Helemaal opnieuw beginnen Een schatrijke etherpiraat Januari is in de VS de maand van de 'Hoe-Moet-Ik'- boeken 'Berlusconi neemt altijd de juiste beslissingen' ZATERDAG 14 JANUARI 1989 EXTRA PAGINA 29 Januari is de maand van de goede voornemens, en daarom is het in de Amerikaanse boekhandels drukker dan gewoon bij de afdeling 'Zelfverbetering'. Want daar vind je de boeken die je nodig hebt om 30 kilo af te vallen, eindelijk van het roken af te komen, na al die jaren toch eens een verantwoorde financiële huishouding te voeren, en bovendien een betere echtgenoot te worden. De afdeling van de 'Hoe-Moet-lk'-boeken dus. door Henk Dam Het meest beroemde werkje in deze cate gorie is misschien wel 'How To Win Friends And Influence People' van Dale Carnegie, maar dat is er maar een uit ve le. Wat de 'How-To'-boeken allemaal be loven is onversneden succes. Als je maar die en die weg volgt kom je vanzelf waar je wezen wilt, is de van een typisch Ame rikaanse, van een naïef-optimistische le vensinstelling getuigende blijde bood schap. De beloften die sommige van deze boekjes doen zijn werkelijk wonderbaar lijk. 'Hoe je moet afvallen door meer te eten'. 'Hoe je jezelf schatrijk moet dro men'. 'Hoe je elke vrouw kunt versieren'. 'Hoe je gegarandeerd de loterij wint'. Het is maar een greep uit al het lekkers dat de lezer geboden wordt. Handleiding Maar het boekje dat me onlangs echt aan het denken zette was 'How To Create A New Identity' van een zekere 'Anony mous'. Het boekje is niets minder dan een handleiding hoe je jezelf van de aard bodem moet laten verdwijnen om elders, onder een nieuwe naam, helemaal over nieuw te beginnen. Het boekje zou een onverbiddelijke bestseller moeten zijn, want hoeveel re denen zijn er niet om te willen verdwij nen? Een tegenvallend gezinsleven, je schoonouders in huis, een wurgende ali mentatie, grote schulden bij de bank, een naderende strafzaak, een oorlogsverle den, of in Nergenshuizen wonen. Het zijn er maar een paar. In het algemeen is het niet zo bijzonder als mensen in Amerika simpelweg ver dwijnen. Alleen al in een staat als New Jersey, met z'n 7,5 miljoen inwoners, worden elk jaar meer dan 11.000 mensen als vermist opgegeven. Veruit het groot ste deel van die vermisten is binnen drie dagen weer gevonden, maar er blijft een aanzienlijke groep over die weg is en dat ook blijft. Meestal gaat het om jongeren die van huis weglopen en met hun spaar centjes de bus naar bijvoorbeeld New York pakken om daar in het straatleven te verdwijnen. Bij de langdurig vermisten bevinden zich ook slachtoffers van misdaden. Soms duurt het jaren voordat het lijk van zo'n slachtoffer gevonden wordt en er weer een dossier gesloten kan worden. Soms ook wordt het raadsel nooit opge lost. Dat is de interessante groep, want zijn al die permanent vermisten echt omge bracht? Of zitten er misschien mense/r tussen die willens en wetens de boel de boel hebben gelaten, en met een schone lei elders weer fluitend van start zijn ge gaan? Onverwacht Krante-archieven doorbladerend, kom je frappante voorbeelden tegen van men sen die er in slaagden om in ieder geval voor lange tijd weg te zijn en elders een nieuw leven op te bouwen. Vorig jaar bij voorbeeld haalde een pasgetrouwd echt paar uit Chicago de kranten. Het ver dween onverwacht en iedereen, de poli tie van Chicago incluis, dacht aan een misdrijf. Maar wat bleek? De jongeman en zijn vrouw hadden besloten naar San Diego (in het verre Californië) te gaan en dat aan niemand te vertellen. Ze wilden dat om "helemaal alleen te zijn", zodat ze "de grenzen van hun enorme liefde konden verkennen". Na een halfjaar was die ver kenningstocht kennelijk beëindigd en konden de wederzijdse ouders weer wor den gebeld, die dachten dat ze stemmen uit het hiernamaals hoorden. Wat dit verhaal bewijst is dat het niet eens nodig is om onder een valse naam of iets dergelijks overnieuw te beginnen. Amerika is zo'n groot land, dat wie in New York wciont en stiekem naar Los Angeles uitwijkt, echt in alle opzichten