreeg Faber in de eindstrijd veel speeltijd. Dat had de belastingambtenaar te dan ken aan de gele kaart van 'con current' André Bakker. Om het gevaar van een tweede prent (en een tijdstraf van vijf minuten) in te dammen, liet Groenewoud Fa ber lange tijd staan. Dit in tegen stelling tot de halve finale van za terdagavond, waarin Oranje de VS in een aantrekkelijke wed strijd met 2-1 de baas bleef. "Toen draaide het niet, tegen Brazilië draaide het een stuk lek kerder". Faber had zijn afscheid op het internationale podium met een treffer kunnen omlijsten, maar de inzet vlak voor tijd (die 2-2 had kunnen opleveren) spatte uiteen op de paal. "Ik baal verschrikke lijk dat we hebben verloren. Ik had gedacht dat we die Brazilia nen konden pakken. Als team hebben we dan ook gefaald. Wat mij persoonlijk aangaat ben ik tevreden over dit WK". Hans van Leeuwen had daar een geheel andere mening over. Het eerste wereldkampioen schap zaalvoetbal roept bij de 28- jarige Noordwijkerhouter geen positieve herinneringen op. Be grijpelijk, want van de acht inter lands moest Van Leeuwen er zes werkloos op de tribune toezien. "En dan maak je het toch heel an ders mee. Je bent er minder bij betrokken, voelt de spanning niet. Ik verklap natuurlijk geen geheim als ik zeg dat het vóór mij allemaal teleurstellend is verlo pen". Aan de vooravond van het WK had Van Leeuwen er rekening mee gehouden dat hij buiten de basis zou vallen. "Ik was tweede man achter Vic Hermans. Maar vlak voor het wereldkampioen schap begon Groenewoud op eens te rommelen met de opstel ling. Ik speelde wat minder, maar nog niet zo slecht om me er uit te gooien. Nog steeds zet ik een vraagteken achter zijn beslis sing". Van Leeuwen nam zich voor om tijdens het toernooi het onge lijk van Groenewoud aan te to nen. "Maar voor mijn gevoel heb ik geen kans gehad. In de twee keer dat ik heb meegedaan, heb ik het niet slecht gedaan. Dat hebben ook mijn medespelers gezegd. Als je dan de wedstrijd daarop weer op de tribune moet, komt dat keihard aan". "Ik heb hem dat kwalijk geno men", kritiseert Van Leeuwen het beleid van zijn bondscoach. "Hij riep maar dat ik uit vorm was. In de wedstrijden bewees ik het tegendeel. Ik stond voor raadsels. Ik kon zijn gedachten- gang niet volgen. Dat knaagt aan je". Van Leeuwen moet voor zich zelf een aantal zaken op een rijtje zetten, voordat hij een beslissing neemt over een verlenging van zijn carrière. "Tijdens het trai ningskamp heeft stoppen een paar keer door mijn hoofd ge flitst. Ik wil een weloverwogen beslissing nemen, dus voorlopig wacht ik even af. Of Groene woud weg moet? Voor mij mag die man blijven, maar als de KN VB besluit om Vic Hermans aan te stellen als bondscoach heb ik daar geen enkel probleem mee", antwoordt Van Leeuwen diplo matiek. UVS-trainer Ruud de Groot zal met de gemengde gevoelens van zijn pupillen nog de minste moeite hebben, want zowel Fa ber als Van Leeuwen kondigde in Rotterdam aan weer volledig inzetbaar te zijn voor de Leidse hoofdklasser. ROB ONDERWATER HARARE (Rtr) - PSV heeft giste ren in Harare (Zimbabwe) de vriendschappelijke wedstrijd te gen Racing Club d'Argentina met 1-0 gewonnen. Edward Lins- kens, een klein kwartier na rust, als vervanger van Juul Ellerman, terug na zijn knie-operatie, maakte een kwartier voor tijd het doelpunt. Er waren 28.000 toe schouwers. Het duel tegen Racing Club d'Argentina, ten bate van de slachtoffers van de hongersnood in Moeambique, is in Harare slechts voor een half gevuld sta dion gespeeld. De 28.000 kijkers in Zimbabwe hebben geen onuit wisbare herinnering overgehou den aan de confrontatie tussen top-elftallen uit Europa en Zuid- Amerika. PSV trouwens heeft, behalve de winst, ook niet al te