Vertoont de Man van Staal haarscheurtjes? Mike Tyson wordt na een lange hete zomer weer in de boksring verwacht Onbetwist de sterkste ZATERDAG 14 JANUARI 1989 EXTRA Het is al een tijdje verdacht stil rond Mike Tyson. En dat zou er best eens op kunnen duiden dat 'The Mean Machine' in training is gegaan. Dat werd tijd ook, want de wereldkampioen in het zwaargewicht is al zó lang niet meer in een boksschool gesignaleerd dat zijn gewicht - volgens zeggen - is opgelopen tot 113 kilogram schoon aan de haak. Zo'n vijftien meer dan tijdens zijn laatste gevecht, het 'vluggertje' tegen Michael Spinks dat hem op 27 juni van het vorig jaar in iedere van de totaal 91 seconden 219.780 dollar opleverde. door Loet van Schellebeek Bokser Mike Tyson heeft de laatste tijd wel iets anders aan zijn hoofd gehad dan springtouw en stootzak. De ring interesseerde hem geen bal althans, niet die ring. Zijn huwe lijk stond op het spel. Robin Givens, een omhooggevallen tv- actrice in snel gemaakte comedy-series met ingeblikt applaus, regisseerde haar eigen soap-opera, en moederlief Ruth Roper hielp van harte mee. Het regende berichten over echtelijke ruzies, ver bouwde huiskamers en gesneuvelde rui ten. Aan 'The Continuing Story' leek geen einde te komen. Na een lange hete zomer in huize Ty son is de scheiding nu op handen. De da mes zijn druk doende er een slaatje uit te slaan, Tysons manager Bill Cayton heeft zijn advocaten ingeschakeld, en de be roemde bokspromotor Don King doet zijn best de nog ongeslagen en, ondanks alles, immens populaire trekpleister in te palmen. Dat schijnt hem al aardig te luk ken, want overal waar de kampioen ver schijnt volgt King hem als een schaduw. Hoe is het met Mike Tysons incasse ringsvermogen? Heeft hij de stormen rond zijn huwelijksbootje heelhuids doorstaan, of vertoont de Man van Staal haarscheurtjes? Op 25 februari zal de we reld het wefen. Frank Bruno heet de man die, vijfentwintig jaar na de opkomst van Cassius Clay, geschiedenis zou kunnen schrijven, maar weinigen achten de bra ve Brit daartoe echt in staat. Te aardig Het gaat natuurlijk te ver om Frank Bru no het grootste slachtoffer van Mike Ty sons privéproblemen te noemen. Het is immers nog maar de vraag of de Brown Bomber er wel zo rouwig om moet zijn dat zijn ontmoeting met Iron Mike nu al vijf keer is verschoven. En misschien zou je er zelfs stiekem voor moeten duimen dat er van uitstel afstel komt. Want Frank Bruno is veel te aardig om hem zonder pijn ten prooi te zien vallen aan de vuur vaste vuisten van een ongetwijfeld getergde Tyson. Maar de 25ste februari staat voorals nog als datum voor het gevecht. En nu Tysons vrouw en schoonmoeder defini tief van het tapijt lijken te zijn verdwe nen, is de kans dat er nog iets tussen komt meteen ook een heel stuk afgeno men. "Maar met Tyson weet je het nooit", grapte Frank Bruno alvorens voor de zoveelste keer de training te her vatten. De monumentale Londener dicht zich zelf, alle sombere prognoses ten spijt, wel degelijk kansen toe om de wereld kampioen van zijn troon te stoten. Histo rici hebben bovendien ontdekt dat het op 25 februari op de kop af een kwart eeuw geleden zal zijn dat een zekere Cas sius Clay het zwaargewichtboksen een nieuwe dimensie gaf door Charles 'Son ny' Liston te vloeren. Een beer van een vent, die destijds als net zo onoverwinne lijk gold als Mike Tyson nu. Zou je dat, met enige fantasie, nog een goed voorteken kunnen noemen, voor het overige waren de goden Bruno in 1988 allesbehalve gunstig gezind. Het jaar bestond voor hem uit wachten, wachten en nog eens wachten, en dat ging zelfs de eeuwig optimistische en goedgehumeurde uitdager op den duur