heel ver weg zit. Ter vergelijking: het is even ver als van Amsterdam naar Mekka. Maar voor wie zelfs dat niet genoeg is, is er dus het boekje 'How To Create A New Identity'. Het staat vol met tips hoe je in een handomdraai in de meest letter lijke zin iemand anders kunt worden. De schrijver put uit eigen ervaring. Hij is, al dus het voorwoord, een privé-detective en heeft uit hoofde van die baan min stens 15 verschillende identiteiten gehad en met zeven verschillende paspoorten rondgereisd. Hij heeft zelf ook, zo schept hij op, hon derden mensen gevonden die weliswaar een nieuwe identiteit hadden aangeno men, maar dat niet slim genoeg hadden gedaan. Maar aan de andere kant: "Ik heb voor mijn klanten zeker 200 water dichte identiteiten gecreëerd". Sleutel Hoe? De sleutel, aldus 'Anonymous', is de Amerikaanse geboortenregistratie. Wie aan een geboorteregistratiepapier kan komen dat op naam staat van een niet of niet meer bestaand iemand, heeft het winnende lot in handen. Twee methoden worden aanbevolen. Voor de korte termijn is het voldoende om aan een blanco geboorteregistratie formulier te komen. Zo'n formulier geldt in Amerika als identiteitsbewijs, en dat betekent datje een rijbewijs, een bankre kening, de groene kaart waarmee je mag werken, en nog veel meer op je zelfver- zonnen naam kunt krijgen. Alleen een paspoort lukt niet, want de autoriteiten die een paspoort uitgeven, controleren de gegevens die je opgeeft bij de overheidskantoren, waar alle ge boorten geregistreerd staan. Maar stel datje geen paspoort nodig hebt, hoe kom je dan aan een blanco geboorteregistra tieformulier? Makkelijk zat, aldus 'How to...etc'. Ziekenhuizen hebben stapels van deze formulieren omdat nu eenmaal veruit de meeste Amerikaanse baby's in ziekenhuizen ter wereld komen. Dus wat je bijvoorbeeld kunt doen is een postbus openen op naam van een niet bestaand ziekenhuis. Vervolgens geef je een niet al te dichtbij wonende drukker van geboorteregistratieformu lieren (zo te vinden in Gouden Gidsen) de opdracht je een paar van zijn formu lieren op zicht toe te sturen. En dat is dan dat. Het enige probleem dat je nu nog hebt is dat je als zeg maar 37-jarige natuurlijk niet een gloednieuw ogend registratieformulier kunt hebben. Je moet dus je formulier laten 'veroude- In de zon leggen werkt goed, adviseert het boekje, of het formulier even in ihee- water dompelen tot het de gewenste kleur heeft, en dan laten drogen. Daarna het papier een paar keer op- en weer te rugvouwen, en het ziet er oud uit. Spoor Maar dat alles is dus bedrog voor begin ners. Voor wie de zaken echt structureel wil aanpakken, heeft de detective een an der advies: neem de identiteit aan van ie mand die rond dezelfde tijd als jij werd geboren maar die op zeer jeugdige leef tijd is overleden. Dat laatste is gewenst, omdat zo iemand geen 'papieren spoor* heeft nagelaten. Ook een leen-identiteit vinden is niet zo moeilijk. Je kijkt gewoon oude kran ten door (in veel Amerikaanse openbare bibliotheken op microfiche te raadple gen), en dan zoek je naar overlijdensbe richten, berichten over verkeersonge lukken en dergelijke. Bij voorkeur probeer je iemand te vin den die in de ene staat is geboren en in een andere staat is overleden. Want de kans is dan groot dat op het geboortere gistratieformulier van de betrokkene niet is aangetekend dat hij inmiddels is overleden, omdat de Amerikaanse staten die gegevens niet consequent uitwisse len en dat vroeger al helemaal niet de den. Heb je op die manier iemand gevon den, dan vraag je bij het overheidskan toor waar zijn of haar geboorte staat gere gistreerd een officiële kopie van het ge boortebewijs aan. En daarmee ben je dan, zoals de Ame rikanen zeggen, "in business". Je ge bruikt de kopie om rijbewijzen en zo aan te vragen en als je je huiswerk goed ge daan hebt kun je zelfs een paspoort op je nieuwe naam aanvragen. Aldus het boekje van 'Anonymous', dat voor het overige vol staat met tal van aanvullende tips en zelfs de verzekering geeft dat het in de