BUITENLANDS VOETBAL Kemkers stelt kandidatuur Bittner verrast La'Bomba Schneider blijft ongeslagen Zambianen lappen boycot aan hun laars Blessure van Jan Ykema PAGINA 16 MAANDAG 16 JANUARI 1989 KITZBUEHEL (AFP) - De Westduitse slalomspecialist Ar- min Bittner heeft gisteren in de tweede manche de Italiaanse fa voriet Alberto Tomba verrast. De tweevoudig Olympische kam pioen, die dit seizoen met alle ge weld wil laten zien dat zijn ge wichtstoename door het goede leven na Calgary wel was in de eerste manche bedui dend sneller dan Bitnner. Liefst 0,55 seconde scheidde de twee. Tomba, die niets van zijn gran deur heeft verloren maar de con currentie in het wereldbekercir cuit aan glans zag winnen, kwam op het tweede parcours dat be duidend lastiger was vrij snel de start in problemen. Al bij de eerste meting van de tussentijd was hij zijn voorsprong groten deels kwijt. Op de finishlijn kwam hij 0,22 tekort. De strijd om de wereldtitels op de slalom en reuze-slalom in Vail kan er door de terugkeer Bittner alleen m der op worden. De Westduitser ontbrak om gezondheidsrede nen in Calgary. Op de slalom is hij de laatste maanden echter steeds vooraan te vinden Dat geldt ook voor de Luxem burgse allrounder Mare Girar- delli, die net zo gemakkelijk via de kortste weg van een berg af- suist als zich langs de poortjes wurmt op een slalomparcours. Hij won gisteren, zonder risico te nemen en zijn derde slalomzege na te jagen, de Hahnenkam combinatie. Girardelli verdiende tijdens het weekeinde in Kitzbühel 37 wereldbekerpunten en verdreef daarmee de Zwitser Pirmin Zur- briggen, die bij de tweede r che uit beeld verdween, vai eerste plaats. „Ik heb inderdaad alleen maar aan de combinatie gedacht", gaf Girardelli toe. Ik heb, zeker in die tweede afda ling, slecht geskied en genoeg foutjes gemaakt. Maar ik sta wel bovenaan in het klassement om dé wereldbeker." Aan de zegereeks van de Zwit serse skister Vreni Schneider lijkt geen einde te komen. Ook een gekneusde schouder, die ze gisteren overhield aan een valpartij tijdens de warming-up, kon haar er niet van weerhouden de concurrentie in Grindelwald andermaal haar superioriteit te demonstreren. In de eerste man che gleed ze, toch enigszins ge hinderd door die blessure, nog als achtste over de streep, in de tweede maakte ze de achterstand meer dan goed. Het verschil met Tamara McKinney, die tweede werd, bedroeg uiteindelijk bijna een seconde, dat met de Oosten rijkse Monika Maierhofer zelfs meer dan een tel. Schneider verklaarde erg ze nuwachtig te zijn geweest voor de tweede manche. „Vooral ook omdat ik voor eigen publiek moest skiën en ten gevolge van een verkeerde manoeuvre in de eerste manche erg veel moest goedmaken. Op grond van de er varingen in Mellau en Alten- markt, waar ik ook met achter stand aan de tweede afdaling be gon, wist ik dat ik daartoe in staat Dat gaf me het zelfvertrou- De 24-jarige tweevoudig Olym pisch kampioene bleef op de sla lom derhalve ongeslagen. Tot nu toe won ze alle vijf wedstrijden en werd met met nog twee sla loms op de agenda al onbereik baar in het wereldbekerklasse ment van deze discipline. De skister, die haar van de allround- overwinning moet afhouden, stond ook in Grindelwald weer niet op. Tamara McKinney gaf zichzelf na haar eerste gang langs de 47 poortjes nog een redelijke kans. „Ik voelde me sterk. He laas was de piste in de tweede manche nogal ijzig en ik heb de afgelopen dagen alleen in de sneeuw getraind. Het vergt nogal wat aanpassing ook op ijs goed jor de dag te komen." Twee weken voor het wereld kampioenschap in Vail werd te meer duidelijk, dat er met de winnares op de technische mmers voor de bookmakers