PORT Kleemami op kracht naar Europese titel SpooTTV Van Gennip geniet van sfeerloos EK Van Vossen in de kijker Doelman Möller niet naar Feyenoord MAANDAG 16 JANUAR11989 'Ut heb beschouwend gereden' WEST-BERLIJN (GPD) Sfeerloos en zonder spanning. Met deze twee typeringen is eigenlijk alles gezegd over het EK schaatsen voor vrouwen. Op het Wilmersdorf-ovaal, waar zich bijna meer journalisten dan betalende toeschou wers hadden verzameld, waren de medailles achteraf be schouwd na welgeteld negentien ritten al verdeeld. PAGINA 15 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag, halverwege de drie kilo meter, had Yvonne van Gennip reeds negen seconden achterstand op Jacqueline Börner, de i drie in het tussenklassement, trouwen, die nummer drie moet te pakken zijn". Ook Herma Meijer kon terugzien op een zeer geslaagd EK-debuut. Hoewel Last de opgewekte tiener dat bleek te veel. In zo'n sombere uit Assen het goud op de 500 meter ambiance een kansloze nederlaag lijden en ook Marieke Stam nog voor je moeten dulden: de klap bij pisch kampioe- wel had toegerekend („ze is ontzet tend nuchter, laat zich niet gek ma ken"), was het voor Meijer zelf een grote verrassing. „Ik dacht eerst ongetwijfeld hard aangeko- dat ik de tijd (42,03, red.) verkeerd gezien had, ik kon het niet gelo ven", aldus de Groningse, die naar West-Berlijn was gekomen met het doel „om de vijf kilometer te kun nen rijden". Ze werd uiteindelijk negende, nog voor Petra Moolhuizen. De Weespse reed een wisselvallig toer nooi, met een slechte 500 en 1500 meter, maar vooral een sterke drie kilometer. De 4.33.69 (zesde) was een persoonlijk record op bui tenijs. Dat nu bleek echter een grove misvatting te zijn. Van Gennip had genoten van het buitentoernooi en voelde geen moment spijt van haar beslissing toch naar West-Berlijn af te reizen ondanks vormgebrek. „Ik heb heerlijk ontspannen, zeg maar beschouwend gereden. Ik wist dat dit EK voor mij te vroeg kwam, de prestatie is nu minder belangrijk dan het schaatsen zelf. Slechts in een flits heb ik even gedacht: jeetje, al die Duitsers, ik moet toch wat laten zien. Maar aan dat ver wachtingspatroon kon ik gewoon niet beantwoorden". Later, in een openhartige bui, gaf de Haarlemse ook ruiterlijk toe dat wat haar betreft tijdens het WK in Lake Placid evenmin op een laatste krachtsexplosie gerekend hoeft te worden. „Ik wereldkam pioene? Verwachten sommigen dat? De mensen weten toch dat ik in een afbouwjaar zit?", vroeg Van Gennip zich ontwapenend éérlijk af. Het waren weer de woorden van de twijfelaarster, die eigenlijk wel opgelucht was na die „veilige" vijf de plaats, lekker uit de wind. De Van Gennip, van wie Ted Troost eens heeft gezegd dat ze niet durft te winnen en die, om haar on zekerheid nog te benadrukken, aan haar schaatsen sleutelt en rondin gen verandert. „Ik begrijp dat men sen zeggen: Van Gennip, stel je nu eens niet zo aan, wordt wat zelfbe wuster. Maar ik moet mezelf geen druk opleggen. Die drie medailles hebben mijn leven veranderd, dat is een verwerkingsproces. Daarom vind ik dit EK toch een overwin ning op mezelf. Ik kan de concen tratie en de training weer opbren gen. Er zat gewoon niet meer in". Het „Calgary-gevoel", waarbij uit elke klap het maximale rende ment werd gehaald, kreeg Van Ge nnip gisteren weliswaar weer even op sommige rondjes van haar vijf kilometer, maar de kans is levens groot dat het haar nog te weinig overkomt. Want „hoe mee: het gewone leven proeft, hoe af standelijker je het schaatsen gaat bekijken. Vroeger beleefde ik wed strijden in een roes, lag ik ook nachten wakker van de spanning bij de grote toernooien. Nu was ik me voel meer bewust van wat er om i me heen gebeurde. Ik lette zelfs op de muziek die werd gedraaid. En ik genoot ervan". Toch ziet Van Gennip nu al op te gen het afscheid, half maart in Heerenveen. I)at is onontkoombaar, want ze ziet wel in dat ze de kans op een goede maatschappelijke carrière moet aangrijpen voor het te laat is. „Maar die schaatskriebels, dat blijft moei lijk. Ria