prettige herinneringen overgehouden aan het duel. Drie spelers moes ten geblesseerd het veld verla ten, Kieft, Ellerman en Chova- nec. Coach Hiddink moest daar door een beroep doen op Vanen burg, die hij wegens zijn voet blessure liever aan de kant had gehouden. Na een inspeelperiode van rond een kwartier was PSV dui delijk de betere ploeg, vooral door het sterke spel van Lerby op het middenveld en Anton Janssen op de linker vleugel. Dat tweetal legde ook de basis voor de treffer van Edward Linskens, dertien minuten voor tijd. Ajax heeft in de finale van het voetbaltoernooi van Maspa- lomas (Spa) verloren van Bayer Leverkusen. De ploeg uit de Bondsrepubliek, getraind door Rinus Michels, won met 4-2. Bij rust was de stand 2-1 in het voor deel van Leverkusen. Er waren 8.000 toeschouwers. De overwinning van Lever kusen op het achtste toernooi van Cran Canaria was verdiend. „We hebben goed gespeeld", al dus Michels, die in de Bundesli- ga met zijn ploeg een moeilijke eerste competitie-helft heeft af gesloten. „Desondanks moeten we aan dit toernooi niet te veel waarde hechten. Het grote winst punt is wel dat we met meer zelf vertrouwen de competitie kun nen hervatten." Ajax slaagde er twee keer in een achterstand goed te maken, door doelpunten van Pettersson en Scholten. In het laatste deel van de tweede helft nam Lever kusen duidelijk afstand. Voor de ploeg van Michels scoorden de Pool Lesniak en Falkenmeyer beiden twee keer. LEIDEN - Het asfalt in de Groen- oordhallen voelde gisteren weer vertrouwd voor Ruud de Groot. Waar de trainer in het verleden al eens met Lugdunum de hoofdprijs greep in het LFC-zaalvoetbaltoer- nooi, was hij nu de sterkste met zijn huidige Leidse werkgever UVS. De hoofdklasser mag overigens de wisselbeker houden, want het is de derde keer in successie dat het glimmende kleinood naar de Kik kerpolder gaat. Behalve de bekér kan de toer- nooi-organisatie na elf jaar mis schien ook de opzet van het grote toernooi eens vernieuwen. De spanning - en daarmee een groot deel van het publiek - is al vroeg tijdig verdwenen uit het toernooi door de merkwaardige opzet. Alle deelnemende clubs (21) komen met twee teams die over zes poules worden verdeeld. Bij de eerste elf tallen ontstaan vervolgens drie winnaars, net als bij de reserve teams. Die strijden tot slot in twee poules om de eerste prijs, zodat er voor de v^andelteams en de twee de teams een winnaar uitrolt. Maar de eigenlijke winnaar van het toer nooi is ruimschoots daarvoor al be kend. Dat is namelijk de vereni ging die in de eerste ronde in de poulestrijd met het eerste en twee de team de meeste punten vergaar de. Dat was dus UVS, dat trots met deze 'totaalbokaal' aan de haal ging. Iri de eindfase werden de blauwwitten ook nog eens eerste in -de finalepoule, maar dat was dus van ondergeschikt belang. Totaalbokaal Het gekke was ook dat de Leide- naars in de strijd om de totaalbo kaal Randstad Sport naast zich moesten dulden. Ook de Voorscho tenaren waren met negentien pun ten uit de poules gekomen. Het doelsaldo-van de vierdeklasser was echter niet toereikend. Randstad Sport zat overigens met geen enkel team in de finale-poules, zodat de malle situatie zich had kunnen voordoen dat een vereniging zou i zonder in de finales te zit ten.., De organisatoren van het toer nooi willen zich voor de twaalfde editie buigen over een eventueel vernieuwde toernoöi-opzet. Al is het uiteraard verleidelijk om na elf jaar succes ook voor de twaalfde keer de vertrouwde variant te kie zen. Maar een toernooi waarin de spanning vooral in het rekenwerk zit, boeit nooit optimaal. Ondanks de concurrentie van het WK zaalvoetbal op tv passeer den ruim 2200 toeschouwers de kassa. Dat was sowieso