gokkers niet veel te verdienen Schneider was nog voorzich tig. „Ik heb mijn zinnen op ten minste één gouden medaille ge zet. Ik wil mijn titel op de reuze- slalom prolongeren. Verder zien e wel." Normaal gesproken kunnen echter alleen ernstige blunders haar van ook de zege op de sla lom afhouden. De andere deel neemsters mogen zich toeleggen als Schneider serieus mee doet, hopen op de afdaling, de super-G en de combinatie. Op het laatste onderdeel, donderdag de afdaling al geweest, boek te Brigitte Oertli gisteren succes. De Zwitserse had aan de vijftien de plaats op de slalom genoeg. Voor Europese titel schaatsen DAVOS (GPD) Een week voor het Europees Kampioenschap in Gothenburg heeft Ge rard Kemkers in de Zwitserse Alpen nadrukkelijk zijn kandidatuur gesteld voor zijn eer ste grote internationale schaatstitel. De rijder uit Eelde kwam tijdens Worldcup-wedstrij- den in Davos, die de meesten gebruikten als laatste testcase voor het EK, uitstekend voor de dag Kemkers pakte een onverwachte tweede plaats achter Eric Flaim op de 1500 meter en boekte een niet geplande overwinning op de 3000 meter. Vooral zijn 'mijl', waarop hij zijn persoonlijk record tot op onge veer een halve seconde benaderde, hebben Kemkers vlak voor de Eu ropese titelstrijd veel vertrouwen gegeven. De kopman van de Nederlandse schaats-delegatie heeft tot voor kort immer een 'haat'-verhouding' gehad met de 1500 meter. Op deze cruciale afstand verloor hij meestal te veel seconden om echt te kun nen meespelen om de eerste plaats. Zelfs uitschieters op zijn speciali teiten, de vijf en tien kilometer, wa ren niet voldoende om zijn op de sprint en 1500 meter opgelopen achterstand goed te maken. Onder leiding van Ab Krook lijkt die lijn te zijn omgebogen. De 1500 meter is niet meteen een 'trendy' afstand geworden voor de schaatsende scholier, maar hij is inmiddels wel dermate vooruitgegaan, dat hij een serieuze concurrent is geworden voor bij voorbeeld Michael Had- schieff. De nummer drie op de olympische schaatsmijt is één van Europa's beste allrounders. Slag Kemkers versloeg zaterdag de Ne derlands kampioen op de 1500 me ter, Anne-Jan Portijk, in een recht streeks duel. Het was dit seizoen pas de tweede keer, dat Portijk op deze afstand door een landgenoot Thomas Bos ging Kemkers voor werd verslagen. „Ik stond er zelf versteld van. Maar de laatste vier keer ging het al goed met mijn 1500 meter. Ik heb mijn slag wat veran derd en dat blijkt goed uit te pak ken. Voorheen had ik na mijn start maar één doel: zo snel mogelijk naar de finish. Ik vergat daardoor mijn techniek, waarna het tempo zakte en ik begon te krabbelen. Ik heb nu een rustmoment in mijn slag ingebouwd, waardoor ik het gevoel heb eeuwen op één been te staan. Ik rijd de eerste volle ronde nu veel beheerster", aldus Kem kers, die plots schrikt van al het op timisme rond om hem heen en daarom snel opmerkt: „Maar laten we wel voorzichtig zijn. Het is na tuurlijk niet zo, dat de problemen nu ineens voorbij zijn. Ik ben nog niet stabiel genoeg. Het kan in Go thenburg best weer verkeerd uit pakken". Kemkers kon gisteren aan de rand van het knusse baantje in Davos ook tevreden terugkijken op de tweede Worldcup-dag. Nadat hij in het bijprogramma met 38.96 een zeer redelijke sprint had afgele verd, snelde hij op de drie kilome ter per ongeluk naar de overwin ning. Met een snelle slotronde van 31.7 versloeg hij de te snel gestarte Oostenrijker Christian Eminger. Daarna beet iedereen, inclusief we reldkampioen Eric Flaim en het te genvallende 18-jarige DDR-talent Michael Spielmann, zich stuk op Kemkers' 4.06,32. De paar au tochtonen hadden desondanks alle reden om hun