TAD LEIDEN Elektronisch tijdslot op kluis postkantoren Bundeling van poliklinieken van Jelgersma en Endegeest LEIDSCH DAGBLAD Tentoonstelling over geld tijdens Napoleon Weer verdachten van overval aangehouden Nieuwe cursussen voor ouderen Lezingencyclus over 'De excellente universiteit' Eis van vijf maanden cel voor steunfraude s ZATERDAG 14 JANUARI 1989 LEIDEN - In het Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet is gistermiddag de tentoonstel ling 'Revolutionair geld: Frank rijk en Europa 1789-1813' ge opend door de Franse ambassa deur in Nederland J. Vidal. In de ze tentoonstelling zijn de diep gaande veranderingen in het geldwezen te zien die tijdens de Franse revolutie en gedurende de regering van Napoleon heb ben plaatsgevonden. Met het Franse papiergeld fi nancierde men voor het eerst in de geschiedenis op succesvolle wijze een revolutie en oorlogen met andere landen. In de exposi tie is een grote hoeveelheid pa piergeld te bekijken. De snelle waardevermindering bracht veel i tot de bedelstaf, terwijl speculanten juist hun fortuin maakten. In Frankrijk ontstond in deze periode ook een goed uitgewerk te muntwetgeving, waarin het decimale (tientallige) geldstelsel werd vastgelegd. De munteen heid werd voortaan onderver deeld in tientallen en honderd sten. Hiermee kwam in Frank rijk een einde aan het twaalftalli ge muntsysteem dat duizend jaar eerder door Karei de Grote was ingesteld. Biet berekenen van geldbedragen werd hierdoor veel gemakkelijker. Het uiterlijk van de munten veranderde onder invloed van de nieuwe politieke idealen. Dit kwam ondeir meer tot uiting in de toepassing van de Empire-stijl. Daarnaast verscheen de landstaal op de munten in plaats van het gebruikelijke Latijn. De expositie plaatst de Franse ont wikkelingen ook in een Euro pees verband. De meeste Eu ropese landen namen het tiental lig geldstelsel namelijk in de loop van de negentiende eeuw Aan de hand van penningen wordt in de tentoonstelling een overzicht gegeven van de belang rijkste gebeurtenissen uit de pe riode 1789-1813. Verder wordt er aandacht geschonken aan de herdenking van de Franse revo lutie in 1889 en de komende her denking in 1989. De expositie in het penningkabinet aan het Ra penburg 28 duurt tot 21 januari 1990 en is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. LEIDEN/OEGSTGEEST - De po liklinieken van de Jelgersmakli- niek en psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zullen in de toekomst fuseren. De Jelgersma-poli ver huist waarschijnlijk naar de stad, mogelijk naar de omgeving van de Rijnsburgerweg, en krijgt vooral een algemeen psycho-therapeuti- sche functie. De poli van psychia trisch ziekenhuis Endegeest blijft Na serie inbraken op postagentschappen LEIDEN Alle postkanto ren en -agentschappen in Nederland worden per 1 maart uitgerust met een elektronisch tijdslot op de kluis. Hiermee is het onmo gelijk de kluis op comman do te openen. De buit van een eventuele overval kan dan niet meer bedragen dan het relatief geringe bedrag dat zich in de geldla be-_ vindt. Op deze wijze hoopt de PTT het overvallers on aantrekkelijk te maken PTT-kantoren te beroven. Donderdag nog werden twee post agentschappen in Leiden overval len. Het was de vijfde maal dat het PTT-kantoortje aan de Maresingel werd beroofd. Dit keer echter zon der resultaat omdat de beheerder snel ingreep. De overval op het kantoortje aan de Haven leverde 'slechts' een bedrag van 3000 gul den op omdat de overvallers stuit ten op het gepantserde glas van het kantoortje. Beide overvallers zijn overigens gearresteerd. Ook vorig jaar december telde twee