Hasjmuseum blijft nog een omstreden attractie Japan zoekt naarstig naar nieuwe identiteit PAGINA 2 ZATERDAG 14 JANUARI 1989 Volgende week vrijdag beslist de Amsterdamse recht bank over het voortbestaan van het omstreden Amster damse Hasjmuseum aan de Oudezijds Voorburgwal. Sinds de oprichting in 1987 is het museum justitie een doorn in het oog, maar wel één waarmee justitie niet goed raad weet. Bij een inval daags na de officiële ope ning werden alle verboden soft-drugs in belag genomen. Sindsdien is het stil geworden rond het bloeiende muse um. De oprichter ervan, de Amerikaan Ed Rosenthal, komt volgende week naar de rechtszaak om voor het voortbestaan van het waarschijnlijk enige hasjmuseum ter wereld te pleiten. AMSTERDAM - Met naar schat- ting 20.000 bezoekers heeft het Cannabis Info Museum in Amster dam het afgelopen jaar meer be langstelling getrokken dan menig ander privé-museum in Nederland. Het zaaltje op de Wallen, in de volksmond beter bekend als het Hasjmuseum, staat inmiddels ge registreerd in de reisbijbel 'Europe off the wall', voor toeristen die de meest bizarre attracties in Europa willen bezoeken. door René Sauveur Ondanks verwoede, maar ver geefse pogingen van het Openbaar Ministerie in Amsterdam om de groeiende populariteit van de ex positieruimte in de kiem te smo ren, lijkt het Hasjmuseum zijn be staansrecht te hebben bewezen. Hoewel de bezoekcijfers mager af steken tegenover die van de grote, officiële musea, en slechts een frac- de miljoenen toeris ten die Amsterdam jaarlijks aan doen, trekt het zaaltje toch gemid deld 1500 belangstellenden per maand. De drijvende kracht achter het Hasjmuseum is Ben Dronkers (39). Hij heeft een bloeiend afhaalcen- trum voor hasj en nederweed in Rotterdam. Zijn middelgrote, ge automatiseerde onderneming telt inmiddels ongeveer 20 full-time werknemers. Hoewel geboycot door het Gewestelijk Arbeidsbu reau, hebben diverse werkloze jon geren er een werkkring gevonden. Sinds het Hasjmuseum, geves tigd aan de Oudezijds Voorburg wal 148, in januari 1987 werd ge opend, fungeert het behalve als ra riteit, ook als informatiebalie over softdrugs. Niet alleen toeristen en liefhebbers, maar ook voor scholie ren, studenten en onderwijzend personeel kunnen er documentatie krijgen over cannabisproducten, hun werking, waar ze vandaan ko men en met welke culturen ze te maken hebben. In druk, maar ook in beeld, want de video heeft bij de Gedeeltelijk lege vitrines. Geschreven bordjes geven aan wat hier lag voordat de politie, daags na de officiële opening, een inval deed en groot aantal uitgestalde soft-drugs in beslag nam. (foto gpd> voorlichting over softdrugs zijn in trede gedaan. Acceptatie Dronkers voert sinds een jaar of tien publiekelijk strijd voor de ac ceptatie van de handel in soft drugs. De autoriteiten bekijken zijn enthousiast pleidooi met een schuin oog, aangezien hij als han delaar een belanghebbende is. Ben Dronkers: „Natuurlijk verdien ik aan het winkeltje, maar de gedach te erachter is dat iedereen voor wei nig geld thuis zijn weedje kan ver bouwen. Thuiskwekers zijn daar door niet langer aangewezen op an dere, soms oncontroleerbare cir cuits". Volgende week vrijdag beslist de Amsterdamse rechtbank over het voortbestaan van het Hasjmuse um. Tegelijk komt dan de rol ter sprake van de grondlegger, de Amerikaan Ed Rosenthal (44). In 1987 maakte de politie proces-ver baal tegen hem op, toen het muse um op last van de Justitie tijdelijk werd gesloten. Grimmige narcoti- ca-recherecheurs legden toen be slag 'op een verzameling softdrugs en aanverwante gebruiksartikelen, in blowers-jargon paraphernalia geheten, en voorzagen de voordeur van het zaaltje van het aanplakbil jet: 'Gesloten op last van burge meester en wethouders van Am sterdam'. Volgens Dronkers zal Rosenthal naar Nederland komen om zijn zaak te bepleiten. „Rosenthal komt vanuit Amerika hierheen om de strijd met de Nederlandse Justitie over het Hasjmuseum uit te vech ten. Het belangrijkste argument voor de Justitie om het museum te sluiten was, dat de