handen stuk te klap pen, aangezien Notker Lederger- ber na dertien jaar het belegen Zwitserse record van Franz Krien- bühl eindelijk uit de boeken reed. Coach Ab Krook was verrast door de zege op de incourante drie kilometer van zijn pupil, die hem vreemd genoeg maximale punten opleverde voor het Worldcup-klas- sement op de 5000 meter. Krook: „De EK-jongens hadden de strikte opdracht gekregen om niet voluit te gaan. Kemkers moest alleen con tact houden om zijn eerste plaats in de rangschikking niet in gevaar te brengen". Onzekerheid Daar waar Kemkers het afgelopen weekeinde het zelfvertrouwen op vijzelde, verkeren twee andere fa vorieten voor de Europese titel, Leo Visser en Michael Hadschieff, een week voor de strijd in een bui tenwijk van Gothenburg in grote onzekerheid omtrent hun vorm. Beiden moesten de afgelopen twee dagen noodgedwongen vanachter hun zonnebril toekijken, waardoor zij zich niet konden meten met de internationale concurrentie. Visser trok zich terug met een liesblessu re en Hadschieff kreeg vlak voor het weekeinde dermate last van een kaakholte-ontsteking, dat hij zich in zijn woonplaats Innsbruck moest laten behandelen. De Oos tenrijker kreeg een penicelline- kuur, waardoor hij niet in actie kon komen. Leo Visser liep zijn blessure drie weken geleden in Inzeil op tijdens een startprocedure. Hij slipte weg en verrekte daarbij een spier. Vis ser: „Het is niet zo'n pijnlijke als wel een slepende blessure, die ei genlijk alleen door rust goed ge neest. Tijdens de Nederlandse af standskampioenschappen werd ik er ook door gehinderd. Ik kon niet voluit gaan, maar moest wel mee- Gerard Kemkers (foto anp) doen om me te selecteren voor het EK. In Davos had ik er vorige week op de ene dag meer last van dan de andere. Ik word tweemaal daags door fysiotherapeut Watto van der Velde onder handen genomen. Als het had gemoeten, had ik kunnen rijden, maar het leek me beter om Vlak voor het Europees Kampioen schap geen enkel risico te nemen. Ik had er niets aan om me nu te for ceren. Het wordt pas het komende weekeinde echt belangrijk. Al met al baal ik wel, want ik heb al weken niet behoorlijk op snelheid kunnen trainen. Bovendien heb ik dit sei zoen erg weinig wedstrijden gere den. Ik wilde hier in Davos ritme opdoen, maar dat ging dus niet door". LUSAKA (IPS) - Zambiaanse voetballers zoeken in groten getale hun fortuin in Zuidafrika. Daar mee doorbreken ze de sportboycot tegen het apartheidsland. Spelers die voor een Zuidafrikaanse club zijn uitgekomen krijgen een le venslang spelverbod in eigen land. Dat weerhoudt weinigen. Deze week bleken weer zes sterren na een bezoekje aan Zuidafrika niet teruggekeerd. Alle zes komen uit de mijnstad Kitwe, 300 km ten noorden van de hoofdstad Lusaka. De exodus bete kent een forse aderlating voor de twee topclubs in de stad: Power Dynamos zag vier elftalleden ver trekken, Nkana Red Devils twee. Onder hen is Fighton Simukonda van Power Dynamos, de vroegere aanvoerder van Zambia's nationale team. Ook de nationale topscorer Bonnie Muma van Nkana is ver dwenen. Verontruste voetbalclubs heb ben bij de Nationale Sport Raad van Zambia aangedrongen op straffe maatregelen. Voorzitter Max Sichula herhaalde gisteren dat boycotbrekers een levenslang speelverbod wacht. Hij noemde het gedrag van de voetballers een nationale schande omdat Zambia als voorzitter van de Frontlijnsta- ten juist campagne voert voor een wereldwijde sportboycot van Zuidafrika. ASSEN (GPD) Ex-mara- thoncrack Co Giling heeft eens gezegd: als Van Wijhe zou overlijden, dan moet hij zijn lichaam beschikbaar stellen aan de wetenschap. Het is onvoorstelbaar wat daar voor mysterieuze