meeste Amerikaanse staten niet expliciet verboden is om een nieuwe identiteit aan te nemen. Jammer Zo zie je maar: helemaal overnieuw be ginnen kan, althans in de VS. Jammer al leen dat een paar weken geleden een nieuw boekje op de markt is gekomen onder de titel 'You Can Find Anyone' ('U kunt iedereen vinden'). Ook dat boekje is geschreven door een privé-detective en staat vol tips hoe je mensen op het spoor kunt komen, zelfs mensen "die niet gevonden willen worden". Het blijft tobben dus, ook als je je zojuist als N.N. in het plaatsje False Pass (bestaat echt, in de staat Alaska) hebt gevestigd. "Hier is het allemaal begonnen. Het was de bedoeling dat dit de bioscoop zou worden van deze fantastische wijk", hijgt Renato Imarisio, de directeur van het produktiecentrum. Hij tuimelt over zijn woorden, maakt een breed gebaar met zijn armen, en glimt van trots. "Maar weet je wat Berlusconi dacht toen de wijk eenmaal klaar was? Hij dacht: in plaats van al die mensen uit hun huizen te laten komen om naar de bioscoop te gaan, stuurik de bioscoop naar de mensen thuis. Geniaal toch? Ik verzeker u: de man is briljant". door Marjon van Royen Zo ontstond een tiental jaar geleden het eerste commerciële televisiestation van wat nu de grootste mediamagnaat en te levisietycoon van Europa is, de Italiaan se bouwondernemer Silvio Berlusconi. In Nederland is Berlusconi beter bekend als de eigenaar van de voetbalclub AC Milan, en van het gouden trio Gullit, Rijkaard en Van Basten. Maar voor Berlusconi is voetbal alleen maar een hobby, een niet eens al te winstgevende nevenactiviteit, gezien de prestaties die de club in de afgelopen maanden heeft geleverd. In Italië kent ie dereen Berlusconi op de eerste plaats als de 'koning van de ether'. SB, wordt hij ook kortweg genoemd, of 'zijne Emiten- tie', als woordspeling op wat in het Itali aans 'zender' betekent. Opgewerkt Met de drie televisiekanalen die Berlus coni bezit, heeft hij zich in korte tijd we ten op te werken tot de rijkste man van het land. Berlusconi is een van de Itali aanse 'miracle men', zoals het Ameri kaanse blad Business Week het uitdruk te. Samen met Fiat-directeur Agnelli en De Benedetti van Olivetti staat hij bo venaan de lijst van succesvolle onderne mers die het arme Italië in een paar jaar tijd hebben omgetoverd tot wat Busi ness Week het 'Californië van Europa' noemde: namelijk een van de rijkste lan den van de wereld. We staan in de glimmende gangen van het produktiecentrum van Berlusconi. Het Zwanenpaleis, zo heet het hypermo derne gebouw waarin het kloppend hart van Berlusconi's televisie-imperium is gevestigd. Het paleis ligt midden in de schitterende Milaanse buitenwijk Mila- no 2. Hier kan men zich inderdaad iets voorstellen bij 'het Califonië van Euro pa'. Overal bruggetjes, groen, en fontei nen. Zwembaden, tennisbanen en dure restaurants. Een wereld op zich, slechts weggelegd voor een klein groepje heel rijken. Het is een wereld die is geschapen door Berlusconi. Hij heeft deze wijk een vijftiental jaar geleden ontworpen en ge bouwd. Hij heeft er ook voor gezorgd dat niemand die er rond loopt dat .ooit zal vergeten. Op elk gebouw, elke drempel, en zelfs op de putdeksels van de wijk is het insigne aangebracht van Berlusco ni's holdingmaatschappij Fininvest. "De sfeer is hier fantastisch", vertelt Imarisio over het werken bij Berlusco ni's televisie. "Iedereen weet dat Berlus coni steeds de juiste beslissingen neemt". Al meer dan drie uur worden we door de onvermoeibare produktiedirec- teur in het Zwanenpaleis rondgeleid. Van de ene studio naar de andere. We be zichtigen de 'meest geavanceerde' meng- tafels, de 'beste' computergestuurde montageruimten, en de 'modernste' gra fische vormgeving die er is. Uit de ge luidsboxen klinkt de oorverdovende punkmuziek van een demonstratieband je. Alles in het televisie-imperium van Berlusconi lijkt even dynamisch, snel en efficiënt. "Ja", geeft Imarisio toe, "we voelen hier allemaal dat we in de voor hoede zitten". Filmsterren Schitterende