LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Fiscale aftrek ziektekosten op de helling Gerechtelijk onderzoek naar hnhausen Chemie 0N(T)R0EREND GOED! Media in Sovjetunie spreken 'wonder van Leninakan' tegen Nep-oma pakt tasjesdieven LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Zaterdag 14 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38832 Prijs fl. 1,25 Zeven doden bij ramp kabelbaan GRENOBLE (Rtr) - Een ongeluk met een cabine van een kabelbaan heeft in Vaujany in de buurt van de Franse stad Grenoble zeven men sen het leven gekost. De cabine raakte om nog onbekende redenen van de kabel los en stortte onge veer 200 meter naar beneden, zo heeft de politie meegedeeld. De kabelbaan in het skigebied van Alpe d'Huez is onlangs aange legd en is nog niet voor gebruik door het publiek vrijgegeven. De slachtoffers waren allen technici van het plaatselijk skistation en van de fabrikant van de skilift. De kabelbaan verbindt Vaujany met het skigebied van de Alpe d'Huez. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Me- dicijnlijn van de Consumenten bond heeft deze week een overwel digend aantal reacties opgeleverd. Via de telefoon zijn zo'n 4000 klach ten binnengekomen over medicij nen en de verstrekking en het ge bruik daarvan. Binnen enkele we ken komt de Consumentenbond met een rapportage die aan de be trokken organisaties wordt aange boden. De bond vindt naar aanleiding van de binnengekomen klachten dat de richtlijnen voor en controle op bijsluiters aangescherpt moeten worden. De huidige richtlijnen be vatten namelijk geen sanctiemoge lijkheid. De bond vindt ook dat de controle op apothekers door de Economische Controledienst (ECD), zoals die afgelopen week plaatsvond, niet eenmalig moet zijn, maar voortdurend moet ge beuren. Uit die controle bieek on- Medicijnlijn stond week lang roodgloeiend der meer dat een deel van de apo thekers ten onrechte administra tiekosten in rekening bracht en du re medicijnen liet betalen maar goedkope leverde. 'Boven verwachting' noemt de bond de klachtenstroom van deze week. Een woordvoerder: "Bij vo rige telefoonacties kregen we zo'n 1500 tot 2000 reacties binnen, de helft van het aantal dat we nu kre gen. Dat is echter nog maar een fractie van de mensen die willen re ageren. We hebben mensen aan de lijn gehad die al drie dagen pro beerden te bellen". De meeste klachten hebben be trekking op de apothekerstarieven (30 procent) en de bijsluiters (29 procent). De medicijnprijzen zijn veel hoger dan in het buitenland en apothekers berekenen ten onrech te administratiekosten. Apothe kers kunnen daardoor twee tot drie maal de toeslag in rekening bren gen. "Er komen ook veel vragen over de bijwerkingen van genees middelen binnen. Het ontbreken van de bijsluiter of de onleesbaar heid ervan is een groot probleem." Over een paar weken komt de bond met de inventarisatie van de klachten. Apothekers, huisartsen, fabrikanten en de overheid worden met het rapport benaderd. De Con sumentenbond zal bij staatssecre taris Dees aandringen op scherpere controle van naleving van de wet telijke regelingen met betrekking tot de bijsluiters. Geen noodwetje tegen pensioen voor weduwnaars DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet van plan om door middel van een noodwetje te reageren op de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep over de toekenning van pensioen voor weduwnaars. De rechter oordeelde begin de cember dat het niet toekennen van een pensioen op grond van de alge mene weduwen- en wezenwet (aaw) aan weduwnaars in strijd is met het VN-verdrag inzake burger en politieke rechten. De Sociale Verzekeringsbank besloot daarop voortaan het pensioen aan weduw naars te verstrekken. De SVB schat dat zo'n veertigduizend we duwnaars in aaniherking komen voor een pensioen. Amerika valt massaal voor John Cleese PAGINA 21 Wondbedekking bevordert snelle genezing GRONINGEN (ANP) - Wonden ge nezen sneller onder de nieuwe ex perimentele wondbedekking van de synthetisch bereide kunststof poly-ether-urethaan. Dat is de con clusie van drs. M.F. Jonkman in zijn proefschrift over wondgene- zing. Hij hoopt daarop op 18 janua ri te promoveren tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversi teit Groningen (RUG). De