Ik maak geen advocaat voor mijn 9 Genie reageert gelaten op komst testafdeling 'Papierwinkel keuring bollen kan beperkt' Tulpen Onwerkbaar 1992 ZATERDAG 14 JANUARI 1989 REGIO PAGINA 13 Zwaans Boerenslok-advocaat moet per 1 juli weg uit Noordwijk NOORDWIJK "Ze moeten ons hier gewoon niet, terwijl andere gemeenten staan te po pelen om ons binnen te halen", zegt A. Zwaan, producent van 'Zwaans Boerenslok'-advo- caat. Eén dag per week maakt hij advocaat in een gedeelte van zijn bloemenkassen in Noordwijk, met overdonderend succes. De vraag stijgt met de dag. Maar de buren klagen over geluidoverlast en vet water en volgens de gemeente is de uit de hand gelopen hobby in strijd met het bestemmingsplan. Tot 1 juli heeft Zwaan de gelegenheid gekregen te ver trekken of op te houden met zijn advocaathandel. De boerderij staat nu te koop. "We heb ben er gewoon geen zin meer in. Ze zoeken hier naar redenen om ons weg te krijgen. We gaan elders wel verder". door Kim Carree Het begon allemaal zo'n tien jaar geleden. Met een recept van de overgrootmoeder van zijn vrouw ging A. Zwaan aan de slag. "Van origine is advocaat een echt streek- produkt. Veel mensen hier in de buurt maakten het. Het begon als een hobby maar het is allemaal een beetje uit de hand gelopen. In het begin verkocht ik wat aan vrienden en kennissen. Nu produceer ik bij na 800 liter per week en heb ik klanten door heel Nederland. Bo vendien zijn alle andere advocaat- makers hier in de buurt gestopt met hun produktie. Zij kopen het nou van mij". Vergunningen Vooral de laatste anderhalf jaar loopt de handel storm. De vraag naar 'Zwaans Boerenslok' steeg en is nog steeds aan het stijgen. Ge volg daarvan was dat Zwaan zijn handel moest legaliseren. De wa renwet verplichtte Zwaan tot het aanvragen van een reeks vergun ningen. Het Produktschap Alcoho lische Dranken, de Kamer van Koophandel en de douane verleen den die zonder problemen. "Nee, die douane-vergunning is niet voor de export. Je hebt al een douane* vergunning nodig voor vervoer in Nederland en bovendien mag je volgens de douane niet veel meer dan vier liter alcohol in huis heb ben. Voor het maken van advocaat heb je brandewijn nodig en daar van heb ik normaal gesproken wel wat meer dan vier liter staan. Ook daarvoor moet je dus een vergun ning aanvragen". Problemen met de Warenwet of andere instanties heeft Zwaan nooit gehad. "Je hoort altijd van die slechte verhalen maar mij heb ben ze eigenlijk alleen maar gehol pen. Ze hebben altijd voor ons klaargestaan en medewerking ver leend waar ze maar konden. Ook nu weer, met de op handen zijnde verhuizing, helpen ze me aan adressen, geven me tips en advie zen. nee, wat dat betreft heb ik echt niets te klagen. Ambachtelijk Het succes van 'Zwaans Boerens lok' is volgens Zwaan te danken aan de bereidingswijze. "De enige ingrediënten die we gebruiken zijn eieren, suiker en brandewijn. Er zitten geen conserveringsmidde len in. De bereiding is puur am bachtelijk. Vandaar ook dat onze advocaat alleen maar wordt ver kocht aan grossiers van de zoge naamde 'boerenprodukten', zoals boerenboter en boerenyoghurt". Volgens het Produktschap Alco holische Dranken mag het eier- mengsel van Zwaan geen advocaat genoemd worden. In normale ad vocaat zit namelijk 14 procent alco hol en in die van Zwaan maar 7. Ook eierlikeur werd niet geaccep teerd. Zwaan: "We hebben ons suf zitten piekeren over een goeie naam. Uiteindelijk kwam mijn jongste zoon met 'boerenslok' aan zetten. Dat is het dus gewordeji". Na de verhuizing wil Zwaan zich helemaal gaan storten op zijn 