SPOoTTV Ronald Florijn logische winnaar 'Ik ben een creatieve speler' Seoulgangers vooraan bij uitreiking Leidato- sportprijzen Avanti door geldnood uit Europa Cup LSF roept clubs op tot medewerking ZATERDAG 14 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 17 Danny Heister, exponent van een veelbelovende tafeltennisgeneratie DIDAM - Is er nog leven na Bettine Vriesekoop? Voor alsnog hoeft het nationale ta feltennis niet te wanhopen na het afhaken van de Hazers- woudse topspeelster. Miijam Kloppenburg heeft zich lang zamerhand genesteld in de Europese top en bij de man nen is er nu eindelijk een ver heugende ontwikkeling gaande. Als exponent van een nieuwe, veelbelovende generatie zorgde Danny He ister afgelopen weekeinde voor een primeur binnen de NTTB. In Zwitserland toon de de 17-jarige scholier uit Didam zich de sterkste bij de Top-12 voor junioren. door Rob Onderwater „Een bevestiging van mijn ta lent", kwalificeert de tafeltennis ser zijn prestatie zelfverzekerd. Vooraf behoorde Heister zeker niet tot de favorieten. Daartoe werd wel de Rus Gusev gere kend. Uitgerekend hem kwam Heister tegen in de laatste partij van het toernooi. Winst was noodzakelijk voor het behalen van de eerste plek en dan nóg had hij medewerking nodig van de Westduitser Wozik, die per se moest winnen van de Belg Philip Saive. Heister zelf was snel klaar met zijn tegenstander. In twee games werd de verbijsterde Oos teuropeaan opzij geschoven. Nu moest Wozik het klusje voor zijn Nederlandse maatje (beiden had den eerder een week in trainings kamp gezeten) nog klaren. Zenuwen Dat geschiedde, maar Heister was nergens meer te bekennen. De zenuwen dreven de door gaans stoïcijnse speler van het Leidse Scylla uit de sporthal van het gehucht Wadenswill. Jan Vlieg uiteindelijk kwam op het spoor van de gevluchte Heister, die zich van geluk geen raad wist, toen hij kennis nam van het verheugende nieuws. „Als nog geen enkele Nederlander dit heeft gepresteerd, mag je natuur lijk blij zijn. Ik ging even uit mijn bol. Het was ook een beloning voor mijn inspanningen, want ik had er toch veel tijd in gesto ken". J an Vlieg heeft het talent uit de Achterhoek een gouden toe komst beloofd. En met hem nog een aantal anderen. Danny Heis ter vertoeft in het veelbelovende gezelschap van zijn leefijdsgeno- ten Bart van Haren, Pietje Bak ker en Frank Boute. „Ik weet ze ker dat we allemaal de top kun nen halen, maar dan moeten wij en de tafeltennisbond de zaken goed aanpakken", is Heister overtuigd. Fulltime-bondscoach Jan Vlieg heeft de plannen al klaar liggen in een la ergens in zijn Groningse huiskamer. Wegens geldgebrek kan hij ze niet alle maal ten uitvoer brengen, maar soms kan Vlieg zijn wil door drukken bij de niet echt op top sport gerichte tafeltennisbond. Heister: „We moeten ons spiege len aan de volleyballers. Veel trainen met een grote groep leidt tot prestaties. Nu zijn er door het hele land verspreide trainingen. Jammer, want als je veel met el kaar traint, verhoogt dat de kwa liteit. Maar dat we niet samen kunnen trainen heeft alles te ma ken met geld. Iedereen heeft zijn dagelijkse beslommeringen bij zijn club. Pas als alle jongens de status hebben van prof, kan er pas wat worden gedaan. De bond heeft dus dringend behoefte aan een sponsor. Meldde zich maar eens iemand". Frits Kantebeen, trainer bij Scylla, beschouwt Danny Heis ter als het grootste talent dat er momenteel in Nederland rond loopt. „Maar ik zeg dat niet te gen hem. Ik geef *m zelden een compliment. Het gevaar be staat dat zo'n jonge jongen naast z'n schoenen gaat