krachten inzitten. Laat de 'Keizer van Kerk dorp' het maar niet horen, want hij bruist nog steeds van energie. De tijd lijkt geen vat op hem te krijgen. Misschien komt het wel om dat hij een pure levensge nieter is. Vrijheid, blijheid, de natuur, een sigaar, een jong borreltje, een mooie sportprestatie: hij geniet overal dubbel en dwars van. Dries van Wijhe is een fenomeen. Een oermens van het zuiverste soort, die het volk al jarenlang ver steld doet staan met uitzonderlijke prestaties op de fiets en op de schaats. Hij is net als wijn: hoe ou der, hoe beter. Op zijn 43-ste voeg de hij een nieuw hoofdstuk toe aan een opmerkelijke sportcarrière. Tot ieders verbazing werd hij dit weekeinde in Assen Nederlands marathonkampioen op kunstijs. En hoe. Zo'n 3500 toeschouwers langs de baan en honderduizenden tv-kijkers hebben rnet volle teugen genoten van zijn ronduit fantasti sche voorstelling, maar hij zelf nog het meest. Loodzwaar Van Wijhe inhaleerde het succes met de gretigheid van een stugge roker. Hij, de absolute uitblinker in de meest vreemde, maar ook meest boeiende en interessante wedstrijd van het seizoen. Een door de om standigheden (zacht ijs en een har de wind, die uit alle hoeken waai de) loodzware race, die werd gedo mineerd door de 'oudjes'. Het was geen toeval dat Van Wijhe op het erepodium werd geflankeerd door Henri Ruitenberg (32) en Jos Pronk (40). De jonge garde kwam er niet aan te pas, kreeg een gevoe lig lesje van de routeniers. Favorie ten als Yep Kramer, Robert Vunde- rink, Erik van den Boogert en Lis- senaar Edward Hagen moesten no- tabene al voor half koers uitgeput afhaken. Zaterdag was het niet de dag van de technisch goede glij ders, van de stylisten, maar van de harde werkers, van de doordou- Van Wijhe ging daarbij als een sloper te keer. Hij speelde met de concurrentie als een kat met een muis. Onvermoeibaar koos hij de aanval en kreeg iedereen op de knieën. Ook zijn zeven medekoplo pers moesten uiteindelijk buigen voor het geweld van de onver woestbare veteraan. Richard van Kempen, Arend Veenhof, Jan Wedman, Gert Jakobs en Herbert Dijkstra werden in de slotfase zelfs nog gedubbeld, Pronk en Ruiten berg bleef die 'schande' net be spaard. Dolle Dries kraaide victorie in Assen. Zijn laatste (ere)ronde draaide uit op een feestelijke hap pening. Zwaaiend en met een bre de grijns op zijn markante gelaat nam de opvallend fris ogende held de hulde in ontvangst. Als men ie mand de titel gunde, dan was het Van Wijhe wel. „Zo zie je maar, dat ook een koe een haas kan vangen", lachte hij, nadat hij in de kleedkamer door zijn collega's met applaus was ont haald. „Man, wat heb ik vandaag genoten. Juist omdat ik dit hele maal niet meer had verwacht. In het begin van het seizoen reed ik als een trein. Ik had me goed voor bereid. In Inzeil stond ik twee keer per dag op het ijs. Daarna vloog ik om de dag naar de baan in Heeren veen en ben ik erbij gaan fietsen. Maar in de eerste drie wedstrijden merkte ik dat ik het in de finale niet meer kon afmaken. Ik zei tegen m'n vrouw (Hilda): ik kan alleen nog meerijden, winnen is er niet niet meer bij". „Toen ben ik een beetje ingesla pen. Ik ging van vijftien naar vijf uur trainen in de week. Tot de ploegleiding bekend maakte dat we in februari zouden deelnemen aan een 200 km-wedstrijd op de Weissensee in Oostenrijk. Dat wil de ik nog wel een keertje meema ken. Ben ik weer fanatiek in de beugel gegaan, want ik was veel te bang dat ik na 100 km van ellende en moeheid in de sneeuw zou lig gen". „Ik weet niet of dat de oorzaak is geweest, dat ik hier zo fameus reed", voegde hij er met pretoogjes aan toe. „De omstandigheden wa ren natuurlijk