nieuwe wondbedekking werd in samenwerking met het la boratorium voor polymeerchemie van de RUG ontwikkeld. Het elas tische materiaal laat alleen water damp door. Het overige wond- vocht dikt in tot een geleiachtig stolsel. Hierdoor ontstaat een hoge concentratie van stolseleiwitten, die het opnieuw aangroeien van de opperhuid versnellen. Het ontwikkelde materiaal geldt als prototype voor een derde gene ratie wondbedekkingen. Bij de eer ste en tweede generatie produkten kan er zich wondvocht onder het gaasje ophopen, omdat die materi alen geen waterdamp doorlaten. Daardoor kunnen er vochtblaren met kans op lekkage, verweking van de huid en infecties ontstaan. Bij een test in hêt brandwonden centrum van het Rooms Katholiek Ziekenhuis in Groningen bleek de nieuwe wondbedekking goed te voldoen op schaafwonden die ont staan na huidtransplantaties. Art sen, verpleegkundigen en patiën-' ten zullen nu alleen nog moeten wennen aan het feit dat de wond vanwege het doorzichtige materi aal duidelijk zichtbaar is. HEATHROW De Britse minister van verkeer Channon heeft giste ren een onderzoek gelast naar ge breken bij de beveiliging van het vliegveld Heathrow bij Londen. Dit naar aanleiding van de actie van een verslaggever van het Brit se dagblad 'Daily Express' die ver momd als medewerker van een schoonmaakfirma was doorge drongen tot verscheidene veilig heidszones van het vliegveld zon der dat iemand hem controleerde. Ruding: bij invoering plan-Dekker DEN HAAG (ANP) De fiscale aftrek voor hoge ziekte kosten gaat op de helling, wanneer in de nabije toekomst het basispakket ziektekosten (een basisverzekering) plus een aanvullend pakket worden ingevoerd. Wie dat aanvul lende kernpakket niet neemt en daarmee een hoog eigen risico voor ziektekosten accepteert, krijgt niet langer aan zienlijke fiscale aftrek in een jaar dat hij op hoge ziektekos ten voor eigen rekening zit. Minister Ruding van financiën schetst dat toekomstbeeld in een notitie met het oog op de parlemen taire behandeling van de voorstel len voor de belastingherziening (het plan-Oort). Eén van de politie ke twistpunten daarin is de beper king van de buitengewone lasten- aftrek wegens kosten van ziekte, overlijden, bevalling en verzorging bij ziekte. Op het kerkhof Vredenhof namen tal van collega's, onder wie jodelzange- res Olga Lewina, afscheid van Johnny Jordaan. anp, srnvoose"^^- Uit de notitie blijkt ook dat veel meer burgers dan werd aangeno men met hoge ziektekosten zitten. Het zijn er 893.500, zo raamt het mi nisterie van financiën. Het onder zocht 794 bruikbare gevallen aan de hand van een enquête. De gege vens hebben betrekking op 1986. Vooral bejaarden en gepensioneer den maken veel gebruik van de buitengewone lastenaftrek. Vertoont Mike Tyson haarscheurtjes? Krantedirecteuren wisselen elkaar af VANDAAG 40 PAGINA'S Afscheid van Johnny Jordaan AMSTERDAM (GPD) - Rijen wachtenden voor de Westerkerk, veel bedrukte gezichten en hier en daar hartstochtelijk gesnik. Onder overweldigende belangstelling is gistermiddag in de hoofdstad de Amsterdamse volkszanger Johnny Jordaan begraven. Hij is bijgezet in het familiegraf de kerk weten te bemachtigen. op de begraafplaats Vredenhof, vlak bij 'zijn' Jordaan. Vooraf gaand aan de begrafenis leidde do minee Nico ter Linden een dienst in de Westerkerk, waarvan 'de Kei zer van de Jordaan' de toren zo vaak bezongen heeft. Een kleine duizend mensen, onder wie burge meester Van Thijn, majoor Bos- schardt van het Leger des Heils en pater Van Kilsdonk, maar ook col lega's uit het vak als Tante Leen, Harry de Groot, André van Duin en Jenny Arean, hadden een plaats in tatieplicht voor de ziektekosten verzekeraar. Iedereen, dus ook mensen die een groot risico lopen met hun gezondheid, moet door die verzekeraar worden geaccep teerd. Maar dan moet de verzeke ring voor het aanvullend pakket wel direct worden afgesloten zodra iemand gaat werken. Wie de aanvullende verzekering pas neemt als daadwerkelijk ziek tekosten ontstaan die niet in het basispakket verzekerd zijn, mag BONN (GPD) De officier Bonn wist in oktober al van betrokkenheid worden geweigerd. "Uit het gaande blijkt dat er voor alle belas tingplichtigen de mogelijkheid komt tegen normale voorwaarden een complete dekking voor