AZC poloot als een jojo Van Gennip in eerste paar op 3000 meter Flitsend begin Hoogovens Van Breukelen keert alleen terug bij volledig herstel Lot bepaalt einduitslag Parijs-Dakar ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 19 Piket houdt Vaganian op remise WIJK AAN ZEE (GPD) - Gisteren beleefde het 51e Hoogovenstoer- nooi een flitsende eerste ronde. door Hans Bouwmeester Van de zeven partijen eindigden er vier In een overwinning. De Hon gaar Gyula Sax, de Sovjetrus Vita- ly Sheshkovsky, de Indiaer Vi- zwanathan Anand en onze landge noot Rudy Douven waren de ge lukkige winnaars en kwamen zo gezamenlijk aan de leiding. Shshkovsky was het eerst klaar. Binnen 20 zetten had hij de jonge Joegoslaaf Ivan Sokolov in een matnet. Er kwam een onregelmatig Flankspel op het bord, waarin de witspeler te grote risico's nam. Zijn ondoordachte achtste zet was een fout van de bovenste plank; tot zijn schrik moest Sokolov even later merken dat de zwarte loper op g4 niet zo maar te verdrijven was. Steeds zaten er tactische finesses in de stelling, die berustten op het kwetsbare witte centrum en de sterke zwarte h-pion. Bij de 13e zet bracht zwart een stukoffer, dat wit beter met 14. Pxe4 had kunnen weigeren, want zoals het ging deed de witte stelling pijn aan de ogen. De Joegoslavische monarch raakte volledig in de greep van de sterke zwarte paarden en werd ten slotte genadeloos matgezet. Onze kampioen Douven was de grote geluksvogel van deze ronde. In feite had de Amerikaan Joël Benjamin hem al geheel over speeld, maar de tijdnood werd de laatstgenoemde fataal. Zijn 31e zet, een overmoedige opmars van de c- pion, bleek een blunder van groot formaat. Na het meedogenloos ant woord van Douven was het spel meteen uit. Caïssa, de schaakgo- Van verkrachting verdachte voetballer wordt vervolgd ARNHEM (ANP) - De der van de Spaanse voetbalclub FC Barcelona, Jose Ramon Alexanco wordt definitief ver volgd op verdenking van ver krachting. Dat heeft de Arnhem se officier van justitie mr. P. Ti- deman gisteren meegedeeld. De 32-jarige voetballer werd in augustus van het vorig jaar door de politie in Arnhem aangehou den op verdenking van verkrach ting van een 20-jarig kamermeis je op het sportcentrum Papendal bij Arnhem. De spelers van Bar celona verbleven daar in het ka der van een trainingskamp. Na de arrestatie van de voetballer maakte technisch directeur Jo- han Cruijff van Barcelona be kend dat het om Alexanco ging. Volgens mr. Tideman is er op grond van getuigenverklaringen voldoende bewijs verzameld om hem te vervolgen. De officier van justitie heeft gisteren de rechter commissaris gevraagd het ge rechtelijk vooronderzoek te slui ten. Mr. Tideman zal Alexanco op korte termijn een kennisge ving van verdere vervolging doen toekomen. Daarna volgt de dagvaarding. De officier van justitie kon niet zeggen wanneer de FC Barcelo- na-aanvoerder voor de recht bank in Arnhem moet verschij nen. "Dat hangt er onder meer van af of hij bezwaar maakt tegen de verdere vervolging", aldus mr. Tideman. Als Alexanco tot een vrijheidsstraf wordt veroor deeld is het volgens mr. Tideman vrijwel uitgesloten dat de voet baller door de Spaanse overheid aan Nederland wordt uitgele verd. "Maar als hij zijn neus in Nederland laat