'Boe renslok'. De produktie ligt op dit moment rond de 750 liter per week op jaarbasis, in de nabije toekomst wil Zwaan dit opschroeven tot on geveer 2.000 liter per week. Zijn bloemenkwekerij geeft hij dan he lemaal op. De verkoop van het huis is op dit moment echter een pro bleem. "Het is heel moeilijk om in de agrarische sector je huis kwijt te raken, er zijn nou eenmaal niet veel gegadigden. We vinden het vrese lijk om hier weg te gaan. Het is het mooiste plekje van Nederland, ook voor de advocaathandel. Je zit hier heel erg centraal en alle klanten zijn snel te bereiken. Maar het kan niet anders. Als ik hier blijf en moet blijven procederen, kost me dat handen vol geld. Ik ben niet van plan advocaat te maken voor mijn advocaat". De laatste tijd gebruikt Zwaan machines voor de bereiding van zijn boerenslok. De warenwet ver plichtte hem daartoe. Met de hand is de kans op bacteriën in het pro- dukt namelijk groter. Zwaan schaf te een flessenwasmachine, een gen in he Genie i ALPHEN/DEN HAAG - De medede ling van staatssecreta- I ris J. van Houwelin- ji Defensie dat Dmplex van de i Alphen in de tweede helft van 1991 door de koninklijke landmacht een testaf deling van militaire apparatuur wordt ge vestigd, is zowel door de leiding als het per soneel gelaten ontvan gen. "We hoeven niet blij te zijn en ook niet bedroefd. We hadden al lang van Den Haag begrepen dat welke afdeling er ook zou komen, die zijn eigen mensen zou meene men", aldus luitenant kolonel J. van Buuren. Van Buuren rea geert daarmee op de mededeling van de staatssecretaris dat de zogeheten beproe vingsafdeling die vanuit Den Haag naar Alphen wordt overge bracht, geen vacatu res telt op dit moment. De afdeling heeft nu 104 mensen in dienst. De kans dat na de ves tiging van de testafde ling toch nog vacatu res kunnen worden vervuld door enkele werknemers van de ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur; J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, tel: 177100. Rosmolen 2. i, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, tel: 122538, Zoeterwoudse Singel 28. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeyer, tel: 226201, Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van za 8 uur tot zo 8 uur: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. tel: 125820, Burg gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt. J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe terwoudse Singel 11. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein n A. Hammerstein: r: H J. Prince, tel: 761754. zo 8 uur tot 24 uur: J. Witpaard, tel: 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900: via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40. tel: 891037. beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op: Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Over- vest, Terweeweg 152, tel: 173994, Voorschoten za: A. Tromp. Leidseweg 328, tel: 762159; zo: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520. De Noordwijkse tuinder A. Zwaan en zijn echtegenote achter de flessen-vulmachine: "Het is moeilijk on agrarische sector je hoofd boven water te houden, diLS het maken van de Boerenslok is een prima bijverdienste". kookketel, een advocaat-vulmachi- ne en een etiketteermachine aan. De machines doen volgens Zwaan eigenlijk niets af aan de kwaliteit. "De bereiding is en blijft ambach telijk, ook met die machines. Problemen "De problemen begonnen onge veer een jaar geleden. De buren vonden dat we geluidoverlast ver oorzaakten en hebben dat aan hangig gemaakt. Het is waar