vrouwen stappen op lange benen de studio's in en uit. Zelfs de se cretaresses van het produktiecentrum zien er uit alsof ze filmsterren zijn. Ber lusconi houdt niet van vrouwen met lan ge broeken. En ook niet van truien. Tech nici, netjes met stropdas, bedienen zwij gend de knoppen en drukken bandjes in met applaus bij elke grap van de quiz master. "Ongeveer eens in de drie maanden komt hij hier langs", vertelt de ober in de kantine waar we even op adem komen. "Het is een heel goed moment. Het geeft ons allemaal een geweldige stimulans om weer vooruit te gaan". "Hij is streng en veeleisend", vertelt een ander. "Maar hij geeft ons ook enorm veel vertrouwen. Hij is goed voor zijn mensen". Het is een vreemde beklemming die men krijgt in het bedrijf van Berlusconi. Of we nu spreken met de portier van het Sivio Berlusconi: wat je noemt een self-ma.de man. uoto anp> Zwanenpaleis ot ae chef van de voorlich tingsdienst, bij iedereen komt vroeg of laat he't moment waarop het over 'hem' gaat. Berlusconi. Zijn intelligentie, zijn succes. II Presidente, noemen ze hem. De I titel 'koning' van de ether is eigenlijk nog niet zo gek bedacht. De 'koning' zelf krijgt men bij een be zoek aan zijn rijk natuurlijk niet te zien of te spreken. "Hij werkt haast altijd in zijn vliegtuig, of anders is hij in zijn villa, even buiten Milaan", legt de perschef uit. "We krijgen per week wel vijftig aanvra gen van mensen die hem willen intervie wen. Daar kan hij natuurlijk niet op in gaan. De president bepaalt zelf het mo ment waarop hij spreekt". Vertel nou eens iets bijzonders over Berlusconi, dringen we aan. Imarisio gaat in een hoekje staan en steekt van wal: "Iedereen weet dat de president in telligent is, en slim en succesvol. Maar haast niemand weet dat hij in feite ook menselijk is. Eigenlijk is dat de eigen schap die ik het meest in hem bewonder. Zijn grote menselijkheid". Auto-ongeluk Imarisio zwijgt even om het te laten doordringen, en gaat dan verder: "Zo kreeg een collega van ons een paar jaar geleden een auto-ongeluk. Hij kwam in het ziekenhuis terecht, maar daar was niet de juiste apparatuur om hem te ope reren. In wanhoop hebben ze toen Ber lusconi opgebeld. En weet je wat hij ge daan heeft? Midden in de nacht, terwijl hij eigenlijk moest rusten, heeft hij heel Milaan op zijn kop gezet. Hij liet ergens anders de benodigde apparatuur loskop pelen en overbrengen naar het zieken huis waar zijn medewerker lag. Begrijp je wat ik bedoel? Dat is nou Berlusconi". Sylvio Berlusconi is wat je noemt een self-made man. Hij was er al heel jong bij. Op zijn 27ste had hij zijn eigen bouwbe drijf, waarmee hij enkele jaren later Mila- no 2 bouwde, wat weer de basis vormde voor zijn latere rijkdom. Sylvio was de zoon van een eenvoudige bankbediende in Milaan. Het verhaal gaat dat hij op de middelbare school al zijn eerste kapitaal bij elkaar verdiende door het huiswerk te maken van zijn klasgenootjes en zich daarvoor te laten betalen. Na zijn school opleiding ging hij werken als consulent bij een bouwbedrijf in Milaan. Hij stu deerde af en wierp zich ten slotte volle dig in het ondernemerschap. Maar pas met de komst van de privé-te- levisie in Italië begon Berlusconi's grote fortuin te ontstaan. Halverwege de jaren zeventig begonnen allerlei kleine tv-stationnetjes door het hele land ille gaal programma's uit te zenden. Meestal was het niet meer dan een derderangs pornofilm of bibberig opgenomen mate riaal van het plaatselijke huurderscomi té. En meestal werden de zenders ook meteen weer in beslag genomen. In '76 besliste het Italiaanse constitutionele ge rechtshof echter in een uitspraak dat de Italiaanse wet geen privé-televisie ver biedt, mits er maar lokaal en niet lande lijk werd uitgezonden. Gat Er zat dus een gat in de Italiaanse wet, en daarin sprong Berlusconi. In de jungle van tv-stations die er toen ontstond, kreeg hij het briljante idee om door het hele land privé-tv-stations op te kopen, die vervolgens aan elkaar te rijgen, en er voor te zorgen dat ze