zien, zal hij onge twijfeld achter de tralies verdwij nen", aldus mr. Tideman. Het onderzoek naar de ver krachting werd bemoeilijkt door het feit dat het kamermeisje pas anderhalve dag na de gebeurte nis aangifte deed. Volgens een van de raadslieden van Alexan co, mr. M. Boekhorst, was er geen sprake van een verkrach ting. Ook Alexanco heeft steeds verklaard dat hij het meisje niet heeft verkracht. De Barcelona-speler werd vrij dag 5 augustus aangehouden. Op maandag 8 augustus besliste de rëchter-commissaris dat er on voldoende bewijs was om de voetballer nog langer in bewa ring te houden. Alexanco keerde daarna onmiddellijk terug naar Spanje. Hoewel mr. Tideman in eerste instantie de zaak wilde voorleg gen aan de politierechter, over weegt hy nu Alexanco voor de meervoudige kamer van de rechtbank te dagvaarden. Vol gens mr. Tideman streefde hij in eerste instantie naar een snel rechtprocedure voor de politie rechter. din, is soms wreed voor haar adepten. De Engelsman Tony Miles, die herstellende is van een ernstige psychische inzinking, trof het slecht dat hij juist tegen de jonge Anand moest aantreden. De laatste heeft nog het zelfvertrouwen van de zeer jeugdigen en denkt nauwe lijks over zijn zetten na. Anand be handelde de Caro-Kann-partlj op een wijze zoals de grote Botwinnik het ons reeds in de jaren dertig heeft voorgespeeld. De witte dame- vleugelpionnen stormden onver vaard voorwaarts en hiertegen had de arme Miles te weinig verweer. Twee en een half uur had hij nage dacht, terwijl Anand nauwelijks een uur gebruikte. Respect Het Leidse koppel John van der Wiel en Jeroen Piket scoorde sa men een heel punt. Jeroen had kennelijk groot respect voor de Ar meniër Rafaël Vaganian, want reeds na 17 zetten accepteerde hij het remiseaanbod van zijn tegen stander. John bereikte tegen de Hongaar Zoltan Ribli het zelfde re sultaat en had daar 22 zetten voor nodig. Pedrag Nicolic van Joegoslavië en Kyril Georgiev van Bulgarije deden elkaar evenmin kwaad. Na 26 zetten sloten zij op een bord vol stukken geruisloos vrede. Julio Granda Zuniga uit Peru moest het met wit tegen Sax opne men. Hij offerde in de loop van het middenspel een toren voor een paard; zoiets wordt in schaakter men de kwaliteit genoemd. Hier voor kreeg Julio zeker goede aan- valskansen, maar Sax liet zich niet imponeren. Ook in de ernstige tijd noodfase hield de Hongaar het hoofd koel en uiteindelijk besliste zijn materieel overwicht. Een prachtige spannende ronde was hiermee ten einde. De partij Sokolov-Sheshkovsky had het volgende verloop: 2. c4 e5 2. g3 d6 3. Lg2 g6 4. e3 Lg7 5. Pe2 h5 6. d4 h4 7. Pbc3 Ph6 8. e4? Lg4! 9. Dd3 Pd7 10. d5 Pc5 11. De3 h3 12. Lfl f5 13.f3fxe4! 14.fxg4? (Nu komt hij als het wa re onder het bord terecht omdat de witte dame geen goede velden meer heeft Wit had in elk geval 14. Pxe4 moeten proberen.) 14...Pxg4 15. Dgl Df6 16. Pdl Pd3+ 17. Kd2 Df3! 