al een suc ces voor de toernooileiding, die zich overigens al voor het evene ment had ingedekt middels de steun van met name hoofdsponsor Oranjeboom. Concurrent Het publiek zag voorspelbaar leek, maar dat toch niet helemaal was. Roodenburg was namelijk in de poule een ge duchte concurrent voor UVS. De tweedeklasser was bovendien de enige ploeg op het toernooi die UVS wist te kloppen (1-0). Zelfver loren de blauwzwarten geen enkele wedstrijd, maar ondanks dat alles werden ze-uitgeschakeld op doel saldo. Roodenburg spotte overigens- met de goede tradities van het eve nement door niet met het eerste team te komen. Terecht werd de vereniging daar bij de prijsuitrei king door organisator Flip Massaar over gekapitteld. Bij de inschrij ving in november kunnen clubs hun oefenprogramma nog altijd aanpassen aan het LFC-feestje. Wim Rijsbergen en zijn pupillen verkozen een oefenpotje op het veld tegen Blauw Zwart. De winnend coach Ruud de Groot zag voor zijn vedetten geen bezwaren om aan te treden in de hal. "We hebben zaterdag geoefend tegen Rijnsburgse Boys, maar de jongens wilden vandaag nog dol graag. Het gevaar van blessures zie ik niet zo. Er wordt sportief ge speeld". Dat laatste was ontegenzeggen- lijk waar. Er viel in dat opzicht geen wanklank te noteren. De eni SASSENHEIM - In de tweede ron de van de Leidsch Dagblad Cup heeft Ter Leede dankzij een 1-0 ze ge Voorschot'en uit het toernooi ge stoten. De ploeg van trainer Leo Holl trad met enkele invallers aan en liep nog meer averij op toen Ger- rit Verrips en Marcel Rosier zich geblesseerd moesten laten vervan gen. Bovendien is Hein de Graaff niet honderd procent fit waarmee de problemen voor Holl zijn. gete kend. Ter Leede, zonder de geblesseer de aanvoerder Johan Verloop, startte wat sterker dan de oppo nent en kreeg enkele reëele moge lijkheden. Nadat Jan van Hars kamp recht in de handen van doel man Jos Loose had gekopt was het in de 30ste minuut raak. Een com binatie tussen Ronald Vonk en Eric Grosman werd door Leo van Leeuwen doeltreffend afgerond (1- 0). Na rust zakte de thuisclub wat weg en probeerde Voorschoten het duel naar zich toe trekken. Edward Braggaar en Chris Morgenland wisten echter geen doel treffen en Kees Hulsbos zag een inzet van de lijn gehaald. Dissonant in het ove rigens faire duel was, na het uitwis selen van wat onvriendelijkheden, het wegzenden van Sassenheimer Van Harskamp en Voorschotenaar Pieter Tebrugge. ge blessure viel onder de toeschou wers die in veel gevallen op de zij lijn stonden. Dan wil er nog wel eens een bal ongelukkig terecht komen, als je toevallig even naar het andere veld staat te kijken en 1 dus niet weg kunt duiken. Reclame De scheidsrechters hadden een rustige dag. Dat gaf ze daarom de tijd om her en der nog eens reclame te maken voor hun hobby. Ook in de zaal is de roep om arbiters een noodkreet geworden. Het buiten- gebeuren heeft zichzelf wat dat be treft de laatste maanden eens slechte dienst bewezen. Het LFC- toernooi was een heel wat betere reclamestunt. Het zwarte korps riep Unitas Leiden uit tot sportief ste club. De organiserende vereniging was trouwens de grote verrassing door met beide teams in de finale poules te belanden. De pijp van de LFC'ers was echter na de zo goed afgelegde eerste ronde blijkbaar leeg, want ze bakten er in de na middag weinig meer van. In de poule van de eerste teams verloren ze eerst van LDWS met 2-1 om ver volgens de beslissende slotpartij van UVS te verliezen. Gerry Jan sen scoorde het enige doelpunt in de wedstrijd en bezorgde zijn ploeg de beker. LDWS was in de confron tatie tegen de hoofdklasser ook al onderuit gegaan. Arthur van Orssa- gen scoorde twee keer: 2-0. Bij de reserves was Lugdunum winnaar