overvallen. Behalve het agentschap aan de Maresingel (voor de tweede keer) was het PTT- kantoortje aan de Cobetstraat het doelwit. Op 1 februari van dat jaar sloot het agentschap aan de Johan de Wittstraat zijn deuren na voor de vijfde keer beroofd te zijn. De PTT doet er ondertussen van alles aan om de veiligheid van de •beheerders van de postagent schappen te verzekeren en de kans op een overval zo klein mogelijk te maken. Een deel van de tien PTT- kantoortjes in Leiden is al met de nodige elektronica beveiligd. Toch blijken overvallers de kleine agent schappen nog steeds te verkiezen boven de grote PTT-kantoren. "De agentschappen zijn duidelijk meer geliefd dan ons kantoor aan de Schipholweg", zegt de heer C. Berg van de dienst bedrijfsveiligheid van de PTT. Het aanbrengen van een elektro nisch tijdslot is een volgende stap in de beveiliging. In de praktijk be tekent dit dat wanneer de beheer der de sleutel heeft omgedraaid, de kluis pas na een aantal minuten opengaat. De juiste tijdsduur is af hankelijk van de instelling. In noodgevallen zal de politie eerder aanwezig zijn dan de kluis zich opent zodat de overvaller de keus heeft of onverrichterzake te ver trekken of opgepakt te worden. De filosofie hierachter is dat mo gelijke overvallers het risico ge pakt te worden niet willen nemen voor het kleine bedrag dat zich bui ten de kluis bevindt. "Hoe groot dat bedrag is, kan ik uit veilig heidsoverwegingen niet zeggen", aldus Berg: "Er zijn strenge richt lijnen voor hoeveel geld buiten de kluis bewaard mag worden". Berg gaat er vanuit dat er nooit voldoende maatregelen genomen kunnen worden om een overval uit te sluiten. Een gijzeling is niet te voorkom-en, maar is ook een uiter ste en weinig toegepast middel. De kans omina een gijzeling aan de po litie te ontsnappen, is bijzonder klein, n "Ons personeel is volledig geïn strueerd, hoe te handelen bij over vallen en gijzèlingen. Voor de PTT staat de persoonlijke veiligheid van de mensen voorop", zegt Berg. Wat betekent dat beter het geld kan worden afgegeven dan geweld van de zijde van de overvallers uit te lokken. Hoe de instructie aan het personeel luidt, ook dat houdt hij in hun eigen belang liever voor zich. Diefstal LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend voor een woning in Leidén-Noord een tweede ver dachte aangehouden van een over val op een postagentschap aan de Haven donderdagmiddag. In zijn gezelschap bevond zich een uit de gevangenis in Veenhuizen ont snapte gevangene.r Onmiddellijk na'de overval don derdag werden al twee mannen aangehouden die voldeden aan het signalement van één van de over vallers. Eén van de twee, een Él-ja rige Hagenaar, werd gearresteerd in een woning aan de Ambonstraat waar hij poogde een taxi te bellen. Onderzoek wees uit dat de Hage naar zich had willen laten vervoe ren naar een woning in Leiden- Noord. Dit huis is vanaf donderdag avond door de politie in de gaten gehouden. Toen bleek dat één van de bewoners aan het signalement van de tweede overvaller voldeed, greep de politie gisterochtend rond het middaguur in. Omdat de ver dachte mogelijk een vuurwapen bij Bewaking (2) Sommige winkeliersverkopen naast spullen ook onzin. Wie herin nert zich niet de beste Leidse sla ger die de slechtste politieke partij oprichtte? Op de valreep van 1988 bracht het Leidsch Dagblad op de voorpagina weer een winkelier met vreemde plannen: Labruyère wil een 'soort bewakingsdienst' op richten in de Haarlemmerstraat. Labruyère kan zelf het goede voorbeeld geven: morgen stoppen met de verkoop van demonstratie zwaarden ("nu voordeliger"), boks beugels ("voor lastige schoonmoe ders") en wapenstokken ("om lek ker te meppen"). Een vreemdzaam 1989 toegewenst. Jos Damen, Van der Tasstraat 7, Leiden. zich had, waren de rechereurs uit gerust met kogelvrije vesten. De verdachte bleek een 27-jarige man uit Emmen. Omdat de man volledig verrast was, leverde zijn aanhouding geen problemen op. Samen met deze verdachte werd ook een 23-jarige man aangehou den die ontsnapt bleek uit de ge vangenis in Veenhuizen. De zat daar plegen van gewapende overvallen. Tenslotte werd een 21-jarige vrouw uit Den Haag opgepakt. De tweede mai werd opgepakt, LEIDEN Van een bouwplaats aan de Pesthuislaan in Leiden is een langgatboormachine van 450 kilo gestolen. De boormachine, ter waarde van ongeveer 2000 gulden, stond in een loods. De diefstal moet in de eerste week van januari zijn gepleegd. Gisteren werd de verdwijning van het apparaat bij de politie gemeld. Twee woningen aan de Takwier in Leiden werden in de nacht van donderdag op vrijdag bezocht door inbrekers. Uit de woningen werd 2000 gulden, cheques en giropasjes meegenomen. LEIDEN - Drukwerk-zanger Harry Slinger onthulde gistermiddag bij het meldpunt Discriminatie in de Ketelboetersteeg het nieuwe uithang bord, waardoor iedere Leidenaar het meldpunt nu nog makkelijker zal weten te vinden. Zo ook 'toevallige' passant burgemeester Goekoop, die als dank voor zijn belangstelling deelde in de rood-witte confetti-regen die met de onthulling naar beneden kwam. <foto anp> LEIDEN Wanneer ouderen in de WJÊ buurthuizen of dienstencentra een straf uit wegens het cursus willen volgen, gaat het meestal om bloemschikken, hand werken of gymnastiek. Het Volks- a de overval huis gaat het met ingang van deze „n 19-jarige Lei- maand heel anders doen. Deze derdorper, wordt nog ondervraagd maand wordt gestart met e r zijn mogelijke betrokkenheid. Bij de overval werd een bedrag van ruim 3000 gulden buitgemaakt. r ouderen in Leiden unieke c sussen. Het gaat daarbij bijvoor beeld om vergader- en discussie- LEIDEN 'De excellente univer siteit' is het onderwerp van een se rie lezingen die het Studium Gene rale van de Leidse universiteit de komende weken houdt. De univer siteiten in Nederland willen zich onderscheiden: Twente roept zich zelf uit tot ondernemende universi teit, Limburg wil zich op 'zwaarge wichten' richten en in Leiden valt de term 'kwaliteitsuniversiteit'. Vragen die onder meer in de lezin gencyclus aan de orde komen, zijn of universiteiten elkaar mogen be concurreren en of ze ook inhoud kunnen geven aan hun 'reclames logans'. De serie lezingen gaat dinsdag 7 februari van start. Prof. dr. H.W. Peket, hoogleraar Oude Geschie denis en decaan van de faculteit der Letteren van de Leidse univer siteit, spreekt dan over 'De univer siteit: veelzijdig of excellent?' Een week later neemt dr. F.E.H. van Eijkern, directeur van de Vereni ging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten het onder werp 'De excellente universiteit? Ontwikkelingen in het buitenland' ter hand. Dinsdag 21 februari houdt prof. dr. C.J.M. Sicking, onder meer hoogleraar Griekse taal- en letter kunde aan de Leidse universiteit, een lezing met als titel 'Waarin on derscheidt het wetenschappelijk onderwijs zich van het hoger be roepsonderwijs?'. 'Is de inrichting van het wetenschappelijk onder wijs, aan herziening toe?' is de vraag die de voorzitter van het Col-" lege van Bestuur van de Universi teit! van Amsterdam, drs. J.K.M. Gevers, een week daarna opwerpt. Dinsdag 7 maart spreekt dr. J. Borgman, voorzitter Algemeen Be stuur Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek over 'Heeft excellent onderzoek nog toekomst aan de universitei ten?'