lopen. En ik ben de laatste die zit te wachten op een tafeltennisser met sterallures. Maar z'n pres taties vallen me tot nu toe mee. Ik had verwacht dat hij onze kopman zou worden, maar dat hij zo goed zou presteren had ik niet durven dromen". Om zijn talenten beter te ex ploiteren, vluchtte Danny Heis ter vorig jaar naar de Randstad, nog steeds het zenuwcentrum van de pingponggemeenschap. In het weekeinde spoedt de ha vo-examenkandidaat zich vanuit Didam in de richting van Leiden, waar hij traint en competitie speelt bij Scylla. „Ik had het wel gezien bij»mijn oude club Pel grim. Je moet vooruit en aange zien hier in de omtrek geen top- vereniging is, moest ik wel naar het Westen. In Leiden wordt de sport professioneel aangepakt. Ik ben dan ook blij dat ik de stap heb gemaakt. Ik weet dat het niet ideaal is om bij een club te spelen zo ver van je woonplaats. Door de week moet ik een beetje schipperen". Verhuizen Volgend seizoen worden de za ken daarom anders aangepakt. „Maar dan is het Wel noodzake lijk dat ik mijn diploma haal. Dan pas kan ik eventueel verhui zen naar Leiden. Want dat ligt toch in mijn bedoeling. Juist nu moet ik het tafeltennis beter aan pakken. Wil ik straks bij de se nioren goed meekomen, dan moet ik meer trainingsuren ma ken. En ik heb de Europese top ten doel gesteld. Dus moet daar veel voor wijken. Wat niet wil zeggen dat ik mij specifiek richt op het tafeltennis. Naast de sport ga ik een studie volgen". Zelfbewust meldt Heister dat hij het talent heeft om uit te groeien ^ot een Europese topper. „Ik ben een creatieve speler. Die jongens uit het Oostblok trainen twee keer zoveel en toch heb ik van ze gewonnen. Ik kan ze op een slimme manier bespelen. Maar ik moet het bijvoorbeeld niet op een rally laten aankomen, want dan ben ik weg. Mentaal ben ik ook in het voordeel. Bij 19-19 in de derde game word ik niet nerveus. Ik heb daar een be paalde filosofie over. Want je wint die partij echt niet door je nerveuzer op te stellen". Het ligt in mijn bedoeling naar Leiden te verhuizen. Die 'gave' leverde Heister in zijn prille carrière een aantal opzien barende overwinningen op. „Ik stond op. het NK tegen Jaap van Spanje in de kwartfinale met 20-12 achter. Ik won uiteindelijk met 24-22. De hele zaal stond op zijn kop. Ik heb dat wel vaker. Ik denk dan niet bij 20-19 van 'oh jee, straks ga ik toch nog de boot in'. Nee, ik blijf kalm". Het is een van de handelsmer ken van de tafeltennisser, die door zijn vader wegwijs werd ge maakt in de sport. Vader Heister, al 14 jaar voorzitter van de plaat selijke tafeltennisvereniging ASEF Relax, en zoon stonden heel wat uren tegenover elkaar in de aanpalende garage van het woonhuis in Didam, voordat de zoon des huzes zich meldde by de club van zijn vader. Op dezelf de wijze overigens maakte de fa milie Kloppenburg zich wegwijs in de pingpongwereld. „'Maar wij doen het toch anders", meldt Danny Heister. „M'n vader heeft me een hele tijd gecoacht, maar het leek ons toch beter om daar mee te stoppen. Ik wil het anders aanpakken dan de familie Klop penburg en Vriesekoop met Bak ker hebben gedaan. Ik wil het contact houden met de andere jongens". Dat dan wel in samenspraak met Jan Vlieg. Heister be schouwt de Groninger als trai ner, mentor en vertrouweling. „Het klikt gewoon, we doen alles samen. En uit de resultaten blijkt dat we op de goede weg zitten", aldus de speler, die in de herfst- competitie liefst 89 procent scoorde. Slechts vijf keer moest Heister zijn tegenstander felici teren. „Paul Haldan is momen teel de beste tafeltennisser van Nederland. Aan hem kan ik voor lopig niet tippen. Maar de rest kan ik aan. Ook Henk van Span je", is hij overtuigd van zijn kwa liteiten. ZATERDAG 10.50-11.45 Did 1: ARD-Sport extra: Worldcup skièn in Grindelwald (Super reuzenslalom vrouwen). 