Rotterdam krijgt olietermij nmarkt Waarde milieuafspraak alleen in praktijk te testen acHTronid Acties op komst Werkervaringsplaatsen inzet overleg Uitstel voor vier leveranciers MÊMmmmm Hoogleraar pleit voor invoering prestatieloon Brinkman en De Koning praten met werkgevers zorgsector Keuring telefooncentrales vooreind februari ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 7 Beurs doet New York en Londen concurrentie aan ROTTERDAM (ANP/GPD) Rotterdam krijgt een olietermijnmarkt die Roefex gaat he ten (Rotterdam Energy Futures Exchange). Als zich binnen drie maanden ten minste 120 gegadigden voor beurszetels melden, begint de beurs in oktober. De Rotterdamse olieter mijnmarkt is de derde na die van New York en Londen. RIJSWIJK (GPD/ANP) - De on- derhandelingen over de cao voor het wegvervoer zijn definitief stuk gelopen. Zowel de FNV als de CNV bereidt in de komende dagen ac ties voor. De leden van de bonden worden volgende week over de re sultaten van de onderhandelingen geïnformeerd. De Vervoersbond FNV zal komende week bovendien overleg plegen met de zusterbon- den in de bouw en de kleinmetaal waar de cao-onderhandelingen even moeizaam zijn verlopen en eveneens stakingen dreigen. Breekpunt voor de bonden was de houding van de werkgevers over het terugdringen van de werk tijden in het wegvervoer. Werkwe ken van 70 uur zijn voor een vracht- Cao voor wegvervoer van de baan wagenchauffeur geen uitzonde ring. Uit onderzoek blijkt dat 30 procent van de chauffeurs wel eens achter het stuur in slaap is gevallen en 7 procent zelfs slapend een on geluk heeft veroorzaakt. De bonden willen daarom invoe ring van arbeidssystemen zoals ploegendienst. Bovendien moet er onregelmatigheidstoeslag ko men voor chauffeurs die op extre me uren moeten werken. De bon den hopen dat zo'n toeslag voor werkgevers een aansporing zal zijn hun rooster wat menselijker te plannen. De werkgevers voelen echter niets voor deze voorstellen. Ze zijn niet bereid te kijken naar arbeids tijden die in de samenleving aan vaardbaar worden gevonden. Vol- De Optiebeurs neemt voor 49 pro cent deel, de EFE (Energy Futures Exchange) voor de helft. Het is nog niet duidelijk wie het ontbrekende procent voor z'n rekening neemt. Zowel de Optiebeurs als de EFE waarachter onder anderen de ban kiers Mees Hope en Pierson, Heldring Pierson, alsmede de participatiemaatschappij TVI, het havenbedrijf van de gemeente Rot terdam en de Rotterdamse Kamer van Koophandel schuilgaan brengt ten bate van de nieuwe beurs een bedrag van drie miljoen gulden op tafel. Daarnaast wordt een achtergestelde lening uitgege ven van nog eens drie miljoen, ver deeld over 120 miljoen obligaties van elk 25.000 gulden, waaraan een zetel is verbonden. Alle toekomsti ge beursleden zullen ten minste De Kamer van Koophandel e zetel oftewel een obligatie Nederlandse Vereniging ide Voor verpleegkundigen in zwakzinnigenzorg NIJMEGEN (GPD)— Prestatiebe loning voor verpleegkundigen in de zwakzinnigenzorg. Daarvoor ring van een dergelijk belonings systeem leidt volgens hem niet al leen tot een betere honorering van Z-verpleegkundigen, het biedt ook mogelijkheden voor kwaliteitsver betering zonder buitensporige fi nanciële consequenties. Prof. Du- ker aanvaardde gisteren het ambt van bijzonder hoogleraar in de or thopedagogiek van zwakzinnig heid aan de Katholieke Universi teit Nijmegen. Ön- moeten kopen. dernemingen in de Energiebran che hebben een onderzoek naar de TntprPQQant kansen voor Rotterdam uitge- irueresbaru voerd Aan een termijnmarkt in De Rotterdamse olietermijnmarkt Rotterdam zijn, zo heeft dat onder- zal volgens voorzitter R. de Bok zoek uitgewezen, een