danig de keel uit hangen. Na het derde uitstel (Tyson had een aanrijding, door de schandaalpers prompt opgeblazen tot een zelfmoordpoging) besloot hij dan ook het boksen het boksen te laten en met vrouw en kinderen op vakantie te gaan naar Jamaica. Helaas, het toeval wilde dat de orkaan Gilbert precies de zelfde bestemming koos. "Het was ver schrikkelijk", zei Bruno later. "Het enige wat je kon doen was bukken, bidden en hopen dat het gauw voorbij zou zijn". Orkaan Ooggetuigen onthulden naderhand de rol die de bokser had gespeeld toen de orkaan over het dorpje raasde waar hij met zijn gezin verbleef. Hij beschermde Laura en de kinderen met zijn machtige lichaam en hielp de dorpelingen aanslui tend met het herstel van hun zwaarbe- schadigde huizen. "Hierna schrik ik ner gens meer van", aldus Bruno na het angstige avontuur. "Bij dit vergeleken zal Tyson hooguit een briesje zijn". Stormen woedden de voorbije maan den ook in en om huize Tyson, en ze richtten minstens zo veel schade aan als Gilbert de Verschrikkelijke. De wervel wind in het leven van de kampioen droeg, naar goed gebruik, efen onschuldi ge meisjesnaam, maar het lieftallige we zentje dat zich erachter verborg mocht minder onschuldig heten: Robin Givens, tweederangs tv-actrice in een soort Ame rikaans equivalent van Zeg e*ms A èn sinds februari van dit jaar Tysons toege wijde echtgenote. De geleerden zijn het er nog altijd niet over eens waarmee voor Mike Tyson de problemen begonnen: met het geven van zijn jawoord aan Miss Givens of met de dood van zijn manager Jim Jacobs, een maand later. Voor Bill Cayton is dat al lang geen vraag meer. Jacobs' compag non in The Big Fights, de maatschappij waarvoor Tyson in 1984 op aanraden van zijn oude leermeester Cus d'Amato een zevenjarig contract tekende, vervloekt de dag dat zijn pupil Robin Givens tegen het fraaie lijf liep. "Mike en zij waren nog geen drie we ken getrouwd toen Robin me belde", vertelt hij in het Amerikaanse boksblad KO. "Ze zei dat ze Jim en mij wilde spre ken, dat ze mevrouw Tyson was en dat zij voortaan de zaken wel zou regelen. Ze zei dat op een toon die geen tegenspraak duldde. Voor mij was dat de eerste aan wijzing dat er iets goed fout zat, en van dat moment af is het eigenlijk alleen maar bergafwaarts gegaan". Publiek bezit De feiten zijn bekend. Helden zijn pu bliek bezit, dat is een gegeven, maar zel den zal het privéleven van een ster zo uit gebreid, tot in de kleinste, intiemste en onsmakelijke details in de openbaar heid zijn gebracht als dat van Mike Ty- De bloemen in het o zo kostbare bruidsboeket van Robin Givens waren amper verwelkt toen de kersverse me vrouw Tyson al liet weten dat haar Mike zo veel van haar hield, dat hij aangekon digd had haar te zullen vermoorden, mocht ze ooit van plan zijn hem voor een ander te verruilen. Ze onthulde, gierend van de pret, dat ze hun hond, een bulldog, wel eens Tyson noemde, vanwe ge de gelijkenis, en van Mike's gabber José Torres vernamen we ongevraagd dat 'The Mean Machine' vrouwen graag pijn doet als hij dè liefde met hen be drijft. En bij dit soort ontboezemingen bleef het niet. Het regende berichten over ech telijke ruzies, verbouwde huiskamers en gesneuvelde ruiten, en altijd was er Ro bin Givens om een en ander van smèuïg commentaar te voorzien. Een optreden in 20/20, de talkshow van de befaamde Barbara Walters, spande de kroon. Gezeten naast haar man en haar moeder Ruth Roper (een invloedrijke tante, ex-vriendin van de almachtige Don King, over wie straks meer) schil derde Robin Givens een grimmig beeld van het dagelijks leven met de wereld kampioen. Die leek amper te luisteren, speelde gedachteloos met