. Tot slot is er op dinsdag 14 maart in samenwerking met de stichting Het Leids Debat een de bat over de positie van studenten ten aanzien van die excellente uni versiteit. Alle lezingen worden gehouden in het Centraal Voorzieningenge- bouw aan de Cleveringaplaats 1 en beginnen om 20.00 uur. Het afslui tend debat heeft plaats in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg, aanvang 19.45 uur. techniek, politieke vorming en "We zien steeds meer dat oude scholing, meer leren durven en ren actief betrokken willen worden zelfverdediging voor vrouwen. bij zaken die hen direct aangaan. "We hadden bij het Volkshuis al Ouderen willen een grotere invloed een paar jaar het idee om het eens hebben op het ouderenbeleid en op een andere manier te doen, het voorzieningen voor ouderen en is tot nu echter nooit van de grond willen actief meeparticiperen", al- gekomen. We hopen met de cur- dus Jansen, sussen bij te drage aan de kader- j. Minke van het ouderenberaad vorming bij ouderen", zegt Hikje Leiden vult aan: "Bij het overleg Jansen, de coördinator van het pro- met de gemeente kwam naar voren ject. dat ouderen nogal eens tekort ko men op het gebied van vergader en discussietechniek. Daarom is besloten die cursus in het pakket op te nemen". Volgens Minke onderscheidt de nieuwe serie cursussen zich duide lijk van de activiteiten die tot nu Cursussen toe voor ouderen zijn ontplooid. De Polderwerkgroep van het Instituut "De activiteiten van het gecoördi- voor Natuurbeschermingseducatie af- hebben e" korte'curousMn'felk seizoen "k^'a^n' w^rbTcfok wMercursusbestaat uSinSSa.Te avond op 19 januari in de Sterrewacht bij ln de Kaiserstraat (van 19.45 uur tot 22.00 samenwerking gehouden met het uuren een tietsexcursie dóór het pol- Studiehuis Leiden om te voorko- dergebied ten oosten van Leiderdorp P™ J*«SSJS!S", ,f r °ver" met daarbij een bezoek aan een molen f g^'t" op 22 januari (aanvang 11.00 uur). Be- see^ ïwee cursussen binnen het langstellenden kunnen zich tussen "ïïjer s™en" 18.30 en 19.30 uur opgeven via telefoon qqaadc nng en organisatie van het pro ject", zegt Hilde Jansen. Ook de ge- Rondleiding meente Leiden levert een bijdrage, ln museum de Lakenhal wordt zondag 30y0s0u0b'iïf^vooreenbtóragvan MMSSKTiSfSi s^eftofnïr^"8 be" SS^SSn se^ vergader— en discussietech: worden behandeld^anvar^ 15^0 uur! niek en de zelfverdediging voor. ou- 's zondaas QeoDend van dere Deze activiteiten l uur zÜn inmiddels gestart. De meeste cursussen beginnen echter in de week van 23 janauri. Zij zullen niet Voordracht allemaal in het Volkshuis plaats- Bij het Theosofisch Genootschap wordt hebben. "Het is de bedoeling ook dinsdagavond 17 januari een openbare in de buurthuizen cursussen te voordracht gehouden met als onder- houden", zegt Jansen, werp 'Oosterse wijsheid voor de wester- Informatie over de cursussen is se mens'. De voordracht heeft plaats in verkrijgbaar bij het Volkshuis, de Pieterskerk en begint om 20.00 uur Apothekersdijk 33a, (tel. 149180) en (zaal open 19.30 uur). in diverse club- en buurthuizen. 