na winst tegen UVS (1-0) en LFC (3-0). ROB VAN DER ZANDEN ROTTERDAM (ANP) - Voorzitter Egbert Mulder heeft zich met on middellijke ingang teruggetrok ken als voorzitter van de Belangen vereniging Scheidsrechters Be taald Voetbal (BSBV). De voorma lige arbiter uitte onlangs via de me dia kritiek op het functioneren van de landelijke scheidsrechterscom- missie van de KNVB. Zaterdag morgen nam de Groninger tijdens een bijeenkomst in Rotterdam het besluit de voorzittershamer neer te leggen. Aan de bijeenkomst werd deel genomen door een KNVB-delega- tie, bestaande uit Marten Kaster- mans, Jacques Hogewoning en Jos Heutink, alsmede de voltallige lan delijke scheidsrechterscommissie en het bestuur van de BSBV. De BSBV betreurde bij monde van waarnemend voorzitter Georges Oetelmans de desbetreffende pu- blikatie en het verder nog weten dat de enquête, zoals die een aantal jaren geleden plaatsvond, een ge passeerd station is. De BSBV deed BSBV vestigde er ook nog eens de aandacht op dat de samenwerking KNVB/BSBV tot volle tevreden heid verloopt. Ter bestendiging van die relatie achtte Mulder het zaterdagmorgen noodzakelijk zijn functie beschik baar te stellen. Mulder: „Omdat persoonlijke tegenstellingen een belemmering zouden kunnen vor men, trek ik mij terug als voorzitter van de BSBV". Volgens een communiqué van de KNVB blijft het vertrouwen in de scheidsrechterscommissie on veranderd gehandhaafd. Het bondsbestuur dient zich formeel nog uit te spreken over de inhoud van het gesprek van zaterdagmor gen. ABERDEEN (GPD) - Een kwar tier na de rust van Aberdeen-Glas gow Rangers (1-2) krijgt Thijs Lib- regts alsnog waar voor z'n geld. Met een katachtige sprong buigt Theo Snelders een vlammend schot van Mark Walters om tot hoekschop. Het applaus in Pittorie Stadium overschrijdt de toegesta ne geluidshinder met vele decibel len. Het is een van de weinige ke ren deze middag dat de Nederland se doelman zich daadwerkelijk kan onderscheiden. Zijn kwaliteiten zijn in Aberdeen echter boven alle lof verheven, zijn immense popula riteit ligt in het verlengde daarvan. Uiterlijk is Theo Snelders geen spat veranderd sinds hij een half jaar geleden Enschede de rug toe keerde en Schotland verkoos bo ven nog een seizoen FC Twente. Opmerkelijk daarentegen is de ge daanteverwisseling die hij buiten het veld onderging. De ooit zo timi de en ietwat introverte doelman is volwassen geworden en gaat het gevecht om een plaats in Oranje ook niet langer uit de weg. De over steek heeft Snelders zichtbaar goed gedaan en van hem een zelf bewuste prof gemaakt „Er staat nu een persoonlijkheid in de goal, Snelders is een vent ge worden", typeert Libregts het ver schil tussen de doelman van toen en nu. „Hij is veel losser geworden in de omgang", heeft Ton van Da len recht van spreken. Als manager van FC Twente maakte de rond borstige Enschedeër de Oranje kandidaat een paar jaar van nabij mee, als zaakwaarnemer zag hij Snelders zaterdag voor de zevende keer bij Aberdeen aan het werk. „Na acht jaar FC Twente wilde ik wat anders", legt Snelders een paar uur later in het Marcliffe-hotel uit. Pas ver na middernacht stapt hij met Mirjam, z'n vriendin, in een taxi. De teleurstelling over de eerste thuisnederlaag met Aberdeen is voorlopig even naar de achter grond verdrongen door het onaan gekondigde bezoek van de bonds coach. „Achteraf is dat maar goed, want door de belangstelling vanuit Nederland en het belang van deze wedstrijd stond er al genoeg druk op. Als ik tevoren had geweten, dat de bondscoach naar Aberdeen zou komen, was het misschien wel een beetje te veel geworden". In de wedstrijd was daar weinig van te merken, optimaal geconcen treerd als Snelders al sinds jaar en dag