12.15-13.30 BRT 2: Worldcup skiën in Kitzbühel: afdaling mannen. 12.15-13.40 Did 2: Die Sport-Reportage: worldcup skiën in Kitzbühel (afdaling voor mannen). 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met Worldcup skièn (afdaling mannen), bok sen. paarderennen vanuit Ascot, schoon- springen vanuit Londen, Badminton vanuit Hongkong, ijshockey (Murrayfield- Nottmgham) en sportuitslagen. 13.30-16.45 Ned 3: Studio Sport: met een verslag van het EK schaatsen vrou wen in Berlijn, het NK marathon schaat sen in Assen en Worldcup skiën in Kitz bühel (afdaling mannen). 15.00-17.30 BRT 2: Indoor voetbal Cup vanuit de Flanders Expohal in Gent: hal ve finales. 15.30-16.30 SKY: Ski Report: magazine. 16.00-17.00 Did 3: Sport im Westen 16.30-47.30 SKY: International Motor Sports. 17.55-19.50 BBC 2: World Darts: finale van het WK vanuit Frimley Green. 18.00-18.55 Did 1Sportschau. 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort. snooker. American Football en tafeltennis vanuit Veenendaal. 21.41-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.25-23.45 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.30-23.30 SKY: World Professional Fi gure Skating Championships: kampioen schappen kunstrijden op de schaats. 22.40-22.55 BBC 1: Sport. 22.45-23.15 BRT 1: Sport op Zaterdag. 23.30-23.50 SKY: Paris to Dakar Rally Review: verslag van de elfde rally. 23.50-01.00 SKY: Eye on Sport. 00.40-01.25 BBC 2: World Darts Cham pionships: finale Van het WK vanuit Frim ley Green (samenvatting). ZONDAG 07.45-08.00 SKY: Paris to Dakar Rally Report. 10.25-11.15 BRT 2: Worldcup skiën te Kitzbühel: slalom mannen, eerste man che. 12.35-13.30 Did 2: Die Sport-Reportage: Worldcup skièn in Kitzbühel (slalom voor mannen). 12.45-14.00 Ned 3: Studio Sport: verslag van het Worldcup skiën in Kitzbühel (sla lom mannen) en het WK zaalvoetbal te Rotterdam. 12.55-13.45 BRT 2: World Cup skiën te Kitzbühel: slalom mannen, tweede man che. 14.30-15.30 SKY: World Youth Cup of Tennis: hoogtepunten. 15.15-17.00 Did 1ARD-Sport extra: Eu ropese kampioenschappen schaatsen voor vrouwen in Berlijn. 15 25-17.15 Ned 3: Studio Sport: Ek schaatsen vrouwen in Berlijn. 15.30-16.30 SKY: Eye on Sport. 16.50-17.10 BBC 2 100 Great Sporting Moments: tennis (Bjom Borg-Roger Tay lor 1973). 17.00-17.55 TV 5 Sports Magazine. 17.00-18.40 BRT 2: Indoor Voetbal Cup vanuit de Flanders Expohal te Gent (fina le). 17.10-18.10 Did 2 Die Sport-Reportage. 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen en de W5. 18.00-18.55 BBC 2: Rugby Special: ma gazine met o.a. wedstrijdverslagen en nieuws uit de rugbywereld. 18.00-19.00 Ned 2: Sportpanorama ex tra: samenvatting van de vanmiddag ge speelde voetbalwedstrijd tussen PSV en Racing Club de Argentina in Zimbabwe. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.55-19.35 BBC 2: Ski Sunday: World Cup skiën, afdaling mannen vanuit Kitz bühel. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend 19.50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport 2. 