18. a3 Lh6+ 19. Kc2 Pb4+! Wit geeft het op; hij is mat op de vol gende zet. Notatie van het diagram: Wit (Sokolov): Kel,De3,Tal,Thl, Lel, Lfl, Pc3, Pe2, pi. a2, b2, c4, d5, f3, g3, h2. Zwart (Sheskov): Ke8, Dd8, Ta8, Th8, Lg4, Lg7, Pc5, Ph6, pi. a7, b7, c7, d6, e5, e4, g6, h3. GastspelerJan Wagenaar van De Robben rechtsbelaagt Remco Pielstroom vanAZC. Grillig spel tegen De Robben net niet fataal AMERSFOORT - Terwijl Zoran Petrovic gisteren op de luchthaven van Belgrado letterlijk de mist in ging, overkwam AZC/Tarvo dat 's avonds tijdens de Challenge Cup in Amersfoort bijna tegen HZC/De Robben. De Alphense waterpolo- ploeg, die zonder de gestrande Joe goslaaf maar mét de Belg David Witteboon aantrad, leek in het ope- nigsduel na een 3-0 voorsprong kopje onder te gaan (3-6). Juist op tijd hervond AZC zich, zodat het eerste optreden na een roerige be ginperiode van het nieuwe jaar in elk geval geen verlies opleverde: 7- De verwachtingen van de regeren de landskampioen waren vooraf hoog gespannen geweest, maar om verschillende redenen kon AZC die niet waar maken. De voor naamste is dat er in het Sportfond- senbad geen team stond. Eric Noordegraaf en Arco Verboom wa ren een dag eerder pas terugge keerd van een wintersportvakantie en hadden nog niet getraind. Aan voerder Noordegraaf kwam niet eens in het water omdat hij als coach - AZC heeft Piet Reedijk tus sentijds aan de kant gezet, maar nog geen opvolger gevonden - op trad. Verder acteerde de sinds een week in Alphen trainende Witte boon bij zijn eerste optreden nog onwennig. "Ik zal me eerst moeten aanpassen aan dit niveau, dat na tuurlijk veel hoger ligt dan in Bel gië. Daar staat het waterpolo op een laag pitje. Alphen staat in ons land bekend als een zeer sterk team. Ik wil ook proberen dat ho gere niveau te halen, maar het zal even tijd kosten. Van zo'n eerste wedstrijd kun je nog weinig zeg gen", vond de 25-jarige Antwerpe naar zelf. Turbulent Witteboon speelde zich nog niet in de kijker. Maar dat zal niemand hem kwalijk nemen. Noordegraaf, die zelf pas gisteravond laat over de turbulente ontwikkelingen rond AZC op de hoogte werd gesteld, deed dat ook niet. "Hij heeft kwali teiten genoeg, maar moet nog in zijn spel komen. We zitten met het hele team in een moeilijke fase. Er is veel gebeurd en dan kun je er niet ineens staan en over De Rob ben heen lopen. Gezien de omstan digheden vind ik die 7-7 nog een re delijk resultaat. Maar we hebben natuurlijk wel de intentie om in dit toernooi hoog te eindigen". AZC mag daar nog van uitgaan. De andere partijen leverden ook geen hoogstandjes op. Het Tsjechische Kosice kon zich niet ontdoen van gastheer AZPC (4-4) en alleen Bar celona maakte nog enigszins in druk door het jeugdige Szeged uit Hongarije met 9-6 te kloppen. Aanvankelijk leek AZC tegen De Robben, dat Jan Wagenaar (VZC) als gastspeler liet acteren, soepel op de winst af te stevenen. John Jansen (2x) en Gijsbert van der Le den zorgden voor een 3-0 voor sprong. De sterk keepende Mis- dorp en zijn companen konden evenwel niet verhinderen dat de Hilversumse ploeg onder aanvoe ring van Wagenaar en Pieter Harm Mosterd het duel een heel ander aanzien gaf: 3-6. Met stemverhef fing sprak teammanager Wim Arl- man de AZC-ploeg voor de laatste periode krachtig toe. "Hoe jullie het doen, doe je het, maar er moet gewonnen worden. Ik ben niet voor niks een hele week voor jullie bezig geweest. Er moet gewonnen worden, duidelijk?". Deze merk waardige interventie leverde zo waar een sprankje extra vechtlust op. Jansen, Witteboon en Piel stroom zorgden voor evenwicht (6- 6) en de vierde treffer van