dat hier een aggregaat staat en dat ding maakt inderdaad herrie. Maar hij draait maar vier uur per week. De geluidoverlast is volgens de buren het ergst midden in de nacht. Maar we zijn een agrarisch bedrijf en het is doodnormaal dat je dan om vier uur 's nachts begint. De meeste ge luiden die hier te horen zijn, zijn bovendien afkomstig van mijn bloemkwekerij. Daar ben ik nog steeds vijf dagen per week mee be zig en met het maken van advocaat Onlangs begonnen de buren ook te klagen over vet water. "Dat kan gewoon niet. Alles wordt hier meer malen gespoeld. Ze zoeken ge woon naar een excuus om ons hier weg te krijgen en hebben dus van alles last". Ook het protest van de gemeente Noordwijk werd steeds luider. Het maken van advocaat zou in strijd zijn met het bestemmingsplan. Het bedrijfje bevindt zich op agrarisch gebied. Zwaan vindt het Ik ben notabene de enige in de buurt met een agrarisch bedrijf. Naast me zit een containerbedrijf, voor me een restaurant en verder op een waterzuiveringsinstallatie. Wat zeuren ze dan over agrarisch gebied. Ik gebruik maar 70 van de 2500 vierkante meter van mijn bloemenkas en ik oefen in ieder ge val nog vijf dagen per week een agrarisch beroep uit, dat kan je van de rest hier niet zeggen". Verhuizen Zo graag als de gemeente Noord wijk hem weg wil hebben, staan andere gemeente te popelen om Zwaan in hun midden te verwelko men. Enkele dagen geleden kwam zelfs een beleidsmedewerker van de afdeling economische zaken van de provincie Flevoland langs om hem over te halen naar de pol der te verhuizen. Voor Zwaan is het echter nog onduidelijk waar ze uit eindelijk terecht komen. Het maakt hem ook niet veel uit. Als hij maar door kan gaan met het maken van advocaat. Het enige probleem vindt hij zijn de kinderen. Ze zijn geboren en getogen in Noordwijk en het zal niet gemakkelijk voor ze zijn te verhuizen naar de andere kant van Nederland. "Eigenlijk is het toch te gek om los te lopen. Je koopt hier dure grond, probeert op een eerlijke ma nier je brood te verdienen en je wordt bijna weggekeken. Het lijkt wel of het verboden is. Het is ge woon vreselijk moeilijk om in de agrarische sector je hoofd boven water te houden en de advocaat is dan een prima én eerlijke bijver dienste". "Maar we gaan gewoon door. Ze hebben ons hier misschien wegge- kregen maar elders staan ze ons met open armen op te wachten. Wat dat betreft krijgen ze ons niet stuk. "Zwaans boerenslok' is een goed produkt, de vraag stijgt nog steeds dus wat kunnen we meer Genie acht Van Buuren 'bijzonder klein'. Die mening wordt gedeeld door J. Hof- mans van de dienst- "Nee, on- hoven niet op een plaatsje te re kenen. Het werk dat wordt verricht door de beproevingsafdeling is van heel andere aard, meer technolo gisch, dan het werk dat wij nu doen. Ons personeel is daar niet voor gekwalificeerd. De beslissing van het ministerie heeft voor ons dan ook niets te betekenen". za: G. Schaepman, tel: 14561, v.Zuijlen v.Neijeveltstraat 42; zo: M.H. van Tolingen, tel: 15939, Hofcampweg 7. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 13/1 tot vr. 20/1 door: Apotheek Haven, Haven 18. Leiden, tel: 071- 226085; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves tein 6. Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voorschoten, tel: 01717-3350. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden e.o.): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071- 890405 Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of DJ. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: R.P. Snoep, Rijnsburgerweg 94, Leiden. 