13.00 tot 17.00 uur. bij het ziekenhuis en zal in het ver volg vooral op voor- en nazorg zijn gericht. Verwacht wordt dat de fu sie, die zich nog in een oriënterend stadium bevindt, niet eerder dan over drie jaar rond zal zijn. Een fusie tussen de twee polikli nieken is noodzakelijk geworden na de samenvoeging van de Jel- gersmakliniek met Endegeest, om dat de poli van Jelgersma wettelijk ook bij Endegeest moet worden ondergebracht. Het is evenwel niet de bedoeling dat de poliklinieken daadwerkelijk in elkaar opgaan. Een dergelijke 'mammoetvoorzie ning' zou in strijd zijn met het be leid van een betere spreiding en goede bereikbaarheid van de voor zieningen. Een polikliniek van Jelgersma nu in barakken gevestigd) op redelijke afstand deel dat mensen die hulp nodig hebben niet worden gehinderd door de nabijheid van ziekenhuis Endegeest, dat voor velen een drempel vormt. Als de polikliniek van Jelgersma naar de stad ver huist, wordt daar mogelijk rond 1993 een dagkliniek voor bejaarde psychiatrische patiënten met in elk geval veertien plaatsen opgezet. In de nota die de in december 1987 in het leven geroepen 'werk groep poliklinieken' over de fusie heeft uitgebracht en die door de di rectie van Endegeest is overgeno men, staat dat met de fusie een gro ter aanbod van behandelingen wordt nagestreefd, alsmede uit breiding van de samenwerking met instellingen als het Riagg en het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. Uitbreiding van de de patiëntenzorg wordt met de fusie bereikt, terwijl ook het team 1 Endegeesten Jelgersma en de vak- medewerkers groter wordt. Met groep psychiatrie van de Leidse het Riagg, waarmee de universiteit en goed te bereiken king "nog onvoldoende" wordt ge- met auto en openbaar past noemd, wordt over toekomstige s wel in dat beleid. Bovendien heeft menwerking momenteel overleg i polikliniek op afstand als gevoerd. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 41-jarige Leidse onderaannemer is gisteren voor de Haagse rechtbank negen maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk, voor het plegen van steunfraude. Bovendien eiste de officier van justitie dat hij de honderdduizend gulden schade te rugbetaalt die hij de Leidse sociale dienst heeft berokkend. De Leidenaar heeft van 1981 tot en met 1984 een uitkering gehad, terwijl hij in feite zou hebben ge werkt als onderaannemer. Recht bankpresident mr. Kalbfleisch hield de man diverse stukken, waarmee in ieder geval de sugges- Samenwerking Mogen en 'Wageningen' LEIDEN - Het Leidse bedrijf Mo gen heeft een overeenkomst met een looptijd van voorlopig twee jaar ondertekend voor samenwer king met de Landbouwuniversiteit in Wageningen en met het Instituut voor Planteziektenkundig Onder zoek (IPO) in die plaats. Volgens de directie van Mogen heeft deze overeenkomst geen gevolgen voor een samenwerkingsovereenkomst die in mei vorig jaar werd gesloten met de universtiteit van Leiden. Mogen is vooral bekend door een veldproef met aardappelen van het ras Bintje, die door bewerking van erfelijk materiaal bestand moetep blijken tegen ziektes. Mogen werkt met de Rijksuniversiteit Leiden sa men op het gebied van de bescher ming van planten tegen ziektever wekkende organismen. Daarvoor is een soort raamovereenkomst ge sloten voor onbepaalde tijd. De samenwerking met Wagenin gen heeft eveneens betrekking op het verkrijgen van resistentie bij landbouwgewassen tegen planten- virussen en staat onder leiding van prof. dr. R.W. Goldbach van de Landbouwuniversiteit, dr. H. Hut- tinga van het IPO en dr. B.J.C. Cor- nelissen van Mogen. De gezamen lijke activiteiten worden groten deels in Wageningen uitgevoerd. Mogen gaat de resultaten van het onderzoek commercieel exploite ren en de beide Wageningse instel lingen delen via een royaltyrege ling in de opbrengsten. tie werd gewekt dat hij wel degelijk actief was als bouwer. Vooral een balans en een voorlopige resulta tenrekening suggereerden dat er werk was verricht en geld was ver diend. Maar op het inlichtingenfor mulier van de sociale dienst had hij dat nooit opgegeven. De man erkende dat hij in die vier jaar