het haar van zijn echtgenote en scheen in het geheel niet geraakt door haar toch pittige tek sten. Scheen... Want twee dagen later werd duidelijk dat Robins woorden Mike Ty son wel degelijk iets hadden gedaan. Thuis in Bernardsville, New Jersey, in het op aandringen van zijn schoonmoe der aangeschafte en naar haar smaak in gerichte landhuis van 4,5 miljoen dollar, smeet de kampioen eerst met deuren, vervolgens met glazen en ten slotte met alles wat voorhanden was. De bank, waarop Robin kort daarvoor Barbara Walters had toevertrouwd dat manliefs handjes nogal los zaten, dat hij manisch depressief was en hard een psychiater nodig had die driezitter lag toen bui ten, naast het porseleinen eetservies, de schemerlamp en meer van dat soort breekbare snuisterijen. Diep beledigd Robin en Ruth namen geschrokken de benen (overigens niet dan na eerst een mislukte poging te hebben gedaan 651.000 dollar van de gezamenlijke bank rekening af te halen) om nog geen week later via weer een andere talkshow te ver nemen dat Mister Tyson hen als 'schuim van het schuim' beschouwde en schoon genoeg had van het huwelijk. Dat bleek dus wederzijds. Diep beledigd 4daagden de dames de heer des huizes aan wegens smaad, en ze deden die klacht vergezeld gaan van een eis tot schadevergoeding die er niet om loog: 125.000 miljoen dol- lar. Of je een emmer leeggooit. Dallas, Dynasty, de Tygon-tragedie was alles in één. Een soap-opera waaraan maar geen einde leek te komen. The Con tinuing Story hield tv-kijkend en krante- lezend Amerika nog weken daarna dage lijks in z'n ban en het toch al niet bijster verheffende niveau daalde, bij wijze van spreken, met het uur. Tyson bijvoor beeld, ondersteunde -zijn verzoek tot echtscheiding met het verhaal dat Robin hem op z'n Hollands gezegd 'erin Mike Tyson maakt het zoveelste overwinningsgebaarditmaal na het vloe ren van Pinklon Thomas in de zesde ronde, mei 1987. (foto ap> moesten de meisjes niks van hem heb ben en toen dat, in zijn puberteit, tot ze kere spanningen leidde probeerde hij ze met geweld voor zich te winnen. Wat dat aangaat is er dus weinig veranderd. Daar kan een vrouwelijke parkeerwacht in Los Angeles van meepraten. .In de zomer van 1987 probeerde de bokser haar speels een kusje te ontfutse len. De dame was daar evenwel niet van gediend en toen een collega het voor haar opnam, werd deze met een dreunende draai om de oren duidelijk gemaakt met wie hij van doen had. Het kostte Bill Cay ton heel wat moeite plus 105.000 dollar om het 'slachtoffer' te bewegen zijn aan klacht in te trekken. De manager ach teraf: "Ach, het wordt allemaal zo opge blazen. Had niet Tyson maar een ander die parkeerwacht een tik gegeven, dan had je er niemand over gehoord". Kan wel zijn, maar dat zijn pupil moei te heeft zijn handen thuis te houden, on- had geluisd'. Ze zou hebben beweerd in verwachting te zijn en hem op die manier het huwelijksbootje hebben ingelokt. Op haar beurt kreeg de komediante al le gelegenheid om die beschuldiging, in tranen uiteraard, te weerleggen. Ze kwam met een gynaecoloog op de prop pen die zonder blikken of blozen beves tigde dat zijn patiënte een kleine vier maanden na haar trouwen-een miskraam had gehad. Van een verzoening, waarop men in het kamp-Givens aanvankelijk nog leek aan te sturen, kon toen al lang geen sprakè meer zijn. The Champ: "De ring, ja, daar ga ik naar terug, maar naar haar...? Nooit!". Weinig veranderd Vrouwen: Mike Tyson heeft er altijd al minder goed raad mee geweten dan met zijn tegenstanders. Vroeger, op school, dervond niet alleen diens aan lager wal geraakte ex-opponent Mitch Green (die hem 's nachts op straat lastig viel en die