aantal voor van de Kamer van Koophandel in delen verbonden. De handel is vol- Rotterdam en president-directeur gens dat onderzoek zeer sterk in drs. T.E. Westerterp van de Eu- die contracten geïnteresseerd ropese Optiebeurs twee unieke bovendien bestaat contracten kennen: de levering Noordzee-olie met een contractpe- lijk"te leveren, riode van anderhalf jaar en de leve ring van gasolie volgens Westduit- Voordeel ne|en Cmaandlnn De" mTrkf mort Rotterdam bezit als belangrijkste een zo internationaal mogelijk ka- centrum van olie op- en overslag rakter krijgen. "Een potentieel zeer erote opslagcapaciteit en heeft interessante beurs", noemde Wes- terterp van de Optiebeurs de olie- ln Londen wordt de termynmarkt termijnmarkt bijvoorbaat. dreigt een 15-dagencontract voor Noordzee-olie onwettig te worden verklaard. Bovendien bestaat er volgens het onderzoek een roep om doorlopende handel in verschilen- de tijdzones, van Singapore tot New York. De beurs zal de minister van fi nanciën vragen officieel te worden toegelaten, waardoor deze ook zal vallen onder het wakend oog van de Stichting Toezicht Effectenver keer. De ROEFEX zal aanvankelijk slechts een klein eigen apparaat krijgen onder een interim-directie onder leiding van Westerterp. De Kamer van Koophandel en de Europese Optiebeurs wilden twee zijn leven al gauw jaar geleden in Rotterdam een olie- in luierkosten uit. optiebeurs starten, maar die pogin gen mislukten. Bij een olie-optie- beurs bestaat niet de plicht tot uit- De bijzonder hoogleraar vindt eindelijke aankoop, doch het recht voorts, dat organisaties bij de argu- olie niet een vooraf gekochte optie mentatie voor meer personeel te voor een bepaalde prijs te kopen, snel de suggestie wekken dat er Het streven om die op te zetten is er een oorzakelijk verband bestaat nog steeds, maar is volgens De Bok tussen bezuinigingen en afbraak en Westerterp afhankelijk van het van kwaliteit. welslagen van de termijnmarkt. Verpleegkundigen kunnen on der meer, zo meent Duker, een be langrijke rol spelen in het zindelijk lijk terug, want iemand die zinde lijk is spaart i 40.000 gulden gens hen moet de bedrijfstak de normen van het wegvervoer als uit gangspunt nemen ter bepaling van de werktijden. Dat betekent dat een chauffeur ook 's nachts moet kunnen rijden. De FNV had om 1,5 procent loonsverhoging in een eenjarige cao gevraagd. De werkgevers von den dat te veel. Ook voor een onre gelmatigheidstoeslag van twee procent voelden de werkgevers niets. De bonden hadden deze eis gesteld als een soort sanctie op ex treem lange werktijden. De werkgevers bleven gisteren bij hun laatste bod dat een loons verhoging inhoudt voor alle chauf feurs (binnen- en buitenland) van 1,25 procent per 1 januari 1989 en 1 procent per 1 januari 1990. LEERDAM - Bij een Leerdamse onderneming in wintersportartikelen wachten ze met de dag ongeduldiger het moment af dat de winter invalt. In de voorraadschuur zijn de -nu onverkoopbare- sleeën hoog opgestapeld. Er wordt in het bedrijf nu al gesproken over een zwart jaar, want ook met de verkoop van schaatsen wil het maar Slogan 'melk is gezond' weer toegestaan AMSTERDAM (ANP) - De melkin- dustrie mag in haar reclame voor melk toch weer de term "lekker ge zond" gebruiken. Het College van Beroep van de Stichting Reclame Code heeft de beslissing van de Re clame Code Commissie dat deze kwalificatie "misleidend en on juist" is, vernietigd. Het college heeft dit gisteren meegedeeld. De zaak werd in 1987 al aan hangig gemaakt door de Verenigde Veganisten Organisatie, wier leden streng vegetarisch zijn en ook geen zuivelprodukten gebruiken. Zij dienden een klacht in tegen