22.45-23.00 Did 2: Sport am Sonntag. mee de vele winnaars werden afge scheept, was de jury anno 1988 een doorn in het oog. Deed ook afbreuk aan de waarde van het gebeuren, zowel in letterlijk als figuurlijk op zicht. Besloten werd derhalve om de hele handel maar eens flink te strippen. Met als gevolg dat er gis teravond in de bomvolle kantine van ditmaal W Leiden slechts zes prijzen te verdelen waren. Inplaats van pakweg 24. Zoals gezegd ging de hoofdprijs en hoofdmoot daarbij naar Ronald Florijn. Maar nog twee Seoul-gan gers mochten in de door acht spon sors (naast de Leidato waren dat deze keer Van der Klugt, André de Jong, lunchroom Hendriks, Wout Bergers, De Leidse Spaarbank, de Leidse Courant en Smit De Wolf) rijkelijk gevulde geldpot graaien. Daarbij ontbrak Han Kulker, zelf overigens afwezig vanwege een trainingsstage in warmer oorden, wederom niet op het appèl. De at leet van De Bataven, die al drie maal tot sportman van Leiden werd uitgeroepen, moest nu even wel zijn meerdere erkennen in een exponent uit de roeiwereld. Zesde op het koningsnummer van de Spelen, de 1500 meter, maar toch tweede in Leiden. Als troost voor hem hebben ze in Seoul een rivier naar hem genoemd, de Han, vol gens de jury. En bovendien pakte hy met zijn tweede plaats van nu meer geld mee (1250 gulden) dan hij vorig jaar deed met zijn hoofd prijs. De derde Spelen-ganger die klin kende munt sloeg uit haar presta ties was al evenmin een onbeken de: Holland-atlete Yvonne van Dorp. Het jaar 1988 betekende haar definitieve doorbraak naar de top. Haar beloning kwam weliswaar laat, maar toen ze uiteindelijk in de Olympische atletiekploeg was op genomen, was het uitgerekend de Leidse gazelle die als één der wei nige Nederlanders en mét Kulker ruimschoots aan de verwachtingen voldeed. De jury beloonde dat met een vierde plaats en een geldbe drag van 850 gulden. Collectief Tussen beide atleten drong zich niet een man of vrouw, doch een heus collectief. De Indoor Hardrij Club Leiden kreeg op basis van eminente prestaties van een aantal van haar leden de derde prijs, groot HAZERSWOUDE-DORP - Het bestuur van de Hazerswoudsè ta feltennisclub Avanti heeft om fi nanciële redenen het vrouwen team teruggetrokken uit de strijd om de Europa Cup. Na het afha ken van geldschieter Dextro zag de leiding van Avanti geen kans meer om het duel in de kwartfi nales tegen Vojvodina in Joego slavië te bekostigen. De ontmoe ting was voor het komende weekeinde vastgesteld. Door het vertrek van de Chinese Yang Ying naar een Westduitse vereniging en het wegens werk zaamheden minder beschikbaar zijn van José Bakker heeft Avan ti besloten om het reserveteam uit de competitie (tweede divisie) terug te trekken. De speelsters worden overgeheveld naar het standaardteam, dat in de eredivi sie uitkomt. 950 gulden. Enige leden, zoals Mo nique Velzenboer en Peter van der Velden, namen het voortouw. Vooral de laatste won bij het short track zo'n beetje alles wat er te win nen viel. Nationale, Europese, en wereldtitel, alsmede samen met zijn ploeggenoten goud op de Win terspelen van Calgary. Shorttrack was daar 'slechts' een demonstra- tiesport, maar in Albertville mogen de leden van IHCL straks opgaan voor het echte goud. Op weer een andere Olympiade, die van de schakers, behaalde de jeugdige Leidenaar Jeroen Piket zijn tweede grootmeesterresultaat. Met de Nederlandse ploeg, waarin ook stad- en regiogenoten John van der Wiel en Rini Kuijf, legde Piket achter de Sovjetunie tevens beslag op een zeer fraaie tweede plek. Dat leverde, vanwege de de ling met Engeland, brons op. Maar de jury in Leiden dacht hem toch meer toe. Een gouden toekomst bijvoorbeeld. En om daar alvast een bijdrage aan te leveren ontving de overigens afwezige Piket 750 gulden voor een vijfde plaats. Tol Het ontmantelen van de lawine aan prijzen had vooral zijn tol geëist ten aanzien van de zogenaamde aan moedigingsprijzen. Geen