vergissing met een fikse jaap boven zyn neus moest bekopen), maar recentelijk ook een 24-jarige discotheek-bezoekster in Manhattan. In Bentley's Disco Loun ge was Tyson de vrouw nagelopen toen ze de zaal verliet. Op de trap naar boven had hij haar vervolgens, getuige het poli tierapport, onzedelijk betast en, toen ze daar bezwaar tegen maakte ("ik heb al een man"), geslagen. Tot een aanklacht is het niet gekomen, zodat mag worden aangenomen dat Bill Cayton weer met succes zijn advocaten aan het werk heeft gezet. De zeventiger heeft de wereldkampioen op die manier meer dan eens uit de nesten geholpen en voert onder meer die inspanningen aan om zijn aanspraken op een riant deel van Tysons inkomsten te rechtvaardigen. Vriend Cayton ontving tot voor kort 33 procent (een in de States en in ons land overigens niet ongebruikelijk percentage, waarvan hij bovendien nog de helft moest afstaan aan de weduwe van zijn compagnon Jim Jacobs) en stemde, onder druk van de toenemende invloed van Don King, pas zeer onlangs in met een reductie tot 20 procent. "Om te voorkomen dat Mike naar de rechter zou stappen", jokte hij. "Niet dat ik bang was het te verliezen. Maar wat zou er dan nog van onze vriend schap over zijn?" Sinds het overlijden van Jim Jacobs in maart van dit jaar, is Don King niet meer uit de buurt van Mike Tyson weg te slaan. De enige die daartoe wellicht in staat zou zijn, de wereldkampioen zelf, voelt daartoe niet de minste behoefte. "Ie dereen zegt dat Don een boef is, maar ik beschouw hem als een vriend". En zon der Bill Cayton er in te kennen ging hij met de veelbesproken en omstreden pro motor een overeenkomst voor vier jaar aan. In die periode maakt alleen King en niemand anders uit waar en wan neer Tyson bokst, en voor hoeveel. Zijn rechten ten spijt, mag Bill Cayton al blq zijn als hij inspraak heeft in de keuze van de opponent. De man met de beroemde loodrecht» omhoogstaande geverfde haren en op zichtige sieraden maakt sowieso de dienst uit in de professionele bokswe- reld, althans aan de top. Zijn Don King Productions organiseert zowat alle be langrijke gevechten. En wie wereldkam pioen in het zwaargewicht wil worden kan nauwelijks om hem heen. Alle ge vechten van Tyson op weg naar de we reldtitel vingeroefeningen die hem naar schatting 55 miljoen dollar hebben opgeleverd zijn eveneens door Don King gearrangeerd. Jesse Jackson In weerwil van zijn criminele verleden (hij zat wegens doodslag vier jaar in de bak) geniet Don King vandaag de dag groot aanzien. Zijn vermogen wordt op enige honderden miljoenen dollars ge schat. En misschien is dat wel de reden dat steeds meer hoogwaardigheidsbe kleders en captains of industry zich zon der gêne in zijn gezelschap vertonen. Do minee Jesse Jackson bijvoorbeeld, die zo graag Ronald Reagan was opgevolgd in het Witte Huis, liet zich onlangs nog voor Kings karretje spannen en doopte voor het oog van de wereld de reuzebaby Mike Tyson tot baptist. Invloedrijke za kenlieden gaan iedere keer weer met King in zee, ofschoon de meesten ook met hem in processen zijn verwikkeld. Donald Trump is er zo een. De onroe rend goed-gigant haalde deze zomer het duel Tyson-Spinks naar zijn casino in At lantic City en betaalde Don King daar voor het lieve sommetje van 12 miljoen dollar. Dat haalde hij er dubbel en dwars uit (de 21.785 toeschouwers betaalden toegangsprijzen die opliepen tot 1500 dollar), maar belangrijker vond Trump dat hij het concurrerende Las Vegas te slim af was geweest. Zijn croupiers maakten in de uren na het lucratieve vluggertje recordomzetten. Geen won der dat ook Trump de gespierde en nog altijd immens populaire trekpleister geen moment