ziekte kosten te krijgen," zo concludeert Ruding. MOSKOU (AP) Het Sovjet-pers bureau Tass, dat donderdag het spectaculaire verhaal bracht van de zes Armeniërs die 35 dagen op gesloten hadden gezeten in de kel der van een door de aardbeving verwoest flatgebouw, heeft giste ren openlijk vraagtekens gezet bij de juistheid van het verhaal. "Helaas kunnen we tot nu toe de waarheid van de berichten van on ze Armeense collega's over het 'wonder van Leninakan' niet met 100 procent zekerheid bevestigen, noch kunnen we ze categorisch ontkennen," aldus Tass. De be langrijkste bron voor het verhaal over de spectaculaire overleving was een 50-jarige elektriciën, Aikaz Akopjan, die had gezegd dat hij met vijf anderen alsnog was gevon den in het puin van het verwoeste appartementengebouw in de stad Leninakan. Hij had verklaard dat hij en zijn lotgenoten zich in leven hadden kunnen houden .omdat er in de kelder grote hoeveelheden in gemaakt voedsel waren opgesla gen Harde wind Veel bewolking met af en toe regen, vooral in het noorden. Vanuit het wes ten komen enkele opklaringen. De middagtemperatuur klimt naar 8 gra den. Er staat een vrij krachtige wind uit het zuiden, later draaiend naar zuidwest tot west. Langs de kust windkracht 7 tot 8. Zondag 15 januari 1989 :Zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.58 uur; maan op: 11.34 uur, maan onder: 02.15 uur Waterstanden te Katwijk Hoog water: 08.52 en 21.27 uur; laag water: 04.26 en 16.51 uur. Maandag 16 januari 1989 Zon op: 08.40 uur, zon onder: 17.00 uur; maan op: 11.55 uur, maan onder: 03.43 Waterstanden te Katwijk Hoog water: 10.01 en 22.37 uur; laag water: 05.15 en 17.51 uur. Akopjan werd donderdagavond door de Russische televisie geïn terviewd in het ziekenhuis, en het partijblad Pravda en andere kran ten hadden zijn relaas letterlijk overgenomen. Tass meldde giste ren echter dat er de nodige vragen rezen toen Armeense journalisten Akopjans verhaal begonnen te con troleren. Zo vraagt men zich af waarom men een dag na de won derbaarlijke redding alleen Akop jan in het ziekenhuis in Jerevan kon terugvinden, en ook is niet be kend waar de zuster van Akopjan zich bevindt, die had beloofd om gisteren naar het ziekenhuis te ko men, maar niet is komen opdagen. Artem Sjachbazjan, een journa list van het Armeense persbureau Armenpress, heeft laten weten dat men alle ziekenhuizen in Jerevan en het gebied van de aardbeving heeft afgezocht, maar dat de ande re vijf overlevenden niet zijn ge vonden. Ook de soldaten die in Le ninakan helpen bij de opruiming werkzaamheden hadden ook niets van het verhaal gehoord. Kinderen verdronken na kapseizen veerboot PEKING (Rtr) - In China zijn zeker zeventien schoolkinderen verdron ken toen de veerboot waarcfp zij zich bevonden zonk op de rivier de Yangtze. De boot die tenminste meer dan veertig passagiers vervoerde kap seisde op de Yantze in de oostelijke provincie Anhui. Tot dusverre zijn 23 mensen gered. Een regeringsfunctionaris zei niet te weten hoeveel passagiers in totaal zijn verdronken en dat het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk nog gaande is. justitie in het Westduitse Offen- burg is gistermiddag overgegaan tot een voorlopig onderzoek bij het chemisch concern Imhausen in Lahr. Hij deelde mee in recente perspublicaties voldoende aan knopingspunten te zien om te on derzoeken of het bedrijf illegaal Hoewel die basisverzekering materiaal heeft geleverd voor de plus aanvullend kernpakket er nog bouw van de omstreden chemische niet zijn, vindt de minister dat best fabriek in het Libische Rabta. al kan worden begonnen met het Uit Bonn werd verder gemeld inperken van de ziektekostenaf- dat de Westduitse inlichtingen- Het regeringsblad Izvestija trok trek. "Het zou aanvaardbaar voor dienst BND nu over bewijzen be de juistheid zonder meer in twijfel het parlement moeten zijn dat on- schikt dat in de fabriek chemische en sprak van een ongeloofwaardig der meer ziektekostenpremies nietwapens kunnen worden geprodu- verhaal. Tass wijst erop dat twee langer aftrekbaar zijn", aldus Ru- ceerd. De fabriek zou zelfs al heb- weken geleden uit Spitak een be- ding. Hij wil aldus de regeling vast ben proefgedraaid. Regerings- richt kwam over 17 overlevenden afstemmen op de situatie waarin