leger dit maal van aankomende of gearri veerde talenten, maar slechts één duwtje in de rug en in dit specifie ke geval was dat bestemd voor een Rijnsburger. In Leidse dienst vorig jaar bij de tennisclub Unicum ver wierf Siemerink zich in 1988 een plaats bij de nationale top en be reikte hij bij het officieuze wereld kampioenschap voor junioren (hy is pas 18) de laatste vier. Met zijn maafie Jacco Eltingh greep hij en passant de titel in het dubbelspel aldaar. AD VAN KAAM LEIDEN Grootschaliger denken door het algemeen belang te stellen boven het eigen belang. Verder durven kijken dan de eigen neus lang is en een open oog hebben voor onderlinge samenwerking. Die punten vooral stelde Gé van Strien in de nieuwjaarsrede van de Leidse Sport Federatie centraal, waarbij hij een vergelijking trok met het Europa van 1992 en het ver vagen van de grenzen die dat straks met zich mee zal brengen. Hij deed dat overigens bij ontstentenis van voorzitter Carl Pries die met ziekte verlof in het buitenland ve.rblijft. Terugblikken of omkijken deed het nieuwbakken LSF-bestuurslid niet. De voormalige penningmees ter van de Afdeling Leiden van de KNVB zag daar weinig heil in. Lie ver ging hij tijdens de nieuwjaars receptie van Sport en Rekreatie in op enkele hete hangijzers in de sportwereld. Op fusies byvoor- beeld of op een enquête waaraan de verenigingen niet van harte meedoen terwijl die toch mede be palend is voor het beleid op langere termijn, cq hun eigen toekomst. Van Strien constateerde dat de opbouw van verenigingen zien derogen aan het veranderen is. „De zogenaamde vergrijzing manifes teert zich niet alleen in leeftijd doch ook in de wijze van sportbele ving. Een belangrijk en nog groei end percentage van onze leden is minder prestatiegericht en be weegt zich op het recreatieve vlak. Sommige groeperingen hebben te maken met ledenverlies, met alle gevolgen van dien. We moeten over bepaalde grenzen durven heenkij ken willen we in staat zijn ook in de toekomst sportbeoefening te waar borgen". Zonder veel omhaal nam van Strien daarbij het woord fusie in de mond^ Hij drong er bij de clubbestuur ders nogmaals op aan om mede werking te verlenen aan de LSF- enquête onder de Leidse vereni gingen die een helder inzicht moet verschaffen omtrent de reële ver houdingen en cijfers in de sportwe reld. „De LSF tracht met de ge meente Leiden tot een meeijaren- beleid te komen en wil dit onder bouwen met van de verenigingen verkregen gegevens. Ik vind het betreurenswaardig dat de respons slechts 40% bedraagt. Wij mogen geen afwachtende houding inne men, daarvoor zijn onze belangen te groot/ Zonder die gereedschap pen, die de verenigingen moeten aanreiken, kunnen we niet als vol waardig gesprekspartner van de politiek optreden", meende Van Strien. Volgens hem zou dat funes te gevolgen kunnen hebben in de toekomst. Bij de gemeente bepleitte hij nog f kwaliteitsverbetering van de ac commodaties. En wees daarbij op een recentelijk onderzoek dat zich uitstrekte over de 25 grootste ste den van Nederland waaruit is ge bleken dat Leiden op Amersfoort na per inwoner het minste bij draagt op sportgebied. In dat kader wees hij verdere bezuinigingen en tariefsverhogingen met klem van de hand. Om niet al te somber te eindigen deelde hij tot slot mee dat de LSF heeft besloten om de plaquette van verdienste opnieuw in te stellen. JDeze onderscheiding is niet be- f doeld voor sportbeoefenaren, maar voor degenen die het door hun enorme inzet mogelijk maken dat anderen hun sport bedrijven. Van Strien doelde hierbij vooral op de werkers binnen een