expositie zou aanzetten tot het gebruik van soft drugs. Wij hebben dat steeds be streden. Het museum biedt een manier om kennis te nemen van wat er op het gebied van softdrugs aan de hand is. Bovendien hebben wij erde grootste bibliotheek over softdrugs ter wereld. Wij vinden dat de Justitie in een museum niet zomaar tot in beslagname kan overgaan, alleen omdat wij geen vergunning hebben of omdat de in houd van de expositie hen niet aan staat." Controversieel Dronkers wijst in dit verband op andere musea, die soms ook con troversiële onderwerpen belichten en daarmee samenhangende voor werpen tonen. „Het Belastingmu seum in Rotterdam gaf onlangs een historisch overzicht van smokkel methodes. Je kon daar zien op wel ke ingenieuze manieren smokke laars vroeger drank en wapens, maar ook sigaretten en boter over de grens brachten. Je zag daar ook een uitgehold boek, waarin een zeeman een revolver had gesmok keld. In het Hasjmuseum werd exact dezelfde methode belicht voor het smokkelen van hash. Maar mooi dat dit boek in beslag werd genomen, terwijl het in het Belastingmuseum mocht blijven liggen". Wim van Es, de woordvoerder van het Historisch Museum voor 's Rijks Belastingdienst in Rotter dam, dat vorig jaar ongeveer 10.000 bezoekers trok, bevestigt dat de politie geen punt heeft gemaakt van de expositie over smokkelme thodes. Van Es: „Wij doen gewoon wat we willen en hebben daar nooit last mee gekregen. Voor sommige zaken vragen we een vergunning aan, zoals voor wapens. Op aan drang van de Nederlandsche Bank hebben we weieens twee valse bil jetten van honderd gulden moeten weghalen, omdat die diefstal of in braak konden uitlokken". Volgens Van Es roept de ten toonstelling 'De Geest in de Fles', die thans in het Belastingmuseum te zien is, vergelijkingen op met het Hasjmuseum in Amsterdam. Van Es: „De expositie laat zien hoe vroeger illegaal drank werd ge stookt, wat het resultaat daarvan was en hoe drank werd gesmok keld. Ook wijzen we op de gevaren van alcoholgebruik. Wij tonen de pogingen tot ontduiking van de fis cus in anecdotische vorm. Hoewel daar wel vraag naar is, gaan wij niet in op eigentijdse vormen van belas tingfraude als koppelbazerij. Dat kan over vijftig jaar misschien wel. Het is ook niet uitgesloten dat om streeks die tijd het Belastingmuse um een tentoonstelling wijdt aan de smokkel van softdrugs". Ludiek De sluiting gebeurde een kleine drie maanden na de publieke ope ning, maar daags na de officiële opening. Deze ludieke handeling, bedoeld als een publiciteitsstunt, werd uitgezonden in het televisie journaal, waardoor het Hasjmuse um voor de rest van de wereld kon worden bijgezet in de reeks karika turale voorbeelden van zedelijke verval in ons land. De NOS-repor- tage had de cynische boventoon Het Hasjmuseum in Amsterdam trekt aanzienlijk meer bezoekers dan de meeste andere privé-musea in Neder land, waarschijnlijk vooral omdat het zo omstreden is. (foto gpd) van de verontwaardigde burger, in wiens ogen de Nederlandse drugs- politiek nogal discutabel is. Vanaf dat moment wordt het Hasjmuseum buiten onze lands grenzen in één adem genoemd met onze kaas, tulpen en nationale dijk- bewakertje Hansje Brinkers, maar ook met meer recente, typisch Ne derlandse verschijnselen als tip pelzones, uitkeringen aan school verlaters en van overheidswege verstrekte heroïne aan verslaafden. Een dag na de politie-actie ging het Hasjmuseum overigens ge woon weer open. In plaats van ver slavende middelen in natura zien bezoekers van het Hasjmuseum te genwoordig intrigerende foto's bo ven verwijzingen naar de justitiële actie van april '87: tekstbordjes als 'confiscated' en 'Hier heeft een stukje rode libanon gelegen, totdat de politie het in beslag nam'. Perspex vitrines boden voordien een kijkje op moeilijk definieerba re substanties, die de vergelijking rechtvaardigden met geplette dropstaafjes, geperste kamelen- keutels en plukjes gedroogde hop. Soms nog verpakt in linnen of an der textiel. Nu zijn alleen de prik kelende namen als Kashmir, Liba non, Afghaan, Nepal en