een ad vertentiecampagne van de melk van Coberco waarin stond dat melk "lekker gezond" is. De vraag of een voedingsmiddel gezond is hangt volgens hen namelijk samen met de samenstelling van het totale voedingspakket, zoals ook de Voe dingsraad al in 1977 stelde. Het Nederlandse Zuivelbureau en verschillende zuivelfabrikanten gebruikten de term sindsdien niet meer in hun reclame-uitingen, al leen Coberco ging ermee door tot ze op de vingers werd getikt door de Reclame Code Commissie. Het College van Beroep heeft de uitspraak van de commissie nu vernietigd op basis van een rapport van CIVO-TNO. De melk waarvoor Coberco adverteerde heeft volgens de onderzoekers een zeer goede voedingswaarde door een hoog ge halte aan eiwit, vitamines, minera len en spoorelementen. "Gesteld mag worden dat deze melk in de voedingsleer erkende positieve ei genschappen bezit voor de bevor dering of instandhouding van ge zondheid". DEN HAAG (ANP) - Uitsluitend burgers die thuis een dure perso nal computer hebben staan die nagenoeg volledig voor betaald werk wordt benut, behouden de mogelijkheid de kosten 'daarvan voor de inkomstenbelasting af te trekken. Dat is de essentie van een compromis waarop de drie grote fracties in de Tweede Ka mer zich hebben gevonden. Het wijzigingsvoorstel zal wor den ingediend bij de behande- Computer zelden fiscaal aftrekbaar ling van de wetsvoorstellen Oort, die woensdag begint. Voorge steld zal worden om uitsluitend afschrijvingskosten boven de duizend gulden per jaar als af trekpost toe te staan. Die af schrijving op de aanschaffings prijs plus de kosten van bijbeho rende soft-ware wordt in de praktijk fiscaal uitgesmeerd over drie tot vijf jaar. Afschrijving wordt derhalve pas mogelijk als er meer dan drie mille in de com puter is geïnvesteerd. Verder zal een ruime Kamer meerderheid voorstellen kosten van congresbezoek tot maximaal twee mille per jaar aftrekbaar te houden. DEN HAAG (ANP) - Vier leveran- Van ciers van telecommunicatie-appa- gen. ratuur krijgen van minister Smit de PTT verzorgen die keurin- dat zij te laat op de hoogte zijn ge steld van de definitieve keurings- Minister Smit komt de vier leve- eisen. De minister bestrijdt dat. Zij "hu^n^mpprvoiiHiL ranciers tegemoet omdat zij vindt >vf.ete.r gls,teren °P dat die eisei?in (fitein™dat de schuld niet b« hen maar bij ]uh hekend waren. Deze organise- de KEMA ligt De KEMA zou in no- tle heeft de minister bovendien vember beginnen met de keuring eerder deze week gedreigd om via neert mt gisteren Bekendgemaakt. Yan kleine telefooncentrales. Zij kort gedmg eenmiljoenenver- nP aPht snnaratpn nn 1 begon pas half december doordat aes vergoea te Krijgen nuari^ekeurd m" eten ziïi^ maar de'keuringsapparatuur niet tijdig verkopen apparatuur, voorhanden w de niet zeggen ciers zijn. De Verenigde Telecommunica- ropa wel mag worden verkocht. De tiebedrijven, waarbij zeventig leve- minister: „Ik ben wel blij te maken ranciers zijn aangesloten, vinden maar niet bang". (Verkeer en Waterstaat) uitstel tot eind februari ge randapparatuur" (kleine tele fooncentrales) door de KEMA te la ten keuren. De bewindsvrouw heeft dit gisteren bekendgemaakt. :ht apparaten hadden o; gekeurd moeten zijn, de KEMA heeft in haar werk een vertraging van zes weken opgelo pen. UTRECHT (ANP) - De ministers Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) en De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) voeren overleg met de werkgevers in de zorgsector (zoals gezond heidszorg en bejaardenzorg) over concrete voorstellen voor het scheppen van werkervaringsplaat sen in deze sector. "Als de werkge vers in bijvoorbeeld de zorgsector alert zijn, kunnen ze profiteren van de gunstige voorwaarden", zei mi nister Brinkman gisteren in Utrecht bij de opening van het nieuwe kantoor van de Jongeren beweging verbonden met de FNV. De regeling voor werkervarings plaatsen, waarbij de overheid 15.000 gulden subsidie per arbeids plaats geeft, moet in het bedrijfsle ven zo'n 15.000 langdurig werklo zen aan werk helpen. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (overheid en werkgevers- anderzijds een groot aantal langdu rig werklozen. Hij herhaalde zijn standpunt dat tegenover recht op passend werk de "maatschappelij ke plicht tot het aanvaarden ervan" staat. "Als overheden èn sociale part ners nadrukkelijk de verantwoor delijkheid op zich nemen om ook zwakkere groepen passend werk te bieden, kan van deze groepen wor den verlangd dat deze zich volledig inzetten om dit werk te bemachti gen", meende Brinkman. Naast deze verplichting denkt Brinkman ook aan het verplicht aanvaarden van passende oplei ding. "Ook bij de vakbeweging meen ik een toenemend begrip voor dergelijke gedachten waar te nemen", aldus Brinkman. Schamele rechten Van dat begrip was vrijdag weinig werknemersorganisaties) moet te merken in de toespraak van de De minister wil- 5 de vier leveran- Het gaat hierbij om apparatuur die afgekeurd is, maar elders in Eu- toezicht uitoefenen op het schep pen van de werkervaringsplaatsen, Ook op het gebied van milieu en in frastructuur kunnen de plaatsen vice-voorzitter Adelmund vakcentrale FNV. Zij hekelde het betoog van minister De Koning dat bij jongeren geen vrljblijvend- hun dubbele nut bewijzen, aldus heid mag zijn. "Waar haalt hij het De minister zei dat haar opspo ringsambtenaren tot die tijd geen proces-verbaal zullen opmaken wegens overtreding van de wet. Sinds 1 januari mogen bedrijven telefoons aan winkelbedrijven le veren op voorwaarde dat ze vol doen aan de keuringseisen die het ministerie daarvoor heeft opge steld. De KEMA en een onderdeel Economie kort Privatisering De verzelfstandiging van de Dienst van het IJkwezen kan met ingang van 1 mei van dit jaar gerealiseerd worden. Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer laten weten. De staatssecretaris wijst er in zijn brief aan de Kamer op dat personen die belast zijn met toezicht en opspo ring zich uitsluitend met deze ta ken zullen bezighouden. De be windsman komt daarmee tege moet aan een wens van de Eerste Kamer. Moeizaam Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, voorziet een moei zaam verloop van de verdere on derhandelingen over de nieuwe cao voor de grafische industrie in Nederland. De werkgevers hebben volgens de bond op het gebied van beloning en vervroegde uittreding voorstellen gedaan "die haaks staan op de mogelijkheden van de florerende bedrijfstak". Brinkman Hij verhaalde van "de vreemde paradox" van enerzijds nog veel nuttig werk dat moet gebeuren en recht vandaan van jongeren te sen dat zij, als enigen in de samen leving, alle plichten hebben; tegen over schamele rechten die tot plichten verworden bij gebrek aan voorwaarden?", zo vroeg zij zich af. Het kabinetsbeleid ten aanzien van jongeren grenst volgens Adel mund "aan absolute diefstal en verraad aan de toekomst: het jon- gerendossier moet ongeveer 900 miljoen gulden opleveren. Uitke ringen, lonen en studiebeurzen worden in een rijtje gezet en ver volgens als dominostenen omver gegooid". Brinkman en Adelmund gingen gisteren ook in op de rol van de werkende jongerenorganisaties. De minister kondigde aan dat een commissie onder voorzitterschap van burgemeester Kraaijeveld van Hilversum advies zal uitbrengen over functie en taak van de jonge renorganisaties in de komende