Wage naar kon door Jansen ook nog van een antwoord voorzien worden: 7- Vervolgens spoedde een AZC-de- legatie zich naar Brussel om de daar inmiddels gearriveerde Petro vic op te halen. Met hem moet Arl- man de komende toernooidagen om de tafel om te onderzoeken of zijn komst naar AZC defnitief kan worden. En dat kan nog wel eens de lastigste opgave van dit week einde worden. WIM VAN WANROOY AUTO/MOTORSPORT PARUS-DAKAR Endklassementen: Auto's: 1. Vatanen/Ber- glund (Fin/Zwe) Peugeot 405 Turbo 16 in 26.25.40. 2. Ickx/Tarin (Bel) Peugeot 405 Turbo 16 op 3.44,3. Tambay/Lemoyne (Fra) Mitsubishi Pajero 3.55.34, 4. Frequelin/Fenouil (Fra) Peu geot 205 Turbo 16 5.43.44, 5. Kees en Mieke Tijsterman (Ned) Mitsubishi Pajero 6.33.13,6. Shinozuka/Magne (Jap/Fra) Misubishi Pajero 7.05.00. Motoren: 1Lalay (Fra) Honda 61.00.06,2. Picco (Ita) Yamaha op 35.47, 3. Morales (Fra) Honda 36.12,4. Peterhangsel (Fra) Yamaha 1.05.28,5. Neveu (Fra) 3.22.27, 6. Orioli (Ita) Cagiva 4.04.25. TAIPEH Vrouwen Kwartfinales: Magnusson (Zwe) - Larsen (Den) 12-9,11-1, Chian Mei (Tai) - Munday (Eng) 12-11, 11-4, Coene (Ned) - Mei-ying (Tai) 11-4, 11-5, Susanti (Ind) - Nederaard (Den) 11-7,11-2. Mannen Kwartfinales: Frost (Den) Kusama (Ind) 18-16, 15-11, Baddeley (Eng) - Supriyanto (Ind) 15-7, 15-8, Frederiksen (Den) - Nierhoff (Den) 15-9.15- 12, Kumiawan (Ind) - Larsen (Den) 15-9,15-12. NK BANDSTOTEN PUTTERSHOEK (caramboles, beurten, moyenne en hoogste serie): Poule A: Van de Ven 150 11 36 13,60 Bongers 79 11 15 7,18 DeBruijn 150 22 53 6,81 Tilleman 121 22 17 5,50- Vultink 150 17 38 8,82 Velthuis 42 17 8 2,47 Stand na drie ronden: Vultink 6 9,18,3.Bonge 6,95, 5. Tilleman 0 4,69 Poule B: Arnouts Habraken Burgman Koorevaar Jaspers Habraken Koorevaar Klijn WEST-BERLIJN (ANP) - Yvonne van Gennip heeft onfortuinlijk geloot voor de openings dag van de Europese titelstrijd in West-Berlijn. De Olympisch kampioene start vandaag op de 500 meter in de elfde rit tegen Petra Moolhuizen en opent de strijd op de drie kilome ter tegen de Russin Jelena Lapoega. In die eerste rit op de 3000 meter zal Van Gennip een richttijd neerzet ten voor de concurrentie, van wie Gunda Kleemann de voornaamste en gevaarlijkste is. De Oostduitse trof het bijzonder met haar inde ling in rit 5 tegen haar landgenote Jacqueline Börner. Daarvoor zijn de Oostduitse stayer Heike Schal ling en Marieke Stam (vierde rit te gen de Poolse Rys) ook al over de baan geweest. Een lichtpuntje voor Van Gen nip is de kracht van haar tegenstan der Jelena Lapoega, de kampioene van de Sovjetunie in het vorige sei zoen. Half december verloor zij weliswaar haar titel aan Loedmilla Titova, maar werd op de Medeo- baan in Alma Ata op de 3 kilometer tweede in 4.30,92. Van Gennips beste seizoentijd dateert van vorige week vrydag in Heerenveen (4.27,96). Daarmee bleef ze wel zes tien seconden boven haar eigen wereldrecord van 4.11,94 uit Cal gary. Kleemann was tot dusverre de snelste met 4.23,65 eind novem- Zij start in de derde rit in de bin- demonstreerde, toch op te stellen nenbaan tegen de Oostduitse Bör ner. Marieke Stam, wier deelne ming twijfelachtig was geworden door een plotseling opgekomen nierbekkenontsteking, rijdt ii vierde rit tegen de Poolse Rys, Kwaal Op de 3000 meter