Sensemilla daarvan nog zijn terug te vinden. Verder een reeks naslagwerken, overzichtelijk gerangschikt in een kast naast geïllustreerde bladen als High Times en Sensemilla Tips, die de Amerikaanss softdrugcultuur weerspiegelen. Bij de ene bezoeker zal de nieuw- gierigheid worden gestimuleerd, bij een ander zal de uitstalling een gevoel van afkeer teweegbrengen. Over één ding kunnen belangstel lenden het eens zijn: Het Cannabis Info Museum reikt argumenten voor- en tegen het gebruik van soft drugs aan, op basis waarvan nade re discussie mogelijk is. TOKYO - Het overlijden van kei zer Hirohito heeft niet alleen onder de slachtoffers van de in zijn naam bedreven gruweldaden nooit ge heelde wonden opengereten en discussies over zijn rol in de oorlog opgerakeld. Opmerkelijk is, dat de Japanners ook vinden dat Hirohito niet vrijuit gaat. door Bob Mantiri De 18-jarige student Yusiro zegt hierover: "Te oordelen naar de ar chiefbeelden, die de televisie na de dood van de keizer uitzond, kan ik niet anders dan tot de conclusie ko men dat hij tot over z'n oren be trokken was in de oorlog". "De beelden lieten de keizer zien in z'n uniform van opperbevelheb ber van de strijdkrachten, hoog te paard, en de troepen aanvoerend; terwijl hij zijn militaire adviseurs raadpleegt over de oorlogstaktiek, gebogen over militaire kaarten. Je hoeft geen historicus te zijn om aan de hand van deze beelden tot de slotsom te komen dat Hirohito ver antwoordelijk is voor de oorlog". "Als ik terugkijk op de Showa- tijdperk, dan heb ik alleen maar verdriet en ellende gekend", meent Sakurak, een 78-jarige ex-soldaat. Via een tolk vertelt hij dat hij als keizerlijk soldaat op de Filippijnen vocht. Hij geeft openhartig toe dat hij in de naam van de Tenno Heika (de heer en zoon des hemels) men sen heeft gedood. "Ik heb er spijt van", zegt hü- "Maar ik word nog altijd ver scheurd door twijfel. Zal de hemel mij hiervoor vergeven", zegt de voormalig soldaat die het Boeddis- tisch geloof heeft opgegeven voor het christendom. "Het zou een goe de daad zijn geweest van de keizer, wanneer hij zijn excuus had aange boden aan de mensen in de landen die hij zo wreed heeft onderdrukt. Misschien dat zijn zoon, onze nieu we keizer Akihito, dat alsnog kan doen". Voor de Japanners die na het ein de van de Tweede Wereldoorlog zijn geboren en Hirohito slechts kennen uit de geschiedenisboek jes, waarin zijn verantwoordelijk heid voor de rol in de oorlog overi gens wordt verdoezeld, is de over leden keizer slechts een instituut, een museumstuk. Een 20-jarige student aan de universiteit van Tokyo zegt dat de keizer geen en kele invloed heeft gehad op zijn da gelijkse leven. Maar hoewel Hiro hito al die jaren een geïsoleerd le ven leidde in zijn als fort gebouwd paleis, speelde de keizer toch wel degelijk een belangrijke rol in het persoonlijk leven van de Japan ners. Verlamd Dat bleek tijdens zijn ziekte. Alle bruiloften en andere feesten wer den geschrapt. De nationale econo mie stond stil en zelfs de buiten landse politiek van de regering stokte. De minister van buiten landse zaken kreeg van premier Takeshita geen toestemming om naar het buitenland te gaan, vertelt een EG-diplomaat. Ook alle andere kabinetsministers kregen het con signe om in Tokyo te blijven. De buitenlandse politiek van Japan stond in de maanden dat de keizer ziek was compleet stil, aldus de di plomaat. Er woedden heftigde discussies. Japanse politici van uiterst rechts tot uiterst links, gerespecteerde ge leerden en huisvrouwen kwamen met uitgesproken meningen. Rechtse groeperingen eisten dat de opvolger van de keizer benoemd wordt tot executief staatshoofd en niet zoals de grondwet het voor schrijft een symbool van de staat en eenheid van het volk. Zij wilden ook dat keizer weer zoals vroeger als een levende godheid zou wor den beschouwd. Hirohito had na de oorlog echter deze goddelijke status onder druk van de Amerika nen moeten prijsgeven. Totale vernietiging Linkse groepen op hun beurt eisen de totale vernietiging van de Tenno Sei, het keizerlijke