club en op be stuurders. LEIDEN - 'Zo Leids als de Blauwpoortsbrug, de beschei denheid en vriendelijkheid zelve, één brok onverzettelijk heid, de meest succesvolle sporter van 1988'; het kan niet anders of de man voor wie al die complimenten bedoeld zijn, moét een prijs hebben gewonnen. En dat heeft hij dan ook. Zijn zoveelste. Maar misschien - na het Olympische roei-goud in Seoul uiteraard - ook tevens de mooiste. Want als je zo Leids bent als waarvoor het jury-rapport van de Leidato-sportprijs je houdt, is het zelfs voor de gelouterde Ronald Florijn natuurlijk toch een eer om vervolgens sportman van het jaar in je eigen stad te worden. Zijn eerste prijs alweer in het nog pas begonnen jaar 1989, zijn 25e of daaromtrent sinds de Spelen, al weer een huldiging (de 30e of daar- Aan zijn gezicht viel het nauwe lijks af te zien, maar zijn uitver kiezing tot sportman van Leiden liet Ronald Florijn niet onbe roerd. „Als Leidenaar doet het mij wel degelijk wat", gaf de grootste winnaar van gisteravond als commentaar op zijn huldi ging. De daaraan verbonden geld prijs van 2000,00 wil Florijn niet voor zichzelf houden. De helft daarvan gaat als het aan hem ligt naar zijn coach Jan Klerks, die eerder op de avond overigens ook al de blessurepreventie-bokaal van het Sport Medisch Advies centrum Leiden en Omstreken kreeg uitgereikt. Net als zijn coach weet Florijn van geen ophouden. Met zijn maatje Nico Rienks gaat de Die Leythe-roeier in de dubbel twee in elk geval door tot de wereld kampioenschappen in het Joego slavische Bied. Met of zonder Rienks richt Florijn zich daarna op de Olympische Spelen van Barcelona, die in 1992 worden ge houden. omtrent); het kan allemaal niet op voor de 27-jarige psychologie-stu- dent. Tot vóór Seoul alleen gekend in het betrekkelijke kleine roeiwe- reldje, maar sinds hij en zijn maat Nico Rienks de hegemonie van het Oostblok in Zuidkorea doorbraken en voor het eerst sinds 1968 (Jan Wienese) Nederland aan een gou den roeimedaille hielpen, in den lande zo'n beetje publiek bezit. Rennend en vliegend van de ene uitreiking naar de andere. Florijns opmerkelijke greep naar het goud had tot gevolg dat de jury van de Leidato-sportprijs - dit jaar bestaande uit Jan de Wolf, Jaap Visser en Joop Riethoven - voor wat betreft het benoemen van sporter nummer één in Leiden nog nooit zo snel klaar was als nu het geval was. Unaniem en zonder restricties koos men voor de wat verlegen aandoende Florijn, die naast de traditionele Sleutels een geldbedrag van tweeduizend gul dens (in vroeger dagen droegen die zijn naam nog ook) mocht ontvan gen. Wat overigens niet wil zeggen dat het beoordelingscomité zich er verder maar met een Jantje van Leiden van afmaakte. Integendeel, want voor de zoveelste maal in de geschiedenis van de verkiezing ging het nog altijd officieuze regle ment in zijn geheel op de helling. Roestaanslag Het werd na veel wikken en wegen volledig ontdaan van alle tierlantij nen, maar ook roestaanslag die zich in de loop van de jaren op de romp had vastgezet. De overdaad aan prijzen en de daardoor steeds geringer wordende bedragen waar Joop Burghouwt, jeugdvoorzitter van Crescendo, ontvangt de Joppensz prijs uit handen van L. Heruer van de Drie October Vereeniging. Voor de tweede achtereenvolgende keer presenteerde de Leidse korfbalvereniging zich het best tijdens de taptoe aan de vooravond van 3 oktoberwat Cres cendo behalve het kleinood 1000,00 opleverde. Sportschool Gerard van den Berg (tweede) en UVS (derde) deelden in de feestvreugde. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17