ja ren en de verantwoordelijkheid van de overheid. De jongerenbewe ging verbonden met de FNV en ook de jongerenorganisatie van het CNV, WJ-CNV, drijven groten deels op overheidssubsidie. FNV-bestuurder Adelmund pleitte ervoor dat de jongerenbe weging niet uitsluitend in de "te genstroom" moet zitten. Zij sloot zich aan bij de conclusies van een intern onderzoek van de jongeren beweging eind 1987, waaruit bleek dat de beweging door onderlinge verdeeldheid en gebrek aan beleid, organisatie en coördinatie geen grote groep jongeren aan zich heeft kunnen binden. Adelmund: "Het maatschappelijk bestaan van de jongerenbeweging moet weer ste vig gefundeerd worden in de be langen, de harten en de lol van veel grotere groepen jongeren dan het aantal dat nu bereikt wordt". Brazilië vraagt hulp milieubescherming ontwikkelingslanden BRASILIA (Rtr/UPI) - Brazilië dringt er bij de Wereldbank op aan speciale voorzieningen te treffen voor de ontwikkelingslanden ter bescherming van het milieu. Dat heeft de staatssecretaris van het Braziliaanse ministerie buiten landse zaken, Paulo Tarso Flecha de Lima, vrijdag meegedeeld. Regeringsfunctionarissen zei den dat Brazilië dit voorstel ter sprake bracht tijdens een ontmoe ting met Amerikaanse congresle den die het land bezoeken. De Amerikaanse missie bespreekt de schuldencrisis, de ontbossing van de regenwouden en de wereldwij de gevolgen daarvan. DEN HAAG - Uniek en histo risch. Zo omschreef menig medi um het voornemen van werkge versorganisatie VNO en vakcentra le FNV om de milieuproblemen sa men aan te pakken. Sinds de Kerstrede van koningin Beatrix waait er een frisse wind door on dernemersland. Een wind die spreekt van schoon water, heldere luchten en zeeën waarin het goed zwemmen is. Maar het optimisme over het zogenaamde convenant van Stekelenburg (FNV) en Van Lede (VNO) wordt niet overal ge deeld. „We maken het nog wel eens mee dat de leden van het VNO er anders over denken dan hun voor zitter Van Lede", merkt Industrie bondbestuurder Piet Jansen scep tisch op. door Runa Hellinga Een stuk papier zal de wereld niet veranderen, zei Van Lede al bij de presentatie van de afspraken. In de praktijk moet blijken wat die waard zijn. En dan gaat het over centen, winsten, omzetten en ar beidsplaatsen. In de bedrijven is de weerstand tegen milieumaatrege len tot nu toe groot. Bij werkge- r ook ^werknemers. Martin Siecker van de Industrie bond FNV ontkent de problemen die kunnen ontstaan: „Wij zijn er van overtuigd dat milieu geen werkgelegenheid kost". Hij noemt de aardappelmeelfabriek Avebe in Groningen, die onlangs een nieuw, aan de moderne milieu-eisen aan gepast bedrijf opende: „Dat lever de veel werk op bij de bouw van de installaties en het ontwikkelen van nieuwe technologieën". Maar in de nota 'Een Vakbonds basis voor Milieubeleid', die juni 1988 verscheen, erkent de FNV zelf dat er soms tegenstellingen tussen milieubeleid en ledenbelangen kunnen ontstaan. „Het besluit bij voorbeeld om een vervuilende in dustrie te verbieden, kan uit een oogpunt van algemeen milieube lang zeker te rechtvaardigen zijn, maar treft direct het belang van de genen die er werken". En dat be lang (werkgelegenheid) zal volgens de nota door de betrokken werkne mers „als veel zwaarder worden er varen dan het collectieve belang van bijvoorbeeld wat schoner op pervlaktewater". Opsteller van de nota en motor achter het FNV-milieubeleid is Ad van den Biggelaar, tegenwoordig directeur van de Stichting Natuur en Milieu. Hij kent zelf geen con crete voorbeelden van bedrijven die dicht moeten vanwege de milieurisico's. Door tijdig na te i den Biggelaar - motor achter FNV-milieuplan - (foto Ger Dijkstra) denken over andere produkten en nieuwe produktiesystemen zullen de meeste bedrijven zeer wel in staat zijn op verantwoorde wijze te produceren. Dat neemt niet weg dat hij op ter- jnyn^vel^degeUjl verdwijnen. Van den Biggelaar heeft zijn twijfels bij de voortgaan de economische groei waar het convenant vanuit gaat: „We zullen op den duur wel toe moeten naar een andere opbouw van de Neder landse economie. Dat betekent dat je op een aantal terreinen minder kunt produceren. Om de verzuring aan te pakken, moeten we toe naar een kleinere veestapel. En je kunt je afvragen of we in Nederland een aluminiumsmelterij nodig hebben. Dat procédé vreet energie, en wij bouwen daar een kerncentrale voor. In Suriname winnen ze bauxiet en kunnen ze aluminium smelten met behulp van schoon- waterkracht". Dat kost werk. Aan de andere kant denkt hij dat een milieuvrien delijke produktie over de hele linie arbeidsplaatsen kan opleveren. Energiebesparing kan bijvoor beeld een nieuwe markt worden, waar veel werkgelegenheid uit voortkomt. De produktie van ge bruiksgoederen die langer mee gaan, betekent minder arbeids plaatsen bij Philips, maar helpt tal van mensen aan het werk in de on- derhouds- en reparatiesector. Het zijn de bedrijven die de stap naar schone produkten en techno logieën moeten zetten. Tot nu toe zijn de ervaringen op dat terrein niet zo erg rooskleurig. Hoechst in Vlissingen, producent van fosfaten voor wasmiddelen, heeft zich bij voorbeeld altijd verzet tegen een fosfaatverbod. Van den Biggelaar verwacht dat het convenant in der gelijke situaties hulp biedt: „Daar mee kunnen de bonden de directie onder druk zetten om over zo'n probleem na te denken. Als Hoechst tien jaar geleden begon nen was met het ontwikkelen van andere produkten, waren die er al lang geweest. In plaats daarvan wacht zo'n bedrijf af en roept als het te laat is dat het werkgelegen heid kost. Zo'n houding kun je nu makkelijker aanpakken". Als de werkgevers daar tenmin ste naar willen luisteren. Piet Jan sen, bestuurder chemie van de In dustriebond FNV in de regio Rot terdam, heeft daar zo zijn twijfels over. Hij probeert in zijn sector al langer een voet tussen de deur te krijgen met milieumaatregelen. „Maar de praktijk is dat werkge vers ons zoveel mogelijk buiten de deur houden. Ze hebben altijd de houding van 'daar hebben jullie niets mee te maken'". Zijn ervaring is dat de chemiebe drijven pas echt iets doen als de overheid de duimschroeven aan draait: „En dan roepen ze meteen dat de werkgelegenheid in gevaar komt". Een argument waar de bond zich volgens hem niet door zal Taten chanteren. Hij herinnert zich dat de kunstmestfabriek DSM ooit in een brief aan het ministerie van milieu binnen drie weken een nieuwe lozingsvergunning voor het giftige cadmium eiste, anders ging de tent dicht: „Op zo'n mo ment speculeert zo'n bedrijf dat wij als bond de overheid ook onder druk zullen zetten. Maar we passen wel op om daaraan mee te doen". De 'cfiemieboeren', zoals Jansen ze noemt, lijken maar beperkt be reid aan het convenant mee te wer ken. Woordvoerder P. Kleinjan waarschuwt ervoor dat de interna tionale concurrentiepositie eert al te strak milieubeleid in de weg staat. „De rede van de koningin heeft in onze bedrijfstak de nodige indruk gemaakt, en we willen best wat meer doen dan nu het geval is. We kunnen ook wel wat trekken, maar niet te veel. We zijn een inter nationaal ingestelde bedrijfstak en daar moeten we rekening mee hou den. Anders prijzen we ons uit de markt, en als wij geen produkten kunnen afzetten, is er ook geen werkgelegenheid".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7