Visser heeft ze ook nog, die zou soms zo met ons willen meerij den. Dat kan ik me goed voorstel len. Ik hoop dat ik kan worden als Ard Schenk, mijn-grote voorbeeld. Die nam jarenlang volledig afstand van de sport". Zover is het echter nog niet en bondscoach Last zag in elk geval genoeg aanknopingspunten („Yvonne schaatste ten minste weer, alleen krijg je daar geen me dailles voor") om zijn vedette toch nog een keer te laten vlammen. Datzelfde gold voor Marieke Stam, die ondanks de naweeën van een blaasontsteking een sterk toernooi reed. „Ik ben gewoon hartstikke blij met die vierde plek", reageerde de Egmondse, die brons pakte op de 1500 meter. „In goede doen word ik misschien wel derde. On dank? alles heb ik er nooit zo dicht bij gezeten als nu. Dat geeft me ver- Nieuwe generatie uit DDR staat al klaar WEST-BERLIJN (GPD) Met nieuw beton bouwt Oostduitsland weer aan een bijna on neembare muur in het vrouwenschaatsen. Het vooral dank zij Karin Kania opgetrokken bolwerk, dat tijdens de Winterspelen zo onverwacht afbrokkelde onder de slopershamer van Yvonne van Gennip, staat nog steeds fier overeind en lijkt ondanks de renovatie wei nig aan grandeur te hebben ingeboet. Het Europees kampioenschap in West-Berlijn lever de het afgelopen weekeinde het eerste bewijs daarvoor met drie DDR-dames op het erepo dium. 2 Europese schaatskampioene Gunda Kleeman. Dat het volkslied „Auferstanden aus Ruinen" ter ere van Gunda Kleemann, de gedoodverfde op volgster van Kania, werd aangehe ven lag weliswaar voor de hand, maar dat ook de nummers twee (Constanze Moser) en drie (Jacque line Börner) uit Oostduitsland af komstig waren betekende toch een verrassing. Voor het eerst sinds 1972, toen in Leningrad drie Rus sinnen de bovenste plaatsen ver deelden, kwamen de EK-medailles in handen van landgenotes terecht. De Nederlandse afvaardiging stond erbij en keek ernaar. Deson danks was bondscoach Jan Wiebe Last „niet geschrokken" van het DDR-machtsvertoon, Hij toonde zich zelfs „dik tevreden", omdat zijn uitgangspunt („drie bij de bes te tien") werd overtroffen. Vooral de vierde plaats van de niet geheel fitte Marieke Stam, die Yvonne van Gennip nipt voorbleef, noemde de Zwollenaar „klasse". Dat duo is sinds gisteren ook verzekerd van een startbewijs voor de wereld kampioenschappen, op 4 en 5 fe bruari in Lake Placid. Ticket Herma Meijer (negende) en Petra Moolhuizen (tiende) hebben in VLISSINGEN (ANP) - Bij hoofdklasser Vlissingen ziet men bijna wekelijks de trainers uit het betaalde voetbal de tribu ne opklimmen voor het twintig jarige talent Peter van Vossen. "De aanvaller, die gisteren met twee goals verantwoordelijk was voor de uitschakeling van eredi visieclub Den Bosch in de strijd om de nationale beker, is mo menteel in bezit van een handvol aanbiedingen van Belgische en Nederlandse profclubs. De van Zierikzee afkomstige amateur heeft zich echter voorgenomen het seizoen bij de Zeeuwse hoofdklasser af te maken. „Pas aan het einde van het sei zoen neem ik de beslissing of ik bij Vlissingen vertrek", verklaar de hij na afloop van het duel met Den Bosch. „Ik wil alles rustig op een rijtje zetten en geen over haaste stappen nemen. De be langstelling is er in juni ook nog wel". Van Vossen kreeg een voor treffelijke aanbieding van FC Twente, dat hem tussentijds wil de inlijven. Kees Rijvers bood hem een A-contract en de garan tie dat hij nog dit seizoen de kans zou krijgen zich in de eredivisie te bewijzen. Van Vossen ging er niet op in. „Enschede ligt niet naast de deur. Ik zag het niet zitten elke dag met de auto naar het oosten te rijden of met mijn vriendin te verhuizen. Daarnaast wil Vlissin gen naar het betaalde voetbal. Dat biedt ook perspectief. Zeker als er op maatschappelijk gebied iets geregeld wordt", zei de jonge aanvaller, die ook in de belang stelling staat bij Roda JC, Fortu- na Sittard, Feyenoord en de Bel gische clubs Beveren en RWDM. Met de goals van Van Vossen zette Vlissingen gisteren de op roep aan het Zeeuwse bedrijfsle ven om haar plannen financieel