ook in mijn voor deel. Normaal rijden we 100 ron den, nu 150 en dat op zulk zwaar ijs. Bovendien kon ik het nu goed zien. Ik wil niet zeggen dat ik vanliever- lee een bril nodig heb, maar 's avonds, met kunstlicht, is het toch lastiger voor mij. Ik ben al geen bochtenpiloot. Nu kon ik steeds het randje houden". Opperhoofd „Ja, ik miste de eerste slagen. Ik wilde niet te hard van stapel lopen. Je hebt gezien dat veel jongens de tol hebben betaald voor hun snelle inspanningen. Maar de vierde keer werd het tijd om mee te gaan. Toen vernam ik dat ik goeie benen had. Kreeg ik moraal van. Ik ben er voluit ingevlogen, in de overtui ging dat ik in de finale toch uitge- poept zou zijn. Ik voelde me beres terk, kon kat en muis spelen met de rest. Daar geniet ik dan van joh, heerlijk. Dat iedereen krom gaat op jouw bevel. Je waant je net een op perhoofd". „Bang om kapot te gaan? Ja, daar denk je wel aan, maar als je constant kunt demarreren ben je gewoon high. Dan vergeet je dat er een Nederlandse titel op het spel staat. Ik tenminste wel". Maar Dries was niet stuk te krij gen, al moest hij op 35 ronden van het einde even gas terugnemen, toen hij een halve toer voorsprong had. „Ik heb me laten afzakken, omdat de benen dicht sloegen. Toen dacht ik echt dat het was ge beurd. Maar gelukkig herstelde ik snel en kon ik in de finale de draad weer oppakken". Met dank aan ploegmaats Her- bert Dijkstra en vooral Jan-Eise Kromkamp, die voorbeeldig af- stopwerk verrichtte in het fors uit gedunde peloton. Van Wijhe: „Ja, dat was mooi van Jan-Eise. En dan te bedenken dat ik officieel geen deel meer uitmaak van de (Weh- kamp)ploeg. Ik ben wat je noemt een buitenechtelijk kind. En dan nog kampioen worden ook, ha, ha, ha". DAVOS (GPD) - Jan Ykema is het afgelopen weekeinde in Davos vrij ernstig geblesseerd geraakt aan zijn linkerknie. De kersverse inwo ner van Pingjum (Friesland) trok zich gisteren op de tweede dag van de Worldcup-wedstrijden in ver band met zijn kwetsuur terug. „Ik heb al wat langer last van mijn knie, maar dit weekeinde ver ergerden de klachten", aldus de zil- veren medaille-winnaar van Cal gary, wiens knie gisteren werd on derzocht door de arts van de alter natieve kernploeg, Frank Nusse. De KNSB had geen dokter naar Davos gestuurd. Waarschijnlijk worden deze week foto's gemaakt van Ykema's gekwetste gewricht. Sprintcoach Eppie Bleeker: „Die blessure ziet er op het eerste ge zicht niet al te best uit". Op de eerste dag van de World- cup-races in Davos was Jan Ykema op een geheel andere manier na drukkelijk in de picture. Hij hing weer eens de pias van het schaats peloton uit door zich op de 500 me ter twee valse starts te permitteren, waardoor hij automatisch werd ge diskwalificeerd. Tijdens het bijpro gramma reed hij vervolgens een clowneske 1000 meter. Hij maakte niet alleen een paar misslagen, maar kroop in de laatste bocht zelfs op handen en voeten over het ijs. ITALIË MILAAN (GPD) - De rust lijkt voorlopig teruggekeerd in Mil aan rond de plaatselijke AC. Met een scorende Van Basten en Gul- lit en een in hun schaduw hard werkende Rijkaard behaalde de Italiaanse landskampioen zowel een belangrijke zege op Como (4- 0) alsook op zichzelf. De pas vijf de overwinning van het seizoen sloot niet alleen een periode van zeven wedstrijden af waarin Milan tien punten had verspeeld, maar ook een uiterst turbulente week. Afgelopen zaterdag bracht Milan's voorzitter Silvio Berlus coni nog een onverwacht bezoek aan het trainingscentrum „om dicht bij de ploeg te zijn", zoals hij zelf verklaarde. Het was zijn tweede visite aan Milanello bin nen vier dagen. „Hij heeft toen met de trainer gepraat, maar niet