071-175636; spreekuur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk. tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar Ph. Wayenberg, Van Beethovenlaan 69b, Voorschoten, tel: 01717-7788. LISSE De bloembollenveilingen en de bemidde lingsbureaus moeten hun veilingpapieren zodanig aan passen, dat die tevens als keurinsgbewijs kunnen gel den. Daardoor zou de papierwinkel die is ontstaan na het invoeren van het nieuwe keuringsysteem voor bloembollen drastisch kunnen worden beperkt. Het voorstel voor de aanpassing van de veilingpapieren is afkom stig van ir. H. van Os, directeur van de bloembollenkeurings dienst (BKD) in Lisse. Ook tij dens de opening van de Midwin terflora in de CNB-hallen in Lis- se ging de directeur, die tevens voorzitter is van de stichting Keukenhof, nader in op de kwa liteitsaspecten van de bloemen- bollenteelt en -handel. Al ruim tien jaar wordt georga niseerd gewerkt aan kwaliteits verbetering en aan een gemeen schappelijke aanduiding van de kwaliteit. Voordat er van keurin gen sprake was, bestonden er in feite alleen redelijk gezonde bol len en niet-gezonde. Over kwali teit in de werkelijke zin werd vol gens Van Os niet gesproken. Inmiddels zijn alle plannen voor het keuren van bollen ver wezenlijkt en wordt het kwali teitssysteem voor alle belangrij ke bol- en knolgewassen gehan teerd. Van Os geeft toe dat niet iedereen onverdeeld gelukkig is met het nieuwe keuringssys- steem. Met name de enorme pa pierwinkel wordt als een pro bleem gezien. "Maar ja, we zijn nu eenmaal met een hoop telers en met een nog grotere hoeveel heid partijen bollen, waarvan de kwaliteit nu eenmaal herkenbaar moet worden gemaakt". In de huidige situatie moeten leveranciers van bollen (meestal de telers) formulieren invullen voor de keuring bij de BKD en le veringsformulieren voor de be middelingsbureaus en veilingen. Volgens Van Os moet het moge lijk zijn om één formulier in te voeren. De veilingen moeten in dat geval bereid zijn hun papie ren aan te passen, waarna de overheid ook nog met de nieuwe combinatie van leverings- en keuringsformulieren akkoord moet gaan. Het overleg hierover met de veilingen moet nog wor den gevoerd. De nieuwe keuring heeft er volgens de directeur al toe geleid dat het plantgoed in elk geval aanmerkelijk betrouwbaarder is geworden. Het opruimen van minder goede partijen door ver koop aan een collega is niet meer mogelijk. Wie plantgoed wil ver kopen moet goede kwaliteit leve ren. Die kwaliteitsverbetering is volgens Van Os nu al goed merk baar bij de leverantie van tulpen en irissen aan broeiers. Vooral de aandacht die wordt besteed aan de raszuiverheid begint zijn vruchten af te werpen. De directeur is het niet eens met de mensen die vinden dat de kwaliteitskeuring te weinig ople vert in verhouding tot de kosten. "Het ligt er maar aan waar je in de keten staat. Wanneer je pro duceert voor de droogverkoop is het niet zo profijtelijk, al heb je minder naloopwerk. De plant goedteler en ook degene die het broei-assortiment kweekt, denkt er vaak veel genuanceerder over", heeft Van Os e Al in 1983 werd de kwaliteitskeu ring voor tulpen ingevoerd. Voorheen werden al grote partij en op vrijwillige basis ter keu ring aangeboden. De gevolgen van de verplichte keuring waren volgens K. Segers, hoofd keu ringszaken van de BKD, niet ge ring. Bij de kwaliteitskeuring wordt niet alleen gekeken naar ziekten, maar worden ook speci fieke kwaliteitsaspecten meege nomen. Ook op de soortechtheid wordt gekeurd en er kan tegen afwijkingen worden opgetreden, zoals 