allemaal op hetzelf de moment dezelfde band uitzonden, waardoor er dus een landelijk netwerk ontstond. Wervelende shows en heel veel vraag- spelletjes. Dat zijn de pijlers waarop Ber lusconi zijn succes heeft gebouwd. In ze ven van de acht studio's werden tijdens onze rondleiding quizzen opgenomen. Dure prijzen, pikante grapjes, en vooral veel rondborstige dames die spaarzaam gekleed voor de camera's trippelen. "En nu met je heup draaien. Wiegen. Juist ja. Zo". Drie keer moet het over. Verder zijn er Amerikaanse series en ook veel speel films, die om de acht tot twaalf minuten onderbroken worden door reclame. Ok selfris, luiers, en witter dan wit. Op naar de volgende spannende scène. Met name buitenlandse critici hebben Berlusconi's wijze van tv maken altijd laatdunkend bestempeld als spaghetti- tv. "Commerciële tv maken is het op blij vende wijze voorzien van reclamema kers met een publiek", zo legt Giulio Ge- nerelli, de directeur van Berlusconi's re clamebedrijf Publitalia ons uit. "Als het publiek niet meer kijkt trekken de recla memakers zich terug. Zo simpel ligt dat". Maar in Italië kijkt het publiek. Alleen al de cijfers wijzen dat uit. Elke dag haalt Berlusconi met zijn zenders 45 procent van de kijkers binnen. De andere helft kijkt naar de kanalen van de Italiaanse staatstelevisie RAI. Maar de RAI heeft het moeilijk in de concurrentieslag. "Het is een wonder dat we met tien keer zo weinig mensen als de RAI zonder kijk en luistergelden, en met alle wettelijke beperkingen en pesterijen die de politie ke partijen ons opleggen, toch elke avond weer scoren", zo benadrukte Ber lusconi onlangs op een wel zeer onge bruikelijke persconferentie. Omkoping Berlusconi was er door een aantal chris ten-democratische en communistische leden van de parlementaire controle commissie op het Italiaanse tv-bestel van beschuldigd pogingen te hebben ge daan tot omkoping. De parlementariërs zeiden benaderd te zijn door functiona rissen van de verzekeringsmaatschappij en van de investeringsbank die Berlus coni ook bezit. Ze beschuldigden Berlus coni ervan met lobbyen en met het uitoe fenen van "ongerechtvaardigde druk" ervoor gezorgd te hebben dat er na tien jaar ether-wildernis nog steeds geen wet is die het Italiaanse tv-bestel aan banden legt. Wettelijk gezien is Berlusconi na melijk nog steeds gewoon een etherpi raat. Maar Berlusconi was woedend over de aantijgingen. Hij belegde een persconfe rentie, stopte al zijn shows en spelletjes voor die avond in de kast en liet zichzelf anderhalf uur lang op zijn drie kanalen uitzenden. Daar zat hij, de etherkoning. Absoluut niet tele-geniek, en met dat houterige air van een handelsreiziger in tandenborstels dat hem op de een of an dere manier omgeeft. "Als er een lobby bestaat, dan is het toch zeker wel die van de staatstelevisie RAI", zo stelde Berlusconi. "Wij daaren tegen doen alles op eigen kracht. We hoe ven ons niet te verschuilen achter de ver valste bescherming van politieke partij en, bureaucratische procedures of vriendjespolitiek. Het enige wat wij doen is in alle openheid opkomen voor onze belangen". Na deze uiteenzetting stamel den de verzamelde journalisten nog wat vragen. Maar het werd 2-1 voor Berlusco ni. Heel Italië had gekeken, en vrijwel ie dereen was voor hem. Misschien is dit beeld van de 'winnen de underdog' wel de basis van Berlusco ni's succes. Het image van 'de man die al les op eigen kracht doet', dat Berlusconi ook in de rest van Italië op dezelfde ma nier gehuldigd wordt als binnen zijn ei gen bedrijf. Het volk dat zijn koningen al meer dan 40 jaar geleden heeft afgeschaft lijkt nu in de economische 'miracle ma kers' zijn moderne vorsten te hebben ge vonden. "Het lijkt wel alsof aHes wat hij aan raakt onmiddellijk een succes wordt", zo zei een wat oudere man een paar maan den geleden, toen hij bij een Romeinse krantenkiosk een tijdschrift kocht met op de omslag een grote foto van Berlus coni. "Alleen al daarom vereer ik hem".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29