woordvoerder Ost wilde geen com- dat vals bleek. Izvestija eist een de basisverzekering (het plan-Dek- mentaar geven op Amerikaanse be- diepgaand onderzoek. "Niemand ker) compleet is ingevoerd. Wan- richten dat de CIA de Westduitsers heeft de overlevenden uit het puin neer het plan wordt ingevoerd is al geruime tijd geleden heeft geïn- zien komen", aldus het blad. nog onduidelijk. formeerd over afgeluisterde tele foongesprekken tussen Imhausen en de Libiërs, waarbij Westduitse hulp bij een storing in de fabriek in Rabta werd gevraagd. De regering-Kohl had in oktober aanwijzingen over de DEN BOSCH (ANP) - De Bossche gemeentepolitie heeft gistermiddag twee 16-jarige jongens aangehouden kort nadat ze een agente hadden be roofd van haar handtas. Die 25-jarige agente liep al vier dagen, verkleed en geschminkt als een oud vrouwtje wandelend door Den Bosch. Een woordvoerder van de Bossche politie heeft dit meegedeeld. In Den Bosch zijn de afgelopen weken tientallen tasjesroven gepleegd. Daardoor was in de stad grote onrust ontstaan. In overleg met het open baar ministerie besloot de politie over te gaan tot deze ongebruikelijke ac tie. De agente werd geschminkt door de grimeur van een plaatselijke to neelvereniging. Enkele bejaarde dames stelden belangenloos kleding ter beschikking. <f ANP. Computervirus slaat toe op 'ongeluksdag' LONDEN (Rtr/AFP) - Een com putervirus heeft gisteren in En geland toegeslagen en voor chaotische taferelen gezorgd in verscheidene bedrijven. Het vi rus was geprogrammeerd om op vrijdag de dertiende actief te worden, informatie te gaan ver nietigen en zich in een razend tempo te vermenigvuldigen. Vele verzoeken om hulp zorgden voor overbelasting van de telefoonlijnen van een com puterbedrijf in Amersham in Zuidwest-Engeland dat gespe cialiseerd is in het herstel van verloren gegane gegevens. Het virus een programma dat ongemerkt computersyste men kan binnendringen treft alleen computers van het merk IBM en machines die daarmee verwant zijn. Het virus is altijd actief en zorgt soms ervoor dat het systeem slechts met een kwart van de normale snelheid werkt. mogelijke betrokkenheid van Im hausen. De inlichtingendienst BND had kanselier Helmut Kohl en de betrokken ministers op de hoogte gesteld van de aanwijzin gen, zei Ost. Hij voegde daar aan toe dat de informatie zeer serieus is genomen en dat de betrokken in stanties hun onderzoek hebben voortgezet. Maar het onderzoek van de eigen inlichtingendienst noch de Amerikaanse naspeurin gen, waarvan Bonn op de hoogte is gesteld, hebben volgens de rege ring-Kohl tot nu toe voldoende hard bewijsmateriaal geleverd om tot strafvervolging te kunnen over gaan. Ook het onderzoek bij IBI- Frankfurt, het inmiddels opgehe ven Duitse filiaal van het inge nieursbureau van de ex-Irakees Barbouti, heeft volgens Bonn geen bewijsmateriaal opgeleverd. De re gering-Kohl blijft op het standpunt staan dat in de eerste plaats nog niet vaststaat dat in Rabta chemi sche strijdmiddelen kunnen wor den geproduceerd en in de tweede plaats het definitieve bewijs ont breekt dat Westduitse bedrijven te kwader trouw hebben gehandeld. Ost bestreed dat Kohl na zijn be zoek bij Reagan en Bush op 15 no vember de pers had misleid door te stellen dat hij tot dat moment niets had geweten van de verdenkingen tegen Westduitse bedrijven. Vol gens de woordvoerder hoorden de kanselier en zijn minister van bui tenlandse zaken Genscher daar voor het eerst van officiële Ameri kaanse zijde van een mogelijke be trokkenheid. Dat wordt in diverse publicaties in Westduitsland en in het buitenland- in twijfel getrok ken. Volgens deze berichten is Bonn al anderhalfjaar geleden niet alleen door de VS, maar ook door de Israëlische geheime dienst Mos- sad op de hoogte gesteld van de vermoedens dat Westduitse bedrij ven betrokken waren bij Rabta. PROPAGANDA - Bij elke inwo- ner van de Bondsrepubliek stopt de post deze week propaganda van de neo-nazistische Deutsche Volksunion, DVU, in de bus. Het gaat om pamfletten die deze rechts-radicale partij verspreidt als voorbereiding op de verkiezingen voor het Europees Parlement. Het Westduitse ministerie van posterij en zegt de bestelling niet te kunnen weigeren. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1