systeem. Zij vrezen dat de politici zullen pogen om de nieuwe keizer te gebruiken om hun eigen doelen na te streven dat zou kunnen leiden tot opleving van het militarisme. Sommige historische revisionis ten willen dat Hirohito van alle De Japanse keizer Hirohito en zijn echtgenote tijdens een American foot- ball-wedstrijd in New York. (foto ap) schuld wordt vrijgepleit. Maar de burgemeester van Nagasaki, een van de Japanse steden die in au gustus 1945 door een Amerikaanse atoombom totaal werd vernietigd, stelde Hirohito zonder meer ver antwoordelijk voor de verwoesting van zijn stad. Burgemeester Hitoshi Motoshi- ma, veroorzaakte grote tumult met zijn beschuldiging dat Hirohito de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki die aan zeker 350.000 mensen het leven heeft gekost, had kunnen voorkomen wanneer hij in een eerder stadium zijn gezag over de militaristen had laten gelden. Rechtse activisten hebben woe dend gereageerd op de opmerking van de burgemeester. Zij eisten zijn bloed. De regerende liberale democratische partij wil hem als partijlid royeren, ondanks het feit dat het kantoor van de burgemees ter werd overspoeld met telefoon tjes van mensen die het volkomen met hem eens zyn. Herwaardering De dood van de Showa-keizer heeft in elk geval de weg geopend voor een lang uitgestelde herwaarde ring van Japans oorlogsrol, een his torisch hoofdstuk waar de meeste Japanners niet graag mee worden geconfronteerd. Mevrouw Kuniko Inoguchi, hoogleraar aan de Sophia-universiteit, zoekt de ach tergrond hiervan in het feit, dat de Confuciaanse leer kritiek verbiedt op de keizer. "Ondanks de modernisatie heeft het volk geen behoefte om over de oorlog te praten, meer in het bij zonder over de schuld van de kei zer. Maar nu hij er niet meer is, voe len de mensen zich bevrijdt en zijn ze bereid om te worden geconfron teerd met hun verleden. Er is een halve eeuw voorbijgegaan en meer en meer documenten komen be schikbaar", zegt de vrouwelijke professor. In tegenstelling tot Westduitsland, waar de Duitsers betrokken zijn geweest in een dis cussie over de nazi's, heeft Japan elk open debat over de oorlogsja ren vermeden, gedeeltelijk omdat Hirohito op de troon is gebleven. Verantwoordelijkheid De dood van Hirohito betekent echter niet zo meent de Koreaanse auteur Kim Seok Pam, dat de ver antwoordelijkheid graven is. "De morele verantwoor delijkheid is ook na het overlijden van de keizer gebleven. Wie zal dat dragen. De nieuwe keizer of de re gering"? Kim Seok pleit voor een meer kritische rol van de Japanse pers. Als het Japanse volk de rol van de keizer vergeet, zal het de zelfde fout maken als in het verle den. De situatie zal gevaarlijk zijn voor de toekomst van Japan en van de wereld, meent Kim Seok Pam. Hij is er daarom een voorstander van dat de nieuwe keizer een "vaag symbool blijft van de staat en geen politiek leider zoals zijn vader was tijdens de oorlog". Andere menen, dat de democratie in Japan alleen zich verder zou kunnen ontwikke len wanneer het keizerlijk systeem wordt afgeschaft. Daar zal het Kunai-cho, het in vloedrijke bureau van de keizerlij ke huishouding, zich zeker met hand en tand tegen verzetten. Dit ministerie is belast met de voorbe reiding van de kroning van de kei zer volgens de aloude Shinto-riten. Pas na deze ceremonie kan Akihito zich volwaardig keizer noemen en de chrysantentroon bestijgen. Het is dit bureau dat keizer Akihito een nieuw imago moet geven en de kei zerlijke mythen levend moet hou den. Deze instelling zou er volgens in gewijden er wel voor zorgen, dat er onder de nieuwe keizer geen glas nost komt. De keizerlijke huishou ding voelt zich sterk aangetrokken tot de extreem nationalisten, zoals schrijver en criticus Hideaki Kase, die onlangs opmerkte, dat onder Heisei, het nieuwe tijdperk onder Akihito, Japan zal zijn bevrijd van de schande en nederlaag van 1945. Kase wil ook dat de keizer zich zo weinig mogelijk in het openbaar vertoont. "Hij is geen kunstenaar. De keizer is een heilig man", zegt hij. Identiteit Maar schrijver en