'dieven' in tulpen. Volgens Segers heeft de tulpenkeuring er toe geleid dat nu weer onder de veilingklok tulpegoed kan wor den gekocht. "Een handeling die tien jaar geleden nog de reputa tie van Russische roulette had", aldus Van Os. De keuringseisen worden ove rigens in samenspraak met de gewasgroepen van telers vastge steld. De meeste soorten tulpen vallen inmiddels onder de keu ring. Dit seizoen gaat ook voor de laatste soorten de kwaliteitsver ordening gelden. Bij de iris werd ook al in 1983 de keuring inge voerd. Bij belangrijke gewassen als dahlia, hyacint, narcis, lelie en gladiool is pas vorig jaar de kwaliteitskeuring ingevoerd. Met de verplichte keuring is niet alleen voor de telers veel ver anderd, maar ook voor de Bloembollenkeuringsdienst zelf. De dienst werd voorheen betaald uit de pot vakheffingen. Dat kwam neer op een jaarlijkse bij drage van ruim 3,5 miljoen gul den. De vakheffingen worden daarnaast gebruikt voor onder meer promotionele activiteiten. Met de geleidelijke invoering van de kwaliteitskeuring nam pok het werk voor de dienst fors toe. De kosten zijn inmiddels zoals verwacht gestegen tot ruim zeven miljoen gulden: een ver dubbeling dus. "Met de overheid was afgesproken dat zij de helft van de kosten voor haar reke ning zou nemen. In dat geval zou het vak dus 3,5 miljoen gulden betalen, hetzelfde bedrag als voorheen. Het is volstrekt lo gisch dat de overheid de helft be taalt: dev overheid heeft de invoe ring van de kwaliteitskeuring juist gestimuleerd. Bovendien namen wij van het rijk de keu ring van de tulpen over", verdui delijkt Van Os. De directeur, en met hem de standsorganisaties, is boos dat de overheid de overeenkomst wil opzeggen. "Er is aangekondigd dat de bijdrage van het rijk wordt bevroren op het niveau van 1987 en dat er daarnaast een korting van 15 procent zal worden door gevoerd. Met name het jaar 1987 als richtlijn is onaanvaardbaar, omdat toen de de meeste keurin gen nog niet waren ingevoerd. Via onderhandelingen proberen we het ministerie van landbouw nu op andere gedachten te bren gen, maar ik vrees toch dat het rijk uiteindelijk minder dan de helft van de kosten gaat beta len". Minder overheidsgeld heeft tot gevolg dat uit de pot van de vak heffing meer geld moet worden overgeheveld naar de keurings dienst. "Het kan er zelfs toe lei den dat de vakheffing wordt ver hoogd en daar zijn de telers uiter aard niet blij mee. Dat verklaart ook de plotselinge kritiek op de kwaliteitskeuringen vanuit de bollenwereld", meent Van Os. Bij de keuringsdienst werken momenteel 70 mensen. Tijdens de topdrukte worden losse krachten ingeschakeld, zodat dan by de BKD ruim honderd mensen werken. Omdat het werk van de keuringsdienst ook dit jaar nog verder toeneemt dreigt er zelfs een tekort aan geschoold personeel. Keurde de dienst in 1980 nog 7603 hectare bollenvelden, vorig jaar was dat al toegenomen tot bijna 13.000 hectare. Komend jaar komt daar nog eens ruim 3000 hectare tulpen bij. "Dat ge geven, samen met de strenge keuringseisen en de bevriezing van de overheidbijdrage, heeft voor de keuringsdienst tot ge volg dat er een onwerkbare situa- In de discussies over de gevol gen van het wegvallen van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap na 1992, wordt steeds benadrukt dat de bollen en bloemensector zich door kwa liteit en riiet door de prijs moet profileren. Van Os onderschrijft die stelling, maar volgens hem lhoet dat niet leiden tot het in voeren van een kwaliteitskeur merk waaruit moet blijken dat de bollen of bloemen uit Neder land