te steunen kracht bij. De ambi tieuze amateurs, die in de eerste ronde eerste-divisieclub De Graafschap met dezelfde cijfers naar de Achterhoek terugstuur den, mogen op 3 februari probe ren via het kleurloze Telstar een plaats bij de laatste acht van het evenement af te dwingen. Al jarenlang wordt er in Zee land gesproken over de nood zaak van professioneel voetbal. De op dat gebied achtergebleven provincie is het moe alleen in de oefenpotjes de betaal de clubs aan het werk te zien. De plannen van Vlissingen naar de beroepssector over te stappen dateren al van vijf jaar geleden. Het bleven ideeën, omdat de re actie van het bedrijsfleven niet al te enthousiast was. Onder de bezielende leiding van trainer Jo Janssen lijkt het er toch van te komen. Op 1 maart start een onafhankelijke com missie een onderzoek naar de haalbaarheid van betaald voet bal in Vlissingen. Drie maanden later moet het adviesrende rap port bij de momenteel matig presterende hoofdklasser op ta fel liggen. Bij de start van de competitie in 1990 wil de Zeeuw se club er in de eerste divisie bij z|jn. ROTTERDAM Joao Havelange, 's werelds belangrijkste voetbalbobo, voelde zich gisteren in Rotterdam de koning te rijk. De Brazilaan toonde zich uitermate ingenomen met de titel van zijn landgenoten bij het WK-zaalvoetbal, dat hij als FIFA-voorzitter de afgelopen twaalf dagen nauwgezet volgde. Naast de Zuidamerikaanse zaalvoetballers werd ook het Nederlandse organisatiecomité door de goedge luimde Havelange zowat de hemel ingeprezen. Het compli ment deed de KNVB-bestuurders goed, maar de nare smaak over de geringe publieke belangstelling en het soms tegenvallende spelpeil van vooral Nederland kon er niet mee worden weggespoeld. Toegegeven, de Oranje-zaalvoet- In 1992 komt er, hoe dan ook, een bailers leverden met een zilveren tweede wereldkampioenschap, medaille een topprestatie. Maar de Vier landen (China, Japan, Dene tweede plaats sprak gistermiddag niet bepaald tot de verbeelding van de 3000 toeschouwers in Ahoy. Tij marken en Paraguay) hebben zich reeds kandidaat gesteld. Blatter: "Ik ben ervan overtuigd dat het lustreerden fluitconcerten en lang- je wèl stellen als na drie WK's zaam handgeklap het onbegrip blijkt, dat het spel niet aanslaat. De over het optreden, dat het gehele FIFA gaat ermee door, al heeft dit WK (uitgezonderd de uitstekende toernooi ons geleerd dat e RKCwil Van Hanegem UTRECHT (GPD) - Wim van Hanegem is benaderd door RKC. De Waal wij kse eredivi sieclub wil De Kromme, die aan het einde van dit seizoen moet vertrekken bij FC Utrecht, de veldtraining toevertrouwen. Ger Blok hij staat binnen de spelersgroep ter discussie zou in dat geval wel verant woordelijk blijven op tech nisch gebied. Omdat de voor malige bondstrainer kampt met een pijnlijke rug, wil Blok het volgend seizoen wat minder op het trainingsveld staan. winst in de halve finale op de VS) toch al niet opzienbarend weest. "Jammer", vond FIFA-secreta- ris Joseph Blatter, "zaalvoetbal kan een attractief spel zijn. Maar dan moeten er wel twee ploegen in het veld staan, die willen aanval len. Dat ben ik van de Nederlandse voetballer gewend, maar deze spe lers hebben mij verbaasd. Ze heb ben een kans gemist om het pu bliek voor zich te winnen. Want ik weet zeker dat het Nederlandse pu bliek voetbalminded is, maar de mensen laten zich natuurlijk niet bedonderen. Er moet natuurlijk wel wat te zien zijn. Neem een ploeg als de VS. Die jongens spelen met hun hart. Heel leuk om naar te kijken". De tegenvallende toeschouwers aantallen en de kritiek op de speel wijze van een aantal landen heb-, ben de bestuurders van de over koepelende voetbalorganisatie niet op andere gedachten gebracht. tal aanpassingen van de spelregels ge- doorgevoerd moet worden. We moeten er alles aan doen om het spel attractief te maken". Evaluatie Een evoluerend gesprek tussen coaches en spelers moet binnen kort uitsluitsel geven over de wijze waarop het zaalvoetbal aantrekke lijk kan worden gemaakt. Ook de Nederlandse voetballers en bonds