een klusje had opgeknapt. Voor een werk in Amsterdam had hij samen met een vriend 39 kozij nen geleverd en geplaatst voor zo'n 30.000 gulden. De totale bruto-ver- diensten op deze klus waren 8800 gulden. Volgens de advocaat van de Lei denaar, mr. Nieuwenhuis, was dit de enige keer geweest dat zijn cliënt het inlichtingenformulier onjuist had ingevuld. Slechts één keer was er dan ook sprake van valsheid in geschrifte. Voor de rest was het slechts rook en geen vuur. Nieuwenhuis trok fel van leer te gen het onderzoek. Vooral het feit dat het zo lang heeft geduurd en er in feite nog veel onduidelijkheden zijn: "Ik heb zelden zo'n opper vlakkig onderzoek. Het is gewoon een waardeloos onderzoek". Voor de ene keer valsheid in geschrifte zou de Leidenaar hooguit een boe te moeten krijgen, meende zijn ad vocaat. Uitspraak over twee weken. Roof handtas Gemeente-posters wellicht te koop LEIDEN - De 'Geen Wonder'- affiches van de gemeenté Lei den, die op verschillende plaat sen in de stad hebben gehan gen, worden wellicht op kleiner formaat gedrukt. De posters zouden dan ook voor het pu bliek verkrijgbaar zijn. Volgens gemeente-ambte naar Verplancke was er een grote vraag bij het publiek, vooral naar de posters met een afbeelding uit de stad en het bijschrift: 'Geen wonder dat Leidenaars trots zijn op hun stad'. Wellicht dat de gemeente de affiches op een wat kleiner formaat ook als relatie-ge schenk gaat gebruiken. Ver plancke kon nog niet zeggen wanneer tot het drukken van de nieuwe serie posters wordt overgegaan. LEIDEN - Een 29-jarige i ster van Leiden is donderdagavond op de Breestraat in haar woon plaats beroofd van haar handtas. De tas werd uit de handen van vrouw getrokken door twee jon gens op een bromfiets. In de tas zat 700 gulden. In de loop van vrijdag heeft de vrouw aangifte bij de poli tie gedaan. GELDBOETES De Leidse poli tie heeft gisteravond een 29-jarige Leidenaar aan gehouden die nog 22 geldboetes moest betalen. De bewoner van de Sleutelstad had de bekeuringen ge kregen voor overtredingen op de Breestraat. De totale waarde van de bekeuringen bedroeg 1320 gul den. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: T.J.A. Stolker (1921) man, J. van Zanten (1908) man, M.E. Ouwer- kerk (1932) v -aanenbu ►15) vil. e >17) vrl. geh. gew. met J.G. Ruurda, J. Hoogstraten (1920) vrl. geh. gew. met C. Ver kerk, A. Chaudron (1918) man, P. Nieuwpoort (1920) man, C.D. den Os (1908) man, J. Hoek (1909) man, A. Schaap (1930) vrl. geh. gew. met C. van Beelen, M. Beijk (1905) vrl. geh. gew. met H.M. Starrenburg, A. Vink (1919) man. P. Jongbloed (1913) man. T.D. Albers (1907) vrl. geh. gew. met D.S. Hoogendoorn, M.J.C. Hoekstra (1899) man, L.D.L. Gerkens (1987) vrl., J.P. van Berkel (1913) vrl. echtg. van C.P. Kromhout, F. van Waveren (1906) man, H. Selter (1927) man. C. Koster (1905) vrl. geh. gew. met O.M.P.LC.M. Reijers, A. Schuiten (1932) man, C.H. Eradus (1908) vrl. - van B. van Helden, C.J. van Zonneveld i. A.B. van Zijl (1925)) vrl. geh. gew. t H. Eenschoten. J.M. Gijsen (1922) man. J.W. Serlie (1902) man, J.H. van Evert (1926) echtg. vi (1897) n Schweer Beij der Becke (1908) vrl. geh. gew. met P. Feiten, H.C. Schouten (1925) vrl. geh. gew. met J. Bosman, R. Angooelal (1940) man, A. Bosch (1905) vrl., C. van Klink (1907) vrl. geh. gew. met T.J. Olijerhoek, P.J. Ange- vaare (1901vrl. geh. gew. met A. de Groot, G. Velthuiizen (1903) vrl. geh. gew. met A.J. Wansink. W. Driessen (1922) man, L.R. Sjar- dijn (1988) vrl., M. Gordijn (1931) man, J.P. van Oosten (1929) vrl. echtg. van P. Blok. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9