aan een wedstrijd begint. Hij is een bezeten prof, een perfectionist pur sang, zowel in als buiten het veld, die het in het verleden nog wel eens had gemunt op kleedka merdeuren, maar die ook in dat op zicht veel rustiger is geworden. Als enige van de spelersgroep moet echter nog niemand het wagen aan z'n wedstrijdschoenen te komen ('die poets ik zelf), als een der wei nigen analyseert de doelman z'n ei gen optreden tot in details. „Hij had een ongelukkige start", refeert Libregts na afloop aan de twee te gentreffers van Derek Ferguson, „aan beide doelpunten had hij ech ter geen schuld". Enthousiast Met de overgang naar de voormali ge Europa Cup 2-winnaar (voor 1 miljoen gulden) ging voor Snelders een droomwens in vervulling. Hij had de hoop op een vertrek uit Ne derland al opgegeven, toen Ton van Dalen de vorige zomer ineens op de proppen kwam met Aber deen. Aanbevolen bij Manchester United, dat echter de voorkeur gaf aan de ervaren Jim Leighton, werd Snelders bij de nummer drie van de premier league de opvolger van Leighton, de keeper van het Schot se nationale elftal. Manager Alec Smith van Aber deen kon z'n ogen niet geloven toen hij Snelders voor de eerste keer aan het werk zag. „Ik had in eens een keeper, die net zo atle tisch is als Leighton, maar die de Theo Snelders. bal nog harder kan uitgooien dan de meeste van m'n spelers hem kunnen schieten". De spelers rea geerden al even enthousiast. Willie Miller over Snelders: „Toen Leigh ton wegging, zaten we allemaal een beetje in de put. We konden ons niet voorstellen dat we een keeper van hetzelfde niveau terug zouden krijgen. Nu weten we dat Theo Snelders de ideale vervanger is die perfect bij ons past. We hebben nu weliswaar meer doelpunten tegen dan vorig seizoen, maar bij niet één ervan treft hem ook maar enige blaam". Bij Aberdeen deed de 25-jarige doelman in de 31 tot nu gespeelde wedstrijden meer ervaring op dan in 'vier jaar eredivisie'. Het steekt hem daarom dat Joop Hiele het tweegevecht tussen Menzo en Snelders vorige week in het voor deel van de Ajacied besliste, omdat Snelders weinig ervaring zou heb ben. „Elke wedstrijd hier is een ge vecht, want met uitzondering van Hamilton doen de clubs bijna niks voor elkaar onder. Ik speel hier re gelmatig voor 30, 40.000 toeschou wers. Dat is wel iets anders dan in Nederland. Daar moet je de men sen met een gouden koets ophalen om het stadion vol te krijgen". In het nadeel van Snelders spreekt de strikte taakverdeling voor de goal bij Aberdeen. De schildwachten voor hem, het cen trale duo McLeish en Miller, die za terdag nog ontbrak vanwege de na weeën van een meniscus-operatie, zorgen eerst voor opruiming, daar na is het pas de beurt aan Snelders. Hij is daardoor in de positie van lijnkeeper gedrongen. Snelders: „Ajax speelt meestal op de helft van detegenstander. De rol van Menzo is daardoor een totaal ande re dan die van mij. In Nederland krijg je als keeper de kans om ver voor je goal te komen. Dat heeft voor mij geen zin, want dan sta ik echt voor gek. Hier zijn echter de voorzetten veel harder en scherper, en kleunen ze er ontzettend in. Als je in Nederland omviel werd er al gefloten, dat moet je hier maar af wachten". ALBERT GEESING Dynamo Tbilissi kreeg gisteren voor de benefietwedstrijd tegen 1. FC Saarbrücken ten gunste van de Armeense aardbevingsslachtoffers hulp van Widzew Lodz. De Poolse club stond een aantal voetballers af omdat de Dynamo-selectie tijdens het zaaltoernooi van Saarbrücken zo sterk was uitgedund, dat er te weinig fitte spelers resteerden voor een elftal. De opvallende Pools-Ge- orgische combinatie verloor met 0- 2. De opbrengst van het duel was 25.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17