meet Meijer in dé rit 10 haar krachten met de Zweed se Hammarin en Petra Moolhuizen in de daaropvolgende met de Noor se Nystedt. rijdsters bleven weg: de Francaise Dumont en de Joegoslavische Va- ernst weinig twijfel bestaan. Coach van. De weersvoorspelling voor Last en fysiotherapeut Van Nieu wezenhuizen riepen onmiddellijk de hulp van de toernooi-arts in. Die gaf de 24-jarige Egmondse een pijnverdovende injectie plus anti- ndaag is ongunstig voor wed strijden op een buitenbaan: tien graden boven nul, regen en wind. De loting gaf de volgende indeling: 500 meter: rit 1. Titova (Sov) - Bo- biotica, die geen gevaar opleveren gatova (Sov), 2: Schalling (DDR) - bij een eventuele dopingcontrole. Lapoega (Sov), 3. Meijer (Ned) - Bovendien werd reserve Ingnd Börner (DDR), 4. Rys (Pol) Stam Paul in Nederland door Last telefo- (Ned), 5. Kleemann (DDR) - Neme- nisch gewaarschuwd zich gereed te th (0os), 6. Krohn (Zwe) - Moser houden voor een vlucht r Berlijn. Stam herstelde vlot. Ze sliep pri- i, zonder pijn en koorts en onder- 6. Velthuis 0 4.57. ber in de Dynamo-hal in Oost-Ber- gi^gr^mmgermërpos.tlëf 150 13 48 38 13 14 150 16 9,37 103 16 6,43 150 16 9,37 112 16 6.43 150 24 28 127 24 30 150 16 41 123 16 38 lijn. De Europese titelstrijd wordt ge opend door de twee Russinnen Ti- tova en Bogatova. Debutante Her- rjXe'stam, die vórigT^k öp de ma Meijer is de eerste Nederlandse die een schaatspunt in het ijs hakt. sultaat een uitgebreide fitheidstest op de hometrainer. Daarop besloot coach Last in de middaguren Ma- West- (DDR), 7. Filimonova (Sov) - Tollef- sen (Noo), 8. Kivipelto (Fin) - Nystedt (Noo), 9. Hammarin (Zwe) - Yttredal (Noo), 10. Petra Becker (BrD) - Belci (Ita). 11. Moolhuizen (Ned) - Van Gennip (Ned), 12. Slarkova (Tsj) - Szikora (Tsj), 13. Borkwoska (Pol) - Felicetti (Ita) 3000 meter: 1. Lapoega - Van Gen nip, 2. Schalling - Bogatova, 3. Tito va - Krohn, 4. Stam - Rys, 5. Börner De Oostduitse favoriete Gunda Kleemann kon zich gisteren tijdens de training op het Westberlijnse kunstijs niet staande houden. (foto anp> - Kleemann, 6. Moser - Nemeth, 7. Kivipelto - Tollefsen, 8. Becker - Belci. 9. Yttredal - Filimonova, 10. Hammarin - Meijer, 11. Nystedt - Moolhuizen, 12. Starkova - Felicet ti, 13. Szikora - Borkowska. DAKAR (AFP) - Voor het eerst sinds jaren is de woestijnrally Pa rijs - Dakar geëindigd zonder dode lijke ongelukken. De karavaan au to's en motoren kwam gisteren in de Senegalese hoofdstad Dakar aan. Van een wedstrijd was geen sprake meer sinds een munststuk de rolverdeling had aangegeven. Teneinde het kostbare materiaal van Peugeot te beschermen moch ten de Fin Ari Vatanen en zijn Zweedse co-equipier Bruno Ber- glund de elfde editie van de woes tijnrace winnen. Volgens afspraak namen de Belgen Jacky Ickx en Christian Tarin, die het peloton da genlang hadden geleid, genoegen met de tweede plaats. Bij de moto ren zegevierde de Fransman Gilles Lalay met een Honda. Het was de derde triomf voor Peugeot in drie jaar. Vatanan, bij genaamd Ari de Afrikaan, won ook al in 1S87. Vorig jaar was het de beurt aan zijn landgenoot Juha Kankkunen. Op het moment dat Peugeot-directeur Jean Todt zater dag een munststuk opwierp, had Ickx nog een voorsprong van vijf minuten. Dat gebeurde in Gao, op :.es uur van Dakar. Van de 396 gestarte combinaties (155 motoren en 241 auto's) die op eerste kerstdag in Parijs van start gingen, bereikten er 164 (104 auto's en 60 motoren) de eindstreep. De Nederlandse equipe Tijsterman uit Waddirxveen behield de vijfde plaats. Palestina geen deelnemer aan Spelen 1992 LONDEN (SID/Reuter) - De Eu ropese toernee van een officieel PLO-voetbalelftal zal niet leiden tot deelneming van Palestina aan de Olympische Spelen van 1992. Dat heeft Michèle Verdier van het IOC gisteren verklaard. Het voetbalteam speelt in Frank rijk en Italië een aantal wedstrijden tegen amateurclubs. Verdier: "Pa lestina is geen erkende staat en be schikt daarom niet over een natio naal Olympisch comité. Alleen lan den met een eigen Olympisch co mité kunnen sporters naar de Spe len afvaardigen". Israël heeft fel geprotesteerd tegen de Italiaanse uitnodiging voor het PLO-voetbal- team. Shirtsponsoring Hajduk Split SPLIT (Reuter) - Hajduk Split is de eerste Joegoslavische voetbalclub die financieel wordt gesteund door een buitenlands bedrijf. De veel voudige nationale kampioen heeft een sponsorcontract voor drie jaar getekend met een Zwitserse pro jectmaatschappij. Dat maakte se cretaris Darko Kosuta gisteren be kend. Finnen kunnen weer niet winnen CAIRO (Reuter) - Het Finse voet balelftal, dat in dezelfde groep voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap als Ne derland speelt, heeft in Cairo een oefenwedstrijd verloren. Voor 10.000 toeschouwers bleek Egypte te sterk: 2-1. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Harry Berg (S JZ) houdt zware straf LEIDEN Harry Berg, aanval ler van zondagvierdeklasser SJZ uit Zoeterwoude, mag pas op 1 sep tember weer voetballen. Zijn be roep tegen de straf die de tuchtco- missie van de KNVB hem oplegde is afgewezen. Berg werd gestraft naar aanleiding van zijn optreden in de competitiewedstrijd van SJZ tegen Foreholte op 16 oktober jl., waarin hij scheidsrechter Van der Els zou hebben getrapt. Ook Arie Kurver werd gestraft. De trainer van Rjjnsburgse Boys mag drie wedstrijden lang zijn functie niet uitoefenen. Stand na drie ronden: 1. Burgman 6 punten, hoogste serie 59, algemeen gemiddelde 9,78; 2. Arnouts 5 72 9,37; 3. Jaspers 4 38 8,46; 4. Ko- revaar 3 33 6,20; 5. Klijn 0 60 6,05; 6. Habraken 0 HOOGOVENS WUKAANZEE Eerste ronde grootmeestergroep A: Granda Zuniga (Per) - Sax (Hon) 0-1, Van der Wiel (Ned) - Ribli (Hon) 1/2-1/2, Piket (Ned) Vaganian (Sov) 1/2-1/2, Sokolov (Joe) - Tsjeskovski (Sov) 0-1, Nikolic (Joe) - Georgiev (Bul) 1/2-1/2, Anand (Ind) - Miles (Eng) 1-0, Benjamin (VSt) Douven (Ned) BSE INTERNATIONAAL WATERPOLOTOERNOOI DELFT De Zi|l/LGB (Ned) - RGSC (Bel) 17-7 (24),6-1,3- 2.6-4) DZV (Ned) - Duisburg 98 (BRD) 12-14 (3-3,5-4,2- 4,1-3) GELDROP (GPD) - PSV-Doel- man Hans van Breukelen stopt met voetballen als dat niet meer op het hoogste niveau kan. Dat vertelde de zwaar geblesseerde keeper gisteren vanuit zijn zie kenhuisbed in Geldrop. "Als blijkt dat mijn knieblessure niet voor honderd procent geneest, zal ik niet de motivatie kunnen opbrengen om op lager niveau te gaan spelen", aldus Van Breuke len. "Maar ik ga er wel vanuit dat ik in augustus weer bij PSV on der de lat sta". Hans van Breukelen gaat op het