komen. Zelfs de minister van land bouw en visserij heeft al eerder verklaard zich sterk te willen ma ken voor het invoeren van een dergelijk wettelijk beschermd keurmerk. "Maar in het verleden is zoiets ook al vanuit het vak voorgesteld. Het is echter nooit in gevoerd omdat het praktisch niet mogelijk is die gewaarborg de kwaliteit efficiënt te controle ren. Als de minister zich daar voor sterk wil maken, dan graag door extra geld en personeel ter beschikking te stellen voor het ontwikkelen van betere toet singsmethoden voor bloeiver- J mogen en raszuiverheid", be pleit Van Os. Een keurmerk is onzinnig zo lang de kwaliteit niet kan wor den gewaarborgd. Volgens.de di recteur blijft van het keurmerk anders alleen de aanduiding 'Product of Holland' over en dat j staat al lang op de verpakkingen. FRANS VAN DEN BERG ZATERDAG 14 JANUARI Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. wandeltocht over diverse af standen, start tussen 9.00 en 14.00 uur vanaf 't Parlement, Nieuwstraat. optreden Toon Hermans met in het voorprogramma Gemma van Eek en Maurice Hermans, aan vang 20.15 uur. Leidse Schouw burg. cursusslotfeest met optredens cursisten, aanvang 20.00 uur, LVC, Breestraat. optreden Chain of Fools met soul uit de zestiger jaren, aanvang 22.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): 'De glimlach en de bom', door Stichting Clown en Comedi Arno Huibers, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Voorschoten WS'81. wandeltocht over 25 of 40 km. start om 9.00 uur bij Het Wapen van Voorschoten, School straat. Dorpskerk. Warmond jubileumavond 11-jarig be staan Carnavalsvereniging De Bil- lenprikkers; receptie van 19.00 tot 20.45 uur; feestavond met diverse optredens 21.00 uur in 't Trefpunt. optreden 'Label', 22.00 u. Boer derij Meerrust. Dorpsstraat. ZONDAG 15 JANUARI koffieconcert Teo Joling en Lu cia Meeuwisse. aanvang 11.00 uur in De Bron, Troubadourweg. jazzconcert Trio Dolf de Vries en Humphrey Campell, aanvang 15.00 uur in Theehuis Avifauna. koffieconcert Steven Mayer (piano) en Mirecourt Strijkkwartet, aanvang 11.30 uur in de Foyer Stadsgehoorzaal van het museum, 15.00 uur (geopend 13.00-17.00 uur). Stedelijk Museum De Lakenhal. opening Leidse Jazz Week met Jules Deelder, Boris van der Lek en Hans Dulfer, aanvang 20.00 uur. De Waag, tevens opening Leidse Jazz Marathon. optreden Heelkunde combo in The Duke. aanvang 21.30 uur. Leiderdorp tentoonstelling 'Overwintering van planten en dieren', van 14.00 tot 16.00 uur m Mil.eu-educatief centrum park De Houtkamp (bij kinderboerderij). Warmond optreden Coldhom Hot Dance Society met o.a. Flip Robers, aan vang 15.00 uur in Boerderij Meer rust, Dorpsstraat. Wassenaar concert Groninger Salonorkest Pluche, aanvang 14.30 uur in Cul tureel Centrum De Warenar, Kerk- MAANDAG 16 JANUARI Leiden Leidse Jazz Marathon met Ka- rel Boehlee en Humphrey Cam- schap, Psychosymetrische Sean ce. aanvang 20.00 uur in zal Lage Morsweg 14a. Leiderdorp hobbyclub: houtbewerken voor kinderen van 8 tot 12 jaar, van 15.15 tot 17.00 uur (van tevoren opgeven), Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest 10 jaar zwembad 13.30 t Poelmeer: zwen schoolzwemmers, 15.30 uur. DINSDAG 17 JANUARI Leiden voordracht: 'Oosterse wijsheid voor de westerse mens'. Theoso fisch Genootschap, aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. Haar- en Schoonheidsfestival op Emilie Knappert Scholenge meenschap, aanvang 19.00 uur, prijsuitreiking om 21.30 uur. optreden Prime Time in The Duke. aanvang 21.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13