sociaal criticus Akyuki Nosaka is van mening dat Japan toe is aan een nieuwe identi teit. Na de oorlog heeft geld de plaats van de keizer ingenomen als een nieuwe afgod in Japan. Maar de welvaart is niet blijvend en vele Japanners kennen de welvaart niet. Als Japan geen nieuwe identi teit vindt is het gevaar groot dat de keizer weer opnieuw politiek izal worden gebruikt. Sovjet-filosoof wil glasnost tot in de slaapkamer MOSKOU - Waar het de discus sie over seks betreft, heeft de glasnost in de Sovjetunie nog maar weinig invloed gehad. Maar als het aan de filosoof Igor Kon ligt, komt daar verandering in. Kon wil de glasnost, de grotere openheid die door Sovjet-leider Gorbatsjov wordt gepropageerd, nu ook tot in de slaapkamer doorvoeren. „Als we niets doen krijgen we nieuwe problemen", zei Kon laatst in een lezing. „Het huwelijk zal dan ondermijnd worden". door Andrew Katell/AP Hoe verlegen de Sovjet-burger over het algemeen is als er over seks wordt gepraat, bleek uit een op televisie uitgezonden discus sie tussen een groep Amerikaan se en een groep Russische stu denten. De Amerikaanse studen ten praatten vrijelijk over het grote aantal zwangerschappen onder tieners en andere seksuele problemen in de VS. Toen een van hen aan zijn Russische colle ga's vroeg of er in de Sovjetunie ook zulke problemen waren, was het half grappende antwoord: „Wij hebben geen seks". Het standpunt van de overheid met betrekking tot seks, dat vol gens Kon neerkomt op een ont kenning dat seks bestaat, is te vinden in een boek uit de jaren '70 getiteld „Achter het Bewust zijn". In het boek worden Sig- mund Freud en de psycho-analy- se gehekeld als „een rechtvaardi ging voor seksuele uitspattin gen, wellust, pornografie en alle vormen van moreel verval die kenmerkend zijn voor kapitalis tische landen". De 60-jarige Kon probeert die houding nu te veranderen met een reeks boeken, interviews en lezingen. Hij heeft een bezoek van 3 1/2 maand gebracht aan de VS, waar hij een kijkje heeft ge nomen bij aids-klinieken en cen tra voor geboortebeperking. In een lezing in Moskou hield hij een volle zaal voor dat de Sov jetunie lichtjaren achter ligt op het Westen waar het de kennis over seks betreft. „Dingen waar over in de kranten in het Westen wordt geschreven zijn hier nog niet eens bij de specialisten be kend," zei hij. De Sovjetunie heeft een klein maar groeiend aantal aids-pa- tienten, en heeft sinds lang te maken met een hoog percentage echtscheidingen en abortussen. Kon's lezing bracht bij sommige toehoorders enige ontsteltenis teweeg. Er zijn maar weinig cij fers bekend over de houding van de Sovjet-burger ten aanzien van seks, maar de vragen uit Kon's publiek gaven wel wat aanwij zingen. De meesten maakten zich zorgen over de pornografie en homoseksualiteit en over een algeheel moreel verval. Kon ant woordde daarop dat de seks-sce- nes in nieuwe films van Russi sche regisseurs, zoals 'Kleine Vera', die vorig jaar veel succes oogstte, niet pornografisch zijn. Volgens hem kunnen juist scha delijke remmingen voorkomen worden wanneer normale seksu ele scenes op het witte doek wor den vertoond. Verder hield hij zijn gehoor voor dat homoseksualiteit een normale geaardheid is en dat een wet waarin homoseksualiteit strafbaar wordt gesteld „uit het stenen tijdperk" dateert. Kon is van mening dat seksue le voorlichting verplicht moet worden in de Sovjetunie. Op het ogenblik wordt daar nauwelijks iets aan gedaan. In Moskou wordt een mop verteld over een leraar die de klas binnen komt en aankondigt dat er met ingang van die dag seksuele voorlich ting wordt gegeven. „Er zijn ver schillende soorten liefde," legt de leraar dan uit, "Er is de liefde tussen een man en een vrouw, en die is mooi en schoon; tussen twee mannen, en die is immoreel en smerig; tussen twee vrouwen, en die is ook verkeerd. Tenslotte is er de liefde van het volk voor de communistische partij, en dat is de beste liefde, en die zullen we bestuderen in onze lessen seksuele voorlichting."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2