eerste gezicht niet zwaar ge bukt onder zijn blessure, die hem een week geleden tijdens een zaalvoetbaltoernooi in Mün- chen door Stuttgart-speler Gau- dinho werd toegebracht. De boosdoener liet hem inmiddels schriftelijk weten zijn onbesuis de actie te betreuren. "Het was niet met opzet", schreef Maurit- zio Gaudinho. Van Breukelen twijfelt aan de woorden van de Stuttgarter. "Hij kon onmogelijk nog bij de bal en ging toch door. Hij heeft mij on getwijfeld niet zwaar willen bles seren, maar uit alles blijkt dat hij mij wel wilde raken. Nee, ik ben niet rancuneus en dat hij mij een brief en een bloemstuk stuurde stel ik erg op prijs. Dat doet te genwoordig lang niet elke voet baller, zeker niet als hij uit een ander land komt". "Een dergelijke blessure is na tuurlijk erg vervelend, maar het is het risico van het vak", relati veert Van Breukelen zijn situa tie. "Noem het maar een bedrijfs risico. Als ik dan denk aan men sen als Koos Alberts en Rob de Wit, mag ik eigenlijk niet eens mopperen. En nu het dan toch gebeurde, ben ik blij dat het op dit moment is. Vorig jaar was een seizoen dat ik geen dag had wil len missen en bij het WK volgend jaar ben ik gewoon weer terug. Over dit seizoen maak ik me trouwens weinig zorgen. Ik weet dat ik pas volgend seizoen weer kan voetballen, dus staat er geen enkele druk op mijn herstel. Ik hoef gelukkig niets te forceren". Medeleven De keeper van PSV en het natio nale elftal heeft het er deze dagen druk mee. In zijn ziekenhuiska mer (een dienstkamer, omdat an dere ruimten te klein waren om de tientallen bloemstukken te herbergen) zijn vele blijken van medeleven uitgestald en opge hangen. "Ik ben erg onder de in druk", vertelt Van Breukelen. "Zo veel belangstelling had ik niet verwacht. Alleen al vandaag (vrijdag, red.) zijn televisieploe gen vier uur bezig geweest met het maken van opnamen. Ik krijg tientallen telefoontjes en heb al een halve vuilniszak vol post. Ik denk niet dat ik iedereen per soonlijk kan bedanken, maar re ken maar, dat ik er blij mee ben". "Moet je eens kijken in wat voor kamer ik lig. Het is hier een bloemenwinkel, fruitzaak, post kantoor en telefooncentrale tege lijk. In deze puinhoop kom ik wel weer aan mezelf toe. Ik ben samen met Kees Jansma nog een boek aan het schrijven en dat komt nu aardig in een stroom versnelling. Daarnaast blijf ik ook gewoon trainen. Ik doe twee uur per dag aan krachttraining om de spieren op volume te hou den. Alleen zal mijn linkerbeen straks wel goed zwak zijn", aldus Van Breukelen, die het bedoelde lichaamsdeel op een oslee heeft liggen, waardoor de knie continu in beweging wordt gehouden. Over zijn carrière is de PSV- doelman duidelijk: "Ik kan de motivatie niet opbrengen om la ger te spelen dan ik nu doe. Daar om stop ik als dat zou moeten. Fi nancieel is alles wel geregeld. Ik ben goed verzekerd en heb een baan als pr-medewerker bij Phi lips achter de hand, dus ik hoef me geen zorgen te maken dat ik mijn gezin niet kan onderhou den. Mijn gezondheid gaat me voor alles". Overigens verlangt hij naar het eind van de winterstop. "Het wordt tijd dat de jongens weer gaan voetballen, want degenen die in actie zijn, verdienen meer publiciteit dan ik".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19