meer met de spelers, althans niet zo officieel als woensdag is ge beurd", zei Frank Rijkaard, die midden in de week net als alle andere spelers en technische en medische medewerkers van de club met z'n voorzitter onder vier ogen van gedachten wisselde over de nu ogenschijnlijk bezwo ren crisis bij de Italiaanse top club. „Het belangrijkste was dat bleek dat de hele spelersgroep achter Sacchi stond. Ook voor hem hebben we tegen Como ge- Dat ook het publiek de coach niet liet vallen, bleek net na de warming-up van de spelers. De 42-jarige oefenmeester uit Parma die Milan in zijn eerste jaar, en zijn eerste jaar in serie A, de landstitel bracht, kreeg bij het betreden van het veld een staan de ovatie en verklaarde na afloop daardoor geëmotioneerd te zijn geraakt. Het spel dat Milan in een mis tig San Siro in negentig minuten toonde was nog niet echt overtui gend maar de overwinning de eerste sinds 4 december, 2-0 te gen Lecce werd gekoesterd. Zoals ook het spel van Ruud Gul- lit. Naast zijn assist, al in de der de minuut, op de scorende Van Basten en een diagonale schui ver waarmee hij na de hervatting zelf scoorde (2-0), zag hij tien mi nuten voor tijd een van zijn scho ten afketsen op Como-doelman Paradisi, waarna diens ploegge noot Maccoppi de bal in eigen doel liep; vijf minuten daarvoor had Virdis vanaf de penaltystip al voor een onneembare kloof van drie goals gezorgd. „We hebben een periode van vijf maanden lijden nu afgeslo ten", verklaarde Ruud Gullit na afloop tevreden. Ik vind niet dat ik zelf echt goed heb gespeeld, maar door hard te werken heb ik mijn aandeel kunnen leveren. Ik speelde minder makkelijk dan een week geleden by Cesena (toen Milan met 1-0 verloor red.), maar dat is logisch. Het is net alsof je een klap in je nek krijgt. Dat gebeurt ook als je voor het seizoen in trainingskamp bent; dan gaat de derde dag ook veel moeilijker dan de tweede. De dokter heeft me verteld dat ik mijn niveau van het vorig sei zoen voorlopig ook nog wel kan vergeten", aldus Gullit, die ver der niet op de spanningen van de afgelopen week wilde ingaan. ENGELAND De vroege uitschakeling in het toernooi om de FA Cup heeft voor Arsenals leidende positie in de eerste divisie geen onprettige gevolgen gehad. Met doelgericht klinisch voetbal overklaste de Londense club zaterdag na rust Everton: 3-1. Nummer twee Nor wich werd op eigen terrein met 1- 2 verslagen door Coventry. Het verschil met Arsenal, dat nog een wedstrijd te goed heeft, liep daardoor op tot vijf punten. Weer vijf punten daarachter volgt Co ventry, dat dank zij het winnen de doelpunt van David Speedie in de laatste minuut met 2-1 zege vierde over Norwich. Arsenals openingsdoelpunt' na 47 minuten tegen Everton was uiterst verzorgd: Lee Dixon schoof een snelle uitgooi van John Lukic door naar David Ro- castle, die de accurate pass afle verde, waaruit Paul Merson zijn zesde doelpunt in zeven wed strijden maakte. Zes minuten la ter bereikte de cross-pass van Rocastle het hoofd van Alan Smith, die inkopte. Het derde doelpunt van Arsenal ontstond uit een één-twee tussen Ri chardson en Smith, die door eerstgenoemde werd afgerond. Evertons tegen-treffer kwam ze ven minuten voor tijd door toedoen van Dave Watson tot stand. Bij Norwich - Coventry leidde de thuisclub door een treffer van Dale Gordon in de 56ste minuut. Speedie maakte negen minuten later gelijk en zorgde in de laatste minuut met een lobje over de uit lopende Norwich-doelman Bryan Gunn voor het winnende doelpunt. De vreugde over de overwinning werd getemperd door het feit dat Lloyd McGrath een kaakfranctuur opliep, waar door hij zeker een maand niet zal kunnen spelen. De