coach Groenewoud zullen door de technische FIFA-commissie wor den gehoord. "Ik zal zeker voor stellen om een twee minuten-straf in te stellen, zoals wij die kennen. Dan krijg je overtal situaties en die leveren in de meeste gevallen doel punten op. Nu wordt er slechts een gele kaart gegeven voor een over treding en je moet het wel heel bont maken, wil je er worden uitge stuurd. En dat levert dan nog maar vijf minuten tijdstraf op". Volgens de hevig bekritiseerde bondscoach had Oranje het meest De nederlaag tegen Brazilië laat diepe sporen achter bij Jeffrey Forée. De zaalvoetballer kan zijn tranen niet meer bedwingen pal na afloop van de WK-finale. te lijden van de FIFA-spelregels, die ruimte laten voor lichamelijk contact. "Ik ga niet beweren dat wij goed hebben gespeeld. Geen van de spelers heeft de topvorm be reikt op dit toernooi. Maar er wordt vergeten dat wij in Nederland zijn gewend om in andere omstandig- ROTTERDAM (ANP) - Doelman Jan Möller heeft afgezien van een verbintenis met Feyenoord, nadat bekend werd dat de KN VB geen toestemming gaf aan de Rotterdamse club de Zweed tot april te huren. Möller mocht slechts bij Feyenoord spelen, hij tot het einde van het seizoen bleef. Wegens verplich tingen bij zijn club Helsingborg zag de doelverdediger daartoe geen kans. Feyenoord testte zaterdagmid dag in de oefenwedstrijd tegen Barendrecht Nico Hanssen. Hanssen verdedigde vorig sei zoen het doel van MVV. Op dit moment heeft hij geen club. Feyenoord is op zoek naar een keeper, omdat Joop Hiele we gens een ernstige blessure lang durig is uitgeschakeld. (foto ANP) heden te spelen. Er wordt nu geroe pen dat ik Volendammers had moeten selecteren, omdat die jon gens zo gemakkelijk een mannetje uitspelen. Maar wie geeft mij de ga rantie dat die spelers onder de FI- FA-regels hadden gepresteerd? Jongens als Loosveld, Faber, Bak ker en Seitner zijn individueel heel goed, maar als je twee tegenstan ders in je nek hebt hangen, komt je er niet of nauwelijks langs. De moeilijkheidsfactor was in dit toer nooi heel groot". Nummertjes Maar waarom konden de Brazilia nen soms wèl aantrekkelijke solo- nummertjes opvoeren? "Brazilië is een verhaal apart", weerlegt Groe newoud. "Dat land is veel verder dan wij. Die jongens benaderen het zaalvoetbal zoals het basketbal. Zij spelen al met ingestudeerde spel- patronen en zetten soms blokken en creëren daarmee ruimte voor medespelers. De eerste goal tegen ons is daar een voorbeeld van. Heel knap. Dat zou bij ons ook kunnen, maar dan moetje er heel veel tijd in steken. En dat gaat moeilijk met amateurs". Die, zo leerden de rijkelijk vloei ende tranen na afloop van de finale, er niet in slaagden hun teleurstel ling over de gemiste eerste plaats te verbergen. Hans Boll voelde zich evenmin prettig. De Zilkenaar hield zich namens de KNVB een heel jaar lang bezig met de organi satie van het toernooi. In de afgelo pen twaalf dagen kreeg de 31-jarige voetballer van SIZO 3 een wagon lading kritiek over zich gestort. "Ik kan me er totaal niet in vinden", meent Boll. "De balans sloeg in de media alleen naar het negatieve door. Kijk, ik heb er totaal geen problemen mee als er wordt ge schreven dat Nederland slecht heeft gespeeld en dat de belang stelling tegenviel. Maar ik heb ook leuke wedstrijden gezien in rede lijk bezette hallen en dat lees ik dan nergens terug". "Aan de organisatie lag het niet", benadrukt Boll. "De FIFA is vol lof. Het enige minpuntje was de commotie over het Algerijnse volkslied. Maar we draaiden het bandje af wat de Algerijnse ambas sade ons had opgestuurd. Als dan blijkt dat iets niet klopt, sta je machteloos. En natuurlijk is de be langstelling tegengevallen. Maar dat heb je niet in de hand. Dit toer nooi wordt voor de eerste keer in deze vorm georganiseerd en dan stuit je natuurlijk altijd op proble men. En daar is in de pers teveel de nadruk op gelegd". Feit is evenwel dat het WK-zaal voetbal een verlies van ongeveer 280.000 gulden heeft opgeleverd. In februari komen de FIFA en KNVB bij elkaar om te