meer uit het oog verliest. Bill Cayton ziet het allemaal met toe nemende verontrusting aan. En hij niet alleen. Kevin Rooney, de man die Tyson sinds de dood van Cus d'Amato trainde en bij al zijn profpartijen in zijn hoek Stond, wantrouwt King en alle andere zo genaamde adviseurs die zich als aasgie ren op hun prooi hebben gestort. "Ze wil len allemaal een stukje van Tyson", gruwt Rooney, verbitterd als hij is nu hij door de kampioen (lees: King Co) zon der mankeren aan de kant is geschoven. Vervreemd Voor Bill Cayton is het patroon duide lijk. Hij zag zijn pupil na de dood van d'Amato en (vooral) Jacobs langzaam maar zeker vervreemden van diegenen die het beste met hem voor hadden. "Mi ke sneed bewust alle banden door. Met mij, met zijn vriend Steve Lott, met José Torres, en nu ook met Kevin Rooney. Nee, ik denk niet dat Cus d'Amato dit al les had kunnen voorkomen als hij nog had geleefd. Ga maar na: Mike heeft Cus op diens sterfbed beloofd altijd voor Ca- mille (Ewald, de schoonzus en levensge zellin van d'Amato, red.) te zullen zorgen. Maar zelfs dat doet hij niet meer. Mag hij niet meer". En Bill Cayton laat er geen twijfel over bestaan van wie niet: van Robin Givens en haar moeder natuurlijk. "Die twee willen maar één ding", schreef een lezer van de New York Post, "zo veel mogelijk money eruit slepen. En dat zal ze wel luk ken ook". Mike Tyson won al zijn 35 gevechten, 31 daarvan in een vloek en een zucht. Frank Bruno staat te boek als het volgen de slachtoffer. Tenzij het turbulente le ventje haarscheurtjes heeft veroorzaakt in het incasseringsvermogen van de Man van Staal. In dat geval had Kevin Rooney een vooruitziende blik toen hij zei: "De enige die hem kan vloeren is een vrouw". De bejubelde zwaargewicht in gezelschap van de omstreden bokspromotor Don King: "Hij is mijn vriend". Van de 35 profpartijen die Mike Tyson bokste sinds zijn debuut op 6 maart 1985 won hij er slechts vier niet zonder knock-out. Gemiddeld hielden al zijn tegen standers het slechts 3,4 ronden met hem uit in de ring. De legendarische Rocky Marciano, ongeslagen in 49 gevechten, moest het per opponent met een gemid delde van 4,1 doen. Omdat bijvoorbeeld Muhammad Ali en Smokin' Joe Frazier niet langer dan dertig gevechten ongeslagen bleven, hieronder een ver gelijking tussen 's werelds grootsten over 30 partijen: Muhammad Ali: 6,2 ronden per tegenstander. Larry Holmes: 5,8 ronden. Joe Frazier: 4,9 ronden. Rocky Marciano: 3,8 ronden. George Foreman: 3,3 ronden, Mike Tyson: 3 ronden. In de geschiedenis van het zwaargewicht-boksen namen slechts drie wereldti telgevechten minder tijd in beslag dan de 91 seconden die Mike Tyson op 27 ju ni van het vorig jaar nodig had om Michael Spirlks van zijn illusies te beroven. Dat duel was met 12,3 miljoen dollar wel het best betaalde aller tijden. Lou van Burgs befaamde 'Kwartje per seconde' zonk in het niet bij hetgeen 'The Mean Machine' die avond in één tel bijeen sloeg: 219.780 dollar. De snelste knock-outs: 55 seconden: Jim Jeffries tegen Jack Finnegan (6-04-1900) 63 seconden: Michael Dokes tegen Mike Weaver (10-12-1982) 88 seconden: Tommy Burns tegen Jim Roche (17-03-1908) 91 seconden: Mike Tyson tegen Michael Spinks (27-06-1988) De hoogste recettes: 12,3 miljoen dollar: Tyson-Spinks (1988) 6,8 miljoen dollar: Leonard-Hagler (1987) 6,2 miljoen dollar: Holmes-Cooney (1982) 5,8 miljoen dollar: Holmes-Ali (1981) Tysons snelste zeges: 26-07-1986: Marvis Frazier 30 seconden 25-10-1985: Robert Colay 37 seconden 20-09-1985: Ricardo Spain 38 seconden 5-09-1985: Mike Johnson 39 seconden 27-12-1985: Mark Young 50 seconden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23