ongelukkige middenvelder keerde pas een maand geleden in de basis terug, nadat, een gebroken been hem tien maanden buiten de lijnen had gehouden. Met twee treffers in één mi nuut hield Liverpool het record vast in 24 jaar tijd nog nooit bij Sheffield Wednesday te hebben verloren. Wednesday leidde veertien minuten voor tijd met 2- 0, toen achtereenvolgens een schot van twintig meter van Ste ve Nicol en een kopbal van dicht bij van Steve McMahon doel trof fen. Manchester Uniteds vertrou wen in de jeugd werd niet be schaamd. Met zeven spelers on der de twintig in de basis-opstel ling wonnen de Mancunians za terdag door treffers van Clayton Blackmore, Tony Gill en Mark Hughes met 3-0 van Millwall. Onderaan werkte West Ham, dat Arsenal uit de bekercompeti tie wierp, zich los van de laatste plaats door een overwinning met 2-1 bij Derby. Hekkesluiter is nu Newcastle, dat met 3-1 van Aston Villa verloor. SPANJE Leo Beenhakker heeft de kriti- kasters weer even de mond ge snoerd. „Zijn" Real Madrid ver zekerde zich zaterdag, een dag voor de concurrentie in actie kwam, van de herfsttitel door een gelijkspel in Valencia: 1-1, waarmee de Madrileense vereni ging het ongeslagen record be hield. Real won dertien wedstrij den en speelde zesmaal gelijk. In totaal boekte Beenhakker in twee en een half seizoen 68 over winningen, 24 gelijke spelen en slecht 9 nederlagen. Geen slecht resultaat voor een trainer, die uit de krant moet vernemen dat „het beste team van Europa niet" aan vallend genoeg speelt en weinig geïnspireerd të werk gaat bij de wissels. Dat laatste logenstrafte de Ne derlander zaterdag in Valencia. Aldana, twintig minuten na rust in het veld gekomen voor Este- ban, scoorde bij zijn eerste de beste rush de gelijkmaker. Daarmee kwam er een einde aan het veldoverwicht van de thuisclub. Valencia nam na een half uur de leiding, toen een als voorzet bedoelde trap van Eloy ineens achter Buyo belandde. De omstreden doelman van Real- Madrid was na vier weken schor sing weer opgesteld. Al na tien minuten 'werd hij gepasseerd door Arroyo, maar diens treffer werd om onduidelijke redenen afgekeurd. Bij het slotoffensief van Real Madrid kreeg een tref fer van Butrageno evenmin scheidsrechterlijke goedkeu ring. Barcelona verzuimde gisteren de kans de achterstand op Real Madrid te verkleinen. De uitwed strijd tegen Malaga eindigde in een gelijkspel: 2-2. Johan Cruyff was daar achteraf bezien nogal content mee. Vooral gezien het score-verloop. Bij rust leidde Ma laga door een kopbal van Paco Pineda en een schot van Paquita met 2-0. Het als gewoonlijk erg offensief spelende Barcelona werd door de thuisclub met een versterkt middenveld opgevan gen, waarna veel vernuft in de uitval werd gestoken. Het jonge re en conditioneel sterkere Bar celona veroverde na rust wel de controle over het middenveld. Roberto zorgde in de 57ste mi nuut voor het aansluitende doel punt en na een tweetal wissels: Amor voor Soler en Alesanco voor Lineker was het invaller Amor, die met een afstandschot gelijk maakte. Daarmee deed Barcelona het overigens minder goed dan Zara- goza (1-4 in Elche), Valladolid (0- 1 bij Espanol), Logrones (0-1 in Sevilla) en Murcia (0-2 in Cadiz), die overwinningen in uit-wed- strijden behaalden. Dat alles verzwakt de positie van drie toch al omstreden trai ners: Clemente van Espanol, Atkinson van Atletico en vooral Azcargorta van Sevilla. Laatstge noemde club heeft geen wed strijd meer gewonnen sinds Ri- nat Dassajev plaats nam onder de lat. De Sovjet doelman, die ooit bekend stond als de beste ter wereld, blunderde bij het enige doelpunt van Logrones.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16