bespreken wie voor de kosten opdraait. "We ho pen dat we niets hoeven bij te dra gen", aldus Marten Kastermans, voorzitter van het organisatiecomi té. "Maar als we moeten betalen, kan ik daar niet mee zitten. Het heeft dan niet altijd meegezeten dit toernooi, maar we hebben zeker geen spijt dat we het WK hebben georganiseerd. Tenslotte hebben we bij de FIFA een goede beurt ge maakt". Een glimlachende Havelange is de KNVB kennelijk veel waard. ROB ONDERWATER theorie nog geen ticket gekregen, maar Last zal de BCK morgen voorstellen ook hen aan te wijzen voor de trip, die zaterdag al naar Calgary voert, fn de Verenigde Sta ten krijgt de Oranje-ploeg dus de kans de grote kloof met de Oost- duitsen, die eveneéns in EK-sa- menstelling aantreden, wat te ver kleinen. „Het is kort dag, maar met een fitte Stam en een betere Van Gennip komen we een eind in de goede richting", hoopte Last, die toch enigszins jaloers naar genera- tiegenote en collega Gabi Fuss moet hebben geblikt. De Oostduitse zegetocht was ook nadrukkelijk die van haar. Zowel de oppermachtige Kleemann als Moser en Schalling (uiteindelijk zesde) werden door de opvolgster van de hooggeachte Rainer Mund opgeleid. Dat de pas 32-jarige Fuss bij haar grote internationale de buut al zulke mooie vruchten kon plukken, was ongetwijfeld een mo rele steun in de rug, besefte Kleemann. „Velen konden niet ge loven dat een vrouw het roer over nam van Mund. Ik ben blij voor haar dat het nu zo goed gegaan is". De 22-jarige kledingverkoopster uit Erfurt slaakte zelf trouwens ook een zucht van verlichting. Na enke le jaren als „meeloopster" in de schaduw van de gestopte lichting Kania-Ehrig-Zange-Brehm te heb ben gestaan, is ze nu de blikvang- ster van de nieuwe generatie en wordt van haar een voortrekkers functie verwacht. „De rol van die supervrouwen te moeten overne- n, dat is natuurlijk moeilijk voor Ik vreesde ook een beetje dat we het niet zouden redden. Maar op dit EK hebben we bewezen dat we het kunnen", lachte de Oost duitse blondine. Krabbelaar Na de knap door Herma Meijer ge wonnen 500 meter was Kleemann (gedeeld vijfde met Stam) nog „te leurgesteld" geweest, maar op de drie kilometer „bleek ik toch goed in vorm". Met 4.25.34 verbeterde de robuuste krabbelaar zelfs het EK- record van haar landgenote Schön- brunn, gevestigd in '84 op de won derhaan van Medeo. Het was de ba sis voor haar eerste belangrijke ti tel, de zevende op rij van Oostduit se makelij waarvan Ehrig er vijf binnensleepte. Vraag blijft of Gunda Kleemann de nieuwe Karin Kania is. Qua kracht en bouw zijn er veel over eenkomsten, maar laatstgenoemde was technisch toch meer ge schoold door haar- achtergrond als kunstrijdster. Kleemann liep vijf jaar geleden nota bene nog over horden en had zelfs nooit een schaatswedstrijd gezien. Haar ten hemel schreiende stijl, een soort combinatie van x- en wijdbeens, over het qs „ploegen", is daarvan een voortvloeisel („er was gewoon te weinig tijd om mijn techniek bij te schaven"), maar juist op een (aangetaste) buitenpiste wel effec tief, leerde ook West-Berlijn. Hal „Toch is het zonde", aldus Jan Wie be Last, „want die meid zou in de hal vreselijk kunnen toeslaan. Nu is vijftig procent slecht wat ze doet, alles gaat op kracht". Het was ech ter goed genoeg om de Nederland se equipe behoorlijk op haar num mer te zetten. Met een viertal begin twintigers zit Oost-Duitsland op weg naar de Winterspelen van '92 in Albertville, waar de kater van Calgary moet worden wegge spoeld, alweer dik onder schema. MAANDAG 18.12-18.32 Ned 2: Van Thuisschaker tot Clubschaker: twaalfdelige cursus. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met beelden en interviews van PSV in Zimbab we, een gesprek met oud-Avro-verslagge- ver Dick van Rijn en de uitreiking van de sport-support-prijs. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 21.50-22.20 SKY: Motorsports News: ma- DINSDAG 14.30-15.00 SKY: Motor Sports News. O: Cronache Italians: motormagazine.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15